Νέα

Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10K
  • Εμφανίσεις 445K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.110
Κριτικές
16
Like
1.734
Πόντοι
3.425
Το βασικό ερώτημα είναι το εξής:

Είμαστε ικανοί να "προστατέψουμε" τα εδάφη μάς, στρατιωτικά?

Θεωρώ πως, ναι, είμαστε. Θεωρώ επίσης ότι και οι Τούρκοι το ίδιο πιστεύουν.

Τα υπόλοιπα, είναι διπλωματία.

Π
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
Καιρός να αλλάξουν τα κόζα και να πάμε με όσα φέρνουν αποτελέσματα, κατανοώντας τη νέα εποχή.

Αρα σκέψου πριν γράψεις την πίπα σου
αρα η προταση ειναι να γινει και η ελλαδα ενα αναθεωρητικο rogue state που θα εμπλεκεται σε εμφυλιους τριτων χωρων με τροπο περαν της διπλωματιας και θα διακινει πολεμικο υλικο δεξια κι αριστερα ακομα και σε βαρος των συμφεροντων των μεγαλων δυναμεων

ειναι κι αυτο μια προταση εξωτερικης πολιτικης
ας πουμε οταν ημασταν μικροι η αδερφη μου μου ειπε πει "βαζουμε τα χερια μας στην πριζα να δουμε τι θα γινει;"
ηταν κι αυτο μια προταση
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
αρα η προταση ειναι να γινει και η ελλαδα ενα αναθεωρητικο rogue state που θα εμπλεκεται σε εμφυλιους τριτων χωρων με τροπο περαν της διπλωματιας και θα διακινει πολεμικο υλικο δεξια κι αριστερα ακομα και σε βαρος των συμφεροντων των μεγαλων δυναμεων

ειναι κι αυτο μια προταση εξωτερικης πολιτικης
ας πουμε οταν ημασταν μικροι η αδερφη μου μου ειπε πει "βαζουμε τα χερια μας στην πριζα να δουμε τι θα γινει;"
ηταν κι αυτο μια προταση

Πες μου σε παρακαλώ που βοήθησε την Ελλάδα το οτι πάντα ήταν το καλό παιδι και πορευόταν με βάση τη νομιμότητα.

Πες μου ποιος είναι απομονωμένος διπλωματικά - ο τούρκος ή εμείς

Πες μου αν είναι φρόνιμο σε μια περιοχή οπου κανένας δε σέβεται τη νομιμότητα, όπου όλοι είναι εναντίον όλων, είναι φρόνιμο και ρεαλιστικό το να είσαι το καλό παιδί.

Πες μου τέλος αν η μη κατάρριψη τουρκικων αεροσκαφών που κάνπυν πτήσεις εντος Ελληνικου εναέριου χώρου αποτελεί μέρις της νομιμότητας που επικαλείσαι

Πες μου αν  μελλοντική βύθιση τουρκοκαραβου που κινείται εντος Ελληνικής ΑΟΖ είναι μέρος της νομιμότητάς σου

ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφέρεται για νομιμότητα, μόνο για συμφέροντα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
αρα η προταση ειναι να γινει και η ελλαδα ενα αναθεωρητικο rogue state που θα εμπλεκεται σε εμφυλιους τριτων χωρων με τροπο περαν της διπλωματιας και θα διακινει πολεμικο υλικο δεξια κι αριστερα ακομα και σε βαρος των συμφεροντων των μεγαλων δυναμεων

ειναι κι αυτο μια προταση εξωτερικης πολιτικης
ας πουμε οταν ημασταν μικροι η αδερφη μου μου ειπε πει "βαζουμε τα χερια μας στην πριζα να δουμε τι θα γινει;"
ηταν κι αυτο μια προταση

Η προταση ειναι να δρα η χωρς με γνώμονα το εθνικο της συμφερον και να προαχθει το συμφερον του λαού της οπως αυτο δημοκρατικά εκφραζεται.
Εαν αυτο εξυπηρετειται από σεβασμό του διεθνούς δικαίου, να γινει αυτο σεβαστο. Εαν εξυπηρετειται απο την καταστρατηγηση του να γινει ετσι. Δηλαδη αν ζυγιστουν οι επιπτωσεις και υπολογιστεί οτι το όφελος θα είναι μεγελυτερο απο την καταστρατηγηση του διεθνούς δικαίου.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.590
Πόντοι
4.765


αυτο που συμβαινει σημερα με λιγα λόγια,η Ελλαδα εχει εξαπατηθει απο την Δυση κυριως απο τους Γαλλογερμανους οι οποιοι της ελεγαν 40 χρονια κανε οτι σου λέμε και μη σε νοιαζει για την τουρκια καθαριζουμε εμεις,τωρα μετα απο 40 χρονια  της λένε ε όλα απο μας τα περιμενεις να καθαρισουμε κανε και εσυ κατι,αυτά
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
Πες μου σε παρακαλώ που βοήθησε την Ελλάδα το οτι πάντα ήταν το καλό παιδι και πορευόταν με βάση τη νομιμότητα.

Πες μου ποιος είναι απομονωμένος διπλωματικά - ο τούρκος ή εμείς

Πες μου αν είναι φρόνιμο σε μια περιοχή οπου κανένας δε σέβεται τη νομιμότητα, όπου όλοι είναι εναντίον όλων, είναι φρόνιμο και ρεαλιστικό το να είσαι το καλό παιδί.

Πες μου τέλος αν η μη κατάρριψη τουρκικων αεροσκαφών που κάνπυν πτήσεις εντος Ελληνικου εναέριου χώρου αποτελεί μέρις της νομιμότητας που επικαλείσαι

Πες μου αν  μελλοντική βύθιση τουρκοκαραβου που κινείται εντος Ελληνικής ΑΟΖ είναι μέρος της νομιμότητάς σου

ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφέρεται για νομιμότητα, μόνο για συμφέροντα.
οταν εισαι μεγαλη δυναμη προεχουν τα συμφεροντα

οταν εισαι μια πορδη προεχει η νομιμοτητα. γιατι εαν επικρατησει ο νομος του ισχυρου πας ακλαφτος

τα εχει λυσει αυτα ο διαλογος μεταξυ αθηναιων - μηλιων στην ιστορια του θουκυδιδη
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Η Ιταλία πάντως διάβασα οτι επιδιώκει να καλλιεργήσει τις σχέσεις τις με τον τουρκο και το ρωσο, λόγω συμφερόντων στη λιβύη (μεγάλη αγορά)

Κανένας δεν υπολογίζει την Ελλάδα

Ετοιμάζω επιστολή τώρα σε ιταλό, λέγοντάς του οτι η Ελλάδα σέβεται τη νομιμότητα και να μην κάνει παρεα με τον τουρκο που ειναι κακό παιδί.

ΟΛΑ γίνονται με βάση τα συμφέροντα. Αν αυτά εξυπηρετούνται απο την υπάρχουσα αυτή τη στιγμή νομιμότητα, καλώς. Αν όχι..κρίμα για τη νομιμότητα

Τέλος στις προσεγγίσεις, πρέπει να γίνουμε παίκτες και  όχι αποτυχημένοι κομπάρσοι και ζητιάνοι
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
οταν εισαι μεγαλη δυναμη προεχουν τα συμφεροντα

οταν εισαι μια πορδη προεχει η νομιμοτητα. γιατι εαν επικρατησει ο νομος του ισχυρου πας ακλαφτος

τα εχει λυσει αυτα ο διαλογος μεταξυ αθηναιων - μηλιων στην ιστορια του θουκυδιδη

Τα συμφέροντα προέχουν πάντα. Το πως εξυπηρετούνται αυτό είναι στρατηγική και εξυπνάδα.

Οταν νομίζεις οτι είσαι πορδή, μένεις πορδή.

 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.110
Κριτικές
16
Like
1.734
Πόντοι
3.425
Η Ιταλία πάντως διάβασα οτι επιδιώκει να καλλιεργήσει τις σχέσεις τις με τον τουρκο και το ρωσο, λόγω συμφερόντων στη λιβύη (μεγάλη αγορά)

Κανένας δεν υπολογίζει την Ελλάδα

Ετοιμάζω επιστολή τώρα σε ιταλό, λέγοντάς του οτι η Ελλάδα σέβεται τη νομιμότητα και να μην κάνει παρεα με τον τουρκο που ειναι κακό παιδί.

ΟΛΑ γίνονται με βάση τα συμφέροντα. Αν αυτά εξυπηρετούνται απο την υπάρχουσα αυτή τη στιγμή νομιμότητα, καλώς. Αν όχι..κρίμα για τη νομιμότητα

Τέλος στις προσεγγίσεις, πρέπει να γίνουμε παίκτες και  όχι αποτυχημένοι κομπάρσοι και ζητιάνοι

Άντε πάλι. Δεν υπάρχει όφελος στο να μην υπολογίζεις μία Χώρα, δηλαδή πόσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να μην το καταλαβαίνεις?

Π
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936
Λέτε το ξανθό γένος να αναγνωρίσει τα κατεχόμενα και να πάρει και ναυτική βάση όπως γράφουν?:tn04:
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.244
Κριτικές
3
Like
1.392
Πόντοι
566
μαλακιες του militaire.gr

Μιλάμε για το συγκεκριμένο άρθρο και μόνο, δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ο Καρβουνόπουλος.

Αν ο Χαφταρ ζήτησε βοήθεια σε ανταλλακτικά και μάλιστα για παλιά οπλικά συστήματα που έχουμε πλεόνασμα και δεν τα δώσαμε, είμαστε για τον πούτσο.

Τόσο απλά.


 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
Τα συμφέροντα προέχουν πάντα. Το πως εξυπηρετούνται αυτό είναι στρατηγική και εξυπνάδα.

Οταν νομίζεις οτι είσαι πορδή, μένεις πορδή.
οχι δεν ισχυει αυτο
πορδη δεν εισαι επειδη το νομιζεις
πορδη εισαι επειδη αντικειμενικα εισαι πορδη
οπως και μεγαλη δυναμη δεν εισαι επειδη το νομιζεις
μεγαλη δυναμη εισαι επειδη αντικειμενικα εισαι μεγαλη δυναμη

το κομμα του ιρακινου σανταμ χουσειν το μπααθ στηριχτηκε μια εποχη απο τη CIA και τις ηπα

https://[URL unfurl="true"]www.globalpolicy.org/images/security/iraq/images/rumsfeld.gif[/img[/URL]]

οταν ο σανταμ νομιζε οτι ειναι πιο ψηλος απο το μποι του και πηγε να το παιξει δερβεναγας των πετρελαιων επιτιθεμενος σε ιραν και κουβειτ με πυραυλους σκουντ, η καταληξη του ηταν μια θηλια, ενας σπασμενος σβερκος και οι ιρακινοι να βαρανε τα πορτρετα του με παντοφλες

και ο ερντογαν μπορει βραχυπροθεσμα να το παιζει γαμαω αλλα προβλεπω οτι δεν θα εχει καλη καταληξη

οποτε μη ζηλευετε τις προσωρινες του επιτυχιες σε διεθνες επιπεδο. στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.244
Κριτικές
3
Like
1.392
Πόντοι
566
αρα η προταση ειναι να γινει και η ελλαδα ενα αναθεωρητικο rogue state που θα εμπλεκεται σε εμφυλιους τριτων χωρων με τροπο περαν της διπλωματιας και θα διακινει πολεμικο υλικο δεξια κι αριστερα ακομα και σε βαρος των συμφεροντων των μεγαλων δυναμεων

ειναι κι αυτο μια προταση εξωτερικης πολιτικης
ας πουμε οταν ημασταν μικροι η αδερφη μου μου ειπε πει "βαζουμε τα χερια μας στην πριζα να δουμε τι θα γινει;"
ηταν κι αυτο μια προταση

Η χθεσινή σύνοδο ήταν μια παρωδία, δεδομένου ότι οι εμπλεκόμενες πλευρές δεν μετείχαν άμεσα και δεν δεσμεύτηκαν σε τίποτα.

Κάποιες από τις χώρες που μετείχαν χθες στη σύνοδο εμπλέκονται με διακίνηση οπλικών συστημάτων και ήταν παρόντες, βλέπε Τουρκία και Ρωσία.

Οπότε το επιχείρημά σου με την πρίζα είναι χαζό και δείχνει να το έκανες όταν ήσουν μικρός.

 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
Η χθεσινή σύνοδο ήταν μια παρωδία, δεδομένου ότι οι εμπλεκόμενες πλευρές δεν μετείχαν άμεσα και δεν δεσμεύτηκαν σε τίποτα.

Κάποιες από τις χώρες που μετείχαν χθες στη σύνοδο εμπλέκονται με διακίνηση οπλικών συστημάτων και ήταν παρόντες, βλέπε Τουρκία και Ρωσία.

Οπότε το επιχείρημά σου με την πρίζα είναι χαζό και δείχνει να το έκανες όταν ήσουν μικρός.
δεν καταλαβα λεξη
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.244
Κριτικές
3
Like
1.392
Πόντοι
566
και ο ερντογαν μπορει βραχυπροθεσμα να το παιζει γαμαω αλλα προβλεπω οτι δεν θα εχει καλη καταληξη

οποτε μη ζηλευετε τις προσωρινες του επιτυχιες σε διεθνες επιπεδο. στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο

Περιγράφεις την προσδοκία σου για το καλό ενδεχόμενο για την Ελλάδα;

Και ποιο είναι το κακό ενδεχόμενο στις σχέσεις μας με την Τουρκία;

Αν εξαφανιστεί ο Ερντογάν θα λυθούν τα προβλήματά μας;

Μήπως δεν είναι θέμα προσώπου ποιος κυβερνά την Τουρκία ή μήπως η Τουρκία έχει μακροχρόνια αναθεωρητική πολιτική;
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
οταν ο σανταμ νομιζε οτι ειναι πιο ψηλος απο το μποι του και πηγε να το παιξει δερβεναγας των πετρελαιων επιτιθεμενος σε ιραν και κουβειτ με πυραυλους σκουντ, η καταληξη του ηταν μια θηλια, ενας σπασμενος σβερκος και οι ιρακινοι να βαρανε τα πορτρετα του με παντοφλες

και ο ερντογαν μπορει βραχυπροθεσμα να το παιζει γαμαω αλλα προβλεπω οτι δεν θα εχει καλη καταληξη

οποτε μη ζηλευετε τις προσωρινες του επιτυχιες σε διεθνες επιπεδο. στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο

Ξέρεις, είναι εύκολο να φτάσει κανείς σε λάθος συμπεράσματα κάνοντας συγκρίσεις με λάθος γεγονότα. Δεν είναι εύκολο να βρεις το σωστό σύστημα αναφοράς

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου. Η δική μου γνώμη είναι οτι ο σανταμ και ο τουρκος είναι μη συγκρίσιμες περιπτώσεις.

Η Ελλάδα θα πρέπει να πάψει να θεωρείται προβλέψιμη και υπάκουη. ΘΑ πρέπει να δημιουργήσει γέφυρες με άλλες χώρες, και θα πρέπει να αναπτύξει άμεσα τη δική της αμυντική βιομηχανια. Δεν είμαστε σάκος του μποξ, ουτε ταυτιζόμαστε με άλλες χώρες - ειδικά αυτές που ειναι χιλάδες χιλιόμετρα μακριά μας.

Δεν είμαστε ραγιάδες και θα πάψουμε να ήμαστε όταν πάψουμε να σκεφτόμαστε σα ραγιάδες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom