Νέα

Μποϊκοτάζ παντού, μια λέξη που την έχει ξεχασει ο ελληνικός λαός!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 109
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

antkar81

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Ιουν 2021
Μηνύματα
1.598
Κριτικές
24
Like
4.180
Πόντοι
2.846
Ο κόσμος σε εστίαση, διασκέδαση, προϊόντα, υπηρεσίες έχει και vfm και υπερκτιμημένα. Αν ας πούμε η ταβέρνα που πήγαινα μέχρι χτες μειώσει τις μερίδες και αυξήσει τις τιμές, δε θα ξαναπάω. Δε χρειάζεται να μου το πει κανείς, το κάνω επειδή έτσι σκέφτομαι.
Ένας άλλος μπορεί να πάει επειδή έχει γκαρσόνα μια φοιτήτρια που σερβίρει με σορτσάκι ,οπότε θα πλήρωνε και 100 ευρώ για μπεκρή μεζέ και χωριάτική.

Αυτό που χρειάζεται το site είναι σωστή ενημέρωση. Σε αυτό το στούντιο αύξησαν τις τιμές 30 ευρώ ,χωρίς να αλλάξουν ούτε κοπέλες ,ούτε προγράμματα. Αν τώρα εσυ έχεις κολλήσει με την Κατίνα ,πήγαινε δικά σου είναι τα λεφτά.
Η άλλη έσκορτ ζητά 250 αλλά είναι πιο κομοδίνο και από την έκθεση του ΙΚΕΑ. Αν παρόλα αυτά θες να πας για να το διαπιστώσεις μόνος σου, πήγαινε.

Θυμίζει κάτι φασαίικα κλαμπάκια και εστιατόρια που πληρώνουν ινφλουέσερς και κάνουν ουρά τα θύματα για να μπουν λες και είναι προνόμιο να σε βάλουν μέσα.
Θέλει οντως ένσταση σε περιπτώσεις αύξησης τιμών χωρίς δικαιολογία
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.580
Κριτικές
1
Like
931
Πόντοι
96
Μποϊκοτάζ σημαίνει απομακρινση απο τα κοινωνικα προτυπα του φαινεσθαι που η πλειοψηφία εχει εξάρτηση....

Αλλο γκρινια και αλλο αποφαση...

Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν μποικοταζ εδω και πολλα χρονια οι λεγόμενοι περιθωριακοί...

Οποτε για να καταλαβω μιλαμε για γκρινια απο ενα στραβο ξύπνημα η ξυπνημα απο την εξαρτηση?
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.328
Like
3.075
Πόντοι
456
Το ΠΑΣΟΚ μας είχε τάξει, ότι θα κόψει τα πανωπροίκια και τους μεσάζοντες. Οι νταβάδες γιατί υπάρχουν, γιατί επιμένουν ακόμη;

:-)
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.328
Like
3.075
Πόντοι
456
Μποϊκοτάζ σημαίνει απομακρινση απο τα κοινωνικα προτυπα του φαινεσθαι που η πλειοψηφία εχει εξάρτηση....

Αλλο γκρινια και αλλο αποφαση...

Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν μποικοταζ εδω και πολλα χρονια οι λεγόμενοι περιθωριακοί...

Οποτε για να καταλαβω μιλαμε για γκρινια απο ενα στραβο ξύπνημα η ξυπνημα απο την εξαρτηση?

Ορίζεις το μποϊκοτάζ ως αποστασιοποίηση από συγκεκριμένες τάσεις.

Άλλοι το βλέπουν απλά ως μιας μορφής απεργία. Οι πελάτες απεργούν για ένα διάστημα, μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση.
 

Magi

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2023
Μηνύματα
1.580
Κριτικές
1
Like
931
Πόντοι
96
Ορίζεις το μποϊκοτάζ ως αποστασιοποίηση από συγκεκριμένες τάσεις.

Άλλοι το βλέπουν απλά ως μιας μορφής απεργία. Οι πελάτες απεργούν για ένα διάστημα, μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση.
Για αυτο το διαστημα μιλαω και εγω ανεξαρτητα αν καποιοι απλα αντικαταστησανε αυτο το συστημα με ενα ποιο ομαλο ..μεταφραση σταματησανε να κανουν το σκατο τους παξιμαδι απλα για μια εικονα που καθοριζει το συστημα τον ημερων...

Ο γκρινιαρης απλα θα μας ζαλιζει χωρις αποτελεσμα ..Αυτος που θελει μποικοταζ θα οργανωθει...Ειναι γνωστο οτι ο ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ δεν μπορει να οργανωθει..οποτε ?
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.328
Like
3.075
Πόντοι
456
Σε κάποια φάση μας προέκυψε κι εκείνο το κίνημα: «Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω».

Ώρα ίσως για ένα νέο κίνημα του τύπου: «Δεν πηδάω. δεν πηδάω.»

:—)
 

desperado21

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
696
Κριτικές
31
Like
1.782
Πόντοι
1.590
Κανουμε μποικοταζ στο μποικοταζ :confused:
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.328
Like
3.075
Πόντοι
456
Ναι, είναι κάπου απατηλή η ιδέα του μποϊκοτάζ. Ο καθένας κάνει το κέφι του στα θέματα γύρω από τον αγοραίο έρωτα.

Και είναι και άπειροι οι ανελέητα ηλίθιοι αγαπούληδες, όπως βέβαια και οι αμετανόητα βλαμμένοι μαλάκες.

:-)
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.671
Κριτικές
11
Like
12.499
Πόντοι
5.060
Ο Έλληνας είναι μαλάκας και δεν έχει καταναλωτική συνείδηση, γι' αυτό του τα τρώνε και βλέπουμε σε ξένες χώρες ελληνικά προϊόντα πιο φθηνά από ό,τι στη χώρα προέλευσης τους.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
414
Like
569
Πόντοι
81
με αφορμη την ανοδο στην τιμη μιας βιζιτας απο τα 140 στα 180 ευρω,που για μενα ειναι αστρονομικο ποσο αποφασισα να γραψω τα παρακατω αναφορικα με την ακριβεια που δεν σταματαει πουθενα σε αυτη τη χωρα , αλλα ο Ελληνικος λαος συνεχιζει να τα σκαει σε ολους μην υπολογιζοντας τις αυξησεις....
νταξει καπου πρεπει να μπει ενα φρενο,αλλα ο ελληνας δεν καταλαβαινει τιποτα συνεχιζει να τα σκαει παντου κ μετα γκρινιαζει οτι αυξηθηκαν οι τιμες,αντι να κατσει να κανει μποικοταζ μια βδομαδα μπας κ συμμαζευτουνε ολοι τους,απο γαλα,κρεατα,τυρια μεχρι διοδια κ πουτανες...
ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ παντου,αυτη ειναι η λεξη που θα επρεπε να λενε ολοι οι ελληνες κ οι ελληνιδες απο το πρωι μεχρι το βραδυ ,αλλα την εχουμε ξεχασει απο το λεξιλογιο μας.
στην περιοχη μου εχω 10 σουβλατζιδικα τουλαχιΣτον
πριν απο 3 χρονια η τιμη του πιτογυρου κυμαινοταν παντου απο 2,70 μεχρι 3,00.
καποια στιγμη το μεγαλυτερο την πηγε 3,20-αυτο δεν με ξαναειδε ποτε-συνεχισα να ψωνιζω στο αλλο με τα 2,70 που παιζει να ειναι κ πιο ποιοτικο
κ τα 2 μαγαζια γαμιουνται στη δουλεια,το καθενα στα κυβικα του,
το ακριβο εχει 15 ατομα στη βαρδια
το φθηνοτερο τα μισα.
το αποτελεσμα ποιο ηταν-αφου ο ελληνας δεν καταλαβαινει το Χριστο του κ συνεχιζει να τα σκαει οσο κ να παει η τιμη?
πριν απο ενα χρονο που η τιμη πλεον ειχε διαμορφωθει σε ολα τα μαγαζια στα πιτογυρα απο 3,20 μεχρι 3,40,
το ακριβο μαγαζι την πηγε στα 3,70
το φθηνο την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη απο 2,70 το πηγε στα 3 κ ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε επειδη ειχε αναγκη την αυξηση,αλλα επειδη σου λεει μα καλα ο καθε μαλακας πουλαει μινιμουμ 3,20 κ εγω που ειμαι ποιοτικος ακομα 2,70 πουλαω?
κανονικα οποτε καποιος ανεβαζει την τιμη ολοι μας θα επρεπε να τον μποικοταρουμε μεχρι να επιστρεψει στην προηγουμενη τιμη του κ τα παραμυθια οτι ακριβυναν οι προμηθευτες τους να τα πουλησει αλλου
να βρει κ αυτους φθηνοτερους προμηθευτες στην τελικη,παντου θα ισχυσει ο νομος της προσφορας κ της ζητησης στο τελος.
δε γινεται ο ελβετος στην ελβετια να αγοραζει φθηνοτερα την ελληνικη φετα απο οτι την αγοραζω εγω στην Ελλαδα,ημαρτον πια,ειπαμε ειμαστε μαλακες οι Ελληνες,αλλα καπου πρεπει να μπει ενα φρενο γκαμωτη μου πια!
Τύπε στην Ελλάδα αν μιλήσεις για εγκράτεια θα σε πουν μίζερο και φτωχοπλυμούτση... ο Έλληνας έχει μάθει να είναι large!

Όσο για τα σουβλατζίδικα, από το 2022 μέχρι σήμερα έπεσε τόσο το φυσικό αέριο, όσο και το σπορέλαιο. Είδες καμία μείωση πουθενά;

Τα πράγματα είναι απλά (αλλά ο Έλληνας είναι τεμπέλης):

Αγοράζετε με €4-5/kg χοιρινό και τρώτε σπίτι σας. Δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Οι περισσότεροι που ξέρω είτε τρώνε απέξω (να γιατί υπάρχει άνθηση στα φαγάδικα), είτε τους μαγειρεύει η μάνα/γκόμενα/σύζυγος.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.328
Like
3.075
Πόντοι
456
Ο Έλληνας είναι μαλάκας και δεν έχει καταναλωτική συνείδηση, γι' αυτό του τα τρώνε και βλέπουμε σε ξένες χώρες ελληνικά προϊόντα πιο φθηνά από ό,τι στη χώρα προέλευσης τους.

Ναι. Αναρωτιέται μονίμως, αν έχει τα λεφτά για κάτι, και κλαίγεται, όταν δεν έχει πια τα χρήματα.

Αλλά αρχίζει να σκέφτεται, μόνο αν εξαναγκαστεί, και τότε με δυσκολία.
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
860
Κριτικές
1
Like
1.782
Πόντοι
206
Ακόμα κι όταν πέφτει μια ιδέα για οργανωμένη δράση, καλή ώρα, αμέσως ξεκινά η συζήτηση για τους λόγους που θα αποτύχει. Έχουμε μια νοοτροπία ρε παιδί μου... Γουστάρουμε το γκολάκι μας να το τρωμε απ' τα αποδυτήρια.

Είναι κι όλες αυτές οι διχαστικές αντζέντες περί ατομικών δικαιωμάτων στη μέση, ξεκάθαρα επιτηδευμένες (αρκεί να δει κανείς από ποιους χρηματοδοτούνται), που καθιστούν αδύνατη οποιαδήποτε συνεννόηση. Γι αυτό το λόγο υπάρχουν. Βάζεις το ατομικό δικαίωμα του ενός να συγκρούεται με του άλλου, και τους κρατάς μονίμως διχασμένους, ανίκανους να δουν το κοινό τους όφελος. Άντε να συνεννοηθώ εγώ με την τρελή που με λέει δυνάμει γυναικοκτόνο ξερωγώ

Αλλά στο θέμα πουτάνες ρε τύποι..... το ότι δε μπορούμε να συνεννοηθούμε στο θέμα πουτάνες, μέσα από ένα site που λέγεται μπουρδέλα, είναι καθαρά δικό μας φταίξιμο. Κάθε φορά που μια σαβουρα το πάει συν 20 και συν 30 (πόσα λεφτά θες μωρή πια...) αμέσως να σπεύσουν οι γαμημένοι αγαπούληδες... "Εχει δικαίωμα να ορίσει την τιμή της"... "Ζήτηση-προσφορά"... Τις ίδιες μαλακίες κάθε φορά. Είμαι σίγουρος ότι από πίσω τους λένε πως "το αξίζουν και με το παραπάνω", μην πω ότι τους βάζουν οι ίδιοι την ιδέα
παραδειγμα , δεν εχω ψωνισει φετα απο το 2022 πειν αρχισει να πολεμαειμ και αυτη στην ουκρανια ,και για αυτο εκτοξευτηκε η τιμη υης μαλλλον.το πλαφον μου ειναι 7 ευρω μαξιμουμ ,εχει πολυ ωραια λευκα τυρια με 5-6 ευρω.Και γενικα εχω ορισει πλαφον προς τα επανω σε τι θα ψωνιζω.Και δεν με νοιαζει αν το κανει αλλος ,εγω το κανω για εμενα ,για να μην κλεψουν εμενα ,το ιδιο και στο σεξ ,πηγαινοντας Πουκετ ,ειχα για μεχρι 3 ωρες στο δωματιο για 1.500 μπατ ,δηλαδη καπου 38-40 ευρω περιπου.Τωρα εδω στην ΕΛΛΑΔΑ ε φυσικα δεν βρισκεις τετοιες τιμες ,αλλα οταν θα παω ,πανω απο 80-100 ευρω δεν εχω δωσει ,λαθος σωστο ,τα θεωρω πολλα τα περισοτερα ,δεν ειναι ευκολο ,αλλα και απο εδω μεσα αν ψαξετε θα δειτε οτρι εχει πολυ καλες υπηρεσιες με πχ 80 την ωρα και με αναλ ,ας μη πω ονομα γιατι ισως δεν ειναι σωστο ,αλωστε δεν με ενδιαφερει να διαφημισω αθελα μου καμιια .
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
860
Κριτικές
1
Like
1.782
Πόντοι
206
Ο Έλληνας είναι μαλάκας και δεν έχει καταναλωτική συνείδηση, γι' αυτό του τα τρώνε και βλέπουμε σε ξένες χώρες ελληνικά προϊόντα πιο φθηνά από ό,τι στη χώρα προέλευσης τους.
ο Ελληνας πολυ σωστα ειναι μαλακας ,εγω βεβαια εχω το τιτλο του αρχιμαλακα ,αλλα για αλλους λογους ασχετους με το μποικοταζ..Ασχολειτε με το αν θα κανουν και οι αλλοι, αντι να κανει επειδη δεν θελει να τον κλεβουν, δεν με νοιαζει πως θα σωσει τη τζεπη του ο αλλος δεν παριστανω τον αριοπατριωτη , οταν μιλαω για εμπαργκο τη δικη μου τσεπη προστατευω και χεστηκα κοινως τι θα κανει ο αλλος.Θυμαμαι Ιουλιο μηνα στη λαικη , και ψωνιζε μια γιαγια 1,80 ντοματες ,ενω εγω επερνα απο τον ιδιο, πιο μικρες αλλα ωραιοτατες με 1 ευρω και που εχουν πιεει και λιγοτερα φαρμακα και ορμονες χημικα κλπ ,και για αυτι πιθανως δεν μεγαλωσαν πολυ ...διαμαρτυρωνταν μα πως θα ζησουμε με μια συνταξουλα , με τετοιες τιμες ,αλλα τις αγοραζε , εχεις πολλα λεφτα μαλλοπν τις λεω ,αν δεν εχεις παρε απο εδω μια χαρα ειναι ,αλιως μην κλαιγεσαι
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.328
Like
3.075
Πόντοι
456
Ναι. Υπάρχει η γκρίνια, που σημαίνει, ότι τα λες από δω κι από κει αυτά που σε ενοχλούν, κι ας μην σε ρώτησε κανένας.

Άλλο είναι η διαμαρτυρία, που σημαίνει ότι απευθύνεσαι στην αρμόδια αρχή, για να τεκμηριώσεις το δίκαιο των αιτημάτων σου.

Η ιδέα της συλλογικής διαπραγμάτευσης τιμών, μέσω της έκφρασης αυξημένης ευαισθησίας στις ανατιμήσεις, κινείται μονίμως στα όρια ανάμεσα στη γκρίνια και τη διαμαρτυρία.

Από κει και πέρα, ο καθένας μας χειρίζεται την κατάσταση για τον εαυτό του. Επειδή ένας πελάτης που συμμετέχει στο αλισβερίσι του αγοραίου χώρου με μεσολαβητές και γραφεία, χωρίς να λαμβάνει καν απόδειξη υπηρεσιών, δεν έχει και κανένα έννομο δικαίωμα να επιβάλλει χαμηλότερες τιμές.

Ας μην συγχέουμε λοιπόν ένα μποϊκοτάζ σε προϊόντα επιχειρήσεων που έχουν πλήρη φορολογική ενημερότητα (π.χ. σούπερ-μάρκετ) με ένα μποϊκοτάζ σε γραφεία εσκορτ, επειδή τόσο οι πελάτες όσο και οι μεσολαβητές συμμετέχουν σε φορολογικά παράτυπες συναλλαγές.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.328
Like
3.075
Πόντοι
456
Να αναρρωτηθεί κάποιος τι μένει από αυτά στο χέρι της διαδυκτιακής εκδιδόμενης και τι μπαίνει στο πορτοφόλι του σύγχρονου ντaβa. Όταν ο δεύτερος έχει γούστα ακριβά και θέλει κόττερα ελικόπτερα οι τιμές ολοένα θα τραβάν την ανηφόρα. Από την άλλη αυτές για κάποιους σκοτεινούς λόγους δεν δουλεύουν μόνες για να αποφύγουν το χαράτσι του μεσάζοντα και ενίοτε προmoτορa.

Με τους μαλάκες που έχουμε, αν προέκυπτε οργανωμένη αποχή στις υπηρεσίες των στουντιοκόριτσων και των έσκορτ, θα πήγαιναν να τα ακουμπήσουν σε κανά OnlyFans.

:-)
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: dCorso

fysarmonika

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2015
Μηνύματα
623
Κριτικές
4
Like
1.161
Πόντοι
206
Σε λάθος άτομο έγραψες την παπαριά σου.
Έχω αφήσει το τριμπουρδελο πίσω εδώ και 9 χρόνια.
Εσύ έχεις τα μπαλάκια να κάνεις την αλλαγή;
άμα είχες τα @@ θα καθόσουν στη χώρα σου να παλέψεις .
σιγά μην σε λυπηθούμε κιόλας. μάθατε όλοι ξενιτεμένοι μετανάστες του κ@λου.
ρε μετανάστευση ήταν κάποτε που έπαιζε λάντζα και φάμπρικα.
τώρα με ταμπλέτ , iphone και starbucks , διακοπές είναι

και αν κατάλαβα καλά ….εσυ ξενιτιά που ?στην κύπρο ? μια ώρα με το αεροπλάνο 100ευρω ?
:2funny::2funny::2funny:
 

fysarmonika

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2015
Μηνύματα
623
Κριτικές
4
Like
1.161
Πόντοι
206
με αφορμη την ανοδο στην τιμη μιας βιζιτας απο τα 140 στα 180 ευρω,που για μενα ειναι αστρονομικο ποσο αποφασισα να γραψω τα παρακατω αναφορικα με την ακριβεια που δεν σταματαει πουθενα σε αυτη τη χωρα , αλλα ο Ελληνικος λαος συνεχιζει να τα σκαει σε ολους μην υπολογιζοντας τις αυξησεις....
νταξει καπου πρεπει να μπει ενα φρενο,αλλα ο ελληνας δεν καταλαβαινει τιποτα συνεχιζει να τα σκαει παντου κ μετα γκρινιαζει οτι αυξηθηκαν οι τιμες,αντι να κατσει να κανει μποικοταζ μια βδομαδα μπας κ συμμαζευτουνε ολοι τους,απο γαλα,κρεατα,τυρια μεχρι διοδια κ πουτανες...
ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ παντου,αυτη ειναι η λεξη που θα επρεπε να λενε ολοι οι ελληνες κ οι ελληνιδες απο το πρωι μεχρι το βραδυ ,αλλα την εχουμε ξεχασει απο το λεξιλογιο μας.
στην περιοχη μου εχω 10 σουβλατζιδικα τουλαχιΣτον
πριν απο 3 χρονια η τιμη του πιτογυρου κυμαινοταν παντου απο 2,70 μεχρι 3,00.
καποια στιγμη το μεγαλυτερο την πηγε 3,20-αυτο δεν με ξαναειδε ποτε-συνεχισα να ψωνιζω στο αλλο με τα 2,70 που παιζει να ειναι κ πιο ποιοτικο
κ τα 2 μαγαζια γαμιουνται στη δουλεια,το καθενα στα κυβικα του,
το ακριβο εχει 15 ατομα στη βαρδια
το φθηνοτερο τα μισα.
το αποτελεσμα ποιο ηταν-αφου ο ελληνας δεν καταλαβαινει το Χριστο του κ συνεχιζει να τα σκαει οσο κ να παει η τιμη?
πριν απο ενα χρονο που η τιμη πλεον ειχε διαμορφωθει σε ολα τα μαγαζια στα πιτογυρα απο 3,20 μεχρι 3,40,
το ακριβο μαγαζι την πηγε στα 3,70
το φθηνο την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη απο 2,70 το πηγε στα 3 κ ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε επειδη ειχε αναγκη την αυξηση,αλλα επειδη σου λεει μα καλα ο καθε μαλακας πουλαει μινιμουμ 3,20 κ εγω που ειμαι ποιοτικος ακομα 2,70 πουλαω?
κανονικα οποτε καποιος ανεβαζει την τιμη ολοι μας θα επρεπε να τον μποικοταρουμε μεχρι να επιστρεψει στην προηγουμενη τιμη του κ τα παραμυθια οτι ακριβυναν οι προμηθευτες τους να τα πουλησει αλλου
να βρει κ αυτους φθηνοτερους προμηθευτες στην τελικη,παντου θα ισχυσει ο νομος της προσφορας κ της ζητησης στο τελος.
δε γινεται ο ελβετος στην ελβετια να αγοραζει φθηνοτερα την ελληνικη φετα απο οτι την αγοραζω εγω στην Ελλαδα,ημαρτον πια,ειπαμε ειμαστε μαλακες οι Ελληνες,αλλα καπου πρεπει να μπει ενα φρενο γκαμωτη μου πια!
βασικά αγαθά ….. από αυτά υπολογίζεται και ο τιμάριθμος…. βίζιτα και πιτόγυρο…

kim……..πατα το κουμπί …..ΤΩΡΑ
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.353
Κριτικές
62
Like
41.063
Πόντοι
8.530
με αφορμη την ανοδο στην τιμη μιας βιζιτας απο τα 140 στα 180 ευρω,που για μενα ειναι αστρονομικο ποσο αποφασισα να γραψω τα παρακατω αναφορικα με την ακριβεια που δεν σταματαει πουθενα σε αυτη τη χωρα , αλλα ο Ελληνικος λαος συνεχιζει να τα σκαει σε ολους μην υπολογιζοντας τις αυξησεις....
νταξει καπου πρεπει να μπει ενα φρενο,αλλα ο ελληνας δεν καταλαβαινει τιποτα συνεχιζει να τα σκαει παντου κ μετα γκρινιαζει οτι αυξηθηκαν οι τιμες,αντι να κατσει να κανει μποικοταζ μια βδομαδα μπας κ συμμαζευτουνε ολοι τους,απο γαλα,κρεατα,τυρια μεχρι διοδια κ πουτανες...
ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ παντου,αυτη ειναι η λεξη που θα επρεπε να λενε ολοι οι ελληνες κ οι ελληνιδες απο το πρωι μεχρι το βραδυ ,αλλα την εχουμε ξεχασει απο το λεξιλογιο μας.
στην περιοχη μου εχω 10 σουβλατζιδικα τουλαχιΣτον
πριν απο 3 χρονια η τιμη του πιτογυρου κυμαινοταν παντου απο 2,70 μεχρι 3,00.
καποια στιγμη το μεγαλυτερο την πηγε 3,20-αυτο δεν με ξαναειδε ποτε-συνεχισα να ψωνιζω στο αλλο με τα 2,70 που παιζει να ειναι κ πιο ποιοτικο
κ τα 2 μαγαζια γαμιουνται στη δουλεια,το καθενα στα κυβικα του,
το ακριβο εχει 15 ατομα στη βαρδια
το φθηνοτερο τα μισα.
το αποτελεσμα ποιο ηταν-αφου ο ελληνας δεν καταλαβαινει το Χριστο του κ συνεχιζει να τα σκαει οσο κ να παει η τιμη?
πριν απο ενα χρονο που η τιμη πλεον ειχε διαμορφωθει σε ολα τα μαγαζια στα πιτογυρα απο 3,20 μεχρι 3,40,
το ακριβο μαγαζι την πηγε στα 3,70
το φθηνο την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη απο 2,70 το πηγε στα 3 κ ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε επειδη ειχε αναγκη την αυξηση,αλλα επειδη σου λεει μα καλα ο καθε μαλακας πουλαει μινιμουμ 3,20 κ εγω που ειμαι ποιοτικος ακομα 2,70 πουλαω?
κανονικα οποτε καποιος ανεβαζει την τιμη ολοι μας θα επρεπε να τον μποικοταρουμε μεχρι να επιστρεψει στην προηγουμενη τιμη του κ τα παραμυθια οτι ακριβυναν οι προμηθευτες τους να τα πουλησει αλλου
να βρει κ αυτους φθηνοτερους προμηθευτες στην τελικη,παντου θα ισχυσει ο νομος της προσφορας κ της ζητησης στο τελος.
δε γινεται ο ελβετος στην ελβετια να αγοραζει φθηνοτερα την ελληνικη φετα απο οτι την αγοραζω εγω στην Ελλαδα,ημαρτον πια,ειπαμε ειμαστε μαλακες οι Ελληνες,αλλα καπου πρεπει να μπει ενα φρενο γκαμωτη μου πια!
O νεοελληνας είναι άχρηστος αφού κάθε μέρα τρώει πιτογυρα...θα του πέσει ο κωλος αν κάνει κάνα μακαρόνι η βράσει δύο αυγά η κάνει καμμία σούπα ...όσο για τις ελλεεινιδες ...το πολύ χα'ι'δεμα από τις κομπλεξαρες τις μάνες τους τις έχει κάνει μπουχεσες και ανίκανες να κοιτάξουν σπίτι.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.446
Κριτικές
16
Like
13.639
Πόντοι
6.515
τι θελετε ρε τυποι να κανουν οι ταβερνες και τα σουβλακια οταν τους αυξηθηκε
το νοικι
το ρευμα
το κοστος προσωπικου
οι φοροι
οι πρωτες υλες, λαδι, κρεας, λαχανικα...

θα επρεπε να μας σερβιρουν σκουπιδια για να μην ακριβυνουν, μοιραια οι μισοι θα κλεισουν, οπως και τα καφε που ειναι 10αδες σε καθε γειτονια
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
301
Κριτικές
19
Like
1.108
Πόντοι
371
Σε μερικά πράγματα, οι Έλληνες είμαστε καλομαθημένοι φλώροι.
Στην τιμή μιας μεγάλης πίτσας και μιας σαλάτας delivery (ας πούμε 30-35 ευρώ) ευρώ παίρνεις έναμιση κιλό καλό κρέας, δυο πακέτα μακαρόνια από τα πιο ακριβά και ένα ΟΚ μπουκάλι κρασί και μαγειρεύεις και τρως και πίνεις 2-3 μέρες. Πέρσι είχα ένα συνάδελφο από Αγγλία εδώ για λίγες μέρες και τον έκανα 2-3 βόλτες με το αμάξι να δει λίγο Athens by night, έβλεπε παντού ντελιβεράδες και μου λέει "πώς γίνεται σε αυτή τη χώρα να λέτε ότι δεν έχετε λεφτά και όλοι παίρνετε έτοιμο φαγητό απέξω;".
Την αγανάκτηση για νοίκια, τρόφιμα κλπ την καταλαβαίνω, αλλά για πίτσες, πιτόγυρα, βίζιτες, μασατζίδικα κλπ. είναι overmuch.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom