Νέα

Να μείνω Αγγλία;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα FanisChristo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 165
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

FanisChristo

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2010
Μηνύματα
691
Like
6
Πόντοι
6
Τέλειωσα πριν μερικές βδομάδες τις σπουδές μου Αγγλία Bsc Management στο Warwick..Αν και έκανα αιτήσεις παντού πάνω στο αντικείμενό μου δεν βρήκα κάτι.Μου άρεσει μια καριέρα στη Λογιστική αλλά πολύς ανταγωνισμός..Τέλος πάντων έκανα αιτήσεις σαν λύση απελπισίας και σε μαγαζιά λιανικής έστω σαν πωλητής.Σε ένα μαγαζί με ρουχα θέλουν να με πάρουν 24 ώρες τη βδομάδα με το βαδικό ωρομίσθιο 5,95 λίρες την ώρα..

Μου εκρεμμεί το στρατιωτικό και με βασανίζουν σκέψεις μήπως Ελλάδα θα μπορέσω να βρω δουλειά αφού εχω το σπίτι μου και δεν έχω απαιτήσεις μισθολογικές.Όμως μέσα μου με βασανίζει το αν είναι καλύτερα να μείνω δώ να τη βγάλω πολύ δύσκολα στην αρχή και κάνοντας αιτήσεις και επιμένοντας βρω καριέρα σχετική με τη σπουδή μου.

Όλα πρέπει να γίνουν σύντομα αφού είχα κλεισει αεροπορικό για Ελλάδα για τις 16 του μήνα αφού η τελετή απονομής πτυχίων είναι 15 Ιουλίου..Πείτε μου μια γνώμη παιδιά
 

miliokas

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2011
Μηνύματα
163
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
μεινε αγγλια !!!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Τέλειωσα πριν μερικές βδομάδες τις σπουδές μου Αγγλία Bsc Management στο Warwick..Αν και έκανα αιτήσεις παντού πάνω στο αντικείμενό μου δεν βρήκα κάτι.Μου άρεσει μια καριέρα στη Λογιστική αλλά πολύς ανταγωνισμός..Τέλος πάντων έκανα αιτήσεις σαν λύση απελπισίας και σε μαγαζιά λιανικής έστω σαν πωλητής.Σε ένα μαγαζί με ρουχα θέλουν να με πάρουν 24 ώρες τη βδομάδα με το βαδικό ωρομίσθιο 5,95 λίρες την ώρα..

Μου εκρεμμεί το στρατιωτικό και με βασανίζουν σκέψεις μήπως Ελλάδα θα μπορέσω να βρω δουλειά αφού εχω το σπίτι μου και δεν έχω απαιτήσεις μισθολογικές.Όμως μέσα μου με βασανίζει το αν είναι καλύτερα να μείνω δώ να τη βγάλω πολύ δύσκολα στην αρχή και κάνοντας αιτήσεις και επιμένοντας βρω καριέρα σχετική με τη σπουδή μου.

Όλα πρέπει να γίνουν σύντομα αφού είχα κλεισει αεροπορικό για Ελλάδα για τις 16 του μήνα αφού η τελετή απονομής πτυχίων είναι 15 Ιουλίου..Πείτε μου μια γνώμη παιδιά

γιατί δεν δοκιμάζεις στις ελεγκτικές εταιρείες ??? Αγγλία ή Ελλάδα

PWC
E&Y
KPMG
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Μ Ε Ι Ν Ε
εδω και 1000 αιτησεις να κανεις δεν προκειται να παρεις θετικη απαντηση απο κανεναν
 

ftyman

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2008
Μηνύματα
208
Like
0
Πόντοι
1
Φίλε καλησπέρα...Εγώ τουρίστας είχα πάει εκεί και μόλις είδα πως είναι η κατάσταση, άρχισα να στέλνω βιογραφικά κατευθείαν. Οπότε η συμβουλή μου είναι μείνε και μη το κουνάς ρούπι..  
 
OP
OP
F

FanisChristo

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2010
Μηνύματα
691
Like
6
Πόντοι
6
γιατί δεν δοκιμάζεις στις ελεγκτικές εταιρείες ??? Αγγλία ή Ελλάδα

PWC
E&Y
KPMG

Ο μπαμπάς μου και ο φίλος μου ο Βαγγέλης που από ΤΕΙ δουλεύει στην Grant Thornton με συμβούλεψε να γυρίσω και να κυνηγήσω θέσεις σε πολυεθνικές έστς και με 500αρικο που λέει ο λόγος και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μερικών ετών να ζητήσω να με μεταθέσουν Αγγλία..Όμως ρε γαμώτο δεν ανακοινώνουν θέσεις τακτικά όπως εδώ Αγγλία και δεν υπάρχουν graduate schemes αλλά σαφώς υποδεε΄στερα προγράμματα αποφοίτων..

Για Αγγλία που λες έκανα σε 5 τέτοιες απο τις οποίες οι 2 μου παν να κάνω ψυχομετρικά τεστ.Στη μια τα πέρασα και με έκοψαν στην τηλεφωνική συνέντευξη.
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
1. Στην Αγγλια σε εχουν απορριψει και οι 4 μεγαλες?

2. Στην Ελλαδα να ξερεις ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο να σε προσλαβει καποια πο τις 4 και γενικα καποια πολυεθνικη, εκτος αν εχεις γνωστο. ΔΕΝ προσλαμβανουν.

Καλυτερα να μεινεις εκει ΑΝ μπορεις να το αντεξεις οικονομικα, εστω για αλλους 6-7 μηνες μεχρι κι αν βρεις δουλεια.

Συμβουλη απο ατομο που ξερει τι παιζει στην αγορα εργασιας και των 2 χωρων σε entry level. Με τυπικα προσοντα καλυτερα απο τα δικα σου. Χωρις παραξηγηση.
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩ ΔΙΟΡΙΣΜΟ

Ετσι κι αλλιώς θα ρθω κι εγώ
δεν έχω τι να κάνω εδώ
θα ρθώ μπας και διοριστώ
απ το Δημόσιο να πιαστώ !

Εδώ μου είπαν θα με διορίσουν
αφού όμως πρώτα με γαμίσουν
αφού πεινάσουν τα παιδιά μου
τα εγγόνια ή τα δισέγγονά μου !

Και δεν μπορώ να περιμένω άλλο
έχω ένα φίλο Πορτογάλλο
μαζί θαρθούμε στην Αγγλία
ρακί απ τη Πορτογαλλία

θα εισάγουμε και θα πουλάμε
θα βόσκουμε και θα μασάμε
χορτάρια στης Αγγλίας τα λιβάδια
και ας μας λέν, ζώα και γελάδια !

 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Για Αγγλία που λες έκανα σε 5 τέτοιες απο τις οποίες οι 2 μου παν να κάνω ψυχομετρικά τεστ.Στη μια τα πέρασα και με έκοψαν στην τηλεφωνική συνέντευξη.

1. Για ποιες 5 λες?
2. Οι αλλες 3 σε εκοψαν απο το βιογραφικο?
3. Αν εχεις κανει ΜΟΝΟ 5 αιτησεις ολες κι ολες να ξερεις οτι εχεις ακομα ΠΟΛΛΗ δουλεια. Αρχισε να σκεφτεσαι να γυρισεις Ελλαδα μετα τις 50! Χωρις πλακα.
 

kostas3d

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2009
Μηνύματα
733
Like
5
Πόντοι
6
Σαφως καλυτερα να μείνεις αγγλία..στην ελλάδα υπάρχει συρρικνωση της οικονομίας σε απελπιστικές καταστάσεις.Οι δρόμοιι ειναι γεμάτα κλειστά μαγαζιά.Ακόμα και πωλητης τα δεδομενα ειναι πολυ περιορισμένα για να δουλεψεις ελλαδα.Εχω φίλο βιολογο για τα πανηγυρια που στην ελλαδα δεν τον επαιρναν ουτε για πλασιε φαρμακων.Τόσο βλακας ήταν..Και ομως αγγλια βρηκε δουλειά.
 

kostas3d

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2009
Μηνύματα
733
Like
5
Πόντοι
6
Καλο θα ηταν να ξεμπερδευες με το στρατο όμως  και να εψαχνες μετα για δουλεια...Φαντασου πχ να ειχες μια ευκαιρία για μια καλη θεση και να μη ειχες ξεμπερδεψει με το στρατο
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Καλο θα ηταν να ξεμπερδευες με το στρατο όμως  και να εψαχνες μετα για δουλεια...Φαντασου πχ να ειχες μια ευκαιρία για μια καλη θεση και να μη ειχες ξεμπερδεψει με το στρατο

ΛΑΘΟΣ!!! Αν κοψεις τωρα αναβολη, θα μπεις Νοεμβρη, που σημαινει θα βγεις Αυγουστο του 12! Και αν πας να κανεις αιτησεις τοτε για Αγγλια θα ειναι για το intake του 13, δηλαδη 2 χρονια μετα την ολοκληρωση του πτυχιου σου! Καταλαβαινεις ποσο πιο δυσκολο θα ειναι τοτε να σε προσλαβουν!
 

Playboy $

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2011
Μηνύματα
307
Like
0
Πόντοι
1
Μεινε εκει που εισαι και ασε τις χαζομαρες
Εδω η κατασταση ξεφευγει περα απο καθε ελεγχο
Μην θιξουμε και τα θεματα περιββαλοντος εργασιας και τις προοπτικες εδω με εκει, ασφαλιση, αμοιβες κτλ
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Να μεινεις.

Αυτα δεν πρεπει να τα ρωτας καν.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
ελα ενα χρονο πισω να τελειωσεις με στρατο και ασε την αγγλια..ειναι ψοφια τα πραματα εκει..
σε εναν χρονο υπολογιζουν οτι η οικοδομη της θα εναπακαμψει δειλα δειλα και αυτο θα δωσει ωθηση στην οικονομια της..
παραλληλα βαλε μεσο στρατο να εισαι αθηνα και να ψαχτεις να μαθεις πραματα σε γραφειο τσαμπα..να εχεις εμπειρια σε κατι γιατι μονο με ενα πτυχιο δεν κανεις τιποτα.

επισης εαν μπορεις μαθε κι γερμανικα..η γερμανια παει πολυ καλα σ αντιθεση με την αγγλια που ειναι ενα τεραστιο ερωτηματικο το μελλον της.

και διχως παρεξηγηση να αποκτησεις μεγαλυτερη αυτοπεποιηθηση και να πιστεψεις σε εσενα
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Σαφως καλυτερα να μείνεις αγγλία..στην ελλάδα υπάρχει συρρικνωση της οικονομίας σε απελπιστικές καταστάσεις.Οι δρόμοιι ειναι γεμάτα κλειστά μαγαζιά.Ακόμα και πωλητης τα δεδομενα ειναι πολυ περιορισμένα για να δουλεψεις ελλαδα.Εχω φίλο βιολογο για τα πανηγυρια που στην ελλαδα δεν τον επαιρναν ουτε για πλασιε φαρμακων.Τόσο βλακας ήταν..Και ομως αγγλια βρηκε δουλειά.

Προσοχη παντως μην καλιεργουμε προσδοκιες! Εξω ειναι καλυτερα μεν, αλλα πολυ δυσκολα επισης δε! Μη νομιζει κανεις οτι αν παει εξω θα τον περιμενουν ολοι με job offers στο χερι! Ειδικα για καποιον που εχει μονο χαρτι ελληνικου πανεπιστημιου ειναι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο να βρει δουλεια!
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616
Να μείνετε όλοι στην Αγγλία, να γαμάμε άνετα εδώ ,....τις Ελλεϊνίδες ! :2funny:
 

silver_bullet

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
485
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
εννοειται να μεινεις. Και χεσε το στρατο.
Παιρνε αναβολη μεχρι οσο σε παει και μετα ανυποτακτος

Ετσι και φυγεις, πολυ δυσκολα θα σε δεχτει καποια αγγλικη εταιρεια με "κενο" στο βιογραφικο σου
 

ΠΙΡΙΝΙΚΟΣ

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
309
Like
4
Πόντοι
1
εννοειται να μεινεις..εδω τινα κανεις?? η ελλαδα προσφερεται μονο για τουρισμο..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom