Νέα

Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10K
  • Εμφανίσεις 442K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ARKOUDITSOS

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2020
Μηνύματα
49
Like
11
Πόντοι
0
Εγώ θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει το ατύχημα . Πόλεμος θεωρώ ότι είναι αδύνατον να γίνει αλλά μάλλον θα χάσουμε κάτι στο τραπεζάκι της διαπραγμάτευσης . Δυστυχώς όταν είχαμε  πλεονεκτική θέση δεν το εκμεταλλευτήκαμε . Τώρα είναι μάλλον αργά
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Ναι - το Ντόκο λέω!

Το οτι δεν έχει εκδιωχθεί ήδη, δείχνει οτι η τελευταία σου πρόταση αποτελεί πιθανο σενάριο. Ολα γίνονται στα πλαίσια ενος θεάτρου σκιών με τα καραγκιοζάκια να παριστάνουν τους κυβερνώντες

Αρα οι μειοδότες είναι και στο υπεξ. Θα έπρεπε να είχε φτιάξει δική του ομάδα ο Δένδιας στο υπεξ. Και πρέπει να το κάνει άμεσα. Φαντάζομαι οτι μέσα στο υπεξ όπως και αλλού, πρακτοράκια διαρρέουν πληροφορίες σε διάφορους αγοραστές - εχθρούς του Εθνους. Θα πρέπει να εντοπιστούν και εξουδετερωθούν
Όχι μόνον. Την "έκρηξη" Δένδια την προκάλεσαν τα σχόλια κάποιων Υπουργών που μετείχαν στο Υπουργικό Συμβούλιο. Βαρβιτσιώτης πχ μου έρχεται πρώτος στο μυαλό με κάτι περίεργες δηλώσεις. Δυστυχώς ή ευτυχώς το σχόλιο δε φωτογράφιζε ποιοί ήταν.
Παναγιωτοπουλος πχ που ο Καρυώτης έγραψε πρόσφατα πως είναι από τους πιο ενημερωμένους και ικανούς ΥΠΑΜ που έχει γνωρίσει, τα έκανε θάλασσα με τον "αέρα" που παρέσυρε το πλοίο και το αν με τον Ακαρ συμφώνησαν να μην πάμε στα Ιμια για στεφάνι. Φαντάζομαι τι θα λένε και θα κάνουν οι υπόλοιποι.
 

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
Χτες βράδυ διάβασα κάτι που σχετίζεται με αυτό που έγραψες χτες. Οτι κάποιος "σύμβουλος" του πρωθυπουργού λέει οτι πρέπει να πάμε σε συνεκμετάλευση για να αποφύγουμε τη σύγκρουση. Αυτές οι γελοιοτητες έπρεπε να είχαν σταματήσει αμέσως και ο πήθικας έπρεπε να είχε σταλεί για να πλένει σκάλες. Το οτι αυτο δεν έγινε, είναι άσχημο σημάδι

Δεν ειπε τιποτα τετοιο. Καποια "πατριωτικα" site πηραν αυτο που ειπε και το εκαναν αυτο που ηθελαν αυτοι.
Αυτο που ειπε, περιληπτικα ειναι οτι ΑΝ πρωτα εχουν οριστει τα θαλασσια συνορα μας με την Τουρκια μεσω Χαγης ΚΑΙ ΑΝ βρεθει ενα κοιτασμα στη μεση των συνορων θα ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να το συνεκμεταλευτουμε με ποσοστα αναλογα των συνορων (αν δηλαδη πχ το 80% του κοιτασματος ειναι στο Ελληνικο κομματι και το 20% στο Τουρκικο θα μπορουσαμε να το συνεκμεταλευτουμε, με τετοια συμμετοχη στα κερδη.

Αυτο το πηραν διαφορα "πατριωτικα" site και το καναν λαστιχο

Κατα λεξη ειπε :

-Να «τα βρούμε» με την Τουρκία είπατε και έπεσαν πολλοί πάνω σας. Προτείνατε συνεκμετάλλευση στο Αιγαίο;

-Η συγκεκριμένη φράση, που δυστυχώς παρερμηνεύθηκε, ήταν η ακόλουθη: «Ακόμη και η συνεκμετάλλευση θα μπορούσε να συζητηθεί, υπό την προϋπόθεση της πρότερης οριοθέτησης των θαλασσίων ζωνών μέσω προσφυγής σε διεθνές δικαιοδοτικό όργανο». Αυτό σημαίνει μια ξεκάθαρα εμπροσθοβαρή, υπέρ ημών, συμφωνία. Πιο συγκεκριμένα, η Ελλάδα εξασφαλίζει αυτό που επεδίωξαν διαδοχικές ελληνικές Κυβερνήσεις, δηλαδή την προσφυγή των δύο χωρών στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης και την οριοθέτηση των θαλασσίων ζωνών. Τα επόμενα βήματα είναι υποθετικά: εφόσον ανακαλυφθούν σημαντικά κοιτάσματα στο Αιγαίο ή (το πιο πιθανόν) στην Ανατολική Μεσόγειο, εφόσον το κοίτασμα εκτείνεται στις θαλάσσιες ζώνες και των δύο χωρών (περίπτωση Κατάρ-Ιράν), εφόσον η ποσότητα, η τιμή και οι τάσεις απομάκρυνσης από τα ορυκτά καύσιμα επιτρέψουν την εμπορική εκμετάλλευση του κοιτάσματος και, τέλος, εφόσον η Ελλάδα αποφασίσει ότι αυτό τη συμφέρει, τότε θα μπορούσε να διαπραγματευθεί μια συμφωνία συνεκμετάλλευσης με ποσοστά που θα καθοριστούν σύμφωνα με τα συμφωνημένα θαλάσσια σύνορα. Η Ελλάδα εξασφαλίζει λοιπόν τη βασική της επιδίωξη (οριοθέτηση θαλασσίων ζωνών) με ένα υποθετικό αντάλλαγμα που έτσι κι αλλιώς δεν θα τη βλάψει, καθώς θα στηρίζεται στα δεδομένα της οριοθέτησης που θα έχει προηγηθεί.
 

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
Ο κουλης και το κακο συναπαντημα της ΝΔ δε προκειται να προβουν σε τιποτα πολεμικο, θα συμφωνησουν σε "διπλωματικη" ευρεση λυσης μεσω χαγης αν αυτο τεθει απο τους τουρκους. Πραγμα που απευχομαι.

Μονο απο καραμπολα συμφερόντων μεγάλών δυναμεων θα σωθουμε οσο και αν δε γουσταρω που το λεω, γιατι στρατιωτικα τους κοντράρουμε (και ξεκωλιάζουμε στον αερα) τους μογγολους.
 

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
Ο κουλης και το κακο συναπαντημα της ΝΔ δε προκειται να προβουν σε τιποτα πολεμικο, θα συμφωνησουν σε "διπλωματικη" ευρεση λυσης μεσω χαγης αν αυτο τεθει απο τους τουρκους. Πραγμα που απευχομαι.

Μονο απο καραμπολα συμφερόντων μεγάλών δυναμεων θα σωθουμε οσο και αν δε γουσταρω που το λεω, γιατι στρατιωτικα τους κοντράρουμε (και ξεκωλιάζουμε στον αερα) τους μογγολους.

για να καταλαβω, εσυ θες πολεμο, και νομιζεις κι οτι θα τον κερδισεις κι ολας?
 

KOST74

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.061
Κριτικές
118
Like
5.578
για να καταλαβω, εσυ θες πολεμο, και νομιζεις κι οτι θα τον κερδισεις κι ολας?
Δεν πιστευω οτι υπαρχει νοημων ανθρωπος που να θελει τον πολεμο αλλα εσυ τι προτεινεις φιλε μου να μοιρασουμε το Αιγαιο με τους Μογγολους , να τους δωσουμε βραχονησιδες , να ανεξαρτοποιηθει η Θρακη , να μεινουνε χωρις στρατο 16 μεγαλα νησια , να τους δωσουμε ολη την Κυπρο? Ξερεις οτι αυτες ειναι οι απαιτησεις τους ναι η οχι? Χαγη η οχι που αυτοι ποτε δεν θα δεχτουνε να υπογραψουνε οι απιστοι μωαμεθανοι δεν θα σταματησουνε να διεκδικουνε. Αλλωστε ξερουνε οτι τωρα που ειμαστε αποικια των Γερμανων φιλων τους , αδυναμοι , με καταρακωμενο ηθικο , με κυβερνησεις πουλημενες ηττοπαθεις φοβικες φιλομογγολικες, ο λαος αβουλος και βολεμενος στην απραξια του , χωρις Εθνικο φρονημα και γνωση Ιστοριας , τωρα ειναι η ιδανικη χρονικη στιγμη  να μας επιτεθουν και θα το κανουνε. Εγω προτεινω αντισταση φιλε μου εστω και πολεμο αυτες οι απαιτησεις ειναι η για τρελλους η για προδοτες.
 

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
Δεν πιστευω οτι υπαρχει νοημων ανθρωπος που να θελει τον πολεμο αλλα εσυ τι προτεινεις φιλε μου να μοιρασουμε το Αιγαιο με τους Μογγολους , να τους δωσουμε βραχονησιδες , να ανεξαρτοποιηθει η Θρακη , να μεινουνε χωρις στρατο 16 μεγαλα νησια , να τους δωσουμε ολη την Κυπρο? Ξερεις οτι αυτες ειναι οι απαιτησεις τους ναι η οχι? Χαγη η οχι που αυτοι ποτε δεν θα δεχτουνε να υπογραψουνε οι απιστοι μωαμεθανοι δεν θα σταματησουνε να διεκδικουνε. Αλλωστε ξερουνε οτι τωρα που ειμαστε αποικια των Γερμανων φιλων τους , αδυναμοι , με καταρακωμενο ηθικο , με κυβερνησεις πουλημενες ηττοπαθεις φοβικες φιλομογγολικες, ο λαος αβουλος και βολεμενος στην απραξια του , χωρις Εθνικο φρονημα και γνωση Ιστοριας , τωρα ειναι η ιδανικη χρονικη στιγμη  να μας επιτεθουν και θα το κανουνε. Εγω προτεινω αντισταση φιλε μου εστω και πολεμο αυτες οι απαιτησεις ειναι η για τρελλους η για προδοτες.

εγω δε προτεινω τιποτα. Απλα αντεδρασα στο συγκεκριμενο ποστ που εν ολιγης ελεγε οτι ο ταδε (Κουλης, Τσιπρας, ΓΑΠ, Καραμανλης, Σημιτης δεν εχει καμια σημασια) ειναι πολυ κοτα για να κανει πολεμο.Που ειναι απο τα πιο ηλιθια πραγματα που εχω διαβασει σημερα, και να σημειωσω οτι σημερα διαβασα και το thread του Βαρουφακη.

Εγω θεωρω οτι πολεμος δε θα γινει γιατι η Ελλαδα δεν ειναι ουτε Συρια ουτε Ιρακ ουτε Αφγανισταν και κανεις δε θα επιτρεψει σε κανεναν να ξεκινησει πολεμο σε ανεπτυγμενη χωρα μελος της ΕΕ και του ΝΑΤΟ.

Οι Τουρκοι διεκδικουν, προβλημα τους. Μαθηματικα ομως καποια στιγμη, αν πουμε οτι εχει φραγκα κατω απο τη θαλασσα θα πρεπει να βρουμε μια λυση. Οπως οι Αγγλοι και οι Ισλανδοι πρεπει να βρουνε λυση για τους μπακαλιαρους, οι Νορβηγοι και οι Ρωσοι για τα εκει πετρελαια κοκ. Απλα για να μη νομιζουμε οτι εχουμε την αποκλειστικοτητα στο να διαφωνουμε με τους οποιους διπλα για το τι ειναι δικο μας και τι ειναι δικο τους. Και η λυση αυτη δεν θα ειναι πολεμικη, αυτο ξεχνα το. Η λυση θα ειναι διπλωματικη, και για να ειναι αυτη η διπλωματικη λυση υπερ μας θα πρεπει να επικεντρωθουμε στο να μεγιστοποιησουμε τη διπλωματικη επιρροη μας.

ΥΓ προσωπικη αποψη αλλα στον πουτσο τους των Τουρκων το Αιγαιο. Το Αιγαιο δεν εχει ψωμι. Τους νοιαζει μονο μη πας στα 12 μιλια και ουσιαστικα τους κλεισεις στα δαρδανελια. Το ψωμι ειναι κατω, μεταξυ Κρητης και Κυπρου. Εκει τους καιει τους Τουρκους, γιατι εκει η υπαρχει η θα περασει πλουτος, και ισχυς. Βλεπε αγωγοι προς Ευρωπη.
 

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
για να καταλαβω, εσυ θες πολεμο, και νομιζεις κι οτι θα τον κερδισεις κι ολας?
Οπως πεσαν τα αρχιδια απο τους πολιτικους μας, ετσι πεσαν και απο εσενα τα δικα σου τυπε. Τοσο απλα και στεγνα.

Οι μογγολοι επρεπε δεδομενων των συνθηκών, να καταρρίπτοται-βυιθιζονται μετα απο προειδοποιήσεις αποχώρησης. Ο μογγολος μονο οταν φοβηθει θα κοψει της μαγκιες, και φοβαται μονο οταν του διχνεις τα παπάρια σου, και οχι τον κωλο σου οπως κανουμε εμεις.

Αμα νομιζεις οτι θα αποφυγεις τον πολεμο κανοντας την κοτα εισαι γελασμένος.
Τον προσκαλεις να σε βρει οταν το παιζεις "ψυχραιμος", και "διπλωμάτης".

Εγώ δε δέχομαι να έχω(και εσεις) πληρώσει τοσα F-16 απο τους φόρους μας, και να τα έχουμε ουσιαστικά απλα για να λέμε οτι έχουμε αμυνα, και να μην τα χρησιμοποιουμε για τον λογο που αγοραστηκαν.

All out war, εννοειται οτι δέν γίνεται, αλλα ενα θερμο επεισοδιο μπορουμε να το κερδισουμε.

Τελος.
 

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
Οπως πεσαν τα αρχιδια απο τους πολιτικους μας, ετσι πεσαν και απο εσενα τα δικα σου τυπε. Τοσο απλα και στεγνα.

Οι μογγολοι επρεπε δεδομενων των συνθηκών, να καταρρίπτοται-βυιθιζονται μετα απο προειδοποιήσεις αποχώρησης. Ο μογγολος μονο οταν φοβηθει θα κοψει της μαγκιες, και φοβαται μονο οταν του διχνεις τα παπάρια σου, και οχι τον κωλο σου οπως κανουμε εμεις.

Αμα νομιζεις οτι θα αποφυγεις τον πολεμο κανοντας την κοτα εισαι γελασμένος.
Τον προσκαλεις να σε βρει οταν το παιζεις "ψυχραιμος", και "διπλωμάτης".

Εγώ δε δέχομαι να έχω(και εσεις) πληρώσει τοσα F-16 απο τους φόρους μας, και να τα έχουμε ουσιαστικά απλα για να λέμε οτι έχουμε αμυνα, και να μην τα χρησιμοποιουμε για τον λογο που αγοραστηκαν.

All out war, εννοειται οτι δέν γίνεται, αλλα ενα θερμο επεισοδιο μπορουμε να το κερδισουμε.

Τελος.

Για πες. Τα 15 τα χεις κλεισει?

Η Ελλαδα ειναι μικρη χωρα, με καθαρα αμυντικο δογμα και οπλα αποτροπης. Τωρα αμα εσυ νομιζεις οτι αγορασαμε F16 για να πας να βομβαρδισεις την Αγκυρα τι να σε πω. Κοψε?

ΥΓ ξερεις τι θα σου πει το ΝΑΤΟ στο πρωτο Τουρκικο που θα ριξεις; Εεεεεπ για ελα εδω εσυ. Γιατι εισαι η μονη χωρα στον πλανητη γη της οποιας τα συνορα στον αερα (10 μιλια) δεν συμβαδιζουν με τα συνορα στη γη/θαλασσα (6 μιλια);
 

KOST74

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.061
Κριτικές
118
Like
5.578
εγω δε προτεινω τιποτα. Απλα αντεδρασα στο συγκεκριμενο ποστ που εν ολιγης ελεγε οτι ο ταδε (Κουλης, Τσιπρας, ΓΑΠ, Καραμανλης, Σημιτης δεν εχει καμια σημασια) ειναι πολυ κοτα για να κανει πολεμο.Που ειναι απο τα πιο ηλιθια πραγματα που εχω διαβασει σημερα, και να σημειωσω οτι σημερα διαβασα και το thread του Βαρουφακη.

Εγω θεωρω οτι πολεμος δε θα γινει γιατι η Ελλαδα δεν ειναι ουτε Συρια ουτε Ιρακ ουτε Αφγανισταν και κανεις δε θα επιτρεψει σε κανεναν να ξεκινησει πολεμο σε ανεπτυγμενη χωρα μελος της ΕΕ και του ΝΑΤΟ.

Οι Τουρκοι διεκδικουν, προβλημα τους. Μαθηματικα ομως καποια στιγμη, αν πουμε οτι εχει φραγκα κατω απο τη θαλασσα θα πρεπει να βρουμε μια λυση. Οπως οι Αγγλοι και οι Ισλανδοι πρεπει να βρουνε λυση για τους μπακαλιαρους, οι Νορβηγοι και οι Ρωσοι για τα εκει πετρελαια κοκ. Απλα για να μη νομιζουμε οτι εχουμε την αποκλειστικοτητα στο να διαφωνουμε με τους οποιους διπλα για το τι ειναι δικο μας και τι ειναι δικο τους. Και η λυση αυτη δεν θα ειναι πολεμικη, αυτο ξεχνα το. Η λυση θα ειναι διπλωματικη, και για να ειναι αυτη η διπλωματικη λυση υπερ μας θα πρεπει να επικεντρωθουμε στο να μεγιστοποιησουμε τη διπλωματικη επιρροη μας.

ΥΓ προσωπικη αποψη αλλα στον πουτσο τους των Τουρκων το Αιγαιο. Το Αιγαιο δεν εχει ψωμι. Τους νοιαζει μονο μη πας στα 12 μιλια και ουσιαστικα τους κλεισεις στα δαρδανελια. Το ψωμι ειναι κατω, μεταξυ Κρητης και Κυπρου. Εκει τους καιει τους Τουρκους, γιατι εκει η υπαρχει η θα περασει πλουτος, και ισχυς. Βλεπε αγωγοι προς Ευρωπη.
Δεν θα εχω εμμονες οπως πολλοι εδω μεσα. Θα δεχτω την αποψη σου και βεβαια μακαρι να μην γινει πολεμος. Εγω παντως βλεπω σοβαρο προβλημα με τους Μογγολους και η Κυπρος ειναι μελος της Ε.Ε. και δεν βλεπω κανεναν να κουνιεται που στην ουσια εχει δεχτει επιθεση και Γ ΑΤΤΙΛΑ. Κατοπιν εορτης θα ασχοληθουνε και μαζι μας αφου πρωτα φαμε το χτυπημα. Αυτο πιστευω εγω.
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
407
Κριτικές
2
Like
685
Πόντοι
81
ΥΓ ξερεις τι θα σου πει το ΝΑΤΟ στο πρωτο Τουρκικο που θα ριξεις; Εεεεεπ για ελα εδω εσυ. Γιατι εισαι η μονη χωρα στον πλανητη γη της οποιας τα συνορα στον αερα (10 μιλια) δεν συμβαδιζουν με τα συνορα στη γη/θαλασσα (6 μιλια);
Οι υπερπτήσεις των τουρκικών f16 πάνω από τα νησιά που γίνονται στα 6 ή στα 10 μίλια?
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Εγω θεωρω οτι πολεμος δε θα γινει γιατι η Ελλαδα δεν ειναι ουτε Συρια ουτε Ιρακ ουτε Αφγανισταν και κανεις δε θα επιτρεψει σε κανεναν να ξεκινησει πολεμο σε ανεπτυγμενη χωρα μελος της ΕΕ και του ΝΑΤΟ.

Κάνεις μια προσωπική εκτίμηση. Η οποία διαφέρει απο τη δική μου. Η δική μου εκτίμηση είναι οτι ο τουρκος θα προκαλέσει θερμό επεισόδιο στο οποίο θα υποχρεωθούμε να απαντήσουμε. Πως θα εξελιχθεί το επεισόδιο είναι κάτι για το οποίο δε μπορεί να γίνει αξιόπιστη εκτίμηση.

Οσο για τη φράση σου "κανεις δε θα επιτρεψει σε κανεναν να ξεκινησει πολεμο σε ανεπτυγμενη χωρα μελος της ΕΕ και του ΝΑΤΟ", ελπίζω και ο ίδιος να καταλαβαίνεις οτι είναι κενή περιεχομένου, ίσως και λάθος. Ο "κανένας" πέθανε, τη θέση του έχουν πάρει άλλοι. Η ΕΕ έχει ψοφήσει και κανείς δεν της δίνει σημασία, το ίδιο ισχύει και για το ΝΑΤΟ. Ενας υποανάπτυκτος αλήτης τραμπουκίζει "χωρα μελος της ΕΕ και του νατο", απειλεί ανοιχτά και παριστάνει το νταβατζή της περιοχής (και της χώρας μας) με την ανοχή (αρα στήριξη) του ρώσου, αμερικάνου, γερμανού.

Κάπως αφελής λοιπόν η φράση σου.

Οι Τουρκοι διεκδικουν, προβλημα τους.
Λάθος. Διεκδικούν κάτι που είναι δικό μας, με τη στηριξη όλων. Αρα πρόβλημά δικό μας. Γιατι λές οτι είναι δικό τους το πρόβλημα;

Μαθηματικα ομως καποια στιγμη, αν πουμε οτι εχει φραγκα κατω απο τη θαλασσα θα πρεπει να βρουμε μια λυση.
Δεν έχουν σχέση τα Μαθηματική με την πολιτική.

Τι εννοείς "να βρούμε λύση"; Εξήγησέ το

Και η λυση αυτη δεν θα ειναι πολεμικη, αυτο ξεχνα το.
Που στηρίζεις τη βεβαιότητά σου;

Η λυση θα ειναι διπλωματικη, και για να ειναι αυτη η διπλωματικη λυση υπερ μας θα πρεπει να επικεντρωθουμε στο να μεγιστοποιησουμε τη διπλωματικη επιρροη μας.
Θεωρητικολογίες, καλές για την τηλεόραση και για μάθημα στο σχολείο.

Κατ'αρχάς, όρισε τι εννοείς ως "λύση".

Κατα δεύτερον, ποιος σου είπε οτι εσυ μπορεις να ορίσεις ποια θα είναι η λύση. Εσυ = εσυ προσωπικά, ή εσυ = η Ελλάδα. Αλλοι τα ορίζουν αυτά, η Ελλάδα δεν ορίζει τίποτα, εκτός απο την αντίδραση των Ελλήνων. Και η αντίδραση αυτή θα πρέπει να είναι υπερ της Ελλάδος και της εδαφική της ακεραιότητος. Ο,τιδήποτε άλλο (συνεκμετάλευση) είνα πράξη δειλίας και προδοσίας
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Οι τουρκοι, αποτελεσμα της διαχρονικης πολιτικής κατευνασμου απο μέρους μας, πιστευουν οτι μας εχουν κυριως γιατι δεν εχουμε διαθεση να πολεμησουμε. Γνωμη μου ειναι οτι σκοπευουν να μας εξωθησουν σε μια κατασταση οπου θα αναγκαστούμε να χτυπήσουμε πρώτοι ωστε να φανουν στη διεθνη σκηνη θιγμενοι και αμυνομενοι. Σε αυτη την περίπτωση θα ειναι "υποχρεωμενοι" να απαντησουν. Σε αυτο αποσκοπει και το γκριζαρισμα του αιγαιου, οι Έλληνες θα χτυπήσουν πρώτοι για κάτι που, στην καλυτερη περιπτωση ειναι αμφισβητουμενο, αυτο θα περάσουν στη διεθνη κοινη γνωμη.
 

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
Για πες. Τα 15 τα χεις κλεισει?

Η Ελλαδα ειναι μικρη χωρα, με καθαρα αμυντικο δογμα και οπλα αποτροπης. Τωρα αμα εσυ νομιζεις οτι αγορασαμε F16 για να πας να βομβαρδισεις την Αγκυρα τι να σε πω. Κοψε?

ΥΓ ξερεις τι θα σου πει το ΝΑΤΟ στο πρωτο Τουρκικο που θα ριξεις; Εεεεεπ για ελα εδω εσυ. Γιατι εισαι η μονη χωρα στον πλανητη γη της οποιας τα συνορα στον αερα (10 μιλια) δεν συμβαδιζουν με τα συνορα στη γη/θαλασσα (6 μιλια);

Καταρχάς στα αρχιδια μας τι θα μας πει το ΝΑΤΟ.

Τα εναέρια συνορα μας υπερασπιζομαστε, δεν βομβαρδιζουμε την αγκυρα. Οπως η τουρκια οταν ανανδρα κατερριψε το αοπλο και παμπαλαιο Su-24 επειδη μπηκε στον τουρκικο εναέριο χώρα για "17 δευτερολεπτα", ετσι καταρριπτουμε και εμεις.

Και γαμω τις δικαιολογιες if you ask me, και δε μπορει να πει και κανεις τιποτα, το αυγο στο κώλο αυτομάτως.

Τα περι "μικρης χωρας" μου θυμιζουν συριζαικες αποψεις... Η μικρη χωρα που επικαλεισαι εχει απο τις ποιο ισχυρές ενοπλες δυνάμεις στην ΕΕ, και η ΠΑ της, εκπαιδευει Ιταλους, Αιγίπτιους, και Ισραηλινους πιλοτους.

Ηξερες οτι αναλογικά με τον πλυθησμο της, η Ελλαδα εχει 2,5 φορες μεγαλυτερες ενοπλες ενοπλες δυναμεις απο τις ΗΠΑ?

Εχουμε πολυ μεγαλο στρατο, ποιοτικα και ποσοτικα, για να κατσουμε να τον φαμε αμαχητι απο αμορφωτους υπερφίαλους βλακες που φαντασιώνονται οτι ειναι ταχα υπερδυναμη.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Διάβασα σήμερα οτι η Αιγυπτος δεν προτίθεται να  κάνει συμφωνία με Ελλάδα για ΑΟΖ, τουλάχιστον όχι όπως θα θέλαμε εμείς. Λόγος; Δε θέλει να χαλάσει περισσότερο τις σχέσεις της με τον τούρκο. Τον οποίο προφανως υπολογίζει περισσότερο απο εμάς. Μάλιστα, και η αίγυπτος άρχισε να αμφισβητεί ΑΟΖ κοντά στην Κρήτη. Ωραία.

Η δε ιταλία, και αυτή δεν προτίθεται να προχωρήσει με τρόπο που θα θέλαμε.

Μαλιστα και η αιγυπτος και η ιταλία άρχισαν να ζητάνε "αντάλλαγμα".

Κατάλαβαν οτι ήμαστε με την πλάτη στον τοίχο, αδύναμοι να υπερασπιστούμε την εαυτό μας. Δρος πεσούσης...

Η λεγόμενη "διπλωματία" απέτυχε. Μόνο η δύναμη μετράει, και η απόδειξη οτι κάνεις πράξη τις απειλές σου. Ο τουρκος ο,τι λέει, το κάνει.

Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ εξευτελιζόμαστε, τόσο πιο πολύ αδύναμοι δείχνουμε. Απέτυχε η διπλωματία, καιρός για δράση. Άμεσα.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Για πες. Τα 15 τα χεις κλεισει?


ΥΓ ξερεις τι θα σου πει το ΝΑΤΟ στο πρωτο Τουρκικο που θα ριξεις; Εεεεεπ για ελα εδω εσυ. Γιατι εισαι η μονη χωρα στον πλανητη γη της οποιας τα συνορα στον αερα (10 μιλια) δεν συμβαδιζουν με τα συνορα στη γη/θαλασσα (6 μιλια);
Θα πει ότι είπε και στο προηγούμενο που έριξες. Βρείτε τα.
Και στο ερώτημα η απάντηση θα είναι, γιατί η Τουρκική Εθνοσυνέλευση με απειλεί με απόφασή της, με casus belli την επέκταση των ναυτικών μιλίων στα 12, παρόλο που είναι νόμιμο δικαίωμά μου και δεν το ασκώ επειδή εσείς μου το επιβάλλατε χαρην της συνοχής της ΝΑ πτέρυγας του ΝΑΤΟ. Επισήμως γιατί ανεπισήμως βολεύει να τα ρίχνουμε στο κακό ΝΑΤΟ για όσα δεν τολμουμε να κάνουμε. Που πρόσφατα εντάσσει και Λήμνο και Άγιο Ευστράτιο σε ασκήσεις. Πρωτόγνωρο πραγματικά....
 

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
Μονο οταν κανουμε επεκταση στα 12νμ, και παρατάξουμε στολο και αεροπορία έτοιμα θα μας παρουν σοβαρα.

Οταν λεω θα μας παρουν σοβαρα, εννοω απο ανατολη μεχρι δύση.

Εδω που έχουν φτάσει τα πραματα, προτιμώ πολεμικη αναμέτρηση για να δουμε και ποιος την εχει ποιο μεγαλη.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.032
Πόντοι
6.056
Ειλικρινά πιστεύετε ότι υπάρχει πολιτικός σε αυτη την χωρα που θα δωσει διαταγή να παραταχθεί ο στόλος στα 12νμ!;; Ακομα και στην απειροελάχιστη περίπτωση που υπάρξει οι Ναυαρχοι και οι λοιποι καραβαναδες θα βάλουν τα κλάματα προκειμενου να ανακαλέσει.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.286
Κριτικές
3
Like
6.881
Πόντοι
1.486
Ειλικρινά πιστεύετε ότι υπάρχει πολιτικός σε αυτη την χωρα που θα δωσει διαταγή να παραταχθεί ο στόλος στα 12νμ!;; Ακομα και στην απειροελάχιστη περίπτωση που υπάρξει οι Ναυαρχοι και οι λοιποι καραβαναδες θα βάλουν τα κλάματα προκειμενου να ανακαλέσει.
Καλα,εσυ το τερματισες!
ΠΡΙΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΧΕΣΤΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΡΕ!!
Σε αλλη Χωρα ζεις μου φαινεται...
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Μέχρι αυτή τη στιγμή οι Τούρκοι είναι σε πολύ δύσκολη θέση καθώς περιφέρουν τα γεωτρύπανα τους χωρίς κανένας να κάνει συμφωνία μαζί τους. Στην ουσία κάνουν τρύπες στο νερό, τάχα ότι ερευνούν και ψάχνουν για εσωτερική κατανάλωση. Όπως έχω γράψει ξανά υπήρξαν πέρυσι δημοσιεύματα από Τούρκους που κορροιδεύανε τον ίδιο τον Ερντογάν και τον επέκριναν ότι απλά είναι όλο λόγια.
Οι Γάλλοι εξόπλισαν με συστοιχίες exocet και mistral την Κύπρο για να προστατέψουν τις συμφωνίες της Total στα οικόπεδα εκεί, το αεροπλανοφόρο τους και δύο φρεγάτες έχουν μόνιμη "έδρα" πλέον  την Ανατολική Μεσόγειο και κινούνται μεταξύ Ελλάδας και Κύπρου.
Στην ουσία αυτοί που λένε ότι η Ελλάδα είναι σε δύσκολη θέση συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.
Κανείς δεν παίζει την Τουρκία.
Η Γαλλία το παίζει δικαιωματικά ότι κινείται σε φίλιο έδαφος και θάλασσα της Ευρωπαικής Ένωσης και γενικά οι εταιρίες προτιμούν Κύπρο και Ελλάδα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom