Νέα

Προσοχη στην παγιδα του ΟΤΕ!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kokovgios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 51
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Loizosfree

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2016
Μηνύματα
50
Like
14
Πόντοι
0
Σε λιγα χρονια ολοι θα παιζουν με Voip - εννοειτε μεχρι τοτε οι γραμμες θα ναι VDSL στα περισσοτερα σπιτια
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
Πλακα κανεις μαλλον! το ups του ειπανε απο τον οτε να το αγορασει με δικη του επιβαρυνση, του προσφερανε δε και αντιβαιρους για 2 μηνες δωρεαν και μετα φυσικα θα το χρεωνοτανε..οσο για την χρεωση των υπηρεσιων παρεμεινε στα 69 ευρω(διμηνο) παρ οτι η ευρυζωνικη ειναι σαφως φτηνοτερη για τους παροχους! οσο για τον ιο που λες δεν κολλαει στο ρουτερ αλλα στο pc..θυμασαι ποσοι ανθρωποι ειχαν καταστραφει με τα dialers? ε, κατι τετοιο θα συμβει και τωρα!
Δηλαδη αν δεν εχεις voip γραμη δεν κολαει ιο το pc μαλιστα τ ακουσαμε κ αυτο  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

greekfeet

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.348
Κριτικές
16
Like
1.419
Πόντοι
2.487
αν εχες 2-3 συσκευες τηλεφωνου σπιτι σου, η μα συνδεεται στο modem/router οκ, οι αλλες ομως που θα συνδεονται αν το τηλεφωνο ειναι vοip;
Γιατο απο οτι καταλαβαινω, αν τις βαλεις σε μια απλη πριζα τηλεφωνου με φιλτρακι δεν θα παιζουν.
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
αυτο καταλαβες εσυ απ οσα εγραψα? εξυπνοπουλι εισαι! τι να σου πω!  :uglystupid:
Αυτο ειπες διαβασε προσεχτικα τη εγραψες

Μαγκες ανοιγω αυτο το θεμα για να σας ενημερωσω για μια παγιδα που βαζει ο ΟΤΕ..στους συνδρομητες του που ανανενωνουν το συμβολαιο τους η που παιρνουν καινουργιο ρουτερ τους βαζει χωρις προειδοποιηση στην ευρυζωνικη τηλεφωνια! δηλαδη τηλεφωνο μεσω ιντερνετ που σημαινει οτι αν κοπει το ρευμα πχ δεν εχεις τηλεφωνο, ενω πρεπει ναχεις ανοικτο το ρουτερ ολη μερα, ξεχωρα οτι ειναι ευαλωτο σε ιους.
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
αν εχες 2-3 συσκευες τηλεφωνου σπιτι σου, η μα συνδεεται στο modem/router οκ, οι αλλες ομως που θα συνδεονται αν το τηλεφωνο ειναι vοip;
Γιατο απο οτι καταλαβαινω, αν τις βαλεις σε μια απλη πριζα τηλεφωνου με φιλτρακι δεν θα παιζουν.

Δουλεύουν και είναι απλό το πως.
Συνδέιεις στη πριζα τηλεφωνου που έχεις το ρουτερ και στο σπλιτερ. Από τη μια θύρα τηλεφωνίας του ρουτερ συνδέεις ένα καλώδιο τηλεφώνου που πάει στη θύρα τηλεφώνου του σπλιτερ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να επιστρέφει το ρουτερ το τηλεφωνικό σήμα σε όλες τις πρίζες τηλεφώνου που είναι συνδεμένες στη γραμμή σου και έτσι μπορεις να συνδέσεις τηλέφωνο σε αυτές (σε αυτή τη περίπτωση θέλει και φίλτρο στο άλλο πριζακι τηλεφώνου που θα βάλεις το τηλέφωνο, σε αντίθεση με όταν συνδέουμε το τηλέφωνο απευθείας στο ρουτερ που δεν χρειάζεται)
 

AssMaster

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
282
Κριτικές
61
Like
927
Πόντοι
6.810
Το μέλλον είναι "all IP"
Για τους άσχετους κινδυνολόγους ο φόβος της υποκλοπής παντού υπάρχει αλλά είναι πλέον πολύ δυσκολότερος.Επισης θα τους συμβούλευα να μην ξαναγαμησουν καινούρια κοπελα γιατι υπάρχει κίνδυνος να κολλήσουν ΣΜΝ
 

adon013

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2009
Μηνύματα
403
Κριτικές
5
Like
779
Πόντοι
81
Το μέλλον είναι "all IP"
Για τους άσχετους κινδυνολόγους ο φόβος της υποκλοπής παντού υπάρχει αλλά είναι πλέον πολύ δυσκολότερος.Επισης θα τους συμβούλευα να μην ξαναγαμησουν καινούρια κοπελα γιατι υπάρχει κίνδυνος να κολλήσουν ΣΜΝ
Σωστος ο φιλος!!!
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
680
Πόντοι
96
Εγω θυμαμαι πριν καμια 10αρια χρονια μου ερχοταν στους λογαριασμους του οτε ενα ποσο λιγο κατω απο 10e για "internet security"!
Δυστυχως ειχα ηδη πληρωσει 3 λογαριασμους πριν το παρω χαμπαρι, οποτε και τους πηρα τηλ να ρωτησω τι σκατα ειναι αυτο και γιατι μου το βαζουν χωρις να με ρωτησουν!!!
Μου λεει ειναι για την ασφαλεια στο internet για καποιο "antivirus" που εδινε ο ΟΤΕ μαζι με το τοτε usb μοντεμ της sagem αν θυμαστε!
Τους ειπα να μου το διακοψουν αμεσως και αφου με ρωτησαν αριθμο ταυτοτητας ΑΦΜ κλπ το εκαναν! Γαμω το σπιτι τους!!

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
 

giorgios_panag

Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Και εγώ την πάτησα, με πήραν από τον ΟΤΕ με την τιμή λεει που εχω να κάνουν την γραμμή ευρυζωνική. Φέραν καινουργιο router κτλπ. και αρχίζω τον τεχνικό στις ερωτήσεις και μου λέει τώρα δεν πρέπει να κλείνεις καθόλου το router γιατί μετά από κάποιες ώρες δεν θα έχεις τηλέφωνο.
Παίρνω τηλ στο ΟΤΕ και τους λέω από το τηλέφωνο που με ενημερώσατε δεν μου τα είπε αυτά... τέλος ΄παντων τους ΄λεω θέλω ξανά την γραμμή απλη. Μου την κάνουν απλή και μετά άκουγα ένα θόρυβο, βρε τι είναι αυτός ο θόρυβος;;;
Τελικά πήρα και καμια δεκαρία φορές πάλι στον ΟΤΕ και μετά πολλά μου λέει ένας τεχνικος μήπως είναι η γραμμή του τηλεφώνου που συνδέεται με το router με την δίπλα συσκευή που είχαν φέρει για την ευρυζωνική... και τελικά αυτό ηταν!
Το λέω μπας και κανένας άλλος που ξαναγύρισε στην απλή γραμμή έχει αυτό το πρόβλημα με το θόρυβο... και να φανταστείτε ότι άλλαξα και δυο φορές φίλτρα τηλεφώνου, μήπως είχε χαλάσει αυτό
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796
Σε λιγα χρονια ολοι οι παροχοι θα παιζουν με τηλεφωνια σε ρουτερ πανω. Απλα το δικτυο οπτικων ινων θα ειναι μεχρι το καφαο και ο χαλκος θα ναι λιγα μετρα μονο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom