Νέα

Παράπονα απο εταιρειες κινητης τηλεφωνιας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα memosan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια ειναι η χειροτερη εταιρεια?

  • cosmote

    Ψήφοι: 2 11,1%
  • vodafone

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • wind

    Ψήφοι: 8 44,4%
  • q telecom

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλη

    Ψήφοι: 1 5,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

gastez

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
5.234
Κριτικές
29
Like
8
Πόντοι
1.290
το νταβατζιλικι που λενε οτο θα βαλουν φορο και στις καρτες εχει ξεκινήσει?
 

gastez

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
5.234
Κριτικές
29
Like
8
Πόντοι
1.290

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.838
Κριτικές
379
Like
5.276
Πόντοι
10.647
Ειχα Vodafone απο τοτε που ηταν Panafone. Την αλαξα σε Cosmote γιατι η εταιρια μου εσπαγε καθε μηνα τον πουτσο στα τηλεφωνα αν εχω εξωφλησει τον λογαριασμο!
Τα τελευταια 3 χρονια αλαξα σε Cosmote...τα ιδια σκατα θα ελεγα..!!

Βλεπω διαφημησεις οτι η Cosmote λεει οτι εχει καλυψη δυκτιου 99.8%.!
Ωφειλω ομως να πω οτι μαλλον το σπιτι μου βρησκετε μεσα σε αυτο το 0.02% εκτος δυκτιου και οτι συχνα βρισκομαι μεσα σε αυτο το ποσοστο! Δηλαδη μας κοροιδευουν και απο πανω!!!


Μαλλον θα εννοουν 99,8% Καλυψη σε ολο το πλανητη και το 0.02 πεφτει μεσα στην Ελλαδα!!
:2funny: :2funny: :2funny:
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Για την καλυψη φταιμε και εμεις οι αμορφωτοι που οπου δουμε κεραια τρεχουμε να την ξηλωσουμε μηπως μας φυτρωσει 3ο ματι στο κουτελο!!

Anyway θεωρω απαραδεκτο στο 2010 να εχουμε σε ελαχιστες περιοχες μεσα στην Αττικη κανονικη καλυψη 3G.

Επισης με ενοχλει που για να ενεργοποιησεις μια υπηρεσια χρειαζεται μονο ενα sms ή τηλεφωνημα , ενω για να την καταργησεις πρεπει να μιλησεις με 5 διαφορετικους υπαλληλους ή ακομα και να περασεις απο καταστημα.

Τις χρεωσεις τις θεωρω κανονικες , ισως λιγο τσιμπημενες , αρκει να εχεις μετρο και να επιλεγεις τα προγραμματα που πραγματικα χρειαζεσαι.

Τωρα αμα σου τα πρηζουν επειδη δεν πληρωνεις τους λογαριασμους δεν νομιζω να φταινε οι εταιριες...
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.458
Πόντοι
9.035
Συμφωνώ με τον φίλο FidoDiLdo,
απλά να προσθέσω ότι και οι τρεις εταιρίες (αν είχαν την δυνατότητα, που δεν την έχουν λόγω αντιδράσεων του κόσμου που δεν καταλαβαίνει από τεχνολογία) θα είχαν άριστη κάλυψη 100% (2G & 3G) σε όλες τις αστικές περιοχές, αυτό λέει η κοινή επιχειρηματική λογική γιατί από εκεί έρχονται τα έσοδά τους. Όμως δυστυχώς στην Ελλάδα οι θέσεις σταθμών στα αστικά κέντρα μειώνονται αντί να αυξάνονται.
Όσον αφορά την 3G κάλυψη υπάρχουν δύο ειδικοί περιορισμοί :
(1) Οι εταιρίες θα ήθελαν σε κάθε θέση 2G να βάλουν και ένα σταθμό 3G, όμως -όσο και να ακούγετε τρελό- δεν έχουν την δυνατότητα τοποθέτησης του εξοπλισμού (που συχνά θα γίνει αντιληπτός λόγω των εμφανών εργασιών) σε πάρα πολλές θέσεις λόγω των προβλημάτων με τους κατοίκους. Έχω γνωστούς στο χώρο και έχω ακούσει απίστευτες ιστορίες (πάνε να βάλουν νέο σταθμό 3G και κινδυνεύουν να χάσουν και τον 2G)...
(2) Οι σταθμοί 3G έχουν δυναμική ακτίνα κάλυψης. Τουτέστιν, όσο η χρήση (ταυτόχρονοι ενεργοί χρήστες) είναι εντός κάποιου ορίου η ισχύς (άρα κάλυψη) του σταθμού είναι η αρχικά ορισμένη. Όταν όμως η χρήση περνά αυτό το όριο τότε ο σταθμός αυτόματα μειώνει την ισχύ εκπομπής (άρα και την ακτίνα κάλυψης) με συνέπεια να εξυπηρετεί λιγότερους συνδρομητές, αυτούς που είναι εγγύτερα, και έτσι να μην συμφορίζεται. Έτσι εξηγείται και κάτι που πολλοί ίσως έχουν παρατηρήσει, ότι δηλαδή σε μια συγκεκριμένη θέση (σπίτι)υπάρχει καλή κάλυψη 3G αργά το βράδυ (μετά τα μεσάνυχτα) και το πρωί, αλλά το βραδάκι (19:00-23:00) που υπάρχει πολύ κίνηση δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου κάλυψη 3G. Προσωπικά είμαι παθών τέτοιας κατάστασης... πριν 2-3 χρόνια είχα σήμα καμπάνα 3G και σχεδόν τις ονομαστικές ταχύτητες, τώρα μόνον περιστασιακά και χαμηλές ταχύτητες στο mobile internet, έχω παραπονεθεί πολλές φορές αλλά η απάντηση που παίρνω είναι ότι θέλουν να βάλουν νέο σταθμό να βελτιωθεί η κάλυψη αλλά δεν μπορούν...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ρε παιδια συγνώμη εαν ειμαι off topic αλλα ειναι ενα θεμα που αφορά ολους μας.Ακούστε τι μου ειπε ενας υπάλληλος καταστηματος vodafone οτι εαν με καλέσουν απο χωρα εξωτερικού ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩ συγκεκριμενα αφορα την γαλλία και στον αναλυτικό δεν φένεται.Εσεις το ξέρατε αυτό αναφέρεται κάπου?Παρακαλω οποιαδήποτε ενημέρωση με pm.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Αλλη πουστια της cosmote.Πηγα σε ενα καταστημα γερμανος-cosmote και με ενδιέφερε ενα προγραμμα να μπορώ να λαμβάνω τα μαιλ μου στο κινητο για επαγγελματικούς λόγους.Oλα καλά λοιπον τα βρήκαμε ξαφνικα μου έρχεται μια λογικη αλλα σπανια ερώτηση να την κάνει κάποιος και αυτο το κατάλαβα γιατι δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.Ερώτηση: Για να λάβω τα e-mail αργά η γρήγορα δεν με νοίαζει αρκει να τα λάβω πρέπει να έχω σήμα 3G??? Μου απάντησαν μετα απο 15-17 λεπτά αναμονής στο κατάστημα πως ΝΑΙ πρέπει να πιανει σήμα 3G.Ξαναρωτάω δεν με νοιαζει εαν ειναι αργά η γρήγορα αρκεί να τα λάβω.Η απάντηση ηταν η ίδια.Δηλαδη εγω και εσεις σαν μαλάκες θα πηγένα θα εκανα το συμβόλαιο και η δουλεία μου δεν θα γινόταν αχχαχα ωραια πράγματα τα μουνόπανα
 

jimpo

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
566
Like
2
Πόντοι
6
Ρε παιδια συγνώμη εαν ειμαι off topic αλλα ειναι ενα θεμα που αφορά ολους μας.Ακούστε τι μου ειπε ενας υπάλληλος καταστηματος vodafone οτι εαν με καλέσουν απο χωρα εξωτερικού ΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩ συγκεκριμενα αφορα την γαλλία και στον αναλυτικό δεν φένεται.Εσεις το ξέρατε αυτό αναφέρεται κάπου?Παρακαλω οποιαδήποτε ενημέρωση με pm.

Μαλακία σου είπε ή δεν κατάλαβες τι είπε.
χρεώνεσαι αν ΕΣΥ βρίσκεσαι σε χώρα εξωτερικού και σε καλούν!
χρεώνονται και αυτοί και εσύ.
αν καλείς εσύ από χώρα εξωτερικού τότε χρεώνεσαι μόνο εσύ. Εκτός και αν καλείς κάποιον σε άλλη χώρα εκτός Ελλάδος ενώ και οι 2 χρησιμοποιείτε ελληνικές συνδέσεις.
αυτό ισχύει για όλες τις χώρες, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Μαλακία σου είπε ή δεν κατάλαβες τι είπε.
χρεώνεσαι αν ΕΣΥ βρίσκεσαι σε χώρα εξωτερικού και σε καλούν!
χρεώνονται και αυτοί και εσύ.
αν καλείς εσύ από χώρα εξωτερικού τότε χρεώνεσαι μόνο εσύ. Εκτός και αν καλείς κάποιον σε άλλη χώρα εκτός Ελλάδος ενώ και οι 2 χρησιμοποιείτε ελληνικές συνδέσεις.
αυτό ισχύει για όλες τις χώρες, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο.
To τόνισα μεγάλε με καλουν απο γαλλια απο γαλλικο κινητο προς ελλαδα σε ελληνικο κινητο.Η απαντηση ηταν οτι χρεονομαι και επεμενα και επεμενε
 

SSGT-i

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
10.646
Like
66
Πόντοι
166
επι 4 μηνες μια εταιρια κυπριακη μου ετελνε 8 μαιλ των 2 ευρο - οταν το πειρα χαμπαρει και πηγα στην vodafone μου ειπαν οτι ειναι νομιμο , και βεβαια τους ειπα οτι ειναι νομιμο δεν ειναι και ηθικο αλλα απο οτι καταλαβα εχουν την ιδια ηθικη με τον βουλγαρακη , μετα στην ΕΕΤΤ μου ειπαν οτι η  vodafone ειναι ιδιωτικη και εχει σκοπο να κερδιζει , τωρα η ΕΕΤΤ τι σκοπο εχει ειναι αξιον αποριας , το ιδιο μου ειπαν οτι απο την διωξη του ηλεκτρονοκου εγκληματος , καταλαβα οτι ζω σε μια χωρα που ειναι χειροτερα απο μπουρδελο στην ελλαδα , εκανα διακοπη της συνδεσης και μακρια απο αλους ουστ πουστηδες .................
cytavoda;;;
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
To τόνισα μεγάλε με καλουν απο γαλλια απο γαλλικο κινητο προς ελλαδα σε ελληνικο κινητο.Η απαντηση ηταν οτι χρεονομαι και επεμενα και επεμενε
να πεις στα γαλλάκια να μη σε παιρνουν και καθαρισες..
 

SSGT-i

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
10.646
Like
66
Πόντοι
166
η πιο λαμογιεξ η wind οταν egine epi tim μια χαρα ηταν μετακομισα τωρα cosmote τους 2 μηνες και τη βρισκω μετρια τους εβραιους της vodafone δε ξερω
 
OP
OP
M

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
η πιο λαμογιεξ η wind οταν egine epi tim μια χαρα ηταν μετακομισα τωρα cosmote τους 2 μηνες και τη βρισκω μετρια τους εβραιους της vodafone δε ξερω
sCellPhone.gif
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
η πιο λαμογιεξ η wind οταν egine epi tim μια χαρα ηταν μετακομισα τωρα cosmote τους 2 μηνες και τη βρισκω μετρια τους εβραιους της vodafone δε ξερω

δεν έχεις καταλάβει ότι και οι 3 είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα?

ουσιαστικά έχουν καταργήσει τον ανταγωνισμό

ίδια πακέτα με διαφορετικό όνομα απλά

αν μιλήσεις 20 λεπτά προς ένα νούμερο είτε πάρεις από κοσμοτέ,είτε από βόνταφον είτε από τιμ θα πληρώσεις ακριβώς το ίδιο ποσό....

 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
δεν έχεις καταλάβει ότι και οι 3 είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα?

ουσιαστικά έχουν καταργήσει τον ανταγωνισμό

ίδια πακέτα με διαφορετικό όνομα απλά

αν μιλήσεις 20 λεπτά προς ένα νούμερο είτε πάρεις από κοσμοτέ,είτε από βόνταφον είτε από τιμ θα πληρώσεις ακριβώς το ίδιο ποσό....
Eδω ισως κανεις ενα λάθος.Ποιο παλια πχ η vodafone me cosmote ειχαν διαφορα 1 cents χαχααχα ανταγωνισμος δεν λεει ποσο % φθηνα αρκει να είσαι.Αρα...Καταλαβενεις
 

Karaman 7

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
6.838
Κριτικές
379
Like
5.276
Πόντοι
10.647
Πριν κανα μηνα ειχα προβλημα στην συνδεση internet στο σπιτι (cyta), καλω απο το κινητο (cosmote) λυνονται ολα οκ και οταν ομως ηρθε ο λογαριασμος απο το κινητο επαθα μουνοπλακα! :S Η συγγεκριμενη συνδιαλεξη διερκεσε 6 λεπτα και κοστισε 6 ευρω!!!! Λεπτο και ευρω!!! Ουτε σε 090 να επερνα!!!! [size=15pt]ΚΛΕΦΤΕΣ!![/size]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom