Νέα

Προγραμματα καινοφελους εργασίας απο τον ΟΑΕΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

kinks

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.267
Like
690
Πόντοι
96
ευτυχως που ειστε τοσο προβλεψιμοι και σας αφηνω να ξεφτιλιζεστε απο μονοι σας

εχετε τοση εμπαθεια χανοντας το πολιτικο κριτηριο

εχεις δικιο οτι ειναι λιγοτερο το ποσοστο για την ακριβεια 21%

αν νομιζεις οτι το 21% κατεστρεψε την ελλαδα και οχι το 79% τοτε  η εισαι χαζος η εμισθο παπαγαλακι που παπαγαλιζεις οτι ακους


Βλαμμένε αγράμματε Αλβανέ, που ούτε τόνους δεν ξέρεις να βάζεις.  Σου έγραψα και άλλα 2 πράγματα που κατάπιες.

Εν τω μεταξύ μάλλον το απόκομμα της Καθημερινής, που έχεις τρελαθεί να δημοσιεύεις, νομίζοντας ότι είναι υπέρ του θασοκ έχει ένα σημαντικό λάθος στα νούμερα.

Σε αφήνω να το βρεις μόνος σου

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.772
Κριτικές
1
Like
29.444
Πόντοι
8.006
Για ονομα του Θεου, δεν γινεται να διορθωθει ο τιτλος επιτελους?
Ακου "καινοφελους".
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.661
Like
20.404
Πόντοι
5.006
[size=10pt]ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ (Περσινό άρθρο Απρίλιος 2017)[/size]
[size=20pt]Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΜΕ…ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ![/size]
Σε καθημερινή βάση, τα τελευταία χρόνια, οι πολιτικές δυνάμεις που εκπροσωπούν το νεοφιλελευθερισμό επιδιώκουν να διαμορφώσουν στην ελληνική κοινή γνώμη την εικόνα ενός σπάταλου και διογκωμένου Δημόσιου Τομέα. Στοχεύουν στο όνομα του «κοινωνικού αυτοματισμού» να λοιδορούν τον κοινωνικό και λειτουργικό ρόλο που επιτελούν βασικές δομές του Δημοσίου.
Επιπλέον, ψεύδονται πως τάχα αυξάνεται ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων, όταν οι προσλήψεις μόνιμου προσωπικού γίνονται με το σταγονόμετρο και ειδικότερα σε σημαίνοντες τομείς του Δημοσίου, όπως η Εκπαίδευση στην οποία εδώ και 7 χρόνια έχει να πραγματοποιηθεί μόνιμος διορισμός –στην Ειδική Αγωγή…ποτέ!!!– με εξαίρεση τους τελευταίους επιτυχόντες- διοριστέους του ΑΣΕΠ 2008.
Η στρατηγική της απαξίωσης του δημοσίου, των δημόσιων κοινωνικών αγαθών και το έργο των δημόσιων υπαλλήλων ενισχύεται από συγκεκριμένα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας (Μ.Μ.Ε.), τα οποία σε πολλές περιπτώσεις μόνο μέσα ενημέρωσης δεν έπρεπε να ονομάζονται. Αρκετοί «δημοσιογράφοι» με τη δυνατότητα που έχουν λόγω του «μικροφώνου» αραδιάζουν συχνά συκοφαντίες κατά των δημόσιων υπηρεσιών και καταθέτουν συνεχώς αιχμηρά σχόλια εναντίον των εργαζομένων στο δημόσιο και των δημόσιων υπηρεσιών.

Μια αποστομωτική απάντηση προς όλους τους υπερασπιστές του άκρατου νεοφιλελευθερισμού και των συστημικών μέσων ενημέρωσης ήρθε πρόσφατα στη δημοσιότητα από την έρευνα της εφημερίδας «Le Parisien», όπου ο αριθμός των Δημοσίων Υπαλλήλων στη χώρα μας, ως ποσοστό επί του συνόλου του εργατικού δυναμικού, είναι 7,9%, τελευταία από όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και προτελευταία στον κόσμο, με τελευταία την Ιαπωνία, που έχει 6,7%.
Είναι βέβαιο πως οι δυνάμεις εκείνες, που ασπάζονται τα παραπάνω, δεν θα πτοηθούν από την πραγματικότητα των αριθμών και των στοιχείων, καθώς το ιδεολογικό τους όραμα είναι δραστική μείωση των δημόσιων κοινωνικών αγαθών, η περαιτέρω ελαστικοποίηση των σχέσεων εργασίας στο δημόσιο και οι αθρόες απολύσεις.

Είναι αυτονόητο, όμως, πως και από τη δική μας μεριά, από τη μεριά των εργαζομένων δεν πρέπει να αφήνουμε αναπάντητη τη σπίλωση του έργου των δημοσιών υπαλλήλων και του επιτελικού ρόλου που οφείλει να διαδραματίζει ο Δημόσιος Τομέας στον κοινωνικό και οικονομικό πυλώνα της χώρας.
Είναι αναγκαίο να παλέψουμε για μαζικές προσλήψεις στο σύνολο του Δημόσιου Τομέα, με έμφαση στους τομείς της εκπαίδευσης, της υγείας και της κοινωνικής ασφάλισης.

Γιώργος Μακράκης,
Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ με την
Ενωτική Αγωνιστική Εκ-Κίνηση
Πουτσες μπλε. Οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι γυρω στο 17%...και αμα δουμε και την αναντοιχια μισθων με τον ιδιωτικο τομεα, γινεται ακομα χειροτερο...
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
664
Like
9.284
Πόντοι
1.046
Παιδιά, επί του θέματος.

Καλημέρα.
Έχω επιλέγει σε 2 προγράμματα του οαεδ για 8μηνη εργασία. Στο ένα πρόγραμμα έχω επιλεγεί και πρέπει να δεχτώ την δουλειά μέχρι την Παρασκευή. Στο άλλο είμαι στους προσωρινούς πίνακες επιτυχόντων και πρέπει να περιμένω τους οριστικούς πίνακες. Εγώ θέλω να πάω στην δεύτερη που πρέπει να περιμένω τους οριστικούς πίνακες με το ρίσκο τελικά να μην είμαι μέσα. Τι μου προτείνετε;
2 ερωτήσεις
Γίνεται να δεχτώ την πρώτη δουλειά και αν επίεγω μετά στην άλλη να παραιτηθώ από την πρώτη και να πάω εκεί;
Τι πιθανότητες εχω να διαγραφτώ από την προσωρινή λίστα επιτυχόντων και να μην με πάρουν τελικά;

Χρειάζομαι την δουλειά για να πηγαίνω ποιο συχνά στα μπουρδελα.

Όπως έγραψα και προηγουμένως, αν πας στην πρώτη δουλειά, αυτομάτως το σύστημα σε διαγράφει από τη δεύτερη. Αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ, ότι ο οαεδ είναι μπουρδέλο, διαλυμένο σωματείο που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είναι όλα ανοησίες. Γιατί όταν προσληφθείς στην πρώτη δουλειά, γίνεται κανονικά πρόσληψη και αμέσως το σύστημα σε διαγράφει από τη δεύτερη. Πρόκοψε η Ελλάδα, τι νομίζετε;
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Παιδιά, επί του θέματος.

Όπως έγραψα και προηγουμένως, αν πας στην πρώτη δουλειά, αυτομάτως το σύστημα σε διαγράφει από τη δεύτερη. Αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ, ότι ο οαεδ είναι μπουρδέλο, διαλυμένο σωματείο που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είναι όλα ανοησίες. Γιατί όταν προσληφθείς στην πρώτη δουλειά, γίνεται κανονικά πρόσληψη και αμέσως το σύστημα σε διαγράφει από τη δεύτερη. Πρόκοψε η Ελλάδα, τι νομίζετε;

Επιβεβαιώνω τα παραπάνω.
Το γνωρίζω σίγουρα, καθώς φίλος είχε το ίδιο θέμα και με έβαλε να ρωτήσω συγγενικό μου πρόσωπο που δουλεύει στον ΟΑΕΔ για το τι ισχύει και μου το επιβεβαίωσε επίσης.
Για τον φίλο:

- Αφού έχεις "κλείσει" στην δεύτερη επιλογή σου, μείνε σε αυτή. Το θεωρώ απίθανο να ΜΗΝ είσαι ΚΑΙ στους οριστικούς πίνακες.

:)
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
486
Κριτικές
1
Like
619
Πόντοι
81
Επιβεβαιώνω τα παραπάνω.
Το γνωρίζω σίγουρα, καθώς φίλος είχε το ίδιο θέμα και με έβαλε να ρωτήσω συγγενικό μου πρόσωπο που δουλεύει στον ΟΑΕΔ για το τι ισχύει και μου το επιβεβαίωσε επίσης.
Για τον φίλο:

- Αφού έχεις "κλείσει" στην δεύτερη επιλογή σου, μείνε σε αυτή. Το θεωρώ απίθανο να ΜΗΝ είσαι ΚΑΙ στους οριστικούς πίνακες.

:)

Ρώτα άμα μπορείς τον συγγενή σου τι πιθανότητες υπάρχουν να μην είμαι στην τελική λίστα και αν μπορείς θα περιμένω την απάντηση σου μέχρι το βράδυ γιατί την Παρασκευή χάνω την προθεσμία για την πρώτη.
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Ρώτα άμα μπορείς τον συγγενή σου τι πιθανότητες υπάρχουν να μην είμαι στην τελική λίστα και αν μπορείς θα περιμένω την απάντηση σου μέχρι το βράδυ γιατί την Παρασκευή χάνω την προθεσμία για την πρώτη.

Καλημέρα.
Εγγυημένα είσαι 100% στην τελική λίστα.
Μίλησα ήδη μαζί του.
"Για να ΜΗΝ είναι στην τελική λίστα, θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα", μου είπε χαρακτηριστικά.
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.681
Κριτικές
3
Like
4.226
Πόντοι
606
Εγώ ξέρω άτομο που από επιτυχοντα τον έβγαλε επιλαχοντα μετά οπότε μην χαίρεσαι ακομα
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
486
Κριτικές
1
Like
619
Πόντοι
81
Καλημέρα.
Εγγυημένα είσαι 100% στην τελική λίστα.
Μίλησα ήδη μαζί του.
"Για να ΜΗΝ είναι στην τελική λίστα, θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα", μου είπε χαρακτηριστικά.
Ελπίζω φιλαράκι να έχεις δίκιο.
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
486
Κριτικές
1
Like
619
Πόντοι
81
Βγήκαν τα αποτελέσματα, είμαι επιτυχών για την δεύτερη δουλειά που ήθελα. Στην υπηρεσία που δήλωσα στον προσωρινό πίνακα είχα την θέση 30 ενώ στον οριστικό πίνακα την θέση 31. Δεν έχει σημασία, στα αρχίδια μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom