Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 628K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
5
Like
11.781
Πόντοι
3.786
Χαχα. Εντάξει, διαφορετικές ταινίες, διαφορετικές εποχές και για τον Σκορσέζε. Μην ξεχνάς ότι ετούτη εδώ βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και δε μπορούσε να κάνει και πολλά από πλευράς πλοκής. Αυτή ήταν η ιστορία, εκεί έπρεπε να κινηθεί, αλλιώς θα μιλούσαμε για κάτι άλλο.
Άσε φίλε,ξέρω.Τα εγκλήματα και οι γενοκτονίες στους Ινδιάνους κάνουν τις υπόλοιπες να ωχριούν μπροστά τους
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.695
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846
Ανήκοντας σε μια γενιά που μεγάλωσε και γαλουχήθηκε με κόμικς, με λύπη μου θα πω ότι δεν μου κάνει καμία αίσθηση να βλέπω πια ταινίες με σούπερ-ήρωες που βασίζονται σε κόμικς. Δεν έχουν τίποτα να μου πουν. Απευθύνονται σε άλλο κοινό. Τα εφέ δεν με εντυπωσιάζουν πια, όσο εξελιγμένα και να είναι. Αν η ιστορία δεν είναι καλή, οι ταινίες αυτές δε βλέπονται, είναι πολύ κακογραμμένες. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, αλλά στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι κάκιστες. Το πρώτο Aquaman π.χ. ήταν από τις χειρότερες αυτού του είδους, από κάθε άποψη.
Δηλαδή θες να μου πεις ότι τα τελευταία Avengers ή spiderman δε σου άρεσαν;
Τότε αλλού είδους κομικς θα γουστάρεις.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Είδα το περιβόητο Poor Things του Λάνθιμου.
Αλλόκοτο, προκλητικό, σοκαριστικό σε σημεία του, σίγουρα δεν είναι για όλους, αλλά αποτέλεσε μια ξεχωριστή κινηματογραφική εμπειρία για μένα. Ήταν κάτι που πραγματικά δεν είχα ξαναδεί. Πολύ ωραίες εικόνες και φωτογραφία. Επίσης υπάρχουν στιγμές που η ταινία είναι πολύ αστεία. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια διεστραμμένη κωμική αλληγορία. Πολλά θέματα προς σκέψη και συζήτηση, χωρίς να είναι ξεδιάντροπα φεμινιστική ή woke, αν και υπάρχουν και τέτοια στοιχεία.
Η Στόουν δίνει μια πραγματικά γενναία ερμηνεία, ο Ράφαλο ουσιαστικά παίζει μια γελοία καρικατούρα (αλλά είναι πολύ καλός ο άτιμος), ενώ ο Νταφόε προσδίδει ανθρωπιά και βάθος στον τερατώδη χαρακτήρα του.
Θέλω να συζητήσουμε μια σοβαρή πρόταση ετοιμάζουν ένα μνημείο άγαλμα του μνημείο του Άγνωστου Θεατή που θα αποδίδουν φόρο τιμής στους θεατές που έδωσαν την ζωή τους σε παπαντζες.
Θέλεις να ποζάρεις για το άγαλμα;
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
5
Like
1.119
Πόντοι
361
Δηλαδή θες να μου πεις ότι τα τελευταία Avengers ή spiderman δε σου άρεσαν;
Τότε αλλού είδους κομικς θα γουστάρεις.
Τα X-men και τα Avengers γενικά είχαν ποιότητα σαν σειρές ταινιών. Τα πρώτα X-men, αλλά και το First Class και τα Avengers με τον Θάνο ήταν πολύ καλά. Τα καινούργια Σπάιντερ-μαν με τον Χόλαντ ήταν απαράδεκτα (παρότι ο ηθοποιός ήταν καλός). Μπορώ να σου αναλύσω και γιατί. Αν σου άρεσαν τα καινούργια Σπάιντερ-μαν, μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει τα κόμικς.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
5
Like
1.119
Πόντοι
361
Θέλω να συζητήσουμε μια σοβαρή πρόταση ετοιμάζουν ένα μνημείο άγαλμα του μνημείο του Άγνωστου Θεατή που θα αποδίδουν φόρο τιμής στους θεατές που έδωσαν την ζωή τους σε παπαντζες.
Θέλεις να ποζάρεις για το άγαλμα;
Δεν θέλω να έρθω σε αντιδικία μαζί σου για τα γούστα μας στις ταινίες αγαπητέ. Δε χρειάζονται προσωπικές επιθέσεις λοιπόν. Πες τη γνώμη σου και άσε τα ειρωνικά σχόλια στην άκρη. Μπορείς να γράψεις τι δεν σου άρεσε, να κάνεις μια ανάλυση για την ταινία και να ανταλλάξουμε απόψεις.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.695
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846
Τα X-men και τα Avengers γενικά είχαν ποιότητα σαν σειρές ταινιών. Τα πρώτα X-men, αλλά και το First Class και τα Avengers με τον Θάνο ήταν πολύ καλά. Τα καινούργια Σπάιντερ-μαν με τον Χόλαντ ήταν απαράδεκτα (παρότι ο ηθοποιός ήταν καλός). Μπορώ να σου αναλύσω και γιατί. Αν σου άρεσαν τα καινούργια Σπάιντερ-μαν, μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει τα κόμικς.
Δεν είπα ότι έχω διαβάσει όλα τα κόμικς αλλά γενικά το τελευταίο Spiderman ήταν πολύ ωραίο με όλους τους ηθοποιούς μαζί.

Για μένα η Marvel μετά το Endgame έχει κάνει τρελή κοιλιά αλλά κάποια στιγμή θα ξανανέβει.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Θέλω να συζητήσουμε μια σοβαρή πρόταση ετοιμάζουν ένα μνημείο άγαλμα του μνημείο του Άγνωστου Θεατή που θα αποδίδουν φόρο τιμής στους θεατές που έδωσαν την ζωή τους σε παπαντζες.
Θέλεις να ποζάρεις για το άγαλμα;

Δεν θέλω να έρθω σε αντιδικία μαζί σου για τα γούστα μας στις ταινίες αγαπητέ. Δε χρειάζονται προσωπικές επιθέσεις λοιπόν. Πες τη γνώμη σου και άσε τα ειρωνικά σχόλια στην άκρη. Μπορείς να γράψεις τι δεν σου άρεσε, να κάνεις μια ανάλυση για την ταινία και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Πριτς!
Για να καταθέσω και εγώ στεφάνι στο μνημείο του Άγνωστου Θεατή;
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.445
Κριτικές
22
Like
6.603
Πόντοι
3.346
Lift
Δυσκολα αλλα βλεπεται.. κατι σαν κωμωδια με δραση ειναι.. παιζουν καποιοι γνωστοι ηθοποιοι, με πρωταγωνιστη τον κεβιν χαρτ...αλλα καμια σχεση με οτι εχει κανει μεχρι τωρα.. δεν βγαζει καθολου γελιο.
Εχουν και μια απο το καζα ντε παπελ..πολυ μετρια ομως, μαλλον δεν κανει για ταινιες.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
5
Like
1.119
Πόντοι
361

Εξαιρετική η νέα ταινία του Αλεξάντερ Πέιν. Παλιακό στυλ με την καλή έννοια, σε όλους τους τομείς, από φωτογραφία, μουσική, σενάριο, ερμηνείες κλπ. Αν δεν ξέρεις πότε γυρίστηκε, θα νομίζεις ότι βλέπεις όντως ταινία από τα 70'ς. Προτείνεται σε όλους αυτούς που μεγάλωσαν με αμερικάνικο σινεμά εκείνης της εποχής. Οι λοιποί μπορεί να βαρεθούν. Ο Τζιαμάτι κουβαλάει στις πλάτες του όλη την ταινία. Πραγματικός γίγαντας της υποκριτικής αυτός ο μικρόσωμος, κακομούτσουνος ανθρωπάκος. Πολύ μεγάλος ηθοποιός όμως. Χαρισματικός.
Η ιστορία είναι κάπως flat και προβλέψιμη, αλλά ο Τζιαμάτι, οι λοιποί ηθοποιοί, τα όμορφα πλάνα και οι καλογραμμένοι διάλογοι και χαρακτήρες σε κάνουν να μη μπορείς να πάρεις τα μάτια σου από την οθόνη.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
5
Like
1.119
Πόντοι
361

Ελάχιστες φορές το Νέτφλιξ έχει βγάλει ταινίες (δικές του παραγωγές) που να με έχουν εντυπωσιάσει. Εδώ το κατάφεραν όμως. Κάποιες σκηνές ήταν πραγματικά φοβερές. Το τέλος που κάποιοι τόσο πολύ το σιχάθηκαν, ήταν το καλύτερο σημείο της ταινίας και αυτό που μου άφησε ήταν εκκωφαντικά τρομακτικό και αληθινό για την ανθρώπινη φύση!!!!! Μάλλον δεν κατάλαβαν καλά.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
5
Like
1.119
Πόντοι
361

Παρότι δεν έχει να πει και πολλά από ουσία και βάθος, είναι πολύ καλογυρισμένο (ο Φίντσερ είναι μάστορας) και ο Φασμπέντερ είναι σπουδαίος ηθοποιός. Ο τύπος κάνει παπάδες από το τίποτα εδώ.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.936
Κριτικές
10
Like
1.335
Πόντοι
506

Ελάχιστες φορές το Νέτφλιξ έχει βγάλει ταινίες (δικές του παραγωγές) που να με έχουν εντυπωσιάσει. Εδώ το κατάφεραν όμως. Κάποιες σκηνές ήταν πραγματικά φοβερές. Το τέλος που κάποιοι τόσο πολύ το σιχάθηκαν, ήταν το καλύτερο σημείο της ταινίας και αυτό που μου άφησε ήταν εκκωφαντικά τρομακτικό και αληθινό για την ανθρώπινη φύση!!!!! Μάλλον δεν κατάλαβαν καλά.
ξεκινησα να το βλεπω και το αφισα, μου φανηκε κοινοτυπο αλλα αυτο δεν ειναι το κακο, η τζουλια εμφανιζεται την σπαστικη, νταξυ οι σκηνοθετες εδωσαν το ρολο της επιφυλακτικης, δεν μπορω αλλο τις σπαστικες, παει καλουπι σε καθε θυλικο, εαν αντεχετε δεστετο
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.445
Κριτικές
22
Like
6.603
Πόντοι
3.346
Εντζο Φεραρι. Ενταξει καλη, οχι κατι το φοβερο...απλα καλη, η πενελοπε καμια σχεση..περισσοτερο την γλαστρα κανει.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.695
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846
Εντζο Φεραρι. Ενταξει καλη, οχι κατι το φοβερο...απλα καλη, η πενελοπε καμια σχεση..περισσοτερο την γλαστρα κανει.
Σκέτο Ferrari δε λέγεται;
Και η ταινία δείχνει μόνο ένα μικρό κομμάτι της ζωής του.
Ο ηθοποιός που τον παίζει είναι πολύ καλός στον ρόλο του.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.445
Κριτικές
22
Like
6.603
Πόντοι
3.346
Σκέτο Ferrari δε λέγεται;
Και η ταινία δείχνει μόνο ένα μικρό κομμάτι της ζωής του.
Ο ηθοποιός που τον παίζει είναι πολύ καλός στον ρόλο του.
Ναι σκετο.
Οχι βιογραφια ειναι..
Καλος απλα..την πενελοπε ομως την χαντακωσαν, ας βαζαν καμια αλλη λιγοτερο γνωστη.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.445
Κριτικές
22
Like
6.603
Πόντοι
3.346

Land of Bad​

Καλη ταινια δρασης να περναει η ωρα.. νομιζω παιζει και ο Ρασελ Κροου.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.695
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846

Land of Bad​

Καλη ταινια δρασης να περναει η ωρα.. νομιζω παιζει και ο Ρασελ Κροου.
Δε νομίζεις.
Όντως παίζει, αλλά γέρασε και χοντρυνε και είναι ένα μάτσο χάλια.
Όμως ξέχασες να αναφέρεις τον κύριο πρωταγωνιστή, που αναρωτιέμαι αν όντως την είδες την ταινία.
Είναι ο αδερφός του THOR, ο Liam Hemsworth που θα παίξει και τον Witcher στις επόμενες σεζόν.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.445
Κριτικές
22
Like
6.603
Πόντοι
3.346
Δε νομίζεις.
Όντως παίζει, αλλά γέρασε και χοντρυνε και είναι ένα μάτσο χάλια.
Όμως ξέχασες να αναφέρεις τον κύριο πρωταγωνιστή, που αναρωτιέμαι αν όντως την είδες την ταινία.
Είναι ο αδερφός του THOR, ο Liam Hemsworth που θα παίξει και τον Witcher στις επόμενες σεζόν.
Ειρωνικο ηταν το σχολιο..φυσικα και παιζει ο Ρασελ αλλα ειναι σαν να μην παιζει.

Βρε ασχετε ο αδερφος του θωρ ειναι ο λοκι :grin: ναι ξερω 3 αταλαντα αδερφια ειναι οι χεμσγουορθ και οι δυο παιζουν σε αυτην την ταινια.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.286
Κριτικές
3
Like
6.881
Πόντοι
1.486
Είδα το περιβόητο Poor Things του Λάνθιμου.
Αλλόκοτο, προκλητικό, σοκαριστικό σε σημεία του, σίγουρα δεν είναι για όλους, αλλά αποτέλεσε μια ξεχωριστή κινηματογραφική εμπειρία για μένα. Ήταν κάτι που πραγματικά δεν είχα ξαναδεί. Πολύ ωραίες εικόνες και φωτογραφία. Επίσης υπάρχουν στιγμές που η ταινία είναι πολύ αστεία. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια διεστραμμένη κωμική αλληγορία. Πολλά θέματα προς σκέψη και συζήτηση, χωρίς να είναι ξεδιάντροπα φεμινιστική ή woke, αν και υπάρχουν και τέτοια στοιχεία.
Η Στόουν δίνει μια πραγματικά γενναία ερμηνεία, ο Ράφαλο ουσιαστικά παίζει μια γελοία καρικατούρα (αλλά είναι πολύ καλός ο άτιμος), ενώ ο Νταφόε προσδίδει ανθρωπιά και βάθος στον τερατώδη χαρακτήρα του.
Δεν καταφερα να τελειωσω καμια ταινία του...Κυνοδοντας,η Ευνοούμενη,Αστακος και τωρα αυτη..
Δεν καταλαβα Χριστό,παρα πολύ κουραστικές,κατι σαν Αγγελόπουλο και αλλού ντ'αλλού τα σεναρια..
Απορω τι βλέπουν οι Κριτικοί και τον ανεβαζουν στα ουρανια...
Απορω πώς συγκρινεται με τον Σκοτρτσεζε,τι να μας πει μπροστα στα "Καλα Παιδια",τους "Νονούς",τον "Ελαφοκυνηγό",το "καποτε στη δυση",την "Αποκαλύψη Τωρα",το "κραμερ εναντιον Κραμερ",αν συνεχισω να γραφω δε θα με φτασει η σελίδα..
Πιστευω πως ειναι υπερπροβεβλημένος για καποιους λόγους ακατανόητους σε μενα και φυσικά θα χασει σημερα τα μεγαλα Οσκαρ σκηνοθεσίας και Α,Β ρόλου...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom