Νέα

Πόσο επηρεάζει το να μένεις με γονείς σε προχωρημένη ηλικία?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα n_i_k_o_s
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 215
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Οσοι εχουν τη δυνατοτητα να ζουν μονοι και να τα φερνουν βολτα, μαγκια τους. Οσοι δεν μπορουν γιατι ειναι ανεργοι ή χαμηλομισθοι καλα κανουν και ζουν με τους γονεις τους. Ντροπη δεν ειναι και προσεχουν και τους γερους. Απο το να μενω σε κανα υπογειο στην Κυψελη διπλα σε Αλβανα και αραπιδες, κανοντας το σκατο μου παξιμαδι για να βγαλω το μηνα, θα προτειμουσα να μενω με τους γερους μου.
Περασαν οι εποχες που καποιοι κλειναν τους γερους στα γεροκομεια για να κανουν τη ζωη τους. Τωρα τους παιρνουν σπιτι για να τους τρωνε τη συνταξη.
Η Ανω Κυψελη ειναι ανωτερη χωροταξικα απο Κολωνακι. Δυστυχως εγκαταλειφθηκε στους αλλοδαπους λογω της αρχοντοχωριατοσυνης των κατοικων που νομισαν οτι θα γινουν καποιοι αν αγορασουν σπιτι στα προαστια.

Μπραβο σου παντως που αναφερθηκες και στις αναγκες των γερων. Καλα αν ζουν και οι δυο και ειναι υγιης. Αν ομως μεινει χηρα η γρια μανα την παρατας μονη σε ενα σπιτι για να κανεις τη ζωη σου; Δε γινονται αυτα τα πραγματα. Και οπου γινονται ειναι γιατι ο αντρας δε μπορει να βαλει καποια ορια στη γυναικα του και να επιβαλλει να ζησει και η μανα με την οικογενεια και οχι πεταμενη σα λεπρη. Αυτη ειναι η πραγματικη λειψανδρια φιλοι μου, οχι το να μη ζεις μονος σου σαν αμερικανακι.
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.076
Like
442
Πόντοι
36
Δεν θα διαφωνήσω κυρίως για μικρότερες ηλικίες. Τώρα αν είσαι 27+ πιστεύω σίγουρα σε έχει πιάσει η ανάγκη να αρχίσεις να μένεις μόνος σου. Όπως και έχει, με τις υπάρχουσες συνθήκες εργασίας για να καταφέρεις να αποταμιεύεις σταθερά πρέπει να ζεις σε ευνοϊκό περιβάλλον. Θες να είναι να μένεις σπίτι με τους γονείς; Να μένεις με συγκάτοικο και να μοιράζεστε έξοδα;
Εκτός και είσαι απλά ο τύπος που θα πάει να μείνει μόνος του για να το παίξει ιστορίας (και στο τέλος το πιο πιθανό θα αποτύχει), δεν πας να πιάσεις σπίτι μόνος σου στηριζόμενος σε ένα απόθεμα που έφτιαξες κατά την ευνοϊκή περίοδο ξέροντας πως ο μισθός που παίρνεις δεν σου βγάζει τον μήνα.

Οπότε δεν ξέρω γιατί να πεις αποτυχημένο έναν τύπο που δουλεύει και προσπαθεί, αλλά δεν βγάζει τα χρήματα που πρέπει για να μείνει μόνος και να ζει αξιοπρεπώς. Και γιατί ο τυπάς ο οποίος είναι βύσμα του ελέους και δουλεύει στην εταιρία των γονιών του και ζει μόνος του είναι πιο άξιος;
δεν ειπα οτι ειναι αποτυχημενος.
ειπα οτι πρεπει να κινητε συμφωνα με τα κυβικα του. οταν ειναι στα 500-600 να μενει με γονεις ειναι καλο απο το να ταλαιπωρητε, οταν παει στα 1000 ας βρει ενα σπιτι με 200-300 ευρω τον περνει να μεινει μονος. αυτο ειπα. οσο για αυτους που εχουν δουλεια απο γερους συνηθως τους εχουν αγορασει και σπιτι οι γονεις του, κατα 90% του πληρωνουν και οι γονεις τους λογαριασμους του και ειναι αλλη φαση αυτο απο την συζητηση που εχουμε.
 
Εγγρ.
17 Ιουν 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
25
Like
966
Πόντοι
311
Για εμένα είναι ανάλογα την περίπτωση.αν βγάζεις 500 με 800 ευρώ τι να το κάνεις να ζεις μιζέρα σε μια γκαρσονιέρα και να μην βγαίνεις έξω..να τρως κάθε μέρα μακαρόνια μόνο και μόνο για να γαμησεις καμία ελεεινηδα σπίτι σου..που θα τ απαξίωση αν είναι γκαρσονιέρα στην κυψέλη.αν βγάζεις παραπάνω ναι εννοείται.ειναι ανάλογα τι ζητάει ο καθένας από την ζωή του σε όσους αρεσει η αιώνια εφηβία και να διασκεδάζουν μένουν με τους γονείς τους
 

Rififis

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
64
Πόντοι
1
δεν ειπα οτι ειναι αποτυχημενος.
ειπα οτι πρεπει να κινητε συμφωνα με τα κυβικα του. οταν ειναι στα 500-600 να μενει με γονεις ειναι καλο απο το να ταλαιπωρητε, οταν παει στα 1000 ας βρει ενα σπιτι με 200-300 ευρω τον περνει να μεινει μονος. αυτο ειπα. οσο για αυτους που εχουν δουλεια απο γερους συνηθως τους εχουν αγορασει και σπιτι οι γονεις του, κατα 90% του πληρωνουν και οι γονεις τους λογαριασμους του και ειναι αλλη φαση αυτο απο την συζητηση που εχουμε.

Το ξέρω πως δεν είπες το αποτυχημένος εσύ. Απλά το αρχικό μου σχόλιο απαντούσε σε άλλον οπότε ήταν συνέχεια εκείνης της τοποθέτησης :)
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
το να ζεις με συγκατοικο δεν ειναι ντροπη, ολος ο δυτικος κοσμος ετσι περναει απο τα 20 στα 30, δεν γενιουνται ολοι με ελευθερη μεζονετα στην Κηφισια στα 24. Το να ζεις με το μπαμπα και τη μαμα στα 30+ ειναι δειγμα αποτυχημενου. Sorry.

αποτυχημένη ειναι η κοινωνία που ζούμε φίλε. Η δικιά μου βγάζει 450 ευρώ το μήνα. Πως θα πάει να μέινει μόνη της. Και δεν έχει να κάνει που είναι γυναίκα...υπάρχουν άπειρα παιδιά-άντρες που παίρνουν τόσα και λιγότερα, με σπουδές και έξυπνα, δεν μιλάω για τεμπέληδες.
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.076
Like
442
Πόντοι
36
Τυπε η γιαγια μου μπηκε νοσοκομειο τον Μαιο τις 2 εβδμαδες που καθησε ειχε βαλει μια αλβανιδα η οποια επαιρνε 50 ευρω το 8ωρο.
8 ωρες η Αλβανιδα 8 ωρες η νυφη της που την αλλαζε. 14 μερες η Αλβανιδα καθαρισε 700 απο την γρια, μολις εφευγε απο το νοσοκομειο πηγαινε σπιτι ξεκουραζονταν(φαγητο την οικογενεια) και μετα πηγαινε καθαριζε σπιτια 8 ωρες = 40 ευρω. Εκεινο τον μηνα η αλβανιδα που δεν εχει βγαλει καν γυμνασιο καθαρισε 1700 ευρω μινιμουμ ΜΑΥΡΑ και οι ελλεινιδες καθονται και το ξυνουν οτι δεν εχουνε δουλεια και οτι δεν υπαρχει χρημα. :S :S :S
η ελλεινιδα θα βαλει τον μαλακα που δουλευει για 500-600 ευρω να νοικιασει σπιτι με το ζορι, και μολις βρει αλλον θα τον παρατησεις με την δεη-νερο-ιντερνετ στα υψη. θα του πει οτι δεν παει αλλο αυτη η σχεση, και στο επομενο μισαωρο θα πιδιετε με το καινουργιο θυμα τις.
 

nikos32p

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
8
Like
60
Πόντοι
1
Εγω δουλευω σε βαρια βιομηχανια...Μεχρι το 2012 επερνα 1400  χωρια τις υπερωριες...Μετα  πηγα στα 850..(ολοι οι εργαζομενοι).Χωρισα περισσυ μετα απο  12 χρονια γαμου(ημουν σωγαμπρος)...και εριξα χοντρο μπακιρι στην ανακατασκευη του σπιτιου της...και τον τελευταιο χρονο ζω με την  μανα μου...Πληρωνω και διατροφη...τι να νοικιασω???Τετοια πουτσα στα 43 μου δεν την περιμενα...
 
Εγγρ.
17 Ιουν 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
25
Like
966
Πόντοι
311
επίσης είδα πολλά σχόλια που λένε αποτυχημένους όσους δουλεύουν και βγάζουν 500 ευρώ το μήνα...και άλλα τύπου θα ξινησουν οι ελληνιδες;και;στα αρχιδια μας.τα μεγαλύτερα κοπρόσκυλα όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι ελεεινηδες έχουν γίνει κριτές τις πραγματικότητας.επισης το να ξεκινήσει να ζει κάποιος σε νοίκι είναι λάθος επενδυτική κίνηση από την στιγμή που δεν υπάρχη σταθερό εργασιακό περιβάλλον.οτι γουστάρει κάνει ο καθένας δεν υπάρχουν σωστές απαντήσεις σε αυτό
 
Εγγρ.
17 Ιουν 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
25
Like
966
Πόντοι
311
Εγω δουλευω σε βαρια βιομηχανια...Μεχρι το 2012 επερνα 1400  χωρια τις υπερωριες...Μετα  πηγα στα 850..(ολοι οι εργαζομενοι).Χωρισα περισσυ μετα απο  12 χρονια γαμου(ημουν σωγαμπρος)...και εριξα χοντρο μπακιρι στην ανακατασκευη του σπιτιου της...και τον τελευταιο χρονο ζω με την  μανα μου...Πληρωνω και διατροφη...τι να νοικιασω???Τετοια πουτσα στα 43 μου δεν την περιμενα...
Συμβαίνουν και αυτά στην ζωή δυστυχώς με τους μαλάκες που έχουμε και μας κυβερνούν όλα είναι αβέβαια..δεν συμφέρει να ζήσεις μόνος σου εκτός αν δεν θες να διασκεδάζεις καθόλου ή είσαι δουλειά σπίτι..κάτι τέτοια ακούω και δεν θα κάνω ποτέ παιδιά
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.076
Like
442
Πόντοι
36
αποτυχημένη ειναι η κοινωνία που ζούμε φίλε. Η δικιά μου βγάζει 450 ευρώ το μήνα. Πως θα πάει να μέινει μόνη της. Και δεν έχει να κάνει που είναι γυναίκα...υπάρχουν άπειρα παιδιά-άντρες που παίρνουν τόσα και λιγότερα, με σπουδές και έξυπνα, δεν μιλάω για τεμπέληδες.
η δικια σου καλα κανει και μενει με δικους τις απο την στιγμη που περνει 450.
το προβλημα ειναι οταν καποιες σαν την δικια σου με τα 450 πιεζουν κατι θυματα που περνουν 500-600 να νοικιαζουν σπιτια για να εχουν και καλα το χωρο τους λενε στο αγαπουλη για να τον παραμυθιασουν να κανει την μαλακια. και μολις το θυμα κανει την μαλακια, εκτος του οτι δεν συνεσφερουν σε τιποτα στα εξοδα, του κανουν και παραπονα οτι τις εχει ολο στο σπιτι κλεισμενες και δεν την βγαζει εξω ουτε για καφε οπως παλια.
μωρη πουτανα πως θα σε βγαλει εξω για καφεδες και ποτα απο την στιγμη που το εμπλεξες με ενοικια και ρευματα και δεν του μενει φραγκο.
και συνηθως ακολουθει το τριπτυχο οπου φτωχεια και γκρινια και ο μαλακας επιστρεψει στους γονεις του με χρεη μεχρι το σβερκο.
 

nikos32p

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
8
Like
60
Πόντοι
1
Το αστείο είναι...δεν φτανει που πεινάμε καυλωνουμε κιόλας!!
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
παντως σε γενικες γραμμες καλο ειναι που υπαρχουν και τετοια νηματα να ερχομαστε και οι υπολοιποι που εχουμε καποια Α οικονομικη ανεση στα ισια μας

δηλαδη οταν βλεπεις οτι γινεται ιστορια για 600-700 ευρω τον μηνα και παμε (δεν λεω μονο για εμενα , αλλα και για αλλους ) και σκαμε ενα 500αρι για ενα 2-3ωρακι με city-tour λες ενταξει οκ τα δινω...αλλα ειναι λιγο καπως.

απο την αλλη βεβαια λες δεν θα οδηγαω καλο αμαξι δεν θα εχω καλο σπιτι δεν θα γαμαω πουτανακια επειδη ο διπλα πειναει ?

αλλα ισως εμεις που εχουμε κατι παραπανω και τα σκαμε ετσι , να πρεπει να αναλογιζομαστε και γυρω μας τι συμβαινει και να βοηθαμε οπου μπορουμε .

εγω προσωπικα με το αμαξι μου μονο γλυφαδα-βουλα πλεον
το κολωνακι το εκοψα
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.076
Like
442
Πόντοι
36
Εγω δουλευω σε βαρια βιομηχανια...Μεχρι το 2012 επερνα 1400  χωρια τις υπερωριες...Μετα  πηγα στα 850..(ολοι οι εργαζομενοι).Χωρισα περισσυ μετα απο  12 χρονια γαμου(ημουν σωγαμπρος)...και εριξα χοντρο μπακιρι στην ανακατασκευη του σπιτιου της...και τον τελευταιο χρονο ζω με την  μανα μου...Πληρωνω και διατροφη...τι να νοικιασω???Τετοια πουτσα στα 43 μου δεν την περιμενα...
τυπε εισαι ακριβως απο τις περιπτωσεις που εγραφα πιο πανω οτι δεν ειναι ολοι αποτυχημενοι. σαν εσενα ειναι τουλαχιστον 3-4 γνωστοι μου, και ολοι καθοντε και τρωνε την ιδια πουτσα μονο και μονο λογο των παιδιων. φιλε υπομονη χρειαζετε,και σε περιπτωση που δεν την επιασες να γαμιετε ή να σου εχει κανει καμια χοντρη πουστια, δηλαδη αν ο χωρισμος ειναι θεμα ασυνεννοησιας πιο πολυ, κανε τον κινεζο να τα ξαναβρειτε, και αν ξαναειστε μαζι απλα λεγετε τις σε οτι σου λεει ναι και να την γραφεις στα αρχιδια σου. πιο κερδισμενος θα εισαι.
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.076
Like
442
Πόντοι
36
παντως σε γενικες γραμμες καλο ειναι που υπαρχουν και τετοια νηματα να ερχομαστε και οι υπολοιποι που εχουμε καποια Α οικονομικη ανεση στα ισια μας

δηλαδη οταν βλεπεις οτι γινεται ιστορια για 600-700 ευρω τον μηνα και παμε (δεν λεω μονο για εμενα , αλλα και για αλλους ) και σκαμε ενα 500αρι για ενα 2-3ωρακι με city-tour λες ενταξει οκ τα δινω...αλλα ειναι λιγο καπως.

απο την αλλη βεβαια λες δεν θα οδηγαω καλο αμαξι δεν θα εχω καλο σπιτι δεν θα γαμαω πουτανακια επειδη ο διπλα πειναει ?

αλλα ισως εμεις που εχουμε κατι παραπανω και τα σκαμε ετσι , να πρεπει να αναλογιζομαστε και γυρω μας τι συμβαινει και να βοηθαμε οπου μπορουμε .

εγω προσωπικα με το αμαξι μου μονο γλυφαδα-βουλα πλεον
το κολωνακι το εκοψα
φιλε δεν εχει και πολυ σχεση αυτο που λες. εχει κοσμο που δεν εργαζετε επιτηδες και  ειναι ολη μερα εξω απο δημοσιες υπηρεσιες και ζει παρασιτικα με επιδοματα και κοινωνικες παροχες απο εκκλησιες και ιδρυματα. αυτους τυπε δεν τους λυπαμε και επιδείξει πλουτου θα τους κανω κιολας.
 

rokos

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2010
Μηνύματα
939
Κριτικές
1
Like
159
Πόντοι
6
Οταν οι μισθοί είναι στα 400 € με πολλούς απλήρωτους  πως θα ζήσει ο άλλος μόνος του δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν πολλοί άστεγοι και θα ήταν ακόμα περισσότεροι αν δεν υπήρχαν τα πατρικά σπίτια.
Σίγουρα νομίζω θα επηρεάζει η όλη κατάσταση τον άνθρωπο που δεν μπορεί να μείνει μόνος του και αναγκαστικά μένει με τους γονείς του αλλά με 400€ που να πάει..... .
Οι συγκατοικησεις είναι πάντα κάπως..... ακόμα και αν το θες όπως με την γκόμενα κάποιες φορές σου σπάει τα αρχ@@@@  τώρα αν είσαι αναγκασμένος να ζεις με γονείς και σε μεγάλη ηλικία ...... κάνεις νομίζω την ανάγκη υποχρέωση όπως και εκείνοι νομίζω....
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.644
Like
14.671
Πόντοι
3.656
Το θεμα εννοειται δεν αγγιζει τους δημοσιους υπαλληλους και παντελονιαζουν απο 1500/1800 μινιμουμ καθαρα καθε μηνα :S :S :S


ειναι επειδη ξυνουν τα αρχιδια τους δουλευουν πολυ σκληρα τυπε  :S :S :S
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Επίσης δεν είδα κανέναν να αναφέρετε σε όσους έχουν πάρει κάποιο δάνειο, πληρώνανε μέχρι πρότινος τις δόσεις τους μια χαρά  και τώρα εν μέσω κρίσης τραβάνε τα ζόρια της ζωής τους είτε επειδή τους απόλυσαν , είτε επειδή τους έκαναν μείωση μισθού...
Αυτοί αν μένουν με τους γονείς τους θεωρούνται αποτυχημένοι;
Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις.
Το ζήτημα όμως είναι οτι σήμερα πλέον , αυτοί οι οποίοι μένουν εξ ανάγκης και όχι εκ πεποιθήσεως στο σπίτι των γονιών τους είναι κατά πολύ περισσότεροι από τους δεύτερους και αυτό δεν έχει να κάνει με τη νοοτροπία μας αλλά καθαρά με τον οικονομικό βούρκο που μας έριξαν οι πολιτικοί μας οπότε τους εύχομαι ολόψυχα καρκίνο και σε αυτούς και στα παιδιά τους.
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.076
Like
442
Πόντοι
36
Οταν οι μισθοί είναι στα 400 € με πολλούς απλήρωτους  πως θα ζήσει ο άλλος μόνος του δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν πολλοί άστεγοι και θα ήταν ακόμα περισσότεροι αν δεν υπήρχαν τα πατρικά σπίτια.
Σίγουρα νομίζω θα επηρεάζει η όλη κατάσταση τον άνθρωπο που δεν μπορεί να μείνει μόνος του και αναγκαστικά μένει με τους γονείς του αλλά με 400€ που να πάει..... .
Οι συγκατοικησεις είναι πάντα κάπως..... ακόμα και αν το θες όπως με την γκόμενα κάποιες φορές σου σπάει τα αρχ@@@@  τώρα αν είσαι αναγκασμένος να ζεις με γονείς και σε μεγάλη ηλικία ...... κάνεις νομίζω την ανάγκη υποχρέωση όπως και εκείνοι νομίζω....
απο τα καλα τις ελλαδος ειναι το οτι υπαρχει ευτηχως μεγαλη ιδιοκατοικηση τυπε. αλλιως πιστευω η μιση ελλαδα στον δρομο θα κοιμοτανε.
βεβαια αυτο το ξερουν τα πουσταρια που κυβερνανε γιαυτο και βαρανε αλυπητα με φορους στα σπιτια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom