Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 277K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Σκέφτομαι τέτοια βιβλία αλλά έχω μία αίσθηση οτί παρα είναι βαριά για 20χρονό!!! :S
Φωτιά και τσεκούρι θα βρείτε από τους γαύρους!!! :rockon:
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

από τα ΠΑΟΚια όμως θα έχετε "Nacht und Nebel"  (νύχτα και ομίχλη)  :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.781
Κριτικές
61
Like
40.476
Πόντοι
22.785
Παιδιά εγώ έχω να σας προτείνω ένα απίστευτο βιβλίο από πολλές απόψεις........

Ο τύπος που το έγραψε είναι φοβερός, αφού όχι μόνο βάζει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση, απαντά σε όλα τα ερωτήματα, καταρρίπτει κάθε μεταφυσική παράνοια και εξηγεί τα πάντα!
Απλά απίστευτο...

Αφήστε που είναι και «δικός» μας αφού βιβλίο με smilies πρώτη φορά είδα!!!
Το βιβλίο κινείται μόνο διαδικτυακά και επιτρέψτε μου να συμβάλω στη διάδοσή του:

 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.781
Κριτικές
61
Like
40.476
Πόντοι
22.785
Όποιος ενδιαφέρεται για το "νόημα της ζωής" μπορεί να διαβάσει το "Ισχύς και απόφαση" του Κονδύλη.
Το τελευταίο κεφάλαιο δίνει συμπυκνωμένη την αντίληψη ζωής ενός συγγραφέα που έζησε,
μακριά απο παράθυρα τηλεοράσεως, αποστασιοποιημένος απο ιδεολογίες του συρμού.............. ;) ;)
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Μολις τελειωσα το "να κοιτας στον ερωτα με τα ματια",και αρχισα το "ο δρομος της αυτοεξαρτησης" και τα δυο του χορχε μπουκαι.
Το πρωτο μας βοηθαει να κατανοησουμε τις σχεσεις μεσα στο ζευγαρι,φανταστικο βιβλιο,και το δευτερο μα δειχνει το δρομο προς την αυτοεξαρτηση.
Και στα δυο με απλη κατανοητη ψυχολογια ο μπουκαι μας βοηθα να καταλαβουμε τον εαυτο μας σαν ατομα,και τις σχεσεις μας
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
ο τιτλος του πρωτου βιβλιου ολοκληρος ειναι "να κοιτας στον ερωτα με τα ματια ανοιχτα" :)
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Ξεκινησα σημερα το "Lovely bones" απο την Alice Sebold, πραγματικα ειναι πολυ "αρρωστο" και συναμα ομορφο βιβλιο. Η διηγηση γινεται μεσα απο τα λογια και τα ματια του φαντασματος ενος δεκατετραχρονου κοριτσιου που δολοφονηθηκε βαναυσα, καποιες περιγραφες ειναι το λιγοτερο "ενοχλητικες". Μεσα σε λιγες ωρες εχω διαβασει 115 σελιδες και δεν μπορω να σταματησω! Μεσα απο τον παραδεισο της το μικρο κοριτσι γινεται μαρτυρας της οικογενειας της που συνταρασεται απο τα νεα του θανατου της, των φιλων της να μεγαλωνουν και να ερωτευονται και να ζουν μια ζωη που το κοριτσι δεν μπορει να ζησει πλεον.
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Εγω πως και πως περιμενω να βγει
το βιβλιο PERSY JACKSON AND THE OLYMPIANS.
(Ο Περσυ Τζακσον και οι Ολυμπιοι Θεοι-Η Κλοπη της Αστραπης)
Θελω τοσο πολυ να το διαβασω,φαινεται πολυ ενδιαφερον!!
Βγαινει και σε ταινια οπου να ναι
 

Συνημμένα

  • Percy-Jackson-The-Olympians-The-Lightning-Thief_290.jpg
    Percy-Jackson-The-Olympians-The-Lightning-Thief_290.jpg
    33,3 KB · Εμφανίσεις: 11

booklover

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
"Το παν δια το Χρήμα" αφιερωμένο στη γυναίκα των Οίκων Ανοχής, του Κωνσταντινουπολίτη Βιβλιόφιλου & Συλλέκτη, Παναγιώτη Π. Μαυράκη. Εκδόσεις ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ, Αθήναι 1935 (!!!) ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΟ βιβλίο, 116 σελίδων.
Μόλις βρω λίγο χρόνο, θα σας το scanάρω κ θ' ανέβει στο σχετικό thread με τα pdf... ;)

Φίλε,

Πριν 4 μήνες είχες πει ότι θα μας προσέφερες αυτό το βιβλίο.

Τι έγινε, το ξέχασες?
 

Επισκέπτης
"Εγκλημα και Τιμωρία" Ντοστογιέφσκι
"Απομνημονεύματα Ανδριανού" Γιουρσενάρ
"Αναφορά στον Γκρέκο" Καζαντζάκης

Ότι καλύτερο έχω ποτέ διαβάσει!!
 

μαρουλιας

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2007
Μηνύματα
5.452
Κριτικές
1
Like
91
Πόντοι
66
"Εγκλημα και Τιμωρία" Ντοστογιέφσκι
"Απομνημονεύματα Ανδριανού" Γιουρσενάρ
"Αναφορά στον Γκρέκο" Καζαντζάκης

Ότι καλύτερο έχω ποτέ διαβάσει!!

Δοκίμασε και τους "Δαιμονισμένους" του πρώτου συγγραφέα!!
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Eγω μολις διαβασα την Νουβελα<<ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΑΚΡΗ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΙΑ>> του Μενη Κουμανταρεα,
πολυ καλο βιβλιο,αλλα και πολυ μικρο μολις 150 σελιδες.3 μερες μου πηρε να το διαβασω!!!
 

Συνημμένα

  • assets_LARGE_t_420_6727250_type11178.jpg
    assets_LARGE_t_420_6727250_type11178.jpg
    27,3 KB · Εμφανίσεις: 14

joyjoy

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2008
Μηνύματα
251
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
1
Παιδιά εγώ έχω να σας προτείνω ένα απίστευτο βιβλίο από πολλές απόψεις........

Ο τύπος που το έγραψε είναι φοβερός, αφού όχι μόνο βάζει τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση, απαντά σε όλα τα ερωτήματα, καταρρίπτει κάθε μεταφυσική παράνοια και εξηγεί τα πάντα!
Απλά απίστευτο...

Αφήστε που είναι και «δικός» μας αφού βιβλίο με smilies πρώτη φορά είδα!!!
Το βιβλίο κινείται μόνο διαδικτυακά και επιτρέψτε μου να συμβάλω στη διάδοσή του:

Φίλε το Βιβλίο δεν το Βρήκα εδώ , μήπως ξέρεις που μπορεί να είναι ή να μου στείλεις κάποιο λινκ για Rapidshare?
 

florentino

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2010
Μηνύματα
13
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
διαβαστε οπωσδηποτε τους αθλιους του ουγκο!!!μπορει να εχετε δει την ταινια αλλα το βιβλιο δεν συγκρινετε με την καμια...
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
εγώ ξεκίνησα στα εγγλέζικα την σειρά περιπετειών του James Bond απο το αυθεντικό κείμενο του Ian Flemming. Μεγάλες διαφορές με τις ταινίες.
 

XCRUISER

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2007
Μηνύματα
26
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
...ενα καταπληκτικο βιβλιο που θα σας αφησει αφωνους και θα ανοιξει τα ματια σε πολλους ,ειναι το ...ΤΑ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ....
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606

1.Οδοιπορικό στον κόσμο,Νησί του Πάσχα- Παταγονία, Εκδόσεις Οξύ
Τα ταξιδιωτικά ημερολόγια του Γιώργου Καράμπελα από το νοτιότερο άκρο της Λατινικής αμερικής και το Νησί του Πάσχα μάς μεταφέρουν με τις συγκλονιστικές εικόνες τους σε μέρη που οι περισσότεροι μόνο με τη φαντασία μπορούν να ταξιδέψουν. Ταξίδια που απαιτούν τρομακτική φυσική και ψυχική αντοχή, μα κάνουν τη ζωή μοναδική εμπειρία.

"Σαν μαγικό όνειρο είναι το Νησί του Πάσχα, δώρο μονάκριβο, θεόσταλτο. Ένα βασίλειο μυστηρίου, ψυχεδέλειας και απλότητας. Διάσπαρτο αινιγματικά αγάλματα και ακατανόητες επιγραφές ιερογλυφικών στοιχείων. Ζωγραφισμένο με βαθύ μπλε, μαύρο, καφέ ή κιτρινιπράσινο που λάμπει στου ήλιου τα ξεφαντώματα. Το μάτι χορταίνει Ειρηνικό Ωκεανό, κοφτερά βράχια και μανιασμένα κύματα."

"Αν είχε χρώμα η ευτυχία, θα ήταν πράσινη σαν τις οξιές στις κοιλάδες της Παταγονίας, γαλάζια σαν τον ουρανό του ξακουστού Τόρες δελ Πάινε. Θα μύριζε σαν τη φρέσκια φαιοκόκκινη κοπριά του γκουανάκο, ή όπως το άρωμα της αγριοτριανταφυλλιάς καθώς ο ανοιχτοχέρης άνεμος το σκορπίζει πάνω από τη νοτιοαμερικάνικη οροσειρά. Κι ο κοπιαστικός ανήφορος; Φτυστός της ευτυχίας αδελφός δίδυμος. Αχώριστος σύντροφος. Ίδιος η ζωή μου..."

2. Οδοιπορικό στον κόσμο,Ινδοκίνα, Εκδόσεις Οξύ
"Το τελευταίο βράδυ κύλησε γεμάτο ηδονές, συγκινήσεις και φαντάσματα μ' εκείνη τη γλυκιά ματαιότητα των μελλοθάνατων να βαραίνει σαν νοθευμένο ναρκωτικό την καρδιά μας. Θεοί, δαίμονες, ουράνιες χορεύτριες, μυθικά τέρατα, ξωτικά και πεθαμένοι βασιλιάδες, όλοι ανεξαιρέτως απ' όσους συναντήσαμε τις τελευταίες μέρες είχαν έρθει, θαρρείς, ν' αποχαιρετιστούμε. H κάθε στιγμούλα γινόταν αιωνιότητα και η κλεψύδρα του χρόνου, τικ-τακ τικ-τακ, λιγόστευε, λιγόστευε, φέρνοντας πιο κοντά στο στόμα το φαρμάκι του αποχωρισμού. Δίχως φαρμάκι όμως δεν γροικάς το μέλι της ζωής. Kαι η ψυχή θέλει μέλι πολύ, γιατί αλλιώς αργοσβήνει, μαραζώνει..."

Aυτό το "μέλι της ζωής" ρέει άφθονο στην Iνδοκίνα του Γιώργου Kαράμπελα, κι έτσι το γλυκό ταξίδεμα στις χώρες του έρωτα και στα βασίλεια του φωτός γίνεται γιατρικό ψυχής στους ζοφερούς καιρούς μας. O συγγραφέας περιπλανιέται αδιάκοπα σ' έναν μακρινό τόπο, προικισμένο με εξωτικά χρώματα, σμαραγδένια νερά, τροπική βλάστηση και πανάρχαιο πολιτισμό, με νωπές ωστόσο τις μνήμες των εφιαλτικών πολέμων. Kάθε φωτογραφία μάς μεταφέρει στις τροπικές ζούγκλες και τα μεγαλοπρεπή μνημεία που ξεδιπλώνονται γύρω από τον Mεκόνγκ. Κάθε σελίδα μάς οδηγεί σε μυστικά μονοπάτια, άγνωστες φυλές, λιμναίους οικισμούς, γευσιγνωστικές ακρότητες και σπάνιες εμπειρίες.

Ωραία βιβλία μάγκες, αυτό που μου έκανε πολύ εντύπωση είναι ότι διαβάζοντας τα νομίζεις ότι ταξιδεύεις ο ίδιος
 

Συνημμένα

  • b151535.jpg
    b151535.jpg
    21,7 KB · Εμφανίσεις: 46
  • b151537.jpg
    b151537.jpg
    20,9 KB · Εμφανίσεις: 40

taz1975

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
587
Like
4
Πόντοι
6
to καλυτερο βιβλιο ειναι το εξης.  ΑΓΓΕΛΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ.διαβαστε το και θα καταλαβετε πολλα πραγματα για την ζωη.
 

towelie

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2007
Μηνύματα
11
Like
8
Πόντοι
0
Charles Bukowski - Γυναίκες...Για τους λάτρεις του αλκοόλ, του σεξ και των χύμα καταστάσεων
Λένος Χρηστίδης - Τα χαστουκόψαρα...Για τους φαν του στυλ του Douglas Adams (όχι της θεματολογίας του). Διαβάζεται μονορούφι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom