Νέα

Οι πρωτες φαβελες στην Ελλαδα ειναι γεγονος........

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΚΑΒΛΑΡΧΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 174
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.061
Like
2.840
Πόντοι
506
πιο αξιοπρεπες απο το να νοικιαζουν σπιτια και να μην πληρωνουν
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Να χες κι εσύ έναν πάγκο να αγοράζεις τιμαλφή κοψοχρονιά, ε; Μη μου πεις ότι δεν σου πέρασε απ' το μυαλό.
μου έγινε πρόταση να πάρω μια τετοια δουλεια αλλα δεν την ξερω και δεν θέλω να ανακατευτω

Αλλωστε δεν κατηγόρησα τον άνθρωπο  που τα πήρε γιατι κι αυτός κάνει μια δουλεια


Εσυ απο όσα έγραψα αυτο βρηκες να μου πεις ?

Καλα λέω οτι δεν πάτε καλα ............... Μα καθόλου καλα όμως
 

serapis

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.673
Κριτικές
29
Like
7
Πόντοι
2.007
Ετσι είναι φίλε αχαχουχα , όπως τα γράφεις μακάρι να είχαν καί οι άλλοι (καί τα άλλα γαϊδούρια)τις δικές σου ευαισθησίες . Αλλά πού τα κτήνη δεν αλλάζουν καί ειδικά τα ΚΤΗΝΗ οι Πολιτικοί.
για ποιο τουπε μιλάς φίλε μου ?
Ας σκεφτόμαστε λίγο πριν γράψουμε οτι μας κατέβει....

Οι ανθρωποι αυτοί εξαναγκαστηκαν να φύγουν απο τα σπίτια τους λόγω υψηλού κόστους διαβίωσης
Αύριο μπορει να έρθει και η σειρά σου .......

Θεωρείς οτι αυτοί που εχουν τον τροπο τους θα φτάσουν σε τετοια σημεία ?
Μονο οι μαλακιες και ψώνια ξεπεφτουν έτσι αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι θα πρεπει να χαιρόμαστε !!!!!!!!!!!


Τις προάλλες είδα μια σκηνή που με έφερε στο σημείο να θέλω να φωνάξω και να κλάψω μαζι...

Μια γιαγιά πήγε σε έναν πάγκο στην αθηνας να πουλήσει  κάποια τιμαλφη της....
Ηταν ενα χρυσό δόντι μια βερα ενα δακτυλιδακι λίγο πιο λεπτό απο την βερα της ενα μένταγιον Παναγίτσα και δυο τριάνταδραχμα ασημένια
Επρεπε να δείτε την έκφραση της μόλις της τα έριχνε στο συρτάρι.............. Για 50 ψωροευρω !!!!!!!

Γαμω τον σαμαρα τον βενιζελο τον Παπανδρέου και το μουνι της μάνας και των 1500 που πέρασαν απο την βουλή και μας έφεραν σε αυτο το χαλι
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
μου έγινε πρόταση να πάρω μια τετοια δουλεια αλλα δεν την ξερω και δεν θέλω να ανακατευτω

Μητσάρα δεν την ξέρεις, δεν την ξέρεις, τα ασημένια τριαντάδραχμα τα ήξερες όμως.
 
Εγγρ.
29 Μαρ 2010
Μηνύματα
915
Κριτικές
24
Like
654
Πόντοι
2.297
Mε 150 (και πολλους λεω) ευραιους στην επαρχεια νοικιαζει καποιος αριστο διαμερισματακι!

ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΩΡΑ!
κ πού θα δουλέψει αν δε μπορεί να βρει δουλειά στην επαρχία, αλλά στο κέντρο?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μητσάρα δεν την ξέρεις, δεν την ξέρεις, τα ασημένια τριαντάδραχμα τα ήξερες όμως.
Τυχαινει να εχω αγορασει τετοια καθως και αρκετα αλλα ασημενια νομισματα απο πολυ παλια οταν ειχα το συλλεκτικο μικροβιο ....

Τι σημαινει αυτο δηλαδη ?
 
Εγγρ.
17 Μαΐ 2013
Μηνύματα
1.434
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
16
Το ότι το 2010 πτωχεύσαμε και μπήκαμε στο μνημόνιο ως τη λιγότερο κακή λύση
πέρασε από το μυαλό κανενός από αυτούς μου λένε ασυνάρτητα?

Καλώς ή κακώς οι ευρωπαίοι μας έδωσαν πολιτική στήριξη, πρωτίστως, και μετά οικονομική,
χωρίς βέβαια να ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον. Απλώς αγοράζοντας χρόνο.
Όχι γιατί είναι καλοί άνθρωποι αλλά γιατί δεν ήξεραν τι συνέπειες θα είχε μια ολοκληρωτική χρεοκοπία μας.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Το ότι το 2010 πτωχεύσαμε και μπήκαμε στο μνημόνιο ως τη λιγότερο κακή λύση
πέρασε από το μυαλό κανενός από αυτούς μου λένε ασυνάρτητα?

Καλώς ή κακώς οι ευρωπαίοι μας έδωσαν πολιτική στήριξη, πρωτίστως, και μετά οικονομική,
χωρίς βέβαια να ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον. Απλώς αγοράζοντας χρόνο.
Όχι γιατί είναι καλοί άνθρωποι αλλά γιατί δεν ήξεραν τι συνέπειες θα είχε μια ολοκληρωτική χρεοκοπία μας.
ακριβως ετσι.τα υπολοιπα ειναι δημαγωγιες των συριζοκαμμενων.το θεμα ειναι να ερθουν επενδυσεις και να αλλαξει το οικονομικο μοντελο που εδω και δεκαετιες χρεωκοπησε τη χωρα.να γινουν οι διαρθρωτικες αλλαγες σε δημοσιο και γραφειοκρατια.η ευρωπη οπως και η ελλαδα ειναι και αυτη σε ενα δρομο που αλλαζει τον ρολο της.οταν εχεις ενα σωρο χωρες που πρεπει να γινουν μια ομοσπονδια τυπου η.π.ε. δηλαδη ηνωμενες πολιτειες ευρωπης σε οτι αφορα τον οικονομικο ελεγχο αυτο απαιτει χρονο γιατι μιλαμε για 17 διαφορετικες οικονομιες που πρεπει να συγκλινουν.μετα θα ερθει το ευρωομολογο ισως νωριτερα.
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
66
Οι... «φαβέλες» της Ελλάδας
21 Ιουλίου 2013 | 13:22. Πολιτική
troxispitaΟι πρώτες φαβέλες, από οικογένειες που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας γεννιούνται στην Ελλάδα. Άνθρωποι που δεν έχουν πλέον τη δυνατότητα να καταβάλουν ούτε το ενοίκιο ενός μικρού διαμερίσματος ή το χαράτσι του σπιτιού τους, να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά και το πετρέλαιο εγκαταλείπουν τα σπίτια τους και ζουν πια σε τροχόσπιτα ή σκηνές σε οργανωμένα κάμπινγκ της Αττικής και της περιφέρειας που λειτουργούν ολόκληρο τον χρόνο.

Μεταξύ αυτών, πρώην ιδιοκτήτες επιχειρήσεων, δημόσιοι υπάλληλοι, υψηλόβαθμοι ιδιωτικοί υπάλληλοι, νέοι που δεν βρίσκουν δουλειά αλλά και γυναίκες με παιδιά κατέφυγαν στα κάμπινγκ για να μη βρεθούν στον δρόμο.

Το ετήσιο κόστος της ενοικίασης του χώρου δεν ξεπερνά τα 1.600 ευρώ. Το εσωτερικό ενός τροχόσπιτου περιλαμβάνει ένα μονό ή διπλό κρεβάτι, ένα WC, μια μικρή κουζίνα με γκάζι και μικρούς αποθηκευτικούς χώρους.

Η Νίκη και ο Μάκης Καβαλάρης έχουν τέσσερα παιδιά. Αγόρασαν ένα σπίτι στο Κερατσίνι με δάνειο και τώρα χρωστούν τις δόσεις. Πλέον ζουν μόνιμα σε κάμπινγκ στην Κινέττα, προκειμένου να μειώσουν τα μηνιαία έξοδά τους.

«Είμαι ταμίας σε σούπερ μάρκετ και ο σύζυγός μου εργάζεται ως χειριστής μηχανημάτων. Έχουμε χάσει το 30% των μισθών μας και με αυτά που απέμειναν ίσα που τρέφουμε τα παιδιά μας» δηλώνει στο «Πρώτο Θέμα» η Νίκη Καβαλάρη, η οποία συμπληρώνει ότι πλέον η αγορά ενός παιχνιδιού ή καινούργιων ρούχων ανήκει στο παρελθόν».

Παρόμοια είναι η κατάσταση και για τον Γιώργο Ντούπρη που εργάζεται ως διανομέας και ζούσε σε ένα διαμέρισμα 45 τ.μ. στην Κηφισιά. Τώρα όμως, χωρισμένος από τη σύζυγό του και με το εισόδημα να πέφτει κατακόρυφα μετακόμισε σε ένα τροχόσπιτο 7 τ.μ. «Στο τροχόσπιτο ξέχασα τα κοινόχρηστα, τη ΔΕΗ και την κεντρική θέρμανση. Για τη διαμονή μου πληρώνω 160 ευρώ το μήνα από 450 που κόστιζε το διαμέρισμά μου» δηλώνει στην εφημερίδα.





καλά να πάθουνε...  ;)

WEB-EKTIMISI.jpg


(πλην αυτών που δεν έριξαν ποτέ ψήφο στα 2 κόμματα)
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
ακριβως ετσι.τα υπολοιπα ειναι δημαγωγιες των συριζοκαμμενων.το θεμα ειναι να ερθουν επενδυσεις και να αλλαξει το οικονομικο μοντελο που εδω και δεκαετιες χρεωκοπησε τη χωρα.να γινουν οι διαρθρωτικες αλλαγες σε δημοσιο και γραφειοκρατια.η ευρωπη οπως και η ελλαδα ειναι και αυτη σε ενα δρομο που αλλαζει τον ρολο της.οταν εχεις ενα σωρο χωρες που πρεπει να γινουν μια ομοσπονδια τυπου η.π.ε. δηλαδη ηνωμενες πολιτειες ευρωπης σε οτι αφορα τον οικονομικο ελεγχο αυτο απαιτει χρονο γιατι μιλαμε για 17 διαφορετικες οικονομιες που πρεπει να συγκλινουν.μετα θα ερθει το ευρωομολογο ισως νωριτερα.

μαλιστα....η καραμελα του καθε φοροφυγα ...το δημοσιο και οτι του φταιει και δεν θελει να το πληρωσει.......και σου βγαινει ο ταβερνιαρης και ο καφετεριατζης σημερα και σου λεει οτι την μειωση του ΦΠΑ κατα 10%  δεν μπορει να την κανει ,διοτι την εχει απορροφησει απο πριν την αυξηση του ΦΠΑ......αρα μαγκες μην περιμενετε το σουβλακι να παει απο 2 ευρω μεσο ορο που ειναι στο 1,80 μεσο ορο......το δημοσιο φταιει παλι φιλε που μαζι με τις ΔΕΚΟ φτανουν το 1 μυριο.....τα υπολοιπα 5 μυρια φοροφυγαδων δεν φταινε πουθενα σε τουτη την χωρα !!!!
Λεω στις επομενες εκλογες να ψηφισω κανα ακραιο αριστερο κομμα ,μπας και τα συνορα φτασουν μεχρι την στερεα ελλαδα ,μηπως και βαλει ποτε μυαλο ο ελληνας.........και εσυ περιμενε την συγκλιση της ΕΕ σε ΗΠΕ .....αλλα να πας να κανεις παραγωγη σε κατι ,δε σε βλεπω...περιμενεις τις επενδυσεις εσυ ,για να πας να δουλεψεις μισθωτος....αυτη ειναι η νοοτροπια που κατεστρεψε την Ελλαδα και οχι οι αμπελοφιλοσοφιες που αμολυσες!!!!
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
ο ταβερνιαρης και ο καφετεριατζης ειναι οι πρωτοι κλεφτες.. 1.30 ευρω το καλαμακι.. εχουνε τρελαθει ρε..? 500 παλιες καλες δραχμες για ενα καλαμακι? δεν μπορουνε να αποροφησουν τη μειωση του ΦΠΑ ? παπαρια.. στην τσεπη τα βαζουν.. θα κλεισουν..? ακομη καλυτερα! να μεινουν οι σωστοι επαγγελματιες που δουλευουν για το νομιμο κερδος και οχι τα λαμογια που θελουν να τα παρουν σε 2 χρονια..
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
ο ταβερνιαρης και ο καφετεριατζης ειναι οι πρωτοι κλεφτες.. 1.30 ευρω το καλαμακι.. εχουνε τρελαθει ρε..? 500 παλιες καλες δραχμες για ενα καλαμακι? δεν μπορουνε να αποροφησουν τη μειωση του ΦΠΑ ? παπαρια.. στην τσεπη τα βαζουν.. θα κλεισουν..? ακομη καλυτερα! να μεινουν οι σωστοι επαγγελματιες που δουλευουν για το νομιμο κερδος και οχι τα λαμογια που θελουν να τα παρουν σε 2 χρονια..
κατι γινεται παντως.Ηρακλειο και Λυκοβρυση καλαμακι με πιτα ενα ευρω και ενα εικοσι.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
ναι, σφαξανε τον κοσμο και οταν ειδανε οτι πανε για φουντο γιατι δεν παιρνει κανενας κοψανε 10-20 λεπτα.. και το πουλανε και σε στυλ "μεγαλη προσφορα".. οχι φιλαρακι.. να τα κλεισουν να πανε εκει που εισαντε.. ντιλιβεραδες η ψηστες.  ;)
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
ναι, σφαξανε τον κοσμο και οταν ειδανε οτι πανε για φουντο γιατι δεν παιρνει κανενας κοψανε 10-20 λεπτα.. και το πουλανε και σε στυλ "μεγαλη προσφορα".. οχι φιλαρακι.. να τα κλεισουν να πανε εκει που εισαντε.. ντιλιβεραδες η ψηστες.  ;)
δεν διαφωνω αλλα υπαρχουν και καλες κινησεις.Απο 2 ευρω να παει 1,20 και 1 ευρω ειναι μεγαλη διαφορα.Ειδικα στο ενα γινεται χαμος καθε μερα
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Ετσι επρεπε να κανουν.. και ακομη πιο κατω πρεπει.. 80 λεπτα καλαμακι και 1 ευρω τυλιχτα στην επαρχια .. και δουλευουν .. 
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Ετσι επρεπε να κανουν.. και ακομη πιο κατω πρεπει.. 80 λεπτα καλαμακι και 1 ευρω τυλιχτα στην επαρχια .. και δουλευουν .. 

δυστυχως στην επαρχια ειναι αλλιως τα πραγματα.....στα στικα κεντρα παντως ,επειδη οι περισσοτεροι/ες δεν ξερουν να φτιαξουν ουτε αβγα στο τηγανι διοτι μαθανε να δουλευουν ως διευθηντες......τα ντελιβερι πανε και ερχονται .......καταναλωση υπαρχει αρκετη και οι τιμες δεν πεφτουν με τιποτα......τωρα πως σκατα εχουμε ανεργια 1,5 μυριο επισημα και αλλα 2 μυρια ανεπισημα και τρωνε ντελιβερι ....αυτο δε το εχω καταλαβει ακομη.......στα περισσοτερα σουβλατζιδικα ,το καλαμακι κρεας χοιρινο παιζει απο 1,20 μεχρι 1,40 μεσο ορο και φυσικα ακολουθει η παπαρια του τυπου ,ντοπια κρεατα και αλλες τετοιες μαντολες που κατεβαζουν οι πτυχιουχοι γυμνασιου σουβλατζηδες για να δικαιολογησουν τις υψηλες τιμες.........στα καφε ειδικα τωρα καλοκαιρι....σε οτι παραλλιακο μερος υπαρχει καφε , κατω απο 3,50 ο φραπε δεν παιζει ,αντε και κανενας που τον εχει στα 3 ευρω με καφε τυπου LIDL ,πινεις και σε πινει.......στο μπουρναζι περιστερι....4,20 ο καφες ...........αλλα αφου ειναι τινγκα απο κοσμο ...προφανως καλα κανει και ο επιχειρηματιας που πουλαει ακριβα στα βοδια.....και η αποδειξη για να στην κοψουν,αποτελει πραξη μετανοιας και διαρκων προσευχων στον υψιστο ,μηπως το αγιο πνευμα φωτησει το αφεντικο να την κοψει........
 

Επισκέπτης
Τις προάλλες είδα μια σκηνή που με έφερε στο σημείο να θέλω να φωνάξω και να κλάψω μαζι...

Μια γιαγιά πήγε σε έναν πάγκο στην αθηνας να πουλήσει  κάποια τιμαλφη της....
Ηταν ενα χρυσό δόντι μια βερα ενα δακτυλιδακι λίγο πιο λεπτό απο την βερα της ενα μένταγιον Παναγίτσα και δυο τριάνταδραχμα ασημένια
Επρεπε να δείτε την έκφραση της μόλις της τα έριχνε στο συρτάρι.............. Για 50 ψωροευρω !!!!!!!

Αυτή τη σκηνή να την θυμάσαι ,
όταν "θα έχει ανατραπεί η έννομη τάξη"
και θα είμαστε στους δρόμους με όπλα.
ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΛΕΟΣ .......
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.715
Κριτικές
1
Like
29.409
Πόντοι
8.006
Αυτή τη σκηνή να την θυμάσαι ,
όταν "θα έχει ανατραπεί η έννομη τάξη"
και θα είμαστε στους δρόμους με όπλα.
ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΛΕΟΣ .......
Οι ανεργοι της Κηφισιας με τα σπιτια του ενος εκατομμυριου?
 

aristos 45 sec

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.965
Κριτικές
3
Like
19
Πόντοι
16
Οι αριστεροί με τις δεξιές τσέπες?
 

Επισκέπτης
Οι ανεργοι της Κηφισιας με τα σπιτια του ενος εκατομμυριου?

πήρες την άδεια οπλοφορίας που θα σου ... εγκρίνουν σίγουρα ;;;;;
πάρτην πρώτα , μάθε να πυροβολάς και μετά κάνε το μάγκα ....

οι μπάτσοι δεν θα σώσουν εσένα ,
όταν θα "εκτραπεί η κοινωνική ομαλότητα"
και "ανατραπεί η έννομη τάξις" ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom