Νέα

Που εχουμε ταξιδεψει; ειναι τα μελη του μπου πολυταξιδεμενα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 289
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Και όμως πρέπει,για την Νιγηρία ας πούμε η παραγκούπολη μπορεί να'ναι αστική ζωή όταν άλλοι κοιμούνται στους δρόμους,εσύ μαθημένος από τον δυτικό τρόπο ζωής το βλέπεις εξαθλίωση.

Κάτι τέτοιες συγκρίσεις κάνουν με Κούβα και ξεχνούν ότι παραδίπλα υπάρχει η Αϊτή.
τι λες ρε συ; άλλο πως το βλεπουν οι ντοπιοι και άλλο πως είναι πραγματικα.
Ναι τον κοσμο και τη νοοτροπια θελεις χρονια να την μαθεις αλλα στα αρχιδια σου κιολας.
 

Επισκέπτης
τι λες ρε συ; άλλο πως το βλεπουν οι ντοπιοι και άλλο πως είναι πραγματικα.
Ναι τον κοσμο και τη νοοτροπια θελεις χρονια να την μαθεις αλλα στα αρχιδια σου κιολας.
Η πραγματικότητα είναι υποκειμενικό πράγμα,μπορείς να πεις και το να μην έχεις mercedes είναι φτώχεια αν ζεις σε μια γειτονιά που όλοι έχουν,έτσι δεν είναι;

Άλλη λοιπόν η δική σου πραγματικότητα του Έλληνα,άλλη του Κουβανού,άλλη του Άγγλου,άλλη του Γάλλου,άλλη του Νιγηριανού,γι'αυτό άλλο τα ταξίδια σε μια χώρα και άλλο να γνωρίσεις μια χώρα.
 

Επισκέπτης
Η πραγματικότητα είναι υποκειμενικό πράγμα,μπορείς να πεις και το να μην έχεις mercedes είναι φτώχεια αν ζεις σε μια γειτονιά που όλοι έχουν,έτσι δεν είναι;

Άλλη λοιπόν η δική σου πραγματικότητα του Έλληνα,άλλη του Κουβανού,άλλη του Άγγλου,άλλη του Γάλλου,άλλη του Νιγηριανού,γι'αυτό άλλο τα ταξίδια σε μια χώρα και άλλο να γνωρίσεις μια χώρα.
Δεν παει ετσι... Αν πας εκδρομη σε μια γειτονια που ολοι εχουν μερσεντές και φεραρι ποσο καιρο πρεπει να ζησεις για να καταλάβεις ότι εκει μενουν φραγκατοι;;;; Αν θες να μαθεις πως ζουν και πως σκέφτονται πρεπει να περασεις χρονια αλλα σου είναι αχρηστο.
 

Επισκέπτης
Δεν παει ετσι... Αν πας εκδρομη σε μια γειτονια που ολοι εχουν μερσεντές και φεραρι ποσο καιρο πρεπει να ζησεις για να καταλάβεις ότι εκει μενουν φραγκατοι;;;; Αν θες να μαθεις πως ζουν και πως σκέφτονται πρεπει να περασεις χρονια αλλα σου είναι αχρηστο.
Και όμως,σε μια πολύ πλούσια χωρά η συγκεκριμένη γειτονιά ας πούμε μπορεί να'ναι των φτωχών ή μικρομεσαίων και όλοι οι άλλοι να έχουν ferrari ή jaguar και γιοτ.

Είδες που στην έφερα; Γι'αυτό λέω πως δεν υπάρχει αντικειμενικότητα σε αυτό το θέμα,για τον Νιγηριανό ας πούμε δεν υφίσταται αυτό που ζεις εσύ,έρχονται εδώ και πιθανόν δεν καταλαβαίνουν καν τι είναι το αυτοκίνητο ας πούμε.
 

Επισκέπτης
Και όμως,σε μια πολύ πλούσια χωρά η συγκεκριμένη γειτονιά ας πούμε μπορεί να'ναι των φτωχών ή μικρομεσαίων και όλοι οι άλλοι να έχουν ferrari ή jaguar και γιοτ.

Είδες που στην έφερα; Γι'αυτό λέω πως δεν υπάρχει αντικειμενικότητα σε αυτό το θέμα,για τον Νιγηριανό ας πούμε δεν υφίσταται αυτό που ζεις εσύ,έρχονται εδώ και πιθανόν δεν καταλαβαίνουν καν τι είναι το αυτοκίνητο ας πούμε.
Σου ξαναλεω. Η οπτικη γωνια είναι υποκειμενικη το γεγονος είναι γεγονος
 

Επισκέπτης
Σου ξαναλεω. Η οπτικη γωνια είναι υποκειμενικη το γεγονος είναι γεγονος
Ποιο είναι το γεγονός δηλαδή; Όταν στην Αϊτή πεθαίνουν από την πείνα οι Κουβανοί παίζει να θεωρούν τους εαυτούς τους προνομιούχους που δεν πεθαίνουν.

Το να θεωρήσεις ας πούμε ότι η Νιγηρία θα μπορούσε να'ναι σήμερα Ελβετία είναι άτοπο...στο μέλλον ίσως.

Πας λοιπόν εσύ εκεί κρίνεις και βλέπεις με τα δικά σου μέτρα και σταθμά και λες: ''εξαθλιώση'',είναι αλλά με τα δικά σου μέτρα και σταθμά που είναι υποκειμενικά,αντικειμενικό πράγμα είναι η πείνα και η φτώχεια μέχρι θανάτου. Μεταξύ κορυφής και πάτου υπάρχουν και τα ενδιάμεσα επίπεδα...
 

Επισκέπτης
Ποιο είναι το γεγονός δηλαδή; Όταν στην Αϊτή πεθαίνουν από την πείνα οι Κουβανοί παίζει να θεωρούν τους εαυτούς τους προνομιούχους που δεν πεθαίνουν.

Το να θεωρήσεις ας πούμε ότι η Νιγηρία θα μπορούσε να'ναι σήμερα Ελβετία είναι άτοπο...στο μέλλον ίσως.

Πας λοιπόν εσύ εκεί κρίνεις και βλέπεις με τα δικά σου μέτρα και σταθμά και λες: ''εξαθλιώση'',είναι αλλά με τα δικά σου μέτρα και σταθμά που είναι υποκειμενικά,αντικειμενικό πράγμα είναι η πείνα και η φτώχεια μέχρι θανάτου. Μεταξύ κορυφής και πάτου υπάρχουν και τα ενδιάμεσα επίπεδα...
Ωραια αυτοι θεωρουν. Είναι όμως εξαθλιωμένοι και οι δυο;;;;
Το θεωρουν είναι υποκειμενικο το οτι είναι εξαθλιωμένοι γεγονος.
 

Επισκέπτης
Ωραια αυτοι θεωρουν. Είναι όμως εξαθλιωμένοι και οι δυο;;;;
Το θεωρουν είναι υποκειμενικο το οτι είναι εξαθλιωμένοι γεγονος.
Αν το κρίνεις εσύ ίσως και να΄ναι,αν το κρίνουν ή ντόπιοι δεν είναι.

Εσύ όμως κρίνεις με άλλα μέτρα και σταθμά και αυτοί με άλλα,εσύ βλέπεις με γνώμονα την Ελλάδα,αυτοί με γνώμονα την Αϊτή που θα τους παπαγαλίζουν το μυαλό πιθανόν τα παπαγαλάκια του Κάστρο.

Είναι η ίδια μαλακία όμως με αυτή που παπαγαλίζουν εδώ ότι θα γίνουμε Β.Κορέα,αντιστρόφως όμως,ε δεν παίζει.

Φτάνει όμως γιατί το κάναμε πολιτικό
 

Επισκέπτης
Αν το κρίνεις εσύ ίσως και να΄ναι,αν το κρίνουν ή ντόπιοι δεν είναι.

Εσύ όμως κρίνεις με άλλα μέτρα και σταθμά και αυτοί με άλλα,εσύ βλέπεις με γνώμονα την Ελλάδα,αυτοί με γνώμονα την Αϊτή που θα τους παπαγαλίζουν το μυαλό πιθανόν τα παπαγαλάκια του Κάστρο.

Είναι η ίδια μαλακία όμως με αυτή που παπαγαλίζουν εδώ ότι θα γίνουμε Β.Κορέα,αντιστρόφως όμως,ε δεν παίζει.

Φτάνει όμως γιατί το κάναμε πολιτικό
δηλαδή εσυ θεωρεις ότι γνωρίζεις μια χωρα αν μαθεις τον τροπο σκεψης των κατοικων; Σε λιγες μερες βλέπεις την ιστορια, την καθημερινοτητα και την κουλτουρα του τοπου. Όλα τα αλλα αφορουν τους ντοπιους
:thumbsup:
 

Egeanboy

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2011
Μηνύματα
4.921
Like
258
Πόντοι
36
Ολλανδια, Ισπανια,  Ιταλια, Βελγιο,Γαλλια,Γερμανια,Βουλγαρια,Ουκρανια, Ρουμανια,Σερβια,Τουρκια,Ρωσια,Μολδαβια,Λευκορωσια,Κροατια ,Σλοβενια,Αλβανια
(μου αρέσει που κάποιοι πήγαν Αλβανία,την κολωτρυπίδα της γης, και την μετράνε σαν χώρα....)

Κρίμα γιατί κάποιες φορές γράφεις κάποιες καλές αναλύσεις! Αλλά όλα πάνε στράφι αν μιλάς για παρέες με Αλβανούς και ταξίδια στην Αλβανία..  :( :( :(

 

Επισκέπτης
δηλαδή εσυ θεωρεις ότι γνωρίζεις μια χωρα αν μαθεις τον τροπο σκεψης των κατοικων; Σε λιγες μερες βλέπεις την ιστορια, την καθημερινοτητα και την κουλτουρα του τοπου. Όλα τα αλλα αφορουν τους ντοπιους
:thumbsup:
Στο περίπου αυτό ναι.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
εγώ είμαι ταξιδεμένος... έχω πάει Κιούρκα, Αγιο Μερκούριο, Τατόι, Μενίδι, Μέγαρα, Ελευσίνα και Βάρκιζα...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.404
Like
69.113
Πόντοι
12.756

μαθε μωρη να κανεις παραθεση
 

Επισκέπτης
Από Ευρώπη ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ:
-Αλβανία
-Βουλγαρία
-Όλη την πρωην γιουγκοσλαβία
-Ρουμανία
-Όλη την πρώην ΕΣΣΔ


Στον υπόλοιπο κόσμο , έχω πάει:
Ασία:Ινδονησία , Ταϋλάνδη , Μαλαισία , Ινδία.

Από νησιά στον Ινδικό :Σευχέλες, Μορίσιους, Μαλδίβες.

HΠΑ : NY, Βοστώνη , Βιρτζίνια , Βόρεια & Νότια Καρολίνα , Τζώρτζια , Φλόριντα,
Τέξας , Καλιφόρνια, Νεβάδα , Χαβάϊ.

Κάτι λίγα Καραϊβική και κάτι ελάχιστα στον υπόλοιπο ειρηνικό.

Σε καμία λαϊκή δημοκρατία βέβαια δεν έχω πατήσει , εννοείται.
 

Επισκέπτης
Από Ευρώπη ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ:
-Αλβανία
-Βουλγαρία
-Όλη την πρωην γιουγκοσλαβία
-Ρουμανία
-Όλη την πρώην ΕΣΣΔ


Στον υπόλοιπο κόσμο , έχω πάει:
Ασία:Ινδονησία , Ταϋλάνδη , Μαλαισία , Ινδία.

Από νησιά στον Ινδικό :Σευχέλες, Μορίσιους, Μαλδίβες.

HΠΑ : NY, Βοστώνη , Βιρτζίνια , Βόρεια & Νότια Καρολίνα , Τζώρτζια , Φλόριντα,
Τέξας , Καλιφόρνια, Νεβάδα , Χαβάϊ.

Κάτι λίγα Καραϊβική και κάτι ελάχιστα στον υπόλοιπο ειρηνικό.

Σε καμία λαϊκή δημοκρατία βέβαια δεν έχω πατήσει , εννοείται.
Ωστόσο πρώην ανατολικιές έχεις γαμήσει,έτσι δεν είναι;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom