Νέα

Οι πρωτες μου εντυπωσεις απο την Κυπρο...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Σχετικά με την γλώσσα: Τα βασικά είναι τα δαμέ και τζαμέ που προφανώς τα ξέρεις, να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς το "ν" αν δεν το ξέρεις, να μιλάς κανονικά. Και βασικό: Είσαι Ελλαδίτης, μην λες Έλληνας.
Πολυ σωστος. Στραβωνουν αν πεις οτι εισαι Ελληνας (εξαρταται με ποιον εχεις απεναντι, τι ειδους οικειοτητα κλπ)...
Φυσικα το να προσπαθησεις να μιλησεις Κυπριακα αν δεν τα ξερεις ειναι προτιμοτερο να μην το επιχειρησεις. Στην τελικη σε αντιλαμβανονται αμεσως οτι εισαι απο Ελλαδα και προσπαθουν να σου εξηγησουν!
Για του λογου το αληθες πηγα σε καποια δημοσια γραφεια (κυβερνητικα τα λενε) κι οι υπαλληλοι απεφευγαν τη διαλεκτο.
Στη Λευκωσια μου εχει πει ο αδελφος μου οτι μιλανε κοντυτερα προς εμας. Στην Παφο εχουν βαρεια προφορα. Παντως ο Αρχιεπισκοπος της Κυπρου (η Εκκλησια εχει μεγαλες μπιζνες & ισχυ) σε δηλωσεις του ειπε οτι η επισημη γλωσσα & παιδεια της Κυπρου ειναι η ελληνικη.

βασικά εκεί μάλλον υπάρχει κράτος-διοίκηση-θεσμοί λόγω Άγγλων και αποικιοκρατίας.
Ετσι ακριβως. Εκτος απο την αριστερη οδηγηση, σταματουν στις διαβασεις, αναβει το πορτοκαλι και πριν το πρασινο, στους κυκλικους κομβους προτεραιοτητα εχει ο κινουμενος σε αυτον.
Στο Ελλαδισταν σιγα μη σταματησει κανενας για τον πεζο (σπανια).

δυο Κυπριες φοιτητριες...ειχαν ξεσκιστει στον πουτσο
Δεν ειχα εμπειρια (Πατρα φοιτουσα) απο Κυπριες. Αλλα νομιζω οτι ισχυει γενικα με ολες ανεξαρτητως γενετειρας. Π.χ. οσες ερχονταν απο Μακεδονια, Κρητη στην Πελοποννησο (ειτε το αντιστροφο) επαιρναν τα σκυλια και τα αρκουδια!



Σημερα 1η Οκτωβριου ειναι η επαιτειος της ανεξαρτησιας της Κυπρου. Παντου οπου βλεπεις κυπριακη σημαια μαζι της ειναι και η ελληνικη. Και στην Αθηνα, Θεσ/νικη ενα ματσο αρχ&δια του κερατα την καινε...
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.686
Κριτικές
178
Like
39.170
Πόντοι
21.896
απο κυπρο ξερει κανεισ απο παφο διοτι θελω να παω αλλα μαλλον τον δεκεμβρη
 

Επισκέπτης
Γενικα πεφτει νεκρα στην Παφο το χειμωνα γιατι ειναι τουριστικη πολη. Απο Μαρτη ξαναζωντανευει.
Μια μαλακια που ενοχλει (εμενα αρκετα) ειναι η ωρα.
Η Κυπρος εχει την ιδια με την Ελλαδα. Τωρα ειναι 18:36 κι εχει πισσα εξω. Μεθαυριο που θα αλλαξει γαμησετα, θα σκοτινιαζει το Δεκεμβρη απο τις τεσσεραμισυ φακ....
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Τύπε επί της ουσίας...
Δουλειά βρήκες;
Δουλειές υπάρχουν;
 

Επισκέπτης
Νοt yet, αλλα περασα δυο συνεντευξεις. Στη μια εφαγα πορτα διοτι (επομενη παραθεση), ενω στην αλλη με εβαλαν stand by αν αλλαξει κατι μελλοντικα....
Βεβαια συνεχιζω το ψαξιμο (με το ραχατι).

Δουλειές υπάρχουν;
Καλο ειναι να γνωριζεις Ρωσσικα (ιδεα δεν εχω). Βοηθα σε ορισμενους τομεις ειδικα στα ξενοδοχειακα επαγγελματα.
Παντως υπαρχουν καποιες περιπτωσεις για Μεση Ανατολη με κυπριακες εταιρειες, αλλα ακομη δεν το εχω επιχειρησει. Αργοτερα δεν ξερω, δεν πρεπει να προδικαζω τιποτα γιατι ολα αλλαζουν....
 

Καρίνα

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2017
Μηνύματα
552
Like
8
Πόντοι
6
Δουλειές υπάρχουν  και στο Badoo ένα χρόνο τώρα που ήρθα Κύπρο μόνο οι Ελλαδίτες μιλάνε όμορφα.
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Παίδες ζει κανένας Κύπρο αυτήν την περίοδο;
Πως είναι τα πράγμα γενικά και κυρίως η οικονομία τους και η αγορά εργασίας;
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Δουλεύει κανένας κάτω; Πως είναι η σχέση καθαρού/ακαθάριστου μισθού; Υπάρχουν δώρα Χριστουγέννων κλπ;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.656
Κριτικές
15
Like
11.235
Πόντοι
3.846
Μέχρι 19.000€ αφορολόγητα.
Μετά κλιμακωτά.

Έξτρα μισθοί εξαρτώνται από την εταιρεία αν δίνει. Άλλοι είναι με 12 μισθούς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom