Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Βρηκα διάφορες Moser, απο 40 εως 400 ευρω.

Εγω ειχα παρει τη Philips με μοναδικο κριτηριο το "0,5 mm".

Αν καποια αλλη μηχανη, σε ιδια ή παραπλησια τιμη (δηλ. γυρω στα 80), κανει τοσο καλυτερη δουλεια, τοτε απλα πιαστηκα μαλακας!

Κανεις καιρο φασιστικο κουρεμα; Τι σου λενε στο δρομο; Βαζεις καποια λοσιον;
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Δεν ειναι "φασιστικο κουρεμα", ειναι απλα γαμάτο.

Βελτιωσε σημαντικα την εμφανισή μου, και οσο πιο συρριζα ειναι κομμενα, τοσο το καλυτερο.

Τι θες να μου πουν στο δρομο?
Ο μισος πληθυσμος τα παιρνει με την ψιλη.
Στο '60 εχεις ξεμεινει??

Οσο για λοσιον:
Τον πρωτο καιρο, ειχα τρελους ερεθισμους στο σκαλπ, και ενας μαλακας γιατρος μού διεγνωσε ψωριαση  :jerking:  :jerking:  :jerking:
Ενταξει, εκλαψα λιγο, μετα εβαλα μια κρεμουλα, και εντος ελαχιστων ημερων δεν ειχα τιποτα.
Ολο το χειμωνα τριγυρνουσα χωρις σκουφο, και χωρις να βαζω κρεμες κλπ.

Βεβαια, η αληθεια ειναι πως, όποτε τα κουρευω με τη μηχανη (δλδ μερα παρα μερα), το κεφαλι μου ασπριζει απ' το ξεφλουδισμα. Αλλά μολις κανω ντουζ, αυτη η ξηροδερμία (?) εξαφανιζεται, και το κεφαλι ειναι ΟΚ.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Δεν ειναι "φασιστικο κουρεμα", ειναι απλα γαμάτο.

Βελτιωσε σημαντικα την εμφανισή μου, και οσο πιο συρριζα ειναι κομμενα, τοσο το καλυτερο.

Τι θες να μου πουν στο δρομο?
Ο μισος πληθυσμος τα παιρνει με την ψιλη.
Στο '60 εχεις ξεμεινει??

Οσο για λοσιον:
Τον πρωτο καιρο, ειχα τρελους ερεθισμους στο σκαλπ, και ενας μαλακας γιατρος μού διεγνωσε ψωριαση  :jerking:  :jerking:  :jerking:
Ενταξει, εκλαψα λιγο, μετα εβαλα μια κρεμουλα, και εντος ελαχιστων ημερων δεν ειχα τιποτα.
Ολο το χειμωνα τριγυρνουσα χωρις σκουφο, και χωρις να βαζω κρεμες κλπ.

Βεβαια, η αληθεια ειναι πως, όποτε τα κουρευω με τη μηχανη (δλδ μερα παρα μερα), το κεφαλι μου ασπριζει απ' το ξεφλουδισμα. Αλλά μολις κανω ντουζ, αυτη η ξηροδερμία (?) εξαφανιζεται, και το κεφαλι ειναι ΟΚ.

Καθε μερα χρεαζεται ενυδατωση.

Εν τω μεταξυ βρηκα αυτο το σαιτ για "πατριωτικα" κουρεματα :grin:


Εκει λεει οτι οι κοντες λαβες ειναι πιο ευχρηστες για πισω απ το λαιμο, αλλα τελικα πιστευω οτι εξαρταται απο τον τροπο που την κρατας.

 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Καθε μερα χρεαζεται ενυδατωση.

Εν τω μεταξυ βρηκα αυτο το σαιτ για "πατριωτικα" κουρεματα :grin:


Εκει λεει οτι οι κοντες λαβες ειναι πιο ευχρηστες για πισω απ το λαιμο, αλλα τελικα πιστευω οτι εξαρταται απο τον τροπο που την κρατας.

Τυπε, σε βλεπω ψημενο...

Αντε, παρτο αποφαση. Κοψ' τα, τα γαμημενα.

Αν δεν εχεις αθλιο σχημα κρανίου, υπαρχει περιπτωση να σε κολακεψει η ξουρα!
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Ασε που βαριεμαι και να τα βαφω.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Ε, κομοδινί καραφλα, δεν λεει...
 

Επισκέπτης
To δικο μου set αυτη την περιοδο για ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ξυρισμα ειναι

MuhleR41 (Το μοντελο του 2013)
3-28-2013_10-26-46_PM.jpg


Φοβερη μηχανη με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και επινικελωση(κλασεις ανωτερη απο τη Μerkur 23c που χρησιμοποιουσα) και εξαφανιζει τα γενια για πλακα. Θελει μονο λιγο προσοχη γιατι γδερνει καπως(νιωθεις δηλαδη τη λεπιδα στο δερμα) και δεν ενδεικνυται για το παραδοσιακο τριπλο περασμα σε καθημερινη βαση. Αν και 3 περασματα δεν χρειαζονται με τη συγκεκριμενη, στο 2ο εισαι "γυαλι". Σε καθημερινη βαση προτεινω 1 περασμα + λιγες διορθωσεις οπως κανω και γω.

Απο λεπιδες παροτι συνεχως πειραματιζομαι με καινουριες, οι Astra Platinum παραμενουν οι αγαπημενες μου.
http://[URL unfurl="true"]www.mancave.co.nz/images/productimages/astra%205%20blades%20large.jpg[/img[/URL]]
Τις πουλανε σχεδον ολα τα μαγαζια στο κεντρο και κανουν 0.80 η 5αδα.


Απο κρεμες/σαπουνια εχω φτιαξει συλλογη αλλα αυτο που χρησιμοποιω περισσοτερο και φροντιζω να ανανεωνω διαρκως ειναι η Τaylor of old bond street Sandalwood. Δεν εχει την καλυτερη αποδοση αλλα ως κρεμα δεν θελει φορτωμα με τις ωρες, φτιαχνει γρηγορα αφρο και το αρωμα ειναι καυλα. Ειναι λιγο ακριβουτσικη ομως.
[img]https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51maU9bWTML._SX300_QL70_.jpg

Απο After Shave, αν και λατρης του οινοπνευματος, τωρα τελευταια το γυρισα σε balm γιατι εμφανισα ξηροδερμια σε καποια σημεια. Το Nivea Sensitive πηρα που εχει πορνωδες αρωμα και φθηνο και καλο.
c2cc2940-4256-45cf-836d-04a627f56432.jpg._CB296789227__SL300__.jpg


Απο πινελα για γρηγορο ξυρισμα τα συνθετικα ειναι μονοδρομος οποτε πλεον χρησιμοποιω κυριως αυτο. Πολυ ομορφο, πολυ καλο, δε μαδαει, δε βρωμαει, κραταει ικανοποιητικη υγρασια και εχει πολυ καλη αισθηση.
muhle-synthetic-shaving-brush-33k256.jpg

Κωνσταντίνε Πλεύρη γιατι αυτη η μηχανη ειναι τοσο καλυτερη απ την μερκουρ;

Και δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι γδερνει η μηχανη...
Πως ερχεται σε επαφη η μηχανη με το δερμα; αυτο δεν ειναι θεμα ξυραφιου;

Εσυ μαχαιρι εχεις δοκιμασει;

Και τελος...ολο το σετ που παρεθεσες παραπανω, ποσο κοστιζει σουμα;
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Κωνσταντίνε Πλεύρη γιατι αυτη η μηχανη ειναι τοσο καλυτερη απ την μερκουρ;

Δεν είναι καθόλου καλύτερη ξυριστικά.
Πιο φαντεζί δείχνει.


Αν θέλεις όμως χλιδάτη αίσθηση , το απόλύτο είναι η feather , που κάνει κάπου 220 ευρώ.
Made In Japan και είναι ατσάλι , δεν είναι χρωμιωμένη , οπότε .... θα κρατήσει για 10 γενιές.
Από ebay μόνο η συγκεκριμένη.
URL]]
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
110
Like
0
Πόντοι
1
Δεν είναι καθόλου καλύτερη ξυριστικά.
Πιο φαντεζί δείχνει.
Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερη ξυριστικα. Ειπα οτι εχει καλυτερη επινικελωση.
Οσον αφορα την αποδοση, η Muhle R41 ειναι παρα πολυ επιθετικη και οτι πιο κοντα σε straight.
Το καλο ειναι οτι κοβει παρα πολυ καλα και πολυ βαθια, το κακο ειναι οτι θελει συνεση και προσοχη γιατι κοβεσαι/γδερνεσαι.
Δεν ειναι για αρχαριους.

Η Merkur 23c απο την αλλη ειναι πολυ mild. Πρεπει να εισαι αναπηρος για να κοπεις. Απο την αλλη ομως δεν ξυριζει τοσο βαθια.
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
110
Like
0
Πόντοι
1
Κωνσταντίνε Πλεύρη γιατι αυτη η μηχανη ειναι τοσο καλυτερη απ την μερκουρ;

Και δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι γδερνει η μηχανη...
Πως ερχεται σε επαφη η μηχανη με το δερμα; αυτο δεν ειναι θεμα ξυραφιου;

Εσυ μαχαιρι εχεις δοκιμασει;

Και τελος...ολο το σετ που παρεθεσες παραπανω, ποσο κοστιζει σουμα;
Προφανως η λεπιδα σε γδερνει και οχι η μηχανη. Απλα η εκθεση της λεπιδας εξαρταται απο την κεφαλη της μηχανης.
Στις επιθετικες οπως η Muhle η λεπιδα εξεχει αρκετα. Αν βαλεις δυναμη δηλαδη το μαγουλο σου θα γινει φετα ζαμπον.
Στη Μerkur 23c απο την αλλη η λεπιδα δεν εξεχει σχεδον καθολου οποτε δυσκολα κοβεσαι.

Για μαχαιρι που λες εχω μια φθηνη σαβετα για να μαλακιζομαι. Δε τη χρησιμοποιω συχνα ομως.
Οποτε αξιωθω θα αγορασω και μια κανονικη φαλτσετα για την καυλα.

Για το σετ που λες εχω ποσταρει λινκ κατω απο καθε φωτο που λεει την τιμη
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.661
Πόντοι
2.606
Εγω ξυριζω εδω και καιρο το κεφαλι μου, με μια μηχανη Philips, 0,5 χιλ. (ο,τι πιο κοφτερο ειχα βρει, απο "κοινες" μηχανες).
Αλλά παντα ενιωθα αξυριστος, απ' την επομενη μερα...
Επισης, φοβομουν να βαλω ξυραφι μονος μου.

Σημερα ξαναπηγα σε μπαρμπερικο, μετα απο καιρο.
Του ειπα οτι θελω ξυραφι, ή φαλτσετα, αλλά μου αντιπροτεινε μια ειδικη μηχανη που κανει την ιδια δουλεια (κατ' αυτον).

Ηταν μια τεραγωνη, μπλε μηχανη, της οποιας τα στοιχεια δεν μπορεσα να διακρινω.
Με ελαχιστη πιεση ΕΞΕΦΑΝΙΣΕ ο,τι τριχα υπηρχε, κι εκανε το κρανιο μου μαλακο σα μωρου!

Ξερει κανεις ποια μπορει να ειναι?/ Ποσο μπορει να κανει?

Τυπε τζαμπα φοβασαι
Εγω χρονια ξυριζα το κεφαλι μου με gillette mach 3 (μην δοκιμασεις ουτε για πλακα με απλα bic πλαστικα ξυραφακια)και αφρο ξυρισματος.
Ειχα κατακοπει μονο την 1η φορα (απο τον φοβο μου προφανως).
Το ιδανικο ειναι ξυραφακι που εχει χρησιμοποιηθει 2-3 φορες και τα ξυριζεις παντα κοντρα με το αριστερο χερι θα τεντωνεις το δερμα και με το αλλο θα λειάνεις.
Μολις τελειωσεις σκαναρεις την επιφανεια με το χερι (παλι κοντρα ) αν νιωσεις αντισταση περνάς παλι το σημειο (χωρις αφρο) μεχρι να το νιωσεις λείο .
:S :S :S

H τυπισσα δεν βλεπεται γενικα αλλα καλα το πηγε.

 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Τυπε τζαμπα φοβασαι
Εγω χρονια ξυριζα το κεφαλι μου με gillette mach 3 (μην δοκιμασεις ουτε για πλακα με απλα bic πλαστικα ξυραφακια)και αφρο ξυρισματος.
Ειχα κατακοπει μονο την 1η φορα (απο τον φοβο μου προφανως).
Το ιδανικο ειναι ξυραφακι που εχει χρησιμοποιηθει 2-3 φορες και τα ξυριζεις παντα κοντρα με το αριστερο χερι θα τεντωνεις το δερμα και με το αλλο θα λειάνεις.
Μολις τελειωσεις σκαναρεις την επιφανεια με το χερι (παλι κοντρα ) αν νιωσεις αντισταση περνάς παλι το σημειο (χωρις αφρο) μεχρι να το νιωσεις λείο .
:S :S :S

H τυπισσα δεν βλεπεται γενικα αλλα καλα το πηγε.


Το πηρα αποφαση! Θα γινω σκινχεντ! Σκατα σε ολους τους αλλοδαπους! Εξω οι ξενοι, αντρες, γυναικες, παιδια, απο τη χωρα ΜΟΥ!!!!
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερη ξυριστικα. Ειπα οτι εχει καλυτερη επινικελωση.


Η Merkur 23c απο την αλλη ειναι πολυ mild. Πρεπει να εισαι αναπηρος για να κοπεις. Απο την αλλη ομως δεν ξυριζει τοσο βαθια.


Τις ρυθμιζόμενες merkur
τις κάνεις αν θες, να ξυρίζουν πολύ βαθιά.
Την progress
wpd4875fc7_05_06.jpg


και τη futur
2342676298_af73c76d6f.jpg


Μπορούν να γίνουν μέχρι και επικίνδυνες.
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Για μαχαιρι που λες εχω μια φθηνη σαβετα για να μαλακιζομαι. Δε τη χρησιμοποιω συχνα ομως.
Οποτε αξιωθω θα αγορασω και μια κανονικη φαλτσετα για την καυλα.

Δεν έχουν καμία σχέση.
Το μαχαίρι το μαθαίνεις εύκολα και έχεις πολύ καλά αποτελέσματα
μετά από μερικές δεκάδες ξυρίσματα.

Η σαβέτα , ενώ είχα χρόνια εμπειρία με μαχαίρια , με τεμάχισε.
Όση επιμονή κι αν έδειξα , αν και βελτιώθηκα σαφώς, το αποτέλεσμα δεν είναι ποτέ κορυφή
και δεν μπορώ να πω ότι σε ένα από τα 7-8 ξυρίσματα δεν θα δω κάπου λίγο αιματάκι ,
που με χαλάει πολύ.
Τα μόνο πλεονεκτήματα είναι το κόστος και ότι δεν θέλεις ακόνισμα.
 

NickGeek

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2005
Μηνύματα
1.334
Κριτικές
6
Like
539
Πόντοι
96
Κανα τιπ για το πως να ξυρίσω με ασφάλεια τα αρχίδια μου έχει κανείς?
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Κανα τιπ για το πως να ξυρίσω με ασφάλεια τα αρχίδια μου έχει κανείς?

Δεν υπάρχει ασφάλεια.
Δεν βάζεις λεπίδα σε αρχίδια.
Μπορεί να ματώσουν κάπου που δεν βλέπεις , μετά να πας σε καμιά πουτάνα ...


Τα τριμάρεις με κουρευτική μπαταρίας , με χτένι μπροστά.
 

NickGeek

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2005
Μηνύματα
1.334
Κριτικές
6
Like
539
Πόντοι
96
Τα τριμάρεις με κουρευτική μπαταρίας , με χτένι μπροστά.

ναι αλλά μπορεί μετά το μωρό να μην θέλει να τα καραμελώσει αμα είναι με γένια 5 ημερών. Στις τσόντες πως τα έχουν σύριζα? τριχα τριχα με το τσιμπιδάκι τις βγάζουν?
 

scout3r

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2016
Μηνύματα
368
Like
0
Πόντοι
1
ναι αλλά μπορεί μετά το μωρό να μην θέλει να τα καραμελώσει αμα είναι με γένια 5 ημερών. Στις τσόντες πως τα έχουν σύριζα? τριχα τριχα με το τσιμπιδάκι τις βγάζουν?
παρε ενα  χρησιμοποιημενο ( απο  εσενα βεβαια....) mach 3  και με μπολικο αφρο και προσοχη παρτα ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom