Νέα

Οι Iron Maiden ξανα στην Ελλάδα το καλοκαίρι του 2011

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stam_90
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 80
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
stam_90

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046

Anakasioths

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2009
Μηνύματα
296
Κριτικές
1
Like
110
Πόντοι
1
Είμαι ο μόνος ανώμαλος που,έχοντας δεί τους Maiden 3 φορές live,έχοντας μεγαλώσει με αυτούς κλπ κλπ,θα πήγαινα στο χωράφι της Didi μόνο και μόνο για να δώ τους Slipknot,οι οποίοι το '05 τα είχαν ισοπεδώσει όλα στο Λυκαβηττό???

Άλλωστε η μουσική αλλάζει,οι μουσικοί καλώς ή κακώς παρακμάζουν με το πέρασμα του χρόνου (εκτός από τον Sakis)..

Οι Maiden μπορεί να ήταν θεοί των 80s,αλλά κατά τη γνώμη μου οι Slipknot ήταν θεοί (μαζί με άλλους) των 00s,διαθέτοντας έναν απ' τους χαρισματικότερους frontmen σήμερα.

Θα συμφωνήσω λοιπόν με το "Όχι άλλο κάρβουνο",παρόλο που σέβομαι ότι πολύς κόσμος,κυρίως πιτσιρικάδες θέλουν πολύ να τους δούν.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Γενικά πάντως, οι Maiden για μένα είναι (μουσικά) υπερεκτιμημένοι και (στιχουργικά) μια από τις πλέον ακαλλιεργητες μπάντες (με εξαίρεση τον Blaze που συγκριτικά με τους άλλους έμοιαζε γέρος σοφός).

Eγω με τους στιχους αυτουνου εχω παθει πλακα :rockon: :rockon: :rockon:



Και αυτου εδω





Τα δυο αυτα ειναι και τα αγαπημενα μου απο Maiden
 
OP
OP
stam_90

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
ναι μουσικα υπερεκτημιμενοι....  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:


πειρανε την fender που ειταν αποκλειστικα κιθαρα για μπλουζ , ροκ κλπ και πεξανε μεταλ με αυτην...

 

THE TALISMAN

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
115
Κριτικές
8
Like
2
Πόντοι
1
ναι μουσικα υπερεκτημιμενοι....  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:


πειρανε την fender που ειταν αποκλειστικα κιθαρα για μπλουζ , ροκ κλπ και πεξανε μεταλ με αυτην...
Up the Irons!
Παίδες μη λέτε ό,τι θέλετε... Οι Iron Maiden ΕΙΝΑΙ το κορυφαίο συγκρότημα στη σκηνή, καλό είναι να τους χαιρόμαστε όταν έρχονται.
Προσωπικά πήγα πέρυσι τον Αύγουστο στη Βουδαπέστη (Sziget Festival) για να τους δω και δεν το μετάνιωσα.

Και μην ξεχνάτε : You'll never miss it 'til it's gone away...
 

likos7

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
ΕΛΕΟΣ!!!! Υπερεκτιμημενοι οι MAIDEN...επιρροη για ενα σωρο συγκροτηματα του σκληρου ηχου της νεας γενιας...
προσωπικα δεν περιμενα να βγαλουν ενα ακομα somewhere in time η ενα seventh son αλλα η τελευταια δουλεια τους εχει πολλα νεα στοιχεια που σε καθε νεα ακροαση ανακαλυπτεις και κατι καινουργιο....ωστε πηραν την fender kai παιξανε μεταλ εεε???...πωπω εγκλημα.....και μερικα εκατομμυρια κοσμος σε ολη τη γη τους εχει για θεους...ρε τους βλακες...δεν ξερουν τιποτα :uglystupid:

 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
ναι μουσικα υπερεκτημιμενοι....  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:


πειρανε την fender που ειταν αποκλειστικα κιθαρα για μπλουζ , ροκ κλπ και πεξανε μεταλ με αυτην...

Tι λες???


Gibson SG το '68 σου κανει?



ΙΜΟ πανκιζανε και λιγο αρχικα



 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
μα καλα τι ειναι αθτα ποθ ακοθτε βρε παιδίμ οθ!
τι αισχη μοθσικη ειναι τοθτοι!
εγω θα παω το καλοκαιρι στη βοθλγαρία για διακοπεσ σε μια φιλη και θα παμε σε αθτη τη καλλιτέχνιδα


ποπο ρε φιλε τι ξεκωλιδι ειναι αυτο? Γιατι δεν εχει δικο του θεμα στο μπουρδελοφορουμ μας???? Ειναι δυνατον να εχει η Νανα Ταλατα κ να μην εχει αυτο το μωρο???  :2on1: :fuck2:
 

soumousou

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουν 2009
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
Iron Maiden...έμαθε ο κάθε πιτσιρικάς τη μέταλ,και λέει ότι "Είμαι μεταλάς και ακούω iron maiden"....οι περισσότεροι που ακούνε μέταλ μόνο τους ιron maiden και τους metallica ξέρουν,και νομίζουν ότι είναι μεταλάδες :2funny:


Επίσης οι maiden....είναι συγκροτήματα με ΟΧΙ τόσο μεγάλη επιτυχία στο ευρύ κοινό,και κάνανε μια κάποια επιτυχία τη δεκαετία του 80,με τραγούδια όπως το aces high...οπότε τσάμπα τα λεφτά


btw,η κόρη του harris,καλό πορνίδιο φαίνεται...γι'αυτή θα πήγαινα...αλλά για τους μπαρμπα-μαιδεν ούτε για αστείο :birdman:

φίλε  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: απλά μην μιλάς άμα δεν ξέρεις δεν είναι κακό..
 

alani30

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
4.169
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
16
ειμαι φανατικος των MAIDEN απο τις αρχες του 90. Τους εχω δει λαιβ στο εξωτερικο. Αν μου δωθει η ευκαιρια σιγουρα θα παω να τους ξαναδω!
UP THE IRONS!!!  :rockon: :rockon: :rockon:
 

Eraser

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.330
Like
2
Πόντοι
16
Για το τελευταίο δίστιχο, ο dickinson θα έπρεπε να είχε συλληφθεί.

Έχοντας ένα τεράστιο σε συμβολισμό θέμα και με τους στίχους του υπόλοιπου τραγουδιού από αξιοπρεπείς εώς καλούς, το δίστιχο:
now he knows, his father betrayed
now his wings burn to ashes, to ashes his grave

είναι δείγμα απίστευτης και αβάσταχτης πεζότητας. Σε αντιδιαστολή μάλιστα με το θέμα του μύθου (ελευθερία με κάθε κόστος), συνιστά έγκλημα (οκ παραγεγραμμένο πια). Ο μύθος εξυπηρετεί ένα σκοπό, το να έρθει ο Αγγλάρας χιλιάδες χρόνια μετά να τον καταστρέψει με την πεζότητά του (η περιγραφή θυμίζει ανακοίνωση για το επόμενο τρένο) είναι (τουλάχιστον) ατυχές..

Γενικά πάντως, οι Maiden για μένα είναι (μουσικά) υπερεκτιμημένοι και (στιχουργικά) μια από τις πλέον ακαλλιεργητες μπάντες (με εξαίρεση τον Blaze που συγκριτικά με τους άλλους έμοιαζε γέρος σοφός).

Αν θες να βάλεις μουσική σε 10χρονα, σίγουρα δεν κάνουν οι Maiden.
θα έλεγα μόνο για τον υπογραμμισμένο στίχο...
κοίτα, ο Dickinson, όπως προφανώς θα ξέρεις, έχει σπουδάσει ιστορία. θεωρώ ότι μέσα από τέτοιες παραλλαγές ιστοριών απλά θέλουν κάποιοι να δώσουν την δική τους εκδοχή, οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να είμαστε απόλυτοι.
σε ότι αφορά τους στίχους των Maiden γενικότερα, τι να σου πω? αν θέλω να προβληματιστώ θα ακούσω fates warning-queensryche-psychotic waltz κλπ κλπ. και γενικότερα πρώτα ακούω την μουσική και μετά διαβάζω τους στίχους.

το βιντεάκι εμένα με άφησε καταρχήν άναυδο και κατά δεύτερο με μια ανατριχίλα.
μπορείς να φανταστείς πόση μεγάλη επιρροή μπορεί να έχει αυτή η διαδικασία στα μικρά παιδάκια? από το να ψάξουν να μάθουν την πραγματική εκδοχή της ιστορίας και κατ'επέκταση να ασχοληθούν με περισσότερη ουσία με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ μυθολογία-ιστορία κλπ, μέχρι το κάποια άλλα παιδάκια να θελήσουν γίνουν οι νέοι Maiden-Priest κλπ κλπ (αν και δεν μου αρέσει ακριβώς αυτή η λογική - ο νέος τάδε...- επειδή κάθε τι πραγματικά νέο και ουσιαστικό δεν πρέπει να κλέβει ιδέες από παλιούς αλλά να έχει μόνο αναφορές).

σε ότι αφορά ειδικά τους Maiden, ήταν το συγκρότημα που αγόρασα την πρώτη μου επίσημη κασέτα-κατά σύμπτωση ήταν το Piece of Mind- πριν από 27 χρόνια και δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη. πάντα κονταροχτυπιούνται με τους Metallica για την κεντρική θέση στην καρδιά μου οπότε...

 

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
θα έλεγα μόνο για τον υπογραμμισμένο στίχο...
κοίτα, ο Dickinson, όπως προφανώς θα ξέρεις, έχει σπουδάσει ιστορία. θεωρώ ότι μέσα από τέτοιες παραλλαγές ιστοριών απλά θέλουν κάποιοι να δώσουν την δική τους εκδοχή, οπότε δε νομίζω ότι πρέπει να είμαστε απόλυτοι.
σε ότι αφορά τους στίχους των Maiden γενικότερα, τι να σου πω? αν θέλω να προβληματιστώ θα ακούσω fates warning-queensryche-psychotic waltz κλπ κλπ. και γενικότερα πρώτα ακούω την μουσική και μετά διαβάζω τους στίχους.

το βιντεάκι εμένα με άφησε καταρχήν άναυδο και κατά δεύτερο με μια ανατριχίλα.
μπορείς να φανταστείς πόση μεγάλη επιρροή μπορεί να έχει αυτή η διαδικασία στα μικρά παιδάκια? από το να ψάξουν να μάθουν την πραγματική εκδοχή της ιστορίας και κατ'επέκταση να ασχοληθούν με περισσότερη ουσία με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ μυθολογία-ιστορία κλπ, μέχρι το κάποια άλλα παιδάκια να θελήσουν γίνουν οι νέοι Maiden-Priest κλπ κλπ (αν και δεν μου αρέσει ακριβώς αυτή η λογική - ο νέος τάδε...- επειδή κάθε τι πραγματικά νέο και ουσιαστικό δεν πρέπει να κλέβει ιδέες από παλιούς αλλά να έχει μόνο αναφορές).

σε ότι αφορά ειδικά τους Maiden, ήταν το συγκρότημα που αγόρασα την πρώτη μου επίσημη κασέτα-κατά σύμπτωση ήταν το Piece of Mind- πριν από 27 χρόνια και δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη. πάντα κονταροχτυπιούνται με τους Metallica για την κεντρική θέση στην καρδιά μου οπότε...

Φίλε να απαντήσω σε σένα αλλά και στα άλλα παιδιά.

Πρώτα από όλα να πω ότι δεν τους απαξιώνω, ούτε και έχω καμία διάθεση για ειρωνείες, συγκρίσεις κτλ. Αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει για κάποιους οι maiden (όπως για μένα οι motorhead για παραδειγμα) τόσο σε πραγματικό όσο και σε συμβολικό, ψυχολογικό επίπεδο (κυρίως αυτό). Ψιλοχιουμοριστικό ήταν το ποστ και έλεγα κάτι (για το στιχουργικό) που με χάλαγε στους i.m. και ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο κομμάτι (το καλύτερό τους θεωρώ, ιδιαίτερα στην live εκτέλεση)

Προσωπικά, οι Maiden μου αρέσουν αλλά δεν τρελλένομαι. Θα τους έβλεπα χαλαρά αν παίζανε σε ένα clubaki αλλά δε θα πήγαινα σε αρένα/στάδιο να τους δω (δεν τους έχω δει ποτέ). Τα δυνατά τους σημεία, εμένα προσωπικά (καθαρά υποκειμενικά) δε μου αρέσουνε. Οι κιθάρες (για μένα πάντα) "χάνουν" απίστευτα σε όγκο, οι δισολίες λοιπόν(που όλοι τρελλένοντε) εμένα λόγω ήχου δε με εκστασιάζουν. Γενικά σαν παραγωγή, μίξη και σε αρκετές περιπτώσεις δομή κομματιού, έχω άλλα γούστα..Αααα..και δε μου αρέσει η χροιά του dickinson. Αντίθετα, μου αρέσει και ο dianno και ο blaze (φοβερό πάθος) αν και υπολείποντε σε δυνατότητες του πρώτου..Γούστα είναι αυτά..

Αγαπημένοι δίσκοι τους (θα φάω κράξιμο αλλά οκ) κατά σειρά: No prayer.. (μπινελίκι που θα ακούσω...), x-factor, το ομώνυμο, virtual, piece..., fear..., powerslave. Tα άλλα τα θεωρώ μέτρια και πιο κάτω...

Γενικά, τους θεωρώ υπερεκτιμημένους γιατί τους θεωρώ μέσα στο τοπ-40 και όχι τοπ-1 (όπως θεωρούντε στη Μεσόγειο) ή τοπ-2 (σε όλο τον κόσμο). Και η επιδραστικότητά τους είναι σχετικά περιορισμένη με τη φήμη που απολαμβάνουν. Για παράδειγμα, ο όγκος στις κιθάρες των metallica (που και αυτούς τους θεωρώ υπερεκτιμημένους) ή ο ήχος στις κιθάρες των paradise lost της καλής περιόδου, υπήρξαν πολύ πιο επιδραστικοί. Όσο για τις δισολίες, υπήρξαν αρκετοί πριν τους maiden. Για παράδειγμα, οι (αγαπημένοι μου) motorhead από επιδραστικότητα πλησιάζουν το μηδέν. Κανείς (καθαρά μουσικά) δεν τους ακολούθησε και δεν έκαναν "σχολή".

Για το στιχουργικό νομίζω ότι συμφωνείς και έμμεσα (μεγάλη η αγάπη για να το γράψεις άμεσα) σε αυτό. Δεν αναφέρομαι μόνο σε θεματολογία αλλά κυρίως σε "ποιότητα" γραφής. Και οι στίχοι παίζουν μεγάλο ρόλο, ιδιαίτερα στις ηλικίες που διαμωρφθήκαμε μέσω της μουσικής (κάπου μεταξύ 12-22). Δευτερεύον ρόλο αλλά σημαντικό. Υποκειμενικά λοιπόν, το "8" της μουσικής των maiden γινόταν "7,5" και όχι "10". Να δώσω και ένα παράδειγμα; Bathory της επικής περιόδου. Ένα και μόνο- άντε δυο ή με μια παραλλαγή- riff (riffara βασικά), ένα drum machine, rough μίξη, πάθος, μια ανύπαρκτη-σε δυνατότητα-φωνή και απίστευτοι στιχοί. Πώς μπορούμε να αγνοήσουμε πχ ένα twilight of the gods; Ή πχ τον Bon Scott; Σαν αρνί που σφάζανε ακουγόταν αλλά έχει γράψει τα πάντα για ζωή, θεό, ποτό, γυναικες κτλ. Ο brian johnson είναι 100 φορές καλύτερος ως τραγουδιστής αλλά στιχουργικά είναι πάρα πολύ μέτριος..

Για τα πιτσιρίκαι συμφωνώ αλλά με μια παρατήρηση μόνο: η μουσική είναι ατομική υπόθεση, όταν γίνεται με αυτό τον τρόπο χάνει μέρος της μαγείας και των πλασματικών στοιχείων που σημαίνει για τον καθένα.

ΥΓ Να σαι καλά φίλε και keep on rockin' κάπου στα 37-42 που είσαι (εγώ είναι -10).
ΥΓ2 Το piece of mind ήταν το πρώτο που είχα ακούσει και εγώ από maiden. Εποχες 90-91 περίπου και το πρώτο που άκουσα ήταν το Blackout των scorpions. Εξακολουθώ να θεωρω τον ήχο στις κιθάρες (του ομώνυμου και 2-3 άλλων γιατί έχουν διαφορετική παραγωγή από τον υπόλοιπο δίσκο, πολύ πιο "ψηλα" οι κιθάρες) τον απόλυτο heavy rock guitar ήχο, μετά το justice των metallica, το pom των maiden... Μετά βγάλανε και οι τρεις νέο άλμπουμ...όμορφες εποχές, όμορφες εμπειρίες...
ΥΓ3 Αν κάπου βγάζω λίγο κακία για τους maiden, ίσως να οφείλεται στις ώωωωωωρες καταναγκαστικής σχεδόν ακρόασης τους σε μπαρ, κλαμπ, σπίτια και αυτοκίνητα φίλων κτλ. Αποθημένο μου είχαν γίνει-χαχα. Μεγάλη αγάπη οι Ελληνες για τους maiden, σε επίπεδο μαζικής υστερίας..
 

Eraser

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.330
Like
2
Πόντοι
16
ξέχασα να προσθέσω ότι θα έδινα κι'εγώ τα πάντα για να έβλεπα τους Maiden να παίζουν σε κλαμπάκι.
αλλά δε νομίζω να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο εδώ... >:(
 

Dino Velvet

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2009
Μηνύματα
1.076
Like
0
Πόντοι
16
επρεπε να το ειχαν πνιξει απο καιρο...και στην τελικη δεν καταλαβα ειναι υπερανω κριτικης?προκειτε για καποιο μουσικο κατεστημενο που πρεπει να κανουμε τουμπες?
λοιπον ο λωρης και ο καθε λωρης για να μην σας φερνει τα ιδια και τα ιδια ριξτε του ακυρο.
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.179
Κριτικές
4
Like
1.652
Πόντοι
266
...ΠΑΠΑΡΙΕΣ λέτε...Τα πρώτα 3 LPs των MAIDEN είναι αυτά που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΊΖΟΥΝ και που έκαναν 'σχολή'. Από και και πέρα ακολούθησαν 2 πιο αδύνατα μουσικά άλμπουμς (Piece of Mind και Powerslave). Ύστερα ακολούθησε η κατηφόρα (φτάσαμε σε ΓΕΛΟΙΑ κομμάτια του στυλ Can I play with Madness), που σταμάτησε κάπως με το Fear of the Dark. Από τότε κυριαρχεί η μετριότητα και η επανάληψη καθώς και οι υπερβολές (Τι χρειάζονται 3 κιθαρίστες σ ένα συγκρότημα??). Φυσικά δεν περίμενε κανείς τίποτε διαφορετικό, λίγο-πολύ τους συνέβη ό,τι συνέβη και στα υπόλοιπα συγκροτήματα. Δεν μπορείς στα 60 σου να παίζεις ό,τι (και όπως) έπαιζες στα 25. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.

THE PRISONER με τον ΑΞΕΧΑΣΤΟ CLIVE BURR στα drums...

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom