Νέα

Νίκος Γκάλης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rory6gal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 583
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Andras37Athina

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.348
Like
19
Πόντοι
16
Μπορεί ο Ιωαννίδης να ειναι βουλευτής της ΝΔ, αλλά το μπάσκετ στην Ελλάδα ανέκαθεν ανήκε στην Πασοκική κλίκα των αξιότιμων κυρίων Βασιλακόπουλου, Γιαννάκη, Φιλίππου, Φασούλα.
 

LEFTY2

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2006
Μηνύματα
3.593
Κριτικές
1
Like
110
Πόντοι
16
Όταν το 1995 είχε προτείνει ο Λιάνης να ονομαστεί το κλειστό του ΟΑΚΑ σε ''Νίκος Γκάλης'' είχε αντιδράσει αυτό το ραμολιμέντο ο Βασιλακόπουλος και η γνωστή (κομματική) κλίκα των τριών σωματοφυλάκων.

Βλέπετε ο Νικ ποτέ δεν έγινε μέλος της, ούτε ποτέ δέχτηκε να παίξει τα πολιτικά παιχνίδια του Βασιλακόπουλου παριστάνοντας τον κλακαδόρο.
Δεν το ηξερα αυτο.Αν ισχυει που δεν εχω κανενα λογο να μην σε πιστεψω ειναι για πολυ φτυσιμο ολοι τους.
 

Επισκέπτης
το αλεξανδρειο να ονομαστει ''νικος γκαλης΄΄'' :rockon: :rockon: :rockon:!!!!ειναι λαικη απαιτηση ολων των αρειανων!!το ακους δαμιανιδη???
 

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
Ομολογω οτι ειχα ξεχασει το thread αυτο....ψαχνωντας διαφορα βρηκα καποιες φωτο πραγματικα συγκινητικες...θα προσπαθησω να τις ανεβασω σιγα σιγα....

Ακομη στην Αμερικη....
 

Συνημμένα

  • you01.jpg
    you01.jpg
    49,8 KB · Εμφανίσεις: 32

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
Εχουν πει κατα καιρους για τον Νικο Γκαλη.


- Αυτός ο άνθρωπος είναι τρομερός. Έχει κατορθώσει να καταργήσει τους νόμους της βαρύτητας.

Κώστας Μουρούζης

- Του σφίγγω δημόσια το χέρι. Για μένα ο Νικ είναι ο παίκτης του 21ου αιώνα.Του 2000.

Αλεξάντερ Γκομέλσκι

- Κατα τη γνώμη μου ο Γκάλης είναι σε θέση να βάλει καλάθι όπως θέλει. Ό,τι και αν κάνει ο αντίπαλος του είναι καταδικασμένος να αποτύχει. Γιατί ο Γκάλης έχει πάρει πάντα την απόφαση του να σκοράρει. Και κατά ένα περίεργο τρόπο, ελάχιστες φορές δε βρίσκει το στόχο.

ʼρβιντας Σαμπόνις

 

Συνημμένα

  • gre01thumb.jpg
    gre01thumb.jpg
    3,4 KB · Εμφανίσεις: 35
  • gre03.jpg
    gre03.jpg
    39,5 KB · Εμφανίσεις: 34
  • gre05.jpg
    gre05.jpg
    21,5 KB · Εμφανίσεις: 40

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
Επισης εχουν πει.

- Βρήκα το τρόπο να σταματήσω το Γκάλη! Θα τον κλειδώσουμε στο ξενοδοχείο για να μην έρθει στο γήπεδο.

Ρούουντ Χαρεβάαϊν (προπονητής Εθν.Ολλανδίας)

- Ο Γκάλης έχει τόσες επιλογές, που ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις !

Σάντρο Γκάμπα

- Θα ήθελα πολύ να έπαιζα στην ίδια ομάδα μαζί του. Να του δίνω την μπάλα και να σκοράρει !

Ντράζεν Πετροβιτς

- Τον θαυμάζω γιατί είναι έξοχος παίκτης. Σε ατομικό επίπεδο και στο ένας εναντίον ενός δεν έχει αντίπαλο στην Ευρώπη. Ποτέ δεν περίμενα ότι ένας παίχτης ? θα χόρευε μόνος του ολόκληρη την εθνική ομάδα της Σ. Ένωσης.

Σεργκέι Μπελόφ
 

Συνημμένα

  • aris05.jpg
    aris05.jpg
    43,7 KB · Εμφανίσεις: 35
  • gre13.jpg
    gre13.jpg
    12,3 KB · Εμφανίσεις: 38
  • gre18.jpg
    gre18.jpg
    29,8 KB · Εμφανίσεις: 37

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
Επισης...



- Ολη τη νύχτα έβλεπα εφιάλτες! Δηλαδή το Γκάλη. Ευτηχώς όταν ξύπνησα, θυμήθηκα ότι τον είχαμε νικήσει.

Πιέρ Νταό (Ευρομπάσκετ 1983)

" - Ο άνθρωπος είναι κομπιούτερ. Ξέρει τι, πώς και πότε,πού, γιατί θα το κάνει, Τέτοια αυτοπεποίθηση σε παίκτη δεν είδα ποτέ. Μπορεί, αν είναι σίγουρος, να σουτάρει από τη σέντρα, ανάμεσα σε πέντε παίκτες , έστω και αν ένας συμπαίκτης του βρίσκεται μόνος του κάτω από το καλάθι. Αν το είχα δίπλα μου στην ΑΕΚ θα περνούσαν δεκαετίες για να χάσουμε !

Γιώργος Αμερικάνος

- Έιπα στους παίκτες μου ότι θα μαρκάρουμε, τέσσερις αντιπάλους. Κάναμε και σχέδια μάλιστα. Για το Γκάλη κάναμε μόνο τη προσευχή μας!

Βόιτσεκ Κραϊεφσκι

- Ο Ντράζεν είναι αδερφός μου, αλλά ψηφίζω Γκάλη.

Αζα Πέτροβιτς (1988)

- Αυτά που έκαναν απόψε ο ʼρης και ο Γκάλης δεν μου έχουν συμβεί ούτε σε αγώνα εναντίον των Σέλτικς.

Μπόμπ Μάκ Αντού (1985)

 

Συνημμένα

  • gre04.jpg
    gre04.jpg
    31,9 KB · Εμφανίσεις: 32

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
Επισης....

- Ελάτε τώρα, πείτε μου την αλήθεια. Ο Γκάλης έχει έρθει μαζί σας. Πού τον κρύβετε;

Αντόνιο Μιγκέλ Ντιάζ (1990)

- Αν παίζαμε μαζί θα βάζαμε ? τριακόσιους σε κάθε μάτς! Βλέπει το καλάθι σαν κοφίνι.

Βασίλης Γκούμας

- Σας προειδοποιώ! Όταν ο Γκάλης δεν θα μπορεί πλέον να πετάγεται όπως τώρα, θα γίνει ο καλύτερος πλέι-μάκερ στην Ευρώπη.

Γιαννης Ιωαννίδης (1986 !)

 

Συνημμένα

  • gre07.jpg
    gre07.jpg
    9,5 KB · Εμφανίσεις: 36
  • gre08.jpg
    gre08.jpg
    22,2 KB · Εμφανίσεις: 37
  • gre14.jpg
    gre14.jpg
    16,4 KB · Εμφανίσεις: 34

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Γκάλης Θεός. Ενας και Μοναδικός. Θα είναι ντροπή για όλους μας αν δεν πάρει το όνομά του κάποιο απο τα μεγάλα και σημαντικά γήπεδα μπάσκετ.

Ρε παιδιά Ιταλός προπονητής ποιος είχε πει

"Πως θα αντιμετωπίσουμε το παιχνίδι; Μα έχουμε κάνει τα πλάνα μας και για τους 4 παίχτες

- 4 παίχτες; Μα..ειναι 5

- Για το Γκάλη δεν κάνουμε πλάνα. Κάνουμε την προσευχή μας"
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.462
Like
28
Πόντοι
166
Ρε τι μας θύμησες;
 

Συνημμένα

  • 840649.jpg
    840649.jpg
    52,1 KB · Εμφανίσεις: 41

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Πράγματι, πολύ ενδιαφέρουσες μπάλλες
 

Neuronico

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2006
Μηνύματα
151
Like
4
Πόντοι
1
Οτι και να πει κανεις για αυτον τον ανθρωπο ειναι λιγο.
Πηρε ενα εθνος ασχετο με το μπασκετ και το εκανε κορυφαιο στην Ευρωπη.
Καταφερε μονος του να κανει το μπασκετ αθλημα της μαζας.
Ολοι μας πηραμε μια μπαλα και λιωναμε πρωι βραδυ τα παπουτσια στα γηπεδακια που φτιαχνοντουσαν το ενα μετα το αλλο.
Παραδειγμα τοσο για την αφοσιωση του στα ιδανικα του αθλητισμου οσο και για τον ντομπρο χαρατηρα του.
Φυσικα να μην ξεχναμε οτι μεγαλωσε στην αμερικη, δυστυχως οι μεγαλωμενοι στην Ελλαδα αθλητες αποκτανε τα κουσουρια του περιβαλλοντος.
Οσοι εκμεταλευτκαν την αξια που εδωσε ο Γκαλης στο αθλημα για να πλουτισουνε θα πρεπει να του γυαλιζουνε τα παπουτσια καθε πρωι.
Ο κοσμος ξερει τι εχει δωσει ο Γκαλης και ας μην φενεται πλεον στην βιτρινα, θα τον προσκυναει για παντα γιατι ειναι ο ενας και μοναδικος βασιλιας του αθληματος.
 

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
:)
 

Συνημμένα

  • gre16.jpg
    gre16.jpg
    15,9 KB · Εμφανίσεις: 36

Carlos

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.302
Κριτικές
11
Like
2
Πόντοι
2.945
Σημερα το  ανακαλυψα  και το   αναπαραγω......ο  Νικος  Γκαλης   συμπαικτης   με τον   Λαρυ Μπερντ  το  1979  στο  μοναδικο παιχνιδι  που επαιξαν μαζι..........ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ  :rockon:

 

sdov38

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
128
Like
1
Πόντοι
1
Αν και φανατικος Παοκ, εχω παει σε καμια 10αρια παιχνιδια για να απολαυσω τον Γκαλη. Ηταν τα πρωτα 2-3 χρονια που ειχε ερθει στην Ελλαδα.
Ακομα το Αλεξανδρειο ειχε πλαστικο δαπεδο......
Την εποχη που δεν υπηρχε ουτε για πλακα διαθεσιμο εισητηριο για τα ντερμπι.
Ημουν και απο τους  τυχερους που εχουν δει τον Γκαλη να καρφωνει. Δεν θυμαμαι με πια ελληνικη ομαδα, ο Δοξακης κανει μπασιμο στο ζεσταμα, και αφηνει την μπαλα να χτυπησει στο ταμπλω, και ο Γκαλης ερχομενος την καρφωνει !!!!!!!!
Αν ηταν στο χερι μου, θα ειχα κανει νομο το Γκαλοσημο στις αποδοχες των παικτων του μπασκετ.
Σε αυτον χρωστανε τα εκκατομυρια που παιρνουν.
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
Δεν έχει περάσει και φοβάμαι οτι δεν θα ξαναπεράσει άλλος ΘΕΟΣ σαν τον Γκάλη απο την Ελλάδα.

Κρίμα που (δεν ξέρω αν ωφείλεται σε απόφαση του ίδιου ή στη γνωστή μαλακία που δέρνει την πολιτεία μας) δεν αξιοποιείται για να προσφέρει στο μπάσκετ και στον αθλητισμό γενικότερα απο κάποιο άλλο πόστο όπως γίνεται με τους υπόλοιπους μεγάλους παίκτες που έχουν τερματίσει την αγωνιστική καριέρα τους (Μπεκεμπάουερ, Πλατινί, Τζόρνταν, Πελέ κτλ.) στον πολιτισμένο κόσμο...
:2funny: >:( :headbang: :tickedoff: :S
ένας χαρισματικός παίκτης, δε σημαίνει πως θα γίνει και σοβαρός προπονητής με κραυγαλέα παραδείγματα τόσο τον Μαραντόνα, από τον οποίον είχα πολύ καλύτερο δεξί πόδι όσο και τον Φαν Μπάστεν που τουλάχιστον ήταν και στο ύψος μου
 

Συνημμένα

  • Marco-van-Basten-wallpaper1.jpg
    Marco-van-Basten-wallpaper1.jpg
    129,1 KB · Εμφανίσεις: 69
  • maradona.fat_.jpg
    maradona.fat_.jpg
    23,8 KB · Εμφανίσεις: 30

andy51

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.818
Like
314
Πόντοι
36
Υπήρξα απο τους πολύ-πολύ τυχερούς που ήταν στο γήπεδο στον μεγάλο τελικό του 1987 κόντρα στην πανίσχυρη τότε Σοβιετική Ενωση....Ακόμα ποιο τυχερός υπήρξα ομως γιατι πήγα αργά στο γήπεδο,μου ειχαν φαει τη θεση και κάθησα σε κατι πλαστικές καρέκλες που βαλανε μέσα στην αρένα,4-5 μέτρα απο τον αγωνιστικό χωρο.
Εκεί λοιπόν,εχοντας την ευκαιρία να βλέπω τους παικτες απο κοντα,να ακουω καποιες στιγμές και τις στιχομυθίες τους,θαύμασα 2 πράγματα...τον τσαμπουκα,την ψυχή και το "αρχηγιλίκι" του Παναγιώτη Γιαννάκη,που ακόμα και οταν βγήκε με 5 φάουλ συνέχιζε να εμψυχώνει την ομάδα....
Πέρα απο αυτό,θαύμασα κυριολεκτικά το ταλέντο,τον επαγγελματισμό και τις απίστευτες τεχνικές δυνατότητες του Γκάλλη.Ο οποίος Γκάλλης δεν λιποψύχησε ουτε μια στιγμή,ακόμα και οταν βρεθήκαμε πισω στο σκορ.Εκείνες τις στιγμές,που η μπάλλα ειναι πολύ "βαριά",ο Γκάλλης ζητούσε την μπάλλα,έπαιρνε μόνος του την προσπάθεια και 9 στις 10 φορές σκοράριζε...θα μου μείνει αξέχαστο το διπλό "σπάσιμο" στον αέρα απέναντι στον θηριώδη Ρωσο σεντερ,ο οποίος δεν πίστευε στα ματια του....
Πιστευω οτι αν ο Γκάλλης ήταν 10 πόντους ψηλότερος,θα εκανε μεγάλη καριέρρα στο ΝΒΑ,αλλά τότε βέβαια θα τον ειχαμε στερηθεί εμείς.....
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.718
Κριτικές
10
Like
2.080
Πόντοι
3.187
θα μου μείνει αξέχαστο το διπλό "σπάσιμο" στον αέρα απέναντι στον θηριώδη Ρωσο σεντερ,ο οποίος δεν πίστευε στα ματια του....




ο Τσατσέγκο..........
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom