Νέα

Player για ταινίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα slayer123
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 20
  • Εμφανίσεις 602
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
Καλησπερα στην επιστημονικη ομαδα του bou!
Βλεπω ταινιες στο laptop οταν βρισκομαι εξωτερικο και θελω καποιος που γνωριζει να μου πει για κανενα player ή εστω να αλλαξω τις ρυθμισεις στον ηχο γιατι βλεπω ταινιες και ο ηχος ειναι χαμηλα και ξαφνου στα μπαμ μπουμ τερμα.
Επειδης ειμαι και καποιας ηλικιας και μιας νοοτροπιας οτι μου κανει δν το αλλαζω,χρησιμοποιω το player της microsoft,vlc,τον αλβανο(kodi).
Και σε νεες προτασεις player με βοηθεια
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Καλησπερα στην επιστημονικη ομαδα του bou!
Βλεπω ταινιες στο laptop οταν βρισκομαι εξωτερικο και θελω καποιος που γνωριζει να μου πει για κανενα player ή εστω να αλλαξω τις ρυθμισεις στον ηχο γιατι βλεπω ταινιες και ο ηχος ειναι χαμηλα και ξαφνου στα μπαμ μπουμ τερμα.
Επειδης ειμαι και καποιας ηλικιας και μιας νοοτροπιας οτι μου κανει δν το αλλαζω,χρησιμοποιω το player της microsoft,vlc,τον αλβανο(kodi).
Και σε νεες προτασεις player με βοηθεια

Βάλε τον MPC-BE και στις ρυθμίσεις ήχου διάλεξε το normalize. Κάνει αυτό που ζητάς. Νομίζω και ο VLC έχει αυτή τη ρύθμιση αλλά ο MPC είναι πιο ελαφρύς και απλός.
 
OP
OP
slayer123

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
Βάλε τον MPC-BE και στις ρυθμίσεις ήχου διάλεξε το normalize. Κάνει αυτό που ζητάς. Νομίζω και ο VLC έχει αυτή τη ρύθμιση αλλά ο MPC είναι πιο ελαφρύς και απλός.
Και βαζοντας αυτη τη ρυθμιση να "ισορροποιση"τον ηχο?????
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.158
Like
10.416
Πόντοι
2.256
Pot Player 64 bit της Daum. Για μένα είναι ο καλύτερος και επιπροσθέτως και free.

Οι αυξομειώσεις του ήχου όμως μπορεί να μην οφείλονται σε πρόβημα του player, αλλά συχνά είναι εγγενή δυσλειτουργία που συναντάται στα windows 10 και προκύπτει από αυτόματα updates που πειράζουν τους drivers. Γκούκλαρέ το, θα δεις ότι συναντάται συχνά.
 
OP
OP
slayer123

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
Pot Player 64 bit της Daum. Για μένα είναι ο καλύτερος και επιπροσθέτως και free.

Οι αυξομειώσεις του ήχου όμως μπορεί να μην οφείλονται σε πρόβημα του player, αλλά συχνά είναι εγγενή δυσλειτουργία που συναντάται στα windows 10 και προκύπτει από αυτόματα updates που πειράζουν τους drivers. Γκούκλαρέ το, θα δεις ότι συναντάται συχνά.
Τα τελευταια χρονια,εχκυν περασει απο τα χερια μου αρκετα laptop παντα windows,και οταν βλεπω ταινιες εχω το ιδιο ακριβως θεμα!!!
Δν ακουω τις ομιλιες και οταν μπαινει μουσικη ή κανενας ηχος ειναι τσιτα!!!!
Το εψαξα στο διαδικτυο αλλα εκανα μονο αναζητηση για προβληματα στα app.
Και τι προτεινεις????
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Και βαζοντας αυτη τη ρυθμιση να "ισορροποιση"τον ηχο?????

Ακριβώς. Διαβάζει τα περιεχόμενα του αρχείου και τα φτιάχνει ώστε να έχει μια σχεδόν επίπεδη ένταση. Κάνε μια δοκιμή να δεις.

Εγώ το χρησιμοποιώ στη μουσική και εκεί λέγεται Replaygain.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.045
Like
25.648
Πόντοι
5.506
η δυσλειτουργια του ηχου γινετε γιατι βλεπουμε ταινεις....atmos πχ σε στερεο ηχεια.....νομιζω οτι το vlc καταφερνει αρξετα καλα το downmix απο 5.1 ατμος κλπ σε στερεο...
 
OP
OP
slayer123

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
η δυσλειτουργια του ηχου γινετε γιατι βλεπουμε ταινεις....atmos πχ σε στερεο ηχεια.....νομιζω οτι το vlc καταφερνει αρξετα καλα το downmix απο 5.1 ατμος κλπ σε στερεο...
Θελει καποια ρυθμιση???
Εγω παντως οταν βλεπω ταινια και εκει εχω τα αποτομα
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Και κάτι άλλο. Από τη στιγμή που είναι laptop είναι στέρεο τα ηχεία. Πολλές ταινίες είναι πολυκάναλες με αποτέλεσμα να έχει χαμηλότερη ένταση καθώς τα πίσω κανάλια δεν υπάρχουν και η πληροφορία χάνεται χωρίς σωστές ρυθμίσεις. Όμως σε περίπτωση δράσης στην οθόνη η πληροφορία ξαφνικά εκτινάσσεται με αποτέλεσμα να έχεις μεγάλες εντάσεις. Αν όμως κάνεις downmix τον πολυκάναλο σε δικάναλο τότε όλη η πληροφορία θα έρθει μπροστά και αυτές οι κορυφές δεν θα είναι τόσο έντονες.
 
OP
OP
slayer123

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
Και κάτι άλλο. Από τη στιγμή που είναι laptop είναι στέρεο τα ηχεία. Πολλές ταινίες είναι πολυκάναλες με αποτέλεσμα να έχει χαμηλότερη ένταση καθώς τα πίσω κανάλια δεν υπάρχουν και η πληροφορία χάνεται χωρίς σωστές ρυθμίσεις. Όμως σε περίπτωση δράσης στην οθόνη η πληροφορία ξαφνικά εκτινάσσεται με αποτέλεσμα να έχεις μεγάλες εντάσεις. Αν όμως κάνεις downmix τον πολυκάναλο σε δικάναλο τότε όλη η πληροφορία θα έρθει μπροστά και αυτές οι κορυφές δεν θα είναι τόσο έντονες.
Καηκα!!!!
Downmix????
Πολυκαναλο σε δυκαναλο,που το κανω αυτο??
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.045
Like
25.648
Πόντοι
5.506
Θελει καποια ρυθμιση???
Εγω παντως οταν βλεπω ταινια και εκει εχω τα αποτομα
ναι καπου εχει το dawnmix apo 5.1,atmow σε στερεο.....ποτε δεν ειναι αρκετα καλο.....αλλα αν δεν το εχεις ενεργο σιγουρα θα χανεις ηχος γιατι το αρχειο θα τους δινει σε ηχεια που εσυ δεν εχεις στο συστημα
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Καηκα!!!!
Downmix????
Πολυκαναλο σε δυκαναλο,που το κανω αυτο??

Στον MPC-BE όταν πας στις ρυθμίσεις ήχου θα το βρεις μαζί με την εξομάλυνση. Στον VLC πρέπει να επιλέξεις τις προηγμένες ρυθμίσεις.
 
OP
OP
slayer123

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
ναι καπου εχει το dawnmix apo 5.1,atmow σε στερεο.....ποτε δεν ειναι αρκετα καλο.....αλλα αν δεν το εχεις ενεργο σιγουρα θα χανεις ηχος γιατι το αρχειο θα τους δινει σε ηχεια που εσυ δεν εχεις στο συστημα
Και αναγκαστικα τα βγαζει σε αυτα που υπαρχουν.
Θα το δοκιμασω!!:kneel::kneel:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στον MPC-BE όταν πας στις ρυθμίσεις ήχου θα το βρεις μαζί με την εξομάλυνση. Στον VLC πρέπει να επιλέξεις τις προηγμένες ρυθμίσεις.
:kneel::kneel:
 

thessgr1900

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2024
Μηνύματα
6
Like
7
Πόντοι
0
Τo normalize θα σου δωσει την λυση που θελεις, οπως γραφουν και πιο πανω.
Καποιες τηλεορασεις το εχουν ως λειτουργια που ονομαζεται night mode
 

desade19

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2008
Μηνύματα
72
Κριτικές
12
Like
263
Πόντοι
290
Καλησπερα στην επιστημονικη ομαδα του bou!
Βλεπω ταινιες στο laptop οταν βρισκομαι εξωτερικο και θελω καποιος που γνωριζει να μου πει για κανενα player ή εστω να αλλαξω τις ρυθμισεις στον ηχο γιατι βλεπω ταινιες και ο ηχος ειναι χαμηλα και ξαφνου στα μπαμ μπουμ τερμα.
Επειδης ειμαι και καποιας ηλικιας και μιας νοοτροπιας οτι μου κανει δν το αλλαζω,χρησιμοποιω το player της microsoft,vlc,τον αλβανο(kodi).
Και σε νεες προτασεις player με βοηθεια
Εγώ θα σου προτείνω να χρησιμοποιείς ακουστικά. Όταν το κάνεις, τα Windows κάνουν downmixing αυτόματα (εξαρτάται κι από τον driver της κάρτας ήχου αλλά συνήθως έτσι γίνεται). Επίσης, με τα ακουστικά ακούς πολύ καλύτερα.
 
OP
OP
slayer123

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
Εγώ θα σου προτείνω να χρησιμοποιείς ακουστικά. Όταν το κάνεις, τα Windows κάνουν downmixing αυτόματα (εξαρτάται κι από τον driver της κάρτας ήχου αλλά συνήθως έτσι γίνεται). Επίσης, με τα ακουστικά ακούς πολύ καλύτερα.
Ακουω καλυτερα,αλλα μετα απο λιγο καιρο πιστευω,οτι δν θα ακουω καθολου!!!!:cheesy::cheesy:
Θα το δω παντως!!!!!
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.158
Like
10.416
Πόντοι
2.256
Ακουω καλυτερα,αλλα μετα απο λιγο καιρο πιστευω,οτι δν θα ακουω καθολου!!!!:cheesy::cheesy:
Θα το δω παντως!!!!!
Κατάλαβα τωρα ποιο είναι το πρόβλημα σου. Εγώ ακούω στέρεο μέσω dac με παράκαμψη τη κάρτα ήχου του pc ή laptop και resampling.
 
OP
OP
slayer123

slayer123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2022
Μηνύματα
1.313
Κριτικές
8
Like
3.858
Πόντοι
736
Κατάλαβα τωρα ποιο είναι το πρόβλημα σου. Εγώ ακούω στέρεο μέσω dac με παράκαμψη τη κάρτα ήχου του pc ή laptop και resampling.
Δν καταλαβα και πολλα απο οτι εγραψες!!!!
Αυτο που καταλαβα ειναι να παρακαμψω την καρτα ηχου!!!
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.495
Κριτικές
2
Like
64.476
Πόντοι
12.056
Ακουω καλυτερα,αλλα μετα απο λιγο καιρο πιστευω,οτι δν θα ακουω καθολου!!!!:cheesy::cheesy:
Θα το δω παντως!!!!!
Σε αυτή την ηλικία ροδολφε η στους γιατρούς θα τα τρως τα λεφτά η στα κορίτσια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom