Νέα

Πέθανε ο Ρότζερ Μουρ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JOULIANI
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Ωραίος τύπος!
 

NIK DANDOLO(1)

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.882
Κριτικές
4
Like
29
Πόντοι
16
Αυτος ναι,ηταν διασημος και αρχοντας.Και οταν λενε οι τωρινοι οτι ο Ντανιελ Γκρεγκ ειναι ο καλυτερος Τζεημς Μποντ,καλυτερος απο Σον Κονερι,Ροτζερ Μουρ,μονο και μονο επειδη δε τους προλαβανε αυτους,υπαρχει και το βιντεο και το ντιβιντι να δουνε τις παλιες ταινιες.

Το καλλιτερος δεν ειναι θεμα ηθοποιιας απλα ο ΜΠΟΝΤ ηταν ενας δολοφονος ο Γκρεκ εχει φυσιογνωμικα
πλησιασει ποιο κοντα το στυλ αυτο.
 

dinn

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
726
Like
41
Πόντοι
6
Μεταβατικος αρχικα Μποντ σε μια εποχη που εβγαινε ο Νονος και τα Star Wars και αλλαζε το Σινεμα εκ θεμελιων,σιγουρακι διαδοχος Κονερι οντας ηδη  Αγιος (τεχνικες δυσκολιες με αλλες ταινιες μας εριξαν στην μαπα τον αθλιο Λαζενμπυ για μια ταινια το 69)
45αρης το 72 (3 χρονια μεγαλυτερος του Κονερι που επεστρεψε το 71 προσωρινα) εγινε Μποντ δεν φαινοταν ομως μετα το 80 αρχισε να φαινεται η ηλικια του κατι που επληξε την εικονα του ως Μποντ ειδικα στις 2 τελευταιες οπου ηταν κωμικοτραγικος επρεπε ηδη να φυγει μετα το πολυ καλο "ελληνικο"Για τα ματια σου μονο" το 81 που ηθελαν οι παραγωγοι τον νεο τοτε ΜΕΛ ΓΚΙΜΠΣΟΝ στο ρολο αλλα και τον ΜΠΡΟΣΝΑΝ απο τοτε
Ολες οι ταινιες του υπερπαραγωγες με δραση γκατζετς τρελα για 70-80 ειδικα η Λοτους-υποβρυχιο
WrFOfXz.jpg
εικονικους Κακους ΣΑΓΟΝΙΑΣ(οχι ο Γκμοχ ή ο Θωμαιδης) :2funny: :2funny:
5JBKDhZ.jpg
Σκαραμαγκα(οχι τα ναυπηγεια) και Νικ Νακ
XnXWDQD.jpg
FbHzyFb.jpg
στον Ανθρωπο με το χρυσο πιστολι η την μαυρη γαζελα Γκρεις Τζοουνς
RvWIViR.jpg
κτλ και φυσικα ΜΟΥΝΑΡΕΣ με κορυφαια την θεα συζυγο του Πιτερ Σελερς Μπριτ Εκλαντ
CCNeanE.jpg

Γενικα καθε ΜΠΟΝΤ ηταν παραγωγο της εποχης του μεσα στην γενικη ελευθεριοτητα και σεξουαλικη επανασταση της εποχης των Χιπις υπηρξε και αυτος ο
αναλαφρος feel good με φινετσα και  χιουμορ Μποντ ...Αναπαυσου εν ειρηνη Ροτζερ Μουρ
 

Συνημμένα

  • ScreenHunter_1449 May. 23 18.38.jpg
    ScreenHunter_1449 May. 23 18.38.jpg
    81,3 KB · Εμφανίσεις: 37

nick9x

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.392
Κριτικές
14
Like
3.357
Πόντοι
4.895
Αλλος ένας αγαπημένος μου ηθοποιός έφυγε.
R.I.P.
 

Spyros_F

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2017
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
R.I.P.
Πραγματικός τζέντλεμαν, απο τους καλύτερους Μπόντ.
 

karamba

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
560
Like
11
Πόντοι
6
RIP...Δεν ξερω αν ηταν ο καλυτερος Bond, αλλα σιγουρα ηταν ο πιο αγαπητος!
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16

Συνημμένα

  • MegalosTelikos2.jpg
    MegalosTelikos2.jpg
    117 KB · Εμφανίσεις: 46

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.399
Like
665
Πόντοι
96
Στην αρχή λέγαν ότι δεν κάνει για ηθοποιός μέχρι που έκανε τον Άγιο.Ήταν και φίλος της Ελλάδας.Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
 

dinn

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
726
Like
41
Πόντοι
6
Ντάξει.  Δεν αργεί αυτό.
(Αν αργήσει, καήκαμε)

Αλλά μήπως γίνει πρώτα ο τελικός?
Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΙΣΑΒΕΤ Ο  ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΕΡΚ ΝΤΑΓΚΛΑΣ (ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΝΤΑΓΚΛΑΣΕ) 101 ΣΤΑ 102
1PQ2mWd.jpg
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Ας αναπαυθεί εν Ειρήνει ο Εγγλέζος Τζέντλεμαν!
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.292
Αξεπέραστος ως Άγιος και πολύ καλός στους Αντίζηλους... Όχι ο καλύτερος Μποντ αλλά σίγουρα ο πιο φινετσάτος...
 

nick9x

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.392
Κριτικές
14
Like
3.357
Πόντοι
4.895
Εγώ τον θυμάμαι και στην ασπρόμαυρη σειρά Ιβανόης στην ΥΕΝΕΔ.
Για παλιούς μόνο.
 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836
Όλοι διαβάζουν και μοιράζονται αυτή την καταπληκτική ιστορία για τον Ρότζερ Μουρ.

Το χιούμορ του τζέντλμαν Ρότζερ Μουρ είναι πολυθρύλητο, όμως αυτή η ιστορία που θυμήθηκε ο Λονδρέζος σεναριογράφος Mark Haynes απ' όταν ήταν 7 ετών είναι πραγματικά απολαυστική....  

Την είδα δεκάδες φορές στο timeline μου, όλες στα αγγλικά.
Οπότε αποφάσισα να τη μεταφράσω:  


Ως επτάχρονο αγόρι, γύρω στο 1983, τις εποχές πριν τις πολυτελείς Αίθουσες Αναμονής Πρώτης Θέσης στα αεροδρόμια, είδα τον Ρότζερ Μουρ στο αεροδρόμιο της Νίκαιας της Γαλλίας να κάθεται στην πύλη αναχώρησης και να διαβάζει μια εφημερίδα.
Είπα στον παππού μου ότι μόλις είδα τον Τζέιμς Μποντ και τον ρώτησα αν θα μπορούσα να πάω να του πάρω αυτόγραφο.

Ο παππούς μου δεν είχε ιδέα ποιος ήταν ο Τζέιμς Μποντ ή ο Ρότζερ Μουρ, αλλά με πήγε και με έσπρωξε μαλακά μπροστά λέγοντας:

«Ο εγγονός μου λέει ότι είστε διάσημος.
Μπορείτε να υπογράψετε αυτό;»
Τόσο γοητευτικός όσο φαντάζεστε, ο Μουρ ρώτησε το όνομά μου και υπέγραψε το πίσω μέρος του αεροπορικού εισιτηρίου μου, γράφοντας ένα θερμό μήνυμα με πολλές ευχές.

Εγώ είμαι κατενθουσιασμένος, όμως καθώς πηγαίνουμε πίσω στις θέσεις μας, κοιτάζω την υπογραφή του.
Είναι δύσκολο να την αποκρυπτογραφήσω, όμως σε καμία περίπτωση δεν λέει "James Bond".
Ο παππούς μου την κοιτάζει, και με τα πολλά ξεχωρίζει πως μάλλον λέει "Roger Moore".
Δεν έχω ιδέα ποιος είναι αυτός και νιώθω να χάνω τη γη κάτω απ' τα πόδια μου.

Λέω στον παππού μου πως μου υπέγραψε λάθος, ότι έγραψε το όνομα κάποιου άλλου, οπότε ο παππούς μου πηγαίνει ξανά στον Μουρ, κρατώντας το εισιτήριο που μόλις μου είχε υπογράψει. Τον ακούω να λέει «ο εγγονός μου λέει πως έβαλες λάθος όνομα.
Λέει πως λέγεσαι Μποντ».

Ο Μουρ αμέσως συνειδητοποίησε τι συνέβαινε και μου έκανε νεύμα για να πάω κοντά του.
Όταν πήγα,έσκυψε προσεκτικά,κοίταξε αριστερά και δεξιά μήπως μας άκουγε κανείς,ύψωσε το φρύδι του και με σιγανή φωνή μου είπε εμπιστευτικά:

«Έπρεπε να υπογράψω ως "Roger Moore" γιατί αλλιώς ο Blofeld [ο σούπερ κακός και μεγάλος αντίπαλος του Μποντ] μπορεί να μάθει πως ήμουν εδώ!»
Μου ζήτησε να μην πω λέξη σε κανέναν πως είδα τον Μποντ και με ευχαρίστησε που θα κρατούσα το μυστικό του.  

Γύρισα στη θέση μου, τρέμοντας απ' τον ενθουσιασμό μου.
Ο παππούς μου με ρώτησε αν πήρα τελικά την υπογραφή "James Bond".
«Όχι, παππού», του απάντησα,«δεν ήταν τελικά αυτός...
Έκανα λάθος!».
Ήμουν και επισήμως συνεργάτης του Τζέιμς Μποντ...  

Πολλά πολλά χρόνια αργότερα, δούλευα ως σεναριογράφος σ' ένα γύρισμα της UNICEF κι ο Μουρ συμμετείχε σ' αυτό ως πρεσβευτής της.
Ήταν αξιαγάπητος, και καθώς ο τεχνικός έστηνε την κάμερα, αφηγήθηκα στα πεταχτά στον Μουρ την ιστορία από τότε που ήμουν 7 ετών.

Του άρεσε η ιστορία, και γέλασε και μου είπε:
«ΟΚ, παρότι δεν το θυμάμαι, χαίρομαι που είχες την ευκαιρία να συναντήσεις τον Μποντ». Γέλασα και χάρηκα κι εγώ.  

Αλλά λίγο αργότερα, μετά το γύρισμα, έκανε κάτι φανταστικό.
Με προσπέρασε στο διάδρομο καθώς πήγαινε προς το αμάξι του, κι όταν τον έφτασα σταμάτησε, κοίταξε αριστερά και δεξιά,ύψωσε το φρύδι του και με σιγανή,συνωμοτική φωνή μου είπε, με το υπέροχο χιούμορ του:

«Φυσικά και θυμήθηκα τη συνάντησή μας στη Γαλλία...
Αλλά δεν είπα τίποτα εκεί μέσα, εξαιτίας του τεχνικού...
Ποιος μου λέει ότι δεν εργάζεται για τον Blofeld;..."

Ένιωσα στα 30 μου ακριβώς τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα νιώσει και στα 7 μου. Τι τέλειος άνθρωπος ήταν αυτός.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom