Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 632K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Σαββατοβραδο, και παω να δω το 180 μοιρες με Βλαντη...δεν ξερω αν κανω σωστη επιλογη, αλλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ!!!
μου φαινεται οτι η σαιζον τελειωσε για τα καλα φετος!

(ειναι η 4η Ελληνικη που βλεπω φετος!!!!!)
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
οκ...την ειδα..
δεν τρελαθηκα, αλλα δεν ηταν και ασχημη...
Ειναι κατι σαν road-movie, δλδ η βλαντη και ο ληστης ειναι κυνηγημενοι και ταξιδευουν απο μερος σε μερος...ωραια εναλλαγη μερων και τοπιων..απαλο στορυ, προβλεψιμο...αλλα δεν λεω μη σας την καψω σε περιπτωση που θελετε να πατε!
Σε γενικες γραμμες, μια καλη ταινια
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Everybody's fine.Αργή και χαμηλών τόνων απλή ταινιούλα που όμως κατάφερε να με συγκινήσει παρότι δεν το περίμενα.Δεν είναι για όλες τις ηλικίες και τα γούστα αλλά έχει ψυχή.Και φυσικά υπάρχει ενας καλός λόγος να την δείτε ακλόμα κι αν δεν σας ενδιαφέρει το θέμα ή δεν είναι του στυλ σας.Ενας ύψιστος ΝτεΝίρο,δίνει μετά από χρόνια μιά μεγάλη ερμηνεία.Απορώ πως δεν προτάθηκε καν φέτος στα Οσκαρ!!!!Δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο άνθρωπος?Αλλά τι να λέμε,εδώ δεν έχει προταθεί ο Νίκολσον στην Λάμψη ή ο Πατσίνο στον Σημαδεμένο!!!!
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Ειδα το GΗΟST WRITER,(O Aορστος συγγραφεας) του Ρομαν Πολανσκι ,δεν με εντυπωσιασε και τοσο,
μαλλον επειδη ηταν περισσοτερο πολιτικη ταινια, αντικειμενο που ποτε δεν με ενδιεφεραι,
o  Eβαν ΜακΚρεγκορ ηταν παντως  εξαιρετικος στον ρολο του!!!

Η ταινια προσπαθει να παρομοιασει τον Ανταμ Λανγκ(Πιρς Μπροσναν) με τον Τονι Μπλερ,
αν και ο Πολανσκι το αρνηθηκε στην συνεντευξη τυπου που εδωσε!!!
 

Επισκέπτης
Ειδα το GΗΟST WRITER,(O Aορστος συγγραφεας) του Ρομαν Πολανσκι ,δεν με εντυπωσιασε και τοσο,
μαλλον επειδη ηταν περισσοτερο πολιτικη ταινια, αντικειμενο που ποτε δεν με ενδιεφεραι,
o  Eβαν ΜακΚρεγκορ ηταν παντως  εξαιρετικος στον ρολο του!!!

Η ταινια προσπαθει να παρομοιασει τον Ανταμ Λανγκ(Πιρς Μπροσναν) με τον Τονι Μπλερ,
αν και ο Πολανσκι το αρνηθηκε στην συνεντευξη τυπου που εδωσε!!!
το δα και γω...αδιαφορο...
 

A_re_Koula

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2009
Μηνύματα
1.421
Like
3
Πόντοι
16
Αρέ Κούλα για πες λίγο για αυτό,μου φαίνεται καλούτσικο θρίλερ....

Σουρρεαλιστικό θριλερ σε λάτιν ρυθμούς με πολλα χρωματα, νανους, μογγολους, πορνες, σύμβολα, αιμα, ακρωτηριασμούς και ψυχολογικα τραυματα.

Και το τρειλερ


Συνιστω να της δεις με συνοδεία μπάφου
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
για πολλοστη φορα χτες ειδα το Vanilla Sky με Τομ Κρουζ/Π.Κρουζ...ειναι απο τις λιγες ταινιες που μπορω να δω και να ξαναδω...σαν λατρης των εξυπνων σεναριων, η ταινια ειναι στο απολυτο τοπ-λιστ...ενω ο συνηθης αδιαφορος ηθοποιος Κρουζ, εδω δινει ρεστα....αυτα.
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
είδα το TOPAZ του Χίτσκοκ, μια απο τις τελευταίες και λιγότερο γνωστές ταινίες του. Θέμα του είναι η αλληλοβοήθεια των Αμερικάνικών και Γαλλικών μυστικών υπηρεσιών, και ότι κρύβεται πίσω απο αυτό. Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν μυστικό πράκτορα της Γαλλικής υπηρεσίας πληροφόριών τον οποίο προσεγγίζουν οι Αμερικανοί για να του βοηθήσει να πάρουν κάποιες πληροφορίες απο τους Κουβανούς (η ταινία εξελίσσεται την εποχή των προβλημάτων με την Κούβα), και ως αντάλλαγμα θα του δώσουν πληροφορίες για την οργάνωση TOPAZ η οποία αποτελείται απο υψιλόβαθμα στελέχη των Γαλλικών μυστικών υπηρεσιών οι οποίοι, δουλευουν για τους Ρώσσους.
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Μιας και εγώ το πρωτοάνοιξα,για το Shutter Island:Ο ΝτιΚάπριο ήταν πολύ καλός απλά νομίζω ότι το ίδιο το σενάριο μάλλον μιλούσε για κάποιον πιο μεγάλο.Παντρεμένος με τρία παιδιά και με αρκετά χρόνια αστυνομικός ώστε να θεωρείται έμπειρος και παλιός σε σχέση με τον συνεργάτη του που υποτίθεται είχε 4 χρόνια υπηρεσίας.Επίσης οι σκηνές στον πόλεμο μου δίνουν την εντύπωση οτι δεν ήταν ένας απλός νέος φαντάρος.Βέβαια δεν έχω διαβάσει το βιβλίο απλά έχω αυτήν την αίσθηση.Οσο για τους ηθοποιούς που ανέφερα δεν τους ανέφερα επειδή είναι ψυχόφατσες ή έχουν υποδυθεί στο παρελθόν ψυχάκηδες, αλλά επειδή έχουν συνεργαστεί με Σκορσέζε στο παρελθόν αμφότεροι με μεγάλη επιτυχία και είναι ηθοποιάρες.Δεν είναι σταρ πρώτου μεγέθους όμως.Τελειώνοντας να πω οτι δεν με εντυπωσίασε τόσο η ανατροπή του τέλους όσο κάποιοι διάλογοι που βρήκα πότε πολύ έξυπνους και πρωτότυπους και πότε πολύ ψαγμένους και φιλοσοφημένους.
Tην ειδα και γω χθες το βραδυ,φοβερη  ταινια απο τις καλυτερες ταινιες του ΝτιΚαπριο που εχω δει!!
Και την ανατροπη που εγινε στο τελος δεν την περιμενα να συμβει!!Αυτο που δεν καταλαβα στην ταινια ηταν αφου στην αρχη
εμφανιζεται ως αστυνομικος για να ερυενησει την υποθεση για την εξαφανιση μιας επικυνδινης ασθενους στο τελος βγαινει οτι αυτος ηταν 2 χρονια
μεσα στο ιδρυμα για την δολοφονια της γυναικας του που επνιξε τα 3 της παιδια!!Αυτο δεν μπορεσα να το καταλαβω.
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
αυτος μπηκε στο νησι σαν ασθενης δυο χρονια πριν για την δολοφονια της γυναικας του...
Εκει "επλασε" εναν δευτερο εαυτο του και ζουσε στον κοσμο του...ολοι οι γυρω του (γιατροι, νοσοκομοι, τροφιμοι) ειχαν εναν ρολο στον κοσμο αυτο...πχ ο ψυχιατρος του στην παραγματικοτητα, ήταν ο συνεργατης του στον Β'.
Δεν πηγε λοιπον ποτε στο νησι σαν μπατσος...αυτα τα πλαθει στην φαντασια του...

Το ερωτημα ειναι αλλο...υπαρχει μια ανατροπη? Ή υπαρχει και η ανατροπη της ανατροπής...???? :think: :think:

Γιατι στο τελος στα σκαλακια αφεθηκε ενα τετοιο υπονοουμενο....
 

GFE

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2009
Μηνύματα
3.962
Κριτικές
15
Like
0
Πόντοι
2.007
Ειδα μια ταινια (πως μου ρθε???) του Κιουμπρικ, το "Κουρδιστο Πορτοκαλι"...
Αν και οι κριτικες ειναι πολυ καλες, ομολογω οτι δεν μου αρεσε καθολου...2μιση ωρες και δεν καταλαβαινα που θελει να παει η ταινια...
Μιλαμε για αρκετα παλια ταινια! του 71...σιγουρα ηθελε κατι να πει, απλα εγω δεν το πιασα....ισως, φταινε τα 40 χρονια διαφορας απο τοτε που γυριστηκε...αλλες κοινωνιες, αλλες κουλτουρες τοτε!
 

SOKEROS

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2006
Μηνύματα
28
Κριτικές
2
Like
14
Πόντοι
0
Ειδα μια ταινια (πως μου ρθε???) του Κιουμπρικ, το "Κουρδιστο Πορτοκαλι"...
Αν και οι κριτικες ειναι πολυ καλες, ομολογω οτι δεν μου αρεσε καθολου...2μιση ωρες και δεν καταλαβαινα που θελει να παει η ταινια...
Μιλαμε για αρκετα παλια ταινια! του 71...σιγουρα ηθελε κατι να πει, απλα εγω δεν το πιασα....ισως, φταινε τα 40 χρονια διαφορας απο τοτε που γυριστηκε...αλλες κοινωνιες, αλλες κουλτουρες τοτε!
Η ταινία το πάει κάπου εκέι:{αντιγράφω από το wikipedia)..a social satire dealing with the question of whether behavioral psychology and psychological conditioning are dangerous new weapons for a totalitarian government to use to impose vast controls on its citizens and turn them into little more than robots.
Σαν ταινία εποχής τη θεωρώ προσωπικά πολύ καλή, περι ορέξεως βέβαια...
 

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366
που να έβλεπες και την τελευταια του εκει που τον πέθανε ο Τομ Κρουζ  :headbang:
:2funny: :2funny: :2funny:
Ειδα μια ταινια (πως μου ρθε???) του Κιουμπρικ, το "Κουρδιστο Πορτοκαλι"...
Αν και οι κριτικες ειναι πολυ καλες, ομολογω οτι δεν μου αρεσε καθολου...2μιση ωρες και δεν καταλαβαινα που θελει να παει η ταινια...
Μιλαμε για αρκετα παλια ταινια! του 71...σιγουρα ηθελε κατι να πει, απλα εγω δεν το πιασα....ισως, φταινε τα 40 χρονια διαφορας απο τοτε που γυριστηκε...αλλες κοινωνιες, αλλες κουλτουρες τοτε!
 

Επισκέπτης
Ειδα [glow=red,2,300]μια[/glow] ταινια (πως μου ρθε???) του Κιουμπρικ, το "Κουρδιστο Πορτοκαλι"...
Αν και οι κριτικες ειναι πολυ καλες, ομολογω οτι δεν μου αρεσε καθολου...2μιση ωρες και δεν καταλαβαινα που θελει να παει η ταινια...
Μιλαμε για αρκετα παλια ταινια! του 71...σιγουρα ηθελε κατι να πει, απλα εγω δεν το πιασα....ισως, φταινε τα 40 χρονια διαφορας απο τοτε που γυριστηκε...αλλες κοινωνιες, αλλες κουλτουρες τοτε!
αυτη δεν ειναι μια ταινια ...αυτη ειναι Η ταινια...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Το ερωτημα ειναι αλλο...υπαρχει μια ανατροπη? Ή υπαρχει και η ανατροπη της ανατροπής...???? :think: :think:

Γιατι στο τελος στα σκαλακια αφεθηκε ενα τετοιο υπονοουμενο....

στο τελος αφηνει να εννοηθει οτι εν γνωσει του παει για λοβοτομη αυτη τη φορα παριστανοντας τον ανιατο, προφανως για να σβησει το πονο της γνωσης  :rockon:

γιατι λεμε το τελος της ταινιας και τη γαμαμε?  :think:
 

Επισκέπτης
στο τελος αφηνει να εννοηθει οτι εν γνωσει του παει για λοβοτομη αυτη τη φορα παριστανοντας τον ανιατο, προφανως για να σβησει το πονο της γνωσης  :rockon:

γιατι λεμε το τελος της ταινιας και τη γαμαμε?  :think:

ελα ντε, το γαμησατε εντελως ομως :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom