Νέα

Ποιός είναι ο πιο οικονομικός πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bullet73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 476
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιόν πάροχο έχετε;

  • ΔΕΗ

    Ψήφοι: 45 48,9%
  • VOLTERRA

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • WATT+VOLT

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • PROTERGIA

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ΗΡΩΝ

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ELPEDISON

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • NRG

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • ΕLECTRICON

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΛΤΑ

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • VOLTON

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ZENIΘ

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ

    Ψήφοι: 11 12,0%
  • WE ENERGY

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    92
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

gotthard

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2017
Μηνύματα
39
Like
3
Πόντοι
0
προσοχή, οι εναλλακτικοί πάροχοι έχουν πιο φθηνά την kw/h και άντε και το πάγιο. Τα τέλη είναι παντού ίδια ενώ τον χειμώνα να περιμένετε πάλι φουσκωμένο λογαριασμό λόγω ότι το ρεύμα πωλείτε πιο ακριβά (δεν έχω λογαριασμό μπροστά μου για να γράψω απο που τα παίρνουν).Στην protergia που είμαι έχουν πολύ αναλυτικούς πίνακες στο site τους και τα εξηγεί όλα. Μέσω μιας προσφοράς πήρα 0.0068Κw/h πέρσι όσο και αν κάψω. Οι μετρήσεις και η συντήρηση δικτύου γίνεται απο την ΔΕΔΗΕ . ¨Αλλο ένα πολύ θετικό με τους εναλλακτικούς είναι πως μπορείς κάθε μήνα να δίνεις την κατανάλωση σου και να σου στέλνουν λογαριασμό. Σε εμένα κάθετε καλύτερα έτσι παρά ένας υπερβολικά φουσκωμένος κάθε 4 μήνες.
 

e-Μήτσος

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2015
Μηνύματα
80
Like
45
Πόντοι
0
Εγώ για αρχή, έκανα χθες αίτηση για νυχτερινό τιμολόγιο. (τηλεφωνικά)
Σε 1 με 2 εβδομάδες θα μου αλλάξουν το ρολόι με ψηφιακό. (υπάρχει έλλειψη μηχανημάτων)
Κόστος 42€ περίπου.
Δικαιολογητικά: Αριθμός παροχής, αριθμός ταυτότητας, ΑΦΜ

 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Εγω που εχω κανει διακανονισμό με τη ΔΕΗ για προηγουμενη οφειλή,μπορω να παω σε αλλο παροχο,δεδομενου οτι δεν εχω καθυστερήσει πληρωμές???

ναι μπορεις

αν σταματησεις ομως να πληρωνεις τις παλιες δοσεις η δεη εχει δικαιωμα να ζητησει να σου κοψουν το ρευμα
 

pepis

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2006
Μηνύματα
261
Like
121
Πόντοι
1
Εγώ για αρχή, έκανα χθες αίτηση για νυχτερινό τιμολόγιο. (τηλεφωνικά)
Σε 1 με 2 εβδομάδες θα μου αλλάξουν το ρολόι με ψηφιακό. (υπάρχει έλλειψη μηχανημάτων)
Κόστος 42€ περίπου.
Δικαιολογητικά: Αριθμός παροχής, αριθμός ταυτότητας, ΑΦΜ

Όπως λέει ο Μήτσος... Βάλτε νυχτερινό τιμολόγιο... Θα δείτε διαφορά... Μόνο για οικιακό τιμολόγιο...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Εγώ για αρχή, έκανα χθες αίτηση για νυχτερινό τιμολόγιο. (τηλεφωνικά)
Σε 1 με 2 εβδομάδες θα μου αλλάξουν το ρολόι με ψηφιακό. (υπάρχει έλλειψη μηχανημάτων)
Κόστος 42€ περίπου.
Δικαιολογητικά: Αριθμός παροχής, αριθμός ταυτότητας, ΑΦΜ
Kαλα αμα στο κανουν να μου πεις κ εμενα. Εχω κανει αιτηση απο 10/2016 και μου λενε το ιδιο ακριβως με σενα.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.436
Πόντοι
1.446
Πληροφοριακα για οποιον δεν γνωριζει αν δεν ειναι καποιος νυχτοπουλι ή δεν εχει μεγαλο λογαριασμο δεν πολυσυμφερη το νυχτερινο και να κυνηγας το ωραριο της χρεωσης αυτης αλλο το καλοκαιρι αλλο τον χειμωνα, εχει και 5ε παραπανω χρεωση σε καθε λογαρισμο.
Και ακουσα απο καπου οτι μαλλον θα καταργηθει καποια στιγμη στο μελλον.
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
540
Κριτικές
10
Like
581
Πόντοι
4.245
Διαφορά μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικών παρόχων. Η ΔΕΗ θα σε ενοχλήσει για οφειλές παλαιοτέρων μηνών μετά από κανένα 3μηνο το λιγότερο, ενώ ο ιδιώτης μετά τον πρώτο απλήρωτο μήνα. Επίσης η ΔΕΗ παράγει ρεύμα, ενώ οι πάροχοι πουλούν αγορασμένα πακέτα ενέργειας συνήθως από εξωτερικό. ΔΕΗ και μόνο ΔΕΗ για μένα.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.436
Πόντοι
1.446
Ναι ειναι και αυτο αν δεν παει καλα η οποια εταιρια τοτε υπαρχει προβλημα πρεπει να ξαναφτιαξεις χαρτια να γυρισεις ΔΕΗ ή αλλου οπου πληρωνεις και το βασικοτερο μπορει να μεινεις χωρις ρευμα για καποιο διαστημα!! τουλαχιστον αυτο ειχα διαβασα οταν το ειχα ψαξει και εγω για αλλαγη. Ακομα η νυχτερινη χρεωση αλλου παροχου ειναι ιδια με αυτην στης ΔΕΗ.
 

gepapa

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2015
Μηνύματα
55
Like
18
Πόντοι
0
Διαφορά μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικών παρόχων. Η ΔΕΗ θα σε ενοχλήσει για οφειλές παλαιοτέρων μηνών μετά από κανένα 3μηνο το λιγότερο, ενώ ο ιδιώτης μετά τον πρώτο απλήρωτο μήνα. Επίσης η ΔΕΗ παράγει ρεύμα, ενώ οι πάροχοι πουλούν αγορασμένα πακέτα ενέργειας συνήθως από εξωτερικό. ΔΕΗ και μόνο ΔΕΗ για μένα.
Και άλλοι παράγουν ρεύμα ο Ηρων σίγουρα αλλά νομίζω και κάποιοι από τους άλλους ...
 

e-Μήτσος

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2015
Μηνύματα
80
Like
45
Πόντοι
0
Πληροφοριακα για οποιον δεν γνωριζει αν δεν ειναι καποιος νυχτοπουλι ή δεν εχει μεγαλο λογαριασμο δεν πολυσυμφερη το νυχτερινο και να κυνηγας το ωραριο της χρεωσης αυτης αλλο το καλοκαιρι αλλο τον χειμωνα, εχει και 5ε παραπανω χρεωση σε καθε λογαρισμο.
Και ακουσα απο καπου οτι μαλλον θα καταργηθει καποια στιγμη στο μελλον.


Στο μέλλον μπορεί να γίνουν και περισσότερες οι ώρες που υπάγονται στο νυχτερινό τιμολόγιο.
Τι λογική είναι αυτή?
 

e-Μήτσος

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2015
Μηνύματα
80
Like
45
Πόντοι
0
Kαλα αμα στο κανουν να μου πεις κ εμενα. Εχω κανει αιτηση απο 10/2016 και μου λενε το ιδιο ακριβως με σενα.

Προχθές μου ήρθε αλληλογραφία να πληρώσω τα 42,16€ και την επόμενη βδομάδα γίνεται η εγκατάσταση του νέου ρολογιού! (:
 

takoulou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Φεβ 2012
Μηνύματα
571
Κριτικές
8
Like
437
Πόντοι
306
Καλημερα... Απο οτι ξερω υπαρχει μια δυσκολια στος μετρητους που ειναι διπλης εγραφης.. Σε ποια περιοχη μιλαμε..Ποιο πρακτορειο....
 

e-Μήτσος

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2015
Μηνύματα
80
Like
45
Πόντοι
0
Καλημερα... Απο οτι ξερω υπαρχει μια δυσκολια στος μετρητους που ειναι διπλης εγραφης.. Σε ποια περιοχη μιλαμε..Ποιο πρακτορειο....

Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
 

e-Μήτσος

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2015
Μηνύματα
80
Like
45
Πόντοι
0
Μόλις ήρθε ο εργολάβος και έκανε την εγκατάσταση του νέου μετρητή!
Για την όποια καθυστέρηση ευθύνεται ο εργολάβος.
Δεν έχει καμία σχέση η ΔΕΔΔΗΕ
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Την ψάχνω πολύ να φύγω απο την ΔΕΗ επειδή όμως κάνω χαμηλές καταναλώσεις ερχεται μια η άλλη.

Προσοχή προσοχή στα πάγια που εναλλακτικοί πάροχοι.
 

ermis68

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2015
Μηνύματα
20
Κριτικές
10
Like
83
Πόντοι
10
Μάγκες μετά από πολύ ψάξιμο έβαλα VOLTERRA (την έχει Όμιλος J&P ΑΒΑΞ που σήμερα,  ανήκουν οι εταιρείες ΕΤΕΘ Α.Ε., ΑΘΗΝΑ Α.Τ.Ε., ΠΡΟΕΤ Α.Ε., J&P Development Α.Ε., ΕΛΒΙΕΞ Α.Ε., Ε-Construction A.E., AUTECO (J&P ΑΒΑΞ ΙΚΤΕΟ Α.Ε.), ΤΑSK J&P ΑΒΑΞ Α.Ε., ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ Α.Ε., VOLTERRA Α.Ε., ΤΕRRA FIRMA, ANEMA, C-PRO, ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΥΚΛΑΔΩΝ και ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΥΒΟΙΑΣ. και την ΑUTECO)  
1) Χωρίς συμβόλαιο δεσμευτικό = 24/μηνα και τέτοιες μαλακίες.
2) Χωρίς το πάγιο 4,80 της ΔΕΗ.
3) Χωρίς αύξηση τιμής στην kWh όσο κι αν καταναλώσεις.
( Η ΔΕΗ μεχρι τις 1.000 kWh σε χρεώνει 0,094 την kWh και σε ΓΑΜΑΕΙ  :fuck1: κυριολεκτικά αν ξεπεράσεις τις 2.000 kWh χρεώνοντας σε για το σύνολο της κατανάλωσης  με 0,10252 )
Αυτό σημαίνει πως στην ΔΕΗ για 3.000 kWh x 0,1052 € = 307,56 €  
Στη Volterra η κWh με μία έκπτωση που έχω λόγω ΚΤΕΟ η kWh κοστίζει 0,0722
Αυτό σημαίνει πως στην VΟLTERRA για 3.000 kWh x 0,0722 € = 216,6 €
4) Κέρδος : Διαφορά ΔΕΗ με VOLTERRA = 90,96 €
Ποσό αξιοσέβαστο ειδικά σε περιόδους αυξημένης κατανάλωσης ένα μέσο νοικοκυριό περνάει τις 2.000 με 2.500 kWh για πλάκα.
Κέρδος που είναι ακόμα μεγαλύτερο καθώς δεν υπολογίσαμε τον ΦΠΑ που στα 307,56€ της ΔΕΗ είναι 307,76 χ 13% =  40 €  ενώ στη VOLTERRA ειναι 216,6 € χ 13% =  28,158 €
Κέρδος μόνο απο ΦΠΑ = 40€ - 28,158 € = 11,842 €
ΣΥΝΟΛIΚΟ ΚΕΡΔΟΣ = 90,96 € + 11,842 € = 102,85 €  :heavymetalbig:
ΝΑ ΠΆΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΔΕΗ   :kissass2:
5) Έκδοση μηνιαίου εκκαθαριστικού λογαριασμού αν επιθυμείς.
Παίρνεις τηλέφωνο ή μπαίνεις στο site και δίνεις εσύ την μέτρηση (απο ΔΕΔΔΗΕ έρχονται έτσι κι αλλιως στο 4/μηνο για μέτρηση όπως παλιά στη ΔΕΗ).
Μιλώντας εκ πείρας εδώ είναι το όλο παιχνίδι. Πως με τους έναντι λογαριασμούς της ΔΕΗ συμβαίνει το εξής : χειμώνα ή καλοκαίρι καις πολύ ρεύμα ανεβαίνει ο λογαριασμός και σου ερχεται ο έναντι υψηλός με βάση τι είχες κάψει στην προηγούμενη περίοδο και
σου γαμάνε τα ράμματα χωρίς πραγματικά να καταναλώνετε το ίδιο.
Βγαίνει ο εκκαθαριστικός μετά από 4 μήνες αλλά το επιπλέον ΦΠΑ και το πάγιο 4,80 € έχουν κάνει φτερά όπως επιπλέον και η κατανάλωση που σε έχουν ήδη χρεώσει με πρόβλεψη για υψηλή κατανάλωση με αυξημένη τιμή kWh, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει γιατί δεν καταναλώνεις πλέον σόμπες ή air codition.
Ο λόγος που η ΔΕΗ δεν βγάζει μηνιαίους λογαριασμούς είναι γιατί θα μειωθούν τα κέρδη της. Γεγονός που συνεπάγεται πως η έκδοση μηνιαίου και μάλιστα εκκαθαριστικού λογαριασμού είναι συμφέρουσα για τον καταναλωτή. Ακόμα τον βοηθάει να έχει τον έλεγχο της κατανάλωσης του και του πορτοφολιού του.
Τώρα δίνω 60€ με 65€ = 4 x 65€ = 260 € τον μήνα ενώ με την ΔΕΗ έδινα 180€ έναντι και 250€ εκκαθαριστικό = 480€
6) Με μισή προκαταβολή από ότι έχεις στη ΔΕΗ
7) Χωρίς προκαταβολή αν πληρώνεις με πάγια εντολή
8) Με έκπτωση συνέπειας όπως και άρχισε να  κάνει και η ΔΕΗ
9) Με εφαρμογή στο PC αλλά και με application για smartphones ώστε να λαμβάνεις άμεσα ενημέρωση και να υπολογίζεις την κατανάλωση σου, να λαμβάνεις τους λογαριασμούς πριν έρθουν σπίτι και να τους αρχειοθετείς με πίνακες κατανάλωσης, διαγράμματα και τέτοιες μαλακιούλες.
10) Γρήγορη εξυπηρέτηση πελατών - Δεν περιμένεις ατελείωτα στο ακουστικό όπως στης ΔΕΗ ή στο ΔΕΔΔΗΕ
Επειδή κάποιοι εξυπνάκηδες :zombie: :zombie: μπορεί να πουν εξυπνάδες του στυλ τι μας λες ρε? ή κάνεις διαφήμιση, Ξ ε κ α θ α ρ ί ζ ω  πως είμαι ένας απλός καταναλωτής που έχει ψάξει λίγο το θέμα και δεν έχω καμία σχέση με την VOLTERRA.
Είπα εξ' αρχής πως δεν έχει δεσμευτικό συμβόλαιο και ότι ώρα θέλω παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω  :coffee:
Τελευταία, καλή προσφορά είναι και του ΗΡΩΝ από τον Όμιλο ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ που έχει δική του μονάδα παραγωγής ρεύματος και χρεώνει νυχτερινό ρεύμα για πάντα, έχει όμως πάγιο και 24/μηνη δέσμευση. Αυτό συμφέρει όσους δεν έχουν νυχτερινό.    
Θα έχουν μεγάλο κέρδος  αν δεν έχει όριο κατανάλωσης οπότε θα ακριβαίνει η χρέωση και εάν βγάζει μηνιαίο λογαριασμό.
Υπολογίζοντας, το, μου έρχεται μια η άλλη γιατί έχω νυχτερινό οπότε δεν με συμφέρει να αλλάξω εταιρεία και να δεσμευτώ μιας και λόγω ανταγωνισμού μπορεί να βγει καλύτερη προσφορά και να την εκμεταλλευτώ.
Αν κάποιος συναγωνιστής γνωρίζει περισσότερα για ΗΡΩΝ ας μας διαφωτίσει.
Sorry μάγκες για το μεγάλο post- ελπίζω να βοήθησα στο τι παίζεται με την εταιρεία που είμαι.

ΥΓ : Να  μην ανησυχείτε για τους ιδιώτες παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας.
    Αν παρακολουθείτε τις ειδήσεις η ΔΕΗ πάει για κλείσιμο.
    Μεγάλο μέρος των λιγνιτών θα πάει σε ιδιώτες και κάποιοι από αυτούς έχουν ήδη
    μονάδες παραγωγής ρεύματος
    - ΗΡΩΝ στη Βοιωτία με φυσικό αέριο , 2 μονάδες.    
    - ELPEDISON με 2 μονάδες στη Θίσβη και τη Θεσσαλονίκη.
    - PROTERGEIA του ομίλου Μυτιληναίος με 3 μονάδες σε Βοιωτία και Κόρινθο.        


 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
τυπε καλο το κατοσταρικο που κονόμησες το χειμωνα και το καλοκαιρι δηλαδή 200 το χρονο.
πριν χρονια που ειχε σκασει εκεινη η πιστολια και πελατες της ιδιωτικης πηγαν αναγκαστικα στην δεη και εψαχναν τι εγινε με τα λεφτα τους δεν σε τρομαξε? μονο η ψυχικη οδυνη δεν αξιζει. αν τωρα περασουν χρονια και όπως στα σταθερα τηλεφωνα ο οτε παραμεινει ασυμφορος και οι ανταγωνιστες αποδειχτουν φερέγγυοι ναι εφυγα και εγω από τον οτε.

εγω που μενω μονος περσι το χειμωνα μου ηρθε 50 ο εναντι και 270 ο εκκαθαριστικος. κανοντας αναγωγη στα δικα σου εγω θα γλυτωσω κανα 50ρικο, δεν το ρισκάρω ακομη να φυγω αν δεν δοκιμασουν πολλοι και εδραιωθεί η αξιοπιστια κανα 2 χρονια.
 

ermis68

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2015
Μηνύματα
20
Κριτικές
10
Like
83
Πόντοι
10
Πιο σύντομα θα φύγεις από τη ΔΕΗ φίλε μου.
Η ΔΕΗ πάει για κλείσιμο.
Οι μισές μονάδες θα πουληθούν.
Τις επόμενες βδομάδες έρχεται το νομοσχέδιο και οι κηφήνες της ΔΕΗ ετοιμάζουν απεργιακές κινητοποιήσεις.
Αποτελεί μνημονιακή δέσμευση.


Όσο για τους νέους παρόχους οι μισοί έχουν ήδη δικές τους παραγωγικές μονάδες.

Η Εnerga δεν φέσωσε καταναλωτές. Φέσωσε το κράτος.
Κανείς δεν έμεινε χωρίς ρεύμα γιατί η διαδικασία αλλαγής παρόχου γίνεται αυτόματα και άμεσα.
Πλέον το πάθημα έγινε μάθημα και το κράτος θέσπισε νέο αυστηρό κανονιστικό πλαίσιο για τη λειτουργία τους. Το κράτος ανησυχεί αν δεν πάρει τα χρήματα που εγώ έτσι κι αλλιώς πληρώνω για το ρεύμα που καταναλώνω.
Δεν ανησυχώ καθόλου μην χάσω χρήματα γιατί πληρώνω αφού καταναλώσω (βγάζω μηνιαίους λογαριασμούς - όχι έναντι)

Με τον πάροχο που έχω (VOLTERRA)  γλιτώνω 100€ τουλάχιστον κάθε 4 μήνες άρα 400€ το χρόνο.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom