Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Η λαβή είναι μόστρα, δεν έχει σημασία στο ξύρισμα.

Τα dovo κόβουν περισσότερο , το ΤΙ μάλλον δίνει αίσθηση ότι ξυρίζει καλύτερα.
Χωρίς να κόβει καλύτερα από το dovo.
μαλλον θα παρω ενα απλο με 80 ευρω με πλαστικη λαβη γιατί ανεβαίνει πολυ το κασε αμα πληρωσω κερατιάτικα...
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
μαλλον θα παρω ενα απλο με 80 ευρω με πλαστικη λαβη γιατί ανεβαίνει πολυ το κασε αμα πληρωσω κερατιάτικα...

Αθήνα παίρνεις με 70 το εισαγωγικό μοντέλο της dovo.
Θες και 50 για λουρίδα.

Γαμώ τα ξυράφια είναι.
Καμία σχέση με τις μαλακισμένες σαβέτες.

Απλά προσοχή στην αρχή, να θυμασαι ότι Η ΚΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΛΑΤΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΞΥΡΑΦΑΚΙ.
Και να ελέγχεις όχι μόνο το κομμάτι που ξυρίζει αλλά και την άλλη άκρη.
Φίλος ... έφαγε μύτη και αυτί γιατί δεν κοίταγε που πήγαινε η άκρη !!!!
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.604
Κριτικές
90
Like
33.061
Πόντοι
24.700
Σήμερα το πρωί προσπάθησα να ξυριστώ το παλιό μου TIGER  και κατακόπηκα.... γαμημένη πάρκινσον...  :headbang:
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.604
Κριτικές
90
Like
33.061
Πόντοι
24.700
Μήπως δεν ήταν καλά ακονισμένο ;
Αυτά ... κόβουν χειρότερα!

Μπά...

Το πέρασα πρώτα από την coticule, μετά σε λουρί με πάστα από οξείδιο του χρωμίου, και τέλος σε λουρί σκέτο.

Κατά τα άλλα έχετε απόλυτο δίκιο. Όσο λιγότερο κοφτερό είναι ένα ξυράφι, τόσο χειρότερα θα κοπείς.
 

Johnny Red

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2011
Μηνύματα
655
Κριτικές
10
Like
113
Πόντοι
236
Επιτυχές το τεστ των Bolzano!
http://[URL unfurl="true"]www.barbe-and-co.fr/boutique_us/images_produits/02057-01d1436-z.jpg[/img[/URL]]
Αν και κατασκευάζονται από την ίδια γερμανική εταιρία με τα Elios,η διαφορά στο ξύρισμα είναι μεγάλη.Πολύ καλύτερα τα Bolzano.
Τώρα έχει σειρά η κορυφή (για πολλούς) των ξυραφιών,τα "made in Japan" Feather!!!!!
[img]http://leza-shaving.com/images/com_hikashop/upload/feather_hi-stainless_1.jpg
Τα κράτησα τελευταία στη 10δα που πήρα γιατί διάβασα πως δεν είναι για πρωτάρη.Τώρα που άρχισε να στρώνει το χέρι και κάνω αφρό σωστό,θα δοκιμαστεί κι αυτή η λεπίδα.....
 

IeronimosBoss

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2013
Μηνύματα
357
Like
46
Πόντοι
1

εχω την εντυπωση οτι στα μαγαζια στην Ελλαδα ειναι πιο φθηνα. για τσεκαρε το πριν το παραγγειλεις. Τουλαχιστον ενα αντιστοιχο το ειχα παρει απο καταστημα με πολλα ξυραφια dovo αρκετα φθηνοτερα πριν απο κανα διμηνο. μιλαω για το
τελειο και με σουηδικο ατσαλι και αποτι θυμαμαι ´ηταν περισσοτερο απο 50€ πιο φθηνο (γυρω στα 200€)
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
Επιτυχές το τεστ των Bolzano!
http://[URL unfurl="true"]www.barbe-and-co.fr/boutique_us/images_produits/02057-01d1436-z.jpg[/img[/URL]]
Αν και κατασκευάζονται από την ίδια γερμανική εταιρία με τα Elios,η διαφορά στο ξύρισμα είναι μεγάλη.Πολύ καλύτερα τα Bolzano.
Τώρα έχει σειρά η κορυφή (για πολλούς) των ξυραφιών,τα "made in Japan" Feather!!!!!
[img]http://leza-shaving.com/images/com_hikashop/upload/feather_hi-stainless_1.jpg
Τα κράτησα τελευταία στη 10δα που πήρα γιατί διάβασα πως δεν είναι για πρωτάρη.Τώρα που άρχισε να στρώνει το χέρι και κάνω αφρό σωστό,θα δοκιμαστεί κι αυτή η λεπίδα.....



file μου θυμισες το θεωρημα μπολζανο απο το λυκειο
 

Επισκέπτης
εχω την εντυπωση οτι στα μαγαζια στην Ελλαδα ειναι πιο φθηνα. για τσεκαρε το πριν το παραγγειλεις. Τουλαχιστον ενα αντιστοιχο το ειχα παρει απο καταστημα με πολλα ξυραφια dovo αρκετα φθηνοτερα πριν απο κανα διμηνο. μιλαω για το
τελειο και με σουηδικο ατσαλι και αποτι θυμαμαι ´ηταν περισσοτερο απο 50€ πιο φθηνο (γυρω στα 200€)
:hi:
 

AngrySex

Νέο Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2017
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Να ρωτήσω κάτι γιατί ψάχνομαι εδώ και μία ώρα; Πώς μπορώ να κάνω ένα δικό μου post? Ένα link ή κάποιες σύντομες απλές οδηγίες θα τις εκτιμούσα.
 

Steffan

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
21 Νοε 2016
Μηνύματα
558
Λύσεις
2
Like
281
Πόντοι
26
Να ρωτήσω κάτι γιατί ψάχνομαι εδώ και μία ώρα; Πώς μπορώ να κάνω ένα δικό μου post? Ένα link ή κάποιες σύντομες απλές οδηγίες θα τις εκτιμούσα.

Ώσπου να ξεπεράσεις τα 5 post (τα οποία πρέπει να περάσουν απο έγκριση) δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου θέμα.
 

AngrySex

Νέο Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2017
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
Το διάβασα αυτό αλλά τι διαφορά έχει το post με το δικό μου θέμα; Νόμιζα ότι είναι το ίδιο πράγμα. Είμαι καινούργια.. σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

Johnny Red

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2011
Μηνύματα
655
Κριτικές
10
Like
113
Πόντοι
236
Έγινε και το τεστ με Feather.
feather_hi-stainless_1.jpg
Με το 1ο ξύρισμα καταλαβαίνεις πως αξίζει η μεγάλη διαφορά τιμής με τις υπόλοιπες λεπίδες.
Κόβει άμεσα τα ΠΑΝΤΑ και στο 2ο πέρασμα απλά παίρνεις κάτι λοιπά που απορείς πως γλύτωσαν!Είπα πως αν και ακριβή,μάλλον θα μείνω σ'αυτή ή στη Bolzano.Ας δω όμως και πως θα πάει ως το 3ο-4ο ξύρισμα και βλέπουμε....Αμ δε !!!!
2ο ξύρισμα,χωρίς όμως καλή προετοιμασία όπως συνηθίζω,αλλά λέω ΟΚ,με το διάσημο "φτερό" είμαι,πάλι θα είναι καλή.......νόμιζα!Τέτοιο τράβηγμα ούτε η πριονοκορδέλα ξυλουργείου!!!! Πως γλύτωσα το φιλετάρισμα του μάγουλου απορώ.
Τι στο διάλο,μιας χρήσης είναι ???  :think:
3πλάσια τιμή απο τα Treet(0.80Ε) που αντέχουν σίγουρα πάνω από 5 ξυρίσματα (στα 4 ξυρίσματα αλλάζω λεπίδα εκτός από τα Treet και τα Bolzano που τα άλλαξα στα 5 και μπορούσαν κι άλλο).
Αυτά και τα Bic chrome μ'έδωσαν την εντύπωση πως είναι μιας χρήσης!
Θεωρούνται (και είναι) τα πιο κοφτερά σε όλα τα σχετικά site αλλά τι να τα κάνεις αν δεν αντέχουν σε 2ο ξύρισμα.
Θα δοκιμαστούν ξανά (και τα 2) μήπως και έπεσα σε κακή λεπίδα....
Bic chrome platinum...
http://[URL unfurl="true"]www.shavemyface.com/gallery/albums/userpics/10135/normal_BIC_Chrome_Platinum_DE.JPG[/img[/URL]]
Treet platinum.....
[img]http://style4men.ca/wp-content/uploads/2017/03/Treet-DE-Blades.jpg
 

redandwhite

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
357
Κριτικές
9
Like
0
Πόντοι
1
Αγαπητοι συναδελφοι, εχει κανεις απο εσας την Stealth Slant της Razorock?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Αφημένο σε παρπριζ στην Κυψέλη.

 

Συνημμένα

  • Zain.jpg
    Zain.jpg
    379,5 KB · Εμφανίσεις: 49

Επισκέπτης
Δοκίμασα καινούργιο σαπουνάκι σήμερα...

Χειροποίητο κλασικό σαπούνι σκληρό...μυρωδιά ανάλογη...φρεσκάδας και θύμιζε και λίγο τσάι earl grey...

Παιδευτηκα λίγο να κάνω αφρό...δεν ήταν εύκολο και τελικά έβγαινε πολύ αραιός...

Στο ξύρισμα ήταν κάτι διαφορετικό, δε με χάλασε καθόλου...ήταν λιγότερο προστατευτικός και μου δινε τόσο όσο...το υπόλοιπο εξαρτιόταν από την ελαφραδα του χεριού μου...

Σα να μου δωσε την αίσθηση ότι δεν υπάρχει και λόγος για τον υπερβολικά πηχτό, βαρύ και λιπαρό αφρό της apothecary που βάζω τελευταία...

Το δέρμα μετά το άφησε γαμάτο.

Μόνο πρέπει λίγο να το βρω με το φτιάξιμο του αφρου...όποιος ξέρει ας ρίξει καμιά πρόταση



 

Συνημμένα

  • 20170422_222635-1.jpg
    20170422_222635-1.jpg
    740,4 KB · Εμφανίσεις: 26
  • 20170422_222939-1.jpg
    20170422_222939-1.jpg
    599,2 KB · Εμφανίσεις: 55

Johnny Red

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2011
Μηνύματα
655
Κριτικές
10
Like
113
Πόντοι
236
Θα θέλει μούλιασμα για να δουλέψει,όπως τα περισσότερα σαπούνια.
 

Ts0rein

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2017
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Και μη ξεχασεις τη φαλτσετα συναγωνιστη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom