Νέα

Πέθανε ο αστυνομικός που χτυπήθηκε από χουλιγκάνια

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.639
Like
4.967
Πόντοι
1.706
Σωστος ναι , ισως να μην επρεπε να το πει προς τα έξω, εκει εγινε η μαλακία.
Δεν μπορω να σκεφτω γιατι το είπε χυμα , ισως απο την μαλακία που τον δερνει , ισως επειδη αυτοι ειναι γενικά πιο σκληροι με τετοιες καταστασεις και ειναι συζητησεις που κανουν πιο ανετα μεταξυ τους και παρασυρθηκε
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Τι λόγο είχε να κάνει τέτοια δήλωση;
Υπήρχε μια ανάλογη περίπτωση αστυνομικού, που πυροβολήθηκε στο κεφάλι σε ενέδρα στα Ζωνιανά. Έμεινε παράλυτος, ταλαιπωρήθηκε με αγώνα σε κεντρα αποκατάστασης και τελικά έφυγε νωρίς. Έζησε λίγα χρόνια απίστευτης ταλαιπωρίας. Είχα ακούσει τον πατέρα του, σε μια εξομολόγηση ψυχής. Οι γονείς του σήκωσαν μεγάλο σταυρό και έκαναν τα πάντα, αλλά τελικά δεν ηταν αρκετό. Δε βγήκε όμως κανείς να πει, αφήστε τον να πεθάνει, η πρόβλεψη δεν είναι καλή.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.962
Like
16.695
Πόντοι
3.656
Μπορεί να το είπε γιατί ξέρει ότι έμεινε τόση ώρα χωρίς οξυγόνο ο εγκέφαλος οπότε είναι σίγουρο ότι θα είναι φυτό μετά.
Αυτός ήταν ο λόγος όταν το είπε. Μετέπειτα ξεκίνησε και κατάρρευση οργάνων , με νεφρά πρώτα.
Αν ήταν μόνο το πόδι , θα μπορούσε και με τεχνητό να έχει ποιότητα ζωής. Από ό,τι φαίνεται , δεν είναι έτσι όμως.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.506
Κριτικές
16
Like
13.745
Πόντοι
6.515
άσχετα αν δεν είναι "political correct" o Κακλαμάνης έχει δίκιο σε ανθρώπινο επίπεδο.
Έχοντας μείνει ο εγκέφαλος +10 λεπτά χωρίς οξυγόνο έχει υποστεί μη αναστρέψιμες βλάβες, και το πιθανότερο σε τεράστια έκταση - τέτοια που το κομμάτι που ακόμα λειτουργεί δεν επαρκεί για αυτό που θεωρούμε "ζωή".
Τόσο για τον ίδιο (που μάλλον δεν έχει συνείδηση έτσι κι αλλιώς) όσο κυρίως για τους οικείους του είναι προτιμότερο να ταν αφήσουν να "φύγει".
Πολιτικαλ κορέκτ και πρασινοι μπλε λογαριασμοί...

Δίκιο έχει ο Κακλαμάνης, τώρα τα νουμερα που σχολιάζουν στα, πρωιναδικα απλα επιβεβαιωνουν το βόθρο της τηλεορασης
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.938
Like
3.206
Πόντοι
1.706
Σωστος ναι , ισως να μην επρεπε να το πει προς τα έξω, εκει εγινε η μαλακία.
Δεν μπορω να σκεφτω γιατι το είπε χυμα , ισως απο την μαλακία που τον δερνει , ισως επειδη αυτοι ειναι γενικά πιο σκληροι με τετοιες καταστασεις και ειναι συζητησεις που κανουν πιο ανετα μεταξυ τους και παρασυρθηκε
Ένας λόγος κάλλιστα μπορεί να είναι πως ο τύπος είναι βουλευτής και γιατρός.
Και κάποτε αυτό το θέμα της ευθανασίας πρέπει να συζητηθεί.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στην Αμερική, το κωλοπαιδι δεν θα ζούσε πάντως.
Κάτσε να βρεθεί κι ο άλλος....
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.392
Like
69.091
Πόντοι
12.756
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Τι λόγο είχε να κάνει τέτοια δήλωση;
Υπήρχε μια ανάλογη περίπτωση αστυνομικού, που πυροβολήθηκε στο κεφάλι σε ενέδρα στα Ζωνιανά. Έμεινε παράλυτος, ταλαιπωρήθηκε με αγώνα σε κεντρα αποκατάστασης και τελικά έφυγε νωρίς. Έζησε λίγα χρόνια απίστευτης ταλαιπωρίας. Είχα ακούσει τον πατέρα του, σε μια εξομολόγηση ψυχής. Οι γονείς του σήκωσαν μεγάλο σταυρό και έκαναν τα πάντα, αλλά τελικά δεν ηταν αρκετό. Δε βγήκε όμως κανείς να πει, αφήστε τον να πεθάνει, η πρόβλεψη δεν είναι καλή.

Δεν υπαρχει αυτη η κουλτουρα σε αυτη την χώρα, ολοι πιστευουν σε θαύματα,
ολοι απο εγωισμο πιστευουν οτι πρεπει με νυχια και με δόντια να μεινει ζωντανος κάποιος εστω και αν ταλαιπωρειται.

Εγω δεν λεω οτι πρεπει ολους να τους αφηνουμε να ψοφήσουν , αλλα η ιατρική εχει παει μπροστα
και εχει την εμπειρία και την γνωση να εκφερει γνωμη αν καποιος θα ζησει αξιοπρεπώς το υπολοιπο της ζωης του.

Δεν το βαζω σε θεμα κόστους διατηρησης εν ζωη ενος που ειναι σε ασχημη κατασταση , αλλα σε θεμα ψυχικής κόπωσης και ταλαιπωρίας
και για τον ιδιο τον ασθενη και για τους δικους του.

Ποτέ μία μάνα ενας πατερας δεν θα πει αφηστε το παιδι μου να πεθάνει απο το να μεινει σακάτης σε αφασία κτλ
και θα αφιερωσουν το υπολοιπο της ζωης τους να τον φροντισουν , αλλα εώς πότε ;; μετά τι θα απογινει αυτος ;

Εκει ειναι το θέμα νομιζω
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.349
Like
2.929
Πόντοι
456
Εγώ πάλι θυμάμαι τους πήρα τηλ να έρθουν γιατί μου κλέβουν την μηχανή .....οχι μόνο με γράψανε στα @@ τους και δεν ήρθαν πότε, αλλά όταν ξανα-πηρα μου είπαν έλα εσύ από το τμήμα να το δηλώσεις!
Τους πήρες τηλέφωνο ΕΝΩ σου κλέβανε τη μηχανή, δηλαδή τους έβλεπες να στην κλέβουν, πήρες την αστυνομία και δεν ήρθε ? Εκεί οκ έχεις δίκαιο.

Σκέψου όμως ότι αν τους πήρες ΑΦΟΥ σου την κλέψανε τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι απλά να δηλώσεις την κλοπή. Δεν σου είπε κάτι λάθος σε αυτό.

Επίσης, δεν είναι ότι δεν δουλεύουν και είσαι ο μόνος που του έτυχε κάτι, μπορεί εκείνη την ώρα να ήταν σε άλλο περιστατικό πιο επείγον ή να μην είχαν περιπολικό να διαθέσουν γιατί κι αυτοί σε αρκετά τμήματα είναι υποστελεχωμένοι.

Δεν δικαιολογώ κανέναν, απλά περιγράφω μια κατάσταση που ισχύει.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.639
Like
4.967
Πόντοι
1.706
Δεν υπαρχει αυτη η κουλτουρα σε αυτη την χώρα, ολοι πιστευουν σε θαύματα,
ολοι απο εγωισμο πιστευουν οτι πρεπει με νυχια και με δόντια να μεινει ζωντανος κάποιος εστω και αν ταλαιπωρειται.

Εγω δεν λεω οτι πρεπει ολους να τους αφηνουμε να ψοφήσουν , αλλα η ιατρική εχει παει μπροστα
και εχει την εμπειρία και την γνωση να εκφερει γνωμη αν καποιος θα ζησει αξιοπρεπώς το υπολοιπο της ζωης του.

Δεν το βαζω σε θεμα κόστους διατηρησης εν ζωη ενος που ειναι σε ασχημη κατασταση , αλλα σε θεμα ψυχικής κόπωσης και ταλαιπωρίας
και για τον ιδιο τον ασθενη και για τους δικους του.

Ποτέ μία μάνα ενας πατερας δεν θα πει αφηστε το παιδι μου να πεθάνει απο το να μεινει σακάτης σε αφασία κτλ
και θα αφιερωσουν το υπολοιπο της ζωης τους να τον φροντισουν , αλλα εώς πότε ;; μετά τι θα απογινει αυτος ;

Εκει ειναι το θέμα νομιζω
Μεγάλο θέμα ανοίγεις τώρα.
Είμαι στα επείγοντα περιμένοντας σειρά κι έρχεται περίπτωση ανθρώπου γύρω στα 30-35. Είχε μία μορφή νοητικής υστέρησης, με κινητικά προβλήματα και αδυναμία εξυπηρέτησης. Γινόταν ολόκληρη ανάλυση των εξετάσεων από ιατρικό επιτελείο, δεν κατάλαβα μία ως προς το τι ψάχνουν και τελικά αποφάσισαν τη μετακίνηση σε άλλο νοσοκομείο, σε συνεννόηση με τους δικούς του. Όπου δικοί του η αδερφή του και ο άντρας της. Του μιλούσαν σαν μικρό παιδί.
Το πρώτο που σκέφτηκα είναι τι θα γίνει αυτό το παλληκάρι αν η αδερφή του πει φτάνει ή πάθει κάτι.
Είναι δείγμα της εξέλιξής μας ως κοινωνία ότι αυτά τα πλάσματα δεν τα εγκαταλείπουμε να πεθάνουν, αλλά ποιο είναι το όριο ώστε να πεις φτάνει, τι ζωή είναι αυτή που ζει; Ο καθένας μας οφείλει να απαντήσει μόνος του. Δε νομίζω ότι αυτή πρέπει να είναι απάντηση της κάθε Πολιτείας.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.349
Like
2.929
Πόντοι
456
Δομές χρειάζονται για τέτοια άτομα γιατί ακριβώς αν πεθάνουν οι συγγενείς τους μένουν μόνοι τους και αβοήθητοι στην ουσία.

Δομές οργανωμένες με άτομα καταρτισμένα που θα κάνουν καλά τη δουλειά τους με ανθρωπιά αλλά και να αμείβονται σωστά.

Τι τα λέμε αυτά όμως ,παραμύθια για ιδανικούς κόσμους είναι.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.962
Like
16.695
Πόντοι
3.656
Δομές χρειάζονται για τέτοια άτομα γιατί ακριβώς αν πεθάνουν οι συγγενείς τους μένουν μόνοι τους και αβοήθητοι στην ουσία.

Δομές οργανωμένες με άτομα καταρτισμένα που θα κάνουν καλά τη δουλειά τους με ανθρωπιά αλλά και να αμείβονται σωστά.
Για τις δομές αυτές, είσαι διατεθειμένος να δουλεύεις τσάμπα , πόσες ώρες τη βδομάδα ;
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ή μήπως εσύ προσωπικά καμία ....
αλλά προτείνεις να πληρώνει ....
ο ιατρός ... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ....
ο δικηγόρος ... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ....
αυτός που έχει .... 3000cc ΙΧ .... που δεν έχεις ....

αυτός που έχει σπίτι 300τμ ... που δεν έχεις ....

αυτός που έχει κυνηγετικά σκοπευτικά όπλα ....που δεν έχεις ....

αυτός που έχει πισίνα .... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ;;;;

αυτός που έχει 5 χρυσά ρολόγια ...που ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ .... ΟΤΑΝ Η ΔΕΞΙΑ ΝΔ ΦΤΙΑΞΕΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ....

αυτός που έχει 500 χρυσές λίρες .... που εσύ δεν έχεις ...


Εσύ, τι είσαι διατεθειμένος να δώσεις, για τις "δομές" που θες να υπάρχουν ;;;
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.349
Like
2.929
Πόντοι
456
Τόσα εκατομμύρια που τσεπώνουν από φόρους δηλαδή δεν θα μπορούσαν να τα διαθέσουν σαν κονδύλι ? Τι ακούω ρε παιδιά έλεος...Ναι ρε φίλε αν πάρουν 5 ευρώ το χρόνο από κάθε Έλληνα θα τα έδινα γιατί πραγματικά αν είχαμε κράτος αυτό θα κάνανε και δεν θα μίλαγε κανείς γιατί θα είχες δομές για ΟΛΑ και ασφάλειες και τα πάντα...
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.902
Κριτικές
14
Like
3.245
Πόντοι
746
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Τι λόγο είχε να κάνει τέτοια δήλωση;
Υπήρχε μια ανάλογη περίπτωση αστυνομικού, που πυροβολήθηκε στο κεφάλι σε ενέδρα στα Ζωνιανά. Έμεινε παράλυτος, ταλαιπωρήθηκε με αγώνα σε κεντρα αποκατάστασης και τελικά έφυγε νωρίς. Έζησε λίγα χρόνια απίστευτης ταλαιπωρίας. Είχα ακούσει τον πατέρα του, σε μια εξομολόγηση ψυχής. Οι γονείς του σήκωσαν μεγάλο σταυρό και έκαναν τα πάντα, αλλά τελικά δεν ηταν αρκετό. Δε βγήκε όμως κανείς να πει, αφήστε τον να πεθάνει, η πρόβλεψη δεν είναι καλή.
Δεν τα λες και λίγα 8 χρόνια, για αυτήν την κατάσταση...
Αλλά πάντα ο στενός κύκλος του παθόντα θέλει να ελπίζει...
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.199
Like
4.121
Πόντοι
456
Τι λένε ρε Τυπε μου οι καθυστερημενοι ?Τι διαβάζω πρωί πρωί ρε πουστη μου?Δεν υπαρχει επικίνδυνη περιοχή στην Αθήνα και ότι δεν κλέβουν κινητά?Αληθεια τωρα???:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
E για πες μου να πάω να περάσω να δοκιμάσω. Αστεία γεγονότα όπως αυτό που λες μπορεί να γίνει και σε μια επαρχία; Αυτό καθιστά ότι έχει υψηλή εγκληματικότητα;;
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.349
Like
2.929
Πόντοι
456
5 ευρώ να πάρεις από κάθε Έλληνα πολίτη το χρόνο είναι 50.000.000 ...

Με τόσα λεφτά πιστεύεις δεν φτιάχνεις δομές για τα πάντα ? Στη Σουηδία κάθε πολίτης δίνει ένα ποσό κι έχουν ΟΛΟΙ ασφάλεια πολύ δύσκολο να το φέρουμε κι εδώ γιατί πως θα κλέψει ο εκάστοτε μαλακας πολιτικός θα μου πεις...
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.962
Like
16.695
Πόντοι
3.656
Ναι ρε φίλε αν πάρουν 5 ευρώ το χρόνο από κάθε Έλληνα θα τα έδινα
5€ αν δίνεις
είναι 3 44αρες σφαίρες

1.30€ η μία.


Ευθανασία λοιπόν προτείνεις.
Δεν θες να πληρώσεις δομές και ιδρύματα.

Οι μεγάλες εταιρείες, αν διαβάσεις , έχουν ζημιά. Κάθε χρόνο .
Έχουν το δικαίωμα.
Οι σαλεπιτζήδες , πρέπει να βγάζουν τουλάχιστον 14200€ το χρόνο . Και οι καστανάδες. Εφόσον έχουν πάνω από 12 χρόνια.
Με αυτά θα δώσουν 3500€ φόρο . Και άλλα τόσα ταμείο .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

5 ευρώ να πάρεις από κάθε Έλληνα πολίτη το χρόνο είναι 50.000.000 ...
Ένα @ φτιάχνεις.
Ούτε καταυλισμό με τσαντήρια δεν φτιάχνεις. Χωρίς τρεχούμενο νερό .
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.392
Like
69.091
Πόντοι
12.756
Μεγάλο θέμα ανοίγεις τώρα.
Είμαι στα επείγοντα περιμένοντας σειρά κι έρχεται περίπτωση ανθρώπου γύρω στα 30-35. Είχε μία μορφή νοητικής υστέρησης, με κινητικά προβλήματα και αδυναμία εξυπηρέτησης. Γινόταν ολόκληρη ανάλυση των εξετάσεων από ιατρικό επιτελείο, δεν κατάλαβα μία ως προς το τι ψάχνουν και τελικά αποφάσισαν τη μετακίνηση σε άλλο νοσοκομείο, σε συνεννόηση με τους δικούς του. Όπου δικοί του η αδερφή του και ο άντρας της. Του μιλούσαν σαν μικρό παιδί.
Το πρώτο που σκέφτηκα είναι τι θα γίνει αυτό το παλληκάρι αν η αδερφή του πει φτάνει ή πάθει κάτι.
Είναι δείγμα της εξέλιξής μας ως κοινωνία ότι αυτά τα πλάσματα δεν τα εγκαταλείπουμε να πεθάνουν, αλλά ποιο είναι το όριο ώστε να πεις φτάνει, τι ζωή είναι αυτή που ζει; Ο καθένας μας οφείλει να απαντήσει μόνος του. Δε νομίζω ότι αυτή πρέπει να είναι απάντηση της κάθε Πολιτείας.
νομιζω της Ιατρικης ειναι να γνωμοδοτησει πρωτα και μετά να παρει η πολιτεια σε συννενοηση με τους συγγενεις μια αποφαση.
Τον τελευταιο λόγο οι συγγενεις , αλλα θα πρεπει πρωτα να βεβαιωσουν οτι καλυπτονται καποιες προυποθέσεις.
πχ ,
υπαρχει χώρος καταλληλος να φιλοξενηθει ο ατυχος στο σπιτι ;
περα απο την στηριξη με επιδόματα της πολιτειας (που ποτέ δεν φτανουν ) η οικογένεια μπορει να διαθεσει καποιο ποσο για τις αναγκες του ασθενη ;
ηλικία και οικογενειακή κατάσταση των συγγενων ;
ηλικία του ασθενη ;
οικογενειακη κατασταση του ασθενη ;
Υπαρχουν δομές μετά να φιλοξενηθει ο ασθενης αν παθουν κατι οι δικοι του ;

Φαινεται πολυπλοκο , αλλα καλυτερα ετσι απο το μια 75χρονη μανα χηρα να παρει ενα παιδι σε αφασία σπιτι της για να το προσεχει οταν σε λιγο καιρο και αυτη
δεν θα μπορει να εξυπηρετειται ..

Ειναι πολυ ευαισθητα θεματα που σιγουρα δεν μπορει να τα λυσει το σημερινο μπουρδελο που εχουμε , θελει πολυ αξιολογες κοινωνίες αυτη η εξίσωση.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.249
Like
10.191
Πόντοι
2.606
Ακόμη κι αν έχεις χεσμένη τη δική σου ζωή.
η πλακα ειναι οτι αυτο που εγινε ειχε ανακοινωθει.....και ο θιασος βγαινει στα καναλια και τραγουδαει την τσιγκολελετα....ουτε κιχ δεν βγαζουν!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom