Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 275K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Ήταν μία από τις βασικές εκδοχές του Κρίστοφερ Χίτσενς.
Αναφέρει ότι ίσως να έψαχναν και στοιχεία για τον Ηλία Δημητρακόπουλο που η Χούντα σε συνεργασία με κάποιους από ΗΠΑ, ήθελαν να απαγάγουν λόγω της αντιδικτατορικής του δράσης.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Αναφέρει ότι ίσως να έψαχναν και στοιχεία για τον Ηλία Δημητρακόπουλο που η Χούντα σε συνεργασία με κάποιους από ΗΠΑ, ήθελαν να απαγάγουν λόγω της αντιδικτατορικής του δράσης.
Αυτό ότι ήθελαν να τον απαγάγουν αποκαλύφθηκε μερικώς από σε ένα από τα αποχαρακτηρισμένα αρχεία, όπου αναφέροταν ο θάνατος του Δημητρακόπουλου σε φυλακή των Αθηνών χωρίς καμία άλλη διευκρίνηση. Δηλαδή μάλλον υπήρχε σχέδιο εξόντωσης του.
Επίσης όταν ασθένησε ο πατέρας του Δημητρακόπουλου, ζήτησε άδεια από τη Χούντα για να τον επισκεπτεί, αλλά (ορθώς;) δεν πήγε στην Αθήνα και δεν παρευρέθηκε στην κηδεία του
 
  • Like
Αντιδράσεις: satov1

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Αυτό ότι ήθελαν να τον απαγάγουν αποκαλύφθηκε μερικώς από σε ένα από τα αποχαρακτηρισμένα αρχεία, όπου αναφέροταν ο θάνατος του Δημητρακόπουλου σε φυλακή των Αθηνών χωρίς καμία άλλη διευκρίνηση. Δηλαδή μάλλον υπήρχε σχέδιο εξόντωσης του.
Επίσης όταν ασθένησε ο πατέρας του Δημητρακόπουλου, ζήτησε άδεια από τη Χούντα για να τον επισκεπτεί, αλλά (ορθώς;) δεν πήγε στην Αθήνα και δεν παρευρέθηκε στην κηδεία του
Ισχύει.Πάντως φαίνεται υπήρχε σχέδιο να τον απαγάγουν οι Αμερικανοί και να τον σκοτώσει η Χούντα,με ανάμειξη του Κίσινγκερ.Φυσικά αυτό δεν έγινε γιατί ο Δημητρακόπουλος είχε ισχυρούς φίλους που το έμαθαν και τον προστάτευσαν από λάθος κινήσεις.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Ισχύει.Πάντως φαίνεται υπήρχε σχέδιο να τον απαγάγουν οι Αμερικανοί και να τον σκοτώσει η Χούντα,με ανάμειξη του Κίσινγκερ.Φυσικά αυτό δεν έγινε γιατί ο Δημητρακόπουλος είχε ισχυρούς φίλους που το έμαθαν και τον προστάτευσαν από λάθος κινήσεις.
Αυτοί οι φίλοι του Δημητρακόπουλου που αναφέρεις προέρχονταν κυρίως από το Κογκρέσο. Ένα από τα πράγματα που έμαθα στο βιβλίο είναι, ότι στο αμερικάνικο σύστημα διακυβέρνησης, υπάρχει το Κογκρέσο σαν ρυθμιστική αρχή μέσω επιτροπών που περιορίζουν κάπως, τυχόν ανεξέλεγκτη άσκηση εξουσίας ή παρανομίες από τον Λευκό οίκο. Και έτσι βρίσκονται άτυπα το Κογκρέσο με τον Λευκό οίκο σε αντιπαλότητα. Ακόμη ο ρόλος της CIA δεν είναι αμελητέος στην άσκηση της εξωτερικής πολιτικής από τον Λευκό οίκο.
Στο βιβλίο αναφέρει ότι ο Κίσινγκερ χρησιμοποιούσε κατά κόρον τη CIA για τις σκιώδεις πολιτικές του.
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Αυτοί οι φίλοι του Δημητρακόπουλου που αναφέρεις προέρχονταν κυρίως από το Κογκρέσο. Ένα από τα πράγματα που έμαθα στο βιβλίο είναι, ότι στο αμερικάνικο σύστημα διακυβέρνησης, υπάρχει το Κογκρέσο σαν ρυθμιστική αρχή μέσω επιτροπών που περιορίζουν κάπως, τυχόν ανεξέλεγκτη άσκηση εξουσίας ή παρανομίες από τον Λευκό οίκο. Και έτσι βρίσκονται άτυπα το Κογκρέσο με τον Λευκό οίκο σε αντιπαλότητα. Ακόμη ο ρόλος της CIA δεν είναι αμελητέος στην άσκηση της εξωτερικής πολιτικής από τον Λευκό οίκο.
Στο βιβλίο αναφέρει ότι ο Κίσινγκερ χρησιμοποιούσε κατά κόρον τη CIA για τις σκιώδεις πολιτικές του.
Eκανε πολλά βρώμικα.Ηταν επικεφαλής της Επιτροπής των 40 που ενέκρινε μυστικές επιχειρήσεις.Πραξικοπήματα,απαγωγές κτλ.
 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
471
Κριτικές
32
Like
3.216
Πόντοι
2.591
Η ιστορία των Οργίων : το προτείνω ανεπιφύλακτα
1709397125753.jpeg
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Αυτό ότι ήθελαν να τον απαγάγουν αποκαλύφθηκε μερικώς από σε ένα από τα αποχαρακτηρισμένα αρχεία, όπου αναφέροταν ο θάνατος του Δημητρακόπουλου σε φυλακή των Αθηνών χωρίς καμία άλλη διευκρίνηση. Δηλαδή μάλλον υπήρχε σχέδιο εξόντωσης του.
Επίσης όταν ασθένησε ο πατέρας του Δημητρακόπουλου, ζήτησε άδεια από τη Χούντα για να τον επισκεπτεί, αλλά (ορθώς;) δεν πήγε στην Αθήνα και δεν παρευρέθηκε στην κηδεία του
Μέσα από τις πηγές του ανακαλύπτει πως η CIA χρηματοδοτεί την ΚΥΠ και αυτή με τη σειρά της την προεκλογική εκστρατεία του Νίξον. Μεσάζοντας στην όλη δοσοληψία είναι ο γνωστός πλούσιος ελληνοαμερικανός φίλος του Νίξον Τομ Πάπας. Όμως αυτή η ροή χρημάτων είναι παράνομη με βάση το αμερικανικό δίκαιο διότι στοιχειοθετεί ανάμιξη της CIA στον προεκλογικό αγώνα καθώς και εμπλοκή (έστω και τυπικά) μιας ξένης κυβέρνησης στα εσωτερικά των ΗΠΑ.
Είναι μόλις 1968 όταν ο Δημητρακόπουλος παρουσιάζει στον Ο΄ Μπράιαν και τους Δημοκρατικούς τις αποδείξεις που έχει στα χέρια του, με τον ίδιο να σημειώνει για εκείνη την περίοδο :“Ο Ο’ Μπράιαν θέλει να με δει, αλλά θέλει να ξέρει ποιο είναι το θέμα. Εγώ τότε είχα δίλημμα. Υποψιαζόμουν ότι η CIA παρακολουθούσε τα τηλέφωνά μου, αλλά ταυτόχρονα έπρεπε να δω τον Ο’ Μπράιαν. Οπότε τον πήρα και του είπα περί τίνος πρόκειται”.

Στην συνάντησή τους ο Έλληνας δημοσιογράφος αναφέρει στον Ο’ Μπράιαν ότι για τεκμηρίωση των στοιχείων του μπορεί να φέρει μάρτυρες από την Ελλάδα, αρκεί να τους παρείχαν παρείχαν φιλοξενία και προστασία. Η απάντηση του Ο’ Μπράιαν είναι μάλλον διφορούμενη :“Ελάιας, αν κερδίσουμε τις εκλογές δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν όμως χάσουμε…’. Το Δημοκρατικό Κόμμα ολιγωρεί, η πρώτη εκλογική νίκη του Νίξον, με λιγότερο από μια μονάδα διαφορά από τον Χιούμπερτ Χάμφρεϊ, βάζει προσωρινό τέλος στην υπόθεση, ενώ χάνεται μια σπουδαία ευκαιρία να πληγεί η χούντα στην Ελλάδα.
Το 1971 ο Δημητρακόπουλος καλείται να καταθέσει στο Κογκρέσο και το ζήτημα αναζωπυρώνεται. Συντάσσει ένα δεκασέλιδο μνημόνιο στο οποίο αναφέρει όλα όσα γνωρίζει για την υπόθεση. Ο ίδιος θεωρεί πολύ σημαντική την κατάθεση αυτή, ενώ πιστεύει πως παρά τη δύναμη της κυβέρνησης έχει τρεις πανίσχυρους συμμάχους: Τη Γερουσία των ΗΠΑ, τη Βουλή των Αντιπροσώπων και τα αμερικανικά μέσα ενημέρωσης”. Αυτός όμως που κινητοποιείται γρηγορότερα από όλους είναι ο ίδιος ο Νίξον που προσπαθεί να κλείσει όσες βρώμικες υποθέσεις μπορούν να τον καταστρέψουν ενόψει των επικείμενων εκλογών.

Έτσι οργανώνει το σχέδιο υποκλοπών, κατασκοπείας αλλά και ληστείας των γραφείων του Δημοκρατικού Κόμματος αναζητώντας, μεταξύ άλλων, και τα στοιχεία του Δημητρακόπουλου για παράνομες μεταφορές ξένου χρήματος από την ελληνική στρατιωτική χούντα στην εκστρατεία Νίξον το 1968. Όπως αναφέρει ο συγγραφέα του βιβλίου “Ο άνθρωπος κλειδί” James H. Barron η αποκαλούμενη “ελληνική διασύνδεση” θεωρείται ότι ισοδυναμεί με “ωρολογιακή βόμβα”, κάτι που επιβεβαιώνεται δύο χρόνια μετά την παραίτηση Νίξον. Εξάλλου οι διαρρήκτες έχουν εντολή να φωτογραφίσουν ειδικά όσα αφορούν “εισφορές από το εξωτερικό”.

Διαπιστώνουμε λοιπόν ότι η δράση του Ηλία Δημητρακόπουλου αποτελεί βασικό παράγοντα που οδηγεί στο Γουότεργκεϊτ τα οποία πληρώνει με σενάρια απαγωγής και δολοφονίας του. Όπως άλλωστε αποκαλύπτει ο ίδιος σε συνέντευξή του, οι χουντικοί (με υποστήριξη των Αμερικανών και του Κίσινγκερ) είχαν σχεδιάσει να τον απαγάγουν από τη Νέα Υόρκη χρησιμοποιώντας ελληνικό υποβρύχιο…
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Κορυφαία φυσιογνωμία της ελληνικής αντίστασης κατά της Χούντας στις ΗΠΑ, ο δημοσιογράφος Ηλίας Δημητρακόπουλος που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή, είχε μιλήσει στον Στέλιο Κούλογλου για τον ελληνικό δάκτυλο του Watergate καθώς και τον ρόλο του Χένρι Κίσινγκερ στα σχέδια της απαγωγής και της δολοφονίας του. Διαβάστε το δεύτερο μέρος της πολύ ενδιαφέρουσας συνέντευξης:
Για πρώτη φορά συνάντησα τον Χένρυ Κίσινγκερ, τότε καθηγητή του Χάρβαρντ, το 1956 στην Αθήνα. Ήμουν πολιτικός συντάκτης της εφημερίδας «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ» και του έκανα το τραπέζι στο ξενοδοχείο της Μεγάλης Βρετανίας.
Η σύγκρουσή μαζί του ξεκίνησε όταν ανέλαβε σύμβουλος Εθνικής Ασφαλείας του προέδρου Νίξον, το 1969, και κατόπιν τοποθετήθηκε πρόεδρος της πανίσχυρης Επιτροπής 40, που ήταν το ανώτατο εποπτικό όργανο όλων των αμερικανικών μυστικών υπηρεσιών.
Η σύγκρουση με τον Κίσινγκερ
Η σύγκρουση αυτή προκλήθηκε για δύο λόγους. Ο πρώτος λόγος ήταν γιατί καθυστέρησα το διορισμό του πρεσβευτή Χένρυ Τάσκα, που υποστήριζε την χούντα των Αθηνών, τον οποίο ο Νίξον και ο Κίσινγκερ ήθελαν πρέσβη στην Ελλάδα.
Δουλεύοντας για την ελληνική αντίσταση, είχα παρέμβει στην αμερικανική Γερουσία, σε συνεργασία με δημοκρατικούς γερουσιαστές και καθυστερήσαμε τον διορισμό του. Αυτό έκανε τον Τάσκα και τον Κίσινγκερ έξω φρενών μαζί μου.
Τον Ιούλιο του ’71, ο Τάσκα, ο Αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα, στέλνει άκρως απόρρητο τηλεγράφημα στον Υπουργό Δικαιοσύνης, στον Μίτσελ, ζητώντας να γίνει εξονυχιστική ανάκριση του Δημητρακόπουλου, ο οποίος πολεμάει την πολιτική μας έναντι της Ελλάδος, υπονομεύει τη θέση μας στο ΝΑΤΟ και τα αμερικανικά συμφέροντα στην Ανατολική Μεσόγειο. Μόνο το Λιχτενστάιν άφησε απέξω.
Ο δεύτερος λόγος είναι ότι το Γενάρη του 1969 , όταν οι Νίξον – Άγκνιου και ο Κίσινγκερ ήρθαν στην εξουσία, έμαθαν ότι τον Οκτώβριο του 1968 επισκέφθηκα τον αρχηγό των Δημοκρατικών στο κτίριο του Γουοτεργκέιτ, τον Λάρυ Ο’ Μπράιαν και τον ενημέρωσα για την παράνομη χρηματοδότηση της προεκλογικής εκστρατείας των Νίξον – Άγκνιου, από την ελληνική χούντα.
Το διαβατήριο
Το 1970 ο πατέρας μου στην Ελλάδα ήταν σοβαρά άρρωστος, τυφλός, 80 ετών και έκανα κάθε δυνατή προσπάθεια να μπορέσω να τον επισκεφθώ προτού πεθάνει. Δεν είχα διαβατήριο και μου είχαν αφαιρέσει την υπηκοότητα Η Αμερικανική Γερουσία εξέφρασε μεγάλο ενδιαφέρον, ο Φουλμπράιτ, ο Κέννεντυ, οι γερουσιαστές Χάρκι, Μοζ, Γκραβέλ, Βέρντικ και πολλοί ακόμη. Και ζητούσαν ένα προσωρινό διαβατήριο, ένα λεσέ-πασέ, να μπορέσω να πάω στην Αθήνα και να γυρίσω ανενόχλητος.
Ο πατέρας μου πέθανε στις 16 Δεκεμβρίου του 1970, χωρίς να τον δω. Λίγες μέρες πριν ο Γερουσιαστής Έντουαρτ Κέννεντυ της Μασσαχουσέττης μου τηλεφώνησε και μου είπε: «Εμείς κάνουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να σου εξασφαλίσουμε ασφαλή μετάβαση και αναχώρηση. Αλλά κι αν σου την εξασφαλίσουμε να μην πας», χωρίς να μου εξηγήσει το λόγο της προειδοποιήσεως αυτής.
Από τα επίσημα έγγραφα, τα οποία έχω, κατόπιν αγωγής που έκανα εναντίον της CIA, του FBI, του State Department, του Πενταγώνου εν συνεχεία, προκύπτουν δύο στοιχεία: Πρώτον, ότι στα τηλεγραφήματα του (υφυπουργού Εξωτερικών) Σίσκο και του Τάσκα από την Αθήνα και οι δύο λένε: «Εμείς δεν μπορούμε να δεσμευθούμε καθ’ οιονδήποτε τρόπο ότι ο Δημητρακόπουλος θα εξέλθει από την Ελλάδα». Και μάλιστα ο Τάσκα προσθέτει ότι υπάρχει κίνδυνος αν ο Δημητρακόπουλος έρθει εδώ, να χρησιμοποιήσει μια μικρή βόμβα.
Δεύτερον, πήρα χιλιάδες έγγραφα από την αμερικανική κυβέρνηση. Αλλά όταν ζήτησα το φάκελό μου από το Εθνικό Συμβούλιο Ασφαλείας, του οποίου ηγείτο ο Κίσινγκερ, μου είπαν ότι το φάκελο του Δημητρακόπουλου τον έχει πάρει μαζί του ο Κίσινγκερ, φεύγοντας από την κυβέρνηση.
Η προαναγγελία θανάτου

Όταν έγινε πρόεδρος ο Κάρτερ και τα πράγματα μετεβλήθησαν από πλευράς ατμόσφαιρας, οι δικηγόροι μου επέμειναν. Το Εθνικό Συμβούλιο Ασφαλείας, του Κάρτερ πλέον, απάντησε ότι τον φάκελο δεν τον έχουμε, αλλά έχουμε τα computer indices, τους τίτλους των φακέλων. Υπάρχει φάκελος που λέει: «Ο κ. Δημητρακόπουλος απεβίωσε σε αθηναϊκή φυλακή».
Είχαν δηλαδή, με την συνεργασία του Κίσινγκερ, σχεδιάσει να με συλλάβουν όταν έφτανα στην Ελλάδα και να με δολοφονήσουν. Έτσι εξηγείται και η προειδοποίηση του γερουσιαστή Κέννεντυ, ότι «έστω κι αν επιτύχουμε να σου εξασφαλίσουμε ελευθέρα διακίνηση, εσύ να μην πας». Αυτή ήταν η πρώτη προσπάθεια εξόντωσης μου. Η δεύτερη προσπάθεια απαγωγής μου έγινε τον Φεβρουάριο του 1974.
 

Giok251

Μέλος
Εγγρ.
12 Φεβ 2024
Μηνύματα
6
Like
13
Πόντοι
0
Βιβλίο που πρέπει να το διαβάσουν όλοι.Υπέροχο και φοβερό.
Παρά τις 800 σελίδες του διαβάζεται εύκολα.
324556.jpg
Συμφωνώ μαζί σου, ότι πρέπει όλοι να το διαβάσουν.
Ακόμη δίνει στον αναγνώστη μια άλλη πλευρά της ιστορίας που δεν είναι και τόσο γνωστή σε όλους
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.355
Κριτικές
72
Like
12.760
Πόντοι
25.036
Αυτό το βιβλίο το έχω διαβάσει πάνω από 20 φορές και κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι ακόμα, κάτι βαθύτερο. Αυτό το βιβλίο δεν το διαβάζεις το μελετάς, το μελετάς για μια ζωή και πάντα έχει κάτι να σου δώσει. Καλή μελέτη στους τολμηρούς λοιπόν
1000003777.jpg

1000003778.jpg
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Συμφωνώ μαζί σου, ότι πρέπει όλοι να το διαβάσουν.
Ακόμη δίνει στον αναγνώστη μια άλλη πλευρά της ιστορίας που δεν είναι και τόσο γνωστή σε όλους
Bιβλία με 25-30 χρόνια έρευνας από το συγγραφέα Διονύση Χαριτόπουλο και διασταύρωση των γεγονότων από τόσους και με τόσους αυτόπτες μάρτυρες των όσων αναφέρονται,νομίζω σπάνια υπάρχουν στην Ελληνική ιστορία.
 

Ezra

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2009
Μηνύματα
598
Like
216
Πόντοι
26
Διαβάζω στα πλαίσια μιας ιστορικής έρευνας ( είμαι φιλόλογος ) , που κάνω αυτό το διάστημα το " ο Αγών μου " του γνωστού Αυστριακού ζωγράφου.

Είμαι ακριβώς στη μέση του πρώτου μέρους.

Είναι ενδιαφέρον όχι επειδή ο τύπος είχε δίκαιο ( που προφανώς δεν είχε ) αλλά επειδή καταλαβαίνεις πιο πολλά πράγματα όταν μελετάς το β.π.π. π.χ. γιατί οι Γερμανοί έκαναν προπαγάνδα πως δήθεν νικάνε το πόλεμο ακόμα και το 1944 όταν το τέλος τους ήταν από ηλίου φανερώτερο.

Βέβαια γεννιούνται και άλλες απορίες π.χ. σε κάποια φάση ο τύπος αναγνωρίζει πως οι Ρώσοι είχαν πολλές νίκες στο α.π.π. μόνο και μόνο επειδή ήταν περισσότεροι και έκαναν ντου κατά πάνω τους κατά χιλιάδες , τη λεγόμενη τεχνική τσουνάμι. Ναι αλλά αφού το ήξερε γιατί έκανε ντου στη ΕΣΣΔ ; Ίσως δε περίμενε να συνεχίσει την ίδια τεχνική ο Στάλιν ;

Όπως κάνουν και σήμερα στην Ουκρανία βέβαια σήμερα οι τακτικές αριθμητικής μόνο υπεροχής στην εποχή των drone και των τηλεκατευθυνόμενων πυραύλων δε δουλεύει. Με δεδομένα β.π.π. παρέλαση στο κιεβο θα έκαναν ως τώρα.

θεωρουσε οτι αργα η' γρηγορα θα συγκρουστει με την Σοβ Ενωση και οτι ο χρονος μετραει κατα του
αν το αφηνε καποια χρονια η Σοβ Ενωση θα γινοταν πιο ισχυρη

Bιβλία με 25-30 χρόνια έρευνας από το συγγραφέα Διονύση Χαριτόπουλο και διασταύρωση των γεγονότων από τόσους και με τόσους αυτόπτες μάρτυρες των όσων αναφέρονται,νομίζω σπάνια υπάρχουν στην Ελληνική ιστορία.

δεν εχει φαει κραξιμο αυτο για "αγιογραφια";
 

jojolie56

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2021
Μηνύματα
133
Like
200
Πόντοι
21
Ψάχνω το βιβλίο "Τρούμπα" της Σπεράντζας Βρανά που έχει εξαντληθεί. Αν το διαθέτει κάποιος ας μου πει.
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.169
Κριτικές
60
Like
19.935
Πόντοι
14.936

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Μέσα από τις πηγές του ανακαλύπτει πως η CIA χρηματοδοτεί την ΚΥΠ και αυτή με τη σειρά της την προεκλογική εκστρατεία του Νίξον. Μεσάζοντας στην όλη δοσοληψία είναι ο γνωστός πλούσιος ελληνοαμερικανός φίλος του Νίξον Τομ Πάπας. Όμως αυτή η ροή χρημάτων είναι παράνομη με βάση το αμερικανικό δίκαιο διότι στοιχειοθετεί ανάμιξη της CIA στον προεκλογικό αγώνα καθώς και εμπλοκή (έστω και τυπικά) μιας ξένης κυβέρνησης στα εσωτερικά των ΗΠΑ.
Είναι μόλις 1968 όταν ο Δημητρακόπουλος παρουσιάζει στον Ο΄ Μπράιαν και τους Δημοκρατικούς τις αποδείξεις που έχει στα χέρια του, με τον ίδιο να σημειώνει για εκείνη την περίοδο :“Ο Ο’ Μπράιαν θέλει να με δει, αλλά θέλει να ξέρει ποιο είναι το θέμα. Εγώ τότε είχα δίλημμα. Υποψιαζόμουν ότι η CIA παρακολουθούσε τα τηλέφωνά μου, αλλά ταυτόχρονα έπρεπε να δω τον Ο’ Μπράιαν. Οπότε τον πήρα και του είπα περί τίνος πρόκειται”.

Στην συνάντησή τους ο Έλληνας δημοσιογράφος αναφέρει στον Ο’ Μπράιαν ότι για τεκμηρίωση των στοιχείων του μπορεί να φέρει μάρτυρες από την Ελλάδα, αρκεί να τους παρείχαν παρείχαν φιλοξενία και προστασία. Η απάντηση του Ο’ Μπράιαν είναι μάλλον διφορούμενη :“Ελάιας, αν κερδίσουμε τις εκλογές δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν όμως χάσουμε…’. Το Δημοκρατικό Κόμμα ολιγωρεί, η πρώτη εκλογική νίκη του Νίξον, με λιγότερο από μια μονάδα διαφορά από τον Χιούμπερτ Χάμφρεϊ, βάζει προσωρινό τέλος στην υπόθεση, ενώ χάνεται μια σπουδαία ευκαιρία να πληγεί η χούντα στην Ελλάδα.
Το 1971 ο Δημητρακόπουλος καλείται να καταθέσει στο Κογκρέσο και το ζήτημα αναζωπυρώνεται. Συντάσσει ένα δεκασέλιδο μνημόνιο στο οποίο αναφέρει όλα όσα γνωρίζει για την υπόθεση. Ο ίδιος θεωρεί πολύ σημαντική την κατάθεση αυτή, ενώ πιστεύει πως παρά τη δύναμη της κυβέρνησης έχει τρεις πανίσχυρους συμμάχους: Τη Γερουσία των ΗΠΑ, τη Βουλή των Αντιπροσώπων και τα αμερικανικά μέσα ενημέρωσης”. Αυτός όμως που κινητοποιείται γρηγορότερα από όλους είναι ο ίδιος ο Νίξον που προσπαθεί να κλείσει όσες βρώμικες υποθέσεις μπορούν να τον καταστρέψουν ενόψει των επικείμενων εκλογών.

Έτσι οργανώνει το σχέδιο υποκλοπών, κατασκοπείας αλλά και ληστείας των γραφείων του Δημοκρατικού Κόμματος αναζητώντας, μεταξύ άλλων, και τα στοιχεία του Δημητρακόπουλου για παράνομες μεταφορές ξένου χρήματος από την ελληνική στρατιωτική χούντα στην εκστρατεία Νίξον το 1968. Όπως αναφέρει ο συγγραφέα του βιβλίου “Ο άνθρωπος κλειδί” James H. Barron η αποκαλούμενη “ελληνική διασύνδεση” θεωρείται ότι ισοδυναμεί με “ωρολογιακή βόμβα”, κάτι που επιβεβαιώνεται δύο χρόνια μετά την παραίτηση Νίξον. Εξάλλου οι διαρρήκτες έχουν εντολή να φωτογραφίσουν ειδικά όσα αφορούν “εισφορές από το εξωτερικό”.

Διαπιστώνουμε λοιπόν ότι η δράση του Ηλία Δημητρακόπουλου αποτελεί βασικό παράγοντα που οδηγεί στο Γουότεργκεϊτ τα οποία πληρώνει με σενάρια απαγωγής και δολοφονίας του. Όπως άλλωστε αποκαλύπτει ο ίδιος σε συνέντευξή του, οι χουντικοί (με υποστήριξη των Αμερικανών και του Κίσινγκερ) είχαν σχεδιάσει να τον απαγάγουν από τη Νέα Υόρκη χρησιμοποιώντας ελληνικό υποβρύχιο…
Εργα και ημέρες Χένρι Κίσιντζερ.
Περιγραφή Περιεχομένου Ο ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ βραβεύθηκε το 1973 με το Νόμπελ Ειρήνης, αλλά σήμερα δικαστές απ’ όλο τον κόσμο του ζητούν να απολογηθεί για δολοφονίες και εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Η ομάδα της εκπομπής παρουσιάζει μια μεγάλη έρευνα που πραγματοποίησε στις ΗΠΑ, στην ΚΥΠΡΟ και στην ΕΛΛΑΔΑ για τον ρόλο του πρώην αμερικανού υπουργού των Εξωτερικών, βασισμένη σε μαρτυρίες συνεργατών του ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ, ερευνητών, καθώς και θυμάτων του. Ανάμεσα τους, ένας έλληνας δημοσιογράφος τον οποίο σχεδίαζαν να απαγάγουν από την ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ για να πεθάνει-όπως αναφέρουν έγγραφα του Κίσσινγκερ που έρχονται στην δημοσιότητα-στις ελληνικές φυλακές επί Δικτατορίας. Aπό την σφαγή στο Ανατολικό ΤΙΜΟΡ έως την επιχείρηση Κόνδωρ -τις δολοφονίες Λατινοαμερικάνων αντικαθεστωτικών-το κατηγορητήριο εναντίον του ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ είναι μακρύ αλλά καλά θεμελιωμένο: τις ευθύνες του στην επέκταση του πολέμου στο ΒΙΕΤΝΑΜ αναλύει ο Ρότζερ Μόρις, συνεργάτης του στο Συμβούλιο Εθνικής Ασφαλείας, δίνοντας συγχρόνως το κλίμα που επικρατούσε στο σχεδόν φασιστικό Λευκό Οίκο των ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ-ΝΙΞΟΝ: ο Μόρις τάσσεται υπέρ μιας ειρηνικής λύσης και ο ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ διατάζει την παρακολούθηση του. Για τον πρωταγωνιστικό ρόλο του στο πραξικόπημα της ΧΙΛΗΣ το 1973 μιλάει ο Ροζε Σνάιντερ, γιος του αρχηγού των Ενόπλων Δυνάμεων που δολοφονήθηκε ώστε να ανοίξει ο δρόμος στον ΠΙΝΟΣΕΤ. Τις τραγικές ευθύνες του για την τουρκική εισβολή στην ΚΥΠΡΟ επισημαίνουν ο αμερικανός διπλωμάτης Τόμ Μπόγιατ, που προειδοποιούσε συνεχώς τον υπουργό του για το πραξικόπημα εναντίον του ΜΑΚΑΡΙΟΥ-και ο ιστορικός ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΔΡΟΥΣΙΩΤΗΣ. Μια σειρά απόρρητων εγγράφων που παρουσιάζονται για πρώτη φορά, αποκαλύπτουν τις σχέσεις του ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ με την ελληνική Χούντα καθώς και την συστηματική εκστρατεία του εναντίον του έλληνα δημοσιογράφου ΗΛΙΑ ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-πολέμιου της ελληνικής δικτατορίας στις ΗΠΑ. Ο Δημητρακόπουλος δεν πέφτει στην πρώτη παγίδα και δεν πεθαίνει στις ελληνικές φυλακές-όπως προφητεύουν τα έγγραφα του ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ-αλλά έχει να αντιμετωπίσει μια δεύτερη: όπως αποκαλύπτει ο έλληνας πρέσβης Χαράλαμπος Παπαδόπουλος, που υπηρετούσε τότε στην ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ, η ελληνική ΚΥΠ, σε συνεργασία με τις αμερικανικές Μυστικές Υπηρεσίες των οποίων προΐσταται ο ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ, σχεδιάζουν την απαγωγή του και την μεταφορά του με ένα υποβρύχιο από τη ΒΙΡΤΖΙΝΙΑ στην ΑΘΗΝΑ!! Μιλούν ακόμη ο ΧΡΙΣΤΟΦΕΡ ΧΙΤΣΕΝΣ, συγγραφέας του πολύκροτου βιβλίου Η δίκη του Κίσσιγνκερ, ο γνωστός χιλιάνος λογοτέχνης ΖΟΣΕ ΣΕΠΟΥΛΒΕΔΑ, ο υποστηρικτής του ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ πρώην υπουργός Αμύνης των ΗΠΑ, Αλεξάντερ Χαίηγκ, ο ΗΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ και ο αμερικανός δημοσιογράφος Τομ Ριτζγουαίη, συγγραφέας ενός άρθρου με τον τίτλο: «Ο ΜΙΛΟΣΕΒΙΤΣ του ΜΑΝΧΑΤΑΝ».
 
Τελευταία τροποποίηση:

jojolie56

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2021
Μηνύματα
133
Like
200
Πόντοι
21
Τελευταία τροποποίηση:

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.197
Κριτικές
7
Like
2.926
Πόντοι
786

επίκαιρο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom