Νέα

Περί θητείας στρατού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα JohnKal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 228K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Το ΥΕΘΑ εξετάζει το ενδεχόμενο στρατιωτικής θητείας στα 18...

  • Συμφωνω

    Ψήφοι: 171 44,5%
  • Διαφωνω

    Ψήφοι: 14 3,6%
  • Να παραμείνει όπως έχει σήμερα

    Ψήφοι: 33 8,6%
  • Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης γενικά

    Ψήφοι: 162 42,2%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 1,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    384

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
εχω ακουσει αρκετους να λενε θα ξαναπηγαιναμε κτλπ

νταξει γαματη φαση ωραιες μαλακιες αλλα επειδη επεσε και πολυ φυλακη εγω δεν το ξαναεψηνα για δευτερη φορα.

μια φορα καλα ητανε περασαμε μαλακιστηκαμε κομπλε...δευτερη δυσκολα.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
χααχχααχ γιωτομπαλο....φιλε ειχαμε εναν που τον λεγανε γιωτοπουλο χαχαχ...καλα τρελο κραξιμο ετρωγε ο τυπος λογω επωνυμου .

329 αγιο αντρεα ημουνα εκει εβγαλα ενα 7μηνο περιπου 1 μηνα κεντρο καλαματα και ενα σπεν της πουτσα ναυπλιο...αυτα ολα και ολα
Αξιζε καθε μερα τυπε. Η μαλακια τοτε ειναι οτι δεν υπηρχαν κινητα iphone android κτλπ για να τα τραβαμε βιντεο γμτ
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
εχω ακουσει αρκετους να λενε θα ξαναπηγαιναμε κτλπ

νταξει γαματη φαση ωραιες μαλακιες αλλα επειδη επεσε και πολυ φυλακη εγω δεν το ξαναεψηνα για δευτερη φορα.

μια φορα καλα ητανε περασαμε μαλακιστηκαμε κομπλε...δευτερη δυσκολα.
Μετα απο 12 χρονια τυπε εγω θα ξαναπηγαινε ανετα. Περπαταω κ διαλυομαι πουτανες εποπ απολυομαι.χαχααχ
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Μετα απο 12 χρονια τυπε εγω θα ξαναπηγαινε ανετα. Περπαταω κ διαλυομαι πουτανες εποπ απολυομαι.χαχααχ

εσενα ειναι καπως πιο μακρινο τυπε για αυτο...12 χρονακια ειναι αυτα...

εμενα η φυλακη ειναι ακομα προσφατη σχετικα στο πετσι μου...το 2014 απολυθηκα...κατσε να περασουνε 10 χρονια και το ξανασκεφτομαι τοτε παλι χαχαχ
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
εσενα ειναι καπως πιο μακρινο τυπε για αυτο...12 χρονακια ειναι αυτα...

εμενα η φυλακη ειναι ακομα προσφατη σχετικα στο πετσι μου...το 2014 απολυθηκα...κατσε να περασουνε 10 χρονια και το ξανασκεφτομαι τοτε παλι χαχαχ
Αυτό σου λέω όσο περνάει ο καιρός εκείνα τα χρόνια θα σου λείπουν όχι τόσο γιατί πέρασες  καλά η έχεις να θυμάσαι τι μαλακιες έκανες αλλά ποσό στα @@ ήταν όλα σε σχέση με σήμερα!
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Αυτό σου λέω όσο περνάει ο καιρός εκείνα τα χρόνια θα σου λείπουν όχι τόσο γιατί πέρασες  καλά η έχεις να θυμάσαι τι μαλακιες έκανες αλλά ποσό στα @@ ήταν όλα σε σχέση με σήμερα!

γαμησε τα ναι εκει σε ταιζουνε ξυνεις τα παπαρια σου γενικα κτλπ

μετα αντε βγαλε ακρη με οικογενειες παιδια υποχρεωσεις ενφια μνημονια πουτσα μπαλα τραμπαλα απο παντου και καμια καβατζα γκομενα να φευγουνε τα χοντρα

δυσκοοοοοοοοοολα χρονια μας περιμενουνε αστα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
γαμησε τα ναι εκει σε ταιζουνε ξυνεις τα παπαρια σου γενικα κτλπ

μετα αντε βγαλε ακρη με οικογενειες παιδια υποχρεωσεις ενφια μνημονια πουτσα μπαλα τραμπαλα απο παντου και καμια καβατζα γκομενα να φευγουνε τα χοντρα

δυσκοοοοοοοοοολα χρονια μας περιμενουνε αστα
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
Με μπάφο στην κωλότσεπη αρχίζω αλητεία! όταν την πύλη θα περνώ θα ρίξω μαύρη πέτρα..Μπάφο στο χέρι θα κρατώ που θα ναι 2 μέτρα. Καραβανάδες προσοχή, δοκίμια στοιχιθείτε ,γιατί απολύεται η Εσσό να πα να γαμηθείτε!
Ωραίες μέρες!
 

skieros

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.103
Κριτικές
27
Like
1.357
Πόντοι
1.720
Πας στον επιλοχια και του λες

-Μπαμπάκα τι φαγητό έχουμε σήμερα?
.
.
.
.
.
.
.
.
και έχεις βγει Ι5 άμεσα και εύκολα.
 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836

Μαξίμου καλεί Πεντάγωνο για τη στράτευση στα 18

Ο Καμμένος φέρεται να συμφώνησε με το Μητσοτάκη για πρόταση περί υποχρεωτικής στράτευσης, με το Τζανακόπουλο να αδειάζει τον κυβερνητικό εταίρο τονίζοντας ότι το καθεστώς στράτευσης αυτή τη στιγμή δεν αλλάζει αλλά ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ εννοούσε εθελοντικά

SOS Πεντάγωνο καλεί Μαξίμου ή για την ακρίβεια το Μαξίμου μαζεύει για άλλη μία φορά τον Καμμένο:

Ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Πάνος Καμμένος φέρεται να συμφώνησε με τον πρόεδρο της ΝΔ Κυριάκο Μητσοτάκη να φέρει πρόταση για υποχρεωτική στράτευση στα 18, αλλά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τζανακόπουλος άδειασε τον κυβερνητικό εταίρο, τονίζοντας ότι το καθεστώς στράτευσης αυτή τη στιγμή δεν αλλάζει αλλά ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ εννοούσε εθελοντικά.

Για να πιάσουμε όμως το νήμα της ιστορίας από την αρχή, ο πρόεδρος της ΝΔ πρόσφατα σε διαδικτυακή συζήτηση με το Στέλιο Ράμφο είχε βάλει στο τραπέζι του διαλόγου το θέμα της υποχρεωτικής στράτευσης στα 18.

Στη συζήτηση αυτή αναφέρθηκε κατά τη σημερινή τους συνάντηση στο υπουργείο Αμυνας ο κ.Καμμένος και σύμφωνα με γαλάζιες πηγές τον ρώτησε: "Εγώ θα έστελνα στη Βουλή μία τέτοια πρόταση, θα έχω τη στήριξη σας;" Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης απάντησε ότι εάν αυτό κάλυπτε τις επιχειρησιακές ανάγκες, θα το έβλεπε θετικά, σύμφωνα με τις ίδιες γαλάζιες πηγές.

Κατά τη διάρκεια του briefing ο κυβερνητικός εκπρόσωπος δέχθηκε ερώτηση για την υποχρεωτική και όχι εθελοντική στράτευση. Συγκεκριμένα στο ερώτημα: "Κύριε εκπρόσωπε, σήμερα μετά τη συνάντηση του κ. Καμμένου με τον Κυριάκο Μητσοτάκη προέκυψε σύγκλιση των δυο του Υπουργού και του Προέδρου της ΝΔ για την υποχρεωτική στράτευση στα 18. Η θέση της Κυβέρνησης ποια είναι; Είναι υπέρ της υποχρεωτικής στράτευσης στα 18;", η απάντηση του κ.Τζανακόπουλου ήταν: "Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή συζήτηση στο εσωτερικό της Ελληνικής Κυβέρνησης. Δεν θεωρώ αυτή τη στιγμή ότι πρέπει να αλλάξει το καθεστώς υποχρεωτικής στράτευσης".


Το Μαξίμου δε στη συνέχεια με ενημερωτικό σημείωμα διευκρίνιζε ότι: "Ο Υπουργός κ. Καμμένος μίλησε για κίνητρα που μπορούν να δοθούν σε περίπτωση εθελοντικής στράτευσης στα 18! Ελπίζουμε ότι γίνεται κατανοητή η διαφορά μεταξύ εθελοντικής και υποχρεωτικής στράτευσης."


 

ntinosspa14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2014
Μηνύματα
1.195
Κριτικές
17
Like
663
Πόντοι
326
Αφου δεν θα καταργηθει το μεσο ...
Καταργηστε πρωτα το μεσον και μετα βαλτε και υποχρεωτικη στα 18 και μετα σπουδες
Αλλα πως θα σπουδασεις αφου 9 μηνες θα ξυνεις τα @@@@ σου??
Εγω ειμαι κατα του στρατου .Ακομα δεν εχω παει ειμαι 21 σπουδαζω και ουτε θελω να παω. Φυσικα οταν ερθει η ωρα θα μιλησω με το μεσον μου (αν και το θεωρω αδικια )
Το θεμα ειναι να πας στρατο και να σου αρεσει να θες και να πας μονο αν θα συνεχισεις σαν στρατιωτης μονιμος κλπ δλδ να ασχοληθεις.
Τωρα εγω και ενα 60% που πανε για να πανε και δεν θα το χρησιμευσει στο μελλον σε κατι τι να πας να κανεις?
Και αν ενας δεν του αρεσει η χωρα και ειναι ανθελληνας γιατι να παει?
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.054
Κριτικές
33
Like
7.145
Πόντοι
3.496
Υποχρεωτικη στρατευση στα 18 τωρα κ' για τις Ελλ/νιδες..!!Καιρος ειναι.. Σιγουρα Θα ελυνε το προβλημα των κλειστων μοναδων,λογω υπογεννητικοτητας στη χωρα μας.. Και ετσι θα ολοκληρονοταν η χειραφετηση τους..!!Ισοτητα δεν εχουμε; Στο ισραηλ 2 χρονια διαρκει η στρατιωτικη θητεια των γυναικων.. Μονο εμεις θα τρεχουμε εδω..; Aς τρεξουν κι εκεινες τωρα.. Eφοσον εχουμε ισα δικαιωματα.. Ας εχουμε κ' τις ιδιες υποχρεωσεις.. Οχι 2μετρα-2σταθμα..!! :(
 
Εγγρ.
15 Νοε 2016
Μηνύματα
692
Like
0
Πόντοι
6
Υποχρεωτικη στρατευση στα 18 τωρα κ' για τις Ελλ/νιδες..!!Καιρος ειναι.. Σιγουρα Θα ελυνε το προβλημα των κλειστων μοναδων,λογω υπογεννητικοτητας στη χωρα μας.. Και ετσι θα ολοκληρονοταν η χειραφετηση τους..!!Ισοτητα δεν εχουμε; Στο ισραηλ 2 χρονια διαρκει η στρατιωτικη θητεια των γυναικων.. Μονο εμεις θα τρεχουμε εδω..; Aς τρεξουν κι εκεινες τωρα.. Eφοσον εχουμε ισα δικαιωματα.. Ας εχουμε κ' τις ιδιες υποχρεωσεις.. Οχι 2μετρα-2σταθμα..!! :(

:hi:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.389
Κριτικές
15
Like
5.993
Πόντοι
1.496
Αφου δεν θα καταργηθει το μεσο ...
Καταργηστε πρωτα το μεσον και μετα βαλτε και υποχρεωτικη στα 18 και μετα σπουδες
Αλλα πως θα σπουδασεις αφου 9 μηνες θα ξυνεις τα @@@@ σου??
Εγω ειμαι κατα του στρατου .Ακομα δεν εχω παει ειμαι 21 σπουδαζω και ουτε θελω να παω. Φυσικα οταν ερθει η ωρα θα μιλησω με το μεσον μου (αν και το θεωρω αδικια )
Το θεμα ειναι να πας στρατο και να σου αρεσει να θες και να πας μονο αν θα συνεχισεις σαν στρατιωτης μονιμος κλπ δλδ να ασχοληθεις.
Τωρα εγω και ενα 60% που πανε για να πανε και δεν θα το χρησιμευσει στο μελλον σε κατι τι να πας να κανεις?
Και αν ενας δεν του αρεσει η χωρα και ειναι ανθελληνας γιατι να παει?
Τι να το κανεις το μεσον;Υποχρεωτικη είναι η θητεια,δε το γλιτώνεις.Αμα είναι ετσι να πεις στο μεσον σου να μη πληρωσεις εφορια,να μη πληρωσεις ΕΝΦΙΑ.Δε παει ετσι.Και ο στρατος δεν ειναι μονο επαγγελματικος,υπηρετουν και πολιτες.Και γω 18 μηνες υπηρετησα τη πατριδα,πεζικο,μακρια από το σπιτι μου,στο Διδυμοτειχο και ελεγα ποτε θα ξεμπερδευω.Εν τελει όμως  κρατησα μονο τις καλες στιγμες,τα μερη και τους ανθρώπους που γνωρισα.Πιο παλια η θητεια ηταν πανω από 20 μηνες.Το καλο είναι ότι πηγα 19 ετων και ξεμπερδεψα.Οσο πιο μικρος τοσο καλυτερα,εχει μια λογικη η στρατευση στα 18.Για να ψηφιζουν το καναν στα 17,στα 18 δε μπορουν να πανε στρατο;Λιγοι 26ρηδες και 28ρηδες που είχαμε στη μοναδα ,δυσκολευτηκαν.Τωρα αν όπως λες εισαι ανθέλληνας και εχεις πρόβλημα συνειδησης.Τι εισαι,Τουρκος;μουσουλμανος της Θράκης;Σλαβος των Σκοπιων και κωλυεσαι;Υπαρχει παντα λυση όμως αν παρ όλα αυτά επιμενεις να παρακους τους νομους.Να μεταναστεύσεις,να αλλαξεις χωρα να μην εχεις πλεον τις υποχρεώσεις του ελληνικου κρατους.Και ησυχασες,γλιτωνεις και τη θητεια.Αν αρνεισαι κι αυτό,υπαρχει κι άλλη λυση.Απελαση,που λεει κι ο Αλεφαντος.Απελαση σε καιρο ειρηνης βεβαια.Γιατι εν καιρω πολεμου δε θα είναι τοσο ροδινα τα πραγματα για προδοτες του εθνους σαν και σενα.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Αυξηση θητειας στα 2 χρονια και μετεκπαιδευση 3-6 μηνων για σε οσους εκαναν κουτση ψευτοθητεια 9-12 μηνων.

Αν βρισκονται στο εξωτερικο να τους δοθει προειδοποιηση 1 μηνα για έρθουν να υπηρετησουν το υπολοιπο της θητειας τους!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
Αυξηση θητειας στα 2 χρονια και μετεκπαιδευση 3-6 μηνων για σε οσους εκαναν κουτση ψευτοθητεια 9-12 μηνων.

Αν βρισκονται στο εξωτερικο να τους δοθει προειδοποιηση 1 μηνα για έρθουν να υπηρετησουν το υπολοιπο της θητειας τους!

Ναι 2 χρόνια να χάνεις το χρόνο σου βαρώντας σκοπιές και θαλαμοφυλίκια, λιώνοντας στο κψμ και τρώγοντας σαβούρα και με ελάχιστες στρατιωτικές ασκήσεις!
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.389
Κριτικές
15
Like
5.993
Πόντοι
1.496
Ναι 2 χρόνια να χάνεις το χρόνο σου βαρώντας σκοπιές και θαλαμοφυλίκια, λιώνοντας στο κψμ και τρώγοντας σαβούρα και με ελάχιστες στρατιωτικές ασκήσεις!
Κανε εισηγηση τοτε στη κυβερνηση να προσλαβει χιλιαδες επαγγελματιες οπλιτες για να κανουν τις απαραίτητες δουλειες στο στρατο.Χωρια την οποια βασικη εκπαιδευση αποκομιζεις.Παντως περισσοτερο από το να μην ειχες καθολου εκπαιδευση και να μην ειχες παει στρατο.Ετσι θα καταργηθεί τελειως και η υποχρεωτικη θητεια.Πιστευω θα εισακουστείς καθως η Ελλαδα είναι πλουσιο κρατος και της περισσευουν.Εκει που είμασταν στο θαλαμο 50 ατομα οπλιτες και παιρναμε ουτε 1000 δραχμες το μηνα,ηταν και ενας επαγγελματιας οπλιτης καραβανας που επαιρνε κανονικο μισθο αφου αυτο ηταν το επαγγελμα του και εκανε και σκοπιες κανονικα.Γιατι να ειναι 1 στους 50;Να είναι και οι 50 με μισθο,επαγγελματιες.Μπορεις παντως και να εισηγηθείς να καταργηθεί τελειως ο στρατος,ακομα καλυτερα.Η Κοστα Ρικα τον εχει καταργησει εδώ και χρονια,πιο ξύπνιοι είναι αυτοι;Πιστευω θα εισακουστείς και παλι καθως η Ελλαδα εχει καλους γειτονες,οχι δύστροπους και δεν αντιμετωπιζει κινδυνους.
 

Krang

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2016
Μηνύματα
1.535
Κριτικές
11
Like
392
Πόντοι
306
Αφου δεν θα καταργηθει το μεσο ...
Καταργηστε πρωτα το μεσον και μετα βαλτε και υποχρεωτικη στα 18 και μετα σπουδες
Αλλα πως θα σπουδασεις αφου 9 μηνες θα ξυνεις τα @@@@ σου??
Εγω ειμαι κατα του στρατου .Ακομα δεν εχω παει ειμαι 21 σπουδαζω και ουτε θελω να παω. Φυσικα οταν ερθει η ωρα θα μιλησω με το μεσον μου (αν και το θεωρω αδικια )
Το θεμα ειναι να πας στρατο και να σου αρεσει να θες και να πας μονο αν θα συνεχισεις σαν στρατιωτης μονιμος κλπ δλδ να ασχοληθεις.
Τωρα εγω και ενα 60% που πανε για να πανε και δεν θα το χρησιμευσει στο μελλον σε κατι τι να πας να κανεις?
Και αν ενας δεν του αρεσει η χωρα και ειναι ανθελληνας γιατι να παει?
Ι40.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
Κανε εισηγηση τοτε στη κυβερνηση να προσλαβει χιλιαδες επαγγελματιες οπλιτες για να κανουν τις απαραίτητες δουλειες στο στρατο.Χωρια την οποια βασικη εκπαιδευση αποκομιζεις.Παντως περισσοτερο από το να μην ειχες καθολου εκπαιδευση και να μην ειχες παει στρατο.Ετσι θα καταργηθεί τελειως και η υποχρεωτικη θητεια.Πιστευω θα εισακουστείς καθως η Ελλαδα είναι πλουσιο κρατος και της περισσευουν.Εκει που είμασταν στο θαλαμο 50 ατομα οπλιτες και παιρναμε ουτε 1000 δραχμες το μηνα,ηταν και ενας επαγγελματιας οπλιτης καραβανας που επαιρνε κανονικο μισθο αφου αυτο ηταν το επαγγελμα του και εκανε και σκοπιες κανονικα.Γιατι να ειναι 1 στους 50;Να είναι και οι 50 με μισθο,επαγγελματιες.Μπορεις παντως και να εισηγηθείς να καταργηθεί τελειως ο στρατος,ακομα καλυτερα.Η Κοστα Ρικα τον εχει καταργησει εδώ και χρονια,πιο ξύπνιοι είναι αυτοι;Πιστευω θα εισακουστείς και παλι καθως η Ελλαδα εχει καλους γειτονες,οχι δύστροπους και δεν αντιμετωπιζει κινδυνους.

Τύπε μιλάς σε άτομο που έκανε παντελονάτη θητεία στην Κύπρο Ελδύκ και σε μαύρο τάγμα, όχι σε κάνα βυσματία!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom