Νέα

Πεθανε ο Παυλος Ψωμιαδης (ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα silverdragon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 418
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
ναι αυτό είναι μια γραφειοκρατική μαλακία που κύρια οφείλεται σε έλλειψη διασύνδεσης μεταξύ υπηρεσιών.βέβαια το να βγάλεις πινακίδες σε ένα αυτοκίνητο δεν σημαίνει ότι το κυκλοφορείς κιόλας.

να σου δώσω παράδειγμα από την Γερμανία και μάλιστα το 1989, πολύ πριν γίνει της πόπης με διασύνδεση κλπ.

Απλά πραγματάκια....

Πας να βγάλεις πινακίδες, σου ζητούσαν τότε (γιατί τώρα με ένα κλικ....τα ξερνάει το σύστημα μπροστά τους, τουλάχιστον τα περισσότερα)

- βεβαίωση δ/νσης κατοικίας (όχι με λογαριασμό κλπ, αλλά από το δημαρχείο, επίσημα που μένεις το οποίο από πίσω του συμπαρασύρει άλλους ελέγχους)
- βεβαίωση ασφάλισης
- τίτλο ιδιοκτησίας αυτοκινήτου, τίτλο ιδιοκτησίας, όχι άδεια κυκλοφορίας! (άλλο κουφό εδώ στην ελλάδα....)
- ΚΤΕΟ

4 χαρτάκια. Τίποτα άλλο. Δεν τα είχες? Τον πούλο... Τα είχες? Σε 15 λεπτά είχες πινακίδες.

Το ίδιο έτος, συνέβη το ακόλουθο αξιοσημείωτο. Από τραπεζικό λάθος, δεν φαίνεται στην ασφάλεια ότι έχω πληρώσει τα ασφάλιστρα για το αυτοκίνητό μου. edit: για την συνέχιση του δεύτερου εξαμήνου ασφάλισης.

Φοιτητής τότε, κινητά δεν υπήρχαν...σιγά μην με έβρισκαν οι ασφαλιστικές στο τηλέφωνο να με ενημερώσουν (τα πρωινά κοιμόμουν χαχαχαχα).

Χτυπάει το κουδούνι...καλώς τα στρουμφάκια...

τι έκανα μάγκες?
"που είναι το αυτοκίνητό σας?" ,
γιατί?
"γιατί δεν έχετε πληρώσει ασφάλεια και ήρθαμε να σας αφαιρέσουμε πινακίδες"
(ουσιαστικά ξύνουν τον θυρεό της πόλης και είναι άκυρες).

Τι λετε ρε μάγκες?

Με την τσίμπλα στο ματι, τους λέω ότι έχω πληρώσει κλπ κλπ κλπ, πάμε στο τμήμα...ο αστυνομικός τηλεφωνεί ασφάλεια....τηλεφωνεί τράπεζα....φαίνεται που είναι το λάθος....μου ζητάει συγγνώμη και ετοίμασε ένα λογαριασμό προς την τράπεζα (το είδα γιατί έπρεπε να συνυπογράψω) όπου τους χρέωναν έξοδα κινητοποίησης της αστυνομίας χωρίς λόγο και με ευθύνη της τράπεζας. Και όλα αυτά....ένας αστυνομικός που 1000% ο παππούς του ήταν SS και απευθυνόταν σε έναν αξύριστο, αχαΐρευτο, μελαχρινό γρεκό που προσπαθούσε να βρει το δίκιο του.

Τι συμπεραίνουμε....

- διασύνδεση και αρχίδια μάντολες....
- εάν οι υπάλληλοι (όποιοι και να είναι αυτοί) κάνουν καλά την δουλειά τους...όλα πάνε ρολόι
- το σύστημα είναι στημένο με βάση την λογική και όχι την μαλακία...δεν έχεις ασφάλεια? δεν έχει πινακίδες. Δεν πληρώνεις την ασφάλεια? Είναι υποχρεωμένοι να δηλώσουν στην αστυνομία ότι κυκλοφορείς ακάποτος! Και αυτοί ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.
- κάνει μαλακία η τράπεζα ή η ασφαλιστική? τότε οι μπάτσοι δεν μασάνε και θα χρεώσουν έξοδα κινητοποίησης. (γενικά δεν μασάνε...το έχω γευτεί πολλές φορές εκεί)

απλά πραγματάκια, την εποχή του fax και των περιστεριών, χωρίς email, Wifi, LANs, πύλες  κλπ κλπ κλπ

Απλά...πολύ απλά....εκτός του ότι είναι ευσυνείδητοι, ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ κιόλας, μία ενέργεια που εδώ την έχουμε ξεχάσει παντελώς.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.961
Κριτικές
14
Like
3.826
Πόντοι
2.777
ιστορικη μερα η σημερινη καθως δειχνει να μην μπορει να αποφυγει το κλεισιμο μια απο τις μεγαλυτερες ασφαλιστικες εταιρειες της χωρας,η ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ.
Ενα γεγονος που συμβαινει πρωτη φορα στην ελλαδα σε ασφαλιστικη ζωης.
το αποτελεσμα ειναι χιλιαδες εργαζομενοι στο δρομο και περιμενω με αγωνια να δω τι θα γινει με τους εκατονταδες χιλιαδες ασφαλισμενους με νοσοκομειακα και συνταξιοδοτικα προγραμματα.
θα δωθει σωστη και εφικτη λυση?
ολο το θεμα ειναι μια ατυχης επιχειρηματικη καταληξη η απλα σημεια των καιρων????


να ειστε ολοι καλα!

Κλάφτε τα λεφτουδάκια σας...
Ρε σεις η μόνη λύση είναι ότι περισσεύει να μπαίνει στο πάπλωμα.
Κι εξηγούμαι, η κάθε λησταρχίνα ασφαλιστική τα λεφτά τα βάνει (ντιβάνι) σε επενδυτικά πακέτα, τα οποία μπορεί να πάρουν τον πέουλο, ή μπορεί και να καρπίσουν. Αν καρπίσουν φυσικά δε θα έχετε μερίδιο ακόμη κι αν έχετε δώσει φράγκα τα τελευταία 20 χρόνια. Τα καρπόνονται και τα μασουλάνε οι γκόλντεν ουάνς μαζί με τους μετόχους (αν είναι τυχεροί οι τελευταίοι), αν από την άλλη την πατήσουνε, απλά θα πάρετε στην καλλίτερη μια αποζημίωση επί του ποσοστού συμμετοχής δηλαδή τσεςπου μπλε και κοτλέ.

Αυτά.
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Από in.gr

"Την οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας των ασφαλιστικών εταιρειών Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, Γενική Ενωση ΑΕΕΓΑ (General Union), Γενική Πίστη ΑΕΕΓΑ (General Trust) και Γ.Η. Σκούρτης ΑΕΕΓΑ, αποφάσισε ομόφωνα το Διοικητικό Συμβούλιο της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης που συνεδρίασε, διότι οι εν λόγω εταιρείες δεν ανταποκρίθηκαν στις υποχρεώσεις τους προκειμένου να καλύψουν τα απαιτούμενα περιθώρια φερεγγυότητας, έτσι ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους.

»Αντί να κατατεθούν τα οφειλόμενα ποσά στους συγκεκριμένους λογαριασμούς, στις 16 και στις 18 Σεπτεμβρίου 2009 εμφανίστηκε στην ΕΠΕΙΑ[size=12pt] ο κ. Παύλος Ψωμιάδης (Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ) και προς κάλυψη των απαιτούμενων ποσών των τεσσάρων πρώτων εκ των προαναφερόμενων εταιρειών κατέθεσε εγγυητική επιστολή ύψους 550 εκατ. ευρώ της τράπεζας HSBC, η οποία μετά από έλεγχο της Τραπέζης της Ελλάδος αποδείχθηκε ότι δεν είναι γνήσια[/size]."
οντως το λεει :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Μόνο στην Ελλαδα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Το γεγονός αυτό μας γνωστοποίησε η ΤτΕ με σχετικό έγγραφό της (αρ.πρ: ΙΔ/27 της 18/09/09) υποδεικνύοντας ταυτόχρονα και την άμεση ενημέρωση των Εισαγγελικών Αρχών, ενημέρωση στην οποία η ΕΠ.Ε.Ι.Α. έχει ήδη προβεί από 18/09/09.


  ουτε ο αγαπουλας τετοια πραγματα , ασε που ο αγαπουλας θα την ετρωγε την εγγυητικη!!!!

Εδω το σαιτ της ΕΠΕΙΑ

  κανονικα το ΧαΧΑ πρεπει να βουλιαξει αυριο αλλα θα εγγυηθουν σημερα το μελλον της χωρας οι αρχηγοι στο mastrubate εεε debate

 

Facial_Freak

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2007
Μηνύματα
173
Κριτικές
8
Like
2
Πόντοι
1
για ένα μήνα από την πτώχευση και ΜΟΝΟ για ατυχήματα. Κλοπές και λοιπές πρόσθετες πράξεις τομπούλογλου.

φιλαρακια εγω στις 10 Απριλιου ειχα ατυχημα, με ειχε χτυπησειαμαξι με τη μηχανη μου (εφταιγε)και ειναι ασφαλισμενος στην General Union. Απο τοτε δεν εχω αποζημειωθει , εχω ζητησει κ αποζημειωση για τα χαμενα μου μεροκαματα (τα οποια τα καλυπτει η ασφαλιστικη σε συνεργασια με το ΙΚΑ ). Πηρα τηλ. προχτες να μαθω τι γινεται και μου ειπαν πως εχουνε παγωσει οι πληρωμες κ καλα λογω αυξησης Μ.Κ. Απο την ασφαλιστρια μου εμαθα πως παει κ ατυη η εταιρεια για λουκετο, κ οι υπαλληλοι της ειναι απληρωτοι απο Ιουλιο!!! Κ βεβαια αμα κλεισει παμε επικουρικο... Αυτο ομως τι σημαινει? θα τα παρω τα χρηματα που δικαιωνο η θα παρω τ'αρχιδια μου????????!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
φιλαρακια εγω στις 10 Απριλιου ειχα ατυχημα, με ειχε χτυπησειαμαξι με τη μηχανη μου (εφταιγε)και ειναι ασφαλισμενος στην General Union. Απο τοτε δεν εχω αποζημειωθει , εχω ζητησει κ αποζημειωση για τα χαμενα μου μεροκαματα (τα οποια τα καλυπτει η ασφαλιστικη σε συνεργασια με το ΙΚΑ ). Πηρα τηλ. προχτες να μαθω τι γινεται και μου ειπαν πως εχουνε παγωσει οι πληρωμες κ καλα λογω αυξησης Μ.Κ. Απο την ασφαλιστρια μου εμαθα πως παει κ ατυη η εταιρεια για λουκετο, κ οι υπαλληλοι της ειναι απληρωτοι απο Ιουλιο!!! Κ βεβαια αμα κλεισει παμε επικουρικο... Αυτο ομως τι σημαινει? θα τα παρω τα χρηματα που δικαιωνο η θα παρω τ'αρχιδια μου????????!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
Η ασφάλεια σου σε πληρώνει εσένα.
Αυτή μετα θα κυνηγάει την General Union ή τον εκκαθαριστή της General Union ή το επικουρικό.
Εσύ ασχολείσαι μόνο με την ασφάλεια σου.
 

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
2.007
ε καλα ηταν γνωστο εδω και χρονια οτι ηταν σαπακι.
Διεφθαρμενοι ελεκτικοι μηχανισμοι, πολιτικοι και ρουφιανοι(δημοσιογραφοι) σφυριζαν αδιαφορα εδω
και χρονια.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
εδω και τουλαχιστον 1 χρονο ηταν σχεδον σιγουρο οτι αργα η γρηγορα η Ασπις θα κλεισει
Αρα δεν φταιει κανεις αλλος εκτος απο σας τους ιδιους και οι ασφαλιστες σας
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
φιλαρακια εγω στις 10 Απριλιου ειχα ατυχημα, με ειχε χτυπησειαμαξι με τη μηχανη μου (εφταιγε)και ειναι ασφαλισμενος στην General Union. Απο τοτε δεν εχω αποζημειωθει , εχω ζητησει κ αποζημειωση για τα χαμενα μου μεροκαματα (τα οποια τα καλυπτει η ασφαλιστικη σε συνεργασια με το ΙΚΑ ). Πηρα τηλ. προχτες να μαθω τι γινεται και μου ειπαν πως εχουνε παγωσει οι πληρωμες κ καλα λογω αυξησης Μ.Κ. Απο την ασφαλιστρια μου εμαθα πως παει κ ατυη η εταιρεια για λουκετο, κ οι υπαλληλοι της ειναι απληρωτοι απο Ιουλιο!!! Κ βεβαια αμα κλεισει παμε επικουρικο... Αυτο ομως τι σημαινει? θα τα παρω τα χρηματα που δικαιωνο η θα παρω τ'αρχιδια μου????????!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
θα τα πα΄ρεις,αλλα θα καθυστερήσουν 3-4 μήνες ακόμα

είχες υπογράψει φιλική δήλωση ατυχήματος?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
και όσο για τον Αλβανό που λές ότι θα σε τρακάρει.. αν το αυτοκίνητο έχει ξένες πινακίδες τότε για να περάσει σύνορα απαιτείται πράσινη καρτα δηλαδή βεβαίωση ασφάλισης από φορέα του τόπουταξινόμησης του οχήματος...

αυτά που γράφετε τα σκέφτεστε;
αγοράζεις αυτοκίνητο μεταχειρισμένο χωρίς ασφάλεια.
οι Αλβανοί κυκλοφοράνε με πλαστές άδειες κλεμμένων αυτοκινήτων κα πλαστά διαβατήρια....
στην ασφάλεια αυτοκινήτου θα κολλήσουν;
στα είπε ο Γιώργος.
Σε όλα τα νορμάλ πολιτισμένα κράτη, αυτοκίνητο που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΑ..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η ασφάλεια σου σε πληρώνει εσένα.
Αυτή μετα θα κυνηγάει την General Union ή τον εκκαθαριστή της General Union ή το επικουρικό.
Εσύ ασχολείσαι μόνο με την ασφάλεια σου.

είσαι και ημιμαθής.
αυτό γίνεται ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΦΙΛΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.
Αμα δε τρακάρεις με αυτοκίνητο της ασφάλειάς σου, ενώ νομίζεις ότι καθάρισες, ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΙΣΕΣ......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
εδω και τουλαχιστον 1 χρονο ηταν σχεδον σιγουρο οτι αργα η γρηγορα η Ασπις θα κλεισει
Αρα δεν φταιει κανεις αλλος εκτος απο σας τους ιδιους και οι ασφαλιστες σας

πάλι φταίει ο μαλάκας.
πάλι ο μαλάκας πρέπει να μυρίζει τα νύχια του εάν είναι απατεώνας ο ασφαλιστής του και το κράτος.

Λαμπρή λογική.
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
πάντως αν κανείς συνάγωνιστής εδώ ήταν σε αυτές τις εταιρίες ασφαλισμένος ή είχε ατύχημα, και θέλει να του πω τι να κάνει στην συνέχεια ανάλογα με την περίπτωση του μήπως και γλυτώσει το να ξαναπληρώσει ας στείλει πμ.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.340
Κριτικές
3
Like
6.941
Πόντοι
1.486
θα τα πα΄ρεις,αλλα θα καθυστερήσουν 3-4 μήνες ακόμα

είχες υπογράψει φιλική δήλωση ατυχήματος?
Tale ετοίμασε χαρτια ασφαλισης αυριο...Αντε πάλι μ'έπιασες πελαααααατη!!! :tits2: :tits2: :tits2: :tits2: :tits2:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
πάντως αν κανείς συνάγωνιστής εδώ ήταν σε αυτές τις εταιρίες ασφαλισμένος ή είχε ατύχημα, και θέλει να του πω τι να κάνει στην συνέχεια ανάλογα με την περίπτωση του μήπως και γλυτώσει το να ξαναπληρώσει ας στείλει πμ.

δε θα γλιτώσει.........
μην τον ταλαιπωράς τον άνθρωπο....
το δοκίμασα....
τζάμπα κόπος.....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
μαλάκα να σε πεί ο τάλως ο πούστης ρε...... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ναυαρχούκο....πα΄ρε τηλ να τα πούμε μπας και την γλυτώσεις.....

αχαχαχα ρε απατεωνίσκο εάν δεν πάρουμε πρωτάθλημα και φύγει ο τεντάς να μείνεις να κοιμάσαι σε τεντόπανο ρε παραμυθά.......
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.203
Κριτικές
3
Like
1.359
Πόντοι
566
ιστορικη μερα η σημερινη καθως δειχνει να μην μπορει να αποφυγει το κλεισιμο μια απο τις μεγαλυτερες ασφαλιστικες εταιρειες της χωρας,η ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ.
Ενα γεγονος που συμβαινει πρωτη φορα στην ελλαδα σε ασφαλιστικη ζωης.
το αποτελεσμα ειναι χιλιαδες εργαζομενοι στο δρομο και περιμενω με αγωνια να δω τι θα γινει με τους εκατονταδες χιλιαδες ασφαλισμενους με νοσοκομειακα και συνταξιοδοτικα προγραμματα.
θα δωθει σωστη και εφικτη λυση?
ολο το θεμα ειναι μια ατυχης επιχειρηματικη καταληξη η απλα σημεια των καιρων????


να ειστε ολοι καλα!

...μήπως την κρατικοποιήσει το ΠΑΣΟΚ ???... λέμε τώρα.... :think: :S
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
εδω και τουλαχιστον 1 χρονο ηταν σχεδον σιγουρο οτι αργα η γρηγορα η Ασπις θα κλεισει
Αρα δεν φταιει κανεις αλλος εκτος απο σας τους ιδιους και οι ασφαλιστες σας
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά μην προτρέχετε. Η Ασπίς, δεν έχει κάποια τράπεζα στο background να καλύψει? :think:

Αυτό το λέω για να σας θυμίσω ότι δεν υπάρχει μόνο ο κλάδος αυτοκινήτων - αυτό είναι το λιγότερο.

Ο κλάδος ζωής είναι το κλάμα, γιατί θα υπάρχει κόσμος που έδινε λεφτά για 20+ χρόνια και περιμένει τα λεφτά του. :helpplea:
 

opelastra

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2007
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
Τρια αυτοκινητα εχω ασφαλισμενα στην Ασπις.Παιρνω τηλεφωνο την ασφαλιστρια και το εχει κλειστο η καργιολα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom