Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 340K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

NikosShell

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.004
Like
2
Πόντοι
16
Ταπεινη και απολυτα προσωπικη μου αποψη,που την ακους η την πετας , χωρις να ενοχληθει καποιος!Ακου τους παντες,ο καθενας θα σου πει το μακρυ και το κοντο του , βεβαια , διαβασε test ,απ'ολο τον τυπο αν μπορεις,συλλεξε γνωμες απο ΚΑΤΟΧΟΥΣ ,και επιλεξε την μοτο σου ΜΟΝΟΣ σου!Στο κατω-κατω,ο μονος που θα βριζεις επειτα  :headbang:θα εισαι ΕΣΥ.Ο σοφος Μπαρμπα-Φωτης,γερο-μηχανοβιος της πλατειας Παπαδιαμαντη,σεβαστος ακομα κι'απ΄τον αγωνιζομενο DOBBERMAN ,ιδρυτη toy motosport , στην κλασσικη ερωτηση , απαντησε...-Οποια ταιριαζει καλυτερα ,κατω απ΄τα σκελια σου ,λεβεντη μου!ΤΟΝ θυμαμαι σαν χτες κι'ας εχουν περασει σχεδον 30 χρονια!Αντε...και καλη τυχη μαγκα!!! 
Τα λες σωστά , όμως , καμια φορα μην πω στις περισσότερες περίπτωσις τα test drive που κάνουν εδώ , και μας τα παρουσιάζουν στα περιοδικά δεν λένε και πολλά , έχω την εντύπωση ότι θέλουν να πλασάρουν προϊόν ,να μάθουμε τις επιδόσεις έχει μιας μηχανής η ένος αυτοκίνητου , από τα περιοδικά η τον κατασκευαστή είναι κρίσιμο , τι συμπεριφορά τις μηχανής , η τα προβλήματα που παρουσιάζει , θα ήταν καλύτερα να τα μαθαίναμε από φίλους κατόχους ,θα ήταν πιο αξιόπιστο...γνώμη μου , έτσι......
 

NikosShell

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.004
Like
2
Πόντοι
16
ρε παιδιά...ωραία και καλά αυτά που λέτε.. αλλά τελευταία έχω ερωτευτεί την Triumph Rocket III
εμενα δεν μαρεσει ...πεταμενα λεφτά...γούστα είναι αυτά βεβαια...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...τι να πω...
 

Επισκέπτης
Λεμε , ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο!Οταν εγραψα ολο τον τυπο,εννοουσα ΟΛΟ!!!Ελληνικο και ξενο!Και οι δυο αναφερομαστε στους κατοχους,με μια μικρη παντα επιφυλαξη!!!Εχουμε και λιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο την ταση να παινευουμε το σπιτι μας,λες κι΄ο Σοιχιρο η ο Ταμπουρινι ειναι θειοι μας!!!Στο τελος θα βρει την ακρη του ο μαγκας!Μοντελλα και υπομοντελλα να φαν και τα κολιμπρι!Ενα για τον καθενα!
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Οδήγησα προχτές το V-Strom ενός φίλου, έφαγα τραγική ήττα ... (με την κακή έννοια ...)

Ρε παιδιά, είναι μπαούλο ... λες και καβαλάς γάϊδαρο ... και πολυ βαρύ, και καθόλου ευέλικτο ... και το χειρότερο ... στρίβεις το τιμόνι και το "ταμπλό" με τον ανεμοθραύστη μένουν σταθερα μπροστά σου ... δεν στρίβουν μαζί με το τιμόνι ...

Ναι ξέρω, ότι όλα αυτά που εγώ βλέπω σαν "ελλατώματα" στην πραγματικότητα δεν είναι, απλά είναι η μετάβαση από το 125 εντουράκι/παπί σε μηχανή ...

Πάντως μου έκατσε πολύ άσκημα παρά τον έρωτα που έχω φάει με αυτό το μηχανάκι ...

Σκέφτομαι ειλικρινά να κοιτάξω για το KLE 500 που είναι πιο μικρό και πιο μαζεμένο ... (για το δικό μου γούστο και ανάγκες πάντα, σίγουρα είναι υποδεέστερο του V-Strom )

Καμμιά άποψη ?
 

Επισκέπτης
Οδήγησα προχτές το V-Strom ενός φίλου, έφαγα τραγική ήττα ... (με την κακή έννοια ...)

Ρε παιδιά, είναι μπαούλο ... λες και καβαλάς γάϊδαρο ... και πολυ βαρύ, και καθόλου ευέλικτο ... και το χειρότερο ... στρίβεις το τιμόνι και το "ταμπλό" με τον ανεμοθραύστη μένουν σταθερα μπροστά σου ... δεν στρίβουν μαζί με το τιμόνι ...

Ναι ξέρω, ότι όλα αυτά που εγώ βλέπω σαν "ελλατώματα" στην πραγματικότητα δεν είναι, απλά είναι η μετάβαση από το 125 εντουράκι/παπί σε μηχανή ...

Πάντως μου έκατσε πολύ άσκημα παρά τον έρωτα που έχω φάει με αυτό το μηχανάκι ...

Σκέφτομαι ειλικρινά να κοιτάξω για το KLE 500 που είναι πιο μικρό και πιο μαζεμένο ... (για το δικό μου γούστο και ανάγκες πάντα, σίγουρα είναι υποδεέστερο του V-Strom )

Καμμιά άποψη ?
ειναι πολυ φυσιολογικο οταν απο ενα μικρο μηχανακι οταν πας σε ενα μεγαλυτερο να σου φαινεται καπως περιεργο.τωρα υ συγκριση αναμεσα στα δυο μηχανακια δεν μπορει να γινει αφου προκιεται για τελειως διαφορετικα μηχανακια. εξαρταται τη θες αν θες ενα μηχανακι για μεσα στη πολη ευελικτο σαν το παπι σου τοτε σιγουρα πας στο KLE αν θες μια μοτοσυκλετα σαφως πιο ΟΝΟFF με μεγαλυτερες δυνατοτητες για πιο μακρινες διαδρομες σιγουρα το V STROM ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα κυβικα και σε αυτη τη τιμη.
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
ειναι πολυ φυσιολογικο οταν απο ενα μικρο μηχανακι οταν πας σε ενα μεγαλυτερο να σου φαινεται καπως περιεργο.τωρα υ συγκριση αναμεσα στα δυο μηχανακια δεν μπορει να γινει αφου προκιεται για τελειως διαφορετικα μηχανακια. εξαρταται τη θες αν θες ενα μηχανακι για μεσα στη πολη ευελικτο σαν το παπι σου τοτε σιγουρα πας στο KLE αν θες μια μοτοσυκλετα σαφως πιο ΟΝΟFF με μεγαλυτερες δυνατοτητες για πιο μακρινες διαδρομες σιγουρα το V STROM ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα κυβικα και σε αυτη τη τιμη.

Κατά κύριο λόγο (90%) οι διαδρομές μου είναι μικρές και εντός πόλεως, αλλά ο έρωτας θολώνει την ορθή κρίση και η καύλα της V-Strom είναι μεγάλη παρά τα "ελαττώματα" που προανέφερα ...

δεν έχει και κανένας φίλος την KLE να τη δοκιμάσω και αυτή ρε γαμώτο, δεν έχει και ABS, και η διαφορά τιμής δν είναι σπουδαία ...
 

PIATSAS

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.448
Κριτικές
89
Like
108
Πόντοι
4.065
ρε παιδιά...ωραία και καλά αυτά που λέτε.. αλλά τελευταία έχω ερωτευτεί την Triumph Rocket III

http://[URL unfurl="true"]www.design-cars.com/images/stories/productbook/triumph_rocket-iii.jpg[/img[/URL]]
[img]http://[URL unfurl="true"]www.staintune.com.au/exhausts/triumph/images/Triumph%20Rocket%20III.jpg[/img[/URL]]
[img]http://[URL unfurl="true"]www.motorbike-search-engine.co.uk/2006_Bikes/rocketIII.jpg[/img[/URL]]

αλλά χωρίς φράγκα...παραμένει όνειρο
Την ειχα στα χερια μου για μια βδομαδα,τρομερη ροπη,φανταστικη για να πουλας μουρη,σε κοιτανε ολοι μα ολοι,αλλα πανακριβη στην αγορα στα ανταλλακτικα και δυσκολοδηγητη στην πολη.



[/quote]
 

larousse

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.263
Κριτικές
1
Like
227
Πόντοι
36
εγω που εχω ενα μοτοσακο τι να πω ............... :dancing: :dancing:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.654
Κριτικές
61
Like
39.959
Πόντοι
22.785
Η μοναδικη μου αγαπη... δεν με πουλησε ποτε.
 

peoekrisma

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2007
Μηνύματα
166
Κριτικές
14
Like
0
Πόντοι
11
Συναγωνιστές θέλω να αγοράσω για τη δουλειά (σαν εργαλείο το θέλω) παπί ΥΑΜΑΗΑ CRYPTON R (110cm3) ή HONDA INNOVA 125 i (125 cm3).Δεν με ενδιαφέρει πιό είναι το πιό γρήγορο ή μπάνικο αλλά η αξιοπιστία,κάλυψη αντιπροσωπείας σε ανταλλακτικά-εγγύηση,αυτονομία,οικονομία κλπ.Έχετε να μου προτείνετε ποιό από τα δύο συμφέρει ? Αληθεύει η αναξιοπιστία των HONDA (μπιέλες στα 40.000 KM) ?
 

Επισκέπτης
εγω που εχω ενα μοτοσακο τι να πω ............... :dancing: :dancing:
To 1983,με ενα παπι,ενα ζετακι και ενα ΜΒ-5,ειχαμε κανει ταξιδια στην ορεινη φωκιδα,στη χαλκιδικη και κανα - δυο φορες το γυρο της Πελλοπονησου!!!Αρα το ποσο καλος εραστης εισαι...δεν εξαρταται παντα απο τι καβαλας!!!Δ Ε Ν κανουν τα ρασα τον παπα!
Συναγωνιστές θέλω να αγοράσω για τη δουλειά (σαν εργαλείο το θέλω) παπί ΥΑΜΑΗΑ CRYPTON R (110cm3) ή HONDA INNOVA 125 i (125 cm3).Δεν με ενδιαφέρει πιό είναι το πιό γρήγορο ή μπάνικο αλλά η αξιοπιστία,κάλυψη αντιπροσωπείας σε ανταλλακτικά-εγγύηση,αυτονομία,οικονομία κλπ.Έχετε να μου προτείνετε ποιό από τα δύο συμφέρει ? Αληθεύει η αναξιοπιστία των HONDA (μπιέλες στα 40.000 KM) ?
Μακραν το καλυτερο ...CRYPTON
 

peoekrisma

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2007
Μηνύματα
166
Κριτικές
14
Like
0
Πόντοι
11
Ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση στο ερωτημά μου.Από ότι ακούω CRYPTON θα καταλήξω.Όσο για το πόσο εραστής είσαι μου θύμισες τα νιάτα μου με vespa 50s ανέβαινα Καλάβρυτα,καλοκαίρι Λευκάδα κλπ και με 200 κυβικά μηχανή όχι vespa εξωτερικό. !!
 

sonoras

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2008
Μηνύματα
88
Like
2
Πόντοι
0
Οδήγησα προχτές το V-Strom ενός φίλου, έφαγα τραγική ήττα ... (με την κακή έννοια ...)

Ρε παιδιά, είναι μπαούλο ... λες και καβαλάς γάϊδαρο ... και πολυ βαρύ, και καθόλου ευέλικτο ... και το χειρότερο ... στρίβεις το τιμόνι και το "ταμπλό" με τον ανεμοθραύστη μένουν σταθερα μπροστά σου ... δεν στρίβουν μαζί με το τιμόνι ...

Ναι ξέρω, ότι όλα αυτά που εγώ βλέπω σαν "ελλατώματα" στην πραγματικότητα δεν είναι, απλά είναι η μετάβαση από το 125 εντουράκι/παπί σε μηχανή ...

Πάντως μου έκατσε πολύ άσκημα παρά τον έρωτα που έχω φάει με αυτό το μηχανάκι ...

Σκέφτομαι ειλικρινά να κοιτάξω για το KLE 500 που είναι πιο μικρό και πιο μαζεμένο ... (για το δικό μου γούστο και ανάγκες πάντα, σίγουρα είναι υποδεέστερο του V-Strom )

Καμμιά άποψη ?
Ποπό αδερφέ και που να καβαλήσεις καμιά varadero να καταλάβεις το πώς είναι να είσαι περιπτεράς. Επιδεί έχει ο ξάδερφος μου kle αστο καλύτερα το μηχανάκι κηνιται σε άλλη δεκαετία… Πάρε το v-strom και σιγά σιγά θα το συνηθίσεις. Φτηνά τέλει και  χωρίς τεκμήριο. Γιατί εγώ που έχω το GS θα την φάω στον πρωκτό από του χρόνου από τον αγαπητό κ. Αλογοσκουφη….
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.208
Κριτικές
5
Like
60.381
Πόντοι
12.056
Borg...παρε ενα τρανσαλπακι..

Για κατι τετοιο σε κοβω αφου δεν σου αρεσουν τα πολλα φαιρινγκ...

Τα KLE ειναι ξεπερασμενα πια.. ;) ;)
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Borg...παρε ενα τρανσαλπακι..

Για κατι τετοιο σε κοβω αφου δεν σου αρεσουν τα πολλα φαιρινγκ...

Τα KLE ειναι ξεπερασμενα πια.. ;) ;)

Από κριτικές (σχετικών) που έχω διαβάσει, το έχουν θάψει το μηαχανάκι ... γιαυτό και εγώ δεν το έχω αναφέρει καθόλου ...

Μου είπε και ένας φίλος που έχει αντιπροσωπεία, όταν του φέρουν κανένα για service θα μου το δώσει να το τεστάρω μία βόλτα ...

για να δούμε ...
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.208
Κριτικές
5
Like
60.381
Πόντοι
12.056
Σε σχεση με το Vstrom 650 εχει διαφορα...

Η Ποιοτητα τις HONDA εχει πεσει γιατι πλεον δεν φτιαχνονται στιν Ιαπωνια αλλα στην Ιταλια...

Παντως οτι και να παρεις μετα το ΚLE σου θα δεις διαφορα...

Μηπως κανενα XT660 θα σε βολευε????  :think:
 
OP
OP
Altec73

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.208
Κριτικές
5
Like
60.381
Πόντοι
12.056
Σκεφτόμουνα να χτυπήσω κάτι καυλωτικό στο μάτι (το δικό μου μάτι) και το ΧΤΧ δεν μου έχει κάνει κλικ ...


Αυτο το γαμημενο το κλικ το εχω πληρωσει πολλα χρονια τωρα και συνεχιζω... :rockon: :rockon:
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
4
Πόντοι
16
Σκεφτόμουνα να χτυπήσω κάτι καυλωτικό στο μάτι (το δικό μου μάτι) και το ΧΤΧ δεν μου έχει κάνει κλικ ...


Αυτά εμένα μου κάνουν πολλά κλικ, πάντα υπό προυπόθεση ότι σ αρέσουν τα ευρωπαικά
 

livermak

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
277
Κριτικές
8
Like
423
Πόντοι
281
CBF 1000, 2006, abs........απλα κολλημα.......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom