Νέα

Παραίτηση από μόνιμη θέση στο Δημόσιο-Επιπτώσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
110
Like
111
Πόντοι
1
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
800
Κριτικές
1
Like
1.800
Πόντοι
206
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
Αν δε κανω λαθος ισχυει οτι ισχυει και στο στρατευμα.
Δλδ αν παραιτηθεις απο το δημοσιο δεν εχεις δικαιωμα να ξαναμπεις για παντα.
Βεβαια καλυτερα θα ηταν να συμβουλευτει τη προκυρηξει με την οποια μπηκε
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.543
Πόντοι
2.356
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
Νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται η θέση την οποία καλύπτει ο άνθρωπος αυτός αλλά και τα χαρακτηριστικά της προκήρυξης μέσω της οποίας έγινε ο διαγωνισμός.

Όσο αφορά το "κώλυμα 5ετίας" τι εννοείς; ότι δεν μπορείς για 5 έτη να παραιτηθεί;
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή οι δημοσιουπαλλικοί κώδικες δεν ξέρω πώς έχουν καλό θα είναι να μιλήσει ο άνθρωπος με ένα δυο εργατολόγους που ασχολούνται με τέτοια θέματα.

Εύχομαι Καλή Σαρακοστή!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
110
Like
111
Πόντοι
1
Αν δε κανω λαθος ισχυει οτι ισχυει και στο στρατευμα.
Δλδ αν παραιτηθεις απο το δημοσιο δεν εχεις δικαιωμα να ξαναμπεις για παντα.
Βεβαια καλυτερα θα ηταν να συμβουλευτει τη προκυρηξει με την οποια μπηκε
ΔΕΝ ισχυει αυτο που λες. Εχω φιλαρακι ΕΠΟΠ που παραιτηθηκε και απλα για 10 χρονια δεν ειχει το δικαιωμα να κανει αιτησεις σε αλλες προκηρυξεις
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται η θέση την οποία καλύπτει ο άνθρωπος αυτός αλλά και τα χαρακτηριστικά της προκήρυξης μέσω της οποίας έγινε ο διαγωνισμός.

Όσο αφορά το "κώλυμα 5ετίας" τι εννοείς; ότι δεν μπορείς για 5 έτη να παραιτηθεί;
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή οι δημοσιουπαλλικοί κώδικες δεν ξέρω πώς έχουν καλό θα είναι να μιλήσει ο άνθρωπος με ένα δυο εργατολόγους που ασχολούνται με τέτοια θέματα.

Εύχομαι Καλή Σαρακοστή!
Επισης καλη σαρακοστη

Από την ημέρα που παραιτεισαι ( λένε) ότι για 5 χρόνια δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις τα χαρτια σου για αλλες προκηρυξεις
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.543
Πόντοι
2.356
ΔΕΝ ισχυει αυτο που λες. Εχω φιλαρακι ΕΠΟΠ που παραιτηθηκε και απλα για 10 χρονια δεν ειχει το δικαιωμα να κανει αιτησεις σε αλλες προκηρυξεις
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Επισης καλη σαρακοστη

Από την ημέρα που παραιτεισαι ( λένε) ότι για 5 χρόνια δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις τα χαρτια σου για αλλες προκηρυξεις
Αυτό δεν το γνωρίζω. Μπορεί να είναι και έτσι. Αλλά για να ξεφύγω λίγο θεματολογικά το θεωρώ ανόητο κάποιος να παραιτηθεί από το δημόσιο και μετά να θέλει να συμμετάσχει ξανά για κάποια άλλη θέση στο δημόσιο. Είναι πάλι ταλαίπα η όλη φάση.

Προσωπικά όσους γνωρίζω και οι οποίοι παραιτήθηκαν από κάποια θέση δημοσίου τομέα το κάνανε για να πάνε αποκλειστικά και μόνο και για πάντα στον ιδιωτικό τομέα. Δεν σκέφτηκαν να "χτυπήσουν" άλλη θέση στο δημόσιο.

Επίσης, κάποιος, αν κάτσει 2 έτη στο δημόσιο μπορεί μετά με μετάταξη να πάει όπου αλλού υπάρχει ανάγκη ή θέλει αν έχει καλό βύσμα - άρα δεν βρίσκω κάποιον λόγο να παραιτηθεί κάποιος από το δημόσιο πέραν του να πάει στον ιδιωτικό τομέα...
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι με τη διάταξη της παρ.17 του άρ.18 του ν.2190/1994, όπως ισχύει, ορίζεται ότι «17.Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμίδας, που διορίστηκαν με τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων του άρθρου 14 παρ. 1 , με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, πριν παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
110
Like
111
Πόντοι
1
Αυτό δεν το γνωρίζω. Μπορεί να είναι και έτσι. Αλλά για να ξεφύγω λίγο θεματολογικά το θεωρώ ανόητο κάποιος να παραιτηθεί από το δημόσιο και μετά να θέλει να συμμετάσχει ξανά για κάποια άλλη θέση στο δημόσιο. Είναι πάλι ταλαίπα η όλη φάση.

Προσωπικά όσους γνωρίζω και οι οποίοι παραιτήθηκαν από κάποια θέση δημοσίου τομέα το κάνανε για να πάνε αποκλειστικά και μόνο και για πάντα στον ιδιωτικό τομέα. Δεν σκέφτηκαν να "χτυπήσουν" άλλη θέση στο δημόσιο.

Επίσης, κάποιος, αν κάτσει 2 έτη στο δημόσιο μπορεί μετά με μετάταξη να πάει όπου αλλού υπάρχει ανάγκη ή θέλει αν έχει καλό βύσμα - άρα δεν βρίσκω κάποιον λόγο να παραιτηθεί κάποιος από το δημόσιο πέραν του να πάει στον ιδιωτικό τομέα...
Την ίδια απορία έχω και εγώ, αλλά από ότι μου είπε το συγγενικό μου πρόσωπο, η δημόσια υπηρεσία στην οποία εργάζεται δεν έχει τον ίδιο φόρτο εργασίας, ευθύνες, μισθολογιο εν συγκρίσει με τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες. Είναι δημόσια υπηρεσία, αλλά όχι σαν τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες.

Καλά αυτό δεν είναι κακό. Ο καθένας ότι θέλει κάνει. Είχα φίλο που παραιτήθηκε από τα νοσοκομεία και πήγε σε άλλη δημόσια υπηρεσία γιατί η φάση ήταν χάλια
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
800
Κριτικές
1
Like
1.800
Πόντοι
206
ΔΕΝ ισχυει αυτο που λες. Εχω φιλαρακι ΕΠΟΠ που παραιτηθηκε και απλα για 10 χρονια δεν ειχει το δικαιωμα να κανει αιτησεις σε αλλες προκηρυξεις
Οι προκυρηξεις των εποπ το ανεφεραν ρητα.
Τωρα τι εκανε το φιλαρακι σου και μπηκε στο δημοσιο ειναι αλλο κολπο.
Εκτος αν δε παραιτηθηκε στο προβλεπομενο που μπορει καποιος να παραιτηθει η παραιτηθηκε στο προβεπομενο χρονο υπηρεσιες που οριζε η προκηρυξη.
Δλδ οι εποπ εμπαιναν με 7ετη συμβαση.Με το τελος της 7ετιας ειχαν το δικαιωμα παραμονης η απομακρυνσης απο το στρατευμα
Η προκηρυξη εδινε το δικαιωμα σε οσους ηθελαν να αποχωρησουν πριν τη συμπληρωση της 7ετιας να αποχωρησουν στα 3 η 4 ετη αναλογα αν ειχαν κανει η οχι τη θητεια τους.
Υπηρξαν περιπτωσεις αποχωρησεων πριν το προβλεπομενο με τη διαφορα οτι τους εκανα δελτιο ακαταλληλοτητας οι διοικητες και τους παρεπεμπαν σε ψυχιατρικη εξεταση
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
110
Like
111
Πόντοι
1
Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι με τη διάταξη της παρ.17 του άρ.18 του ν.2190/1994, όπως ισχύει, ορίζεται ότι «17.Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμίδας, που διορίστηκαν με τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων του άρθρου 14 παρ. 1 , με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, πριν παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους
είναι παλια αυτή η εγκύκλιος.

Και δεύτερον δεν διευκρινίζει αν και εφόσον κάποιος παραιτηθεί παύει να είναι τακτικός υπάλληλος
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.543
Πόντοι
2.356
Ας πάει σε δικηγόρο εργατολόγο. Οι εγκύκλιοι αλλάζουν πολύ συχνά και υπάρχει μια δαιδαλώδης νομοθετική φάση. Οπωσδήποτε ο άνθρωπος να μιλήσει με κάποιον νομικό υπεύθυνα. Μην σου πω να πάει και σε 2 διαφορετικούς δικηγόρους. (ναι κουφό αλλά δυστυχώς πρέπει.)
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
110
Like
111
Πόντοι
1
Ας πάει σε δικηγόρο εργατολόγο. Οι εγκύκλιοι αλλάζουν πολύ συχνά και υπάρχει μια δαιδαλώδης νομοθετική φάση. Οπωσδήποτε ο άνθρωπος να μιλήσει με κάποιον νομικό υπεύθυνα. Μην σου πω να πάει και σε 2 διαφορετικούς δικηγόρους. (ναι κουφό αλλά δυστυχώς πρέπει.)
καλύτερα δημοσιολόγο παρα εργατολόγο
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.543
Πόντοι
2.356
καλύτερα δημοσιολόγο παρα εργατολόγο
Δεν υπάρχει "δημοσιολόγος". Ο δημοσιολόγος είναι κάτι άλλο, άσχετο εντελώς. Δημοσιολόγος είναι δημοσιογράφος - αναλυτής... χεχε


Σε εργατολόγο θα πρέπει να απευθυνθεί ο άνθρωπος. Μόνο εκεί. ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ. Εκεί πρέπει να πάει.
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.265
Κριτικές
4
Like
1.104
Πόντοι
216
Αν είσαι Πουτσωτάκις κάνεις ότι θέλεις
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
220
Κριτικές
19
Like
931
Πόντοι
371
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
Αδελφέ, για τέτοια σοβαρά θέματα ρωτάει κάποιος έναν ειδικό.
Δηλαδή αν το Χ nickname εδώ με credential 129 κριτικές για μπουρδέλα σου πει ναι μπορεί ή όχι δε μπορεί θα βασιστείς σε αυτό;
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
110
Like
111
Πόντοι
1
Αδελφέ, για τέτοια σοβαρά θέματα ρωτάει κάποιος έναν ειδικό.
Δηλαδή αν το Χ nickname εδώ με credential 129 κριτικές για μπουρδέλα σου πει ναι μπορεί ή όχι δε μπορεί θα βασιστείς σε αυτό;
oxi απλα μπορει καποιος εδω μεσα, να εχει ενα παρομοι βιωμα
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.743
Κριτικές
6
Like
3.401
Πόντοι
736
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
Είναι χάλια η υπηρεσία η μήπως παίζει και πρόβλημα με κάποιον συνάδερφο ; Στην δεύτερη περίπτωση θα μπορούσε να δει αν μπορεί να μεταφερθεί σε κάποιον κοντινό δήμο ... εφόσον υπάρχει κοντινός δηλαδή.
 

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
πλέον στο δημόσιο ανήκουν οι δήμοι και τα υπουργεία μου ακούγεται χαζό να παραιτηθεί από δημόσιο ιδιωτικός τομέας είναι δύσκολος εκτός αν σκεύτεται να φύγει εξωτερικό
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.251
Κριτικές
21
Like
9.442
Πόντοι
3.346
Νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται η θέση την οποία καλύπτει ο άνθρωπος αυτός αλλά και τα χαρακτηριστικά της προκήρυξης μέσω της οποίας έγινε ο διαγωνισμός.

Όσο αφορά το "κώλυμα 5ετίας" τι εννοείς; ότι δεν μπορείς για 5 έτη να παραιτηθεί;
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή οι δημοσιουπαλλικοί κώδικες δεν ξέρω πώς έχουν καλό θα είναι να μιλήσει ο άνθρωπος με ένα δυο εργατολόγους που ασχολούνται με τέτοια θέματα.

Εύχομαι Καλή Σαρακοστή!
Εγώ ξέρω ότι στην αστυνομία, όταν μπεις, είσαι υποχρεωμένος από το νόμο να υπηρετήσεις για 5 χρόνια ( ή 10, δεν είμαι 100% σίγουρος ) και μετά μπορείς να παραιτηθείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.375
Κριτικές
2
Like
5.543
Πόντοι
2.356
Εγώ ξέρω ότι στην αστυνομία, όταν μπεις, είσαι υποχρεωμένος από το νόμο να υπηρετήσεις για 5 χρόνια ( ή 10, δεν είμαι 100% σίγουρος ) και μετά μπορείς να παραιτηθείς.
Στην Αστυνομία υπάρχει κάποιος κανονισμός για μετά τη Σχολή για αυτό που λες ή ότι αν θες να φύγεις πρέπει να πληρώσεις...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom