Νέα

ΠαΣοΚ: Ώρα μηδέν;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα podolagnos_28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 127K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιο θα είναι το μελλον του ΠΑΣΟΚ?

  • Σύντομα θα ξαναγίνει ένα μεγάλο κόμμα

    Ψήφοι: 52 13,0%
  • Θα διαλυθεί, σύντομα δεν θα υπάρχει.

    Ψήφοι: 139 34,7%
  • Θα παραμείνει με ποσοστά 10% ως 15%.

    Ψήφοι: 17 4,2%
  • Θα μπαίνει στην Βουλή με σχετική δυσκολία, 4% - 5%.

    Ψήφοι: 74 18,5%
  • Θα ανέβει σημαντικά αν βάλει έναν νέο αρχηγό, 30 - 40 ετών.

    Ψήφοι: 13 3,2%
  • Θα διασπαστεί σε 2 τουλάχιστον κόμματα.

    Ψήφοι: 15 3,7%
  • Μου είναι Αδιάφορο.

    Ψήφοι: 83 20,7%
  • ΔΞ

    Ψήφοι: 8 2,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    401

Knat25

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2007
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ο Θεος κατι χρωσταγε στον Αλαβανο και στην Αριστερα γενικοτερα γιατι δυο θαυματα μαζεμενα δεν εξηγουνται αλλιως.
1ο Αυτοδυναμια της ΝΔ
2ο Το ΠΑΣΟΚ ετοιμο να διαλυθει εαν και εφοσον βγει καποιος απο τους δυο μονομαχους.

Και εξηγουμαι
Αν η ΝΔ δεν ειχε αυτοδυναμια και ξαναπηγαιναμε σε εκλογες σε δυο μηνες ξερουμε ολοι (εξου και ορος δοκιμη)οτι οι ψηφοφοροι του ΠΑΣΟΚ θα λειτουργουσαν συναισθηματικα και θα γυριζαν πισω οποτε και η αριστερα και ιδιαιτερα ο ΣΥΡιζα θα ετρεχε και δεν θα εφτανε.
Λεω συναισθηματικα γιατι θα ειχαν δεχτει οτι το μηνυμα το στειλανε στην ηγεσια αλλα οπως και να το κανουμε αν βλεπεις οτι απο δικη ψηφο δεν γθρισες στην εξουσια αλλα τωρα σου δινεται μια δευτερη ευκαιρια δεν την αφηνεις να παει χαμενη.
Οσο για το δευτερο εχει αναληθει ηδη οτι οποιος και να κερδισει οι τασεις που θα επακολουθησουν θα ειναι διασπαστικες ειτε με διαγραφες ειτε με παραιτησεις.
 

Επισκέπτης
η αυτοδυναμία της ΝΔ οφείλεται κύρια στην λάθος τακτική του ΠΑΣΟΚ απέναντι 
της για τον απλό λόγο ότι η πολιτική που εφάρμοσε η ΝΔ  μέχρι τώρα ήταν βασισμένη επάνω σε αντί λαικούς νόμους που είχε ψηφίσει το ΠΑΣΟΚ και εκεί έτρωγε τα μούτρα του και έτσι στην προ εκλογική περίοδο αναγκάστηκε στην ουσία να κάνει προσωπικό πόλεμο στον Καραμανλή όμως τον κοσμάκη δεν τον ενδιαφέρουν στην ουσία τα πρόσωπα αλλά τα υπαρκτά του προβλήματα και στην ουσία δεν κατάφερε τις απώλειες που είχε προς αριστερά να καλύψει ένα μέρος αυτών με χαμένους ψήφους της ΝΔ και να καταφέρει να έχει μια διαφορά από αυτήν της τάξης του 1,5 με 2% και να λειτουργείσει ο εκλογικός νόμος όπως ήταν σχεδιασμένος και να μην πάρει η ΝΔ αυτοδυναμία.   
 

lordjim

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
1.664
Like
72
Πόντοι
16
Εγω παντως το μονο που παρακαλαω για το ΠΑΣΟΚ ειναι να φυγει αυτη η λερα ο Λαλιωτης.
Μονο εαν εξαφανιστει αυτος ο κιτρινιαρης θα αλλαξει το ΠΑΣΟΚ.
 

Επισκέπτης
Εγω παντως το μονο που παρακαλαω για το ΠΑΣΟΚ ειναι να φυγει αυτη η λερα ο Λαλιωτης.
Μονο εαν εξαφανιστει αυτος ο κιτρινιαρης θα αλλαξει το ΠΑΣΟΚ.
τι Λαλιώτης απλά στην Ελλάδα δυο δεξιά μεγάλα κόμματα δεν χωράνε.
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Έχει δίκιο ο συνάδελφος αναφορικά με τον Λαλιώτη ξυπνά στον κόσμο τα ποιό άγρια αντανακλαστικά. Κάνει τεράστιο κακό στο ΠΑΣΟΚ καθώς εκπροσωπεί το παλιό ΠΑΣΟΚ το οποίο πλέον δεν πείθει κανέναν
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Ποιο ΠΑΣΟΚ σε πείθει εσένα;
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Φίλε δεν με πείθει το ΠΑΣΟΚ αλλά θα σου πω πως όλοι οι ΝΔτες θέλουν να έρθουν ως φίλοι να ψηφίσουν τον Γιώργο. Ο Γιώργος είναι ευρωπαίος πολιτικός με πολύ αξιόλογες ιδέες όμως αδυνατεί να συνειδητοποιήσει το ποιό κόμμα εκπροσωπεί. Μιλάει για παράδειγμα για ελαστική εργασία, για ιδιωτικά Πανεπιστήμια όταν κανέις στο ΠΑΣΟΚ δεν τα θέλει
 

Επισκέπτης
το ΠΑΣΟΚ απλά ολοκλήρωσε τον κύκλο του έκανε δυο μισά καλά και 99 κακά και πάπαλα.
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Όποιος πιστεύει ότι π.χ ο Βενιζέλος θα φέρει πίσω τους φυγάδες διότι θα φτιάξει το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα πλανάται πλάνη οικτράν...Το παιχνίδι πλέον γίνεται από τις Βρυξέλες.Η πολιτικές διαφορές μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι μικρές και κυρίως διαφορές στην εφαρμογή όχι στο στόχο.Ας δούμε το παράδειγμα με τον οδοντίατρο.Ο στόχος είναι η εξαγωγή του δοντιού.Οι τρόποι συγκεκριμένοι,αλλά ο ένας οδοντίατρος σε πονάει,ο άλλος είναι πιο "μαλακός".Το αποτέλεσμα όμως το ίδιο.Το δόντι βγαίνει.Τα μικρά κόμματα της Αριστεράς,επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να κυβερνήσουν,και κατά συνέπεια να πάρουν τις οδηγίες από τις Βρυξέλες,βγαίνουν και λένε διάφορα ωραία και μαγευτικά.Τα κόμματα εξουσίας δεν μπορούν να το κάνουν αυτό.
 

Greek

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2005
Μηνύματα
100
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
αυτό πάλι με την ψηφοφορία των φίλων πρέπει να είναι παγκόσμιο παράδοξο
δεν έχω ακούσει κανένα κόμμα στον κόσμο να βγάζει αρχηγό από ένα απροσδιορίστου προελεύσεως εκλογικό σώμα
δηλαδή τι θα με εμποδίζει εμένα που είμαι εκτός πασοκ να πάω να ψηφίσω για μια εσωτερική υπόθεση του ΠΑΣΟΚ
είναι σαν να γίνονται αρχαιρεσίες για τον πρόεδρο του διοικητικού συμβουλίου του Παναθηναικού και να μπορούν να συμμετέχουν στην ψηφοφορία ακόμα και ολυμπιακοί και αεκτζηδες και ένα σωρό άλλοι καλοθελητές
είναι πρωτάκουστο! και απορώ πως το παρουσιάζουν τα μέσα τάχα σαν μια δημοκρατικότατη διαδικασία

 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Βλέπω ότι οι γαλάζιοι νομίζουν ότι μπορούν κι αυτοί να πάνε να ψηφίσουν ως "φίλοι του πασοκ"... αυτό θα ήθελα να το δω.
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Εγώ αν και δεν είμαι ΠΑΣΟΚ ψήφισα στις εκλογές της νεολαίας του ΠΑΣΟΚ έναν φίλο μου ως φίλος του κινήματος και δεν ήμουν ο μόνος...
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Προφανώς σε είχε προτίνει κάποιο μέλος του ΠΑΣΟΚ.Αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ πώς μπήκες...
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Μάλλον δεν είχες ψηφίσει για να δεις τη γινόταν
 

anos

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2007
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
Βρε παιδία το να βάζεις υποψήφιος μόνος όπως ο Γιώργος  το 2004 είναι όπως να τρέχει ένας αθλητής μόνος του και να βγαίνει τελευταίος.
 

Greek

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2005
Μηνύματα
100
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Αν παρακολουθούσες λίγο τα πράγματα εκτός Ελλαδιστάν δεν θα σου έκανε τόσο μεγάλη έκπληξη. Στην Αμερική υπάρχουν αρκετές πολιτείες όπου όταν ένα κόμμα(Δημοκρατικοί ή Ρεπουμπλικάνοι) κάνει προκριματικές εκλογές(για Πρόεδρο, γερουσιαστή, βουλευτή) έχουν δικαίωμα να ψηφίσουν ακόμη και τα μέλη του αντίπαλου κόματος ή οι ανεξάρτητοι.

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να καθιερωθεί ένα παρόμοιο σύστημα και για τις εκλογές βουλευτές και δημάρχων. Χίλιες φορές καλύτερα παρά το απολιθωμένο σημερινό όπου συνεδριάζει το κοματικό κονκλάβιο και μοιράζει χρίσματα σε όσους είναι αρεστοί στην ηγεσία, γράφοντας κανονικά τις επιθυμίες των τοπικών κοινωνιών.
δεν ξέρω εάν είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες για την αμερική εμένα αυτό μου φαίνεται παράδοξο
(βέβαια έτσι καταλαβαίνω και έναν από τους λόγους που αποκαλούν τον Γιώργο αμερικανάκι)
εγώ δεν γνωρίζω καμία εκλογική αναμέτρηση σε οποιοδήποτε τομέα στην οποία δεν είναι προσδιορισμένο σαφώς το εκλογικό σώμα και επιμένω σε αυτό
(αλλιώς δεν έχουμε εκλογές αλλά δημοσκόπηση που είναι άλλο πράγμα)
θεωρώ ότι αυτό είναι μια σοβαρή παρανόηση της δημοκρατίας
σε κάθε εκλογή υπάρχει ένα ενδιαφερόμενο σώμα το οποίο με την διαδικασία των εκλογών αποφασίζει για ένα θέμα που αφορά αυτό το εκλογικό σώμα και μόνο αυτό (γιατί διαφορετικά έχουμε αλλοίωση της θέλησης του κυρίως ενδιαφερόμενου σώματος, δηλαδή πάμε σε νόθευση της βούλησης του)
μα είναι τόσο προφανές!


 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
δεν ξέρω εάν είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες για την αμερική εμένα αυτό μου φαίνεται παράδοξο
(βέβαια έτσι καταλαβαίνω και έναν από τους λόγους που αποκαλούν τον Γιώργο αμερικανάκι)
εγώ δεν γνωρίζω καμία εκλογική αναμέτρηση σε οποιοδήποτε τομέα στην οποία δεν είναι προσδιορισμένο σαφώς το εκλογικό σώμα και επιμένω σε αυτό
(αλλιώς δεν έχουμε εκλογές αλλά δημοσκόπηση που είναι άλλο πράγμα)
θεωρώ ότι αυτό είναι μια σοβαρή παρανόηση της δημοκρατίας
σε κάθε εκλογή υπάρχει ένα ενδιαφερόμενο σώμα το οποίο με την διαδικασία των εκλογών αποφασίζει για ένα θέμα που αφορά αυτό το εκλογικό σώμα και μόνο αυτό (γιατί διαφορετικά έχουμε αλλοίωση της θέλησης του κυρίως ενδιαφερόμενου σώματος, δηλαδή πάμε σε νόθευση της βούλησης του)
μα είναι τόσο προφανές!
Πιο απλά: Είναι σαν να ψηφίζουν οι Παναθηναϊκοί για την 11αδα του Ολυμπιακού......
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Ο Βενιζέλος μόλις έφαγε LIVE ένα ποτήρι καφέ ή σπασμένο αυγό στην πλάτη εισερχώμενος στην Τρικούπη!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom