Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Η shavette είναι το πιο δολοφονικό εργαλείο .
Το straight razor επίσης πολύ δύσκολο .

Αν τα μάθεις όμως, τα άλλα σου φαίνονται ότι είναι μόνο για ...  ΤΡΊΧΕΣ ΕΦΗΒΑΙΟΥ ...
 

Captain_America

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2019
Μηνύματα
8
Κριτικές
3
Like
21
Πόντοι
0
Φαλτσέτα dοvo από που αγοράζουμε για πιο οικονομικά;
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.119
Like
1.914
Πόντοι
216
Εχει καιρο να κινηθει το νημα οποτε ας το βαλω εγω παλι μπρος

Αρχαριος λοιπον και ηθελα γνωμη για την R106 με τα astra που πως ειπε και ο pussy ειναι λιρα εκατο.
 

Johnny Red

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2011
Μηνύματα
655
Κριτικές
10
Like
113
Πόντοι
236
Κλασσικές επιλογές για αρχάριο.
Με το βάρος της μηχανής ξυρίζεσαι,μη το πιέσεις οπως κάνουμε με τις πλαστικές μηχανές που λόγω κακής ποιότητας λεπίδων είναι υποχρεωτική η πίεση.
Πάρε και ένα πινέλο της προκοπής (όχι από super market των 2 ευρώ)και μια κρέμα της αρεσκείας σου και ξεκίνα.
Τώρα για λεπίδες,η Astra θεωρούνται ήπιες άρα ότι πρέπει για αρχάριο.
Εγώ έχω 14 διαφορετικά πακετάκια λεπίδων με αγαπημένες τις Voskhod.Και όποτε πάω για αγορά στο μαγαζί,χτυπάω και μια καινούργια μάρκα.
 

vyzoilwtas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
55
Κριτικές
26
Like
273
Πόντοι
290
Πηρα μια feather popular,ετσι για να δοκιμασω το π.ξ. Την πρωτη φορα ξυριστηκα χωρις κοψιματα Αλλες δυο φορες που ξυριστηκα ειχα κοψιματακια και ερεθισμους-σπυρακια στο λαιμο Η λεπιδα νομιζω οτι σε καποια σημεια σαν να αναπηδαει
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
εγω εδω και 2 χρονια περιπου εχω πεταξει τις fusion και τις proglide και ξυριζομαι παραδοσιακα

ξεκινησα κλασικα με την 34c της Merkur και επειδη μου αρεσε πολυ πηρα και την 34g (χρυση εκδοση). απο ξουραφια εχω δοκιμασει Merkur, Derby, Personna, Gillette silver blue, 7 o'clock και platinum, wilkinson sword, feather, bic, perma-sharp, dorco titan, tiger platinum, lamix platinum, αλλα τελικα εχω καταληξει στα astra τα πρασινα που μου φαινονται καλο all arounder. με κρεμες δεν ασχολουμαι, μονο σαπουνια δουλευω, ειχα ξεκινησει με τα proraso αλλα απο τοτε που ξυριστηκα με d.r.harris τελειωσε το θεμα σαπουνι. προτεινω ανεπιφυλακτα d.r.harris arlington, levander, sandalwood, marlborough, windsor, ειναι ολα ενα κι ενα. πινελα εχω 2 semogue χοιρου, το 620 και το 1305. απο aftershave το αντιστοιχο με το σαπουνι d.r.harris μετραει, για πιο οικονομικα το κλασικο floid vigoroso ειναι πολυ καλο.

τωρα το σκεφτομαι να περασω στην επομενη μηχανη. ειμαι μεταξυ ανοιχτου τυπου muhle r41 και ρυθμιζομενη Merkur progress
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
πουλί έχεις δοκιμάσει καμιά επαγγελματική ηλεκτρική για ξύρισμα σε συνδυασμό με trimmer?
είναι σα να τα παίρνεις κόντρα με λεπίδα...

ή γουστάρεις τη διαδικασία του κλασικού ξυρίσματος?
τυπε μου ηλεκτρικη ξυριστικη δεν ειχα ποτε
μια - δυο φορες μονο προσπαθησα να ξυριστω με μια παλια philips που ειχε ο πατερας μου αλλα ηταν το χειροτερο ξυρισμα που εχω κανει ποτε
μου τραβουσε τα γενια και με ερεθισε χειροτερα απο ξυραφι
εχω μια ηλεκτρικη κουρευτικη - trimmer panasonic professional και οποτε μεινω αξυριστος για πανω απο 3-4 μερες, τα παιρνω πρωτα με αυτην χωρις κεφαλη και μου τα κανει σαν μιας ημερας
μετα πεφτει το παραδοσιακο λεπιδι
δεν νομιζω οτι συγκρινεται ομως το παραδοσιακο ξυρισμα με αυτο της ηλεκτρικης μηχανης ως προς το αποτελεσμα που αφηνουν
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
απο τις σειρες της proraso ποια προτιματε;
πρασινη, κοκκινη ή ασπρη;
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
πουλί έχεις δοκιμάσει καμιά επαγγελματική ηλεκτρική για ξύρισμα σε συνδυασμό με trimmer?
είναι σα να τα παίρνεις κόντρα με λεπίδα...

Τύπε αν συγκρίνεις οτιδήποτε ηλεκτρικό , με λεπίδα ... δεν έχεις νοιώσει λεπίδα.
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
Σας αντιπροτείνω CELLA.  Ποιοτικότερη και τρομερό VFM.
ξερω οτι εχει καλυτερα υλικα απο τα proraso αλλα δεν με ενθουσιαζουν τα αρωματα
αμυγδαλο και αλοε βερα
θα την δοκιμασω καποια στιγμη για καθημερινα ξυρισματα γιατι τα εγγλεζικα ειναι φωτια απο αποψη κοστους
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
εγω εδω και 2 χρονια περιπου εχω πεταξει τις fusion και τις proglide και ξυριζομαι παραδοσιακα

ξεκινησα κλασικα με την 34c της Merkur και επειδη μου αρεσε πολυ πηρα και την 34g (χρυση εκδοση). απο ξουραφια εχω δοκιμασει Merkur, Derby, Personna, Gillette silver blue, 7 o'clock και platinum, wilkinson sword, feather, bic, perma-sharp, dorco titan, tiger platinum, lamix platinum, αλλα τελικα εχω καταληξει στα astra τα πρασινα που μου φαινονται καλο all arounder. με κρεμες δεν ασχολουμαι, μονο σαπουνια δουλευω, ειχα ξεκινησει με τα proraso αλλα απο τοτε που ξυριστηκα με d.r.harris τελειωσε το θεμα σαπουνι. προτεινω ανεπιφυλακτα d.r.harris arlington, levander, sandalwood, marlborough, windsor, ειναι ολα ενα κι ενα. πινελα εχω 2 semogue χοιρου, το 620 και το 1305. απο aftershave το αντιστοιχο με το σαπουνι d.r.harris μετραει, για πιο οικονομικα το κλασικο floid vigoroso ειναι πολυ καλο.

τωρα το σκεφτομαι να περασω στην επομενη μηχανη. ειμαι μεταξυ ανοιχτου τυπου muhle r41 και ρυθμιζομενη Merkur progress
εμένα που ξυρίζομαι κόντρα με ένα απλό gillette ομολογώ ότι με ψάρωσες... :cheesy:
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.140
Like
4.771
Πόντοι
1.756
πραγματικα καλο ξυρισμα? αφου τα παιρνεις με κουρευτικη μηχανη αν ειναι δασος. σαπουνι και μονολεπιδο bic.. κλασσικο στεγνο ξυρισμα
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
πραγματικα καλο ξυρισμα? αφου τα παιρνεις με κουρευτικη μηχανη αν ειναι δασος. σαπουνι και μονολεπιδο bic.. κλασσικο στεγνο ξυρισμα

Mόνο o Christos Savvidis ξέρει (και) από πραγματικά καλό κλασσικό ξύρισμα. :S
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Για να μιλησω σοβαρά στο topic:

Αφρός vs gel vs κρέμα ξυρίσματος.
Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Για να μιλησω σοβαρά στο topic:

Αφρός vs gel vs κρέμα ξυρίσματος.
Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά?

Τύπε η ερώτησή σου είναι σαν συγκρίνεις τα  ...

Τραβάω μαλακία με τσόντα , γαμάω σε μπουρδέλο του 10ρικου, έχω γκόμενα και τη γαμάω 3 ώρες ακάποτα ....

Και στις 3 περιπτώσεις χύνεις. Τοση σχέση έχουν μεταξύ τους.
Αν τα είχες δοκιμάσει όλα αυτά, δεν θα έκανες την ερώτηση .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom