Νέα

Πέθανε γιατί ήθελε να ζήσει με αξιοπρέπεια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα geoMan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

panos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.594
Κριτικές
1
Like
5.020
Πόντοι
456
Και πολυ καλά εκανες , ουρα να πανε στην Νασα κανουν , αλλα στα βαπορια δεν παει κανεις :coffee:
τα τελευταια χρονια πολλοι το γυρισαν παλι στα βαπορια με τα λεφτα που παιζουν εξω..εγω τα εχω παρατησει προ πολλου αλλα μου τα λεει ο αδερφος μου,μαχαιριες παιζουν ποιος θα παρει το επομενο βαπορι που βγαινει
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.616
Like
67.729
Πόντοι
12.756
τα τελευταια χρονια πολλοι το γυρισαν παλι στα βαπορια με τα λεφτα που παιζουν εξω..εγω τα εχω παρατησει προ πολλου αλλα μου τα λεει ο αδερφος μου,μαχαιριες παιζουν ποιος θα παρει το επομενο βαπορι που βγαινει
εστω και αυτο δείχνει οτι η επιλογη σου ηταν σωστη
οταν οι αλλοι μαλακιζοντουσαν εσενα σε ετρωγε η αλμυρα
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
152
Like
327
Πόντοι
1
Αμα ηθελε αξιοπρεπεια στην ζωη του ας μην διάλεγε το επάγγελμα του αστυνομικου στην Ελλαδα

Το θεμα εκλεισε , μπορει να κλειδωθει :coffee:
Ετσι ακριβως.
Επισης δεν πεθανε γιατι ηθελε να ζησει με αξιοπρεπεια, πεθανε γιατι καταπλακωθηκε απο μπαζα. Το αναγραφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ το αρθρο που ποσταρατε.
Μη μιλατε σαν ελληνες δημοσιογραφοι.
 

panos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.594
Κριτικές
1
Like
5.020
Πόντοι
456
εστω και αυτο δείχνει οτι η επιλογη σου ηταν σωστη
οταν οι αλλοι μαλακιζοντουσαν εσενα σε ετρωγε η αλμυρα
αδερφε στα 18-19 οταν ολοι οι φιλοι μου γαμουσαν πιναν κ ξεφαντωναν εμενα με ετρωγε η τσιμπιδα στη ζωνη κ η βρωμα κ βαραγα 10-12 ωρες τη μερα...αλλα αν δεν ειχα αναγκη δε θα το εκανα κ εγω..το θεμα μας ομως ειναι η επαγγελματικο/οικονομικη κατασταση,το να μη χρειαζεται καποιος να δουλευει 2-3 δουλειες να ζησει η οικογενεια του (αυτο εγω δε το λεω "ζεις αξιοπρεπως" καθως δεν εχεις χρονο ουτε να κλασεις!),να μη χρειαζεται να βαρας κουρασμενος ξενυχτισμενος υπερωριες γτ με τα 700 δε βγαινεις...
 
OP
OP
geoMan

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.337
Κριτικές
16
Like
13.430
Πόντοι
5.577
Αμα ηθελε αξιοπρεπεια στην ζωη του ας μην διάλεγε το επάγγελμα του αστυνομικου στην Ελλαδα

Το θεμα εκλεισε , μπορει να κλειδωθει :coffee:
Ήθελε να γίνει πολιτικος τυπε αλλά είχε πιασει όλα τα ποστα το μητσοτακεικο
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.616
Like
67.729
Πόντοι
12.756
Ετσι ακριβως.
Επισης δεν πεθανε γιατι ηθελε να ζησει με αξιοπρεπεια, πεθανε γιατι καταπλακωθηκε απο μπαζα. Το αναγραφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ το αρθρο που ποσταρατε.
Μη μιλατε σαν ελληνες δημοσιογραφοι.
αδερφε ξερεις γιατι πέθανε ;; επειδη κουραστηκα να διαβάζω δακρύβρεχτα μηνυματα συμπαραστασης για εναν που ηταν μαλάκας και το πληρωσε ..

Ξερεις γιατι ηταν μαλάκας ;; θα σου πω εγω , απλα και ομορφα και αδιαμφισβήτητα..

Γιατι πηγε να κανει μια δουλεια που δεν ηξερε , πηγε να κανει μια δουλεια που ουτε οι αλλοι ηξεραν και δεν το πηρε χαμπαρι . λογικο γιατι ειναι μπατσος

Γιατι αν ηξερε δεν θα καθοταν απο κατω απο σπιτι που γκρεμιζαν φερουσα τοιχοποιία, και γενικά δεν καθεσαι κατω απο σπιτια που γκρεμιζουν μεσα ..

Τωρα εσυ θα μου πεις , "και που να ηξερε τι γινεται μέσα , αφου αυτος απ εξω ηταν στο φορτηγο ..." προφανως και δεν εχεις δει ουτε εσυ ουτε αυτος τι μετρα λαμβανονται οταν γινονται τετοιες εργασίες
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
152
Like
327
Πόντοι
1
αδερφε ξερεις γιατι πέθανε ;; επειδη κουραστηκα να διαβάζω δακρύβρεχτα μηνυματα συμπαραστασης για εναν που ηταν μαλάκας και το πληρωσε ..

Ξερεις γιατι ηταν μαλάκας ;; θα σου πω εγω , απλα και ομορφα και αδιαμφισβήτητα..

Γιατι πηγε να κανει μια δουλεια που δεν ηξερε , πηγε να κανει μια δουλεια που ουτε οι αλλοι ηξεραν και δεν το πηρε χαμπαρι . λογικο γιατι ειναι μπατσος

Γιατι αν ηξερε δεν θα καθοταν απο κατω απο σπιτι που γκρεμιζαν φερουσα τοιχοποιία, και γενικά δεν καθεσαι κατω απο σπιτια που γκρεμιζουν μεσα ..

Τωρα εσυ θα μου πεις , "και που να ηξερε τι γινεται μέσα , αφου αυτος απ εξω ηταν στο φορτηγο ..." προφανως και δεν εχεις δει ουτε εσυ ουτε αυτος τι μετρα λαμβανονται οταν γινονται τετοιες εργασίες
Δεν θα σου πω τίποτα γιατι δεν εχω ιδεα απο γκρεμισμα.
Κι οταν κατι δεν ξερω ή δεν ημουν εκει, δεν μιλαω γι αυτο δεν ειμαι ελληναρας.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.616
Like
67.729
Πόντοι
12.756
Δεν θα σου πω τίποτα γιατι δεν εχω ιδεα απο γκρεμισμα.
Κι οταν κατι δεν ξερω ή δεν ημουν εκει, δεν μιλαω γι αυτο δεν ειμαι ελληναρας.

άσε οποτε εμείς που ξέρουμε κάτι απο στατικοτητα να λεμε 2 πραγματα παραπανω που το αποτέλεσμα επιβεβαιωσε.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.135
Like
15.767
Πόντοι
3.656

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.719
Κριτικές
35
Like
4.990
Πόντοι
5.595
πιστευεις δλδ εσυ οτι οποιος αλλος κ να βγει θα διορθωθει η κατασταση κ ξαφνικα θα φτιαξουν ολα;;;;
΄'Οποιος δεν πάει να ψηφίσει, διαπράττει "έγκλημα"! Για τον πολύ απλό λόγο, ότι αν δεν πάει, θα πάνε οι γνωστοί "πρόθυμοι", "παγιωμένοι" και "τσιμεντωμένοι" ψηφοφόροι που ψηφίζουν εδώ και δεκαετίες τους ίδιους και τους ίδιους...
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.526
Κριτικές
10
Like
2.873
Πόντοι
746
αμα θελουν να τους βοηθησουν οικονομικα να τους δωσουν ποσοστα απο τις κλησεις που θα κοβουν
μπας και ξεκινησουν και κοβουν καμιά κληση για εξατμισεις , αναποδα σε μονοδρομο , παρκαρισμα οπου γουσταρει ο καθένας κτλ

Μονο απο αυτα θα χεστουν στο ταληρο , και θα φτιαξει και λιγο η κατασταση στους δρόμους
Μα ποσοστό (και μάλιστα "γενναίο"), από τις κλήσεις πάει στο ταμείο τους...
Επίσης οι άδειες για σεκιούριτι (ολόκληρο σχεδόν το παράβολο για την άδεια)...
 

sfigokolarios

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
131
Κριτικές
3
Like
49
Πόντοι
1
΄'Οποιος δεν πάει να ψηφίσει, διαπράττει "έγκλημα"! Για τον πολύ απλό λόγο, ότι αν δεν πάει, θα πάνε οι γνωστοί "πρόθυμοι", "παγιωμένοι" και "τσιμεντωμένοι" ψηφοφόροι που ψηφίζουν εδώ και δεκαετίες τους ίδιους και τους ίδιους..
Συμφωνω απολυτα, ωστοσο και εγω στις τελευταιες δεν πηγα γιατι δεν βρηκα κανεναν που να με εμπνευσει εστω και λιγο.
Μια προσωπικοτητα καλη να ξεπεταχτει θα παρει 65% στην Ελλαδα.
 

panos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.594
Κριτικές
1
Like
5.020
Πόντοι
456
΄'Οποιος δεν πάει να ψηφίσει, διαπράττει "έγκλημα"! Για τον πολύ απλό λόγο, ότι αν δεν πάει, θα πάνε οι γνωστοί "πρόθυμοι", "παγιωμένοι" και "τσιμεντωμένοι" ψηφοφόροι που ψηφίζουν εδώ και δεκαετίες τους ίδιους και τους ίδιους...
Μακάρι να ισχύε αυτό φίλε μου αλλά όσοι κ αν πάνε να ψηφίσουν το μέλλον είναι ήδη γραμμένο κ προμελετημενο
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.609
Πόντοι
4.546
Συμφωνω απολυτα, ωστοσο και εγω στις τελευταιες δεν πηγα γιατι δεν βρηκα κανεναν που να με εμπνευσει εστω και λιγο.
Μια προσωπικοτητα καλη να ξεπεταχτει θα παρει 65% στην Ελλαδα.

Υπαινίσσεσαι δηλαδή πως το ζεύγος Κασσελάκη - Μακμπέθ ΔΕΝ εμπνέει και πως ΔΕΝ έχουν προσωπικότητα τύπε;;;;; :think:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.303
Like
10.813
Πόντοι
3.556

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.890
Κριτικές
1
Like
32.720
Πόντοι
6.256
Τωρα που θα παει 200 δολλαρια το βαρελι ολα θα φτιαξουν, καθε δυο χρονια κατι θα κανουν για να φτωχαινουν τον κοσμο,
Κοβιντ πουτιν χαμας ιραν κλπ
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.526
Κριτικές
10
Like
2.873
Πόντοι
746

sfigokolarios

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
131
Κριτικές
3
Like
49
Πόντοι
1
Αυτο ακριβως λεω δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ, Κασελακης, Τζημερος , Φασιστες , Κομμοουνιστες και τα παπαγαλακια του Κουλη και των τραπεζων να πετανε ξεγνοιαστα ενω εχουν κανει την χωρα ερμαιο του καθε μαλακα που τους ταιζει
 

PavlinaCross

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2023
Μηνύματα
22
Like
96
Πόντοι
0
Αμερικη ειναι συνηθες να δουλευουν και δευτερες και τριτες δουλειες χωρις να ρωταει κανενας και χωρις να χρειαζεται να δωσεις εξηγησεις. Οποιος εχει δει το Breaking Bad, οπου στο πρωτο επεισοδιο ο αξιοσεβαστος καθηγητης Χημειας το πρωι, το απογευμα πλενει αυτοκινητα στο πλυντηριο του μεταναστη, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΣ ΕΚΕΙ

Σε καποιες δουλειες με τεραστιο κυρος και ευθυνη, οκ ισως να ειναι λογικο να απαγορευεται να κανεις δευτερη δουλεια, αλλα αυτο επρεπε να ισχυει μονο σε καποιες εξαιρεσεις (πχ εισαγγελεας, χειρουργος, κλπ) αλλα να απαγορευεται σε ολο το δημοσιο να κανεις δευτερη δουλεια, ειναι εντελως τραγελαφικο, ασε που στην πραξη ολοι ξερουμε οτι γινεται χαμος απο δευτερες δουλειες (ιδιαιτερα, χωραφια, κλπ)
Στην Αμερικη δεν υπαρχουν ασφαλιστικα ταμεια,μονο ιδιωτικη ασφαλιση.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.576
Κριτικές
62
Like
39.926
Πόντοι
8.530
Το συμβάν είναι τραγικό, ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του. Είναι αξιέπαινο ένας νέος άνθρωπος να κάνει δεύτερη δουλειά για να τα βγάλει πέρα, και μάλιστα όντας αστυνομικός (αντί να εκμεταλλεύεται τη θέση του με οιονδήποτε τρόπο).
Πραγματικό περιστατικό που γνωρίζω εκ των ''έσω'' και είχε και μία φαιδρή διάσταση: προ 20ετίας αστυφύλακας είχε πιαστεί να οδηγεί νεκροφόρα που ήταν αταξινόμητη (ήταν του πεθερού του εργολάβου κηδειών) και το θέμα είχε κουκουλωθεί.

Όσον αφορά στο γεγονός πέραν της τραγικότητας, κατά την άποψή μου έχει και άλλες πτυχές.
Το να δουλεύει οικοδομή ή security ή το ο,τιδήποτε ο (κάθε) αστυνομικός σημαίνει ότι θα πάει στη βάρδιά του πιθανόν κομμάτια με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την υπηρεσιακή του απόδοση.
Εκτός αυτού, εδώ βλέπουμε και μία παράμετρο της όλης ''μαυρίλας'' της Ελληνικής οικονομίας: δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι που κάνουν δεύτερη δουλειά εκ του ασφαλούς (αφού έχουν εξασφαλίσει το σίγουρο) με ό,τι αυτό συνεπάγεται ΚΑΙ για το ασφαλιστικό μας σύστημα.
Δεν νομίζω να είναι παράνομο να υπάρχει δεύτερη δουλειά αρκεί να υπάρχει έγκριση ανώτερων...πολλοί δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να το κάνουν αυτό .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom