Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Ποιος ο λόγος να δίνεις τόσο μεγάλη βαρύτητα στο ξύρισμα σπαταλώντας ενέργεια και χρήματα για ξυράφια/κρέμες;

Δεν ειμαι κάνας κάγκουρας με παπαδομούσια, το μέγιστο που τα έχω  αφήσει είναι 4 εβδομάδες MAX...

Συνήθως ανα 10-15 μερες ξυρίζομαι....

Δεν εχουμε τιποτε αλλο που να δινει νοημα στη ζωη μας.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.119
Like
1.914
Πόντοι
216
Ποιος ο λόγος να δίνεις τόσο μεγάλη βαρύτητα στο ξύρισμα σπαταλώντας ενέργεια και χρήματα για ξυράφια/κρέμες;

Δεν ειμαι κάνας κάγκουρας με παπαδομούσια, το μέγιστο που τα έχω  αφήσει είναι 4 εβδομάδες MAX...

Συνήθως ανα 10-15 μερες ξυρίζομαι....

Αλλος τα δινει αλλου αλλος στο ξυρισμα γουστα ειναι αυτα.
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.312
Κριτικές
10
Like
1.626
Πόντοι
5.975
Ποιος ο λόγος να δίνεις τόσο μεγάλη βαρύτητα στο ξύρισμα σπαταλώντας ενέργεια και χρήματα για ξυράφια/κρέμες;

Δεν ειμαι κάνας κάγκουρας με παπαδομούσια, το μέγιστο που τα έχω  αφήσει είναι 4 εβδομάδες MAX...

Συνήθως ανα 10-15 μερες ξυρίζομαι....
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα... Στο παραδοσιακό ξύρισμα, κάνεις στην αρχή τα μεγάλα (σχετικά) έξοδα και σε μικρό χρονικό διάστημα έχεις κάνει απόσβεση των χρημάτων που έδωσες και στην πορεία πραγματοποιείς πολύ άνετα, αποτελεσματικά και με ελάχιστο κόστος ξυρίσματα!!!
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα... Στο παραδοσιακό ξύρισμα, κάνεις στην αρχή τα μεγάλα (σχετικά) έξοδα και σε μικρό χρονικό διάστημα έχεις κάνει απόσβεση των χρημάτων που έδωσες και στην πορεία πραγματοποιείς πολύ άνετα, αποτελεσματικά και με ελάχιστο κόστος ξυρίσματα!!!

1,10 ευρώ ένα κουτί περσόνα ξυραφάκια με 10 ξυραφάκια.

Καμία μοντέρνα πλαστικούρα δεν είναι τόσο οικονομική.

Και είναι και οικολογικό.
Τα ξυραφάκια που πετάς, είναι σκέτο σίδερο , ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟ.
 

dimchair

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
786
Like
1.171
Πόντοι
206
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα... Στο παραδοσιακό ξύρισμα, κάνεις στην αρχή τα μεγάλα (σχετικά) έξοδα και σε μικρό χρονικό διάστημα έχεις κάνει απόσβεση των χρημάτων που έδωσες και στην πορεία πραγματοποιείς πολύ άνετα, αποτελεσματικά και με ελάχιστο κόστος ξυρίσματα!!!

Tι να πω ρε τύπε, εγώ πάντως με τα gillette blue και αφρό ξυρίσματος νιβέα τη βγάζω αρκετά φθηνά και αποτελεσματικά με το ξύρισμα.

Ο μόνος λόγος που ίσως κατέφευγα σε ακριβότερες λύσεις και ψάξιμο για καλύτερες επιλογές θα ήταν αν απαιτούσε η δουλειά μου καθημερινό ξύρισμα. Αλλά και πάλι στο στρατό που το δοκίμασα σε συχνή βάση μια χαρά αποτελέσματα είχε...
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Tι να πω ρε τύπε, εγώ πάντως με τα gillette blue και αφρό ξυρίματος νιβέα τη βγάζω αρκετά φθηνά και αποτελεσματικά με το ξύρισμα.

Οπότε δεν χρειάζεται να διαβάζεις θέματα όπως τούτο.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.675
Like
1.316
Πόντοι
366
εχω μαθει τοσα πολλα απο αυτο το νημα!!!

οι δε τελευτειες 10 σελιδες, "αγγίζουν" τα ορια του επιστημονικου!

σας ευχαριστω
 

KINGKARL996

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2010
Μηνύματα
16
Κριτικές
2
Like
24
Πόντοι
0
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι πολύ καινούργιος φαν του κλασσικού ξυρίσματος, από τότε που έπεσε στα χέρια μου μια Utopia.
Η συγκεκριμένη είναι απίστευτα ποιοτική, σχέση με την τιμή της (στο εξωτερικό) με τρομερό vfm και προφανώς ενδείκνυται απόλυτα για πρωτάρηδες.
Οι πρώτες μου δοκιμές συνοδεύονται από ξυραφάκια Derby και αμέσως κατάλαβα ότι χρειάζομαι κάτι αρκετά πιο "επιθετικό", σε βαθμό που σκέφτομαι την αγορά άμεσα μιας μηχανής ανοιχτού τύπου.

Για σαπούνι και after shave, οι επιλογές μου ως τώρα είναι αυτές:
 

Συνημμένα

  • la-toja-shaving-soap-stick.jpg
    la-toja-shaving-soap-stick.jpg
    29,1 KB · Εμφανίσεις: 21
  • floid-after-shave-vigoroso-vintage-special-edition.jpg
    floid-after-shave-vigoroso-vintage-special-edition.jpg
    32,9 KB · Εμφανίσεις: 19

Επισκέπτης
Καλως ηρθες στην παρεα μας kingkarl :wanker:

Εγω βρηκα αυτη τη εικονα που εξηγεί τις λεπίδες των feather artist club κι εχω  ξεροχυσει :wanker:

137858d1376514203-feather-pro-vs-super-pro-artist-club-blade-specifications.jpg
 

Επισκέπτης
Έγινε sticky!!!!!!!  :rockon: :wanker: :rockon: :wanker: :rockon: :wanker: :rockon: :wanker: :rockon: :wanker: :rockon: :wanker: :rockon: :wanker: :rockon: :wanker: :rockon: :wanker:

Καλά Χριστούγεννα πόρνοι!!!! :wanker: :wanker: :wanker: :wanker:
 

alths_epi_kyrias

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2013
Μηνύματα
2.529
Κριτικές
12
Like
108
Πόντοι
26
Το είχα ξεχάσει αυτό το νήμα!!!!!Οργιάσατε βλέπω στο διάστημα της απουσίας μου!!!!! :wanker: :wanker: :wanker: :wanker: :wanker: :wanker:
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.312
Κριτικές
10
Like
1.626
Πόντοι
5.975
Το είχα ξεχάσει αυτό το νήμα!!!!!Οργιάσατε βλέπω στο διάστημα της απουσίας μου!!!!! :wanker: :wanker: :wanker: :wanker: :wanker: :wanker:
Εξελισσόμαστε αρχηγέ!  :hi: Πάντα είναι ευπρόσδεκτες οι παρατηρήσεις και οι γνώσεις σου επί του θέματος!
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.312
Κριτικές
10
Like
1.626
Πόντοι
5.975
Έχοντας πάρει για τα καλά τον αέρα στο χώρο του παραδοσιακού ξυρίσματος με τη Merkur 34c η οποία ομολογουμένως είναι κορυφαίας ποιότητας, ωστόσο είναι σε υπερβολικό βαθμό προστατευτική με αποτέλεσμα ακόμα και με Feather να χρειάζεται να κάνω περάσματα ξανά και ξανά προκειμένου να ξυρίσω τα συρματόσχοινα που έχω για γένια (για λεπίδες Personna, δεν το συζητώ... είναι σα να μην έχω βάλει ξυραφάκι)!!!  :S

Συνεπώς, σκέφτομαι να προχωρήσω σε μια ανοικτού τύπου μηχανή και πιο συγκεκριμένα, η Muhle R103 Open Comb
Muhle_Traditional_Razor_103_in_Tortoise.jpg

μου έχει κεντρίσει έντονα το ενδιαφέρον!

Μήπως έχει κάποιος συναγωνιστής ιδέα περί του "εργαλείου" αυτού να μου πει τις εντυπώσεις του ή αν θεωρεί μια εναλλακτική πρόταση;
UPDATE
Τελικά έκανα την κίνηση και απέκτησα το συγκεκριμένο εργαλείο!  :rockon:
Κάνοντας σήμερα το 2ο ξύρισμα, έχω να δηλώσω κατενθουσιασμένος με την άνεση (σε γένια 4 ημερών παρακαλώ!) που προσφέρει! Και μιλάμε για βαθύ ξύρισμα με δύο περάσματα: το 1ο με τη φόρα και το 2ο με απαλή κόντρα! Να σημειωθεί ότι το αποτέλεσμα επιτεύχθηκε με λεπίδα Personna Platinum (!), σκεφτείτε να βάλω λίγο πιο μέτριας επιθετικότητας λεπίδα!  :wanker:

Σε κάθε περίπτωση, έχω να σημειώσω τα εξής:
Δεν απευθύνεται σε αρχάριους χρήστες! Θα έλεγα πρώτα ένα 6μηνο (τουλάχιστον) με μηχανή κλειστού τύπου και μετά πέρασμα σε αυτήν.
Συνιστάται για 1 με 2 ξυρίσματα την εβδομάδα.
Έχει πανέρμοφο φινίρισμα και είναι στολίδι για τον ξυριστικό εξοπλισμό!
Είναι βαριά κατασκευή που αποπνέει μια στιβαρότητα και προσφέρει σταθερό ξύρισμα!
Η λαβή της είναι λίγο πιο μακριά από αυτήν της Merkur 37c που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος και αυτό είναι το μόνο που με ξενίζει κάπως.

Overall, τη θεωρώ ως μια πολύ καλή, αξιόπιστη επιλογή για όσους έχουν σκληρά γένια και θέλουν ένα άνετο και βαθύ ξύρισμα!
 

xristos asimos

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2014
Μηνύματα
28
Like
8
Πόντοι
0
Καλησπέρα και καλές γιορτές! Κάποιο καλό μαγαζί για beard trimming εις τα Αθήνας?
 

psix

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2009
Μηνύματα
42
Like
6
Πόντοι
0
Καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα την πρωτη μου σαβεττα , μετα τα πρώτα ξυρίσματα έχω ήδη μια άνεση αλλά θα θέλα να δοκιμάσω ένα λαδακι που να κάνει το ξύρισμα πιο εύκολο και ακινδυνο. Ποιο όμως?  :/
 

Επισκέπτης
Καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα την πρωτη μου σαβεττα , μετα τα πρώτα ξυρίσματα έχω ήδη μια άνεση αλλά θα θέλα να δοκιμάσω ένα λαδακι που να κάνει το ξύρισμα πιο εύκολο και ακινδυνο. Ποιο όμως?  :/
τωρα τι κρεμα βαζεις καυλιαρη πορνε;
 

Επισκέπτης
Βάζω την pre shaving creme της proraso και για αφρό το σαπούνι της  proraso τα
εγω να σου πω τη συντομη εμπειρια μου...

ξεκινησα με τις νιβεα

μετα πηρα προρασο και δε μπορεσα να ξαναγυρίσω στη νιβεα, αφου μου φαινοταν κλασεις ανωτερη η προρασο

μετα πηρα το παρακατω το οποιο ηταν και πιο ακριβο

http://[URL unfurl="true"]www.sliqhaq.com/images/1893_shave_cream_2.jpg[/img[/URL]]

παλι δε μπορω να γυρισω στην προρασο, γιατι πραγματικα η κρεμα τη φωτο είναι πολύ ανωτερη...

λαδι δεν εχω δοκιμασει, αλλα βλεπω ότι οι ακριβες κρεμες κανουν σαφως καλυτερη δουλεια

αληθεια, τι σαβετα πηρες;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom