Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 275K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Ας αφήσουμε πίσω μας τις φιλοσοφικές ανοησίες..
Συμφωνώ με όσα λες και επειδή σε βλέπω διαβασμένο εξαιρετική ανάλυση του τι είναι η φιλισοφία χωρίς υπεκφυγές και κολακείες έκανε ο Μπέρτραντ Ρασσελ.....
IMG_20210802_194011.jpg
Ο Russel μεγάλη μορφή. Θα ήθελα να το διαβάσω το συγκεκριμένο αλλά είναι τόσο μεγάλη η λίστα αυτών που θέλω να διαβάσω που δεν ξέρω αν θα το βάλω αυτό.
Ήδη έχω το άγχος πως από την λίστα μου θα διαβάσω μόνο το 1%, και επίσης η λίστα μεγαλώνει, γάμησέ τα.
 

bookie

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2021
Μηνύματα
570
Like
828
Πόντοι
86
Ο Russel μεγάλη μορφή. Θα ήθελα να το διαβάσω το συγκεκριμένο αλλά είναι τόσο μεγάλη η λίστα αυτών που θέλω να διαβάσω που δεν ξέρω αν θα το βάλω αυτό.
Ήδη έχω το άγχος πως από την λίστα μου θα διαβάσω μόνο το 1%, και επίσης η λίστα μεγαλώνει, γάμησέ τα.
Βάλτο στην λίστα σου και πίστεψε με όταν το διαβασεις θα σε ανταμείψει.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Βάλτο στην λίστα σου και πίστεψε με όταν το διαβασεις θα σε ανταμείψει.
ΟΚ θα το κατεβάσω να διαβάσω 1-2 κεφάλαια. Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο κεφάλαιο;
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.933
Like
6.756
Πόντοι
1.056
Την Καλησπερα στους Φιλους......αυτο που διαβαζω τωρα....ενδιαφερον....λεει και ενα δυο πραγματακια για τους παλιους τραγουδιστες....Καλα να περνατε......
 

Συνημμένα

  • d4f50cc8503ce0c609adab1b808ab040fcb52a54_l.jpg
    d4f50cc8503ce0c609adab1b808ab040fcb52a54_l.jpg
    34,6 KB · Εμφανίσεις: 67

bookie

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2021
Μηνύματα
570
Like
828
Πόντοι
86
ΟΚ θα το κατεβάσω να διαβάσω 1-2 κεφάλαια. Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο κεφάλαιο;
Απο Α τομο Η ανοδος του Ελληνικου Πολιτισμου I σελ/35 , XV ΣΕΛ 220 Η Θεωρια των Ιδεων

Απο Β τομο VI σελ 204 Η ανοδος της επιστημης , ΧΧ σελ 458 Καντ

Αυτα ειναι τα ξεχωριστα για εμενα κεφαλαια
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.947
Κριτικές
1
Like
5.460
Πόντοι
2.356
To "1984" είναι ένα πολύ καλό και προφητικό βιβλίο. Πιο ανατριχιαστικό και προφητικό όμως είναι το "Θαυμαστός καινούριος κόσμος" του Χάξλει το οποίο γράφτηκε και 30 χρόνια πριν το "1984". Ενώ στο "1984" ο έλεγχος των πολιτών γίνεται μέσω του φόβου, στον "Θαυμαστό καινούριο κόσμο" γίνεται μέσω της αγάπης.
Όχι 30 χρόνια πριν, αλλά γύρω στα 16-17.

Έχω διαβάσει πολύ Huxley στα νιάτα μου. Προτείνω "Το νησί", το οποίο λίγοι έχουν διαβάσει.

Φιλοσοφημένο και ψαγμένο βιβλίο. Όχι τόσο εύκολο όπως τo Brave New World (το οποίο διαβάζεται σαν σενάριο ταινίας), αλλά δεν παύει να είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Απο Α τομο Η ανοδος του Ελληνικου Πολιτισμου I σελ/35 , XV ΣΕΛ 220 Η Θεωρια των Ιδεων

Απο Β τομο VI σελ 204 Η ανοδος της επιστημης , ΧΧ σελ 458 Καντ

Αυτα ειναι τα ξεχωριστα για εμενα κεφαλαια
Η Ayn Rand έλεγε πως ο Kant ήταν ο χειρότερος άνθρωπος στην ιστορία!
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.174
Κριτικές
60
Like
19.994
Πόντοι
14.936
μου έχεις το μυθιστόρημα το αρχιπέλαγος των γκουλάγκ τι να πούμε παραπάνω
αν απο αυτά προσπαθείτε να μάθετε την αλήθεια εσείς οι δεξιοί ψωνίσατε από σβέρκο
καλησπερα αλανι dirty frank.εισαι λαθος και το ξερεις και το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι εισαι και σιγουρος.
προερχομαι απο οικογενεια που μεγαλωσε στην σοβιετικη ενωση και ειναι τραγικο να απενοχοποιεις τα σοβιετικα καθεστωτα.
ηταν κανιβαλλοι και δεν το λενε οι δεξιοι συγνωμη που στο λεω.
το λεει ρε αλαναρε ολος ο κοσμος που εχει υποστει στο πετσι του την σοβιετικη τυραννια.
μην τσακωνεσαι με τα παιδια που σου λενε το αντιθετο γιατι μπορει να μην εχεις και δικιο.
επισης ηθελα να στο πω καιρο τωρα αλλα το "ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ" δεν ειναι κατι για το οποιο
πρεπει να ειναι υπερηφανοι οι αριστεροι.
ειναι ασχημο να το βαζεις να φαινεται δεν τιμαει κατι ειλικρινα.δειχνει το πραγματικο προσωπο του
εν Ελλαδι μπολσεβικισμου.
φιλικα και παντα και δεν σου κανω επιθεση μην το παρεις ετσι ειλικρινα. :hi:
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
To "1984" είναι ένα πολύ καλό και προφητικό βιβλίο. Πιο ανατριχιαστικό και προφητικό όμως είναι το "Θαυμαστός καινούριος κόσμος" του Χάξλει το οποίο γράφτηκε και 30 χρόνια πριν το "1984". Ενώ στο "1984" ο έλεγχος των πολιτών γίνεται μέσω του φόβου, στον "Θαυμαστό καινούριο κόσμο" γίνεται μέσω της αγάπης.

Μέσω της βιοτεχνολογίας και των καινούριων κοινωνικών συστημάτων, όλοι οι άνθρωποι είναι ευτυχισμένοι και αγαπημένοι, δεν υπάρχει πόνος ή κακία ή δάκρυα. Ένας τρελός εμφανίζεται μόνο που δεν του αρέσει αυτός ο παράδεισος ο οποίος θα αποβληθεί από το σύστημα και τελικά θα αυτοκτονήσει.

Το εντυπωσιακό με αυτό το βιβλίο είναι ότι γράφτηκε περίπου 100 χρόνια πριν με τις ιδέες του, περί νέων βιοτεχνολογικά ανώτερων homo sapiens, να αρχίζουν να εφαρμόζονται (αν δεν έχουν ήδη εφαρμοστεί) οσονούπω.
Δεν ξέρω ρε γαμώτο, μου φαίνεται πολύ πιο ρηχό. Βασικά, αρχικά δεν μου φαίνεται τόσο άσχημο το περιβάλλον του βιβλίου. Έχει μερικά μαύρα σημεία αλλά τα παρουσιάζει αρκετά περίεργα.

Δεν είναι καν εφιαλτικό. Τι εφιαλτικό; Ο Μουσταφά Μόντ δίνει και στον κόσμο ευκαιρία να κάνει ότι θέλει, του λέει: Αν θέλεις σε πάω στο <δεν θυμάμαι, Ισλανδία μήπως;) και εκεί θα είσαι με άτομα σαν και εσένα. Αν θέλεις μείνε εδώ. Κάνε ότι θέλεις. Κανείς δεν τον απείλησε.

Ο περίεργος για εμένα είναι ο Άγριος που δεν μπορεί να ξεκολλήσει από τα θέματα της ηθικής του.

Τέλος πάντων, το βιβλίο για εμένα έχει τα ίδια προβλήματα που έχει και το 1984. Δεν μου φαίνονται πολύ πειστικά, δεν μπορώ να δουλέψω στο μυαλό μου μια ιστορία για το πως φτάσαν τα πράγματα εκεί που φτάσαν.
Θυμάται κανένας το "the theory and practice of oligarchical collectivism" στο 1984; Ήταν και καλά ένα βιβλίο από τον Goldstein, που ίσως και να μην υπήρχε. Ήταν γραμμένο σύμφωνα με αυτά που πίστευε ο Orwell πως γίνονταν, αλλά ο Orwell δεν ήξερε πολιτική θεωρία.

Νομίζω πως μέχρι τώρα δεν έχω βρει ένα δυστοπικό βιβλίο που να με ικανοποιεί.

Παρεπιπτόντως, εδώ ένα ωραίο debate για το ποιο βιβλίο είναι πιο "εφιαλτικο", μου άρεσε και θα το ξαναδώ:
 

bookie

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2021
Μηνύματα
570
Like
828
Πόντοι
86
Η Ayn Rand έλεγε πως ο Kant ήταν ο χειρότερος άνθρωπος στην ιστορία!
χμμ αν και δεν γνωρίζω αρκετά για την Ayn Rand θα διαφωνήσω , για έμενα ο Καντ είναι από τους σημαντικότερους φιλόσοφους.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
χμμ αν και δεν γνωρίζω αρκετά για την Ayn Rand θα διαφωνήσω , για έμενα ο Καντ είναι από τους σημαντικότερους φιλόσοφους.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
Δεν γνωρίζω αρκετά. Πάντως είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bookie

Dirty_Frank

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2007
Μηνύματα
938
Like
1.316
Πόντοι
206
καλησπερα αλανι dirty frank.εισαι λαθος και το ξερεις και το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι εισαι και σιγουρος.
προερχομαι απο οικογενεια που μεγαλωσε στην σοβιετικη ενωση και ειναι τραγικο να απενοχοποιεις τα σοβιετικα καθεστωτα.
ηταν κανιβαλλοι και δεν το λενε οι δεξιοι συγνωμη που στο λεω.
το λεει ρε αλαναρε ολος ο κοσμος που εχει υποστει στο πετσι του την σοβιετικη τυραννια.
μην τσακωνεσαι με τα παιδια που σου λενε το αντιθετο γιατι μπορει να μην εχεις και δικιο.
επισης ηθελα να στο πω καιρο τωρα αλλα το "ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ" δεν ειναι κατι για το οποιο
πρεπει να ειναι υπερηφανοι οι αριστεροι.
ειναι ασχημο να το βαζεις να φαινεται δεν τιμαει κατι ειλικρινα.δειχνει το πραγματικο προσωπο του
εν Ελλαδι μπολσεβικισμου.
φιλικα και παντα και δεν σου κανω επιθεση μην το παρεις ετσι ειλικρινα. :hi:
σύντροφε δεν είσαι σύντροφος κ λες μλκιες
φιλικά, Σίμος
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.174
Κριτικές
60
Like
19.994
Πόντοι
14.936
σύντροφε δεν είσαι σύντροφος κ λες μλκιες
φιλικά, Σίμος
εγινε αλανι μου.δεν ειπα οτι ειμαι συντροφος σου ουτως η αλλως.
κατα τυχη βρεθηκαν στο Μπεβερλυ Χιλς του Καυκασου το Κενταου του Καζακσταν οι Ποντιοι δικοι μου.
επισης δεν περιμενα καλη συμπεριφορα ουτως η αλλως απο ανθρωπο που εκθειαζει ομαδικες σφαγες.
μπολσεβικισμος ψυχικο δηλητηριο ειχε γραφτει καποτε...
σου ευχομαι ολοψυχα καλα μυαλα οσο εσυ θα μου ευχεσαι πηγαδες..
αλλωστε αυτο μας κανει και ξεχωριζουμε.
να εισαι καλα Σιμο.
 

Karamanis Stratos

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
5.486
Like
8.415
Πόντοι
2.356
Όχι 30 χρόνια πριν, αλλά γύρω στα 16-17.

Έχω διαβάσει πολύ Huxley στα νιάτα μου. Προτείνω "Το νησί", το οποίο λίγοι έχουν διαβάσει.

Φιλοσοφημένο και ψαγμένο βιβλίο. Όχι τόσο εύκολο όπως τo Brave New World (το οποίο διαβάζεται σαν σενάριο ταινίας), αλλά δεν παύει να είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο.
Πολυ ωραιο το νησι!
εγω βεβαια ειμαι φαν των..πυλων της αντιληψης!
Μεγαλος Αλντους Χαξλει οπως και να χει!
 

Dirty_Frank

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2007
Μηνύματα
938
Like
1.316
Πόντοι
206
εγινε αλανι μου.δεν ειπα οτι ειμαι συντροφος σου ουτως η αλλως.
κατα τυχη βρεθηκαν στο Μπεβερλυ Χιλς του Καυκασου το Κενταου του Καζακσταν οι Ποντιοι δικοι μου.
επισης δεν περιμενα καλη συμπεριφορα ουτως η αλλως απο ανθρωπο που εκθειαζει ομαδικες σφαγες.
μπολσεβικισμος ψυχικο δηλητηριο ειχε γραφτει καποτε...
σου ευχομαι ολοψυχα καλα μυαλα οσο εσυ θα μου ευχεσαι πηγαδες..
αλλωστε αυτο μας κανει και ξεχωριζουμε.
να εισαι καλα Σιμο.
πότε τα είπα αυτά βρε πόντιε πινόκιο; :lying-face::lying-face:
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.174
Κριτικές
60
Like
19.994
Πόντοι
14.936
πότε τα είπα αυτά βρε πόντιε πινόκιο; :lying-face::lying-face:
τσακαλαρε ολα καλα η να βαλω τις φωνες? :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
οταν βαζεις περιτρανα "ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ" τι φαση εισαι ρε αγορινα?
του να τα βρουμε ολοι στο κυριλε η ενοπλη πτερυγα και οτι δεν ειναι μαζι μας
θα νοιωσει τα κονσερβοκουτια στο λαιμουδακο του?
πως θα σου φαινοταν αν εβαζα το ρητο "ο κομμουνισμος δεν εχει ιστορια παρα μονο ποινικο μητρωο"
το πινοκιο απο που προκυπτει ταξικε αδερφε παλι?
 

del_piero

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2009
Μηνύματα
263
Κριτικές
1
Like
399
Πόντοι
21
Συμφωνώ στα πρώτα που έγραψες, μέχρι που άρχισες με τα Ελληνικά.

Η δημοκρατία είναι σημαντικό θέμα συζήτησης (αν και ότι και πιστεύουμε δεν θα παίξει ρόλο) για να την αφήσουμε στα χέρια του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα. Πλέον η σύγχρονη οικονομική επιστήμη έχει παράξει καλύτερα εργαλεία μελέτης και η εμπειρία μας έχει δώσει παραδείγματα.

Πλέον υπάρχει το social choice theory, το Arrow's impossibility theorem, το gerrymandering και φυσικά το public choice theory. Δεν θα ασχοληθώ με Αριστοτέλη και Πλάτωνα, οι Φιλόσοφοι πρέπει να σταματήσουν να παίζουν ρόλο και να βάλουμε τεχνοκράτες.
Αφου συμφωνήσαμε ότι δε συμβαδίζει ολοκληρωτικό καθεστώς και δημοκρατία, μετά μου άρχισες τα φραγκολεβαντίνικα με τα social και public choice και οτι ειναι προτιμότεροι οι τεχνοκράτες να μιλήσουν για δημοκρατία απο τους Έλληνες φιλοσόφους...!!
Για τεχνοκράτες τύπου Παπαδήμου, Στουρνάρα κτλ μιλάς? Τι σχέση έχουν αυτοί να μιλήσουν για δημοκρατία??? Με τεχνοκράτες έχουμε καταντήσει να χρωστάμε σα χώρα μέχρι και τα δισέγγονά μας, 1 στους 3 να ζει στα όρια της φτώχιας, μια χώρα αποικία με εντολοδόχους πολιτικούς, να βγαίνουμε απο τα σχολεία αμόρφωτοι με απολυτήριο, απο τα πανεπιστήμια εξειδικευμένοι αμόρφωτοι με πτυχίο, με σημαία μας την Ξενομανία με γνώσεις για την ιστορία μας εφάμιλλη με Τυνήσιου τουρίστα στην Ακρόπολη...
Αλλά βέβαια με Ελληνικά, φιλοσοφία, επιστήμες και ιστορία θα ασχολούμαστε...? Προέχει το μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης με Λοατκι και κοντσίτες με μούσια..
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Αφου συμφωνήσαμε ότι δε συμβαδίζει ολοκληρωτικό καθεστώς και δημοκρατία, μετά μου άρχισες τα φραγκολεβαντίνικα με τα social και public choice και οτι ειναι προτιμότεροι οι τεχνοκράτες να μιλήσουν για δημοκρατία απο τους Έλληνες φιλοσόφους...!!
Για τεχνοκράτες τύπου Παπαδήμου, Στουρνάρα κτλ μιλάς? Τι σχέση έχουν αυτοί να μιλήσουν για δημοκρατία??? Με τεχνοκράτες έχουμε καταντήσει να χρωστάμε σα χώρα μέχρι και τα δισέγγονά μας, 1 στους 3 να ζει στα όρια της φτώχιας, μια χώρα αποικία με εντολοδόχους πολιτικούς, να βγαίνουμε απο τα σχολεία αμόρφωτοι με απολυτήριο, απο τα πανεπιστήμια εξειδικευμένοι αμόρφωτοι με πτυχίο, με σημαία μας την Ξενομανία με γνώσεις για την ιστορία μας εφάμιλλη με Τυνήσιου τουρίστα στην Ακρόπολη...
Αλλά βέβαια με Ελληνικά, φιλοσοφία, επιστήμες και ιστορία θα ασχολούμαστε...? Προέχει το μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης με Λοατκι και κοντσίτες με μούσια..
Καταρχήν να σου πω πως μου άρεσε το "φραγκολεβαντίνικα" σοβαρά γέλασα, δεν ήξερα την λέξη αλλά το έβαλα google και ήταν αυτό που νόμιζα. Δεν κάνω πλάκα και δεν το λέω αρνητικά, μου αρέσει όταν ο άλλος διαφωνεί με πνεύμα.

Λες πως με τεχνοκράτες φτάσαμε ως εδώ και απαντάω πως δεν φτάσαμε ως εδώ με τεχνοκράτες αλλά με τεχνοκράτες που συνεργάζονται με πολιτικούς ή με τεχνοκράτες που είναι οι ίδιοι πολιτικοί. Οι πολιτικοί φταίνε που είμαστε εδώ που είμαστε.

Αν ακούγαμε μόνο τους τεχνοκράτες δεν θα είχαμε τέτοια θέματα.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
οι άλλοι διαβάζουν το σκουπίδι του νεοφιλελευθερισμού την Ραντ κ πουλάνε κ τρέλα :uglystupid:
Δεν έχω διαβάσει Ραντ, αλλά δεν θα την έλεγα σκουπίδι και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα την έλεγα νεοφιλελεύθερη.
Προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Αλλά δεν πειράζει μπολσεβίκε, ούτως ή άλλως το τι πιστεύω εγώ, τι πιστεύεις εσύ και τι πιστεύει η Ραντ δεν έχει καμία σημασία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom