Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 47K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Εδώ μέσα κανεις δεν αναφέρθηκε σαν εκπρόσωπος καμιας οικολογικής οργάνωσης. Όλοι προσωπικές απόψεις εκφράζουν. Και η πλειοψηφία θεωρεί το κυνήγι δολοφονία και τους λεγόμενους κυνηγούς προβληματικά άτομα

Αν πανικοβλήθηκα επειδή έκανες copy paste κάποια links? Συνεχίζεις να λες μαλακίες? Δε βαρέθηκες?
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Ενώ οι "οικολογικές" οργανώσεις που μάχονται εναντίον του κυνηγίου,έχουν θεσμικό ρόλο;
Τι έγινε enforcer,πανικοβλήθηκες με τα links που απαντούν στις χαζομάρες σας,και το γυρνάς στους θεσμούς;
Μπορείς να διαβάσεις και το βιβλίο "Ο Αγώνας μου" του Χίτλερ. Και εκείνος νόμιζε οτι εκτελούσε κοινωνικό έργο. Καλημέρα σας
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Μπορείς να διαβάσεις και το βιβλίο "Ο Αγώνας μου" του Χίτλερ. Και εκείνος νόμιζε οτι εκτελούσε κοινωνικό έργο. Καλημέρα σας

Καλημέρα σου,κάνε μια βόλτα από το ΨΝΑ ή το Δρομοκαΐτιο να πιεις καφέ.

Δες εδώ ποιο εφημερεύει να μην πας άδικα!Και πάρε και πιζάμες,θα σε φιλοξενήσουν σίγουρα!!!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Εδώ μέσα κανεις δεν αναφέρθηκε σαν εκπρόσωπος καμιας οικολογικής οργάνωσης. Όλοι προσωπικές απόψεις εκφράζουν. Και η πλειοψηφία θεωρεί το κυνήγι δολοφονία και τους λεγόμενους κυνηγούς προβληματικά άτομα

Αν πανικοβλήθηκα επειδή έκανες copy paste κάποια links? Συνεχίζεις να λες μαλακίες? Δε βαρέθηκες?

Ποια πλειοψηφία θεωρεί έτσι τους κυνηγούς και το  κυνήγι;Η πλειοψηφία του ΣΥΡΙΖΑ;Όταν αναφέρονται βλακείες με δημοσιεύματα ανυπόστατα και άστοχα,θα παίρνετε τις απαντήσεις σας απ΄οπου πιστεύουμε ότι θα είναι καλύτερες.
Όσον αφορά ποιος λέει μαλακίες,άσε να το κρίνουν άλλοι,εσύ είσαι ανίκανος.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Καλημέρα σου,κάνε μια βόλτα από το ΨΝΑ ή το Δρομοκαΐτιο να πιεις καφέ.
Να παω μέχρι τη Σταυρούπολη, γιατί αυτό που προτείνεις πέφτει λίγο μακρυά; Αν και απ'ότι έμαθα μοιράζουν μεθαδόνες στη νεολαία του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Πως μας προσέχουν τα παιδιά ρε, και σεις τους κακολογείτε συνέχεια
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.643
Κριτικές
61
Like
39.897
Πόντοι
22.785
Να παω μέχρι τη Σταυρούπολη, γιατί αυτό που προτείνεις πέφτει λίγο μακρυά; Αν και απ'ότι έμαθα μοιράζουν μεθαδόνες στη νεολαία του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Πως μας προσέχουν τα παιδιά ρε, και σεις τους κακολογείτε συνέχεια
πετρακι..........
ταιζουνε μεθαδονες τα ορτικια :think: :think: :think: :think:
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Είστε τόσο συνειδητοποιημένοι οικολόγοι που δε δέχεστε ως επιβλαβή παράγοντα τα φυτοφάρμακα και τη ρύπανση από τις βιομηχανίες,αλλά μόνο το κυνήγι

Ποιός είπε ότι δε το δεχόμαστε;
Kι επίσης, δε το παίζει κανείς μας οικολόγος. Μην κόπτεσθε, δεν έχουμε κανένα συμφέρον.
Τη φωνή της λογικής μιλάμε... στη χώρα του παραλόγου...

Κάντε ένα κόπο να μπείτε στις σελίδες των κυνηγών.Να δείτε το οικολογικό τους έργο,και μετά λέτε ότι θέλετε.

Τελικά τι είστε; Οικολόγοι και το παίζετε κυνηγοί ή κυνηγοί και το παίζετε οικολόγοι;

Πάντως,όσο οι κυνηγοί πληρώνουν αδρά,το κράτος και διαφόρους επιχειρηματίες,και σκυλιά να κλαφουνίζουν θα ακούτε,και όπλα.Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει το κυνήγι,ότι και να κάνουν οι δήθεν οικολόγοι...

Μόλις πήρα την απάντησή μου. Η φανατίλα σ'όλο της το μεγαλείο.
I rest my case...
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
Πάρτε και μερικά ακόμα links αφού σας αρέσουν

dkose/news/2007/poylia_sxisto.html
dkose/news/2009/pedines.html
dkose/news/2008/gerakia.html
dkose/news/2008/elafi.html
dkose/news/2007/elafia.html
dkose/news/2007/trakter.html

Σε κάθε αντικυνηγό,προτείνω να ζητήσει από την ΚΟΜΑΘ το βιβλίο που έβγαλαν να διαβάσει μήπως μάθει κάτι
view.php?article=506&current_catid=2006-08-10

για προσάναμα καλό είναι για κάτι άλλο πέραν τούτου όχι.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Για ποιο οικολογικό έργο μιλάμε? Τι μαλακίες είναι αυτές

Ρεεεεεεε, είσαι ντιπ για ντιπ στόκος;

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι οικολογικό έργο να ανεβάσεις τρακτέρ (υψηλής τεχνολογίας μάλιστα, κινείται με υδρογόνο, εεεεεε, συγνώμην έχει διπλό διαφορικό και πάει μέχρι 50 km την ώρα)  σε υψόμετρο 2 χιλιομέτρων, να οργώσεις μισό στρέμμα, να το σπείρεις τριφύλλι και αλφάλφα και μόλις πάει να βοσκήσει η πέρδικα μπαμ, μπαμ, μπαμ.

Βάζεις και λίγα καροτάκια (δεν ξέρω αν ευδοκιμούν στα 2 χιλιόμετρα αλλά δεν γαμιέται) και άμα πάει κανένας λαγός να τσιμπήσει, μπαμ, μπαμ, μπαμ, πάρτον κάτω τον πούστη...

Ρεεεεεε, μιλάμε για ανώτερο επίπεδο οικολογίας.

Αντε οικολόγοι μου εσείς, ανεβάστε και τρακτέρ στον Όλυμπο για να μην μείνει κανένα μέρος χωρίς κυνήγι.
www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/trakter.html]http://www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/trakter.html[/url]

Πάρτε και καμιά οικολογική φρέζα παιδιά για να ολοκληρωθεί το οικολογικό σας έργο.

http://[URL unfurl="true"]www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/bardousia1.jpg[/img[/URL]] <====== [size=18pt][b]ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΤΡΑΚΤΕΡ[/b][/size]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/bardousia.jpg[/img[/URL]] <====== Στο βάθος διακρίνεται [size=18pt][b]ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ 4x4[/b][/size]



Ρεεεεεεε, μόνο από οικολογικά μοτοσακά ξέρεις γαμώ τα πτυχία σου, γαμώ το.

(Και τώρα θα εμφανισθεί ο γνωστός κρετττττττττίνος να μας πει ότι στα 2 χιλιόμετρα δεν χρησιμοποιούν φυτοφάρμακα. Όοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι χρησιμοποιούν μεθόδους βιολογικής γεωργίας).


 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 
  Δεν υπηρχε περιπτωση να μην απαντησω(αν και ειχα μερες να συνδεθω..)
τουλαχιστον σε οσα γνωριζω για το θεμα της Ζακυνθου...
Επισης δεν υπηρχε περιπτωση να μην πω την γνωμη μου για αυτο που γινεται εκει..

 
Μάλλον εσύ θα πρέπει να μας πεις για το θέμα μιας και αμφισβητείς τα γραφόμενα

Αν και ΔΕΝ κοιταξα καν το λινκ,ξερω περι τινος προκειτε και θα σας το πω..

 
  Ειδικά το ΑΝ ΠΡΈΠΕΙ έχει ενδιαφέρον

  ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ.!!!!!


Αλλα να παρουμε τα πραματα με την σειρα...

  Το κυνηγι τελειωνει στο τελος του Φλεβαρη...Μεχρι πριν καποια χρονια
(αν θυμαμαι καλα το '98)επιτρεποτανε μεχρι τις 10 Μαρτη (το προλαβα..)
και πιο παλια μεχρι τον Απριλη...
  Ο σκοπος αυτος ηταν για να προλαβαινουμε οι κυνηγοι το κυνηγι του "Απριλιατικου" τρυγονιου,κατα την μεταναστευση του προς τις περιοχες φωλεοποιησης στην Βορεια Βαλκανικη...
  Πριν 20 και βαλε χρονια ετσι ηταν τα πραματα ετσι γινονταν...
Με την ευκαιρια να πω οτι τα μεταναστευτικα ειδη στην Ελλαδα ακολουθουν δυο "δρομους" (αν ειναι δοκΙμος ο ορος-και να μου συγχωρεσετε οποια λεκτικη ατασθαλια..) .Εν πολλοις αυτοι οριζονται απο την μορφολογια της χωρας μας,κατα βαση ορεινης,με την οροσειρα της Πινδου να τεμνει στον διαμηκη αξονα Βορρας-Νοτος τον ηπειρωτικο κορμο...
  Ετσι τα αποδημητικα ειδη(και οχι τα ενδημικα...)ακολουθουν κατα την χειμερινη μεταναστευση(τελη Αυγουστου-αρχες Νοεμβρη) την ανατολικη πλευρα της Ελλαδας για την καθοδο
προς τις χωρες διαχειμασης(Αιγαιο και ανατολικη ηπειρωτικη χωρα-ΚΑΘΟΔΟΣ) και κατα την εαρινη(Απριλιος μεχρι και αρχες Ιουνιου) τον δυτικο (Ιονιο και δυτικη ελλαδα-ΑΝΟΔΟΣ)

  Οι Ζακυνθινοι λοιπον "βλεπουν" τρυγονια μονο κατα την εαρινη μεταναστευση,τα κυνηγουσαν(οπως και ολη η Ελλαδα τοτε) και ολα καλα,νομικως...Να σημειωσω οτι οι Ζακυνθινοι εχουν τεραστια φημη απο αρχαιοτατων χρονων ως κυνηγοι,κατα την επανασταση του '21 η προσωπικη φρουρα του Κολοκοτρωνη ηταν Ζακυνθινοι για τις εξαιρετικες τους ικανοτητες στην σκοπευση..Αναλογη φημη χαιρουν και οι κατοικοι Κορωπιου την σημερον ημερα,χωρις να πηγαινουν 'πισω' οι Ζακυνθινοι βεβαιως..

  Εχει στηθει εκει λοιπον μια μηχανη(στην Ζακυνθο..) οπου την συγκεκριμενη περιοδο του Απριλη ολοι-ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ-οι κατοικοι,και οσοι κυνηγουν και οσοι δεν κυνηγουν ασχολιονται με το κυνηγι του τρυγονιου..
Οι κυνηγοι κυνηγοντας και οι υπολοιποι κατοικοι νοικιαζοντας μεχρι και ολοκληρα λιοστασια με το τετραγωνικο μετρο σε κυνηγους απο ολη την Ελλαδα που εχουν την δυνατοτητα να πληρωσουν το (τσουχτερο...) αντιτιμο...Γιατροι-δικηγοροι-επιχειρηματιες-διοικητες αστυνομιας-νομαρχες(ναι ναι -καλα ακουσατε)δημαρχοι ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ κυνηγουν τα τρυγονια...

  Μην φανταστητε τιποτα γενοκτονιες απλα ομως κυνηγουν οταν εχει "περασμα"...Καθε πρωι στο καρτερι μονο για τα τρυγονια....Και ας απαγορευεται απο την νομοθεσια..Ολοι συνεργουν σε αυτο και ειναι 1000% λαθος...

  Οποιος εχει πιασει το αδυνατισμενο και ελλιποβαρες(απο αλλες αιτιες που δεν ειναι της παρουσης...) τρυγονι στα χερια του...ξερει...

  Θα μπορουσα και εγω να εχω παει...Δεν παω αφενος γιατι απαγορευεται
αφετερου την συγκεκριμενη περιοδο το συγκεκριμενο θηραμα ειναι σε διαδικασια αναπαραγωγης και ΔΕΝ ειναι ΙΚΑΝΟ να αμυνθει με τον τροπο που ξερει και το κανει τον Σεπτεμβριο...

  Ειναι αδυνατισμενο,εχει το νου του στην αναπαραγωγη και το πεταγμα του δεν εχει αυτο το πολυ δυσκολο στην σκοπευση αερινο,παναλαφρο και ΠΑΝγρηγορο "σκερτσο" που γοητευει ολους τους τρυγονοκυνηγους...Με λιγα λογια....ευαλωτο..αρα μη θελκτικο για μενα....Οποιος εχει ντουφεκισει τρυγονι Σεπτεμβριου να πεταει με "χιλια" κανοντας αυτες τις απιστευτα
γρηγορες αλλαγες πορειας που το καθιστουν τοσο δυσκολο (οι περισσοτεροι ριχνουν στο γαμο του καραγκιοζη- μην νομιζετε-και εγω μαζι τους αρκετες φορες) στην θηρευση,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,δεν πρεπει να σηκωνει ντουφεκι σε απριλιατικο τρυγονι....ειτε επιτρεπεται ειτε απαγορευεται...

  Τα οικονομικα συμφεροντα ομως ολου του νησιου,και η τακτικη κουκουλωματος(περα απο το κακο που γινεται και στο θηραμα και στην φημη των κυνηγων...)που ακολουθουν αρχες και κατοικοι ειναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΑ απο μενα,αλλα και απο ολοκληρο τον κυνηγετικο κοσμο...

  ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.....ΤΕΛΟΣ 

 




 
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Ρεεεεεεε, είσαι ντιπ για ντιπ στόκος;

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι οικολογικό έργο να ανεβάσεις τρακτέρ (υψηλής τεχνολογίας μάλιστα, κινείται με υδρογόνο, εεεεεε, συγνώμην έχει διπλό διαφορικό και πάει μέχρι 50 km την ώρα)  σε υψόμετρο 2 χιλιομέτρων, να οργώσεις μισό στρέμμα, να το σπείρεις τριφύλλι και αλφάλφα και μόλις πάει να βοσκήσει η πέρδικα μπαμ, μπαμ, μπαμ.

Βάζεις και λίγα καροτάκια (δεν ξέρω αν ευδοκιμούν στα 2 χιλιόμετρα αλλά δεν γαμιέται) και άμα πάει κανένας λαγός να τσιμπήσει, μπαμ, μπαμ, μπαμ, πάρτον κάτω τον πούστη...

Ρεεεεεε, μιλάμε για ανώτερο επίπεδο οικολογίας.

Αντε οικολόγοι μου εσείς, ανεβάστε και τρακτέρ στον Όλυμπο για να μην μείνει κανένα μέρος χωρίς κυνήγι.
www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/trakter.html]http://www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/trakter.html[/url]

Πάρτε και καμιά οικολογική φρέζα παιδιά για να ολοκληρωθεί το οικολογικό σας έργο.

http://[URL unfurl="true"]www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/bardousia1.jpg[/img[/URL]] <====== [size=18pt][b]ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΤΡΑΚΤΕΡ[/b][/size]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.kynigos.net.gr/dkose/news/2007/bardousia.jpg[/img[/URL]] <====== Στο βάθος διακρίνεται [size=18pt][b]ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ 4x4[/b][/size]



Ρεεεεεεε, μόνο από οικολογικά μοτοσακά ξέρεις γαμώ τα πτυχία σου, γαμώ το.

(Και τώρα θα εμφανισθεί ο γνωστός κρετττττττττίνος να μας πει ότι στα 2 χιλιόμετρα δεν χρησιμοποιούν φυτοφάρμακα. Όοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι χρησιμοποιούν μεθόδους βιολογικής γεωργίας).



[/quote]


Φιλε Βολταιρε
Να σε πληροφορησω οτι καποτε τα βουνα μας ειχαν κοσμο.Η αστυφιλια και η εσωτερικη μεταναστευση δεν ειχαν ερημωσει την υπαιθρο.Ως εκ τουτου να σου πω οτι τις περδικες τις ειχαμε σαν οικοσιτες....Καπου το εχω ξαναγραψει...Τελειωνε το "λιχνισμα" του σταριου,και τα περδικοπουλα
το βραδυ ηταν στα αλωνια και βοσκολογουσανε σταρακι και παχαινανε και
αποταμιευανε λιπος να βγαλουνε χειμωνα που λεγαμε στα χωρια μου...

  Με την ερημωση της υπαιθρου,τα αγροτικα οικοσυστηματα κατερρευσαν,οι ορεινες καλλιεργειες εσβησαν και επικρατησαν η αλογιστη (οπως ολα εδω στην Ελλαδα..) κτηνοτροφια που αποψιλωσε την χλωριδα...

  Αυτην την παλια μεθοδολογια της σπορας των βιοτοπων προσπαθει να
μιμηθει και αυτος ο τροπος...Σπορα που αν ευδοκιμησει δεν θα θεριστει για να εχουν ενα ειδος αποθηκης τροφης η αγρια πανιδα...
Δεν νομιζω οτι στα μερη που γινονται σπορες βιοτοπων να επιτρεπετε το κυνηγι...οποτε νομιζω οτι βιαστηκες να βγαλεις συμπερασμα σχετικα με εκεινον τον "πουστη τον λαγο"...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Φιλε Βολταιρε
Να σε πληροφορησω οτι καποτε τα βουνα μας ειχαν κοσμο.Η αστυφιλια και η εσωτερικη μεταναστευση δεν ειχαν ερημωσει την υπαιθρο.Ως εκ τουτου να σου πω οτι τις περδικες τις ειχαμε σαν οικοσιτες....Καπου το εχω ξαναγραψει...Τελειωνε το "λιχνισμα" του σταριου,και τα περδικοπουλα
το βραδυ ηταν στα αλωνια και βοσκολογουσανε σταρακι και παχαινανε και
αποταμιευανε λιπος να βγαλουνε χειμωνα που λεγαμε στα χωρια μου...

  Με την ερημωση της υπαιθρου,τα αγροτικα οικοσυστηματα κατερρευσαν,οι ορεινες καλλιεργειες εσβησαν και επικρατησαν η αλογιστη (οπως ολα εδω στην Ελλαδα..) κτηνοτροφια που αποψιλωσε την χλωριδα...

  Αυτην την παλια μεθοδολογια της σπορας των βιοτοπων προσπαθει να
μιμηθει και αυτος ο τροπος...Σπορα που αν ευδοκιμησει δεν θα θεριστει για να εχουν ενα ειδος αποθηκης τροφης η αγρια πανιδα...
Δεν νομιζω οτι στα μερη που γινονται σπορες βιοτοπων να επιτρεπετε το κυνηγι...οποτε νομιζω οτι βιαστηκες να βγαλεις συμπερασμα σχετικα με εκεινον τον "πουστη τον λαγο"...

Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι στην πεδινή πέρδικα και όχι στην ορεινή.
Τσπα, δεν είμαι ειδικός, αλλά η ουσία της ένστασης είναι ότι μοιάζει περισσότερο με μία μεμονωμένη ενέργεια και όχι συνολική παρέμβαση στο οικοσύστημα.

Η εποχή που αλωνίζανε με τα ζώα στα αλώνια έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Στα μέρη τα δικά μας θεριζοαλωνιστική μηχανή είχε φθάσει πριν από τον πόλεμο και εγώ θυμάμαι που πιτσιρικάς σκαρφάλωνα σε μία τεράστια που ήταν διαλυμένη.

Αααααα, και χωρίς περίφραξη στην φωτογραφία θα το αφήσουν τα κατσίκια;;;

Και μιλώντας για κατσίκια:

www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1010353&lngDtrID=252]H Google προσλαμβάνει κατσίκες για να κουρεύουν το γκαζόν[/url]

http://[URL unfurl="true"]www.techcrunch.com/wp-content/uploads/picturesurf/_1/custom_5v7m8b9bn.JPG[/img[/URL]] [MEDIA=youtube]Jw_XI0WVZBg[/MEDIA]

Οι νέοι υπάλληλοι της Google σε εικόνα από το επίσημο ιστολόγιό της
Μάουντεν Βιου, Καλιφόρνια

Συνεχίζοντας την προσπάθειά της για μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα από τις εγκαταστάσεις της, η Google αντικαθιστά τις βενζινοκίνητες χλοοκοπτικές μηχανές με ένα κοπάδι από κατσίκες.
Ο κολοσσός της διαδικτυακής αναζήτησης ανέθεσε την περιποίηση του γκαζόν έξω από τα κεντρικά της γραφεία στη Σίλικον Βάλεϊ στη νεοσύστατη εταιρεία California Grazing. Οι κατσίκες αναλαμβάνουν να κουρεύουν το γκαζόν και να κρατούν υπό έλεγχο τα ζιζάνια και τους θάμνους που μπορεί να πάρουν φωτιά τους καλοκαιρινούς μήνες.

«Ένας βοσκός φέρνει περίπου 200 κατσίκες που περνούν περίπου μια εβδομάδα μαζί μας εδώ στη Google, βόσκοντας το γρασίδι και λιπαίνοντας ταυτόχρονα το έδαφος» εξηγεί ανάρτηση στο επίσημο ιστολόγιο της εταιρείας.

«Μας κοστίζει περίπου όσο και το κούρεμα, αλλά είναι πολύ πιο χαριτωμένο να παρακολουθεί κανείς τις κατσίκες από ό,τι τις μηχανές κουρέματος του γκαζόν».

Το κοπάδι συνοδεύεται από το τσοπανόσκυλο Τζεν, ράτσας κόλεϊ.
[/i]
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι στην πεδινή πέρδικα και όχι στην ορεινή.
Τσπα, δεν είμαι ειδικός, αλλά η ουσία της ένστασης είναι ότι μοιάζει περισσότερο με μία μεμονωμένη ενέργεια και όχι συνολική παρέμβαση στο οικοσύστημα.

  Oχι δεν αναφερομαι στην πεδινη περδικα...
Αυτη ζει και βασιλευει,δεν κυνηγιεται πλεον,ειναι απαγορευμενο θηραμα και προστατευεται...
Ειδικα η πεδινη προστατευεται ειδικα(περα απο την νομοθεσια) και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ (αποτελεσματικοτατα μπορω να πω..) ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ..

Στη Ν.Ραιδεστο,Επανομη,Πλαγιαρι,Λαγκαδα,Χρυσο Σερρων και γενικοτερα στους καμπους της Μακεδονιας υπηχουν βιοσιμοτατοι πληθυσμοι,οι οποιοι
χρησιμευουν στους κυνηγους για προπονηση των κυνηγετικων σκυλων...

Εκει πανω γινονται και ολοι οι Α.Κ.Ι.(Αγωνες Κυνηγετικων Ικανοτητων)
οπως η Μεγαλη Ερευνα η Μικρη ερευνα και γενικα οι πεδινες συντελουν (με τον τροπο τους ...) στην αναπτυξη της Ελληνικης Κυνοφιλιας,τουλαχιστον οσο αφορα τις κυνηγετικες φυλες...

  Απο αυτους τους αγωνες βγαινουν και οι Ελληνικες Εθνικες Ομαδες στα κυνηγοσκυλα,με εξαιρετα δειγματα απο ολες τις φυλες με αποτελεσμα το Πανευρωπαικο Πρωταθλημα του 2002 ,αν δεν κανω λαθος, με αντιπαλους κολοσσους της Κυνοφιλιας οπως η Αγγλικη Ομαδα και η Γερμανικη και η Ιταλικη επισης...

  Οι προπονησεις αυτες των σκυλων και η διοργανωση των αγωνων επισης γινονται σε περιοδους που οι Πεδινες δεν ειναι σε αναπαραγωγικη περιοδο φυσικα και συμβαλλουν τα μεγιστα στην υπαρξη κορυφαιων κυνηγετικων σκυλων στην Ελλαδα....Να σας πω μονο οτι η ποιοτητα των περδικων εκει πανω αλλα και οι υψηλοι αριθμοι τους εχουν γινει πολος ελξης ακομα και για ξενα εκτροφεια που ερχονται και προπονουν σκυλους στην περιοχη,με οτι αυτο συνεπαγεται(εισροη κεφαλαιων-τουρισμος-ξενοδοχεια κτλπ κτλπ...)

  Τεσπα...μακρηγορησαμε γαι την πεδινη...Αυτη ζουσε,ζει και θα ζει
ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ...

  Το ιδιο προσπαθουμε να κανουμε και στους βιοτοπους της ορεινης...
Το λινκ που παραθεσες χθες ειναι απο την πολυ δραστηρια Δ'ΚΟΣΕ Στερεας Ελλαδος,και η σπορα(δεν αναφερεται πουθενα οπως θα προσεξες..) μαλλον ειναι καπου στα Βαρδουσια ,αν κρινω απο τις βουνοκορφες που βλεπω στην φωτο με το τρακτερ...

  Υπεροχα κορφοβουνια,και τα Βαρδουσια αλλα και η Γκιωνα....Το ξημερωμα εκει πανω τον Οκτωβριο (που επιτρεπεται η θηρα της ορεινης..οχι σε ολο το βουνο βεβαια..) ειναι .....απλα μαγεια.

  Τα λεφτα που διαχειριζεται η καθε ομοσπονδια ειναι δικα μας,απο τις εισφορες των κυνηγων
να θυμησω....Και το τρακτερ και ολα...Δεν επιζητουμε επιχορηγησεις...

  Η ορεινη ειναι το προσχημα να επισκεπτομαι εκεινες τις κορφουλες...Η αιτια ...και η αναγκη να ειμαι συνεπης με τα σκυλια μου.Χωρουν πολλες εξηγησεις σε αυτα τα τελευταια που λεω,ειδικα σε καποιον (ή καποιους..) που δεν εχουν κυνηγησει ποτε,αλλα με τον καιρο θα προσπαθησω να σας αναλυσω τους λογους,εαν υπαρχει ενδιαφερον φυσικα,και αν κρατουμε ολοι το επιπεδο του ιντερνετικου διαλογου σε ευπρεπη ορια....

     
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
http://[URL unfurl="true"]www.kek.com.gr/images/stories/genika/afissa2009.jpg[/img[/URL]]
[/quote]

[URL unfurl="true"]http://www.skai.gr/articles/news/greece/[/URL]

Πληθαίνουν οι καταγγελίες για λαθροθηρία
Ελλιπή στελέχωση της δασικής υπηρεσίας καταγγέλλουν οι δασικοί υπάλληλοι
12/08/2009 | 10:21 Τελευταία Ενημέρωση 10:23 12/08/2009

Περιστατικά λαθροθηρίας καταγράφονται και καταγγέλλονται λίγες ημέρες πριν από την έναρξη της φετινής κυνηγετικής περιόδου.

Δασολόγοι, δασικοί υπάλληλοι και δασοφύλακες κάνουν λόγο για μη επαρκή στελέχωση της δασικής υπηρεσίας. Ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Δασοφυλάκων κ. Γιώργος Παπαδιάς ανέφερε στο ΣΚΑΪ ότι προκαλεί ανησυχία το γεγονός ότι η φύλαξη περνά σε ιδιώτες με απόφαση του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και σημείωσε ότι οι δασικοί υπάλληλοι θα προσφύγουν εκ νέου στο Συμβούλιο της Επικρατείας.

Από την πλευρά του ο πρόεδρος της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος κ. Νίκος Παπαδόδημας υποστήριξε ότι δεν αφαιρείται ο ρόλος των δημοσίων υπαλλήλων και ότι οι ιδιωτικοί θηροφύλακες πληρώνονται αποκλειστικά από τους κυνηγούς.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
84
Πόντοι
66
Για τους φίλους του Κυνηγιού, κυκλοφορεί ΣΗΜΕΡΑ το πρώτο τεύχος του ομώνυμου περιοδικού σαν ένθετο στην εφημερίδα ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ (2,5 e).

Φυσικά, όπως κάθε Τετάρτη, κυκλοφορεί κ το αντίστοιχο περιοδικό με την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Από την πλευρά του ο πρόεδρος της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος κ. Νίκος Παπαδόδημας υποστήριξε ότι δεν αφαιρείται ο ρόλος των δημοσίων υπαλλήλων και ότι οι ιδιωτικοί θηροφύλακες πληρώνονται αποκλειστικά από τους κυνηγούς.
ειναι σαν το αλλο, που επαιξε πριν 2-3 χρονια, οταν εταιρια καφεδων εκανε καταγγελια στην επιτροπη ανταγωνισμου για αθεμιτο, σε μια αλλη, και η επιτροπη ανταγωνισμου κληθηκε να αποφανθει, εχοντας στη συνθεση της (νομιζω στη θεση του αντιπροέδρου), τον Δ.Δ.Π. (διευθυντη διασφαλισης ποιοτητας) της καταγγελούμενης..  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :tooth:
 

Enaeritis

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2008
Μηνύματα
150
Like
0
Πόντοι
1
Για τους φίλους του Κυνηγιού, κυκλοφορεί ΣΗΜΕΡΑ το πρώτο τεύχος του ομώνυμου περιοδικού σαν ένθετο στην εφημερίδα ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ (2,5 e).

Φυσικά, όπως κάθε Τετάρτη, κυκλοφορεί κ το αντίστοιχο περιοδικό με την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ...

Τι εγινε ρε συ γιγαντα μοντερατορα;

Εισαι και κυνηγος εκτος απο στρατοκαβλος, ραμπο, μεγαλος γαμιας, δοκιμαστης σπανιων κρασιων και ουισκι, καπνιστης ακριβων πουρων και ολα τα σχετικα;

Και τι ακριβως κυνηγας;
Και ποιος σου πληρωνει τα φυσιγγια;
 

kf

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2009
Μηνύματα
76
Like
0
Πόντοι
0
παιδιά εγώ το μόνο κυνήγι που εγκρίνω είναι το κυνήγι της γκόμενας.
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Παντως το κυνηγι οσο και το ψαρεμα,πολλα εξοδα ρε παιδι μου!!
Λιγοτερα θα πληρωσεις να πας ν αγορασεις μισο κιλο ψαρια παρα να τα ψαρεψεις!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom