Νέα

Μπύρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pristine
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 814
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποσες μπυρες πινεις την μερα ?

  • Μια

    Ψήφοι: 23 33,3%
  • Δυο

    Ψήφοι: 16 23,2%
  • Τρεις

    Ψήφοι: 19 27,5%
  • Δεκα

    Ψήφοι: 7 10,1%
  • Αν πινεις πανω απο 80 τοτε εισαι για Γκινες

    Ψήφοι: 4 5,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    69

desolator

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
γλυκεια Νταρια εχω ακουσει πως πολυ καλη ρωσικη μπυρα ειναι η μπαλτικα . ισχυει ??
 

Ntaria

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.213
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
:grin:
Obraz-414a.JPG
 

Ntaria

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.213
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16

oikologos

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
33
Like
0
Πόντοι
0
Δοκίμσε Paulaner kai Paulaner weisbeer, πολύ καλές.
Αλλά να σου πώ κάτι δώσε τους Μύθος, φίλη bar woman σε ξενοδοχείο μου έλεγε ότι αυτή προτιμούν όλοι οι ξένοι με μεγάλη διαφορά από τις άλλες
κι εγώ το ίδιο, εκτός από την γεύση είανι και γροθιά στο μονοπώλιο των άλλων δύο γνωστών μπυρών.
 

desolator

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
Νταρια επι τη ευκαιρια να σε ρωτησω. εδω ελλαδα εσυ βρισκεις ρωσικες μπυρες ? παλια που εμενα καλλιθεα οταν ημουν μικρος θυμαμαι αρκετα μαγαζια με ρωσικα προιοντα, εκει πιστευεις θα βρω καμια ρωσικη μπυρα ?? σε ευχαριστω εκ των προτερων ! :) :) :) :-* :-*
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
Δοκίμσε Paulaner kai Paulaner weisbeer, πολύ καλές.
Αλλά να σου πώ κάτι δώσε τους Μύθος, φίλη bar woman σε ξενοδοχείο μου έλεγε ότι αυτή προτιμούν όλοι οι ξένοι με μεγάλη διαφορά από τις άλλες
κι εγώ το ίδιο, εκτός από την γεύση είανι και γροθιά στο μονοπώλιο των άλλων δύο γνωστών μπυρών.
ηταν
και αυτη τωρα σε πολυεθνικη πουληθηκε
και μενα απο τις "ελληνικες" η μυθος μου αρεσει
 
OP
OP
P

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Παίδες (άντρες & γυναίκες) - πολύ πράμα από χτες. Ευχαριστώ για το input.

Θα τσεκάρω Ευρωπαϊκές όντως μια και όπως είπε κάποιος φίλος πιο πάνω, τις Αμερικάνικες (ποιες είναι οι δημοφιλείς εκεί - Bud ή κάπως έτσι?) θα τις έχει βαρεθεί.

Η λέξη καπνιστή μου άρεσε ιδιαίτερα με κρεατικό όντως. Θα δω για καμιά Τσέχικη ή καμιά ζόρικη Γερμανική επίσης.

Cheers :)
 

Ntaria

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.213
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Νταρια επι τη ευκαιρια να σε ρωτησω. εδω ελλαδα εσυ βρισκεις ρωσικες μπυρες ? παλια που εμενα καλλιθεα οταν ημουν μικρος θυμαμαι αρκετα μαγαζια με ρωσικα προιοντα, εκει πιστευεις θα βρω καμια ρωσικη μπυρα ?? σε ευχαριστω εκ των προτερων ! :) :) :) :-* :-*
και βεβαια!! ειναι τοσα πολλα ρωσικα μαγαζια εδω περα.. και στη Καλιθεα και εδω κεντρο (Αχαρνων), δλδ τασα πολλα ρωσικα μαγαζια που δεν ξερεις που να πρωτοπας.. και εχουν βεβαια ρωσικες μπυρες...
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945
Δοκίμσε Paulaner kai Paulaner weisbeer, πολύ καλές.
Αλλά να σου πώ κάτι δώσε τους Μύθος, φίλη bar woman σε ξενοδοχείο μου έλεγε ότι αυτή προτιμούν όλοι οι ξένοι με μεγάλη διαφορά από τις άλλες
κι εγώ το ίδιο, εκτός από την γεύση είανι και γροθιά στο μονοπώλιο των άλλων δύο γνωστών μπυρών.
σωστα σου ειπε η φιλη σου.ζητανε συχνα ελληνικη και προτιμανε τη μυθος τα τελευταια χρονια

α. οποιος δοκιμασει paulaner weiss η οποιαδηποτε τυπου weiss ,θελει ειδικο ποτηρι και μια τεχνικη να την ριξει μεσα.μη κανετε το λαθος να την πιειτε οπως τις υπολοιπες.
β. η bud δεν ειναι μπυρα. ειναι ροφημα. μπυρα ειναι κατι που φτιαχνεται απο βυνη,οχι απο ρυζι ;)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Έχουμε εξελίξεις στην ελληνική ζυθοποιΐα.

Φυσικά η μεγάλη είδηση είναι η επανα-κυκλοφορία της Φιξ από την Χήτος (Ζαγόρι):
http://[URL unfurl="true"]www.beerland.org/show_image.php?picid=423&type=thumb[/img[/URL]]
Μία ιστορική ετικέτα που για μερικούς είναι η πρώτη μπύρα που δοκίμασαν ποτέ. Το τι θα γίνει θα το δείξει το μέλλον.

Στην συνέχεια άξια προσοχής είναι η κυκλοφορία της Craft σε μπουκάλι.
[URL unfurl="true"]http://www.craft.gr/beers-in-bottle.html[/URL]
Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής Smoked Lager και Pilsener με πολύ θετικές εντυπώσεις ιδιαίτερα για την πρώτη.

Δυστυχώς η Genesis έχει αποσυρθεί από την αγορά μετά από την εξαγορά της επίσης από την Χήτος. Βλέπω ότι έχει σχεδιαστεί ξανά το μπουκάλι και το logo αλλά μπύρα δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη:
[URL unfurl="true"]http://www.okathens.gr/spot.genesis.relaunched.php[/URL]
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
μεγαλος μαγκας ο Χητος
εαν δεν τον φανε οι πολυεθνικες, οπως φαγανε την μπυρα Βεργινα και αλλους
 

oikologos

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
33
Like
0
Πόντοι
0
ηταν
και αυτη τωρα σε πολυεθνικη πουληθηκε
και μενα απο τις "ελληνικες" η μυθος μου αρεσει

ok Σε πολυεθνική μπορεί να ανήκει αλλά απλά μου την βιδώνει άγρια ότι σχεδόν όπου και αν πας να φάς σε ταβέρνα η ψητοπωλείο έχουν μόνον αυτές ( τις γνωστές 2, αν και τώρα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα) Επίσης μου την βιδώνει η νοοτρωπία σε όποια γιορτή ή συμμάζωξη και να πάς σε σπίτι υτές πάλι προσφέρουν λές και είναι ντροπή να έχεις άλλες. Τόσο πλύση εγκεφάλου μιλάμε
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945
ok Σε πολυεθνική μπορεί να ανήκει αλλά απλά μου την βιδώνει άγρια ότι σχεδόν όπου και αν πας να φάς σε ταβέρνα η ψητοπωλείο έχουν μόνον αυτές ( τις γνωστές 2, αν και τώρα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα) Επίσης μου την βιδώνει η νοοτρωπία σε όποια γιορτή ή συμμάζωξη και να πάς σε σπίτι υτές πάλι προσφέρουν λές και είναι ντροπή να έχεις άλλες. Τόσο πλύση εγκεφάλου μιλάμε
για τα σπιτια σωστα τα λες οκ,εχουμε επιλογες.

για τα μαγαζια να τους κατηγορουμε εχεις καπως αδικο(δεν εχω μαγαζι).δε μπορουν να αντιδρασουν οι μαγαζατορες στο εκβιαστικο μαρκετινγκ των πολυεθνικων.εδω δε μπορει να κανει τιποτα ολοκληρη κυβερνηση,τι να κανουν τα μικρομαγαζα? :)
 

desolator

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
σε ευχαριστω Νταρια ! επρεπε να μαθαινα,γιατι μενω αρκετα εξω απο αθηνα !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom