Νέα

Νόσος Χ - Η επόμενη πανδημία προ των θυρών σύμφωνα με τον ΠΟΥ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα BIG_BIG_BEN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 294
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
265
Like
303
Πόντοι
21
Επέτρεψε μου να διατηρώ τις προσδοκίες μου, ότι θα το προχωρήσουν πιο γρήγορα, ώστε να μην εξαφανιστεί πρώτα η Ελλάδα, αλλά τελευταία.

Η τρέχουσα υπογεννητικότητα στο Βόρειο Ημισφαίριο σε συνδυασμό με την υπεργεννητικότητα στο Νότιο με ξυνίζει λιγάκι.

Μου βάζει την ιδέα, ρε μπας κι ο Σβαμπ κι οι άλλοι του ΠΟΥ και του Νταβός είναι τίποτα συνθετικές μαριονέτες και στην ουσία εντελώς άχρηστοι;

Δε μου φαίνονται σοβαροί όλοι τούτοι. Έχουν όλοι τους κάτι από τον δικό μας τον ποδηλάτη. Εκείνον με τα λεφτά που «υπάρχουν».

*lol*
Προτιμάς ποιότητα ή ποσότητα;

Είναι συμπαντικός νόμος ότι δεν μπορείς να έχεις και τα 2. Όσο αυξάνεις την ποσότητα, πέφτει και η ποιότητα.

Πες μου έναν τομέα που δεν ισχύει η αρχή του Παρέτο (80/20)...


80% εμβολιασμένοι (με 1 δόση τουλάχιστον) vs 20% ανεμβολίαστοι/λεπροί/αρνητές.

Ειλικρινά προτιμώ μια Ελλάδα με 2 εκατομμύρια Έλληνες πραγματικά γνωστικούς, με κοινή λογική και κριτική σκέψη. Καλό θα μας κάνει να φύγει η «φύρα».

Αν φάνε και οι άλλες χώρες 80% μείωση, αναλογικά πάλι το ίδιο θα είμαστε. Δεν είναι δηλαδή ότι μόνο η Ελλάδα θα φάει μείωση...

Δεν πρόκειται να εξαφανιστεί η Ελλάδα, δεν εξαφανίστηκε εδώ και 5000 χρόνια. Άλλο μείωση, άλλο εξαφάνιση.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Σχετικά με τυχόν αντίθετες φατρίες, τι θα ήθελα να δω εγώ προσωπικά (για να πειστώ ότι υπάρχει όντως κάποιο αντίπαλο δέος):

Να δημιουργηθεί ένα forum μεγέθους WEF, αλλά να έχει την ακριβώς αντίθετη ατζέντα.

Να το δηλώνει ρητά ότι εναντιώνεται σε κάθε στόχο του WEF.

Να έχει τα δικά του κόμματα (πραγματική αντιπολίτευση) που θα το δηλώνουν ρητά στα Κοινοβούλια ότι εναντιώνονται στο WEF και στους στόχους του.

Βλέπετε κάτι τέτοιο εσείς μέχρι τώρα; Έχετε δει έστω και ένα ελληνικό κόμμα (από τα ήδη υπάρχοντα της Βουλής) να έχει τέτοια διακήρυξη;

Να δημιουργηθεί ακόμα και το αντίπαλο δέος του Hollywood, της Silicon Valley.

Να υπάρχουν ταινίες (mainstream), αλλά και υψηλή τεχνολογία (υπολογιστές κλπ.) από ανθρώπους οι οποίοι είναι δηλωμένα anti-woke, anti-ESG.

Όταν δείτε κάτι τέτοιο, ξυπνήστε με. :)

Όλες οι γνωστές θρησκείες έχουν τις δικές τους συνόδους, τη δική τους ατζέντα, το δικό τους πρόγραμμα. Σε παρακμή μεν στην Ευρώπη ή την Κίνα η Εκκλησία, αλλά όχι τόσο οι Ευαγγελιστές που στηρίζουν ως μπροστάρη τους τον Τραμπ. Και φυσικά τόσο η διεθνής Εβραϊκή κοινότητα όσο και οι Μουσουλμάνοι έχουν τα δικά τους μυστικά.

Όχι όμως, δεν έχουν show τύπου Hollywood ή Davos. Κινούνται αλλιώς. Κρυφά κι απόκρυφα.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
265
Like
303
Πόντοι
21
Όλες οι γνωστές θρησκείες έχουν τις δικές τους συνόδους, τη δική τους ατζέντα, το δικό τους πρόγραμμα. Σε παρακμή μεν στην Ευρώπη ή την Κίνα η Εκκλησία, αλλά όχι τόσο οι Ευαγγελιστές που στηρίζουν ως μπροστάρη τους τον Τραμπ. Και φυσικά τόσο η διεθνής Εβραϊκή κοινότητα όσο και οι Μουσουλμάνοι έχουν τα δικά τους μυστικά.

Όχι όμως, δεν έχουν show τύπου Hollywood ή Davos. Κινούνται αλλιώς. Κρυφά κι απόκρυφα.
Το Νταβός δεν το λες και σούπερ φανερό με την έννοια ότι δεν έχουμε δει έναν Ευαγγελάτο/Χατζηνικολάου/Σρόιτερ να παίρνει συνέντευξη από τον Σβαμπ, να ενημερώνουν τα ΜΜΕ περί Great Reset κλπ.

Για τον πολύ κόσμο εκεί έξω παραμένει κάτι «απόκρυφο».

Μόνο όσοι ψάχνονται γνωρίζουν... ε, εγώ όσο και να ψάχνομαι, ακόμα δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο του Νταβός από την ανάποδη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Προτιμάς ποιότητα ή ποσότητα;

Είναι συμπαντικός νόμος ότι δεν μπορείς να έχεις και τα 2. Όσο αυξάνεις την ποσότητα, πέφτει και η ποιότητα.

Πες μου έναν τομέα που δεν ισχύει η αρχή του Παρέτο (80/20)...


80% εμβολιασμένοι (με 1 δόση τουλάχιστον) vs 20% ανεμβολίαστοι/λεπροί/αρνητές.

Ειλικρινά προτιμώ μια Ελλάδα με 2 εκατομμύρια Έλληνες πραγματικά γνωστικούς, με κοινή λογική και κριτική σκέψη. Καλό θα μας κάνει να φύγει η «φύρα».

Αν φάνε και οι άλλες χώρες 80% μείωση, αναλογικά πάλι το ίδιο θα είμαστε. Δεν είναι δηλαδή ότι μόνο η Ελλάδα θα φάει μείωση...

Δεν πρόκειται να εξαφανιστεί η Ελλάδα, δεν εξαφανίστηκε εδώ και 5000 χρόνια. Άλλο μείωση, άλλο εξαφάνιση.

Πολύ όμορφα. Να δούμε, αν θα ισχύσει, γιατί όταν λέω «εξαφανιστεί», εννοώ συνάμα, ότι η σημερινή Σπάρτη ή η σημερινή Θήβα δεν έχουν πολλά κοινά με τις αρχαίες τους εκδοχές, και την αίγλη από άλλες εποχές. Ο αρχαίοι θεοί διεθνοποιήθηκαν με το καλτ της αστρολογίας, αλλά η επίσημη θρησκεία δεν είναι πια η ίδια. Κλπ. Κλπ.

Στο χάρτη εκεί θα είναι. Το θέμα είναι να μην είναι κι εδώ κι αλλού οι Έλληνες κι οι Ευρωπαίοι μια μικρή, και ούτε καν άρχουσα μειοψηφία.

Σίγουρο δεν είναι τίποτα με αυτήν τη δημογραφική εξέλιξη.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Το Νταβός δεν το λες και σούπερ φανερό με την έννοια ότι δεν έχουμε δει έναν Ευαγγελάτο/Χατζηνικολάου/Σρόιτερ να παίρνει συνέντευξη από τον Σβαμπ, να ενημερώνουν τα ΜΜΕ περί Great Reset κλπ.

Για τον πολύ κόσμο εκεί έξω παραμένει κάτι «απόκρυφο».

Μόνο όσοι ψάχνονται γνωρίζουν... ε, εγώ όσο και να ψάχνομαι, ακόμα δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο του Νταβός από την ανάποδη.

Δε συμφωνούμε σε αυτό. Το Νταβός τραβάει κάθε λίγο και λιγάκι τη διεθνή προσοχή.

Με μια φορά το χρόνο που μαζεύονται όλοι οι ηγέτες είναι κάτι σαν Όσκαρ ή καλλιστεία *λολ* για πολιτικούς και οικονομικούς παράγοντες.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
265
Like
303
Πόντοι
21
Δε συμφωνούμε σε αυτό. Το Νταβός τραβάει κάθε λίγο και λιγάκι τη διεθνή προσοχή.

Με μια φορά το χρόνο που μαζεύονται όλοι οι ηγέτες είναι κάτι σαν Όσκαρ ή καλλιστεία *λολ* για πολιτικούς και οικονομικούς παράγοντες.
Ρώτα εκεί έξω κόσμο τι γνωρίζει περί Νταβός και ποιά η σχέση του με την πλανδημία... πόσοι ξέρουν να σου απαντήσουν; 1 στους 10; (και πολύ λέω)

Από την άλλη όλοι γνωρίζουν για τα Μνημόνια. Την σύνδεση WEF & lockdowns ελάχιστοι μπορούν να την κάνουν:


Αν δούμε το Μνημόνιο ως proto-Great Reset, τότε θεωρώ ότι ήταν έξυπνη στρατηγική να μην εμφανιστεί ο Σβαμπ σε δημοσιογραφικά πάνελ να αναλύσει τις φιλοδοξίες του περί βιοτεχνολογίας, γιατί τότε κανείς δεν θα δεχόταν να κάνει mRNA για μια γριπούλα με IFR 0,2%.

Θέλω να σου πω ότι όλο αυτό που έγινε με τα Μνημόνια το 2010 έφερε μαζικές αντιδράσεις και η Ελίτ κατάλαβε ότι δεν ήταν έξυπνη στρατηγική.

Όλο αυτό που έγινε το 2020 με τα lockdowns δεν έφερε μαζικές αντιδράσεις, γιατί παίξανε μπάλα διαφορετικά.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Τέσπα.

Καταληκτικά, εγώ προσωπικά το θεωρώ ένα πιθανό ενδεχόμενο να μπήκαμε σε μία αντίστοιχη περίοδο διεργασιών και μεγάλων συγκρούσεων όπως στα 31 χρόνια μεταξύ 1914-1945.

Ένας νέος περίπου τριακονταετής πόλεμος με κάποιο επιπλέον afterhour όπως τότε ο διεθνής πόλεμος της Κορέας 1950-1953.

Το ηλεκτρικό ρεύμα άλλαξε την πορεία του προηγούμενου αιώνα, και η τεχνητή νοημοσύνη είναι η καταλυτική τεχνολογία για αυτόν τον αιώνα.

Λογικά, λίγοι από τους σημερινούς ενήλικους θα ζουν ακόμη το 2050. Και οι σημερινοί στόχοι περί zero emissions θα είναι το 2050 εντελώς ξεχασμένοι από τους πολλούς, μετά από τα τόσα που θα έχουν γίνει. Θα έχουμε εντελώς άλλα προβλήματα μετά από σχεδόν τριάντα χρόνια καταστροφών.

Ο ασθένειες και η αντιμετώπιση τους φαντάζει ως βασικό στοιχείο της συνταγής της νέας εποχής.

Συνεχίζω να διατηρώ τις αμφιβολίες μου, τις επιφυλάξεις μου, ότι θα επιτύχουν να μειώσουν τον παγκόσμιο πληθυσμό στο ένα δέκατο έκτο του σημερινού, από 8.1 δισεκατομμύρια τώρα, στα 0.5 σε αυτό το χρονικό διάστημα. Χλωμό. Πολύ δύσκολο. Ούτε στα όνειρα τους.

Βάζουν πάντα νερό στο κρασί τους, όταν συνειδητοποιούν ότι ελέγχεις πιο εύκολα μια ασφυκτικά γεμάτη μεγαλούπολη, παρά μεμονωμένους οικισμούς σε βουνά κι ερήμους. Άσε που κι ο άνθρωπος αποδεικνύεται συχνά άκρως ανθεκτικός σε κάθε λογής δηλητήρια.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.132
Like
15.757
Πόντοι
3.656
ακόμη κι εκείνοι οι αγαθοί συμπολίτες μας που εμπιστεύτηκαν τα εμβόλια, θα είναι πλέον ψιλιασμένοι.
Μγ θάβεις έτσι για πλάκα ... εμβόλια γενικώς ......

Με το τελευταίο , το 5ο , είδα άτομα με προβλήματα υγείας που είχαν εμβολιαστεί ....
να μην παίρνουν χαμπάρι ... κανένα σύμπτωμα ενώ ήταν θετικοί !

Ενώ υγιείς .... είχαν πυρετό 40 μύξες κτλ
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Μγ θάβεις έτσι για πλάκα ... εμβόλια γενικώς ......

Με το τελευταίο , το 5ο , είδα άτομα με προβλήματα υγείας που είχαν εμβολιαστεί ....
να μην παίρνουν χαμπάρι ... κανένα σύμπτωμα ενώ ήταν θετικοί !

Ενώ υγιείς .... είχαν πυρετό 40 μύξες κτλ

Δεκτό. Κάθε προσωπική εμπειρία είναι ευπρόσδεκτη.

Το ανοσοποιητικό του καθενός που συμμετείχε σε αυτή την εμβολιαστική εκστρατεία αντιδρά διαφορετικά.

Και η ίδια η φαρμακοβιομηχανία το λέει και το ξαναλέει, ότι αυτή η ευρεία αποδοχή των εμβολίων τη βοήθησε αφάνταστα στις έρευνες της.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
265
Like
303
Πόντοι
21
Τέσπα.

Καταληκτικά, εγώ προσωπικά το θεωρώ ένα πιθανό ενδεχόμενο να μπήκαμε σε μία αντίστοιχη περίοδο διεργασιών και μεγάλων συγκρούσεων όπως στα 31 χρόνια μεταξύ 1914-1945.

Ένας νέος περίπου τριακονταετής πόλεμος με κάποιο επιπλέον afterhour όπως τότε ο διεθνής πόλεμος της Κορέας 1950-1953.

Το ηλεκτρικό ρεύμα άλλαξε την πορεία του προηγούμενου αιώνα, και η τεχνητή νοημοσύνη είναι η καταλυτική τεχνολογία για αυτόν τον αιώνα.

Λογικά, λίγοι από τους σημερινούς ενήλικους θα ζουν ακόμη το 2050. Και οι σημερινοί στόχοι περί zero emissions θα είναι το 2050 εντελώς ξεχασμένοι από τους πολλούς, μετά από τα τόσα που θα έχουν γίνει. Θα έχουμε εντελώς άλλα προβλήματα μετά από σχεδόν τριάντα χρόνια καταστροφών.

Ο ασθένειες και η αντιμετώπιση τους φαντάζει ως βασικό στοιχείο της συνταγής της νέας εποχής.

Συνεχίζω να διατηρώ τις αμφιβολίες μου, τις επιφυλάξεις μου, ότι θα επιτύχουν να μειώσουν τον παγκόσμιο πληθυσμό στο ένα δέκατο έκτο του σημερινού, από 8.1 δισεκατομμύρια τώρα, στα 0.5 σε αυτό το χρονικό διάστημα. Χλωμό. Πολύ δύσκολο. Ούτε στα όνειρα τους.

Βάζουν πάντα νερό στο κρασί τους, όταν συνειδητοποιούν ότι ελέγχεις πιο εύκολα μια ασφυκτικά γεμάτη μεγαλούπολη, παρά μεμονωμένους οικισμούς σε βουνά κι ερήμους. Άσε που κι ο άνθρωπος αποδεικνύεται συχνά άκρως ανθεκτικός σε κάθε λογής δηλητήρια.
Το μισό δις είναι απλά ένας στόχος... όπως όταν ανοίγεις μια επιχείρηση και προσδοκείς να βγάλεις Χ ευρώ, ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να είναι Χ/2.

Και το 2050 είναι target date... μπορεί να μετατεθεί στο 2060 ή 2070 αν δουν ότι δεν βγαίνει το χρονοδιάγραμμα. Εδώ στην Ελλάδα μας λέγανε ότι θα έχουμε οπτικές ίνες (FTTH) το 2008 με το σχέδιο Χατζηδάκη και τελικά θα φτάσουμε στο 2027-2030 για ευρεία κάλυψη. Άργησε, αλλά θα γίνει (και αυτό). Οι οπτικές ίνες χρειάζονται για τις έξυπνες πόλεις. Μπορεί οι άμπαλοι πολιτικοί μας να το καθυστέρησαν, αλλά όταν η Ελίτ σου λέει θέλω οπτικές ίνες, θα κόψεις τον λαιμό σου σαν εντολοδόχος να προχωρήσεις το πλάνο, έστω και με καθυστέρηση.

Όπως και οι νέες ταυτότητες άργησαν (από το 2004 ακούω για αυτές). Η ελληνική αργοπορία έχει και τα καλά της και τα κακά της. ;)

Ακόμα και το θέμα με τα Τέμπη εικάζω ότι θα εργαλειοποιηθεί για ριζική αναβάθμιση του σιδηρόδρομου, ίσως και σε ευρωπαϊκό επίπεδο (με τις διαστάσεις που πήρε το όλο θέμα):


Αν υποθέσουμε ότι ο πληθυσμός μειωθεί στο 1 ή στα 2 δις, αυτό θα θεωρηθεί «αποτυχία» κατά την γνώμη σου; (το μισό δις αναγράφεται στις Georgia Guidestones και δεν νομίζω κάποιος να χρυσοπλήρωσε μαρμάρινες πλάκες απλά για να μας τρολάρει)

Θυμάμαι τον ιδρυτή του CNN (Ted Turner) να λέει σε βίντεο πριν πολλά χρόνια ότι οι κινητήρες εσωτερικής καύσης δεν θα ήταν πρόβλημα αν ήμασταν μόνο 2 δις... συνεπώς ο στόχος μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Όλοι όμως συμφωνούν αναφορικά με την μείωση... δεν έχω δει κανέναν να προτείνει αύξηση ή έστω διατήρηση στα σημερινά «μη-βιώσιμα» επίπεδα.

Ακόμα και στα εμβόλια μπορούν να θεωρήσουν «αποτυχία» το ότι μπολιάστηκαν «μόνο» 5,55 δις;


Ο μαξιμαλισμός (τα θέλω όλα) δεν είναι καλός σύμβουλος... ναι, ιδανικά μπορεί να ήθελαν να μπολιάσουν 8 δις.

Ακόμα κι αν έστηναν στρατόπεδα συγκέντρωσης, πάλι θα υπήρχε κόσμος που θα έφευγε στα βουνά (βλ. Παλαιοχριστιανός), ιθαγενείς στον Αμαζόνιο (άντε βρες τους, λολ) που δεν έχουν επαφή με τον έξω κόσμο.

Θέλω να πω το να θες να εμβολιάσεις το 100% είναι μάλλον wishful thinking, όμως και το 72,3% τελικά είναι "good enough" για τέτοιο μαζικό πείραμα. Δεν είναι;

Και το 2020-2021 ξέρεις τι άκουγα; Ότι σιγά μην καταφέρουν να εμβολιάσουν δις κόσμου για μια γριπούλα. Έλα που έγινε όμως!

Συνεπώς θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις αμφιβολίες μου ότι δεν θα τα καταφέρουν (ξανά)... έστω και βάζοντας (λίγο, όχι πολύ) νερό στο κρασί τους.

Από τα 5,55 δις να αφαιρέσω αν θες ένα μικρό ποσοστό placebo δόσεων, ψευδών/μαϊμού πιστοποιητικών, αλλά και πάλι μένουν πολλοί με πραγματικές δόσεις.

Αυτό σημαίνει ότι θα πεθάνουν όλοι όσοι έλαβαν πραγματική δόση;

Όχι απαραίτητα:


Θα ήθελες να είσαι ένα ζωντανό πειραματόζωο με 217 (!!!) δόσεις; Προφανώς και όχι και προφανώς δεν το έκανε από βίτσιο ο συγκεκριμένος, αλλά ήταν αχυράνθρωπος για έκδοση μαϊμού πιστοποιητικών.

Εδώ υπάρχει κόσμος που τρώει μέταλλα και δεν παθαίνει κάτι... ούτε αυτό όμως θα ήθελες να το δοκιμάσεις.

Ακόμα και ένας πυρηνικός πόλεμος δεν θα αφανίσει όλη την ανθρωπότητα:


Το θέμα είναι ΤΙ μπορούν να πετύχουν συνδυαστικά με πολλά πράγματα... το εμβόλιο από μόνο του δεν λέει πολλά.

Το εμβόλιο σε συνδυασμό με άλλα πράγματα, ναι.

Εμβόλιο με έντομα, εμβόλιο με φυσική άσκηση, εμβόλιο με ψηφιακό ευρώ (πρόσεξες ότι ένας εξυπνίδης παραπάνω κοροϊδεύει για τις ταυτότητες?). Είναι πολλοί οι συνδυασμοί.

Πόσοι ξέρουν ότι η νέα ταυτότητα δεν είναι σκέτο ταυτότητα (έγγραφο πιστοποίησης), αλλά ΚΑΙ ψηφιακό πορτοφόλι/πάσο;


Πώς το ξέρεις ότι στην επόμενη φάση δεν θα λυγίσουν ΚΑΙ ανεμβολίαστοι μόλις τους κόψουν το φαγητό, το νερό, το internet, τον μισθό, τα ένσημα, την σύνταξη, το επίδομα, το νοσοκομείο, το Πανεπιστήμιο, την Εφορία, το Κτηματολόγιο; Ειδικά αν ζουν σε πόλεις και δεν μπορούν να καλλιεργήσουν την τροφή τους;

Όσον αφορά τις πόλεις, αυτός είναι ο στόχος: όλοι μαντρωμένοι στις πόλεις των 15 λεπτών.

Δες το αν έχεις χρόνο:


Η επόμενη φάση/πίστα θα είναι αφάνταστα πιο δύσκολη για όλους...

Προσωπικά θεώρησα εύκολη την πρώτη πίστα, αλλά δεν εγγυώμαι για την επόμενη.

Όπως σε ένα video game... πόσοι φτάνουν μέχρι το final boss;
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Το μισό δις είναι απλά ένας στόχος... όπως όταν ανοίγεις μια επιχείρηση και προσδοκείς να βγάλεις Χ ευρώ, ενώ στην πραγματικότητα μπορεί να είναι Χ/2.

Και το 2050 είναι target date... μπορεί να μετατεθεί στο 2060 ή 2070 αν δουν ότι δεν βγαίνει το χρονοδιάγραμμα. Εδώ στην Ελλάδα μας λέγανε ότι θα έχουμε οπτικές ίνες (FTTH) το 2008 με το σχέδιο Χατζηδάκη και τελικά θα φτάσουμε στο 2027-2030 για ευρεία κάλυψη. Άργησε, αλλά θα γίνει (και αυτό). Οι οπτικές ίνες χρειάζονται για τις έξυπνες πόλεις. Μπορεί οι άμπαλοι πολιτικοί μας να το καθυστέρησαν, αλλά όταν η Ελίτ σου λέει θέλω οπτικές ίνες, θα κόψεις τον λαιμό σου σαν εντολοδόχος να προχωρήσεις το πλάνο, έστω και με καθυστέρηση.

Όπως και οι νέες ταυτότητες άργησαν (από το 2004 ακούω για αυτές). Η ελληνική αργοπορία έχει και τα καλά της και τα κακά της. ;)

Ακόμα και το θέμα με τα Τέμπη εικάζω ότι θα εργαλειοποιηθεί για ριζική αναβάθμιση του σιδηρόδρομου, ίσως και σε ευρωπαϊκό επίπεδο (με τις διαστάσεις που πήρε το όλο θέμα):


Αν υποθέσουμε ότι ο πληθυσμός μειωθεί στο 1 ή στα 2 δις, αυτό θα θεωρηθεί «αποτυχία» κατά την γνώμη σου; (το μισό δις αναγράφεται στις Georgia Guidestones και δεν νομίζω κάποιος να χρυσοπλήρωσε μαρμάρινες πλάκες απλά για να μας τρολάρει)

Θυμάμαι τον ιδρυτή του CNN (Ted Turner) να λέει σε βίντεο πριν πολλά χρόνια ότι οι κινητήρες εσωτερικής καύσης δεν θα ήταν πρόβλημα αν ήμασταν μόνο 2 δις... συνεπώς ο στόχος μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Όλοι όμως συμφωνούν αναφορικά με την μείωση... δεν έχω δει κανέναν να προτείνει αύξηση ή έστω διατήρηση στα σημερινά «μη-βιώσιμα» επίπεδα.

Ακόμα και στα εμβόλια μπορούν να θεωρήσουν «αποτυχία» το ότι μπολιάστηκαν «μόνο» 5,55 δις;


Ο μαξιμαλισμός (τα θέλω όλα) δεν είναι καλός σύμβουλος... ναι, ιδανικά μπορεί να ήθελαν να μπολιάσουν 8 δις.

Ακόμα κι αν έστηναν στρατόπεδα συγκέντρωσης, πάλι θα υπήρχε κόσμος που θα έφευγε στα βουνά (βλ. Παλαιοχριστιανός), ιθαγενείς στον Αμαζόνιο (άντε βρες τους, λολ) που δεν έχουν επαφή με τον έξω κόσμο.

Θέλω να πω το να θες να εμβολιάσεις το 100% είναι μάλλον wishful thinking, όμως και το 72,3% τελικά είναι "good enough" για τέτοιο μαζικό πείραμα. Δεν είναι;

Και το 2020-2021 ξέρεις τι άκουγα; Ότι σιγά μην καταφέρουν να εμβολιάσουν δις κόσμου για μια γριπούλα. Έλα που έγινε όμως!

Συνεπώς θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις αμφιβολίες μου ότι δεν θα τα καταφέρουν (ξανά)... έστω και βάζοντας (λίγο, όχι πολύ) νερό στο κρασί τους.

Από τα 5,55 δις να αφαιρέσω αν θες ένα μικρό ποσοστό placebo δόσεων, ψευδών/μαϊμού πιστοποιητικών, αλλά και πάλι μένουν πολλοί με πραγματικές δόσεις.

Αυτό σημαίνει ότι θα πεθάνουν όλοι όσοι έλαβαν πραγματική δόση;

Όχι απαραίτητα:


Θα ήθελες να είσαι ένα ζωντανό πειραματόζωο με 217 (!!!) δόσεις; Προφανώς και όχι και προφανώς δεν το έκανε από βίτσιο ο συγκεκριμένος, αλλά ήταν αχυράνθρωπος για έκδοση μαϊμού πιστοποιητικών.

Εδώ υπάρχει κόσμος που τρώει μέταλλα και δεν παθαίνει κάτι... ούτε αυτό όμως θα ήθελες να το δοκιμάσεις.

Ακόμα και ένας πυρηνικός πόλεμος δεν θα αφανίσει όλη την ανθρωπότητα:


Το θέμα είναι ΤΙ μπορούν να πετύχουν συνδυαστικά με πολλά πράγματα... το εμβόλιο από μόνο του δεν λέει πολλά.

Το εμβόλιο σε συνδυασμό με άλλα πράγματα, ναι.

Εμβόλιο με έντομα, εμβόλιο με φυσική άσκηση, εμβόλιο με ψηφιακό ευρώ (πρόσεξες ότι ένας εξυπνίδης παραπάνω κοροϊδεύει για τις ταυτότητες?). Είναι πολλοί οι συνδυασμοί.

Πόσοι ξέρουν ότι η νέα ταυτότητα δεν είναι σκέτο ταυτότητα (έγγραφο πιστοποίησης), αλλά ΚΑΙ ψηφιακό πορτοφόλι/πάσο;


Πώς το ξέρεις ότι στην επόμενη φάση δεν θα λυγίσουν ΚΑΙ ανεμβολίαστοι μόλις τους κόψουν το φαγητό, το νερό, το internet, τον μισθό, τα ένσημα, την σύνταξη, το επίδομα, το νοσοκομείο, το Πανεπιστήμιο, την Εφορία, το Κτηματολόγιο; Ειδικά αν ζουν σε πόλεις και δεν μπορούν να καλλιεργήσουν την τροφή τους;

Όσον αφορά τις πόλεις, αυτός είναι ο στόχος: όλοι μαντρωμένοι στις πόλεις των 15 λεπτών.

Δες το αν έχεις χρόνο:


Η επόμενη φάση/πίστα θα είναι αφάνταστα πιο δύσκολη για όλους...

Προσωπικά θεώρησα εύκολη την πρώτη πίστα, αλλά δεν εγγυώμαι για την επόμενη.

Όπως σε ένα video game... πόσοι φτάνουν μέχρι το final boss;

Να δεις που στο τέλος θα φάνε όλο τον αιώνα για να επιτευχθούν ορισμένοι μόνο από τους στόχους του 2050. Κι αυτό, αν δεν κάνουν στα μισά του δρόμου πίσω.

:-)
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Προσθέτω και μια πιο επίσημη και συστημική εκδοχή από τη Λέσχη της Ρώμης, για το πως υποτίθεται ότι θα εξελιχθεί η απομείωση του πληθυσμού μέσα στον αιώνα.

 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.284
Πόντοι
206
Προτιμάς ποιότητα ή ποσότητα;

Είναι συμπαντικός νόμος ότι δεν μπορείς να έχεις και τα 2. Όσο αυξάνεις την ποσότητα, πέφτει και η ποιότητα.

Πες μου έναν τομέα που δεν ισχύει η αρχή του Παρέτο (80/20)...


80% εμβολιασμένοι (με 1 δόση τουλάχιστον) vs 20% ανεμβολίαστοι/λεπροί/αρνητές.

Ειλικρινά προτιμώ μια Ελλάδα με 2 εκατομμύρια Έλληνες πραγματικά γνωστικούς, με κοινή λογική και κριτική σκέψη. Καλό θα μας κάνει να φύγει η «φύρα».

Αν φάνε και οι άλλες χώρες 80% μείωση, αναλογικά πάλι το ίδιο θα είμαστε. Δεν είναι δηλαδή ότι μόνο η Ελλάδα θα φάει μείωση...

Δεν πρόκειται να εξαφανιστεί η Ελλάδα, δεν εξαφανίστηκε εδώ και 5000 χρόνια. Άλλο μείωση, άλλο εξαφάνιση.
Απλά ρε φίλε είναι κρίμα περίμενες και κάτι παραπάνω. Οι περισσότεροι βγήκαν τσιμπούκια του συστήματος ρε δε πα να λένε πως είναι αναρχικοί , προοδευτικοί ότι στο πέοντα. Μας έκαναν τα αρχίδια χρόνια αερόστατα με το πόσο αντισυστημικοί είναι και τελικά οι παλιοημερολογίτες βγήκαν πιο αντισυστημικοί απο αυτούς.

ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΑΝ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙΑ.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Απλά ρε φίλε είναι κρίμα περίμενες και κάτι παραπάνω. Οι περισσότεροι βγήκαν τσιμπούκια του συστήματος ρε δε πα να λένε πως είναι αναρχικοί , προοδευτικοί ότι στο πέοντα. Μας έκαναν τα αρχίδια χρόνια αερόστατα με το πόσο αντισυστημικοί είναι και τελικά οι παλιοημερολογίτες βγήκαν πιο αντισυστημικοί απο αυτούς.

ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΑΝ ΤΣΙΜΠΟΥΚΙΑ.


Άμα μπορούσα να το καρφιτσώσω ψηλά-ψηλά στο νήμα θα το έκανα !

Στάνταρ. Οι πρώτοι που χέζονται είναι εκείνοι οι τεράστιοι λογάδες σούπερ-αναρχοπροοδευτικοί αντισυστημικοί, που όταν έρχεται η ώρα, δεν έχουν τα αρχίδια καν να περιμένουν που πάει η φάση, και τσιμπιούνται πρώτοι-πρώτοι μην και πάθουν κάτι.

Επειδή συνήθως είναι όλοι τους τι θα φάμε, τι θα πιούμε, και τι θα αρπάξει ο κώλος μας. Για αγώνες, στερήσεις και θυσίες δεν έχουν καμία σπουδαία διάθεση. Ούτε τις αντοχές. Προτιμούν τη βολή τους. Τους κατέγραψε πια το σύστημα. Δικοί μας είναι τούτοι.

Εννοείται κιόλας, ότι οι όποιοι σκληροπυρηνικοί θρησκόληπτοι είναι σαφώς πιο αντισυστημικοί.
Άλλο επίπεδο, καμία σύγκριση.
Δεν καταλαβαίνουν, δεν νιώθουν.

Εμένα, εσένα, τον άλλον, τον παράλλον μας σπάει το σύστημα εύκολα, άμα θέλει.

Τους εντελώς τρελούς και τους φανατικά θρήσκους όχι. Όχι έτσι απλά τουλάχιστον.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Γενικώς η πλύση εγκεφάλου λειτουργεί καλύτερα με διαλλακτικούς ανθρώπους.

Με τους τέρμα εμμονικούς σηκώνει κι η επιστήμη τα χέρια ψηλά.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.284
Πόντοι
206
Άμα μπορούσα να το καρφιτσώσω ψηλά-ψηλά στο νήμα θα το έκανα !

Στάνταρ. Οι πρώτοι που χέζονται είναι εκείνοι οι τεράστιοι λογάδες σούπερ-αναρχοπροοδευτικοί αντισυστημικοί, που όταν έρχεται η ώρα, δεν έχουν τα αρχίδια καν να περιμένουν που πάει η φάση, και τσιμπιούνται πρώτοι-πρώτοι μην και πάθουν κάτι.

Επειδή συνήθως είναι όλοι τους τι θα φάμε, τι θα πιούμε, και τι θα αρπάξει ο κώλος μας. Για αγώνες, στερήσεις και θυσίες δεν έχουν καμία σπουδαία διάθεση. Ούτε τις αντοχές. Προτιμούν τη βολή τους. Τους κατέγραψε πια το σύστημα. Δικοί μας είναι τούτοι.

Εννοείται κιόλας, ότι οι όποιοι σκληροπυρηνικοί θρησκόληπτοι είναι σαφώς πιο αντισυστημικοί.
Άλλο επίπεδο, καμία σύγκριση.
Δεν καταλαβαίνουν, δεν νιώθουν.

Εμένα, εσένα, τον άλλον, τον παράλλον μας σπάει το σύστημα εύκολα, άμα θέλει.

Τους εντελώς τρελούς και τους φανατικά θρήσκους όχι. Όχι έτσι απλά τουλάχιστον.
Σε λίγο καιρό τα τσιπαρισμένα αντιφαbots θα πετάνε μολότοφ σε μπατσάκια των 800 ευρώ και θα χαίρονται.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Ξεκινάει σήμερα «το δικό μας Νταβός», το οικονομικό φόρουμ των Δελφών. Θέμα του «Η Μεγάλη Μετάβαση».

Με πολλούς επιφανείς ομιλητές, από τον Ζελένσκι ως τη Βασίλισσα της Ιορδανίας.

Το θέμα με τη Νόσο Χ και ενδεχόμενες νέες θεραπείες είναι αυτομάτως μέρος της Ατζέντας.

 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Εδώ και τα 12 κυριότερα εμβόλια για ενηλίκους, που προτείνει το σύστημα υγείας αυτήν την εποχή.


Όποιος διατηρεί τον ενθουσιασμό του για τέτοιου τύπου ιατροφαρμακευτικές προσεγγίσεις, ας ενημερωθεί.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
265
Like
303
Πόντοι
21
Ξεκινάει σήμερα «το δικό μας Νταβός», το οικονομικό φόρουμ των Δελφών. Θέμα του «Η Μεγάλη Μετάβαση».

Με πολλούς επιφανείς ομιλητές, από τον Ζελένσκι ως τη Βασίλισσα της Ιορδανίας.

Το θέμα με τη Νόσο Χ και ενδεχόμενες νέες θεραπείες είναι αυτομάτως μέρος της Ατζέντας.

Ε μην το πούμε Μεγάλη Επανεκκίνηση, ας το πούμε Μεγάλη Μετάβαση! :grin:

Άλλαξε ο Μανωλιός και φόρεσε τα ρούχα αλλιώς...

Εδώ και τα 12 κυριότερα εμβόλια για ενηλίκους, που προτείνει το σύστημα υγείας αυτήν την εποχή.


Όποιος διατηρεί τον ενθουσιασμό του για τέτοιου τύπου ιατροφαρμακευτικές προσεγγίσεις, ας ενημερωθεί.
Ευτυχώς είναι προαιρετικά (προς το παρόν).

Στο μέλλον με ψηφιακό ευρουλάκι ίσως αλλάξει αυτό... ;)

Βλέπεις ότι ακόμα κι εδώ μέσα υπάρχει κόσμος δεκτικός στην νέα ταυτότητα, μιλάνε δηκτικά για ψέκες κλπ. 100% useless eaters.

Σου βάζω ό,τι στοίχημα θες ότι θα πάνε να τρυπηθούν άνετα 15 φορές αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πάνε σε μπουρδέλο.

Ακόμα και Bourdelo Pass gov.gr θα δέχονταν από τον Μητσοτάκη και θα λέγανε κι ευχαριστώ! :2funny: (χλωμό να εγκριθεί τέτοιο επίδομα από woke κυβέρνηση λόγω σεξιΖμού, αλλά λέμε τώρα!)
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Ε μην το πούμε Μεγάλη Επανεκκίνηση, ας το πούμε Μεγάλη Μετάβαση! :grin:

Άλλαξε ο Μανωλιός και φόρεσε τα ρούχα αλλιώς...


Ευτυχώς είναι προαιρετικά (προς το παρόν).

Στο μέλλον με ψηφιακό ευρουλάκι ίσως αλλάξει αυτό... ;)

Βλέπεις ότι ακόμα κι εδώ μέσα υπάρχει κόσμος δεκτικός στην νέα ταυτότητα, μιλάνε δηκτικά για ψέκες κλπ. 100% useless eaters.

Σου βάζω ό,τι στοίχημα θες ότι θα πάνε να τρυπηθούν άνετα 15 φορές αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πάνε σε μπουρδέλο.

Ακόμα και Bourdelo Pass gov.gr θα δέχονταν από τον Μητσοτάκη και θα λέγανε κι ευχαριστώ! :2funny: (χλωμό να εγκριθεί τέτοιο επίδομα από woke κυβέρνηση λόγω σεξιΖμού, αλλά λέμε τώρα!)


Όλοι μας κάπου κολλάμε. Και οι ψεκασμένοι και η μη. Όλοι μας μέρος της ίδιας εξίσωσης, του ίδιου μαθηματικού μοντέλου είμαστε.

1+1 ξέρει ο καθένας. Στις διαιρέσεις αρχίζουν όμως τα δύσκολα. Όταν χωριζόμαστε σε τμήματα, γινόμαστε πιο ευάλωτοι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom