Νέα

Παράξενα βιβλία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα menios34
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 22
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

menios34

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2012
Μηνύματα
502
Like
0
Πόντοι
6
Πείτε κάνα καλό βιβλίο με παράξενη θεματολογία, μυστήριο, σουρεαλισμό, γκόθικ ατμόσφαιρα.
 

Επισκέπτης
Διάβασε καναδυό βιβλία αυτού του τύπου:
[URL unfurl="true"]http://giannoulakis.blogspot.gr/[/url]

κι άμα δε χαζέψεις για τα καλά, να μη με λένε archer
Δε φέρω όμως καμία ευθύνη και μην περιμένεις να σου φέρνω σοκολάτες και τσιγάρα στο Δαφνί.
Θυμάμαι μια που την έψαχναν στη Νικολούλη που είχε διαβάσει ένα βιβλίο του (νομίζω "τα μυστήρια των πόλεων") και μετά από αυτό εξαφανίστηκε...

 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Εχω διαβασει αρκετα freak βιβλια, το παρακατω ηταν το πιο γειασου απο ολα, με διαφορα...


0002313_300.jpeg



Δεν κρυβω οτι απο τοτε που το διαβασα, εκανα στροφη στον χριστιανισμο :zombie:
 

iceman1988

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.126
Κριτικές
81
Like
7.177
Πόντοι
6.265
Διαβάστε ρε γατάκια καμία Εκκλησιαστική Ιστορία του Βλασίου Φειδά,τίγκα στην καθαρεύουσα και μετά ξεκινήστε την πρέζα...!!!!
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
[size=14pt]
]

Συμπυκνωμένη σοφία
 

StrangeKindOfHuman

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2012
Μηνύματα
208
Κριτικές
111
Like
531
Πόντοι
1.211
Διάβασε καναδυό βιβλία αυτού του τύπου:
[URL unfurl="true"]http://giannoulakis.blogspot.gr/[/url]

κι άμα δε χαζέψεις για τα καλά, να μη με λένε archer
Δε φέρω όμως καμία ευθύνη και μην περιμένεις να σου φέρνω σοκολάτες και τσιγάρα στο Δαφνί.
Θυμάμαι μια που την έψαχναν στη Νικολούλη που είχε διαβάσει ένα βιβλίο του (νομίζω "τα μυστήρια των πόλεων") και μετά από αυτό εξαφανίστηκε...
Ο Γιανουλάκης δεν έκανε τις μεταφράσεις στα βιβλία του Lovecraft;
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
Διάβασε καναδυό βιβλία αυτού του τύπου:
[URL unfurl="true"]http://giannoulakis.blogspot.gr/[/url]

κι άμα δε χαζέψεις για τα καλά, να μη με λένε archer
Δε φέρω όμως καμία ευθύνη και μην περιμένεις να σου φέρνω σοκολάτες και τσιγάρα στο Δαφνί.
Θυμάμαι μια που την έψαχναν στη Νικολούλη που είχε διαβάσει ένα βιβλίο του (νομίζω "τα μυστήρια των πόλεων") και μετά από αυτό εξαφανίστηκε...

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

τύπε ο άρχων είναι ο Τουλάτος !!!!
όλοι οι υπόλυποι απλώς αντέγραφαν  τις πρωτοποριακές ιδέες του.... :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :2funny:

ο ήλιος γατάκια δεν είναι αυτό που νομίζει η nasa...αλλά διαστημόπλοιο.τουλάτος speaking.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
για να σοβαρευτούμε λίγο καλό υλικό έχουν οι εκδόσεις ΟΞΥ.
 

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
Πολυ ενδιαφερον φαινεται αυτο φιλε φαν του μεγα Μπουκοφσκι το εχεις διαβασει..;;??!!!

Το είχα διαβάσει παλαιότερα και μου έκανε φοβερή εντύπωση. Από τη μέση και μετά πέφτει λίγο βέβαια. Στα μειον το κόστος (κανένα 25αρι-30αρι) που με κάνει να μην το έχω πάρει ποτέ (το είχα διαβάσει από φίλο) και η κακή έκδοση (αρκετές σελίδες με μαλακό εξώφυλλο).

Το πρώτο μισό είναι εκπληκτικό. Τόσο σε ροή όσο (κυρίως) σε ουσία. Αν πιστεύεις στην έννοια της τύχης, στην ύπαρξη ανώτερης δύναμης χωρίς όμως κατ'ανάγκη τη χριστινιακή (και των λοιπών θρησκειών) εκδοχή θα σου κάνει φοβερή εντύπωση.

Φαντάσου έννοιες όπως ανώτερη δύναμη, μοίρα, τύχη, θεωρία του "πετάγματος της πεταλούδας" δοσμένες εμμέσως σε ένα αρκετά αξιόλογο λογοτεχνικά βιβλίο. Δεν αναφέρει πουθενά τα παραπάνω αλλά κάθε του πράξη σε κάνει να τα σκέφτεσαι και αισθάνεσαι.

Εμένα πάντως με έκανε να σκέφτομαι κατά πόσο η πορεία του ανθρώπου είναι προκαθορισμένη (μοίρα), παντελώς τυχαία μεταβλητή ή καθορισμένη από μια ανώτερη δύναμη με την πορεία της όμως να επαναπροσδιορίζεται ανά πάσα στιγμή. 
 

nacho_scocco

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.716
Κριτικές
3
Like
192
Πόντοι
16
Τον "Μεγα Ανατολικο" του πανμεγιστου Ανδρεα Εμπειρικου  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Βασικα ολοκληρο δεν θα το συνιστουσα,το θεωρω ολιγον τι δυσκολο(8 τομοι γαρ και 2000+ σελιδες),αλλα εστω και εναν τομο να διαβασει κανεις αποκομιζει εντονη....καλτιλα ;)
 

serapis

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.673
Κριτικές
29
Like
7
Πόντοι
2.007
Πρός τον " motorhead bukowski " Τελικά ποιός είναι ο τιτλος του βιβλίου ,αγαπητέ φίλε??  SERAPIS.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom