Νέα

Πως έγινα οπαδός της ομάδος μου και άλλες οπαδικές ιστορίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ntany223
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

maximos555

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
9.044
Like
0
Πόντοι
66
χαχαχαχχαχαχα οτι να ναι.. εκπροσωπει Μακεδονία, ποντο(!), μικρα ασια(!) ενω τα αρχικα του ανεφερονται στην Κωνσταντινουπολη.. αυτα μονο ο λαος της παοκ καταφερνει και τα συνδυαζει.
τωρα αμα τους ρωτησεις τι σχεση εχει ο ποντος με την μ.ασια και την κωνσταντινουπολη θα σου απαντησουν "εεεε. παλι με χρονια με καιρους δικα μας θα ναι"
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:



:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Γι αυτο εγραψα, δεν εχει ιδεα γιατι επελεξε αυτη την ομαδα.
 

vroutos99

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
286
Like
2
Πόντοι
1
γιαυτο αλλωστε πολλοι δηλωνουν οτι ειμαι και Μπαρτσελονα αλλοι  Ρεαλ η Μπαγερν η καποια αλλη ομαδα της Ευρώπης !!! Τα κριτηρια εχουν αλλαξει !
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.108
Κριτικές
1
Like
1.206
Πόντοι
216
Γενημενος στον Πειραια στον λοφο Βώκου. Με το που εβγαινα απο το σπιτι εβλεπα το Καραισκακη. Αρα φιλαθλος του Ολυμπιακου . 8/2/81 ημουν στην θυρα 6..... στο 6-0 με την ΑΕΚ ημουν εκει ......
 

knoxville

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2011
Μηνύματα
78
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
0
Αρης ρε μουνια  :) :) :) :)
 
OP
OP
N

ntany223

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.635
Κριτικές
2
Like
19
Πόντοι
16
Το νόημα του νήματος είναι ¨πως έγινα οπαδός" μιας συγκεκριμένης ομάδας και όχι τι εκπροσωπεί. Αυτό το ξέρουμε όλοι. Οι πιο πολλοί από μας γίναμε οπαδοί σε μικρή ηλικία οπότε δεν μπορεί να μας επηρέασαν γεγονότα που δεν μπορούσαμε λόγω ηλικίας να καταλάβουμε. (καταγωγή από τον πόντο, ομάδα φτωχών και κατατρεγμένων, μεγαλοαστική ομάδα κλπ). Απαντήσεις λοιπόν όπως: ήταν ο πατέρας μου και με κατήχησε, ο θείος μου και με πήγαινε στο γήπεδο, έμενα κοντά στο γήπεδο και παίζαμε παιδιά, είχα ένα θείο που ήτανε ποδοσφαιριστής, θαύμαζα κάποιον παίχτη πολύ, και πολλές ακόμη αιτίες που σίγουρα θα έχετε να διηγηθείτε, είναι νομίζω μέσα στα πλαίσια της λογικής του νήματος.
Γράφοντας αυτά νομίζω ότι σίγουρα θα αναλογιστούμε πόσο εύκολα θα μπορούσαμε να είμαστε οπαδοί κάποιας άλλης ομάδας με τον ίδιο φανατισμό (και εγώ φανατίλας είμαι) αν οι συμπτώσεις ήταν άλλες στα παιδικά χρόνια. Άρα μπορούμε να πειράζουμε αλλήλους αλλά πόσο βλακεία είναι να πέφτουνε βαριές βρισιές όταν π.χ. ο πιτσιρικάς που γεννήθηκε δίπλα στην Τούμπα και έγινε Παοκτσής, αν είχε γεννηθεί στους Αμπελόκηπους της Αθήνας πιθανόν να ήταν Παναθηναϊκός και να έβριζε έναν άλλο Παοκτσή και ούτω καθ΄εξής.......... 
 

maximos555

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
9.044
Like
0
Πόντοι
66
Το νόημα του νήματος είναι ¨πως έγινα οπαδός" μιας συγκεκριμένης ομάδας και όχι τι εκπροσωπεί. Αυτό το ξέρουμε όλοι. Οι πιο πολλοί από μας γίναμε οπαδοί σε μικρή ηλικία οπότε δεν μπορεί να μας επηρέασαν γεγονότα που δεν μπορούσαμε λόγω ηλικίας να καταλάβουμε. (καταγωγή από τον πόντο, ομάδα φτωχών και κατατρεγμένων, μεγαλοαστική ομάδα κλπ). Απαντήσεις λοιπόν όπως: ήταν ο πατέρας μου και με κατήχησε, ο θείος μου και με πήγαινε στο γήπεδο, έμενα κοντά στο γήπεδο και παίζαμε παιδιά, είχα ένα θείο που ήτανε ποδοσφαιριστής, θαύμαζα κάποιον παίχτη πολύ, και πολλές ακόμη αιτίες που σίγουρα θα έχετε να διηγηθείτε, είναι νομίζω μέσα στα πλαίσια της λογικής του νήματος.
Γράφοντας αυτά νομίζω ότι σίγουρα θα αναλογιστούμε πόσο εύκολα θα μπορούσαμε να είμαστε οπαδοί κάποιας άλλης ομάδας με τον ίδιο φανατισμό (και εγώ φανατίλας είμαι) αν οι συμπτώσεις ήταν άλλες στα παιδικά χρόνια. Άρα μπορούμε να πειράζουμε αλλήλους αλλά πόσο βλακεία είναι να πέφτουνε βαριές βρισιές όταν π.χ. ο πιτσιρικάς που γεννήθηκε δίπλα στην Τούμπα και έγινε Παοκτσής, αν είχε γεννηθεί στους Αμπελόκηπους της Αθήνας πιθανόν να ήταν Παναθηναϊκός και να έβριζε έναν άλλο Παοκτσή και ούτω καθ΄εξής.......... 


Ακριβως αυτο ρε τυπε, μου γραφει ο αλλος "εγινε μπαοκ για την κωσταντινουπολη, τον ποντο και τη μικρα ασια". Αντι να πει εγινα μπαοκ επι Πρελεβιτς-Φασουλα-Κορφα και γουσταρα να ειμαι παντα ΔΕΥΤΕΡΟΣ κατω απο τα @@ του μεγαλου ΑΡΗ!!!!

Ημουν 9 χρονων που μπηκα πρωτη φορα στο Παλαι το 1982 και μαγευτηκα απο το αθλημα, αρχισα να ασχολουμαι με το σπορ, καπακι το 1983 ειδα τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ MICHAEL JORDAN σε φιλικο του κολλεγιου του με την Εθνικη και με Γκαλη-Γιαννακη κλπ κλπ δε μπορουσα να γινω αλλη ομαδα.  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

gustom2008

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2008
Μηνύματα
370
Like
5
Πόντοι
1
οι μαλακες ασχολουνται με το ελληνικα πρωταθληματα ποδοσφαιρου,μπασκετ κτλ.ευτυχως το καταλαβα το 2002 στα 18 μου,το ποσο στημενα ειναι,και σταματησα να ασχολουμαι.τα ζωα ομως τους πετανε σανο και τρεχουν στο γυπεδο να βγαλουν τα ματια τους.αντε γεια!!
 

Vikings

Μέλος
Εγγρ.
25 Φεβ 2015
Μηνύματα
5.141
Like
3
Πόντοι
66
Εγινα απο πιτσιρικας ΠΑΟΚ για πολλους λογους.Ενας απο αυτους ειναι τα μεγαλυτερα αδερφια μου.. ενας αλλος λογος γιατι ολοι στην περιοχη που μεγαλωσα ηταν ΠΑΟΚ στο σχολειο που πηγαινα ηταν ΠΑΟΚ οι περισσοτεροι (μιλαω για αρχες 90 στην κατερινη)Γενικα στην πολη τοτε ηταν ολα ασπρομαυρα με κατι λιγους αρειανους  :grin: θυμαμαι οτι εαν υπηρξε καποιος που υποστιριζε ομαδα αθηνας (πλυν αεκ,ειχε λιγους οπαδους στην περιοχη)τον βλεπαμε σαν μαυρο προβατο και συνηθως η θα τον πειραζαμε η θα αδιαφορουσαμε για την παρουσια του.Και ενας αλλος λογος ηταν και το μπασκετ, εποχη μπανε  :grin:
 

high voltage

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Δεκ 2015
Μηνύματα
397
Κριτικές
33
Like
2.908
Πόντοι
2.591
1994 και ο τελικος του champions league, Milan-Barcelona στην Αθηνα, δεν ειχα την τυχη να ημουν μεσα  :headbang:. Τεσσερα μπαλακια  :fuck2:  στη μισητη Μπαρτσελονα και απο τοτε για παντα οπαδος της Μιλαν και του μεγαλου Μαλντινι. Μιλαν η πιο κιριλε ομαδα του κοσμου με κατα διαστηματα το πιο κιριλε ποδοσφαιρο στον κοσμο. Κατι σαν progressive metal ενα πραγμα.
 

Sailock

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
9
Like
309
Πόντοι
281
Ο πατέρας μου , γέννημα θερμά Αμπελοκηπιοτης , όταν ήμουν 5 χρόνων μου είπε ότι εάν γίνω κάτι άλλο εκτός από Παναθα θα με αποκληρωσει .
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.075
Like
11.530
Πόντοι
2.606
Ο πατέρας μου , γέννημα θερμά Αμπελοκηπιοτης , όταν ήμουν 5 χρόνων μου είπε ότι εάν γίνω κάτι άλλο εκτός από Παναθα θα με αποκληρωσει .
τυπε και τι κατάλαβες ; Και ενφια θα πληρώνεις και  θα τρως και καρπαζιές μια ζωή καλυτερα να σ αποκληρωνε :grin:
 

ANTONISBASILEIOU

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2015
Μηνύματα
409
Κριτικές
6
Like
20
Πόντοι
1
Από οικογένεια προσφύγων που ήταν όλοι ΑΕΚ , ήμουνα το μαύρο πρόβατο. Μέναμε Πειραιά και την εποχή Μπούκοβι έγινα Ολυμπιακός
 

livornezos

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
3.111
Κριτικές
2
Like
721
Πόντοι
96
γεννημενος και μεγαλωμενος στη φωλια των γαυρων μεσα στο κερατσινι εδω και 39 χρονια , οι φιλοι μου ολοι υποστηριζαν τον gay , θυμμαι με επαιρναν μαζι τους στην βρωμο 7 και ποτε μου δε γουσταρα μου εδιναν κασκολ μπλουζες αλλα τιποτα εγω , μια κυριακη ενω επαιζα μπαλα καπου κοντα στον ταυρο αποφασισα να φυγω μετα τον αγωνα και να ανηφορισω προς περισσο και να παω να δω την αεκ επαιζε με τον παναθηναικο θυμαμαι ηταν 89/90 περιοδο και ειχε ληξει 1-1 ειχε ισοφαρισει η αεκ στο τελος περιπου με πεναλτυ, ειμουν μεσα στη σκεπαστη και απο το 1 λεπτο ειχα τρελαθει τη θυρα θεε μου τη κοσμος , αυτο ηταν απο τοτε καθε κυριακη που επαιζε η αεκ στο γκουμας η στο μοσχος μπασκετ ειμουν εκει
 

karamba

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
560
Like
12
Πόντοι
6
Έχω φωτογραφιες πιτσιρικάς με φόρμα της ΑΕΚ (ελεω αγαπητου θειου) και με φανελα του Βαζελου (ελεω παππου) αλλα ευτυχως επικρατησε η λογική και εγινα Ολυμπιακος (ελεω πατερα). Πρεπει καποτε να βρω τις φωτο αυτες και να τις καψω...
 

mpekiaris10

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
767
Like
2
Πόντοι
6
Σου λέει ο άλλος "Είμαι Ολυμπιακός." π.χ. Τι τον έκανε όμως να υποστηρίζει τον Ολυμπιακό; Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ο τύπος είναι Πειραιώτης (θα μου έκανε εντύπωση ένας που είναι Πειραιώτης να μην είναι Ολυμπιακός)


Αλλά άμα είσαι από Περιστέρι π.χ. τι σε έκανε να υποστηρίζεις τον Ολυμπιακό;

Τέσπα...για πείτε να δούμε. :2funny:
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
3.776
Πόντοι
456
θεωρητικα η αρχη της Αντιπροσωπευτικοτητας θα επρεπε να επηρρεαζει την εκλογη ομαδας.  αυτο βεβαια σηκωνει πολυ κουβεντα.
για παραδειγμα ειμαι ΑΕΛ γιατι εχω καταγωγη απο τη Λαρισα.  εδω βεβαια στην Ελλαδα η ταυτιση με καποιο χρωμα φανελας δεν αποτελει απαραιτητα η καταγωγη οσο η επιθυμια να ειμαστε με καποιον απο τους Δυνατους και Πρωταγωνιστες.
ωραιο θεμα εβαλε ο φιλος και θα χαρω να διαβασω τις αποψεις σας.
 

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
ΠΑΟΚ αφου... Ρίζες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom