Νέα

Προσοχή!!!! Η ΠΟΥΣΤΡΑ COSMOTE χρεώνει SMS που στέλνει για διαγωνισμούς!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγόρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Δ

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Για να το κάνω πιο λιανά: Οι Affiliates είναι ουσιαστικά τα sites πελάτες της TRIVICELL. Αυτό που λένε οι παραπάνω όροι είναι ότι οι λωποδύτες θα κλέβουν μόνο όσους έχουν κινητό τηλέφωνο, ότι τα sites απαγορεύται ρητά να αναφέρουν το όνομα του μέγα κλέφτη και ότι γενικά θα πρέπει να αποσιωπάται ρητά η κάθε αναφορά με οποινδήποτε τρόπο στην TRIVICELL.
Γεγονός είναι ότι αν, ας πούμε, 100 άνθρωποι, έλαβαν σήμερα μέρος σε αυτή την απατεωνιά η TRIVICELL έβγαλε από το πουθενά πάνω από 600 ευρώ!!!  Αν “τρέχουν” δε ας πούμε σήμερα 10 τέτοιες “έρευνες” ή διανωνισμοί τότε η TRIVICELL και οι Affiliates της θα καθαρίζουν πάνω από 6000 ευρώ ημερησίως!!! Αίσχος!!! Ντροπή!!! Αηδία!!! Σίχασιά!!!
Πριν από 20-25 ημέρες αγόρασα ανταλλακτικά αυτοκινήτων από ένα σάιτ.Ηλεκτρονική παραγγελία.Στην εφαρμογή των παραγγελιών έγραψα το κινητό μου φυσικά μόνο και μόνο για την παραγγελία.Κανονικά. Δεν ήταν αναδυόμενο παράθυρο-έρευνα-τζόγος-κλήρωση-παιχνίδι κ.τ.λ.
Μπορεί το κατάστημα ανταλλακτικών να έχει σύμβαση με τα ΛΑΜΟΓΙΑ-ΑΜΑΖΕ-TRIVICELL και να τους έδωσε τον αριθμό κινητού μου ;
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Δείτε εδώ αυτή τη σελίδα στο facebook.
Οι τύποι συνεχίζουν τις απάτες και τις λαμογιές.

:shit: :zombie: :shit: :zombie:
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Πρώτα ζητήστε φραγή στα εισερχόμενα πενταψήφια άμεσα από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην εξυπηρέτηση πελατών.
Αυτό και όσοι δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Φίλε την έχω πατήσει και εγώ. Καλείς την εξυπηρέτηση πελατών και ζητάς να σου κάνουν φραγή για 5ψήφια νούμερα.Τα λεφτά σου δεν πρόκειται να τα πάρεις πίσω αλλά δεν θα την ξαναπατήσεις.
το ίδιο κ η wind
 
Εγγρ.
10 Νοε 2017
Μηνύματα
45
Like
2
Πόντοι
0
μονο η φραγη φιλος ειναι η λυση :think: οι γαμιοληδες μας κλεβουν τα φραγκα, αντι να τα φαμε στα μπουρδελακια μας, γαμω το σπιτι τους :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.183
Κριτικές
3
Like
10.328
Πόντοι
3.506
Η μεγάλη κλοπή με τα πενταψήφια- Οι πάροχοι και τα παράπονα
.....
Τα κόλπα
Πώς παγιδεύονται οι «πελάτες»
«Οποιος έχει έναν πενταψήφιο και λέει ξεκάθαρα τη χρέωση, δεν μπορούν να του κάνουν τίποτε» σημειώνουν στελέχη της αγοράς πληροφορικής, ωστόσο προσθέτουν ότι παρατηρείται το φαινόμενο να παρέχεται διαφορετική υπηρεσία από αυτή για την οποία ο πάροχος αδειοδοτείται.

Η λιανική τιμή ορίζεται από τον πάροχο περιεχομένου και ανάλογα με την υπηρεσία (υπηρεσίες οπτικής και ηχητικής πληροφόρησης, υπηρεσίες μέσω Διαδικτύου και υπηρεσίες μηνυμάτων προστιθέμενης αξίας) οι τηλεπικοινωνιακές εταιρείες εισπράττουν προμήθεια.

Για παράδειγμα, σύμφωνα με την ίδια πηγή, στο SMS που αποτελεί και τη μερίδα του λέοντος, οι εταιρείες της κινητής εισπράττουν ποσοστό έως και 50% από το κόστος του μηνύματος. Στις υπηρεσίες ηχητικής πληροφόρησης οι χονδρικές χρεώσεις είναι μικρότερες (με τέλος παρακράτησης 7 σεντς και προμήθεια 12%-14%).

Αντίθετα, στελέχη των εταιρειών απαντούν ότι οι προμήθειες είναι κάτω του 20% αν υπάρχει μεγάλος όγκος μηνυμάτων και λίγο υψηλότερη αν ο όγκος είναι μικρότερος.

Στα SMS υπάρχουν δύο ειδών υπηρεσίες. Η «mobile terminated» και η «mobile originated».

Ενα παράδειγμα της πρώτης κατηγορίας είναι οι καταναλωτές που βλέπουν στο Facebook ένα τεστ ευφυΐας, το οποίο στο τέλος ζητεί το κινητό τους. Οσοι το γράφουν, λαμβάνουν μήνυμα εγγραφής στην υπηρεσία, που για την ολοκλήρωσή της ζητεί απάντηση. Οσοι τη στείλουν, εγγράφονται αυτομάτως σε μια υπηρεσία που τους αποστέλλει μηνύματα σε περιοδική βάση τα οποία τους χρεώνουν.

Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτή που καλεί τους καταναλωτές να στείλουν μήνυμα, όπου συχνά συνεπάγεται αυτόματη εγγραφή συνδρομητικού χαρακτήρα εν αγνοία του καταναλωτή.


 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.808
Κριτικές
1
Like
29.480
Πόντοι
8.006
Εγω πιστευα οτι ειναι αδυνατον να χρεωθεις στο κινητο σου αν δεν κανεις το λαθος να δωσεις αριθμο σε υποπτο σάιτ ή να απαντησεις σε καποιο sms, αλλά με αυτα που διαβαζω προβληματιστηκα.
Χρέωση χωρις να εχεις δωσει το κινητο πουθενα????
 

Dikoume

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2016
Μηνύματα
840
Like
122
Πόντοι
6
διαγορα πηρες κανα χρημα πισω;
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Εγω πιστευα οτι ειναι αδυνατον να χρεωθεις στο κινητο σου αν δεν κανεις το λαθος να δωσεις αριθμο σε υποπτο σάιτ ή να απαντησεις σε καποιο sms, αλλά με αυτα που διαβαζω προβληματιστηκα.
Χρέωση χωρις να εχεις δωσει το κινητο πουθενα????
Μου ηρθε εμενα απο το πουθενα. Δεν το εχω δωσει ποτε σε κανενα site για κανενα λογο.
 

gspank

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2012
Μηνύματα
306
Like
30
Πόντοι
1
Άμα δεν υπάρχει ανταγωνισμός, άμα υπάρχουν τόσα εμπόδια στην είσοδο στην αγορά, λογικό είναι να πληρώνουν όλοι πάγιο στα ολιγοπώλια, με τον έναν τρόπο ή τον άλλον...
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Εγω πιστευα οτι ειναι αδυνατον να χρεωθεις στο κινητο σου αν δεν κανεις το λαθος να δωσεις αριθμο σε υποπτο σάιτ ή να απαντησεις σε καποιο sms, αλλά με αυτα που διαβαζω προβληματιστηκα.
Χρέωση χωρις να εχεις δωσει το κινητο πουθενα????

εδω εξηγεί την μέθοδο που σε χρεωνουνε χωρις να δωσεις το κινητο σου , η τουλάχιστον την περιγραφει με το όνομά της.

 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.582
Κριτικές
61
Like
39.372
Πόντοι
21.555
.......

........ εγω τελείωσα μέ συμβολαια....

καρτούλα & μια χαρά !!
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
.......

........ εγω τελείωσα μέ συμβολαια....

καρτούλα & μια χαρά !!

Σε χρεωνουνε και με καρτοκινητο πάντως , απλά νομίζω πρεπει να έχεις κάρτα μέσα .. δεν ξέρω αν την γλυτώνεις όταν έχεις μηδενικό υπόλοιπο η μηπως στα παίρνει με το που θα βάλεις κάρτα ; μπορεί να βλέπουνε κιόλας ποιος έχει κάρτα και να στέλνουνε εκεί , εδω βρίσκουνε το νούμερο σου οπότε φαντάζομαι οτι ισως να μπορουν να δούνε αν έχεις κάρτα η όχι.

Α και κάτι ακόμα οι εταιρίες τηλεφωνίας είναι κατα κάποιο τρόπο υπεύθυνες γιατί θα μπορούσανε να έχουνε κλειστά τα πενταψήφια και όποιος θέλει να τα ανοίγει , αντί να τα έχουνε ανοιχτα και να πρέπει να τα κλείσεις για να γλυτώσεις.

ΥΓ. ξέχασα να πω οτι οι εταιρίες τηλεφωνίας εκτός του παραπάνω, είναι και υπεύθυνες γιατί προφανώς συνεργάζονται με αυτές τις εταιρίες των πενταψηφίων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom