Νέα

Παπανδρέου vs Καραμανλή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα psaxnw(1)
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 119
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
Ο λαός δε μπορεί να κρίνει πάντα το καλό του. Γι' αυτό υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι συνετοί και με αγαθά αισθήματα ώστε να του υποδείξουν το σωστό δρόμο και ενίοτε να τον βγάλουν απο το πολιτικό και πνευματικό τέλμα που τον οδήγησαν ορισμένοι πολιτικοί...
Αλλά είπαμε, όλα είναι υποκειμενικά....

Συμφωνούμε προφανώς στο υποκειμενικό.

Επίσης ότι πολύ συχνά δεν μπορεί ο λαός να αποφασίσει για το καλό του. Με αυτή την φράση, νομίζω καταργήσαμε την δημοκρατία όμως, την οποία προσωπικά θεωρώ σημαντικότατη. Ναι, διαφωνώ με τον εαυτό μου.

Δεν θα εξετάσω το ενδεχόμενο (θα επιμείνω στον όρο ενδεχόμενο) οι διάφοροι σωτήρες αργά ή γρήγορα απλά να εκμεταλευτούν την ευκαιρία και αντί να σώσουν τον λαό, να "βολευτούν".

Δεν μπορώ να φανταστώ όμως την ζωή μου σε ένα κοινωνικό σύνολο, στο οποίο δεν έχω συμμετοχή σε αποφάσεις, έστω και αν ακούγεται θεωρητικό αυτό. Και είναι πολύ δύσκολο να με πείσει κανείς, ότι σε βάθος χρόνου, οι όποιοι σωτήρες θα είναι πάντα πιο αρμόδιοι να αποφασίσουν από τους υπόλοιπους, δλδ δεν έχω καταλήξει σε κάποιο μηχανισμό (αντί εκλογών), μέσω του οποίου θα ορίζονται οι σωτήρες κάθε φορά.

Καταλήγοντας λοιπόν (ναι, με Shortcut), νομίζω ότι ο τρόπος που σήμερα εκφράζεται ο λαός, κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο σωστός. Ακόμη και εάν οι επιλογές είναι λανθασμένες, αυτό αποφάσισε η πλειοψηφία and so be it.

[edit]: σωτήρες ήθελα να πω....
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι θα ταν παράνομες

Πριν μας πεις τη φιλοσοφημένη παπαριά σου,που είδες σε κάποιο τοίχο,δε μας λες γιατί οι ομοιδεάτες σου έσπασαν πάλι τις περιουσίες εργατών στην Αθήνα;
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
ʼραγε γιτί εμένα δε μου αρέσει η τροπή που πάιρνει αυτό το θρέντ πάλι ;
Μπορείτε να πείτε την άποψη σας με επιχειρήματα , σωστά ;

Πάντως , σε σχέση με τα παραπάνω αναφερθέντα, είναι αλήθεια πως οι περισσότεροι κυβερνώντες δεν έχουν πραγματικές real life εμπειρίες....δεν ξέρουν τι δυσκολίες περνάει ο κόσμος γενικότερα.

Γειά σου psaxnw !
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Και κάτι ακόμη :
Αν και δεν είμαι φανατισμένος με κανένα κόμμα, η εντύπωση που πάιρνω απο τους δύο ...μονομάχους είναι η εξής.
Ο Καραμανλής, αν και υφίσταται τη φθορά της εξουσίας (φυσιολογικό), περνάει ακόμη πιο εύκολα το μήνυμα του στους ψηφοφόρους.
Είναι πιο πειστικός.
Ο Παπανδρέου, δυστυχώς, δεν έχει ούτε στο ελάχιστο τη στόφα του πατέρα του, που ήταν τρομερός ρήτορας...
Και γενικά δεν πείθει τόσο για ηγέτης.
Χαρακτηριστικά, έτυχε να ακούσω πριν μερικές μέρες στην ΝΕΤ, στο ράδιο, απόσπασμα από συζήτηση στη Βουλή, όπου κονταρίστηκε πολύ έντονα με τον Καραμανλή.
Νομίζω ήταν για το θέμα των ομολόγων....
Μου έκανε εντύπωση πως μπερδευόταν συνεχώς...μιλάμε σε 10 προτάσεις που άκουσα, έκανε πάνω από 10 λάθη....μπερδευόταν όπως μιλούσε, ήθελε να πεί μια λέξη κι έλεγε άλλη.
Δεν θέλω να πώ πως αυτό είναι που κρίνει έναν ηγέτη, αλλά σίγουρα αφήνει κακή εντύπωση στον κόσμο, να μην μπορεί να εκφραστεί καθαρά.
Και μέρος της κακής αυτής εντύπωσης, καρπούται ο Καραμανλής, και φαίνεται στο ερώτημα "Ποιόν θεωρείτε καταλληλότερο για Πρωθυπουργό" των δημοσκοπήσεων.
 

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Και κάτι ακόμη :
Αν και δεν είμαι φανατισμένος με κανένα κόμμα, η εντύπωση που πάιρνω απο τους δύο ...μονομάχους είναι η εξής.
Ο Καραμανλής, αν και υφίσταται τη φθορά της εξουσίας (φυσιολογικό), περνάει ακόμη πιο εύκολα το μήνυμα του στους ψηφοφόρους.
Είναι πιο πειστικός.
Ο Παπανδρέου, δυστυχώς, δεν έχει ούτε στο ελάχιστο τη στόφα του πατέρα του, που ήταν τρομερός ρήτορας...
Και γενικά δεν πείθει τόσο για ηγέτης.
Χαρακτηριστικά, έτυχε να ακούσω πριν μερικές μέρες στην ΝΕΤ, στο ράδιο, απόσπασμα από συζήτηση στη Βουλή, όπου κονταρίστηκε πολύ έντονα με τον Καραμανλή.
Νομίζω ήταν για το θέμα των ομολόγων....
Μου έκανε εντύπωση πως μπερδευόταν συνεχώς...μιλάμε σε 10 προτάσεις που άκουσα, έκανε πάνω από 10 λάθη....μπερδευόταν όπως μιλούσε, ήθελε να πεί μια λέξη κι έλεγε άλλη.
Δεν θέλω να πώ πως αυτό είναι που κρίνει έναν ηγέτη, αλλά σίγουρα αφήνει κακή εντύπωση στον κόσμο, να μην μπορεί να εκφραστεί καθαρά.
Και μέρος της κακής αυτής εντύπωσης, καρπούται ο Καραμανλής, και φαίνεται στο ερώτημα "Ποιόν θεωρείτε καταλληλότερο για Πρωθυπουργό" των δημοσκοπήσεων.
+1.000.000
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
θύμισέ μου σε παρακαλώ πότε ήταν η τελευταία φορά που ορισμένοι άνθρωποι συνετοί και με αγαθά συναισθήματ α μας έβγαλαν από κάποιο τέλμα γιατί εμένα μου διαφεύγει.. .

Να σου θυμίσω ότι ήταν η εθνοσωτήρια επανάσταση της 21 Απριλίου 1967
εθνοσωτήρια Κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990 και βέβαια το 2004 η εθνοσωτήρια Κυβέρνηση του Κώστα Καραμανλή που μας έσωσε από τα πράσινα τρωκτικά την πράσινη λαίλαπα και η Ελλάδα τώρα μπορεί να ατενίσει το μελών με ψηλά το κεφαλή για ένα καλύτερο αύριο .
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
θύμισέ μου σε παρακαλώ πότε ήταν η τελευταία φορά που ορισμένοι άνθρωποι συνετοί και με αγαθά συναισθήματ α μας έβγαλαν από κάποιο τέλμα γιατί εμένα μου διαφεύγει.. .

Να σου θυμίσω ότι ήταν η εθνοσωτήρια επανάσταση της 21 Απριλίου 1967
εθνοσωτήρια Κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990 και βέβαια το 2004 η εθνοσωτήρια Κυβέρνηση του Κώστα Καραμανλή που μας έσωσε από τα πράσινα τρωκτικά την πράσινη λαίλαπα και η Ελλάδα τώρα μπορεί να ατενίσει το μελών με ψηλά το κεφαλή για ένα καλύτερο αύριο .

Ρε φίλε, ειλικρινά τώρα, με όλους αυτούς τους Εθνοσωτήρες, απορώ πως δεν έχει ακόμη σωθεί η Ελλάδα....
Τους χαρακτηρισμούς για πράσινα τρωκτικά τους αντιπαρέρχομαι.
Δεν έχουν θέση στο θρεντ, και πιστεύω να κατάλαβες πως αν μη τι άλλο, ΠΑΣΟΚ δεν είμαι....
 

cosyle

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
242
Like
0
Πόντοι
1
:think: :think: :idiot:  :uglystupid:

εθνοσωτηρας δεν ειναι κανενας ολοι για την παρτη τους
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
δεν τα γραφω για σενα ??????
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Για μενα τα γραφω για να τα πιστεψω ???
Γιατι οι περισοτεροι σε αυτο τον τοπο αυτα πιστευουν
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
τα πράσινα τρωκτικά την πράσινη λαίλαπα

δεν ειναι αληθεια στελεχη της Νεας Δημοκρατιας αυτα ελεγαν και λενε που το βρισκης το κακο ?
 

blindz

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Απρ 2006
Μηνύματα
545
Κριτικές
22
Like
37
Πόντοι
6.765

[/qu
θύμισέ μου σε παρακαλώ πότε ήταν η τελευταία φορά που ορισμένοι άνθρωποι συνετοί και με αγαθά συναισθήματ α μας έβγαλαν από κάποιο τέλμα γιατί εμένα μου διαφεύγει.. .

Να σου θυμίσω ότι ήταν η εθνοσωτήρια επανάσταση της 21 Απριλίου 1967
εθνοσωτήρια Κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη 1990 και βέβαια το 2004 η εθνοσωτήρια Κυβέρνηση του Κώστα Καραμανλή που μας έσωσε από τα πράσινα τρωκτικά την πράσινη λαίλαπα και η Ελλάδα τώρα μπορεί να ατενίσει το μελών με ψηλά το κεφαλή για ένα καλύτερο αύριο .
ote]


Και ομως ξερεις οτι 2 Ελληνες πρωθυπουργοι διδασκονται σε καποια πανεπιστημια του εξωτερικου για το πλανο τους.Οταν μου τα εδειξε μια φιλη μου φοιτητρια στην Ολλανδια κουφαθηκα.
1)Ανδρεας Παπανδρεου κανενας δεν μπορει να αμφισβιτησει οτι αν συνεχιζε την κοινωνικη πολιτικη που εφαρμοσε στην αρχη και οχι το προσωπικο οφελος η Ελλαδα θα ηταν τελειως διαφορετικη.
2)Σιμητης ολοι ειχαν εκπλαγει με τη λογιστικη του πανω στην οικονομια αλλα τα στελεχη που ειχε διπλα του ηταν τεραστια τρωκτικα.
Οσον αφορα τους σημερινους Καραμανλη-Παπανδρεου
ο μεν Καραμανλης που λες εγω βλεπω οτι εχει και αυτος αρκετα τρωκτικα διπλα του και απορω που βλεπεις οτι η Ελλαδα μπορει να ατενισει με ψηλα το κεφαλι.
Οταν μετα τις εκλογες εκανε την απογραφη καθαρα και μονο σαν κινηση εντυπωσιασμου και μας εβαλε σε λουκι επιτηρησης.Οταν οι αιτησεις για δανεια διπλασιαστικαν.
Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι αν κερδιζε ο Γιωργακης θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.Το πιο πιθανο ειναι να ηταν χειροτερα.
 

hunter1000

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2007
Μηνύματα
1.636
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
16
Οχι για ολους τους ελληνες αλλα ο τσιπουριδης ο σημαιοφοριδης ο μπατζανακης του Παπαθανασιου του υφυπουργου αναπτηξης Ο Αδαμοπουλος οι Κουμπαροι η Ακροπολις , Ο Παπαδοπουλος Ο γιος του γατουλινου του κολιτου του παπαλιγουρα μορε , η κορη του αλλου γατουλινου του κολιτου του παπαλιγουρα  εχουν παρει μια χαρα
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ψευτοδιλλήματα.
Η απάτη της "δημοκρατίας"
Να ψηφίσουμε αυτόν για να μην βγεί ο άλλος.
Γιατί τότε -παρελθόν γενικά- ξέρεις τι τραβήξαμε?!
Αν λεγόταν όπως λέγομε εγώ ή εσείς πιθανότατα θα ήθελε να μην τους είχε γνωρίσει ούτε το αφεντικό τους
Πιθανόν να είναι εντάξει άτομα, ωραίοι χαρακτήρες, γιατί όχι και με όραμα για την χώρα
Αλλά και μόνο το γεγονός ότι αναδείχτηκαν από και στηρίζονται σε μηχανισμούς εξουσίας ολότελα διεφθαρμένους τους κάνεις απεχθείς σε εμένα.
Αν στην Ελλάδα έχουμε μετριοκρατία αυτοί είναι οι αρχιμέτριοι.
Δεν θα στήριζα κανέναν από τους δυο σε καμμία περίπτωση εκτός και αν έδειχναν ότι έχουν στρατηγικό σχεδιασμό για την επιβίωση της ελλάδας τα επόμενα 50 χρόνια.
Την Ελλάδα των παιδιών μας και των εγγονιών μας
 

Επισκέπτης
Το τραγικό είναι ότι δεν υπάρχουν κόμματα εναλλακτικά .
Το κλείσιμο στο μαντρί των κατεστημένων κομμάτων ( ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΣΥΝ ΚΚΕ) έχει ξεκινήσει από το Πανεπιστήμιο και μέχρι ο κόσμος να πάρει χαμπάρι τι γίνεται έχει ξεπεταχτεί μια άλλη γενιά "προβάτων".
 

Επισκέπτης
οπως ειπε και ο γιωργος το 80 τοις εκατο του λαου ψηφιζει αυτους τους 2 πολιτικους!προσωπικα θεωρω οτι και οι απετυχαν σε αυτο που κληθηκε ο καθενας τους να κανει!ο λογος λοιπον που συνεχιζει ο λαος να τους ψηφιζει ,θεωρω οτι ειναι οτι πλεον οι εκλογες ειμαι μια εμπορικη συναλλαγη!ταζουν θεσεις,ρουσφετια,λεφτα και ο κοσμος τσιμπαει γιατι εχει αναγκη!
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
            Χρονια πολλα δεμενος (...με τι αραγε;)  με τον συγχωρεμενο Ανδρεα και το ΠΑΣΟΚ για να βαλουμε την Δεξια στο χρονοντουλαπο της Ιστοριας  (...τι μαλακιες Θεε μου...) περασα στην εποχη του αχαμνου λογιστακου Σημιτη,απο εκει στην εποχη του Γιωργακη και του  Κωστακη
(..το ανεκδοτο με τον Γιωρικα και τον Κωστικα το ξερετε ;) και ετερον ουδεν.......Πολυ λιγοι ,πολυ μικροι για να συρουν  αυτη την καψοΠατριδα
μπροστα, αναλωνονται στα κουμπαρια και στα κολληταρια τους και ψοφα Λαε.Αλλος λιγο ,αλλος πολυ  ολοι εχουμε ιστοριες και εμπειριες με τους κυριους αυτους και το κρατος που δημιουργησαν τα τελευταια 50 χρονια και φιλαρακια να σας πω κατι;....... μου φαινεται οτι περασαμε το σημειο που θα μπορουσε να γινει κατι για να ανακαμψουμε ως χωρα και ως Λαος.
        Την μοναδικη φορα που αισθανθηκα υπερηφανος ως Ελληνας την ενοιωσα στο EURO  και τωρα με τον Παναθηναικο (ξεχναω κατι ενδιαμεσα μηπως;) αααααα και για να μην το ξεχασω,.....τοτε που στην Θεσσαλονικη στηνανε αγαλματα για την Γενοκτονια των Ποντιων,στην Ευρωβουλη με ποσοστο 85-15% αναγνωριστηκε η Γενοκτονια των Ποντιων ως .........Γενοκτονια και απο τους 24  τιμημενους ευρωβουλευτες μας( εκπροσωποι μας στας Ευρωπας.....αραγε;) οι 23 ψηφισαν κατα της αναγνωρισης για να μην διαταραχθουν οι σχεσεις μετην γειτονα(.... και κουμπαρα βεβαιως-βεβαιως....)Τουρκια.....Ο εξης ενας που ταχθηκε υπερ ηταν και ο πρωτεργατης αυτης της μικρης νικης του Ελληνισμου Γιωργος Καρατζαφερης.Εκτοτε μπηκα σε καποιες σκεψεις....
 
OP
OP
P

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
καλα διαβαζω ορισμενους εδω και εχω χασει καθε τριχα της κεφαλης μου..κανενα παραπανω σχολιο..ημαρτον!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom