Νέα

Μπίζνα Στεγνοκαθαρηστήριο franchise

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα meredi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 57
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.964
Κριτικές
1
Like
4.693
Πόντοι
456
καλημερα. Έχουμε καποιον ιδιοκτητη εργαζόμενο που να ξέρει για καθαρηστήριο μπίζνα;
Ειδα κάποια που ειναι franschise με οχι απαγορευτικο κόστος (στο 50 αρικο) και πχ λεει 2 χρόνια απόσβεση
Ας ειναι και περισσότερα.

Αν καποιος εχει παραπανω γνωσεις και θελει ας τις μοιραστουμε

Απόσβεση κάνεις από την πρώτη μέρα , εφόσον το μαγαζάκι είναι κερδοφόρο.

Σε ρωτάω αν την πρώτη χρονιά βγάλεις 25.000 και έρθω εγώ να στο αγοράσω , πόσα θα μου ζητήσεις ;
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
810
Πόντοι
96
1) Τύπε μη το κάνεις και θα κερδίσεις 50 χαμένα χιλίαρικα!
2) Εάν το κάνεις και πάρεις ΕΣΠΑ, θα χάσεις ένα σεβαστό ποσό.
3) Εάν το κάνεις και δεν πάρεις ΕΣΠΑ, θα τα χάσεις όλα αλλά εγώ θα σου ανάψω ένα κεράκι στο μνημείο του άγνωστου μαλάκα επιχειρηματία  :priest:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.336
Κριτικές
16
Like
13.429
Πόντοι
5.577
Συγνώμη, αλλά αν έχεις 50 χιλιάρικα εύκαιρα, καλύτερα να τα φας στις γυναίκες, παρά να τα δώσεις για franchise καθαριστήριο. Τουλάχιστον, στις γυναίκες θα τα χαρείς.

Απόσβεση 2 χρόνια, όπως λες, σημαίνει πως πρέπει μετά τους φόρους, ασφαλιστικές εισφορές, ρεύμα, φως, νερό, τηλέφωνο και βέβαια το κατιτίς αυτού που σου πουλά το franchise, θα πρέπει να καθαρίσεις 25000 το χρόνο. Αν τα franchise βγάζαν 25000 το χρόνο, κανείς δε θα πήγαινε στο δημόσιο. Με δεδομένο πως στο λιανεμπόριο είναι όνειρο αν πιάσεις ποσοστό κέρδους 10%, υπολόγιζε πως απαιτείται ετήσιος τζίρος 250000 (στην καλύτερη περίπτωση), περίπου 25000 ρούχα, διά 300 εργάσιμες μέρες, 83 ρούχα τη μέρα.  Πήγαινε σε ένα καλό καθαριστήριο - εννοώ, ένα που φαίνεται να τα πηγαίνει καλά - άφησε ένα ρούχο και πήγαινε να το πάρεις στο τέλος της ημέρας, μια Παρασκευή απόγευμα καλύτερα, λίγο πριν το κλείσιμο και φρόντισε να πάρεις απόδειξη. Κοίτα στην απόδειξη πόσες αποδείξεις κόπηκαν την ημέρα (σχεδόν όλες το γράφουν) και θα εχεις μια καλή εκτίμηση του πόση δουλειά έχει ένα καλό καθαριστήριο και τι να περιμένεις από την "επένδυσή σου". Υπόψην επίσης, πως με την τρέχουσα οικονομική συγκυρία, που δε θα αλλάξει για δεκαετίες, κάθε χρόνο θα βγάζεις όλο και λιγότερα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν έχεις 50 χιλιάρικα στην άκρη, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να τα δώσεις σε franchising. Είναι απείρως καλύτερα να τα κλωσσήσεις, παρά να τα ρίξεις στην πιο αβέβαια των επενδύσεων. 50 χιλιάρικα δεν είναι αστείο ποσό και αν έχεις στην άκρη τόσα, τη σήμερον ημέρα είσαι άρχοντας.

Τέλος πάντων, να ξέρεις, το μεγαλύτερο ποσοστό των 7000 αυτοκτονιών στη χώρα προήλθε από παρόμοια επιχειρηματικά πλάνα.

:wanker: ξεροχυνω με αναλυση
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.111
Κριτικές
3
Like
1.379
Πόντοι
496
Τύποι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή νόμιμη μπίζνα στο ελλαντα που να αποσβαίνει σε
2 χρόνια...(εξαιρω πουτανες, ναρκωτικά,κ
Στοιχήματα κλπ).Αν υπήρχε δεν θα μασταν οι κακομοίρηδες της Ευρώπης...μη τρώτε σανο. Δεδομενων των τωρινών συνθηκών αν αποσβέσεις σε 7-10 χρόνια είσαι οκ.Εκτος αν καταφέρεις να πάρεις καμιά επιδότηση ΕΣΠΑ (τουλάχιστον 50%, με καμία υπερτιμολογησουλα).Ναι εκεί βουτάς
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
Αυτο έμαθα και εγω εκτός φόρουμ. Κ παλευω να βρω πληροφοριες τωρα απο ένα φιλο για τυπο που ανοιξε σε λιγοτερο απο 2 χρονια δευτερο 5asec σε επαρχιακη μεγαλη πόλη

Μπηκα στο site για 5ασεκ που ειναι και το πιο ακριβο. Λεει 35% έχουν πανω απο ενα καταστημα
Μιας και ανέφερες την συγκεκριμένη αλυσίδα. Το έχει εάν ισχύει ακόμα μια γυναίκα! Φιλος άνοιξε τέτοιο καθαριστήριο. Τότε το συμβόλαιο ήταν 5 χρόνια! Στα 2 χρόνια ήθελε να βρει τρόπο να το σπάσει! Τεχνογνωσία 0 σε υποχρεώνουν να αγοράζεις δικά τους μαλακτικα κτλπ κτλπ που πολλές φορές δεν κάνουν δουλειά η είναι ακριβά!  Τότε χρέωνε 2 η 2,5 ευρώ το πουκάμισο όταν άλλοι υο είχαν 4-5 ευρώ και 12 ευρω κουστούμι! Με τα πολλά πολλά έληξε η 5ετια άλλαξε ταμπέλα και συνεχίζει μόνος του!
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
Τα franchise είναι σαν τον Μίκελ και τα γιαούρτια! Σκέφτεται κάποιος κάτι (μόδα) πάει ο Έλληνας το πρόβατο τα σκάει χοντρά και μετά κλαιειιιι! Ο Μίκελ ήθελε 300.000 ταμπέλα +μαγαζί+ έξτρα delivery! Max perry 500.000 για μαγαζί! Όλα αυτά ήταν εποχή 2011-2013 που ψαχνόμουν γενικά! ΕΥΤΥΧΩΣ δεν εκανα τίποτα από αυτά διαφορετικά σήμερα θα ήμουν στον άγιο Πέτρο! UBER? Άντε γεια..!!! ARBNB κάτσε ακόμα τώρα την μάθαμε! Στο Ελλαδιστάν οποίος είναι μάγκας και κάνει αρπαχτές θα ζήσει! Οποίος μικρός πάει βα γίνει επιχειρηματίας θα τον κλαίνε οι δικοί του! Βάλε το μυαλό σου και σκέψου κάτι δικό σου να κανείς.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.224
Κριτικές
49
Like
22.130
Πόντοι
24.596
αυτη η παπατζα παλι που πουλαν τα καθαριστηρια :jerking:
'καθαρισμος και φυλαξη χαλιων' :huh:
ναι ρε,δεν μπορω να βαλω μια ηλεκτρικη σκουπα μονος μου και να τα καταχωνιασω σε κανα μπαουλοντιβανο.
περιμενα να σκασω 200 ευρω για να ερθει ενας πιτσιρικας να μου τα παρει ,να τα κανουν με το λαστιχο στο μαγαζι και να μου το δωσουν τον Οκτοβρη :jerking:
:S :S :S
 

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
αυτη η παπατζα παλι που πουλαν τα καθαριστηρια :jerking:
'καθαρισμος και φυλαξη χαλιων' :huh:
ναι ρε,δεν μπορω να βαλω μια ηλεκτρικη σκουπα μονος μου και να τα καταχωνιασω σε κανα μπαουλοντιβανο.
περιμενα να σκασω 200 ευρω για να ερθει ενας πιτσιρικας να μου τα παρει ,να τα κανουν με το λαστιχο στο μαγαζι και να μου το δωσουν τον Οκτοβρη :jerking:
:S :S :S

φίλε 3 Ευρώ το μέτρο είναι με βιολογικό καθαρισμό-επαγγελματικά καθαριστικά, φύλαξη+ δωρεάν 1 πάπλωμα και κάτι μικρά δωράκια...α μην ξεχνάς ότι δεν έχουν όλοι χώρο.. (με ηλεκτρική δεν παίζει να καθαριστεί βαθιά δυστυχώς, στο λέω γιατί όλο το χειμώνα το έκανα και συνέχεια βρώμικα ήταν τα χαλιά) PS ;έρχονται τα παραλαμβάνουν και στα φέρνουν με δικά τους έξοδα πάντα..
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
αυτη η παπατζα παλι που πουλαν τα καθαριστηρια :jerking:
'καθαρισμος και φυλαξη χαλιων' :huh:
ναι ρε,δεν μπορω να βαλω μια ηλεκτρικη σκουπα μονος μου και να τα καταχωνιασω σε κανα μπαουλοντιβανο.
περιμενα να σκασω 200 ευρω για να ερθει ενας πιτσιρικας να μου τα παρει ,να τα κανουν με το λαστιχο στο μαγαζι και να μου το δωσουν τον Οκτοβρη :jerking:
:S :S :S
Χαλάρωσε μεγάλε. Δεν είναι ακριβώς έτσι!
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.224
Κριτικές
49
Like
22.130
Πόντοι
24.596

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
ετσι ειναι ο τυπας κοιταει τον ενα που πετυχε επειδη οι αλλοι 10 απετυχαν/φαληρησαν/αυτοκτονησαν και νομιζει οτι θα πιασει αν κανει και αυτος το ιδιο...
ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΡΙΣΚΟ οτι πιο βασικο στη διοικηση επιχειρησεων. μπορει να ανοιξεις το ιδιο μαγαζι να εχεις ιδια εξοδα ιδιες πληρωμες και να φαληρησεις γιατι πολυ απλα να κανεις αστοχη επιλογη στο τελικο περιβαλλον που θα ανοιξεις την επιχειρηση σου. για αυτο λοιπον μη κοιτας μονο την επιχειρηση αλλα το αγοραστικο κοινο που πιστευεις οτι θα εχει η περιοχη που θες.

και εμεις ξερουμε γκουντις που δε τους συμφερε να αγοραζουν την μαγιονεζα της βιβαρτια ουτε τα ψωμακια του τοστ. στο φραντσαις δεν εχεις αλλες επιλογες και αν σε πιασουν να βαλεις αλλο μαλακτικο κλαψε τα 50χιλιαρικα. αρα η αποσβεση σου ελεγχεται απο το ιδιο το φραντσαις που το πληρωνεις διαφημιση ποσοστο στα κερδη και ειναι και ο προμηθευτης σου (αρα αν τα πας καλα σε παστελωνει και πιο ακριβα αφου βγαζεις και σκοπος τους ειναι να βγαλουν και αυτοι πατωντας σε)
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
ετσι ειναι ο τυπας κοιταει τον ενα που πετυχε επειδη οι αλλοι 10 απετυχαν/φαληρησαν/αυτοκτονησαν και νομιζει οτι θα πιασει αν κανει και αυτος το ιδιο...
ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΡΙΣΚΟ οτι πιο βασικο στη διοικηση επιχειρησεων. μπορει να ανοιξεις το ιδιο μαγαζι να εχεις ιδια εξοδα ιδιες πληρωμες και να φαληρησεις γιατι πολυ απλα να κανεις αστοχη επιλογη στο τελικο περιβαλλον που θα ανοιξεις την επιχειρηση σου. για αυτο λοιπον μη κοιτας μονο την επιχειρηση αλλα το αγοραστικο κοινο που πιστευεις οτι θα εχει η περιοχη που θες.

και εμεις ξερουμε γκουντις που δε τους συμφερε να αγοραζουν την μαγιονεζα της βιβαρτια ουτε τα ψωμακια του τοστ. στο φραντσαις δεν εχεις αλλες επιλογες και αν σε πιασουν να βαλεις αλλο μαλακτικο κλαψε τα 50χιλιαρικα. αρα η αποσβεση σου ελεγχεται απο το ιδιο το φραντσαις που το πληρωνεις διαφημιση ποσοστο στα κερδη και ειναι και ο προμηθευτης σου (αρα αν τα πας καλα σε παστελωνει και πιο ακριβα αφου βγαζεις και σκοπος τους ειναι να βγαλουν και αυτοι πατωντας σε)
Μην ξεχναμε και το +2-5% του ΤΖΙΡΟΥ για διαφημιστικούς σκοπούς (ασχετα εαν θα γινει ποτε). 
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
εγω οπως ειπα πιο πανω πιο πολυ γελαω με αυτους που ανοιγανε μικελ. που αν το ανοιγανε χωρις φραντσαης θα φτιαχνανε καστρο μαγαζι με ημιγυμνες σερβιτορες και πολυ καλυτερο καφε απο αυτους και αποσβεση εννοειται στα μισα χρονια αφου δουλευεις διπλα για να ξεπληρωσεις τον αερα που δινεις για να ανοιξεις οταν βαζεις ταμπελα ξενη στο μαγαζι. απλα το φραντσαις απευθυνεται σε ΑΜΠΑΛΟΥΣ που εχουν το χρημα αλλα καμια ιδεα απο μαγαζια... οποτε πληρωνε προδιαγραφες/ταμπελες/εκπαιδευση προσωπικου/επιλογη καταλληλου χωρου και σημειου (πχ για γκουντις θελει απαραιτητα διασταυρωση δρομων για να εχει μεγαλυτερη προβολη ως γωνια)

αν ο κυριος που θελει καθαριστηριο ειναι τζιμανι της δουλειας δε χρειαζεται φραντσαις. οπως δε χρειαζεται φραντζαις ενα γυραδικο φιλε... τα φραντσαις ειναι για οσους τα φυσανε και δε θα πεθανουν αν δε κανουν γρηγορα αποσβεση, και οχι οσους πετανε οτι χρημα εχουν στην ακρη και ξεβρακωνονται μετα. καλη τυχη
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.916
Κριτικές
3
Like
10.407
Πόντοι
3.936
εγω οπως ειπα πιο πανω πιο πολυ γελαω με αυτους που ανοιγανε μικελ. που αν το ανοιγανε χωρις φραντσαης θα φτιαχνανε καστρο μαγαζι με ημιγυμνες σερβιτορες και πολυ καλυτερο καφε απο αυτους και αποσβεση εννοειται στα μισα χρονια αφου δουλευεις διπλα για να ξεπληρωσεις τον αερα που δινεις για να ανοιξεις οταν βαζεις ταμπελα ξενη στο μαγαζι. απλα το φραντσαις απευθυνεται σε ΑΜΠΑΛΟΥΣ που εχουν το χρημα αλλα καμια ιδεα απο μαγαζια... οποτε πληρωνε προδιαγραφες/ταμπελες/εκπαιδευση προσωπικου/επιλογη καταλληλου χωρου και σημειου (πχ για γκουντις θελει απαραιτητα διασταυρωση δρομων για να εχει μεγαλυτερη προβολη ως γωνια)

αν ο κυριος που θελει καθαριστηριο ειναι τζιμανι της δουλειας δε χρειαζεται φραντσαις. οπως δε χρειαζεται φραντζαις ενα γυραδικο φιλε... τα φραντσαις ειναι για οσους τα φυσανε και δε θα πεθανουν αν δε κανουν γρηγορα αποσβεση, και οχι οσους πετανε οτι χρημα εχουν στην ακρη και ξεβρακωνονται μετα. καλη τυχη
Πριν λιγους μηνες υπηρχε η αλλη μοδα.

OPAP PLAY. Μεγαλυτερη απατη δεν υπαρχει φιλε. Εκανα ραντεβου ζητανε κοντα στα 100-120.000 ευρω 1200 ευρω ενοικιο. Απο καθε 100 ευρω που παιζονται τα 96 ευρω πανε υπερ ΟΠΑΠ και τα 4 ευρωπουλα θα παρεις το 1/4 μοικτο. Το μονο θετικο απο το ραντεβου αυτο ηταν το οφθαλμολουτρο. Ρε πουστη καστινγκ της περνανε πριν της προσλάβουν?  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.336
Κριτικές
16
Like
13.429
Πόντοι
5.577
εγω οπως ειπα πιο πανω πιο πολυ γελαω με αυτους που ανοιγανε μικελ. που αν το ανοιγανε χωρις φραντσαης θα φτιαχνανε καστρο μαγαζι με ημιγυμνες σερβιτορες και πολυ καλυτερο καφε απο αυτους και αποσβεση εννοειται στα μισα χρονια αφου δουλευεις διπλα για να ξεπληρωσεις τον αερα που δινεις για να ανοιξεις οταν βαζεις ταμπελα ξενη στο μαγαζι. απλα το φραντσαις απευθυνεται σε ΑΜΠΑΛΟΥΣ που εχουν το χρημα αλλα καμια ιδεα απο μαγαζια... οποτε πληρωνε προδιαγραφες/ταμπελες/εκπαιδευση προσωπικου/επιλογη καταλληλου χωρου και σημειου (πχ για γκουντις θελει απαραιτητα διασταυρωση δρομων για να εχει μεγαλυτερη προβολη ως γωνια)

αν ο κυριος που θελει καθαριστηριο ειναι τζιμανι της δουλειας δε χρειαζεται φραντσαις. οπως δε χρειαζεται φραντζαις ενα γυραδικο φιλε... τα φραντσαις ειναι για οσους τα φυσανε και δε θα πεθανουν αν δε κανουν γρηγορα αποσβεση, και οχι οσους πετανε οτι χρημα εχουν στην ακρη και ξεβρακωνονται μετα. καλη τυχη

Τυπε με το nick name σου αποκαλει ο μυλωνακης (ART) τους συριζαιους  :S
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.661
Like
20.405
Πόντοι
5.006
αυτη η παπατζα παλι που πουλαν τα καθαριστηρια :jerking:
'καθαρισμος και φυλαξη χαλιων' :huh:
ναι ρε,δεν μπορω να βαλω μια ηλεκτρικη σκουπα μονος μου και να τα καταχωνιασω σε κανα μπαουλοντιβανο.
περιμενα να σκασω 200 ευρω για να ερθει ενας πιτσιρικας να μου τα παρει ,να τα κανουν με το λαστιχο στο μαγαζι και να μου το δωσουν τον Οκτοβρη :jerking:
:S :S :S
Τυπε δεν ειμαστε ολοι φτωχοι σαν εσενα...καποιοι εχουμε λεφτα... :hi:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
Τυπε ελεγα να παω να αγορασω κανα πανταλονι, αλλα λεω δεν γαμιεται, γιατι να μας τρωνε τα λεφτα οι κεραταδες...
Πηγα πηρα ενα 10κιλο κουβαρι κλωστη και μια βελονα και τσουκου τσουκου θα το ραψω το παντελονι..
Στηριζω σκληρο φτωχοκαργιολη νασο  :heavymetalbig:

κλααααααααααααααμαα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom