Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.517
Like
13.486
Πόντοι
3.656
Συγνώμη αλλά έχεις μπερδευτεί λιγάκι. Μέχρι το 2020 μόνο οι επιστήμονες επηρεάζονταν από πεποιθήσεις και τα πιστεύω τους για να υποστηρίζουν θεωρίες που μετά είναι λάθος; Οι τότε επιστήμονες όπως και τώρα πέρασαν από διαφορά στάδια εξέλιξης μεθόδων γνώσεων και θεωριών. Η θέση σου ουσιαστικά αποτελεί απόδειξη της δίκης μου.

Η επιστήμη δεν είναι ανεπηρέαστη από κοινωνικούς και οικονομικούς παράγοντες. Όποτε δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε τυφλά όσα λέγονται.
θα σου απαντήσω και πάλι Λογικά. Ναι οι Επιστήμονες είναι άνθρωποι και κουβαλάνε μαζί τους θρησκείες, Ιδεολογίες συμφέροντα. Οι Επιστημονικές Θεωρίες Προτείνονται από Επιστήμονες, και ΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΤΌΤΕ ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΤΌΤΕ ΕΊΝΑΙ ΈΓΚΥΡΕΣ. Όταν η Γιαμαρέλλου είπε δημόσια πως ο Ιός δεν κολλάει από τη Θεία Κοινωνία, δεν εξέφρασε Επιστημονική Θεωρία. Την πίστη της εξέφρασε, και ΔΟΛΙΑ γνώριζε πως ο Νόμος και η ηθική δεν επιτρέπουν να γίνει πείραμα. Θα μπορούσε βέβαια, να πάει ΚΡΥΦΑ και να Κοινωνήσει μετά απο 10 βεβαιωμένα κρούσματα που Νοσηλεύονταν στις ΜΕΘ, για να αποδείξει την πίστη της. Δεν το έκανε
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.079
Κριτικές
1
Like
33.078
Πόντοι
6.256
αν και ο λογαριασμός του είναι παλιός και ήταν χρόνια ανενεργός πριν ξαναμπει σχετικά πρόσφατα, μπορεί και να έγραφε ως Κυριακος29 το χειμώνα που πέρασε
τίποτα σίγουρο βέβαια, αλλά μου φάνηκε παρόμοιο το ύφος και στυλ γραφής, και η μόρφωση πάνω απ' όλα :grin:

Παντως νεο lock down δεν παιζει. Το είπε ο Αδωνις. Να τον προσέχετε αυτόν. Ο λογος του ειναι σπαθι
Ο λογος του αδωνη, συμβόλαιο
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.517
Like
13.486
Πόντοι
3.656
Eπι της ουσίας τίποτα ε?
Η Στρατηγική του είναι απλή. Αντί να πει κάτι ουσιαστικό, κι ας είναι λάθος, πετάει βρισιές. Περιμένει να εκνευριστείς και να παρασυρθείς
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.915
Πόντοι
8.006
θα σου απαντήσω και πάλι Λογικά. Ναι οι Επιστήμονες είναι άνθρωποι και κουβαλάνε μαζί τους θρησκείες, Ιδεολογίες συμφέροντα. Οι Επιστημονικές Θεωρίες Προτείνονται από Επιστήμονες, και ΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΤΌΤΕ ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΤΌΤΕ ΕΊΝΑΙ ΈΓΚΥΡΕΣ. Όταν η Γιαμαρέλλου είπε δημόσια πως ο Ιός δεν κολλάει από τη Θεία Κοινωνία, δεν εξέφρασε Επιστημονική Θεωρία. Την πίστη της εξέφρασε, και ΔΟΛΙΑ γνώριζε πως ο Νόμος και η ηθική δεν επιτρέπουν να γίνει πείραμα. Θα μπορούσε βέβαια, να πάει ΚΡΥΦΑ και να Κοινωνήσει μετά απο 10 βεβαιωμένα κρούσματα που Νοσηλεύονταν στις ΜΕΘ, για να αποδείξει την πίστη της. Δεν το έκανε
Θαυμαζω την υπομονη σου αλλά διαφωνω με την σταση σου.
Δινεις αξια με συζητηση διαρκείας σε ανθρωπο που δεν το αξιζει
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.915
Πόντοι
8.006
Η Στρατηγική του είναι απλή. Αντί να πει κάτι ουσιαστικό, κι ας είναι λάθος, πετάει βρισιές. Περιμένει να εκνευριστείς και να παρασυρθείς
Αγαπητέ Ιωαννη, επειδη με γνωριζεις αρκετα καλα πλεον, νομιζω οτι αντιλαμβανεσαι οτι δεν εκνευριζομαι και τοσο ευκολα.

Επιπλεον θελω για αλλη μια φορα να σου αποδωσω τα ευσημα, ιδιαιτερως επειδη εισαι ενας ανθρωπος με τον οποιο εχω δομικές διαφωνίες κατα καιρούς και το ξερεις, μολαταύτα μπορούμε παντα να συζηταμε με εξαιρετική ποιοτητα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.915
Πόντοι
8.006
Που καταντήσαμε πάντως ρε παιδιά. Τα δικαστήρια να αμφισβητούν το λόγο του Πετράκου.
Μα τωρα συγκρινεις το μονομελες πρωτοδικειο Κιλκις με τον μεγαλο καλλιτεχνη?
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.384
Like
1.443
Πόντοι
266
Νομίζω το είπε και ο αδωνις πρόσφατα. Είπε όμως ότι πολύ θα το ήθελε να γίνει και εργάζεται προς αυτή την κατεύθυνση. Τώρα τι μπορεί να σημαίνει ότι ένα υπουργός εργάζεται για να περάσει ένα μέτρο που είναι αντισυνταγματικό με ξεπερνάει.
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βρω την σχετική αναφορά αλλά μπορεί να το κάνω σε δεύτερη φάση.
ο υποχρεωτικος εμβολιασμος ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕς ΚΑΤΗΓΟΡΙΕςΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ

ειναι η τριτη αποφαση αητρη για ασφαλιστικα μετρα που βγενει

Στην πρώτη προσωρινή απόφαση που εκδόθηκε πανελλαδικά, το δικαστήριο του Κιλκίς απέρριψε τις αιτιάσεις της εργαζομένης για τις διατάξεις του νόμου, επισημαίνοντας: «… οι οποίες τέλος καμμία αντισυνταγματικότητα δεν πάσχουν, όπως αβασίμως επικαλείται η αιτούσα, καθότι με αυτές προστατεύεται το υπέρτατης αξίας έννομο αγαθό της υγείας και της ζωής του συνόλου των πολιτών και ιδίως των ευπαθών ομάδων. Με τα δεδομένα αυτά πρέπει να απορριφθεί το αίτημα για έκδοση προσωρινής διαταγής ως μη νόμιμο και επαλλήλως ως αβάσιμο κατ’ ουσιαν

γραψε μια αντιθετη αποφαση που εχει βγει και λεει οτι ειναι αντισυνταγματικο

οχι τι ΘΑ βγει αλλα τι εχει βγει
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.384
Like
1.443
Πόντοι
266
Δεν λειτουργεί έτσι δυστυχώς. Οι ιατρικοί σύλλογοι μάλλον δεν απαρτίζονται από τους καλύτερους επιστήμονες. Ούτε έχουν κάποια ερευνητική καταξίωση. Κοινώς γνωστό ότι είναι πολιτικά ελεγχόμενοι. Αμφιβάλλω λοιπόν ποσό μπορούν να εκθέσουν άποψη.
Ομοίως λειτουργούν και οι επιτροπές. Αν έχεις βρεθεί στην ζωή σε οποιοδήποτε τύπου μητιν τότε θα ξέρεις ότι η καλύτερη στρατηγική είναι να μην φέρεις αντίρρηση. Το ίδιο κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται εκεί γιατί όσοι φέρουν αντίρρηση και ρουφιάνοι πολλοί και τους κόβουν το ψωμί.
οι γιατροι στουσ συλλογους εκλεγονται και δεν διοριζονται
ενω μερικα ισχυει η πολιτικοποιηση αυτοι που τους εκλεγουν οι γιατροι μαλλον ξερουν καλυτερα να εκλεγουν τους καλυτερους
αλλα αν οι επιστημονικοι συλλογοι συμφωνουν με την κυβερνηση λογω πολιτικης συμπαθειας γιατι δεν βγενει η αντιπολιτευση να το καταγγειλει

επισης γιατι δεν βγενει η αντιπολιτευση να καταγγειλει την επιτροπη οτι αυτα που λεει βολευουν την κυβερνηση
μιλαω για το κυριο θεμα για το αν πρεπει ο κοσμος να κανει εμβολια η οχι

εκει πλην βελοπουλου ολοι συμφωνουν
διαφωνουν στα επι μερους
οικονομικα του ιου καραντινα ακομα και μερικως υποχρεωτικοτητα

ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ
και αυτο δεν συμβενει μονο στην ελλαδα αλλα σχεδον σε ολο τον κοσμο
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.629
Κριτικές
36
Like
35.204
Πόντοι
18.565
Κάθε πράξη, δήλωση, κείμενο, κ.λπ. κρίνεται στον χρόνο που έχει ειπωθεί ή γραφτεί.

Ο Γιάννης Νεγρεπόντης το 1975 μαζί με τον Μάνο Λοΐζο και την Μαρία Φαραντούρη έκαναν μεγάλη επιτυχία το «Ο γέρο νέγρο Τζιμ». Αν το έγραφε σήμερα όχι μόνο θα τον δίκαζε το Twitter αλλά θα είχε καταδικαστεί κιόλας σε δια του λιθοβολισμού θάνατο.

Η δήλωση Τσιόδρα στις 10 Απριλίου 2020 που μόνο στην ζωντανή μετάδοση θα την άκουγαν 3 εκατομμύρια άνθρωποι, ήταν αυτή που έπρεπε να είναι αναλόγως των συνθηκών που επικρατούσαν εκείνη την εποχή παγκόσμια. Οτιδήποτε άλλο θα δημιουργούσε μεγαλύτερα προβλήματα απ΄ ό,τι θα έλυνε.

Για αυτό και αναφέρθηκε το «προς το παρόν…»

Δεν νομίζω πως πρέπει να χτίζονται αφηγήματα πάνω σε αυτή την δήλωση.
Καλε μου ανθρωπε, το θεμα ητανε αν ο αγκωνας τον οποιο συνιστουσαν τοτε οι ειδικοι, προστατευε περισσοτερο απο την μασκα, την οποια παλι οι ειδικοι, δεν συνιστουσαν και της οποιας την χρηση μετα κανανε υποχρεωτικη. Τοσο απλο ειναι το ερωτημα και το κοβω εδω, γιατι απο την αρχη αυτου του νηματος ειχα γινει ο "γραφικος" της μασκας.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.384
Like
1.443
Πόντοι
266
Ποιος ξέρει , σίγουρα θέλει να κάνει ότι προστάζουν τα αφεντικά. Μπορεί όμως ;
αν τα αφεντικα προσταζουν τον κουλη προσταζουν και τα αλλα κομματα που ειναι υπερ του εμβολιου;
σε μερικα μερη ηδη ισχυει
σημερα εφαγα στο εσωτερικο εστιατοριο του καζινο λουτρακιου σε μπουφε
για να μπεις στο εστιατοριο μπενεις μονο αν εισαι εμβολιασμενος η νοσησας με την επιδειξη του σχετικου αποδεικτικου
οταν πας στο μπουφε φορας μασκα και γαντι που σου δινουν εκει ετσι ωστε να κρατας την κουταλα να βαλεις φαι στο πιατο σου
 
Τελευταία τροποποίηση:

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.915
Πόντοι
8.006
Για να μιλησουμε με νομική ακριβολογια, κανενας εμβολιασμός δεν ειναι "υποχρεωτικος". Με την εννοια οτι δεν μπορει το κρατος να σε εμβολιασει με το ζορι, δια της βίας. Κατι τετοιο οντως θα ηταν αντισυνταγματικο. Αυτο ισως εχουν διαβασει καποιοι, και μπερδευονται οτι η επιβολή κυρώσεων σε ανεμβολιαστους συνιστά "υποχρεωτικοτητα". Οχι βεβαια. Εδω για να δουλεψεις ως σερβιτορος, πρεπει να εχεις βιβλιαριο υγειας με ενα σωρο εμβολια και εξετασεις. Βγηκε ποτέ κανενας να πει οτι "υποχρεωνονται' οι σερβιτοροι σε εξετασεις και εμβολιασμους? Θα ηταν γελοιο.
Γιατι λοιπον αντιδρουν καποιοι και μιλανε για "αντισυνταγματικοτητες" σε εμβολιασμους απασχολουμενων σε δομές υγείας ή γηροκομεια? Δεν ειναι καν κατι πρωτοφανές να απαιτείται εμβολιασμός για να κάνεις καποια συγκεκριμενη δουλεια.

Αυτο για το οποιο λυπαμαι περισσοτερο, ειναι καποιοι συναδελφοι μου, που ενω ξερουν οτι δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ νομικη βαση για "αντισυνταγματικοτητα' των συγκεκριμενων διαταξεων, μολαταυτα παρασυρουν κοσμο για την προσωπικη τους προβολη. Καποιοι θα συρουν ανθρωπους και στα ευρωπαικα δικαστηρια και θα τους γδαρουν οικονομικα, χωρις καμια ελπιδα. Αλλά μετα θα μιλανε για παγκόσμια συνωμοσια, ενω θα εχουν παρει και την αμοιβή.

Για οσους μας διαβαζουν.
Μην δινετε καμια σημασια στα ψέκια που μιλανε για αντισυνταγματικοτητες. Δεν υπαρχει καμία. Εμβολιαστείτε, αλλιως θα χασετε την δουλεια σας. Και ειναι απολυτως νομιμο. Τι αλλο πρεπει να πουμε για να το καταλαβετε και να μην πιστευετε τον καθε απατεωνα, εμμισθο ή ανοητο?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.915
Πόντοι
8.006
ο υποχρεωτικος εμβολιασμος ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕς ΚΑΤΗΓΟΡΙΕςΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ

ειναι η τριτη αποφαση αητρη για ασφαλιστικα μετρα που βγενει

Στην πρώτη προσωρινή απόφαση που εκδόθηκε πανελλαδικά, το δικαστήριο του Κιλκίς απέρριψε τις αιτιάσεις της εργαζομένης για τις διατάξεις του νόμου, επισημαίνοντας: «… οι οποίες τέλος καμμία αντισυνταγματικότητα δεν πάσχουν, όπως αβασίμως επικαλείται η αιτούσα, καθότι με αυτές προστατεύεται το υπέρτατης αξίας έννομο αγαθό της υγείας και της ζωής του συνόλου των πολιτών και ιδίως των ευπαθών ομάδων. Με τα δεδομένα αυτά πρέπει να απορριφθεί το αίτημα για έκδοση προσωρινής διαταγής ως μη νόμιμο και επαλλήλως ως αβάσιμο κατ’ ουσιαν

γραψε μια αντιθετη αποφαση που εχει βγει και λεει οτι ειναι αντισυνταγματικο

οχι τι ΘΑ βγει αλλα τι εχει βγει
Δεν υπαρχει καμία τετοια απόφαση, ούτε φυσικά θα υπαρξει ποτέ.
Δεν ειναι καν δυσκολο νομικο θεμα. Πιστεψε με.
Η δημοσια υγεια ειναι το υπερτατο αγαθο και δικαιολογεί καθε περιορισμό.
Τοσο απλά.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
αν τα αφεντικα προσταζουν τον κουλη προσταζουν και τα αλλα κομματα που ειναι υπερ του εμβολιου;
σε μερικα μερη ηδη ισχυει
σημερα εφαγα στο εσωτερικο εστιατοριο του καζινο λουτρακιου σε μπουφε
για να μπεις στο εστιατοριο μπενεις μονο αν εισαι εμβολιασμενος η νοσησας με την επιδειξη του σχετικου αποδεικτικου
οταν πας στο μπουφε φορας μασκα και γαντι που σου δινουν εκει ετσι ωστε να κρατας την κουταλα να βαλεις φαι στο πιατο σου
Ναι κάτι τέτοιες μαλακιες κάνουν σε τέτοια μέρη. Δεν πήγαινα ποτέ μου όταν δεν τα είχα για να πάω , δεν πάω τώρα γιατί δεν μου αρέσει, δεν πρόκειται να πάω αύριο γιατί θα έχουν περισσότερες απαιτήσεις από όσο τους παίρνει.
Κάποιες πουτανες που γαμησα πάνε και κάνουν βόλτα εκεί μέσα, προφανώς τηρώντας τα μέτρα ασφαλείας. Όταν τις πήδηξα μου έδειξαν και φωτό , εμένα πάντως μου πήραν τα λεφτά, έκαναν όσα έκαναν με το καυλί μου και πήγαν στην ευχή του θεού.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
ο υποχρεωτικος εμβολιασμος ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕς ΚΑΤΗΓΟΡΙΕςΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ

ειναι η τριτη αποφαση αητρη για ασφαλιστικα μετρα που βγενει

Στην πρώτη προσωρινή απόφαση που εκδόθηκε πανελλαδικά, το δικαστήριο του Κιλκίς απέρριψε τις αιτιάσεις της εργαζομένης για τις διατάξεις του νόμου, επισημαίνοντας: «… οι οποίες τέλος καμμία αντισυνταγματικότητα δεν πάσχουν, όπως αβασίμως επικαλείται η αιτούσα, καθότι με αυτές προστατεύεται το υπέρτατης αξίας έννομο αγαθό της υγείας και της ζωής του συνόλου των πολιτών και ιδίως των ευπαθών ομάδων. Με τα δεδομένα αυτά πρέπει να απορριφθεί το αίτημα για έκδοση προσωρινής διαταγής ως μη νόμιμο και επαλλήλως ως αβάσιμο κατ’ ουσιαν

γραψε μια αντιθετη αποφαση που εχει βγει και λεει οτι ειναι αντισυνταγματικο

οχι τι ΘΑ βγει αλλα τι εχει βγει
Όσο μπορεί να πλασαριστεί το δημόσιο συμφέρον τα πάντα μπορούν να κριθούν συνταγματικά. Τώρα ο πρωτόδικης στο Κιλκίς θα πρέπει να έχει κομματική στήριξη από αντιπολιτευόμενο κόμμα και βλέψεις για να βγάλει άλλη απόφαση. Σίγουρα η δικαστική οδός έχει καιρό. Δεν πιστεύω πάντως οτι θα αποδώσει εκτός εάν στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή κάποιο κόμμα θέλει να υποκλέψει την εξουσία. Τέτοια σκατα όμως έχει να διαχειριστεί ο κουλής που μάλλον όλοι λένε ας περάσει η μπόρα και έχει ο θεός.
 

mimmo

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2010
Μηνύματα
123
Like
107
Πόντοι
1
Bεβαια.
Εχουμε και αυτα τα φαινομενα.
Καποια προφιλ που εχουν εγγραφεί πριν 11 χρονια, με συνολικα κατω απο 100 μηνυματα, τα οποια θυμηθηκαν να κανουν ποσταρισματα φετος.
Και ο συγκεκριμενος τύπος, απο τα 96 του μηνυματα σε 11 χρονια, τα μισα περιπου ειναι φετινά και ασχολειται να βριζει εμενα.

Ας πουμε τωρα, μπηκε σαν την σφηνοπουτσα σε μια συζητηση δικη μου με αλλους, για να πει μην ασχολειστε "με τον κοπανο".
Ειμαι και "αδιστακτος" κιολας. Πω ρε τύπε. Θα αρχισω να το παιρνω και πανω μου.

Εγω τι να σχολιασω? Το αν εχεις ζωη ρε τύπε? Το αν παιρνεις φαρμακευτική αγωγη? Το ποσο δυστυχισμενος πρεπει να εισαι?
Καλυτερα να μην σχολιασω τίποτα. Ας κρινουν όσοι διαβαζουν.
ρε τυπε το θράσος μάλλον η θρασυδειλία σου είναι απύθμενη. Έχεις πάρει στασίδι και δια μέσου του πληκτρολογίου" "αποδομείς" με αισχρά -αδίστακτα υπονοούμενα,, όλους όσους εκφράζουν απόψεις διαφορετικές από αυτές του πιο ηλίθιου υποκείμενο που έχει κυβερνήσει ποτέ την χώρα. Εναν serial ψεύτη .Που εαν δεν έφερε το όνομα αυτό, ούτε για σκουπιδιάρης δεν έκανε ( με το συμπάθιο για την κατηγορία),
Οποιασδήποτε και να είναι αυτός και οποιαδήποτε δραστηριότητα έχει να επιδείξει. Ποιος είσαι συ ρε κόπανε Ένα υποκείμενο με 130.000 μηνύματα είσαι ,άλλη δουλεία δεν κάνεις? .Τι να πάρεις τα πάνω σου ρε κομπλεξικέ ?
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.810
Πόντοι
1.196
Η Στρατηγική του είναι απλή. Αντί να πει κάτι ουσιαστικό, κι ας είναι λάθος, πετάει βρισιές. Περιμένει να εκνευριστείς και να παρασυρθείς
Αν μου πεις πότε επιτέθηκα υβριστικά σε κάποιον ή έστω τον ειρωνευτηκα τότε χάνω και τέρμα η συζήτηση για μένα.
Γράφω κάτι και δεν αντικρούεται με επιχειρήματα για να συνεχιστεί ο διάλογος, αλλά με ειρωνείες, βρισιές κτλ, ιδίως από τον px.
Μετά τι θες να κάνω; Να κάνω τον μαλάκα και να του μιλάω όμορφα;
Εγώ σας είπα ότι η θνησιμότητα αυξήθηκε το τρίμηνο Μαρ-Μάι κατά 15% σε σχέση με το αντίστοιχο του 2020. Τι εξήγηση δίνεις εσύ γι'αυτο;
Το ξέρω Γιάννη ότι εσύ δεν βρίζεις αλλά κανεις διάλογο, γι' αυτό και ρωτάω εσένα...
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
Για να μιλησουμε με νομική ακριβολογια, κανενας εμβολιασμός δεν ειναι "υποχρεωτικος". Με την εννοια οτι δεν μπορει το κρατος να σε εμβολιασει με το ζορι, δια της βίας. Κατι τετοιο οντως θα ηταν αντισυνταγματικο. Αυτο ισως εχουν διαβασει καποιοι, και μπερδευονται οτι η επιβολή κυρώσεων σε ανεμβολιαστους συνιστά "υποχρεωτικοτητα". Οχι βεβαια. Εδω για να δουλεψεις ως σερβιτορος, πρεπει να εχεις βιβλιαριο υγειας με ενα σωρο εμβολια και εξετασεις. Βγηκε ποτέ κανενας να πει οτι "υποχρεωνονται' οι σερβιτοροι σε εξετασεις και εμβολιασμους? Θα ηταν γελοιο.
Γιατι λοιπον αντιδρουν καποιοι και μιλανε για "αντισυνταγματικοτητες" σε εμβολιασμους απασχολουμενων σε δομές υγείας ή γηροκομεια? Δεν ειναι καν κατι πρωτοφανές να απαιτείται εμβολιασμός για να κάνεις καποια συγκεκριμενη δουλεια.

Αυτο για το οποιο λυπαμαι περισσοτερο, ειναι καποιοι συναδελφοι μου, που ενω ξερουν οτι δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ νομικη βαση για "αντισυνταγματικοτητα' των συγκεκριμενων διαταξεων, μολαταυτα παρασυρουν κοσμο για την προσωπικη τους προβολη. Καποιοι θα συρουν ανθρωπους και στα ευρωπαικα δικαστηρια και θα τους γδαρουν οικονομικα, χωρις καμια ελπιδα. Αλλά μετα θα μιλανε για παγκόσμια συνωμοσια, ενω θα εχουν παρει και την αμοιβή.

Για οσους μας διαβαζουν.
Μην δινετε καμια σημασια στα ψέκια που μιλανε για αντισυνταγματικοτητες. Δεν υπαρχει καμία. Εμβολιαστείτε, αλλιως θα χασετε την δουλεια σας. Και ειναι απολυτως νομιμο. Τι αλλο πρεπει να πουμε για να το καταλαβετε και να μην πιστευετε τον καθε απατεωνα, εμμισθο ή ανοητο?
Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα μαζί σου. Δεν έχω την εντύπωση ότι η νομική οδός θα έχει αποτέλεσμα όχι εξαιτίας της μη συνταγματικότητας αλλά επειδή δεν υπάρχει δικαστής που όντως να πάρει τέτοια απόφαση.

Το Σύνταγμα της Ελλάδος γενικότερα είναι ένα κωλοχαρτο του τύπου που διαβάζουμε συστηματικά τα άρθρα ως εξής :

«Η πολιτεία έχει υποχρέωση … εκτός όπου και όπως ορίζει ο νόμος» ή «το τάδε είναι δικαίωμα … εκτός όπως και όπου ορίζει ο νόμος …». Με λίγα λόγια σε σύγκριση με αλλά συντάγματα που οριζουν τις εξαιρέσεις εντός του Συντάγματος αφήνει πολλά να οριστούν από την Βουλή όταν και όπως θέλει. Ότι ορίζεται ή εγγυάται είναι συνήθως κάποια αοριστολογία που εύκολα μπορεί να διαστέλλεται ή να συστέλλεται κατα βούληση.

Παρά ταύτα το Σύνταγμα ποτέ ουσιαστικά δεν αποτέλεσε στην Ελλάδα εργαλείο του λαού προς την πολιτεία για να δικαιωθεί αλλά εργαλείο ανάμεσα σε αντίπαλες κομματικές δυνάμεις για να προφυλάξουν τα συμφέροντα τους.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι οι γενικότεροι περιορισμοί προσπιπτουν στο άρθρο 5 παρ 1 και 2 , μιας και εμποδίζουν ξεκάθαρα την συμμετοχή στην κοινωνική και οικονομική ζωή. Μέρος τους αποτελεί η εργασία.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
Δεν υπαρχει καμία τετοια απόφαση, ούτε φυσικά θα υπαρξει ποτέ.
Δεν ειναι καν δυσκολο νομικο θεμα. Πιστεψε με.
Η δημοσια υγεια ειναι το υπερτατο αγαθο και δικαιολογεί καθε περιορισμό.
Τοσο απλά.
Δεν νομίζω ότι το έχεις πιάσει σωστά. Στο Σύνταγμα η δημόσια υγεία αναφέρεται κάνα δυο φορές ως εξαίρεση. Μάλλον υπονοώντας μέτρα προς εκείνους που έχουν διαγνωσθεί με κάποιο μεταδοτικό νόσημα.

από πλευράς κινδύνων μόνο το θέμα ασφαλείας είναι σημαντικό και αναιρεί πολλά δικαιώματα.

Ωστόσο η εξαιρέσεις στο Σύνταγμα για λόγους δημόσιας υγείας που προφανώς έχουν την απαίτηση της απόδειξη πως κάποιος αποτελεί τέτοιο κίνδυνο αντιστράφηκαν ώστε οποιοσδήποτε να αποτελεί τέτοιον κίνδυνο.
Ακόμα περισσότερο συνδέθηκαν πια με το δημόσιο συμφέρον , που προφανώς είναι κάτι διαφορετικό γιατί σε εκείνη την περίπτωση θα ήταν το «δημόσιο συμφέρον» η προαναφερόμενη εξαίρεση. Εξάλλου δημόσιο συμφέρον του δημοσίου είναι για παράδειγμα κάποια απαλλοτρίωση για να γίνει δρόμος ή στρατόπεδο. Από την άλλη το κράτος έχει υποχρέωση να δρα προστατευτικά και αναλογικά ώστε να εγγυάται τα δικαιώματα των πολιτών όπως η ελεύθερη κίνηση και η πρόσβαση στην κοινωνική και οικονομική ζωή σε κάθε έλληνα.

Προφανες λοιπόν μόνο ότι το κράτος δεν λειτουργεί κατά το Σύνταγμα.
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.810
Πόντοι
1.196
Να και το έτερο κτήνος, που δεν τον νοιάζει αν πεθάνουν χιλιάδες γέροι αρκεί αυτός να μη χάσει τη βολή του.
Πότε το είπα αυτό; Αυτό ήθελες να καταλάβεις εσύ για να με βρίσεις. Δηλαδή πρέπει να κάνει την ένεση όλη η νεολαία και τα παιδιά για να μην πεθάνουν οι 80χρονοι;
Μπραβο ρε τύπε. Μετά εγώ είμαι κτήνος; Πάρε τους 80χρονους με ζόρι και εμβολίασέ τους αν θέλεις να μην πεθάνουν.
Για πες και το άλλο με την θνησιμότητα, την άνοιξη γιατί αυξήθηκε τόσο πολύ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom