Νέα

Προολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ 2012

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα geman30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 174
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.102
Κριτικές
1
Like
30.827
Πόντοι
8.006
Ενταξει, ειναι ιδεα μου ή οχι, οτι κανενας ελληνας φιλαθλος δεν πολυασχοληθηκε με τον συγκεκριμενο αποκλεισμο?
Παρεμπιπτοντως, θυμαται κανενας (χωρις να γκουγκλαρει) τι θεσεις εχει παρει η Ελλαδα στις Ολυμπιαδες τα τελευταια εικοσι χρονια?
Εγω παντως οχι.
Στο μπασκετ, το ενδιαφερον ειναι το πανευρωπαικο και το παγκοσμιο. Η ολυμπιαδα προσωπικα, μου ειναι αδιαφορη.
Και καποτε, πρεπει η FIBA να κανει κατι για να προστατεψει το αθλημα. Δεν ειναι δυνατον ΚΑΘΕ καλοκαιρι οι εθνικες να εχουν διοργανωση. Το 2010 παγκοσμιο. το 2011 ευρωμπασκετ. το 2012 ολυμπιαδα. το 2013 ευρωμπασκετ. το 2014 παγκοσμιο, το 2015 ευρωμπασκετ κλπ.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Ενταξει, ειναι ιδεα μου ή οχι, οτι κανενας ελληνας φιλαθλος δεν πολυασχοληθηκε με τον συγκεκριμενο αποκλεισμο?
Παρεμπιπτοντως, θυμαται κανενας (χωρις να γκουγκλαρει) τι θεσεις εχει παρει η Ελλαδα στις Ολυμπιαδες τα τελευταια εικοσι χρονια?
Εγω παντως οχι.
Στο μπασκετ, το ενδιαφερον ειναι το πανευρωπαικο και το παγκοσμιο. Η ολυμπιαδα προσωπικα, μου ειναι αδιαφορη.
Και καποτε, πρεπει η FIBA να κανει κατι για να προστατεψει το αθλημα. Δεν ειναι δυνατον ΚΑΘΕ καλοκαιρι οι εθνικες να εχουν διοργανωση. Το 2010 παγκοσμιο. το 2011 ευρωμπασκετ. το 2012 ολυμπιαδα. το 2013 ευρωμπασκετ. το 2014 παγκοσμιο, το 2015 ευρωμπασκετ κλπ.

πού να θυμάσαι ρε άλεξ τι θέση παίρνει η ελλάδα στις ολυμπιάδες, αφού δεν πάμε συχνά; νομίζω μόνο σε 3 έχουμε πάει.
για το πόσο σημαντικό θεωρείται όμως το μπάσκετ για μια ολυμπιάδα, δεν έχεις δίκιο. όλες οι χώρες στέλνουν τα μεγάλα αστέρια τους και θέλουν να πηγαίνουν καλά. μην ξεχνάς ότι η αμερικάνικη ντριμ τιμ σε ολυμπιάδα εμφανίστηκε
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Σε αντίθεση με το ποδόσφαιρο, στο μπάσκετ η Ολυμπιάδα είναι ίσως η διοργάνωση με το περισσότερο κύρος!
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Ενταξει, ειναι ιδεα μου ή οχι, οτι κανενας ελληνας φιλαθλος δεν πολυασχοληθηκε με τον συγκεκριμενο αποκλεισμο?
Παρεμπιπτοντως, θυμαται κανενας (χωρις να γκουγκλαρει) τι θεσεις εχει παρει η Ελλαδα στις Ολυμπιαδες τα τελευταια εικοσι χρονια?
Εγω παντως οχι.
Στο μπασκετ, το ενδιαφερον ειναι το πανευρωπαικο και το παγκοσμιο. Η ολυμπιαδα προσωπικα, μου ειναι αδιαφορη.
Και καποτε, πρεπει η FIBA να κανει κατι για να προστατεψει το αθλημα. Δεν ειναι δυνατον ΚΑΘΕ καλοκαιρι οι εθνικες να εχουν διοργανωση. Το 2010 παγκοσμιο. το 2011 ευρωμπασκετ. το 2012 ολυμπιαδα. το 2013 ευρωμπασκετ. το 2014 παγκοσμιο, το 2015 ευρωμπασκετ κλπ.

δεν έχεις δίκιο, το τουρνουά μπάσκετ στους ολυμπιακούς αγώνες είναι πολύ ενδιαφέρον και με καλές ομάδες
για τη συχνότητα των διοργανώσεων συμφωνώ εν μέρει
 

Επισκέπτης
Ναι, γιατί να μη φταίει και αυτός; Επειδή παίζει στην "εξάστερη πανάθα"; Η μασονία τον έβγαλε ανώτερο του Γκάλη και αυτός σε ανταπόδοση λάκισε με την πρώτη δυσκολία για την αγκαλιά (και τα φράγκα) των κοντών.

Και για τον Παπαλουκά μάλλον δε τα διάβασες καλά στην "Πράσινη". Ο Θοδωρής το 2009 δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού και το 2010 είχε ζητήσει λίγες μέρες παραπάνω άδεια προτού μπει στην προετοιμασία. Ενώ λοιπόν ούτε ο προπονητής, ούτε οι συμπαίκτες του είχαν κανένα πρόβλημα, παρενέβη η ομοσπονδία (λέγε με σωλήνα) και αρνήθηκε το αίτημα, αποκλείοντας τον ταυτόχρονα από την ομάδα. Έκτοτε δεν ξανακλήθηκε παρότι μέχρι και πέρσυ δήλωνε πρόθυμος ν'αγωνιστεί.  
καταρχήν δεν διαβάζω πράσινη.καταδευτερον όποια μασονία έχει πει οτι ο δδ ειναι καλύτερος του γκαλη απλά δεν γνωρίζει απο μπασκετ.τρίτον όπως εσυ διαβάζεις το ΦΩΣ δεν στα είπαν καλά..ο Παπαλουκάς ζήτησε να μην πάει το 2010 μετα βέβαια άλλαξε γνώμη και ζήτησε αφου είχε τελειώσει η προετοιμασία έθεσε ευατο στην ομάδα ;)μην τα λες όπως θες η όπως στα παρουσιάζει ο διαμαντοπουλος στο ΦΩΣ  ;) και καλώς τότε τον εκοψε ο Λιθουανός.μετα βέβαια παρακαλούσε αλλα πλέον ηταν αργά.οσο για το δδ κακως πήρε την απόφαση να μην παιζει στην εθνική αλλα με το ζόρι δεν πάει κανείς.όσο για το σοφο όπως σου είπα ηταν τραυματιας απο τη μακαμπι γιαυτο και δεν τον κάλεσε..αλλα το φως που διαβάζεις δεν τα γράφει αυτά  :2funny:
 

Επισκέπτης
καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι ανακόλουθα; για κοίτα πώς ξεκίνησε η διαφωνία μας:
"Αυτά τα τουρνουά είναι στημένα σε μεγάλο βαθμό για να βγαίνουν καί νέες χώρες-αγορές για την fiba κάτι απ' το οποίο καί εμείς έχουμε ευννοηθεί στο παρελθόν , μερικές φορές σκανδαλωδώς μάλιστα ,  ελέω Βασιλακόπουλου ! ε τώρα γίναμε εμείς το θύμα !"
και καταλήγουμε λοιπόν ότι η σκανδαλώδης εύνοια της ελλάδας ήταν η διοργάνωση του προολυμπιακού του '08;
για τη σχέση βασιλακόπουλου - στάνκοβιτς (από το '87 ήδη) έψαξα και δεν βρήκα κάτι. μπορείς να μου δώσεις ένα στοιχείο που να δείχνει ότι το '87 ήταν το δεξί του χέρι, όπως λες;
τρικυμία τύπε...ο Βασιλακόπουλος φταίει για όλα είτε καλά είτε άσχημα :headbang:
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
κουραστηκε ο μητσαρας,λιαζεται στην ελουντα..
αυτο το μπασκετικο σιχαμα ο ναβαρο που δεν εχει χασει διοργανωση τοσα καλοκαιρια ποσο μαλακας ειναι τελικα..
μεχρι και ο νοβιτσκι πρωταθλητης ΝΒΑ γυρναγε και επαιζε με τους κατσαπλιαδες ποσα χρονια..
ο ανθρωπος ορχηστρα θελησε να αφοσιωθει στην πρασινη αρμαδα..
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Έλα μωρέ τον πουλημένο, τον αλήτη, τον παραδόπιστο. Τι να μας πει μπροστά στο "διαμάντι του ελληνικού αθλητισμού" που είναι και καλό παιδί (σαν το Νίκο το Ζήση).

Τύπε ο Διαμαντίδης είναι απαράδεκτος να σταματήσει από τα 29. Είναι άλλωστε χιλιοειπωμένο αυτό. Κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι πως οι περισσότεροι τον θεωρούν τον καλύτερο παίκτη της γενιάς αυτής των επιτυχιών.. Θεωρώ τον Σπανούλη κλάσσης ανώτερο και φυσικά δεν είμαι ειδικός, αλλά παρακολουθώ μπάσκετ και τα λέω με βάση αυτά που βλέπω.. Το ταλέντο και τις επιθετικές ικανότητες του ΣΠανούλη δεν τις πλησιάζει κανείς στην Ελλάδα.
 

Επισκέπτης
Kοιμήσου αγγελούδι μου...

Όχι ρε μαλάκα, ο Γκαγκάτσης και ο ΓΑΠ φταίνε. :jerking:
οχι ρε μαλάκα ο ΓΑΠ  δεν φταίει σε τίποτα..ισα ισα τον αναπολούμε για το έργο που άφησε  :2funny: :2funny: συνέχιζε να διαβαζεις το ΦΩΣ να μας ενημερώνεις βλάκα :2funny:
 

DON GIOVANNI

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
3.562
Like
6
Πόντοι
16
καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι ανακόλουθα; για κοίτα πώς ξεκίνησε η διαφωνία μας:
"Αυτά τα τουρνουά είναι στημένα σε μεγάλο βαθμό για να βγαίνουν καί νέες χώρες-αγορές για την fiba κάτι απ' το οποίο καί εμείς έχουμε ευννοηθεί στο παρελθόν , μερικές φορές σκανδαλωδώς μάλιστα ,  ελέω Βασιλακόπουλου ! ε τώρα γίναμε εμείς το θύμα !"
και καταλήγουμε λοιπόν ότι η σκανδαλώδης εύνοια της ελλάδας ήταν η διοργάνωση του προολυμπιακού του '08;
για τη σχέση βασιλακόπουλου - στάνκοβιτς (από το '87 ήδη) έψαξα και δεν βρήκα κάτι. μπορείς να μου δώσεις ένα στοιχείο που να δείχνει ότι το '87 ήταν το δεξί του χέρι, όπως λες;
Μου ζητάς ένα στοιχείο που να δείχνει ότι ό Βασιλακόπουλος το '87 ήταν δεξί χέρι του Στάνκοβιτς αντ' αυτού εγώ θα σου έλεγα να βρείς καί να διαβάσεις το άρθρο του Φίλιππα Συρίγου στην Κ.Ε. με τίτλο " Ό Αφανής ήρωας του Ελληνικού Μπάσκετ " όπου αναφέρει πώς μετά απο τον αγώνα Γιουγκοσλαβίας - Ελλάδας για το προολυμπιακό τουρνουά στο Ντεν Μποός της Ολλανδίας το 1988 , που χαρακτηρίσθηκε απο την σφαγιαστική διαιτησία του Πολωνού Ζίχ εναντίον μας , μετά απο παρέμβαση του Βασιλακόπουλου στον Στάνκοβιτς  ό συγκεκριμένος διαιτητής κόπηκε για ένα χρόνο απο την διαιτησία ενώ έκανε 7 χρόνια να διαιτητεύσει αγώνα της Εθνικής Ελλάδας  ! θέλω να σε ρωτήσω άν μου επιτρέπεις άν αρνείσαι ότι στην διάρκεια της τελευταίας 20ετίας ή Ελλάδα διοργάνωσε αρκετές διεθνείς διοργανώσεις μπάσκετ ( πανευρωπαικό , παγκόσμιο , προολυμπικό κ.λ.π.) που ανεξάρτητα απο τα πενιχρά οικονομικά αποτελέσματα δεν θα είχε πάρει άν δεν υπήρχαν τα διάφορα cone ? παραδέχωμαι ίσως είμαι ανακόλουθος γιατί δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω λεπτομέρειες απο αυτά τα θέματα δεν είμαι όμως αφελής να πιστεύω ότι όλα όσα πέτυχε ή Εθνική Ελλάδας , ειδικά τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια της καταξίωσης της , υπήρξαν αποτέλεσμα μόνο με το τι πέτυχε εντός του αγωνιστικού χώρου !
 

Επισκέπτης
κουραστηκε ο μητσαρας,λιαζεται στην ελουντα..
αυτο το μπασκετικο σιχαμα ο ναβαρο που δεν εχει χασει διοργανωση τοσα καλοκαιρια ποσο μαλακας ειναι τελικα..
μεχρι και ο νοβιτσκι πρωταθλητης ΝΒΑ γυρναγε και επαιζε με τους κατσαπλιαδες ποσα χρονια..
ο ανθρωπος ορχηστρα θελησε να αφοσιωθει στην πρασινη αρμαδα..
βάλε και το μεγαλύτερό Ευρωπαίο γκαρντ της τελευταίας 15 ετιας τον σαρας :rockon: 4 ολυμπιάδες συνεχόμενες :rockon:
 

Επισκέπτης
Να'ναι καλά οι προστάτες του μέσα στην ΕΟΚ που εδώ και μια δεκαετία τον σπρώχνουν με τα χίλια και έχουν δώσει γραμμή στη μασονία να τον παρουσιάζουν ως τον Μάτζικ της Ευρώπης. Τρεις φορές έχει φτύσει αντίπαλο το "καλό παιδί" αλλά κο,κο,κο από τις δημοσιογραφάρες μας που έχουν βγάλει αλήτες και αντιπαθητικούς Ισπανούς, Σέρβους, Αμερικάνους, κλπ.

Τι να κάνουμε, πρέπει να ενημερώνουμε τους βλάκες σαν εσένα που καταπίνουν αμάσητη ότι μαλακία τους σερβίρουν.
ρε μαλάκα κόψε το ΦΩΣ και τον πρωταθλητή σε έχει πειράξει :2funny:εντω μεταξύ ο διαμαντιδης πρέπει να σε έχει πονέσει πολύ τα τελευταία 8 χρόνια :2funny: εχεις καταντήσει γραφικός να λες οτι ο δδ δεν είναι καλός παίχτης.είναι σαν αυτα που προσπαθούσες να μας πείσεις στα πολιτικά οτι ο ΓΑΠ και η παρέα του γερουλανος μπιρμπιλη παπακωνσταντινου πρόσφεραν στο τόπο :2funny: για τόσο μαλάκες μας περνάς και θες να μας δώσεις μασημένη τροφή; :2funny:
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
ρε μαλάκα κόψε το ΦΩΣ και τον πρωταθλητή σε έχει πειράξει :2funny:εντω μεταξύ ο διαμαντιδης πρέπει να σε έχει πονέσει πολύ τα τελευταία 8 χρόνια :2funny: εχεις καταντήσει γραφικός να λες οτι ο δδ δεν είναι καλός παίχτης.είναι σαν αυτα που προσπαθούσες να μας πείσεις στα πολιτικά οτι ο ΓΑΠ και η παρέα του γερουλανος μπιρμπιλη παπακωνσταντινου πρόσφεραν στο τόπο :2funny: για τόσο μαλάκες μας περνάς και θες να μας δώσεις μασημένη τροφή; :2funny:

Δεν νομίζω να είπε ότι ο Διαμαντίδης δεν ανήκει στην ελίτ, αλλά ότι δεν είναι ο καλύτερος point guard της Ευρώπης και δεν αξίζει τόσος ντόρος και τόση διαφήμιση και προπαγάνδα για πάρτυ του!
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Όταν ο ίδιος δημοσιογράφος λέει ότι ο Διαμαντίδης είναι ανώτερος του Γκάλη και μετά από λίγο χαρακτηρίζει σίχαμα τον Ναβάρο (ο οποίος πάει πίπα-κώλο μια δεκαετία τώρα τον Δημητράκη) τότε τι θα έλεγε ο κάθε λογικός άνθρωπος;

Τον Γκάλη δεν τον έχω δει να παίζει λόγω ηλικίας, πάντως Ναβάρο ούτε είχε η φουρνιά που πέρασε ούτε βλέπω να έχουμε στις επόμενες φουρνιές. Όλο αυτό το μίσος προς το όνομα του και γενικά το μίσος για τη Ισπανία είναι κόμπλεξ επειδή μας κερνάνε συνεχώς και δεν μπορούμε να τους χτυπήσουμε.
 

cannavaro

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2007
Μηνύματα
101
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Θέλανε να κανουν διακοπές τα παιδιά.καλοκαιρακι είναι..
 

Επισκέπτης
Όταν ο ίδιος δημοσιογράφος λέει ότι ο Διαμαντίδης είναι ανώτερος του Γκάλη και μετά από λίγο χαρακτηρίζει σίχαμα τον Ναβάρο (ο οποίος πάει πίπα-κώλο μια δεκαετία τώρα τον Δημητράκη) τότε τι θα έλεγε ο κάθε λογικός άνθρωπος;
σιγουρα πλακα θα κανει δημοσιογραφος
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Μου ζητάς ένα στοιχείο που να δείχνει ότι ό Βασιλακόπουλος το '87 ήταν δεξί χέρι του Στάνκοβιτς αντ' αυτού εγώ θα σου έλεγα να βρείς καί να διαβάσεις το άρθρο του Φίλιππα Συρίγου στην Κ.Ε. με τίτλο " Ό Αφανής ήρωας του Ελληνικού Μπάσκετ " όπου αναφέρει πώς μετά απο τον αγώνα Γιουγκοσλαβίας - Ελλάδας για το προολυμπιακό τουρνουά στο Ντεν Μποός της Ολλανδίας το 1988 , που χαρακτηρίσθηκε απο την σφαγιαστική διαιτησία του Πολωνού Ζίχ εναντίον μας , μετά απο παρέμβαση του Βασιλακόπουλου στον Στάνκοβιτς  ό συγκεκριμένος διαιτητής κόπηκε για ένα χρόνο απο την διαιτησία ενώ έκανε 7 χρόνια να διαιτητεύσει αγώνα της Εθνικής Ελλάδας  ! θέλω να σε ρωτήσω άν μου επιτρέπεις άν αρνείσαι ότι στην διάρκεια της τελευταίας 20ετίας ή Ελλάδα διοργάνωσε αρκετές διεθνείς διοργανώσεις μπάσκετ ( πανευρωπαικό , παγκόσμιο , προολυμπικό κ.λ.π.) που ανεξάρτητα απο τα πενιχρά οικονομικά αποτελέσματα δεν θα είχε πάρει άν δεν υπήρχαν τα διάφορα cone ? παραδέχωμαι ίσως είμαι ανακόλουθος γιατί δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω λεπτομέρειες απο αυτά τα θέματα δεν είμαι όμως αφελής να πιστεύω ότι όλα όσα πέτυχε ή Εθνική Ελλάδας , ειδικά τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια της καταξίωσης της , υπήρξαν αποτέλεσμα μόνο με το τι πέτυχε εντός του αγωνιστικού χώρου !
1ον, από ό,τι φαίνεται, άλλα διαβάζεις κι άλλα καταλαβαίνεις. το άρθρο που λες γράφει ότι ο ζιχ κόπηκε για άλλο λόγο (γλεντούσε μετά από αγώνα που είχε σφυρίξει). απλώς ο βασιλακόπουλος του τη φύλαγε και τον έβγαλε στη σέντρα. και ξαναρωτάω: ποιο στοιχείο δείχνει ότι ο βασιλακόπουλος ήταν δεξί χέρι του στάνκοβιτς το '87; η απάντηση είναι απλή: κανένα, το έβγαλες από το μυαλό σου.
2ον, από τη στιγμή που η ελλάδα από το '87 μπήκε δυναμικά στο μπάσκετ, φυσικό ήταν να διεκδικήσει και να πάρει διοργανώσεις, ακόμα και κάνοντας δουλειά στο παρασκήνιο. σίγουρα υπήρχαν τα κονέ δηλαδή. εξάλλου έχουμε διοργανώσει και παγκόσμιο βόλευ και παγκόσμιο στίβου μέχρι και ολυμπιάδα! άρα να καταλήξουμε ότι η σκανδαλώδης εύνοια που έγραψες ήταν η ανάληψη αυτών των διοργανώσεων από την ελλάδα;
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
Είχαμε δε είχαμε το κάναμε κώλο πάλι. Το μπασκετάκι είναι ένα σπορ που μάλλον μας πάει. Ακόμα και προ  Γκάλη, με πλήρως ερασιτεχνική δομή, βρισκόμαστε αρκετά πιο πάνω από αυτό που θα περίμενε κανείς. Και πάντα βγάζαμε παίκτες, να θυμίσω στους νεότερους πως σουτέρ σαν τον Γκούμα και τον Παπαγεωργίου ΔΕΝ υπήρχαν στην Ευρώπη ούτε τη δεκαετία του 70. Κολοκυθάς, Τρόντζος θα μπορούσαν να κάνουν διεθνή καριέρα κλπ. Ξένοι δεν έρχονταν (κάποιοι ελληνοαμερικάνοι τύπου Γιατζόγλου και Καστρινάκη μόνο), λεφτά ελάχιστα, κι όμως η παραγωγή συνεχιζόταν. Θυμίζω πως πριν έρθει ο Γκάλης, ήδη υπήρχε Γιαννάκης και Κώστας Πετρόπουλος (το μεγαλύτερό ίσως ταλέντο μας), οι δε 2 μεγάλοι, με ελάχιστα μπάτζετ πε΄ρναγαν γύρους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Ιταλοί και Ισπανοί τότε έφερναν καλούς Αμερικανόυς, οι Ρώσοι είχαν επίσης μεγάλες ομάδες). Σήμερα, οικονομικά έχουν αλλάξει πολλά, αγωνιστικά όχι και τόσα. Εξακολουθούμε να έχουμε καλές φουρνιές, τώρα π.χ. έχουμε 2-3 τοπ (Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου, αναφέρομαι σε όσους παίζουν εθνική μόνο), και αρκετούς καλούς, όχι βέβαια σούπερσταρ (σε σχέση με τον πληθυσμό μας δεν μπορείνα σμβαίνει συχνά). Όποιος θέλει παίζει στην Εθνική, όποιος δεν θέλει δεν μπορεί να υποχρεωθεί. Το θέμα είναι πως έχουμε αρχίσει ένα σερί αποτυχιών. Ευρωμπάσκετ (6οι), Προολυμπιακό (εκτός). Με δεδομένο πως 3 είναι οι μεγάλες διοργανώσεις, είμαστε υχρεωμένοι να έχουμε καλή παρουσία τουλάχιστον στις 2 από αυτές, καλή εννοείται στις 4 σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Η ΦΙΜΠΑ, από την μεριά της παλεύει να ανοίξει την αγορά. Δυο συνεχόενα φάιναλ 4 στην Αγγλία. Στην Γερμανία πέφτουν πολλά λεφτά στην Μπάγερν (φημολογείται πως εκεί θα κλέισει ο Νοβίτσκι). Η Ισπανία είναι σταθερά υγιής, τα Βαλκάνια έχουν την παράδοσή τους, Ρωσία Λιθουανία πάντα θα είναι γίγαντες (Πάντως κυρίως Ιταλία και εν μέρει Γαλλία έχουν μάλλον κολλήσει). ΄Στο Πανευρωπαϊκό που έρχεται, δεν είναι δυνατόν να αρκεστούμμε πάλι σε 6δα, η νεώτερη γενιά παικτών θα εθιστεί στην μετριότητα. Οι παίκτες, αυτή τη στιγμή και για κάποια χρόνια, είναι δεδομένοι. Θεωρώ προσωπικά πως πρέπει να αλλάξουμε προπονητή, ή προπονητική φιλοσοφία, δεν με χαλά καθόλου να μείνει ο Ζούρος και να πλαισιώνεται στα μεγάλα τουρνουά από 2 άλλους έλληνες που εργάζονται σε ομάδες. Δεν πιστεύω πως κανένας θα αντιδρούσε (πλην του Ζούρου ίσως). Πάντως μόνος του ο άνθρωπος μάλλον δεν μπορεί. Μ ενδιαφέρει η γνώμη σας για τα τρέχοντα κι όχι για διάφορες άλλες κουταμάρες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom