Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 143K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 213 75,0%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 71 25,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    284

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
Μήπως υπάρχει στους Δ.Υ. μία αρκετά μεγάλη μερίδα που εργάζεται σκληρά σε μία θέση για την οποία δεν έχουν ξεπουληθεί,αλλά έχουν ξεκωλιαστεί να την πάρουν με 2-3 ή και 4 ΑΣΕΠ?

και αφού έκαναν τόσο κόπο να πάρουν αυτή τη θέση, αμέσως μετά μας πρήζουν για το πόσο πολυ δουλευουν και ποσο λίγα παίρνουν!!!!
ενα "δοξα το θεο" δεν ακούς


χαχαχαχαχαχαχαχα
Εσύ φυσικά αντί να επιδιώξεις ο,τιδήποτε άλλο, έκανες στόχο το διορισμό... (άσε τα περί ΑΣΕΠ, γιατί ακόμα κι αυτό μπάζει). Ε, λοιπόν, ο φόρος στην ελλάδα φτάνει το 40%, ποσό για τις περισσότερες χώρες του κόσμου απίστευτο... Γιατί? Πρέπειδλδ αυτοί που παράγουν, να γίνονται συνέταιροι (στα έξοδα) με το κράτος, που πληρώνει αυτούς που δεν παράγουν...

+10000000000000000000000000000000000
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που γράφεις.
Σύρθηκαν,ξεπουλήθηκαν,,βολεύτηκαν.
Όλοι όμως? Μήπως τσουβαλιάζεις?
Μήπως όμως για όλη αυτήν την κατάντια,ακόμα και οι προσκηνυμένοι Δ.Υ. είχαν τη μικρότερη ευθύνη?
Μήπως υπάρχει στους Δ.Υ. μία αρκετά μεγάλη μερίδα που εργάζεται σκληρά σε μία θέση για την οποία δεν έχουν ξεπουληθεί,αλλά έχουν ξεκωλιαστεί να την πάρουν με 2-3 ή και 4 ΑΣΕΠ?
Μήπως κι αυτοί είναι οι αναλώσιμοι και ο εύκολος στόχος??

Νομίζω ότι είναι πλειοψηφία...

Δεν υπάρχει όμως μικρότερη ή μεγαλύτερη ευθύνη... Θεωρώ πως υπάρχει απλά ΣΥΝΕΝΟΧΗ.
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Άρα λοιπόν,τσουβάλιασμα και Καιάδα,έτσι??

Εφόσον υπερασπίζονται αυτούς που τους διόρισαν...

Εφόσον ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις σύμφωνα με την σύνταξη ή το εφάπαξ που περιμένουν...

Εφόσον ταλαιπωρούν κόσμο και κοιτάνε να τ' αρπάξουν από το υστέρημα αυτού που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ για 600 ευρώ ή σε οικοδομή για 45 μεροκάματο...

Στην ΠΗΓΑΔΑ!
 

giorgio33

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
125
Κριτικές
3
Like
27
Πόντοι
1
ναι μονο οι 765.000 ψηφιζουν και οι οικογένειές τους... ... 5.500.000 ειναι οι εγγεγραμενοι..αυτοι ψηφιζουν επαναστατικα και οι Δ.Υ. δεν τους αφηνουν να αλλαξουν την Ελλαδα
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
88
Πόντοι
866
Νομίζω ότι είναι πλειοψηφία...

Δεν υπάρχει όμως μικρότερη ή μεγαλύτερη ευθύνη... Θεωρώ πως υπάρχει απλά ΣΥΝΕΝΟΧΗ.

καλως τα λεει το παιδι μου αν και διαφωνω με τον αλληλοσπαραγμο γιατι συνυπευθυνοι ειμεθα ολοι για το κακο μας χαλι. Τα ποσοστα δεν με ενδιαφερουν
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
Εφόσον υπερασπίζονται αυτούς που τους διόρισαν...

Εφόσον ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις σύμφωνα με την σύνταξη ή το εφάπαξ που περιμένουν...

Εφόσον ταλαιπωρούν κόσμο και κοιτάνε να τ' αρπάξουν από το υστέρημα αυτού που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ για 600 ευρώ ή σε οικοδομή για 45 μεροκάματο...

Στην ΠΗΓΑΔΑ!

θεικό ποστ!!!
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
ναι μονο οι 765.000 ψηφιζουν και οι οικογένειές τους... ... 5.500.000 ειναι οι εγγεγραμενοι..αυτοι ψηφιζουν επαναστατικα και οι Δ.Υ. δεν τους αφηνουν να αλλαξουν την Ελλαδα

Άσε τους μόνιμους...

Για πιάσε λίγο τους έκτακτους, τους ωρομίσθιους, τους δημοτικούς, τους stagers, τους συμβασιούχους... (οι πιο ευάλωτοι πολιτικά και πολιτικάντικα, υπό το καθεστώς ομηρίας που βρίσκονται)

Βάλε κι έναν συντελεστή για τις οικογένειές τους...

Το συνολικό άθροισμα μεγαλώνει επικίνδυνα.
 

Επισκέπτης
Εφόσον υπερασπίζονται αυτούς που τους διόρισαν...

Εφόσον ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις σύμφωνα με την σύνταξη ή το εφάπαξ που περιμένουν...

Εφόσον ταλαιπωρούν κόσμο και κοιτάνε να τ' αρπάξουν από το υστέρημα αυτού που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ για 600 ευρώ ή σε οικοδομή για 45 μεροκάματο...

Στην ΠΗΓΑΔΑ!

ΟΚ.
Προφανώς βλέπουμε διαφορετικά τον τρόπο "πλήρωσης της πηγάδας".
Κάνε παιχνίδι με τη δρόμα που συμφωνεί μαζί σου,εκπονώντας σχέδιο εξόντωσης των Δ.Υ..
 

Επισκέπτης
Εφόσον υπερασπίζονται αυτούς που τους διόρισαν...

Εφόσον ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις σύμφωνα με την σύνταξη ή το εφάπαξ που περιμένουν...

Εφόσον ταλαιπωρούν κόσμο και κοιτάνε να τ' αρπάξουν από το υστέρημα αυτού που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ για 600 ευρώ ή σε οικοδομή για 45 μεροκάματο...

Στην ΠΗΓΑΔΑ!
Οι ευθυνες για τετοιες καταστασεις ανηκουν στο Κρατος.

Το Κρατος επαιξε το παιχνιδι του με τους ΔΥ,οπως επαιξε και το παιχνιδι του με τους φορτηγατζηδες μοιραζοντας αδειες:ουσιαστικα χτιζοντας τον μεταπολεμικο ελληνικο μικροαστισμο.

Για την ακριβεια,τα δυο μεγαλα Κομματα απο το 1974 και εντευθεν που ΑΜΦΟΤΕΡΑ καναν αυτο το παιχνιδι-για τους ΔΥ λεω.

 

Επισκέπτης
divide et impera..
γιατι τσιμπατε ρε μαλακες???
Υ.Γ στρακι περσονα καλα τα γραφω???
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Αυτο με τις εισφορες πια, σκετο ανέκδοτο.
Ο εργοδότης δινει τις εισφορες.
Το κρατος (εργοδότης) δίνει τις εισφορες στο κράτος

εσυ που ακριβώς επιβαρύνεσαι παλικάρι και σου κάθεται πολύ βαρύ που κάποιος άλλος πληρώνει τις εισφορές?

ααααααααααααααααααχχααχχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχα
μωρή μαλάκω ως μισθωτός για 5 χρόνια στην ελλάδα μέχρι το 2008 έδινα περίπου 14 χιλιάρια το χρόνο ΙΚΑ και άλλα 25 περίπου εφορία.......

σύνολον για μια 10ετία περίπου όταν έκανα την πράξη και τράβαγα την καράφλα μου 120 χιλιάρια..........στο ΙΚΑ που ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΠΟΤΕ γιατί είχα και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΤΑΙΡΙΚΗ.

σου είπα μην ποστάρεις ξεφτυλίζεσαι όλο και περισσότερο....
Ο εργοδότης έδινε πολύ περισσότερα στο ΙΚΑ. Περίπου 70 30 είναι το ποσοστό.
 

giorgio33

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
125
Κριτικές
3
Like
27
Πόντοι
1
Άσε τους μόνιμους...

Για πιάσε λίγο τους έκτακτους, τους ωρομίσθιους, τους δημοτικούς, τους stagers, τους συμβασιούχους... (οι πιο ευάλωτοι πολιτικά και πολιτικάντικα, υπό το καθεστώς ομηρίας που βρίσκονται)

Βάλε κι έναν συντελεστή για τις οικογένειές τους...

Το συνολικό άθροισμα μεγαλώνει επικίνδυνα.

σωστο δεν το σκεφτηκα ..κι εγω δημοτικος ειμαι ομως και απογραφηκα οπως και οι αναπληρωτες καθηγητες ακομα και γιατροι που συνεργάζονται με ταμεια ...οποιος πληρωνεται απο το κρατος επρεπε να απογραφει νομιζω.....εκτος  απο συμβασιουχους ορισμενου χρονου..οι stagers τωρα πια μας τελειωσαν πανε και οι ψηφοι τους ...  
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
Aυτο ακριβως σκασκα.

Ξέρεις τί μου τη σπάει απίστευτα? Ότι οι ΔΥ δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο divide όσο ήταν καβάλα (εσύ μίλησες για την πολιτική τους στάση απέναντι στους άλλους εργαζόμενους). Τώρα που οι όροι άλλαξαν, θυμήθηκαν την ενότητα... Ε, σόρυ μάγκες, αλλά εγώ τουλάχιστο αυτή τη χάρη δεν θα τους την κάνω. Δε γουστάρω την οπορτούνα με τίποτα λέμε.
 

skaska

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2009
Μηνύματα
6.469
Like
0
Πόντοι
66
ααααααααααααααααααχχααχχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχα
μωρή μαλάκω ως μισθωτός για 5 χρόνια στην ελλάδα μέχρι το 2008 έδινα περίπου 14 χιλιάρια το χρόνο ΙΚΑ και άλλα 25 περίπου εφορία.......

σύνολον για μια 10ετία περίπου όταν έκανα την πράξη και τράβαγα την καράφλα μου 120 χιλιάρια..........στο ΙΚΑ που ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΠΟΤΕ γιατί είχα και ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΤΑΙΡΙΚΗ.

σου είπα μην ποστάρεις ξεφτυλίζεσαι όλο και περισσότερο....
Ο εργοδότης έδινε πολύ περισσότερα στο ΙΚΑ. Περίπου 70 30 είναι το ποσοστό.

Μια από τα ίδια...

Τα ποσοστά είναι 1/3 ο μαλάκας, 2/3 το αφεντικό...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ξέρεις τί μου τη σπάει απίστευτα? Ότι οι ΔΥ δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο divide όσο ήταν καβάλα (εσύ μίλησες για την πολιτική τους στάση απέναντι στους άλλους εργαζόμενους). Τώρα που οι όροι άλλαξαν, θυμήθηκαν την ενότητα... Ε, σόρυ μάγκες, αλλά εγώ τουλάχιστο αυτή τη χάρη δεν θα τους την κάνω. Δε γουστάρω την οπορτούνα με τίποτα λέμε.

αρκεί να μην κάνεις τη χάρη των από πάνω.
Δλδ με απλά μπορείς να μην είσαι με τους Αθηναίους αλλά δε χρειάζεται να γίνεις Αλκιβιάδης
 

Επισκέπτης
Ξέρεις τί μου τη σπάει απίστευτα? Ότι οι ΔΥ δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο divide όσο ήταν καβάλα (εσύ μίλησες για την πολιτική τους στάση απέναντι στους άλλους εργαζόμενους). Τώρα που οι όροι άλλαξαν, θυμήθηκαν την ενότητα... Ε, σόρυ μάγκες, αλλά εγώ τουλάχιστο αυτή τη χάρη δεν θα τους την κάνω. Δε γουστάρω την οπορτούνα με τίποτα λέμε.
νταξει ρε μαλακα..
αρχισε απο τους ενστολους που ετσι & αλλιως θα ανασκολοπισουμε & αμα δεν χορτασεις προχωρα & στους υπολοιπους..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom