Νέα

Πιστεύετε στη ζωή μετά το θάνατο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdeliaris82
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 141
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
bourdeliaris82

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.485
Κριτικές
56
Like
6.193
Πόντοι
3.556
Πολλές φορές σκέφτεσαι ότι η ζωή είναιμια απάτη. Δουλεύεις, πας μπροστά, μαθαίνεις νεα πράγματα, έρχεσαι σε αρμονία με τον κόσμο γύρω σου, αγαπάς, φροντίζεις και σε φροντίζουν και έρχεται μια μέρα που όλα τελειώνουν. Και μετά τι;
Η μαύρη αλήθεια είναι μάλλον τίποτα. Κάποιοι άνθρωποι θα ζουν αιώνια μέσα απο τα κατορθώματα τους.
Αριστοτέλης, Μεγα Αλέξανδρος, Ομηρος,Bourdeliaris82
Είναι κάποιοι απο αυτους
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.535
Κριτικές
1
Like
30.292
Πόντοι
8.006

analskipper

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
2.679
Κριτικές
33
Like
3.612
Πόντοι
2.660
Δε βάζετε και μία δημοσκόπηση να δούμε τι πιστεύει ο πληθυσμός ?
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
3.636
Όταν κοιμόμαστε και δεν δούμε όνειρο !!! Όταν ξυπνάμε υπαρχη ένα κενό !!! Ο θάνατος θεωρο πως είναι ένας αιώνιος ύπνος ... φρικτό !!
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.347
Κριτικές
15
Like
5.893
Πόντοι
1.496
Όταν κοιμόμαστε και δεν δούμε όνειρο !!! Όταν ξυπνάμε υπαρχη ένα κενό !!! Ο θάνατος θεωρο πως είναι ένας αιώνιος ύπνος ... φρικτό !!
Φρικτο πραγματικα, γι αυτο και η αναγκη του κοσμου απο τα αρχαια κιολας χρονια να πιστεψει σε κατι ανωτερο, θεικο, υπερανω και υπερφυσικο, που θα ξεπερναει τα στενα μικρα ορια του βιου.
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
3.636
Φρικτο πραγματικα, γι αυτο και η αναγκη του κοσμου απο τα αρχαια κιολας χρονια να πιστεψει σε κατι ανωτερο, θεικο, υπερανω και υπερφυσικο, που θα ξεπερναει τα στενα μικρα ορια του βιου.
Έτσι όπως τα λες τύπε μου , Να ξέρεις πως ποτέ ξανά δεν θα ύπαρχης  πάνω σε αυτή την γη !!!ενα αιώνιος ύπνος !!! Έτσι είναι όμως η αλήθεια και οφείλουμε να το γνωρίζουμε !!!ενας αιώνιος ύπνος λοιπόν χωρίς όνειρα ,χωρίς πόνο,χωρίς δάκρυ,χωρίς κρύο ζέστη ..αλλά και χωρίς χαρά ελπίδα χωρίς συναισθήματα .....Εγώ προσωπικά θα πω πως καλύτερα είναι έτσι παρά να υπαρχη ξανά μετενσάρκωση !!! Το λέω για έναν και μόνο λόγο λοιπόν άλλοι περνάνε καλά άλλοι όχι !!!αλλα και αυτοί που περνάνε καλά ο θάνατος σχεδόν πάντα είναι φρικτός ακόμα και ένα δευτερόλεπτο να χρειάστη αυτό το δευτερόλεπτο είναι αιώνας !!! Όποτε καλύτερα ένας αιώνιος ύπνος και όχι ξανά από την αρχή !!!!!! Ειδικά αυτοί που έχουν περάσει άσχημα στην ζωή τους έχουν ένα λόγο παραπανο να χαίρονται στην ιδέα του αιώνιου ύπνου μετά τον θάνατο !!!
 
OP
OP
bourdeliaris82

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.485
Κριτικές
56
Like
6.193
Πόντοι
3.556
Ναι ρε φίλε αλλά γιατί να μην ελπίζουμε πάντα στα καλύτερα;
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
3.636
Ναι ρε φίλε αλλά γιατί να μην ελπίζουμε πάντα στα καλύτερα;
τα καλύτερα είναι να περάσεις ξανά τον ίδιο πόνο;η ακόμα και χειρότερο ; Να παλέψεις ξανά για να πετύχεις ; Να περάσουν ξανά 30 χρόνια για να αρχίσεις να ζεις ;? Όχι φίλε μου !1 φορά ζεις πετυχαίνεις η αποτυγχάνεις βιώνεις πράγματα αγαπάς πονάς κτλ... και στο τέλος ένας αιώνιος ύπνος !!! Και δεν το λέω εγώ ,είναι κοινή λογική !!! Πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη πιστεύω ότι ίσως η ψυχής μας αργότερα είναι ήρεμη και γαλήνια ...αλλά δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως θα ξαναζήσουμε μια δεύτερη ζωή με σάρκα και οστά και μάλιστα θα πως θα ξαναγεννηθούμε θα μεγαλώσουμε και δεν θα θυμόμαστε τίποτα για την προηγούμενη ζωή μας ...αυτό δεν υπαρχη ούτε θα ύπαρξη ποτέ !!! Το βέβαιο είναι ο αιώνιος ύπνος και πίστεψε με τύπε μου είναι καλύτερο !!!
 

kokorikos888

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2018
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
τα καλύτερα είναι να περάσεις ξανά τον ίδιο πόνο;η ακόμα και χειρότερο ; Να παλέψεις ξανά για να πετύχεις ; Να περάσουν ξανά 30 χρόνια για να αρχίσεις να ζεις ;? Όχι φίλε μου !1 φορά ζεις πετυχαίνεις η αποτυγχάνεις βιώνεις πράγματα αγαπάς πονάς κτλ... και στο τέλος ένας αιώνιος ύπνος !!! Και δεν το λέω εγώ ,είναι κοινή λογική !!! Πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη πιστεύω ότι ίσως η ψυχής μας αργότερα είναι ήρεμη και γαλήνια ...αλλά δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως θα ξαναζήσουμε μια δεύτερη ζωή με σάρκα και οστά και μάλιστα θα πως θα ξαναγεννηθούμε θα μεγαλώσουμε και δεν θα θυμόμαστε τίποτα για την προηγούμενη ζωή μας ...αυτό δεν υπαρχη ούτε θα ύπαρξη ποτέ !!! Το βέβαιο είναι ο αιώνιος ύπνος και πίστεψε με τύπε μου είναι καλύτερο !!!

Φιλε γιατι είναι καλύτερο? Τρομακτικό ειναι
 

speedius

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
130
Κριτικές
2
Like
60
Πόντοι
1
H απάντηση είναι ναι, πιστεύω ότι υπάρχει. Αλλά μην νομίζεις ότι είναι εύκολη. Ότι ήξερες από ζόρια εδώ δεν είναι τίποτα. Εκεί να δεις. Γι' αυτό γαμάτε γιατί χανόμαστε!!!
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.312
Κριτικές
6
Like
10.355
Πόντοι
3.936
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι υπάρχει, αλλά ούτε
ότι δεν υπάρχει ψυχή, και ζωή μετά θάνατο.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.546
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι υπάρχει, αλλά ούτε
ότι δεν υπάρχει ψυχή, και ζωή μετά θάνατο.

Αν υπάρχει μία ΕΣΤΩ ΜΙΑ πιθανότητα να υπάρχει μετά θάνατο ζωή, εξήγησέ γιατί όλες, ΜΑ ΟΛΕΣ οι θρησκείες διαφωνούν σχετικά με αυτή. Τα Ηλύσια Πεδία των Ελλήνων, η Βαλχάλα των Βίκινγκς, ο Παράδεισος των Χριστιανών και των Μουσουλμάνων, η Νιρβάνα των Ινδουιστών. Και πόσες άλλες που αγνοώ, διαφέρουν τρομακτικά. Η δικιά μου λογική συμπεραίνει ότι είναι  προϊόντα φαντασίας διαφορετικών Πολιτισμών. Εξήγησέ μου, σύμφωνα με τη δικιά σου λογική, γιατί δεν είναι έτσι 
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
Αν υπάρχει μία ΕΣΤΩ ΜΙΑ πιθανότητα να υπάρχει μετά θάνατο ζωή, εξήγησέ γιατί όλες, ΜΑ ΟΛΕΣ οι θρησκείες διαφωνούν σχετικά με αυτή. Τα Ηλύσια Πεδία των Ελλήνων, η Βαλχάλα των Βίκινγκς, ο Παράδεισος των Χριστιανών και των Μουσουλμάνων, η Νιρβάνα των Ινδουιστών. Και πόσες άλλες που αγνοώ, διαφέρουν τρομακτικά. Η δικιά μου λογική συμπεραίνει ότι είναι  προϊόντα φαντασίας διαφορετικών Πολιτισμών. Εξήγησέ μου, σύμφωνα με τη δικιά σου λογική, γιατί δεν είναι έτσι 
Διαφέρουν; Διαφωνώ...
Ναι, έχουν διαφορές στην περιγραφή τους, αλλά έχουν όλα τα παραδείγματά σου, ένα κοινό στοιχείο. Είναι όλοι, προορισμοί επιφανών ανδρών. Ηλύσια Πεδία, που οι ήρωες και μεγάλοι φιλόσοφοι πήγαιναν, Βαλχάλα που οι γενναίοι πολεμιστές, ο Παράδεισος που πηγαίνουν οι Ενάρετοι χριστιανοί, ή οι μάρτυρες μουσουλμάνοι, και η Νιρβάνα, που πηγαίνουν οι Φωτισμένοι Ινδουιστές...
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
3.636
Φιλε γιατι είναι καλύτερο? Τρομακτικό ειναι
είναι τρομακτικό ο αιώνιος ύπνος ; Δηλαδή όταν κοιμάσε και το πρωί ξυπνάς χωρίς να θυμασε τίποτα είναι αυτό τρομακτικό;Δηλαδή ξυπνάς το πρωί και λες : πω πω τι έπαθα ; Πόνεσες ; Ένιωσες καν κάτι ; Ξέρεις όταν γεννιέται ένα παιδί το πως πονάει ;άσχετα αν μετά δεν το θύματε .. ξέρεις μεγαλώνοντας τι πόνους περνάει στα οστά; Η εφηβεία μετά ξέρεις τι σημαίνει ; Όχι για όλα τα παιδιά αλλά για τα πιο πολλά !!! Πέρα από όλα αυτά τα λεπτά του κάθε θανάτου ξέρεις ποσό φρικτά είναι ; Ο αιώνιος ύπνος λοιπόν ίσως είναι φρικτό όπως το σκεφτόμαστε !!! Αλλά όχι στην πράξη !!!! Στα λέω φιλικά και όχι σαν μια απλή διαφωνία !!!! Έχω νιώσει προσωπικά να φεύγω για δευτερόλεπτα μετά από τροχαίο και πίστεψε με δεν ένιωσα τίποτα !!! Όταν επανήλθα στην ζωή φίλε μου εκεί ξεκίνησαν οι πόνοι...Μαρεση η ζωή μην παρεξηγηθο μαρεση να αγωνιζόμαι !!! Αλλά μετά το θάνατο δεν υπαρχη τίποτε !!!!  Η πικρή αλήθεια αυτή είναι !!!
 

Trizoni

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Πόσο βαρύ ερώτημα!
Αν και θα ήθελα πολύ να υπάρχει, έτσι για τη φάση να παίζουν όλα απ την αρχή σαν ένα νέο παζλ με διαφορετικά κομμάτια ξερω γω, θεωρώ πως δεν υπάρχει.
Τουλάχιστον δεν έχουμε την παραμικρή επιστημονική ένδειξη για κάτι τέτοιο.
Νομίζω πως η ζωή μετά το θάνατο ήταν και σε μεγάλο βαθμό παραμένει ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα και εργαλείο ώστε πάνω του να μπορούν να πατήσουν ορισμένοι ηθικοί κανόνες σε κάθε πολιτισμό/κοινωνία.
Πχ, το κλασικό "μην κάνεις τη x ενέργεια γιατί σε περιμένει κόλαση" ή "μη στεναχωριέσαι που είσαι φτωχός, που υποφέρεις, που βασανίζεσαι, θα τα βρεις στην άλλη ζωή" κτλ.
 
OP
OP
bourdeliaris82

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.485
Κριτικές
56
Like
6.193
Πόντοι
3.556
Ο γάτος φίλε ολα τα λεφτά πάντως!!! Αυτός σίγουρα είναι αιώνιος!!!!
 

Trizoni

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Ω ναι. Ο αιώνιος γάτος στέκει αγέρωχος και κοιτάζει αφ' υψηλού χωρίς να πτοείται από τέτοια ρηχά - καθημερινά ζητήματα που βασανίζουν εμάς.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.546
Like
13.600
Πόντοι
3.656
Διαφέρουν; Διαφωνώ...
Ναι, έχουν διαφορές στην περιγραφή τους, αλλά έχουν όλα τα παραδείγματά σου, ένα κοινό στοιχείο. Είναι όλοι, προορισμοί επιφανών ανδρών. Ηλύσια Πεδία, που οι ήρωες και μεγάλοι φιλόσοφοι πήγαιναν, Βαλχάλα που οι γενναίοι πολεμιστές, ο Παράδεισος που πηγαίνουν οι Ενάρετοι χριστιανοί, ή οι μάρτυρες μουσουλμάνοι, και η Νιρβάνα, που πηγαίνουν οι Φωτισμένοι Ινδουιστές...

Δεν ξέρω αν έχεις μαύρη άγνοια, ή αν έχεις τη δικιά σου ατζέντα. Στα Ηλύσια Πεδία πήγαιναν ΟΙ ΨΥΧΕΣ, ΟΧΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ των ηρώων και των ενάρετων. Ήταν παραδείσιος τόπος με ολάνθιστα λιβάδια, όπου επικρατούσε αιώνια άνοιξη και οι πηγές της Λήθης ανάβλυζαν νέκταρ που έκανε τους νεκρούς να λησμονούν όλα τα γήινα δάκρυα και τις κακουχίες. Οι Βίκινγκς θεωρούσαν ότι τα πνεύματα των νεκρών ηρώων τους πήγαιναν στην Βαλχάλα (το παλάτι των Εσίρ στο Άσγκαρντ), χτισμένο από τους δύο αδελφούς Γίγαντες Φάφνερ  και Φασόλτ. Εκεί, την ημέρα οι γενναίοι πολεμιστές μάχονται μεταξύ τους και τη νύχτα οι Βαλκυρίες τούς ταΐζουν υδρόμελι για να θεραπεύουν τις πληγές τους, μία αιώνια προπόνηση ώστε να επιτεθούν κάποτε στα όντα που θα επιφέρουν τη συντέλεια του κόσμου. Είναι ο στρατός του Όντιν που θα πολεμήσει μόνο μία φορά, στο Ράγκναροκ, όπου ο ίδιος ο Γκρίζος Θεός πρόκειται να πέσει, στην τελική μάχη του καλού με το κακό, μάχη πνευμάτων όπου οι καλοί θα ηττηθούν.  Η νίκη του κακού, έστω ύστερα από λυσσαλέα αντίσταση, είναι δεδομένη. Στον Χριστιανικό Παράδεισο, μάλλον θα βαρεθούν οι ενάρετοι, αφού θα αναπαύονται συνέχεια και θα έχουν σώματα αιώνια και άφθαρτα. Κοκό, δεν θα έχει. Ο Παράδεισος των Μουσουλμάνων τα έχει όλα. Βουνά από πιλάφια, λίμνες με μέλι, ποτάμια με κρασί το οποίο θα πίνεις χωρίς να μεθάς. Και το καλύτερο από όλα, θα έχει 72 Χουρίτ τα οποία θα ξεσκίζεις στον πούτσο και την άλλη μέρα θα είναι και πάλι παρθένες. Η λέξη Νιρβάνα χαρακτηρίζει μια κατάσταση που επιτυγχάνεται με την άσκηση και εξαλείφει τον πόνο (που οφείλεται στο κάρμα) της γέννησης και του θανάτου στον κύκλο των αναγεννήσεων του ανθρώπου. Η νιρβάνα διαπιστώνεται τότε στην αφύπνιση ή φώτιση (μπόντι), με την οποία όλα τα στοιχεία της ύπαρξης φαίνονται καθορισμένα και, κατά συνέπεια, δεν έχουν λόγο ύπαρξης, ακόμα και το εγώ αποκαλύπτεται ως μία απατηλή συνένωση πέντε ομάδων ψυχο-μορφικών στοιχείων (σκάντα). Ο όρος αυτός χαρακτηρίζει τη βουδιστική απάρνηση κάθε εγκόσμιας επιθυμίας, παντός γήινου, και κατά συνέπεια και η εξαφάνιση αυτού του ανθρώπου στο μηδέν δια της οποίας και επέρχεται η απολύτρωση από τα δεινά της ζωής και του κόσμου. Περίληψη των παραπάνω. Στα Ηλύσια Πεδία των Ελλήνων πάνε ψυχές οι οποίς πίνοντας νέκταρ ξεχνάνε όλα τα προβλήματα. Στη Βαλχάλα των Βίκινγκς πήγαιναν οι ήρωες οι οποίοι εξασκούνταν στον πόλεμο, ώστε να πολεμήσουν γενναία στην τελική μάχη, αν και ήταν προκαθορισμένη η ήττα τους. Στον Παράδεισο των Χριστιανών θα πάνε με τα σώματά τους, αλλά δεν θα έχουν καμία έγνοια και θα αναπαύονται συνέχεια, δεν μπορώ να φανταστώ μεγαλύτερη φρίκη.  Στον Παράδεισο των Μουσουλμάνων, τα τρωγοπίνουν και θα πηδάνε αβέρτα. Στη Νιρβάνα των Ινδουιστών θα βασιλεύει η απάθεια. Τώρα αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πιστεύεις ότι αυτές οι περιγραφές μοιάζουν στο ελάχιστο, μιλάμε διαφορετική γλώσσα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom