Νέα

Παράδεισος...Πράγα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα PROFONDO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 560K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
434
Κριτικές
5
Like
767
Πόντοι
361
Ε εεε , είπα μπάς και 'βρώ κάτι εδώ τριγύρω , θα μου κάνεις δώρο ένα ταξίδι στην Τσεχία ? , αν και απότι διάβασα πρέπει να εχω δοκιμάσει Τσέχα , η περίφημη Σαμπρίνα απο το 'Βουνό' φημολογείται οτι είναι Τσέχα οπότε .... .
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Εντελώς Σλάβες είναι.Σλαβική γλώσσα,σλαβικά φαγιά,σλαβικές παραδόσεις,μουνάρες με σλαβικές ποδάρες,ψηλά ζυγωματικά,πρόσχαρες,γενικά είναι σαν πολιτισμένοι Σλάβοι.Δηλαδή όχι εντελώς χύμα καράσλαβοι αλλά κάπως πιο εξευγενισμένοι με γερμανική επιρροή και ευρωπαικό λούστρο.Δυτικοί Σλάβοι που λένε,ένα κλικ πιο γερμανοποιημένοι από τους Πολωνούς.
Άμα τους το πεις όμως δεν τους αρέσει.
Αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους και Σλάβους, αλλά όχι αποκλειστικά Σλάβους
 

xlm

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.618
Κριτικές
78
Like
7.444
Πόντοι
17.436

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Διπλή εθνικότητα τυπε; Σλάβοι και Ευρωπαίοι;

Μείξη.
Κέλτες,γερμανοειδείς, σλάβοι.

Έχει τύχει να με διορθώσουν πολλές φορές, ειδικά στις αρχές όταν καταλάβαιναν ότι μιλάω σαν να είμαι σε 100% σλαβική χώρα.
 

gric

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
καλησπερα. επειδη θα παιξει ενα μπατσελορ μηπως εχει κανεις ανανεωμα τιπς?
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.114
Like
5.060
Πόντοι
1.056
Άμα τους το πεις όμως δεν τους αρέσει.
Αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους και Σλάβους, αλλά όχι αποκλειστικά Σλάβους

Ελεγα στην Τσέχα οτι μοιάζει με Γερμανίδα λόγω επιμιξίας και μου λέει δηλαδή θες να πεις οτι είμαι άσχημη?Οι Γερμανίδες είναι άσχημες.Οι Σλάβες είναι οι πιο ωραίες γυναίκες.
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Tι λέει Αρχηγέ; @Balkan cowboy
Tι κάνεις το τελευταίο ΣΚ του Ιούλη;

Eγώ θα πάω μια βδομάδα Πράγα και Μπρνο

Screenshot_20240629_134418.jpg
Screenshot_20240629_134533.jpg


Όπως βλέπεις το έχουμε αναβαθμίσει εδώ και καιρό το ΠΑΙΓΝΙΟ σε business class.
Από το Flix και το Polski Bus, το λες και μια αξιοσημείωτη αναβάθμιση.
Αράζεις business class και βλέπεις τι περνάει από τεμάχια στο economy για να παίξεις μπάλα στο βγες
ή με τις ιπτάμενες σερβιτόρες κατά την πτήση.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.094
Κριτικές
180
Like
42.023
Πόντοι
21.896
Tι λέει Αρχηγέ; @Balkan cowboy
Tι κάνεις το τελευταίο ΣΚ του Ιούλη;

Eγώ θα πάω μια βδομάδα Πράγα και Μπρνο

Screenshot_20240629_134418.jpg
Screenshot_20240629_134533.jpg


Όπως βλέπεις το έχουμε αναβαθμίσει εδώ και καιρό το ΠΑΙΓΝΙΟ σε business class.
Από το Flix και το Polski Bus, το λες και μια αξιοσημείωτη αναβάθμιση.
Αράζεις business class και βλέπεις τι περνάει από τεμάχια στο economy για να παίξεις μπάλα στο βγες
ή με τις ιπτάμενες σερβιτόρες κατά την πτήση.
Ρε για 6 ώρες δρόμο αξίζει το αεροπλάνο ; Δεν ειναιμπιο γρήγορα με το αμάξι ;;;; Κ.εψεις κ μέσο να μετακινήσε στην Τσεχία ;θα μου πεις μόνο μία ώρα είναι η πτήση αλλά μπες περίμενε βαλίτσες θέλεις πάλι 4-5 ώρες ..

Κάποτε πήγα με τρένο μέσω Βελιγραδίου Πράγα κ από εκεί Βαρσοβία κ από εκεί Βίλνα κ από εκεί Μινσκ κ από εκεί Μόσχα κ επιστροφή ...
Όταν είσαι νεαρός ρε πουστη μου έχεις αντοχές σε όλα τώρα μου φαντάζει σαν βασανιστήριο ...
 

ildottoredellamore

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2024
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Πράγα, τί αναμνήσεις, 2014 είχαμε βρεθεί με συναδέλφους για δουλειά, τελευταία μέρα, τρεις από μας αντροπαρέα, πάμε συστημένοι στο "sweet paradise"... Αξέχαστες εμπειρίες, δεν ήθελα να φύγω, παραλίγο να 'χανα την πτήση. Αλήθεια, υπάρχει ακόμα αυτό το club.??
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Ρε για 6 ώρες δρόμο αξίζει το αεροπλάνο ; Δεν ειναιμπιο γρήγορα με το αμάξι ;;;; Κ.εψεις κ μέσο να μετακινήσε στην Τσεχία ;θα μου πεις μόνο μία ώρα είναι η πτήση αλλά μπες περίμενε βαλίτσες θέλεις πάλι 4-5 ώρες ..

Κάποτε πήγα με τρένο μέσω Βελιγραδίου Πράγα κ από εκεί Βαρσοβία κ από εκεί Βίλνα κ από εκεί Μινσκ κ από εκεί Μόσχα κ επιστροφή ...
Όταν είσαι νεαρός ρε πουστη μου έχεις αντοχές σε όλα τώρα μου φαντάζει σαν βασανιστήριο ...

Μου αρέσει γενικά να οδηγάω, ειδικά το αυτοκίνητο που έχω τώρα.
Τo Mόναχο->Πράγα το είχα κάνει με κάθε πιθανό τρόπο, αλλά η Α93 έχει έργα και αν ξεκινούσα Σάββατο 27 με το αμάξι παίζει να πετύχαινα και πολλά τροχόσπιτα και διάφορους άλλους που θα ξεκινούσαν για διακοπές.

Καλά, κάποτε ανέβηκα υπερσιβηρικό και τώρα η θέση της πτήσης πρέπει να είναι το λιγότερο με extra legroom για να πετάξω..
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.094
Κριτικές
180
Like
42.023
Πόντοι
21.896
Μου αρέσει γενικά να οδηγάω, ειδικά το αυτοκίνητο που έχω τώρα.
Τo Mόναχο->Πράγα το είχα κάνει με κάθε πιθανό τρόπο, αλλά η Α93 έχει έργα και αν ξεκινούσα Σάββατο 27 με το αμάξι παίζει να πετύχαινα και πολλά τροχόσπιτα και διάφορους άλλους που θα ξεκινούσαν για διακοπές.

Καλά, κάποτε ανέβηκα υπερσιβηρικό και τώρα η θέση της πτήσης πρέπει να είναι το λιγότερο με extra legroom για να πετάξω..
Με πιάνει κατάθλιψη όταν πηγαίνω σε πρώην ανατ μπλοκ που θυμάμαι πως ήταν κ τους κοροϊδεύαμε κ πως είναι τώρα που έχουμε πιάσει πάτο .....δεν αντέχω να πάω εκεί .για αυτό προτιμώ Μποτσουάνα Ρουάντα Ουγκάντα ..νιώθω πιο κοντά στην χώρα μου
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Με πιάνει κατάθλιψη όταν πηγαίνω σε πρώην ανατ μπλοκ που θυμάμαι πως ήταν κ τους κοροϊδεύαμε κ πως είναι τώρα που έχουμε πιάσει πάτο .....δεν αντέχω να πάω εκεί .για αυτό προτιμώ Μποτσουάνα Ρουάντα Ουγκάντα ..νιώθω πιο κοντά στην χώρα μου

Μακάρι να μπορούσα να γράψω το αντίθετο...

Την Πράγα την ξέρετε οι περισσότεροι, άσε που δε θεωρώ ότι είναι βάση για συζήτηση γιατί πρόκειται για παγκόσμιο τουριστικό προορισμό 365 μέρες το χρόνο.
Όμως επειδή έχω πάει σε πάρα πολλές άλλες τσεχικές πόλεις, οποιαδήποτε σύγκριση με αντίστοιχου μεγέθους ελληνικές,
θα μας προκαλέσει θλίψη..
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.114
Like
5.060
Πόντοι
1.056
Tι λέει Αρχηγέ; @Balkan cowboy
Tι κάνεις το τελευταίο ΣΚ του Ιούλη;

Eγώ θα πάω μια βδομάδα Πράγα και Μπρνο

Screenshot_20240629_134418.jpg
Screenshot_20240629_134533.jpg


Όπως βλέπεις το έχουμε αναβαθμίσει εδώ και καιρό το ΠΑΙΓΝΙΟ σε business class.
Από το Flix και το Polski Bus, το λες και μια αξιοσημείωτη αναβάθμιση.
Αράζεις business class και βλέπεις τι περνάει από τεμάχια στο economy για να παίξεις μπάλα στο βγες
ή με τις ιπτάμενες σερβιτόρες κατά την πτήση.

Εγώ προτιμώ πάντα τα τσέχικα τρένα και τα τραμ.Ειδικά τα παλιά τρένα ήταν ο παράδεισος του κάμακα.Καθόσουν στη στάση και μόλις έβλεπες να φτάνει τρένο φορτωμένο μουνάρες ανέβαινες και εσύ.
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Εγώ προτιμώ πάντα τα τσέχικα τρένα και τα τραμ.Ειδικά τα παλιά τρένα ήταν ο παράδεισος του κάμακα.Καθόσουν στη στάση και μόλις έβλεπες να φτάνει τρένο φορτωμένο μουνάρες ανέβαινες και εσύ.

Αν κάποιος από γειτονική χώρα πηγαίνει μόνο για ΣΚ,
αξίζει μόνο αεροπλάνο ή αυτοκίνητο αν απέχεις κάτω από 500χλμ, αλλιώς είναι ταλαιπωρία.

Και τώρα παλιά είναι τα περισσότερα τσέχικα τρένα, ειδικά τα επαρχιακά.
Μέσα στην Πράγα εννοείται μόνο ΜΜΜ, έχουν ένα από τα καλύτερα δίκτυα της Ευρώπης.

Και ένα hint για τα τσέχικα τρένα.
Το κάθε εισιτήριο ισχύει μόνο για συγκεκριμένο τρένο, που αναχωρεί συγκεκριμένη ώρα.
Αν δηλαδή έχεις εισιτήριο στις 13:00 για Μπρνο πρέπει να πάρεις αυτό το τρένο.
Αν εσύ προλαβαίνεις των 11:00 ή έχεις αργήσει και πάρεις των 15:00, το εισιτήριο σου σε έντυπη μορφή,
είναι άκυρο.
Αν όμως δείξεις στο κινητό σου μόνο το QR-Code και στο σκανάρουν, φαίνεται μόνο η ημέρα και η διαδρομή,
όχι η ώρα.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.897
Like
8.270
Πόντοι
2.306
Μου αρέσει γενικά να οδηγάω, ειδικά το αυτοκίνητο που έχω τώρα.
Τo Mόναχο->Πράγα το είχα κάνει με κάθε πιθανό τρόπο, αλλά η Α93 έχει έργα και αν ξεκινούσα Σάββατο 27 με το αμάξι παίζει να πετύχαινα και πολλά τροχόσπιτα και διάφορους άλλους που θα ξεκινούσαν για διακοπές.

Καλά, κάποτε ανέβηκα υπερσιβηρικό και τώρα η θέση της πτήσης πρέπει να είναι το λιγότερο με extra legroom για να πετάξω..
Τύπε τι φτιάχνουν οι φριτζηδες θα ήθελα να ήξερα. Έκανα αυτό το δρομολόγιο πριν 1.5 μήνα και η επιστροφή ήταν σκατα. Στο πήγαινε , μιας και ήταν νύχτα το πάτησα τέρμα και πήγε πολύ εύκολα. Ελπίζω να μη με πέτυχε καμία κάμερα όμως
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.897
Like
8.270
Πόντοι
2.306
Με πιάνει κατάθλιψη όταν πηγαίνω σε πρώην ανατ μπλοκ που θυμάμαι πως ήταν κ τους κοροϊδεύαμε κ πως είναι τώρα που έχουμε πιάσει πάτο .....δεν αντέχω να πάω εκεί .για αυτό προτιμώ Μποτσουάνα Ρουάντα Ουγκάντα ..νιώθω πιο κοντά στην χώρα μου
Ελλάδα δε πηδάς με ένα πιάτο μακαρόνια με κέτσαπ τύπε. Μέχρι και το Μογκαντίσου μας πέρασε.

Γέμισαν τα πατησια μαύρες και ακόμα να γίνουμε άνθρωποι
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Τύπε τι φτιάχνουν οι φριτζηδες θα ήθελα να ήξερα. Έκανα αυτό το δρομολόγιο πριν 1.5 μήνα και η επιστροφή ήταν σκατα. Στο πήγαινε , μιας και ήταν νύχτα το πάτησα τέρμα και πήγε πολύ εύκολα. Ελπίζω να μη με πέτυχε καμία κάμερα όμως

Γερμανία είχαμε τύπε..
Πλήρης κατάρρευση και άσε τι λέει ο κάθε μπάρμπας όταν κατεβαίνει το καλοκαίρι στο χωριό.
Όλα τα μεγάλα έργα με καθυστερήσεις και κακοτεχνίες...
Stuttgart 21, το αεροδρόμιο στο Βερολίνο, η υπόγεια γραμμή στο Μόναχο..

Στο Μόναχο->Πράγα τον Αύγουστο του 21 είχαμε μετωπική σύγκρουση τρένων..
Σε λίγο θα έχουμε Αύγουστο του 24 και ακόμη δεν έχει δοθεί σε πλήρη κυκλοφορία η γραμμή.
Πας μέχρι το Domazlice με το τρένο όπου σε περιμένουν λεωφορεία και σε πηγαίνουν στο Pilsen και μετά ανεβαίνεις ξανά στο τρένο.

Εγώ άρχισα να την ψάχνω να φύγω όταν βγήκε ο συνασπισμός πρασίνων και όλων των άλλων πούστηδων στην κυβέρνηση και άρχισα να διαπιστώνω ότι σιγά σιγά, κάποιες πλούσιες γερμανικές οικογένειες, δυνατά μυαλά, καλές εταιρείες,κ.λ.π. την κάνουν για Ελβετία,Αυστρία ή ακόμη και άλλες ηπείρους.

Δεν πειράζει, φύγαμε εμείς και μας αντικατέστησαν οι λαθρομόγγολοι τριτοκοσμικοί..
Καλά θα πάει αυτό..
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.897
Like
8.270
Πόντοι
2.306
Γερμανία είχαμε τύπε..
Πλήρης κατάρρευση και άσε τι λέει ο κάθε μπάρμπας όταν κατεβαίνει το καλοκαίρι στο χωριό.
Όλα τα μεγάλα έργα με καθυστερήσεις και κακοτεχνίες...
Stuttgart 21, το αεροδρόμιο στο Βερολίνο, η υπόγεια γραμμή στο Μόναχο..

Στο Μόναχο->Πράγα τον Αύγουστο του 21 είχαμε μετωπική σύγκρουση τρένων..
Σε λίγο θα έχουμε Αύγουστο του 24 και ακόμη δεν έχει δοθεί σε πλήρη κυκλοφορία η γραμμή.
Πας μέχρι το Domazlice με το τρένο όπου σε περιμένουν λεωφορεία και σε πηγαίνουν στο Pilsen και μετά ανεβαίνεις ξανά στο τρένο.

Εγώ άρχισα να την ψάχνω να φύγω όταν βγήκε ο συνασπισμός πρασίνων και όλων των άλλων πούστηδων στην κυβέρνηση και άρχισα να διαπιστώνω ότι σιγά σιγά, κάποιες πλούσιες γερμανικές οικογένειες, δυνατά μυαλά, καλές εταιρείες,κ.λ.π. την κάνουν για Ελβετία,Αυστρία ή ακόμη και άλλες ηπείρους.

Δεν πειράζει, φύγαμε εμείς και μας αντικατέστησαν οι λαθρομόγγολοι τριτοκοσμικοί..
Καλά θα πάει αυτό..
Τύπε είναι δυτικό ευρωπαϊκό το φαινόμενο.

Έχω οικογένεια στην Αγγλία , μου λένε ότι έχει γίνει χαβούζα και τίποτα δεν προχωράει από υποδομές , ενώ έχω δει ακριβώς τα ίδια , Γαλλία, Βελγιο , Λουξεμβούργο. Ίσως σε κάποιες χώρες ένα κλικ καλύτερα αλλα και πάλι βλέπω μια σταθερά φθίνουσα πορεία προς υπερφορολόγηση για να ζεις σε πολυπολιτισμικές χαβούζες που κανένα έργο δεν προχωράει.
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
433
Like
1.465
Πόντοι
201
Τύπε είναι δυτικό ευρωπαϊκό το φαινόμενο.

Έχω οικογένεια στην Αγγλία , μου λένε ότι έχει γίνει χαβούζα και τίποτα δεν προχωράει από υποδομές , ενώ έχω δει ακριβώς τα ίδια , Γαλλία, Βελγιο , Λουξεμβούργο. Ίσως σε κάποιες χώρες ένα κλικ καλύτερα αλλα και πάλι βλέπω μια σταθερά φθίνουσα πορεία προς υπερφορολόγηση για να ζεις σε πολυπολιτισμικές χαβούζες που κανένα έργο δεν προχωράει.

Αγγλία έχω και εγώ άτομα που πλέον ελπίζουν σε κανέναν Φάρατζ..
Έβλεπα και κάτι βίντεο του Bald and Bankrupt και η κατάσταση σε κάποιες πόλεις είναι γάματα..

Αν ήμουν κάτω από 30 χρονών θα χτυπούσα καμιά Νέα Ζηλανδία να ησύχαζα από την κωλοευρώπη
ή αν δεν ήθελα να απομακρυνθώ τόσο από οικογένεια και φίλους, θα χτυπούσα σλαβική χώρα..

Ελβετία αρκετά κλικ καλύτερα οικονομικά από παντού στην Ευρώπη, το ίδιο και οι υποδομές,
αλλά σε κοινωνικά,πολιτισμικά,λάθρο,lgtb θέματα σχεδόν τα ίδια χάλια με Γερμανία..
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.897
Like
8.270
Πόντοι
2.306
Αγγλία έχω και εγώ άτομα που πλέον ελπίζουν σε κανέναν Φάρατζ..
Έβλεπα και κάτι βίντεο του Bald and Bankrupt και η κατάσταση σε κάποιες πόλεις είναι γάματα..

Αν ήμουν κάτω από 30 χρονών θα χτυπούσα καμιά Νέα Ζηλανδία να ησύχαζα από την κωλοευρώπη
ή αν δεν ήθελα να απομακρυνθώ τόσο από οικογένεια και φίλους, θα χτυπούσα σλαβική χώρα..

Ελβετία αρκετά κλικ καλύτερα οικονομικά από παντού στην Ευρώπη, το ίδιο και οι υποδομές,
αλλά σε κοινωνικά,πολιτισμικά,λάθρο,lgtb θέματα σχεδόν τα ίδια χάλια με Γερμανία..
Νομίζω ότι και εκεί τα ίδια είναι όπως και Αυστραλία όχι τόσο από θέμα λαθροσκουπιδιων , αλλα από θέμα wokeness και κορεκτιλας.

Αν μπορούσα θα πήγαινα κατά αραβια, Ιαπωνία η Σιγκαπούρη μεριά μιας κ γουστάρω Ασιάτισσες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom