Νέα

Μπάσκετ Ολυμπιακού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 127K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
ναι σε αυτό έχεις δίκηο,
ο τεόντοσιτς σαν να τον είχε γραμμένο και έκανε τα δικά του
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
γιατι είναι ο μονος τρόπος για να πάρει το παιχνίδι τελικά είμαστε απονηρευτοι εμεις οι παναθηναϊκοι
ναι έχεις δίκηο
ο παπαπτηνός πήγε προς τη φυσούνα και εκεί μάλλον είδε έναν γνωστό του
μόνο φραπέ δεν ήπιαν στο ενδιάμεσο.
είναι καιρός αυτοί οι ελάχιστοι -που του έβριζε όλο το γήπεδο- να μην ξαναπατήσουν.
 

GIANNIS88

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2008
Μηνύματα
20
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Συναγωνιστές , επιτρέψτε μου να πω και την δική μου γνώμη .
Καταρχίν είμαι ΠΑΟ , αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα . Όχι φανατικός , περισσότερο φίλαθλος είμαι θα έλεγα .
Αυτό το μίσος πολλές φορές μεταξύ ΟΣΦΠ-ΠΑΟ έχει τα καλά του και τα άσχημά του . Άσχημα , αυτά που έγιναν στο ΣΕΦ φέτος , στο ΟΑΚΑ πέρσι και πότε άλλοτε - δεν θυμάμαι τώρα - .
Πέρα από μερικές μεμονομένες φάσεις - αναφέρομαι αγωνιστικά - και επειδή επιτρέψτε μου να έχω άμμεση γνμώμη γιατί είμαι εν ενεργεία παίχτης Μπάσκετ με αρκετή εμπειρία θα έλεγα , η ομάδα του ΠΑΟ δεν <<παίζεται>>. Αυτοματισμοί , προσωπικότητα παικτών , προπονητής ,κόσμος ( καλός ή κκακώς ) τι άλλο να θέλει μία ομάδα . Απόδειξη η έπιφενόμενη κατάκτηση και των τρειών τίτλων. Και ακόμη αποδεικνύεται ότι αυτό επαναλαμβάνεται μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα ( 2000,2002,2007,2009). Δεν  χρειάζονται άλλες αποδείξεις. Μακάρι να μην βαρεθούν όλοι λόγω έλλειψης κινήτρου . - Μήπως επόμενως σταθμός είναι το ΝΒΑ;-.
Όσο για τον ΟΣΦΠ , είναι καλή  ομάδα . Βέβαια χρειάζεται ενίσχυση. Όχι όμως <<σπασμωδικές  κινήσεις>> ( πάργκο , τσίλντερ , παπαλουκάς ) .Ναι παπαλουκάς . Πως και τον έχουν κάνει παιχταρά δεν το έχω καταλάβει ακόμη . Αρκεί να δείτε πόσα λάθη κάνει σε κάθε αγώνα . Σουτ; μηδέν. κανένα μπασιματάκι που και που , και αν τον ΄παίξεις άμυνα τέλος .
Τελειώνοντας ( το κείμενο εννοώ) , ο Γιαννάκης είναι λίγο <<καραγκιοζάκος>> , πνίγεται σε μια κουταλιά νερό . Θα μου πείται οι παίχτες πολλές φορές κάνουν τον προπονητή. Πολλές φορές , όχι πάντα . Στην  Εθνική με άλλο προπονητή τόσα χρόνια πιστεύω  ότι θα είχαμε <<σαρώσει>> τα πάντα  και  για την πλάκα  μας . <<Κολλάει>> ο  άνθρωπος . Είναι τυχαίο ότι τον έδιωξαν από την Εθνική;
Ελπίζω ο ΟΣΦΠ να κάνει σύντομα ομάδα ισάξια και γιατί όχι καλύτερη του ΠΑΟ . Πάντα αλλάζουν οι καιροί .
Πάνω απ΄όλα το  Ελληνικό Μπάσκετ .
 

ploughman

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Μαΐ 2006
Μηνύματα
945
Κριτικές
10
Like
0
Πόντοι
1.997
Για να προσαρμοστεί ένας παίχτης στα "θέλω" του προπονητή,χρειάζεται πολύς χρόνος.Δες π.χ. τον Γιασικεβίτσιους.Πέρυσι ήταν η αιτία που δεν πήγα F4 και γενικά όλη τη χρονιά ήταν αλλού γι'αλλού.Η εύκολη λύση;Μεγάλο συμβόλαιο,μικρή προσφορά,το καλοκαίρι bye bye.
Όμως όχι μόνο δεν έγινε αυτό,αλλά όπως είδες,ο Σάρας φέτος ήταν από τα βασικά εργαλεία για να πάρω την Euroleague και να φτάσω εκεί που είμαι.
Συνεπώς ο χρόνος χρειάζεται,απλά είναι πολλά τα χρόνια που κάνεις υπομονή και δεν πάει άλλο.
Όπως ακριβώς συμβαίνει στον ποδοσφαιρικό Παναθηναϊκό
 

gio stob

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
765
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
Για να προσαρμοστεί ένας παίχτης στα "θέλω" του προπονητή,χρειάζεται πολύς χρόνος.Δες π.χ. τον Γιασικεβίτσιους.Πέρυσι ήταν η αιτία που δεν πήγα F4 και γενικά όλη τη χρονιά ήταν αλλού γι'αλλού.Η εύκολη λύση;Μεγάλο συμβόλαιο,μικρή προσφορά,το καλοκαίρι bye bye.
Όμως όχι μόνο δεν έγινε αυτό,αλλά όπως είδες,ο Σάρας φέτος ήταν από τα βασικά εργαλεία για να πάρω την Euroleague και να φτάσω εκεί που είμαι.
Συνεπώς ο χρόνος χρειάζεται,απλά είναι πολλά τα χρόνια που κάνεις υπομονή και δεν πάει άλλο.
Όπως ακριβώς συμβαίνει στον ποδοσφαιρικό Παναθηναϊκό
πολλα μπορουμε να πουμε...εν ολιγοις! οι 2 ομαδες - ακομα - δεν μπορουν να συγκριθουν! ο obradovic ειναι παρα πολλα χρονια στην ομαδα και δουλευει, εχει καλυτερους παικτες και πιο εμπειρους! ειναι καλυτερη ομαδα σε ολα τα επιπεδα! ο ολυμπιακος με τα λεφτα που βαζει καποια στιγμη θα ειναι πολυ καλος αλλα πρεπει να κρατησει περισσοτερο καιρο ενα προπονητη
 

johnaras3pman

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Like
0
Πόντοι
0
να κρατησει πολλα χρονια ενα προπονητη αλλα οχι τον γιαννακη ρε αδελφε,
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
καλά ήταν τόσο σαρωτική η διαφορά στο αγωνιστικό κομμάτι που μάλλον θέλει καιρό ο ολυμπιακός για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο μπάσκετ.
 

johnaras3pman

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
37
Like
0
Πόντοι
0
παντως η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει αυτη την  στιγμη προπονητης που να ταιριαζει στον αλυμπιακο και να μπορει να νικησει τον ομπρατοβιτς.
ισως ο μεσινα αλλα μονο με τα καταληλα εργαλεια !!!!!
επισης μου αρεσει πολυ ο προπονητης της παρτιζαν αλλα δεν ξερω το ονομα του..
και ο  σπαχια ειναι καλος...
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
έλα ρε μουνιντζα τι γίνεται?
έχω να σου πω για κάθε παίκτη και για τον προπονητή
ρώτησέ με να σου πω.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
έλα ρε μουνιντζα τι γίνεται?
έχω να σου πω για κάθε παίκτη και για τον προπονητή
ρώτησέ με να σου πω.

Έλα ρε παίχτη. Πες ότι θες, αυτή την στιγμή είναι πλήρως απογοητευμένος. Με το ζόρι είδα το ματς, πιο πολύ λόγω των περί ψυχολογίας που λέγαμε πριν κάτι μέρες. Σήμερα κατάλαβα ότι είμαστε λίγοι, ακόμη απέχουμε πολύ από το επίπεδό σας οπότε ότι και να πεις, μέσα είσαι.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Έλα ρε παίχτη. Πες ότι θες, αυτή την στιγμή είναι πλήρως απογοητευμένος. Με το ζόρι είδα το ματς, πιο πολύ λόγω των περί ψυχολογίας που λέγαμε πριν κάτι μέρες. Σήμερα κατάλαβα ότι είμαστε λίγοι, ακόμη απέχουμε πολύ από το επίπεδό σας οπότε ότι και να πεις, μέσα είσαι.
1. Δεν το είχα πει για 20+ πόντους?
2. Ο καλύτερος παίκτης στην αρχή ο Πρίντεζης στο 5ο λεπτό ζήτησε αλλαγή γιατί κουράστηκε...
3. Ο τεόντοσιτς είχε γραμμένο το γιαννάκη
4. Ο παπαπτηνός άστα...
5. Ο τσίλντρες προσπάθησε το παιδί όπως και ο Βούισιτς.
6. Κοουτσάρισμα-ψυχολογία γάμα τα.
7. Ο σχορτσιανίτης πρέπει να πάει για μασκώτ στο Σκλαβενίτη.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
1. Δεν το είχα πει για 20+ πόντους?
2. Ο καλύτερος παίκτης στην αρχή ο Πρίντεζης στο 5ο λεπτό ζήτησε αλλαγή γιατί κουράστηκε...
3. Ο τεόντοσιτς είχε γραμμένο το γιαννάκη
4. Ο παπαπτηνός άστα...
5. Ο τσίλντρες προσπάθησε το παιδί όπως και ο Βούισιτς.
6. Κοουτσάρισμα-ψυχολογία γάμα τα.
7. Ο σχορτσιανίτης πρέπει να πάει για μασκώτ στο Σκλαβενίτη.

1.Ναι
2.Ούτε ο ίδιος πίστευε το ξεκίνημα που έκανε.
3.Εδώ και καιρό.
4.Εδώ δε ξέρω τι να πω.
5.Για μένα, συνολικά ο Τσίλντρες είναι ο καλύτερος παίχτης του Ολυμπιακού αυτή την στιγμή. Ο Βούισιτς δε μπορεί να βγάλει μία σεζόν σε φουλ ρυθμό.
6.Τι είχες Γιάννη - τι είχα πάντα.
7.Μάλλον αλλά πριν το διώξει, πρέπει να το βάλει σε ένα ματς να παίξει ώστε να είναι "ηθικά" δικαιολογημένη η απομάκρυνσή του.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι στο στυλ του παιχνιδιού σας, δε νικιέστε, τέλος. Άμα φέρετε το ματς στα μέτρα σας το έχετε κλειδώσει. Επομένως, έτσι και θέλουμε να σας κοντράρουμε στα ίσια χρειάζομαστε έναν κόουτς άλλης φιλοσοφίας, πιο γρήγορο/run 'n gun tempo & full transition game αλλιώς θα συνεχίσουμε με τη νοοτροπία "πάμε να κλέψουμε το ματς στο τέλος" όπου τελικά θα κλέβουμε ένα αρχίδι.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
για το 2 φαντάσου πως ένας παίκτης στην ηλικία του Πρίντεζη να κουράστηκε.
Τι σόι προπόνηση κάνουν...
είναι κρίμα για το ελληνικό μπάσκετ άμα επαιζε ΝΒΑ θα ΄΄ετρεχε 40 λεπτά έτσι.
εδώ καταστρέφεται δυστυχώς.
Το θέμα μου δεν είναι που νικήσαμε, είναι ότι μπάσκετ δεν είδαμε
(για μένα που με ενδιαφέρει το μπάσκετ)
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
για το 2 φαντάσου πως ένας παίκτης στην ηλικία του Πρίντεζη να κουράστηκε.
Τι σόι προπόνηση κάνουν...
είναι κρίμα για το ελληνικό μπάσκετ άμα επαιζε ΝΒΑ θα ΄΄ετρεχε 40 λεπτά έτσι.
εδώ καταστρέφεται δυστυχώς.
Το θέμα μου δεν είναι που νικήσαμε, είναι ότι μπάσκετ δεν είδαμε
(για μένα που με ενδιαφέρει το μπάσκετ)

Άμα κουράστηκε όντως τότε είναι τραγικό. Μπορεί να ένιωσε καμιά ενόχληση και να ζήτησε αλλαγή ή τίποτα τέτοιο.
Σίγουρα στο ΝΒΑ θα γινόταν άλλος παίχτης αλλά άμα τον είδε κανας scout απόψε τότε δύσκολα θα τον υπολογίσει στο μέλλον (δίνουν μεγάλη σημασία στις εμφανίσεις των playoffs).
Μπάσκετ δεν είδαμε και ειδικά εμείς λίγα ματς έχουμε ευχαριστηθεί φέτος. Ο Γιαννάκης δεν παίζει ωραίο μπάσκετ, ο λόγος που ήρθε είναι ότι ήταν καλός/αποτελεσματικός coach με την Εθνική και θέλαμε να δούμε το ίδιο στον Ολυμπιακό. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εσείς έχετε αντικειμενικά ωραίο στυλ, απλά το έχετε τελειοποιήσει/είναι πρότυπο πλέον οπότε βγάζει μία ξεχωριστή ομορφιά/εντυπωσιασμό στο μέσο θεατή & παίρνετε και αποτελέσματα. Όμως ο Γιαννάκης δεν έχει καταφέρει ούτε αυτό και πλέον θεωρώ ότι θα φύγει το καλοκαίρι, πόσο μάλλον άμα γίνει το 3-0 την Πέμπτη.
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
Άμα κουράστηκε όντως τότε είναι τραγικό. Μπορεί να ένιωσε καμιά ενόχληση και να ζήτησε αλλαγή ή τίποτα τέτοιο.
Σίγουρα στο ΝΒΑ θα γινόταν άλλος παίχτης αλλά άμα τον είδε κανας scout απόψε τότε δύσκολα θα τον υπολογίσει στο μέλλον (δίνουν μεγάλη σημασία στις εμφανίσεις των playoffs).
Μπάσκετ δεν είδαμε και ειδικά εμείς λίγα ματς έχουμε ευχαριστηθεί φέτος. Ο Γιαννάκης δεν παίζει ωραίο μπάσκετ, ο λόγος που ήρθε είναι ότι ήταν καλός/αποτελεσματικός coach με την Εθνική και θέλαμε να δούμε το ίδιο στον Ολυμπιακό. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εσείς έχετε αντικειμενικά ωραίο στυλ, απλά το έχετε τελειοποιήσει/είναι πρότυπο πλέον οπότε βγάζει μία ξεχωριστή ομορφιά/εντυπωσιασμό στο μέσο θεατή & παίρνετε και αποτελέσματα. Όμως ο Γιαννάκης δεν έχει καταφέρει ούτε αυτό και πλέον θεωρώ ότι θα φύγει το καλοκαίρι, πόσο μάλλον άμα γίνει το 3-0 την Πέμπτη.
Έχεις δίκηο.
Πιστεύω ότι τελικά θα κάνει καλό στον Ολυμπιακό ένα 3-0 από πολλές πλευρές.
 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
23
Πόντοι
66
Έχεις δίκηο.
Πιστεύω ότι τελικά θα κάνει καλό στον Ολυμπιακό ένα 3-0 από πολλές πλευρές.

Ναι και εγώ το ίδιο.
Όσον αφορά το θέμα προπονητής, ένας άλλος που έχω σκεφτεί είναι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος του Κολοσσού Ρόδου. Ο τύπος είναι νέος, ξέρει το ελληνικό μπάσκετ, κατάφερε να αξιοποιήσει στο έπακρο ένα τραγικό ρόστερ και να μπει στα playoffs άνετα και πάνω απ' όλα, είναι τεχνοκράτης. Θέλω έναν προπονητή που να ξέρει μπάσκετ, να ξέρει συστήματα και να διαχειρίζεται τέλεια το ρόστερ που έχει. Δε μπορώ τους φωνακλάδες και τους ψυχολόγους "Υπομονή" ή "Γάμα τους αγόρι μου". Πολλοί είναι έτσι αλλά οι περισσότεροι παίρνουν τα αρχίδια τους. Να κάτσει να ασχοληθεί με την ομάδα, να αποκτήσει αυτοματισμούς παίζοντας σε υψηλό tempo, να μπορεί να βγάλει ένα ελεύθερο σουτ και για το ψυχολογικό κομμάτι υπάρχει ο κόσμος.
Χώρια από τα ευρωπαϊκά μεγαθήρια που λέμε συνέχεια (Μεσίνα κλπ.) νομίζω ότι είναι μία αρκετά καλή και εφικτή λύση. Άλλος ένας Έλληνας που έχω σε εκτίμηση είναι ο Κατσικάρης αλλά προτιμώ το Σφαιρόπουλο. Η μόνη μου ένσταση είναι στο θέμα εμπειρίας σε υψηλό επίπεδο αλλά είμαι της άποψης ότι άμα είναι ικανός, τότε είναι καλή ευκαιρία να την αποκτήσει μέσα από την ομάδα (έχοντας μακροχρόνια δέσμευση φυσικά).
 

laonikos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.019
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
16
εγώ είμαι της γνώμης για έναν ξένο προπονητή που θα έρθει για κάποια χρόνια και θα διαλύσει το σημερινό καρκίνωμα.
Μια ήττα στο ΣΕΦ θα σας βοηθούσε να επιταχυνθεί αυτό.
Οι έλληνες που είπες είναι αρκετά καλοί αλλά όχι για ευρώπη ακόμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom