Νέα

Online αγοροπωλησίες (eBay κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα liferider
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 492
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.741
Κριτικές
183
Like
3.100
Πόντοι
8.535
υπομονη - πολλη υπομονη

και παπουτσια για ποδαροδρομο - θα σε τρεχουν απο κτιριο σε κτιριο να μαζεψεις σφραγιδες
οτι λεει το παλικαρι εδω + ταυτοτητα μαζι σου + αποδειξη paypal.
[θα παρεις κ χρηματα μαζι σου εννοειται}
( κ υπομονη)  :grin:
δες το σαν εμπειρια  :grin: :grin:
 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
Mωρε θα την βρω την ακρη....6 μηνες το περιμενα απο ενα μαγαζι να ερθει Ελλαδα και τελικα ο λαλακας δεν το εφερε ΑΚΟΜΑ και το παραγγειλα. Ξερεις τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου?

περα απο ταυτοτητα και υπομονη δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο - αντε και κανενα μπουκαλακι νερο (την αποδειξη απο το paypal την εχεις προληπτικα μπας και πεσεις στον μαλακα της υποθεσης που του γυαλισε το αντικειμενο που αγορασες)

οσοι εχουμε αγορασει κινητο εκτος ΕΕ σου προτεινουμε τα παρακατω λινκ για καλο διαβασμα

 

 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
οτι λεει το παλικαρι εδω + ταυτοτητα μαζι σου + αποδειξη paypal.
[θα παρεις κ χρηματα μαζι σου εννοειται}
( κ υπομονη)  :grin:
δες το σαν εμπειρια  :grin: :grin:
Θα ενημερωσω αυριο εαν παω για την εξελιξη. Πρωτα περιμενω να μιλησω με UPS να δω τα καμαρια μου τι θα μου πουνε. Εαν με ζορισουν εχω 2-3 φιλους εκτελωνηστες....θα ριξω και απο εκει σημα...!Για να δουμε. Με το γαμημενο το ebay οσες φορες επαιρνα απο αμερικη η κινα πληρωνα επιπλεον tax. Τωρα με την μαλακια το site δεν με ενημερωσαν κ θα τρεχω..!Θα δειξει
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
περα απο ταυτοτητα και υπομονη δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο - αντε και κανενα μπουκαλακι νερο (την αποδειξη απο το paypal την εχεις προληπτικα μπας και πεσεις στον μαλακα της υποθεσης που του γυαλισε το αντικειμενο που αγορασες)

οσοι εχουμε αγορασει κινητο εκτος ΕΕ σου προτεινουμε τα παρακατω λινκ για καλο διαβασμα

 


To σκεφτηκα και αυτο οτι θα του γυαλισει κανενος μαλακα

 

Συνημμένα

  • 311CMX1023.jpg
    311CMX1023.jpg
    30,8 KB · Εμφανίσεις: 61

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.741
Κριτικές
183
Like
3.100
Πόντοι
8.535
Θα ενημερωσω αυριο εαν παω για την εξελιξη. Πρωτα περιμενω να μιλησω με UPS να δω τα καμαρια μου τι θα μου πουνε. Εαν με ζορισουν εχω 2-3 φιλους εκτελωνηστες....θα ριξω και απο εκει σημα...!Για να δουμε. Με το γαμημενο το ebay οσες φορες επαιρνα απο αμερικη η κινα πληρωνα επιπλεον tax. Τωρα με την μαλακια το site δεν με ενημερωσαν κ θα τρεχω..!Θα δειξει
ολοι την εχουμε πατησει δεν εισαι ο μονος. ;)
 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
Πρωτα περιμενω να μιλησω με UPS να δω τα καμαρια μου τι θα μου πουνε.

υπολογισε να ακουσεις κανενα 100 για αποθηκευτρα, εκτελωνισμο και αλλα εξοδα σφραγιδοφυλακα (εχει και εκει λεφτηδες  :headbang:) - θα γλυτωσεις τα περισσοτερα μια και θα πας μονος σου

συν 23% φπα (εισαι τυχερος που τα κερια ειναι μικρης αξιας και δεν θα εχεις και δασμους)
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
υπολογισε να ακουσεις κανενα 100 για αποθηκευτρα, εκτελωνισμο και αλλα εξοδα σφραγιδοφυλακα (εχει και εκει λεφτηδες  :headbang:) - θα γλυτωσεις τα περισσοτερα μια και θα πας μονος σου

συν 23% φπα (εισαι τυχερος που τα κερια ειναι μικρης αξιας και δεν θα εχεις και δασμους)
καλα φπα το ξερω τα υπολοιπα να δουμε. μεχρι 50 τα δινω να γλυτωσω..
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
το ξερω φιλε
αλλα απ την στιγμη που ο φιλος βαζει τα 0 κ χει μεινει απολυτα ικανοποιημενος
γιατι να μην βαλω κ γω τα ιδια?
Το χω σκεφτει κ γω για 5;αρια
μεχρι τον μαρτη που θα κανω το σερβις θα αποφασισω

Αν έπρεπε να βάλεις μπροστά έναν τέτοιο κινητήρα σε αυτές τις καιρικές συνθήκες

Bundesarchiv_Bild_183-84001-0011_Russland_Sturmgesch%C3%BCtz_und_Panzer_III_im_Schnee.jpg


θα είχες πρόβλημα με τη διαφορά 0W kai 5W.

Αλλά επειδή δεν είσαι η περίπτωση, μην κάνεις υπερβολές. Εκεί έφτανε τους -45C τις νύχτες του Δεκεμβρίου 1941. Τα λάδια γινόντουσαν σαν σκληρό γράσσο.

Βεβαιώσου ότι δεν είναι μαϊμού (για τα εδώ λέω) από ανακυκλωμένο αραβοσιτέλαιο τηγανίσματος, και βάλ'το.

Εγώ βάζω από το LIDL, για τους εξής λόγους:

1) Οι προδιαγραφές που γράφουν επάνω τα λάδια, ισχύουν ασφαλώς (σε αντίθεση με τις τυχόν μαϊμούδες).
2) Οι προδιαγραφές που γράφουν επάνω τα λάδια, υπερκαλύπτουν αυτές που ζητάνε τα οχήματα μου.
3) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι μαϊμούδες.
4) Είναι φτηνά (14-18 ευρώ τα 5 λίτρα). Αυτό οφείλεται στο ότι τα περιθώρια κέρδους του LIDL είναι μικρά (σε αντίθεση με τα διάφορα μικρομάγαζα "ειδικών λαδιών" και "αξεσουάρ αυτοκινήτου" που βάζουν καπέλλο 100-200% πάνω στην τιμή που αγοράζουν - και οι τιμές διϋλιστηρίου είναι ίδιες για όλους). Το ίδιο ισχύει και για τα βενζινάδικα, και για τα συνεργεία.

Για τη διαφορά από 0W se 5W απόφευγε να το πλακώνεις κρύο, και είσαι εν τάξει. Είναι πολύ μικρή στο ιξώδες και όπως είπε και κάποιος άλλος νωρίτερα είναι για χειμώνες σαν αυτούς της φωτογραφίας.

Και η ιδέα να φέρεις λάδια από την αμερική, είναι παλαβή. Θα σου στοιχίσουν πιο ακριβά και από χαβιάρι. Άσε που θεωρείται εύφλεκτο και hazardous και δεν μπαίνει εύκολα στα cargo των διαφόρων μεταφορέων για αερολάνο.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
υπολογισε να ακουσεις κανενα 100 για αποθηκευτρα, εκτελωνισμο και αλλα εξοδα σφραγιδοφυλακα (εχει και εκει λεφτηδες  :headbang:) - θα γλυτωσεις τα περισσοτερα μια και θα πας μονος σου

συν 23% φπα (εισαι τυχερος που τα κερια ειναι μικρης αξιας και δεν θα εχεις και δασμους)
55.96 ειναι το τελικο ποσο +31,90 μεταφορικα. Λογικα θα πληρωσω στο καθαρο ποσο οτι ειναι...!Σωστα?
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.741
Κριτικές
183
Like
3.100
Πόντοι
8.535
Άσε που θεωρείται εύφλεκτο και hazardous και δεν μπαίνει εύκολα στα cargo των διαφόρων μεταφορέων για αερολάνο.
ισχυει
προσπαθησα πριν χρονια να παρω ειδικα σπρει ακρυλικων χρωματων κ εφαγα πορτα...κ ευτηχως που εφαγα γιατι περα του οτι θεωρουνται ευφλεκτα  κ δεν αποστελλονται,στοιχιζανε κ τον κουκου αηδονι...
Btw το λαδι 15/40 απο το λιντλ το χρησιμοποιουσα στο αμαξι μου κ δεν ειχα ποτε θεμα.
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Τι μαλακια και αυτο με τους δασμους. Και πως βγαζουν το τελικο ποσό?  Πηρα μια οθονη-gps-ραδιο-usb για το αυτοκινητο. Τιμη 350 απο την αντιπροσωπεια της και μου χρεωσαν εδω τα λαμογια 156 ευρω δασμους  :tickedoff:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
το υπολογιζουν στο μεικτο.
τιμη+μεταφορικα
λαθος - στα 88 θα πληρωσεις (πως θα ζησουν και οι λεφτηδες - κλεφτες να γινουν ? )

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€  και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.



Άλλωστε, στον Κανονισμό 1186/2009 της ΕΕ της 16.11.2009, για τη θέσπιση κοινοτικού καθεστώτος τελωνειακών ατελειών και ειδικά στο κεφάλαιο  V "Αποστολές αμελητέας αξίας", άρθρο 23 παρ. 2 αναφέρεται ότι:

1. Με την επιφύλαξη του άρθρου 24, χορηγείται τελωνειακή ατέλεια από τους εισαγωγικούς δασμούς σε όλα τα αποστελλόμένα εμπορεύματα αμελητέας αξίας, τα οποία αποστέλλονται απευθείας από μια τρίτη χώρα σε έναν παραλήπτη που ευρίσκεται στην Κοινότητα.
2. Για τους σκοπούς της παραγράφου 1, ως «εμπορεύματα αμελητέας αξίας» νοούνται τα εμπορεύματα των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150EUR ανά αποστολή.



Βασει αυτου του αρθρου θα πληρωσω ΦΠΑ + εκτελονισμο εαν δεν το  κανω μονος μου??? Θα πεσουν γελια αυριο σου λεω..!Στην τελικη στα @@ μου δεν θα σκασω αλλα θα τους τρεξω. Δεν ειναι αλλωστε η πρωτη φορα που θα κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ. 2 φορες ειχα προβλημα με την forthnet μου ζηταγαν τελος ακυρωσεις γραμμης για 2 μερες που συνδεθηκα στο δυκτιο τους. Εκαναν 2,5 μηνες να με συνδεσουν εποχη 2008. Εκανα αντιστοιχα και στον ΟΤΕ αλλα επρεπε πρωτα να περασουν απο forthnet.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
Τι μαλακια και αυτο με τους δασμους. Και πως βγαζουν το τελικο ποσό?  Πηρα μια οθονη-gps-ραδιο-usb για το αυτοκινητο. Τιμη 350 απο την αντιπροσωπεια της και μου χρεωσαν εδω τα λαμογια 156 ευρω δασμους  :tickedoff:
Γιατι δεν μιλας ρε μαν να σου συστησω σαιτ να μην πληρωνες μια παραπανω.
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Γιατι δεν μιλας ρε μαν να σου συστησω σαιτ να μην πληρωνες μια παραπανω.
Δεν το ειχα σκοπο να ψωνισω. Ειδα την τιμη , μισα λεφτα απο οτι ζηταει η εδω αντιπροσωπεια , και την πηρα
 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
Θα πεσουν γελια αυριο σου λεω..!Στην τελικη στα @@ μου δεν θα σκασω αλλα θα τους τρεξω.

θα πας να τα βαλεις με τους λεφτηδες στα τελωνεια ?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

-1- πηγαινε πολυ πρωι
-2- ετοιμασου να σε τρεξουν αγρια
-3- ετοιμασου να ακουσεις οτι ολα τα χαρτια σου (ακομα και του paypal) ειναι πλαστα, οτι ο κανονισμος που αναφερεις δεν τους εχει κοινοποιηθει ακομα αρα δεν ισχυει, οτι ακομα και αν τον βρεις και τους τον δωσεις ετοιμο δεν ισχυει γιατι δεν εχει τη μεγαλη μπλε σφραγιδα του κρατους, ωχ συγνωμη τελειωνει το ωραριο σε μια ή σε μιση ωρα και δεν προλαβαινουμε, ξαναπεραστε απο αυριο να τα ξαναδουμε
-4- με αυτα και τα λοιπα θα πληρωσεις και μια βδομαδα εξτρα αποθηκευτρα

καλο κουραγιο
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Κάθε πράμα υπάγεται σε μια κατηγορία που ονομάζεται "Δασμολογική κλάση".
Αυτές τις βρίσκεις εδώ:

Όπως θα δεις, σε ελάχιστα πράματα επιβάλλονται δασμοί, και αν επιβάλλονται είναι της τάξης κάτω του 10% (σε ελάχιστα είναι παραπάνω) τα περισσότερα όμως είναι "ατελώς".
Πρέπει βέβαια να πληρώσεις ΦΠΑ, που είναι 23%. Πα στα διάλα αυτό.

Ο τρόπος με τον οποίο σου ζητάνε παραπάνω λεφτά από το 23% είναι διάφορα κέρατα τύπου "αποθήκευτρα", "αμοιβή εκτελωνιστού", έξοδα ανοίγματος και επανασυσκευασίας", και τέτοια.
Πες τους: "Τους δασμούς και τον ΦΠΑ να σας τα πληρώσω, αλλά τίποτε πέραν αυτού. Αν δεν θέλετε, να το στείλετε πίσω".

Και ασ' τους να το στείλουν. Ούτως ή άλλως δεν είχαν υποχρέωσηνα στο φέρουν σπίτι?

Κάνε μια αίτηση (προς το μεταφορέα) που θα λέει: Σας καταθέτω ποσό ΑΒ ευρώ για τον εκτελωνισμό του 123456789 δέματος μου, και σας καλώ να μου το δώσετε". Πάρε απόδειξη ότι τους το έδωσες το αίτημα ΓΡΑΠΤΩΣ.
Και αφού το στείλουν πίσω, και ο πωλητής σου διαμαρτυρηθεί γιατί δεν πήγες να το παραλάβεις, θα του πεις:
"Είχμε πει ότι θα πληρώσω εγώ το τελωνείο, το τελωνείο βάσει νόμου είναι 30 ευρώ, αλλά η μεταφορική που διάλεξες μου ζήταγε 130. Γι' αυτό δεν το παρέλαβα".
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
θα πας να τα βαλεις με τους λεφτηδες στα τελωνεια ?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

-1- πηγαινε πολυ πρωι
-2- ετοιμασου να σε τρεξουν αγρια
-3- ετοιμασου να ακουσεις οτι ολα τα χαρτια σου (ακομα και του paypal) ειναι πλαστα, οτι ο κανονισμος που αναφερεις δεν τους εχει κοινοποιηθει ακομα αρα δεν ισχυει, οτι ακομα και αν τον βρεις και τους τον δωσεις ετοιμο δεν ισχυει γιατι δεν εχει τη μεγαλη μπλε σφραγιδα του κρατους, ωχ συγνωμη τελειωνει το ωραριο σε μια ή σε μιση ωρα και δεν προλαβαινουμε, ξαναπεραστε απο αυριο να τα ξαναδουμε
-4- με αυτα και τα λοιπα θα πληρωσεις και μια βδομαδα εξτρα αποθηκευτρα

καλο κουραγιο
Πλακα θα εχει...! Για να δούμε! Ένας φίλος που έφερνε μικρά απο Αμερική δεν τα παραλάμβανε ποτε! Τα έστελναν πίσω και τα ξανα έστελναν με απλό ταχυδρομείο!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Κάθε πράμα υπάγεται σε μια κατηγορία που ονομάζεται "Δασμολογική κλάση".
Αυτές τις βρίσκεις εδώ:

Όπως θα δεις, σε ελάχιστα πράματα επιβάλλονται δασμοί, και αν επιβάλλονται είναι της τάξης κάτω του 10% (σε ελάχιστα είναι παραπάνω) τα περισσότερα όμως είναι "ατελώς".
Πρέπει βέβαια να πληρώσεις ΦΠΑ, που είναι 23%. Πα στα διάλα αυτό.

Ο τρόπος με τον οποίο σου ζητάνε παραπάνω λεφτά από το 23% είναι διάφορα κέρατα τύπου "αποθήκευτρα", "αμοιβή εκτελωνιστού", έξοδα ανοίγματος και επανασυσκευασίας", και τέτοια.
Πες τους: "Τους δασμούς και τον ΦΠΑ να σας τα πληρώσω, αλλά τίποτε πέραν αυτού. Αν δεν θέλετε, να το στείλετε πίσω".

Και ασ' τους να το στείλουν. Ούτως ή άλλως δεν είχαν υποχρέωσηνα στο φέρουν σπίτι?

Κάνε μια αίτηση (προς το μεταφορέα) που θα λέει: Σας καταθέτω ποσό ΑΒ ευρώ για τον εκτελωνισμό του 123456789 δέματος μου, και σας καλώ να μου το δώσετε". Πάρε απόδειξη ότι τους το έδωσες το αίτημα ΓΡΑΠΤΩΣ.
Και αφού το στείλουν πίσω, και ο πωλητής σου διαμαρτυρηθεί γιατί δεν πήγες να το παραλάβεις, θα του πεις:
"Είχμε πει ότι θα πληρώσω εγώ το τελωνείο, το τελωνείο βάσει νόμου είναι 30 ευρώ, αλλά η μεταφορική που διάλεξες μου ζήταγε 130. Γι' αυτό δεν το παρέλαβα".
Και εάν δεν το παραλάβουν το έγγραφο τι γίνεται; Ειναι υποχρεωμένη;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom