Νέα

Ποτά μπόμπες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα George71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.853
Πόντοι
3.556
Ανοίγω το νήμα για να μοιραστούμε τρόπους αποφυγής-ανίχνευσης-αναγνώρισης συμπτωμάτων, εμπειρίες προσωπικές ή φίλων και οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με νοθευμένο αλκοόλ (μπόμπες), αυτή τη μάστιγα της σύγχρονης διασκέδασης.

Αφορμή για να ανοίξω το θέμα ήταν ένα μπουκάλι τσίπουρο που πήρα από έναν φίλο ψιλικατζή και μύριζε σκέτο ασετόν. Εννοείται πως έφυγε κατευθείαν νεροχύτη από την πρώτη γουλιά. Αύριο θα του μεταφέρω τα παράπονα.

Στο παρελθόν έχω γυρίσει πολλές φορές ποτά σε μπαρ λέγοντας τους ευγενικά ότι το ποτό είναι μπόμπα και να μου φέρουν ένα γνήσιο, γιατί πίνω το ίδιο ποτό χρόνια και το αναγνωρίζω αμέσως. Ποτέ δε μου αρνήθηκαν, ουσιαστικά παραδεχόμενοι ότι το ποτό είναι μπόμπα.

Για πείτε προσωπικές εμπειρίες και ότι άλλο ξέρετε σχετικά...
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.391
Πόντοι
2.786
Εγώ πάντως κάνω κάτι που μου είχε πει ένας κύπριος πριν πολλά χρόνια!

Όταν πίνω ουίσκι (και είναι να πιω αρκετά), πίνω ένα ποτήρι νερό μονοκοπανιά μετά από κάθε ποτήρι ουίσκι.
Δηλαδή, ένα ουίσκι-ένα νερό. Και 5-6 να πιεις, δεν γίνεσαι λιώμα και την άλλη μέρα δεν έχεις hangover.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.558
Κριτικές
12
Like
6.391
Πόντοι
2.646
Τι πίνεις τυπε; Θεωρείς ότι ο μπάρμαν θα έχει στην αποθήκη 5 κιβώτια από κάθε ποτό μπόμπες και αλλά 2 κανονικα και όταν του το λες πάει και παίρνει από τα καλά να σου φέρει;
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Κριτικές
34
Like
4.327
Πόντοι
7.195
ψωνίζω ούζο ρακή κονιάκ χύμα χρόνια τώρα.
Υπάρχουν και καλοί κατασκευαστές επαρχία.

Βότκα ουίσκι σε μπαρ είναι άλλη ιστορία
 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Εγώ πάντως κάνω κάτι που μου είχε πει ένας κύπριος πριν πολλά χρόνια!

Όταν πίνω ουίσκι (και είναι να πιω αρκετά), πίνω ένα ποτήρι νερό μονοκοπανιά μετά από κάθε ποτήρι ουίσκι.
Δηλαδή, ένα ουίσκι-ένα νερό. Και 5-6 να πιεις, δεν γίνεσαι λιώμα και την άλλη μέρα δεν έχεις hangover.

Σαν τους αρχαίους που νερώνανε το κρασί;
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.391
Πόντοι
2.786

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Παλιά έπινα σε αφραγκίες αυτό το λιντίσιο. Υπάρχει και σε εξάρι παλιό αλλά δεν το φέρνουν Ελλάδα.
Κατά διαστήματα φέρνει το απλό. Τώρα όλα κομμένα.
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
αποεξω αν πατε σε κλαμπ νυχτερινο η σε τριτης διαλογης κωλομπαρα η στριπ η σε κωλαδικα η σε σκυλαδικα της εθνικης τυπου η γενικα σε οππιοδηποτε ξενυχταδικο που παιζει ελληνικη μουσικη μετα τις 2 πινετε μονο μπυρα


σε μπαρακια κανονικα η σε καφενεια πινετε αφοβα τα ποτα
 
OP
OP
G

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.853
Πόντοι
3.556
Τι πίνεις τυπε; Θεωρείς ότι ο μπάρμαν θα έχει στην αποθήκη 5 κιβώτια από κάθε ποτό μπόμπες και αλλά 2 κανονικα και όταν του το λες πάει και παίρνει από τα καλά να σου φέρει;

Δεν πίνω μόνο ένα ποτό, αλλά αυτά που πίνω τα πίνω χρόνια και τα καταλαβαίνω αμέσως. Πχ Jack Daniels, Famous, κλπ
Ναι κατι τετοιο πιστευω κανουν, εχουν και καλα εχουν και μπομπες. Παντα οταν τους το γυριζα, μετα μου εφερναν κανονικο ποτο.

Η μπομπα, ειδικα στα ουισκυ ειναι ευκολο να την καταλαβεις. Το τσιπουρο ειναι πιο δυσκολο γιατι σχεδον καθε τσιπουρο ειναι διαφορετικο ενω τα ουσκια της αγορας, πχ Τζονυ, Ντιουαρς κλπ ειναι ιδια για χρονια, αν πιεις καμια δεκαρια φορες μετα αμεσως καταλαβαινεις τη μπομπα, αφου διαφερει τελειως η γευση.
 

SexyBeast

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2008
Μηνύματα
245
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
21
έχουμε βραδινό λοκ ντάουν ως γνωστό...
όλοι σπίτι με τσαγάκι και φασκόμηλο.
αν πάθετε hangover να μου τρυπήσετε τη μύτη...
άντε, τεντιμπόιδες που θέλετε κι εξόδους τέτοιες ώρες :confused:

Γιατί τους χαλάς το όνειρο; :wink:
 
OP
OP
G

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.853
Πόντοι
3.556
μετα από πολύ μπομπα γλυτωσα με ένα απλο τροπο...χειμωνα κρασι καλοκαιρι μπυρα

Αυτο ειναι το καλυτερο. Καλοκαρι μπορεις να πιεις και κρασακι ασπρο, μια χαρα παει ακομα και με καυσωνες.
Αρκει να ειναι ποιοτητας τα κρασια γιατι εχει και κατι κρασια σαν κατουρο που ειναι χειροτερα απο νοθευμενα ουισκια που λεει ο λογος.
 

SexyBeast

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2008
Μηνύματα
245
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
21
έχουμε βραδινό λοκ ντάουν ως γνωστό...
όλοι σπίτι με τσαγάκι και φασκόμηλο.
αν πάθετε hangover να μου τρυπήσετε τη μύτη...
άντε, τεντιμπόιδες που θέλετε κι εξόδους τέτοιες ώρες :confused:

Γιατί τους χαλάς το όνειρο; :wink:
 

vyzoilwtas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
55
Κριτικές
26
Like
273
Πόντοι
290
ρακι η τσιπουρο που μυριζουν οινοπνευματιλα,οταν πας να πιεις,ειναι για πεταμα,ασε που δε μεθας!
 

svas79

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2007
Μηνύματα
375
Like
235
Πόντοι
21
Τωρα πια η πολιτικη προστασια μας προστατευει κι απο τις μπομπες. Εκτος και φτιαξουμε δικα μας ποτα made in home :zombie:
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
[quote author=George71 link= ]
Αφορμή για να ανοίξω το θέμα ήταν ένα μπουκάλι τσίπουρο που πήρα από έναν φίλο ψιλικατζή και μύριζε σκέτο ασετόν. Εννοείται πως έφυγε κατευθείαν νεροχύτη από την πρώτη γουλιά. Αύριο θα του μεταφέρω τα παράπονα.
[/quote]
Τυπε υπαρχει μεγαλη περιπτωση να ηταν τσιπουρο αυτο που πεταξες αλλα οχι απο σταφυλια, αλλα απο κουμαρια, ειτε κουμαρα και σταφυλια ολα μαζι το πιθανοτερο εξου και το μυρωδια ασετον... Αλβανος ειναι ο ψιλικατζης ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom