Νέα

Να επιτραπεί η οπλοφορία των πολιτών;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 94K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά η γνώμη σας;

  • ναι

    Ψήφοι: 272 51,5%
  • οχι

    Ψήφοι: 243 46,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 13 2,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    528

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.263
Κριτικές
1
Like
33.361
Πόντοι
6.256
Τι να σου κανει το 45 αρι,
Εκει κατω στη μεγαλόνησο έχετε για πεδίο βολής τον ΒΟΑΚ
Μιλάμε για πεδίο μάχης
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.357
Κριτικές
6
Like
10.450
Πόντοι
3.936
Εντάξει :)

Με αποστόμωσες, όπως και τον κ. Νίο που σου παρέθεσε κι αυτός τεκμήριο που ως αυθεντία του είδους το απέρριψες.
Αναγνωρίζω πως μας κατατρόπωσες με την τετράγωνη λογική σου την τεράστια εξυπνάδα σου, καθώς και τις θανάσιμες για εμάς τους κοινούς θνητούς διαλεκτικές ικανότητες σου.
Καληνύχτα.
Του είπα του τύπου όλα πληρωμένα.. για ένα σ/κ, σε νησι. Με την προϋπόθεση να κάνει εκει τον στόχο στα 480μ. Να δουμε αν θα τον φτάσει σε αυτή την αποσταση η βολίδα ή όχι. Αφού είναι τόσο σίγουρος, για το βεληνεκές των pcp.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.796
Κριτικές
90
Like
33.646
Πόντοι
24.700
Του είπα του τύπου όλα πληρωμένα.. για ένα σ/κ, σε νησι. Με την προϋπόθεση να κάνει τον στόχο στα 480μ. Να δουμε αν θα τον φτάσει σε αυτή την αποσταση η βολίδα ή όχι. Αφού είναι τόσο σίγουρος, για το βεληνεκές των pcp.

Καλημέρα.

Μετά χαράς μοιράζομαι τα έξοδα αν κάνει και σε εμένα τον στόχο στις 335 γυάρδες, αφού είναι τόσο σίγουρος ότι αυτό το βεληνεκές για τα βαλλόμενα από βαλλίστρα βέλη δεν τυγχάνει ωφέλιμο. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.357
Κριτικές
6
Like
10.450
Πόντοι
3.936
Καλημέρα.
Μετά χαράς μοιράζομαι τα έξοδα αν κάνει και σε εμένα τον στόχο στις 335 γυάρδες, αφού είναι τόσο σίγουρος ότι αυτό το βεληνεκές για τα βαλλόμενα από βαλλίστρα βέλη δεν τυγχάνει ωφέλιμο. :)
Καλημέρα Αγιε. Νομίζω μια χαρά τα λέτε και εσείς.
 

Jack Skellington

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.031
Κριτικές
242
Like
22.283
Πόντοι
31.628
Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, αλλά ελπίζω να μην θεωρεί κανείς ότι μπορεί να αμυνθεί έναντι ληστών που έχουν μπουκάρει στο σπίτι με βαλίστρα!!!
 

eibmart

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2008
Μηνύματα
260
Κριτικές
7
Like
108
Πόντοι
1
διαβάζω διάφορα και δεν μπορώ να κρατηθώ - σόρυ την έχω αυτή την αδυναμία...

άλλοι έχετε όπλα, άλλοι εκπαιδεύεστε συνεχώς, άλλοι ασχολείστε με το "σπορ" ως χόμπι, ερασιτεχνικά κοκ...
οι περισσότεροι δε, είστε υπέρ της άδειας οπλοκατοχής - οπλοφορίας και εκτιμώ υπό συνθήκες (πχ εισβολή ξένου στο σπίτι) και της οπλοχρησίας.
πολλοί μάλιστα θεωρείτε ότι είστε επαρκώς εκπαιδευμένοι γιατί έχετε διαβάσει μπλα μπλα μπλα μπλα και έχετε κάνει βολές στην ύπαιθρο, σε ομίλους και λέσχες σκοποβολής και και και...

σας έχω νέα.
ούτε κατ' ελάχιστον συνειδητοποιείτε τι σημαίνουν αυτά που λέτε και ποια θα είναι η πραγματικότητα που θα κληθείτε:
α. να διαχειριστείτε
β. να δράσετε
(μην το μπερδεύετε, είναι διαφορετικά αυτά μεταξύ τους)

προτού σας κάνω μια ελάχιστη ανάλυση σας ξανά παραθέτω το αρχικό μου σχόλιο για το θέμα της οπλοχρησίας στο σπίτι. please διαβάστε το.

πάμε σε πιο τεχνικά θέματα.
όπως προανέφερα η πραγματικότητα που ίσως χρειαστεί να αντιμετωπίσετε έχει δύο σκέλη.
καταρχάς το α, την διαχείριση.
εξηγούμαι αφού προσπεράσω (χάριν της συζήτησης) το τετριμμένο αλλά άκρως πιθανό σενάριο να δεις τον δράστη ξαφνικά πάνω από το κεφάλι σου βραδιάτικα ενώ κοιμάσαι, γεγονός που σου αφήνει ελάχιστα έως μηδενικά περιθώρια οποιασδήποτε αντίδρασης.
η διαχείριση λοιπόν προυποθέτει καταρχάς να έχετε δουλέψει τα σενάρια στο κεφάλι σας πολλάκις, αφού πρώτα έχετε προσδιορίσει τον ΑΝΣΚ (αντικειμενικό σκοπό).

ξεκινάμε με το δεύτερο. ΑΝΣΚ.
ποιος είναι? γνωρίζετε? ή απλά σκέφτεστε "αντιμετώπιση του εισβολέα" και τέλος?
σας το κάνω πιο εύκολο. θα έπρεπε να είναι
1. διασφάλιση ζωής μελών οικογένειας και δική σας
2. διασφάλιση ζωής δραστών (γιατί κανείς δεν θα έπρεπε να θέλει πάρε δώσε με τη δικαιοσύνη - αφήνω κατά μέρος τα ηθικά διλήμματα που κακώς οι περισσότεροι προσπερνάτε)
3. διασφάλιση περιουσίας.
το 1 είναι κόκκινη γραμμή. τίποτα άλλο δεν έχει σημασία μπροστά του.
εφόσον έχετε φτάσει στο σημείο της ένοπλης αντιπαράθεσης - κακώς εγώ ξαναλέω γιατί έτσι αυξάνεται κατακόρυφα η πιθανότητα απώλειας ζωής δικής σας και μελών της οικογένειάς σας αλλά και υλικών ζημιών- κάνεις τα πάντα για αυτό (κρατήστε το για πιο κάτω).
το 2 είναι απλά σημαντικό αλλά δεν πρέπει να το προσπεράσετε εύκολα γιατί θα διασφαλίσει την ομαλή συνέχιση της ζωής και καθημερινότητάς σας καθώς και της οικογενείας σας (υπόψιν και αυτό για πιο κάτω).
το 3 είναι ουσιαστικά ασήμαντο οπότε (με δεδομένο ότι απειροελάχιστες φορές υπάρχουν θύματα σε διαρρήξεις) καθίσταται μαλακία και όλο αυτό το σκηνικό, αλλά αφού θέλετε να "πολεμήσετε" κλαιν μαιν...

έχοντας ορίσει λοιπόν τον ΑΝΣΚ μπορείτε να δουλέψετε τα σενάρια.
(πάντα υποθέτουμε ότι έχετε εγκαίρως αντιληφθεί τους δράστες, είστε οπλισμένοι με πυροβόλο όπλο και βρίσκεστε αντιμέτωποι μαζί τους)
τι θα γίνει στην περίπτωση που αυτοί είναι άοπλοι. πως το χειρίζεστε?
αν πάλι απλά έχουν μη πυροβόλα όπλα πχ μαχαίρια?
αν είναι οπλισμένοι με πυροβόλα όπλα?
αν σε όποια από τις 3 περιπτώσεις κρατούν όμηρο μέλος της οικογένειας?
είστε όλοι στον ίδιο χώρο ή σε διαφορετικούς χώρους μέσα στο σπίτι?
έχουν πρόσβαση στα παιδικά δωμάτια - εφόσον υπάρχουν παιδιά - ή τα καλύπτετε?
είναι επιθετικοί ή φαίνονται διαλλακτικοί?
μπαίνουν σε διαδικασία συνομιλίας?
είναι ένας ή περισσότεροι?
βρίσκεστε σε απομονωμένη/απομακρυσμένη περιοχή, ή μετά τους (τυχόν) πρώτους πυροβολισμούς αναμένετε σύντομα την αστυνομία?
μπορείτε να διακρίνετε τι δύναμη πυρός διαθέτουν?

αν συνεχίσω θα γεμίσουν σελίδες...
και όλα αυτά τα ερωτήματα είναι σε συνάφεια το ένα με το άλλο και όλα θέλουν σκέψη.
και φυσικά όλα αυτά θα πάνε κατά διαόλου εκείνη την ώρα (γιατί πάντα έτσι γίνεται υπό πραγματικές συνθήκες) και απλά θα πρέπει με την εμπειρία που ΔΕΝ διαθέτετε να αποφασίσετε τον καλύτερο τρόπο δράσης (αλλά τα σενάρια είναι απαραίτητα - ας μην ξεκινήσουμε συζήτηση για το γιατί).

γεγονός που μας φέρνει στο β, τη δράση.
είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος και πιστεύω ότι όντως έχετε θεωρητική κατάρτιση, γνωρίζετε καλά το όπλο και το πυρομαχικό επιλογής σας (κρατήστε τα αυτά τα δύο γιατί όλο για όπλα μιλάτε αλλά - ειδικά - στην περίπτωσή σας δλδ εντός κλειστού χώρου το πυρομαχικό είναι εξαιρετικά σημαντικό) και έχετε επαρκώς εξασκηθεί στις βολές στην ύπαιθρο ή/και στο σκοπευτήριο.

ωραία μπράβο....σχεδόν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

η μάχη κλειστού χώρου είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που έχετε κάνει μέχρι τώρα, και χρειάζεται ειδική εξάσκηση, τόσο στα θεωρητικά, όσο - εννοείται - και στα πρακτικά.
βαριέμαι και δεν θα αναλύσω αλλά θα πρέπει να έχετε επιλέξει κατάλληλο όπλο, πυρομαχικό (βασικότατο), να γνωρίζετε πως σημαδεύετε, τη "συμπεριφορά" των βλημάτων σε τέτοιος χώρους, το πως θα κινείστε, που θα στέκεστε και και και...
σίγουρα πάντως να ξέρετε ότι οι μισοί τραυματισμοί/θάνατοι σε cqb οφείλονται όχι σε απευθείας βολές αλλά σε εξοστρακισμούς (που γίνονται πολύ διαφορετικά από αυτά που νομίζετε και βλέπετε στις ταινίες).

κατά τη γνώμη μου όλα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία καθώς περισσότεροι από 3 στους 4 απλά θα παγώσουν στην όλη φάση (διόλου μεμπτό) και θα τα κάνουν σκατά.

με τις υγείες σας, πολεμήστε όσο θέλετε....
Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα γράφεις.
Να προσθέσω και να παραθέσω τη δική μου εμπειρία, που έχω εκπαιδευθεί σε στρατό του εξωτερικού για απελευθερώσεις ομήρων, όπου τις περισσότερες φορές είναι σε κλειστούς χώρους (δεν μιλάμε για στρατόπεδα συγκέντρωσης).
Πέραν της όποιας σωματικής εκπαίδευσης, είτε σε μάχες σώμα με σώμα, είτε με όπλα, δύο πράγματα είναι ιδιαίτερα σημαντικά. Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ και ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ εκπαίδευση που είχαμε. Ώρες ατελείωτες για να έχεις το μυαλό σου συνέχεια συγκεντρωμένο και σε επαγρύπνηση. Αυτοματοποιημένες κινήσεις. Και το δεύτερο ο αιφνιδιασμός. Αν αιφνιδιάσεις τον αντίπαλο ακόμα και να υστερείς έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες. Αν σε αιφνιδιάσει εκείνος (όπως γίνεται συνήθως στις κατ'οίκον εισβολές) τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα και σίγουρα δεν χρειάζεται σωματική αντιπαράθεση.
Ελπίζω να πρόσθεσα κάτι και να βοήθησα.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
διαβάζω διάφορα και δεν μπορώ να κρατηθώ - σόρυ την έχω αυτή την αδυναμία...

άλλοι έχετε όπλα, άλλοι εκπαιδεύεστε συνεχώς, άλλοι ασχολείστε με το "σπορ" ως χόμπι, ερασιτεχνικά κοκ...
οι περισσότεροι δε, είστε υπέρ της άδειας οπλοκατοχής - οπλοφορίας και εκτιμώ υπό συνθήκες (πχ εισβολή ξένου στο σπίτι) και της οπλοχρησίας.
πολλοί μάλιστα θεωρείτε ότι είστε επαρκώς εκπαιδευμένοι γιατί έχετε διαβάσει μπλα μπλα μπλα μπλα και έχετε κάνει βολές στην ύπαιθρο, σε ομίλους και λέσχες σκοποβολής και και και...

σας έχω νέα.
ούτε κατ' ελάχιστον συνειδητοποιείτε τι σημαίνουν αυτά που λέτε και ποια θα είναι η πραγματικότητα που θα κληθείτε:
α. να διαχειριστείτε
β. να δράσετε
(μην το μπερδεύετε, είναι διαφορετικά αυτά μεταξύ τους)

προτού σας κάνω μια ελάχιστη ανάλυση σας ξανά παραθέτω το αρχικό μου σχόλιο για το θέμα της οπλοχρησίας στο σπίτι. please διαβάστε το.

πάμε σε πιο τεχνικά θέματα.
όπως προανέφερα η πραγματικότητα που ίσως χρειαστεί να αντιμετωπίσετε έχει δύο σκέλη.
καταρχάς το α, την διαχείριση.
εξηγούμαι αφού προσπεράσω (χάριν της συζήτησης) το τετριμμένο αλλά άκρως πιθανό σενάριο να δεις τον δράστη ξαφνικά πάνω από το κεφάλι σου βραδιάτικα ενώ κοιμάσαι, γεγονός που σου αφήνει ελάχιστα έως μηδενικά περιθώρια οποιασδήποτε αντίδρασης.
η διαχείριση λοιπόν προυποθέτει καταρχάς να έχετε δουλέψει τα σενάρια στο κεφάλι σας πολλάκις, αφού πρώτα έχετε προσδιορίσει τον ΑΝΣΚ (αντικειμενικό σκοπό).

ξεκινάμε με το δεύτερο. ΑΝΣΚ.
ποιος είναι? γνωρίζετε? ή απλά σκέφτεστε "αντιμετώπιση του εισβολέα" και τέλος?
σας το κάνω πιο εύκολο. θα έπρεπε να είναι
1. διασφάλιση ζωής μελών οικογένειας και δική σας
2. διασφάλιση ζωής δραστών (γιατί κανείς δεν θα έπρεπε να θέλει πάρε δώσε με τη δικαιοσύνη - αφήνω κατά μέρος τα ηθικά διλήμματα που κακώς οι περισσότεροι προσπερνάτε)
3. διασφάλιση περιουσίας.
το 1 είναι κόκκινη γραμμή. τίποτα άλλο δεν έχει σημασία μπροστά του.
εφόσον έχετε φτάσει στο σημείο της ένοπλης αντιπαράθεσης - κακώς εγώ ξαναλέω γιατί έτσι αυξάνεται κατακόρυφα η πιθανότητα απώλειας ζωής δικής σας και μελών της οικογένειάς σας αλλά και υλικών ζημιών- κάνεις τα πάντα για αυτό (κρατήστε το για πιο κάτω).
το 2 είναι απλά σημαντικό αλλά δεν πρέπει να το προσπεράσετε εύκολα γιατί θα διασφαλίσει την ομαλή συνέχιση της ζωής και καθημερινότητάς σας καθώς και της οικογενείας σας (υπόψιν και αυτό για πιο κάτω).
το 3 είναι ουσιαστικά ασήμαντο οπότε (με δεδομένο ότι απειροελάχιστες φορές υπάρχουν θύματα σε διαρρήξεις) καθίσταται μαλακία και όλο αυτό το σκηνικό, αλλά αφού θέλετε να "πολεμήσετε" κλαιν μαιν...

έχοντας ορίσει λοιπόν τον ΑΝΣΚ μπορείτε να δουλέψετε τα σενάρια.
(πάντα υποθέτουμε ότι έχετε εγκαίρως αντιληφθεί τους δράστες, είστε οπλισμένοι με πυροβόλο όπλο και βρίσκεστε αντιμέτωποι μαζί τους)
τι θα γίνει στην περίπτωση που αυτοί είναι άοπλοι. πως το χειρίζεστε?
αν πάλι απλά έχουν μη πυροβόλα όπλα πχ μαχαίρια?
αν είναι οπλισμένοι με πυροβόλα όπλα?
αν σε όποια από τις 3 περιπτώσεις κρατούν όμηρο μέλος της οικογένειας?
είστε όλοι στον ίδιο χώρο ή σε διαφορετικούς χώρους μέσα στο σπίτι?
έχουν πρόσβαση στα παιδικά δωμάτια - εφόσον υπάρχουν παιδιά - ή τα καλύπτετε?
είναι επιθετικοί ή φαίνονται διαλλακτικοί?
μπαίνουν σε διαδικασία συνομιλίας?
είναι ένας ή περισσότεροι?
βρίσκεστε σε απομονωμένη/απομακρυσμένη περιοχή, ή μετά τους (τυχόν) πρώτους πυροβολισμούς αναμένετε σύντομα την αστυνομία?
μπορείτε να διακρίνετε τι δύναμη πυρός διαθέτουν?

αν συνεχίσω θα γεμίσουν σελίδες...
και όλα αυτά τα ερωτήματα είναι σε συνάφεια το ένα με το άλλο και όλα θέλουν σκέψη.
και φυσικά όλα αυτά θα πάνε κατά διαόλου εκείνη την ώρα (γιατί πάντα έτσι γίνεται υπό πραγματικές συνθήκες) και απλά θα πρέπει με την εμπειρία που ΔΕΝ διαθέτετε να αποφασίσετε τον καλύτερο τρόπο δράσης (αλλά τα σενάρια είναι απαραίτητα - ας μην ξεκινήσουμε συζήτηση για το γιατί).

γεγονός που μας φέρνει στο β, τη δράση.
είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος και πιστεύω ότι όντως έχετε θεωρητική κατάρτιση, γνωρίζετε καλά το όπλο και το πυρομαχικό επιλογής σας (κρατήστε τα αυτά τα δύο γιατί όλο για όπλα μιλάτε αλλά - ειδικά - στην περίπτωσή σας δλδ εντός κλειστού χώρου το πυρομαχικό είναι εξαιρετικά σημαντικό) και έχετε επαρκώς εξασκηθεί στις βολές στην ύπαιθρο ή/και στο σκοπευτήριο.

ωραία μπράβο....σχεδόν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

η μάχη κλειστού χώρου είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που έχετε κάνει μέχρι τώρα, και χρειάζεται ειδική εξάσκηση, τόσο στα θεωρητικά, όσο - εννοείται - και στα πρακτικά.
βαριέμαι και δεν θα αναλύσω αλλά θα πρέπει να έχετε επιλέξει κατάλληλο όπλο, πυρομαχικό (βασικότατο), να γνωρίζετε πως σημαδεύετε, τη "συμπεριφορά" των βλημάτων σε τέτοιος χώρους, το πως θα κινείστε, που θα στέκεστε και και και...
σίγουρα πάντως να ξέρετε ότι οι μισοί τραυματισμοί/θάνατοι σε cqb οφείλονται όχι σε απευθείας βολές αλλά σε εξοστρακισμούς (που γίνονται πολύ διαφορετικά από αυτά που νομίζετε και βλέπετε στις ταινίες).

κατά τη γνώμη μου όλα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία καθώς περισσότεροι από 3 στους 4 απλά θα παγώσουν στην όλη φάση (διόλου μεμπτό) και θα τα κάνουν σκατά.

με τις υγείες σας, πολεμήστε όσο θέλετε....

Χάνεις τον καιρό σου τύπε μου, γράφεις σε ένα φόρουμ που το 90% των συμμετεχόντων κατά φαντασίαν οπλουργών του διαδικτύου όταν ακούσει την λέξη "πάπια" το μόνο που σκέφτεται είναι "ψητή με πορτοκάλι".
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
Χάνεις τον καιρό σου τύπε μου, γράφεις σε ένα φόρουμ που το 90% των συμμετεχόντων κατά φαντασίαν οπλουργών του διαδικτύου όταν ακούσει την λέξη "πάπια" το μόνο που σκέφτεται είναι "ψητή με πορτοκάλι".
Image-3.-DUCKGUNS.2018.-The-Yildiz-side-by-side-is-the-only-double-gun-within-the-price-bracket-selected.-The-receiver-being-silver-will-need-some-attention-to-prevent-glare.jpg
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Τρία περιπολικά εχει ο τέλειος προπό στην ανατολικη αττικη.
τα περιπολικα ηταν απασχολημενα για να φυλανε τον φουρθιωτη που κινδυνευε απο την τζουλια,

τωρα που αποδεσμευτηκαν θα γινουν ολα σιγα σιγα οπως πρεπει.

τι βιαζεστε?
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.796
Κριτικές
90
Like
33.646
Πόντοι
24.700
Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα γράφεις.
Να προσθέσω και να παραθέσω τη δική μου εμπειρία, που έχω εκπαιδευθεί σε στρατό του εξωτερικού για απελευθερώσεις ομήρων, όπου τις περισσότερες φορές είναι σε κλειστούς χώρους (δεν μιλάμε για στρατόπεδα συγκέντρωσης).
Πέραν της όποιας σωματικής εκπαίδευσης, είτε σε μάχες σώμα με σώμα, είτε με όπλα, δύο πράγματα είναι ιδιαίτερα σημαντικά. Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ και ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ εκπαίδευση που είχαμε. Ώρες ατελείωτες για να έχεις το μυαλό σου συνέχεια συγκεντρωμένο και σε επαγρύπνηση. Αυτοματοποιημένες κινήσεις. Και το δεύτερο ο αιφνιδιασμός. Αν αιφνιδιάσεις τον αντίπαλο ακόμα και να υστερείς έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες. Αν σε αιφνιδιάσει εκείνος (όπως γίνεται συνήθως στις κατ'οίκον εισβολές) τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα και σίγουρα δεν χρειάζεται σωματική αντιπαράθεση.
Ελπίζω να πρόσθεσα κάτι και να βοήθησα.

LÉGION ÉTRANGÈRE ?
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
414
Κριτικές
2
Like
715
Πόντοι
81
Όταν έχεις στην κατοχή σου όπλο είσαι με το ένα πόδι στην φυλακή
Τάδε έφη Σόμπολος και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί του .
Αν έχεις παιδιά μέσα στο σπίτι είναι το λιγότερο εγκληματικό να υπάρχει όπλο και να μπορεί το παιδί να έχει πρόσβαση σε αυτό .
Εκ του νόμου το όπλο πρέπει να είναι ασφαλισμένο σε ειδική (σιδερένια) θήκη προσβάσιμο με κλειδί - λουκέτο μόνο από τον ιδιοκτήτη .
Προφανώς δεν είναι γνωστό πότε κι αν θα μας μπουκάρει κάποιος στον χώρο μας για να έχεις το καριοφίλι έτοιμο .
Κάτι κοιμάμαι με το όπλο στο μαξιλάρι μου είναι τουλάχιστον γραφικά και γίνονται μόνο στις ταινίες του Τσακ Νόρις .
Όταν υπάρχει το όπλο εύκολο , θα υπάρξουν και οι τρελοί που θα το χρησιμοποιήσουν για ψύλλου πήδημα , ουκ ολίγα τα παραδείγματα στις ΗΠΑ και μόλις χτες στην Ρωσία .
Το αποτέλεσμα θα είναι να τραβάνε πιο εύκολα πιστόλι οι αστυνομικοί και να μπεις σε ένα φαύλο κύκλο .
Φυσικά δεν ξεχνάμε και του μερακλήδες όπου στο τσακίρ κέφι τραβάνε δύο μπαταριές στον αέρα και να το παιδάκι νεκρό στο Μενίδι και να το κοριτσάκι που έπαιζε στην αυλή του ανάπηρο .
Τραγικά παραδείγματα ότι ένα όπλο μπορεί να σκοτώσει ακόμα κι εκτός δραστικού βεληνεκούς .
 
Τελευταία τροποποίηση:

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.796
Κριτικές
90
Like
33.646
Πόντοι
24.700
Να επιτραπεί, να μπορεί ο κάθε τραχανοπλαγιας να το παίζει Τζον Γουέιν...


Οι τραχανοπλαγιάδες που γουστάρουν να το παίξουν Τζον Γουέιν, έχουν ήδη προμηθευθεί γκάνια.

Άν δεν έχετε τι να κάνετε, πηγαίνετε μια Κυριακή πρωί στο Χαιδάρι. Στην γραμμή βολής μπορεί να πετύχετε και τον κ. Δαραβίγκα, να ρίχνει με ένα περίστροφο μεγαλύτερο από το μπόι του, που σε κάθε εκπυρσοκρότηση να τον τινάζει μισό μέτρο πίσω. :)
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Eίναι δεδομένο ότι ο μέσος 'Ελληνας είναι ψυχάκιας και ακατάλληλος για επιτρεπόμενη οπλοφορία και οπλοχρησία. Το έχουν γράψει οι περισσότεροι εδώ μέσα, όσες φορές έγινε η σχετική κουβέντα, και ισχύει. Κλανόμαγκες και κουτσαβάκια ατελείωτα κυκλοφορούν συνεχώς εκεί έξω, κομμάτια ενός λαού που το "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε;" το έχει στα γονίδιά του. Ο ευκαιριακός χρήστης του όπλου είναι ο χειρότερος και ο πιο πιθανός να κάνει τη μαλακία. Πόσοι και πόσοι δε χάνονται κάθε χρόνο επειδή κουνήθηκε ο θάμνος και νόμισαν ότι ήταν αγριογούρουνο αλλά τελικά ήταν ο ξάδερφος, ο θείος, ο κουνιάδος, ο γαμπρός, ο αδερφός.
Νομίζω όλοι θυμόμαστε το σκηνικό στο Αγρίνιο με τους προβατάρηδες, πατέρα και γιό, που σκότωσαν πέντε κυνηγούς, γιατί περπατούσαν στα βοσκοτόπια τους. Ο ένας νταής και ψευτόμαγκας του χωριού, είχε μαχαιρώσει και κάποιον πιο παλιά, είχε και τη φήμη του τσαμπουκαλή που μάλωνε με τους χωριανούς και πυροβολούσε τις λάμπες του δημόσιου φωτισμού για πλάκα. Έδωσε στα θύματα, τα πεσμένα στο έδαφος, τη χαριστική βολή. Μπας και του ξεφύγει κανείς λαβωμένος. Χρόνια μετά, η μάνα και η αδερφή του πιτσιρικά που σκότωσαν μαζί με τους άλλους τέσσερεις, δεν άντεξαν το χαμό του και αυτοκτόνησαν. Επτά ψυχές χαμένες για το τίποτα.
Μέρες μπορούμε να γράφουμε για ανάλογα σκηνικά.
Και γράφονται εδώ απόψεις υπέρ της ελεύθερης χρήσης.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.534
Κριτικές
4
Like
2.016
Πόντοι
266
Οι τραχανοπλαγιάδες που γουστάρουν να το παίξουν Τζον Γουέιν, έχουν ήδη προμηθευθεί γκάνια.

Άν δεν έχετε τι να κάνετε, πηγαίνετε μια Κυριακή πρωί στο Χαιδάρι. Στην γραμμή βολής μπορεί να πετύχετε και τον κ. Δαραβίγκα, να ρίχνει με ένα περίστροφο μεγαλύτερο από το μπόι του, που σε κάθε εκπυρσοκρότηση να τον τινάζει μισό μέτρο πίσω. :)
Ο Δαραβιγκας είναι και σερίφης τρομάρα του, εκεί πάει και ο Λακης33!!
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
Eίναι δεδομένο ότι ο μέσος 'Ελληνας είναι ψυχάκιας και ακατάλληλος για επιτρεπόμενη οπλοφορία και οπλοχρησία. Το έχουν γράψει οι περισσότεροι εδώ μέσα, όσες φορές έγινε η σχετική κουβέντα, και ισχύει. Κλανόμαγκες και κουτσαβάκια ατελείωτα κυκλοφορούν συνεχώς εκεί έξω, κομμάτια ενός λαού που το "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε;" το έχει στα γονίδιά του. Ο ευκαιριακός χρήστης του όπλου είναι ο χειρότερος και ο πιο πιθανός να κάνει τη μαλακία. Πόσοι και πόσοι δε χάνονται κάθε χρόνο επειδή κουνήθηκε ο θάμνος και νόμισαν ότι ήταν αγριογούρουνο αλλά τελικά ήταν ο ξάδερφος, ο θείος, ο κουνιάδος, ο γαμπρός, ο αδερφός.
Νομίζω όλοι θυμόμαστε το σκηνικό στο Αγρίνιο με τους προβατάρηδες, πατέρα και γιό, που σκότωσαν πέντε κυνηγούς, γιατί περπατούσαν στα βοσκοτόπια τους. Ο ένας νταής και ψευτόμαγκας του χωριού, είχε μαχαιρώσει και κάποιον πιο παλιά, είχε και τη φήμη του τσαμπουκαλή που μάλωνε με τους χωριανούς και πυροβολούσε τις λάμπες του δημόσιου φωτισμού για πλάκα. Έδωσε στα θύματα, τα πεσμένα στο έδαφος, τη χαριστική βολή. Μπας και του ξεφύγει κανείς λαβωμένος. Χρόνια μετά, η μάνα και η αδερφή του πιτσιρικά που σκότωσαν μαζί με τους άλλους τέσσερεις, δεν άντεξαν το χαμό του και αυτοκτόνησαν. Επτά ψυχές χαμένες για το τίποτα.
Μέρες μπορούμε να γράφουμε για ανάλογα σκηνικά.
Και γράφονται εδώ απόψεις υπέρ της ελεύθερης χρήσης.
αυτον δεν επρεπε να τον φανε δηλαδη καποιος απο τις οικογενεεις?

ειναι χρησιμος στην κοιωνια τετοιο τομαρι?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom