Νέα

Περί εταιρειών (Ατομική, ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ, ΙΚΕ, ΑΕ, κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα George71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 58
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.379
Κριτικές
21
Like
9.749
Πόντοι
3.346
Μετα την 5η σελιδα τυπε, να καταλαγιασουν λιγο τα καπνογονα :tooth:
Los Angeles Football GIF by Major League Soccer
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.807
Κριτικές
15
Like
11.461
Πόντοι
3.846
Έχω ΕΠΕ στην Κύπρο. 12.5 εταιρικό φόρο.
Σιγά μην άνοιγα στο Ελλαντα με τους φόρους και τις μαλακιες του ελληνικού κράτους.
Σαν τι δηλαδή θες να μάθεις;
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.065
Κριτικές
4
Like
7.174
Πόντοι
1.336
Έχω ΕΠΕ στην Κύπρο. 12.5 εταιρικό φόρο.
Σιγά μην άνοιγα στο Ελλαντα με τους φόρους και τις μαλακιες του ελληνικού κράτους.
Σαν τι δηλαδή θες να μάθεις;
Ναι αλλα τι εξοδα σε χρεωνει το κρατος ανα χρονο ?
 
OP
OP
G

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.393
Like
10.931
Πόντοι
3.556
Κοινωνικές ασφαλίσεις μόνο ανάλογα τι δηλώνεις και εταιρικό φόρο 350€ τον χρόνο.

Εννοεις το αντιστοιχο ΕΦΚΑ τους ειναι ποσοστο των κερδων, οπως ητανε επι νομου Κατρουγκαλου;
Τουλαχιστον εχουν καλες συνταξεις; Γιατι εδω η γενια μας θα παρει ψιχουλα ολη.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.807
Κριτικές
15
Like
11.461
Πόντοι
3.846
Εννοεις το αντιστοιχο ΕΦΚΑ τους ειναι ποσοστο των κερδων, οπως ητανε επι νομου Κατρουγκαλου;
Τουλαχιστον εχουν καλες συνταξεις; Γιατι εδω η γενια μας θα παρει ψιχουλα ολη.
Δεν ξέρω τι λέει το ΕΦΚΑ ή τι συντάξεις δίνουνε.
Μιλάς με παραγωγικό άτομο στα 40κατι του που βγάζει εξαψηφιο νούμερο τον χρόνο.
Λες να με ενδιαφέρει τι σύνταξη θα πάρω σε 20 χρόνια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: riding

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.740
Κριτικές
10
Like
2.101
Πόντοι
3.187
πάντως όλοι λένε οτι δεν συμφέρει η ατομική επιχείρηση. καλύτερα να την μετατρέψει κάποιος σε ικε. Είναι νέα μόδα φαίνεται....
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Εχετε καταντησει το φορουμ να εχει 8 νηματα με φορους,εταιριες,ισολογισμους,νομοσχεδια κτλ...

ουτε το εκονομιστ να ειμασταν ρε μαλακες πια με τα λογιστηρια σας..
Εμένα μου αρέσουν τέτοια νήματα! Μπράβο στο φίλο @George71
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
πάντως όλοι λένε οτι δεν συμφέρει η ατομική επιχείρηση. καλύτερα να την μετατρέψει κάποιος σε ικε. Είναι νέα μόδα φαίνεται....
Ακριβώς. Συμφέρει ΙΚΕ. Ακόμα και οι κάθε λογής Κινέζοι που στήνουν εταιρίες για να διαχειρίζονται τα ακίνητα που έχουν αγοράσει από τα παράσιτα τους κληρονόμους για να τα διαχειρίζονται ΙΚΕ φττιάχνουν
 

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
322
Like
375
Πόντοι
21
για χορηγούς να ανοίξω άλλο νήμα; για χρηματοδότες ήθελα να πω... :rolleyes:
θέλω να ανοίξω μασατζίδικο που (με) γαμάς, ως τι να το ανοίξω;
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.759
Κριτικές
8
Like
2.516
Πόντοι
506
Ακριβώς. Συμφέρει ΙΚΕ. Ακόμα και οι κάθε λογής Κινέζοι που στήνουν εταιρίες για να διαχειρίζονται τα ακίνητα που έχουν αγοράσει από τα παράσιτα τους κληρονόμους για να τα διαχειρίζονται ΙΚΕ φττιάχνουν
ΙΚΕ με έδρα το σπίτι σου, μπορείς να κάνεις ή χρειάζεται απαραίτητα να μισθώσεις χώρο?
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.817
Πόντοι
6.186
Με το καινούργιο φορολογικό νομοσχέδιο αναγκαστικά θα πάμε όλοι σε ΙΚΕ γιατί στοχεύει στις ατομικές επιχειρήσεις κ όχι τις εταιρίες!
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
596
Κριτικές
1
Like
1.285
Πόντοι
206
πάντως όλοι λένε οτι δεν συμφέρει η ατομική επιχείρηση. καλύτερα να την μετατρέψει κάποιος σε ικε. Είναι νέα μόδα φαίνεται....
δεν ειναι μοδα φιλε η ικε δικαιολογημενα ολοι κανουν ικε
η ατομικη επιχειρηση ειναι μαλακια αν εχεις περιουσια, γιατι αν φαλιρησει η εταιρια εισαι υποχρεως με την ατομικη σου περιουσια
αυτο το προβλημα δεν το εχει η επε (γιαυτο λεγεται περιορισμενης ευθυνης), που ομως για επε θες κεφαλαιο για να την ανοιξεις
η ικε συνδυαζει και τα δυο, δηλαδη χωρις κεφαλαιο, με ενα μονο ευρω, αλλα και ειναι περιορισμενης ευθυνης οπως η επε, δηλαδη αν φαλιρησει δεν πειραζουν την ατομικη σου περιουσια
οποτε μονο ικε
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
947
Like
1.473
Πόντοι
206
Εντάξει... είναι της μόδας η ΙΚΕ γιατί ιδρύεις εταιρία με 1 ευρώ κεφάλαιο και βάζοντας έναν μαιμού διαχειριστή ΄εξασφαλίζεις ότι αν μπιστολιάσεις δεν σε πειράζει κανείς...Και δεν είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις ΕΦΚΑ στους εταίρους (αν και όταν υπάρχουν)...
Από την άλλη όμως φορτώνεσαι με 3ης κατηγορίας βιβλία

Με τα σημερινά δεδομένα, μέχρι περίπου τα 25-30Κ ετήσιο καθαρό κέρδος συμφέρει η ατομική. Από εκεί και πάνω ΟΕ, ΕΕ, ή ΙΚΕ

edit.... Δεν ξέρουμε ακόμα που ακριβώς θα κάτσει η μπίλια με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, πάντως αν η ατομική όντως θα φορολογείται τεκμαρτά με τα νούμερα που διαβάζω θα συνεχίσει να συμφέρει μόνο για 3-5 χρόνια από την έναρξη - ειδικά αν έχει και προσωπικό. Μετά αναγκαστικά πας σε εταιρία με λογιστικό προσδιορισμό κερδών...
 
Τελευταία τροποποίηση:

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
421
Like
727
Πόντοι
81
Έχω ΕΠΕ στην Κύπρο. 12.5 εταιρικό φόρο.
Σιγά μην άνοιγα στο Ελλαντα με τους φόρους και τις μαλακιες του ελληνικού κράτους.
Σαν τι δηλαδή θες να μάθεις;
Ναι οκ, αλλά πόσο είναι ο φόρος μερισμάτων στην Κύπρο. Εδώ είναι 5%. Εκεί?
 

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
421
Like
727
Πόντοι
81
Ωπα πως 0. 12.5% είναι. Άρα 25% στο σύνολο. Εδω 22% ο φόρος και 5% το μέρισμα 27%. Βάλε εκεί τα έξοδα και κάτι εισφορές για την άμυνα του νησιού και έγινες. Μία η άλλη είναι σχεδόν φίλε μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom